HOT DOT KORT TIL DANSK- UNDERVISNINGEN



Relaterede dokumenter
Faglig årsplan for 5. klasse. Dansk

Læringsmål: Årsplan Dansk. 2.klasse. Mål

Historisk tid betyder, hvornår en tekst foregår. Hvad er epik? En tekst, der har en handling i tid, sted og en fortæller

Årsplan for dansk i 5. P 2016/17

Årsplan for dansk i 3. A 2016/17

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 1. KLASSE

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 2. KLASSE

KAPTAJNEN I BLOMMETRÆET Bodil Bredsdorff

Skriftlighed: der vil løbende være mindre skriveopgaver. Nogle laves på skolen, andre laves færdige derhjemme.

Intro. Kompetenceområde: Læsning Finde tekst. Eleven kan vælge en tekst ud fra et mindre udvalg. Tekstforståelse

5. Bertel Thorvaldsen. Årsplan (Dansk MVM) Velkommen i 5.B.T

Årsplan for klasse 3. kl. Skoleåret 2011/2012 efterår Fag: Dansk

Dansk 2. klasse årsplan 2018/2019

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Hvorfor skal man lære om strategier i fremmedsprogsundervisningen?

Uge 34-36: På tværs i grupperne - om personkarakteristik. Uge 37-38: Noveller alle Novelle afleveres. Vi arbejder med begrebet tema

Eventyr genre og analyse. Et undervisningsforløb for udskolingen på Løkken Skole - Arne Dørup Jensen

AnalysemodelleR. Kompendium analysemodeller UCV - NB

Bent Haller Wildsvin Opgaver Personkarakteristik - Sprog - Symbolik - Temaer - Genre

Dialogisk oplæsning - og højtlæsningens betydning for børns sprogtilegnelse

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Samtaleark SPOR A og A1

Analysemodel til billeder

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

Dansk årsplan 5. klasse /18

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

ORD - BETYDNING NIVEAU FAGLIGE MÅL

Læsning på mellemtrinnet Læseudviklingsskema LUS

Dansk årsplan 5. klasse

Undervisningsforløb til Randulf Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

Fag: Dansk Niveau: klasse Emne: Filmens temaer og filmfaglige vinkler

Komposition - modeller

Opgaveskyen.dk. Kunsteventyr og folkeeventyr. Navn: Klasse:

Faglig læsning og forudsætninger herfor. Indskoling. Link til arbejdsrum på PU s hjemmeside:

Niveaulæsning i indskolingen. Glamsbjergskolen 2012

Forløbet slutter med en fælles CL-aktivitet, hvor der er fokus på bøgernes fælles tema.

Dansk årsplan for 4. A & 4.B 2017/2018

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Indskoling et legende og lærende univers

Årsplan - dansk 3.a og 3.b

Fagplan dansk, Pluto 2014/2015 LITTERATUR LÆRINGSMÅL TEGN PÅ LÆRING

Halvårsplan for klasse i dansk. Efteråret Livets Skole

Dansk i 1. klasse. kunne skrive enkle tekster om egne oplevelser, ud fra fantasi og billeder

Årsplan i dansk for 5. klasse

Årsplan for 4. klasse Skoleåret 2014/2015 efterår Fag: Dansk. Ugeplan - dag Emne/tema/projekt Mål & Arbejdsformer

Fagplan for tysk. Delmål 1 efter 6. klassetrin

Pædagogisk vejledning. Bent Haller. Wildsvin. Udarbejdet af Sara Sejrskild og Hanne Schriver pædagogiske konsulenter

BØRNS SPROGTILEGNELSE

Solhverv privatskole 6. a Årsplan i dansk Skoleår

Krageungen af Bodil Bredsdorff

Undervisningsmateriale til I SVANESØEN af Aaben Dans og Odsherred Teater

Katalog over sprogpædagogiske aktiviteter

EN SKOLE FOR LIVET. ÅRSPLAN for skoleåret 18/19. Lærer: BSM Fag: Dansk i 5. klasse Uge Emne Mål Materialer

Eksempel på undervisningsplan i tysk 8. klasse

Årsplan for 4. 5.klasse 2017/2018

5. Retorik; skrive taler, hvor man inddrager argumentation og de forskellige appelformer.

Dagens program. 1. Didaktiske overvejelser - Hvordan små børn oplever film - Fælles Mål i faget dansk - Udvikling af børns mediekompetence

Årsplan for 3. klasse Skoleåret 2013/2014 efterår Fag: Dansk

Overordnet litteraturpædagogisk inspiration - Gå på jagt efter billedsprog

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Årsplan dansk 2. klasse

Dybkærskolens handleplan for sprog og læsning hos tosprogede elever klasse

AKTANTMODELLEN. Modellen er til pas skematisk, så det bliver lettere at overskue. PRØV DEN!!

Inspiration til undervisningsforløb med romanen Kodeks Målgruppe: klasse Udarbejdet af Gudrun Østergaard

Junior. A-klassen 2009/10. Undervisningsplan for uge: Emne: Dansk med udgangspunkt i HC Andersens Store Claus og Lille Claus

8. klasse Hvad Hvordan Hvorfor Hvornår Hvem Materialer

Stærkt sprog i praktikken

Læsning: Eleven kan læse og forholde sig til tekster i faglige og offentlige sammenhænge

Årsplan 2010/2011 for dansk i 1. klasse. Lærer: Suat Cevik. Formål for faget dansk

Paris Belinda Hansen er en pige der, hverken er pæn eller rig eller boglig begavet. Hvad fortæller denne sætning om hovedpersonen?

Analyse af episke tekster

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

3. Løs følgende opgaver i dit hæfte: Hvad er der sket (førnutid)? Hvad vil der ske (fremtid)? Hvordan er kompositionen i de første to kapitler?

ANALYSEMODEL TIL ROMAN OG NOVELLE

TeksTfremsTilling Dansk klasse

Læsning på Hurup skole. Overbygningen, klasse

KOPIARK LÆRERARK 1. Elevens navn:

Kiki af Kasper Kjeldgaard Stoltz

STYR PÅ LÆSNING CFU AALBORG D Lise Vogt og Birgitte Therkildsen

Bedømmelseskriterier for engelsk niveau D

Ideer til danskaktiviteter

Inspirationsmappe til undervisningen med. lille krokodilles oplevelser sommer, vinter, forår

Sct. Severin Skole. Folder om læsning. Mellemste trin og ældste trin

Vikar-Guide. 2. Efter fælles gennemgang: Eleverne skal arbejde individuelt med opgaverne. Du kan gå rundt og vejlede og opklare eventuelle spørgsmål.

Lyrik - Poesiforløb over emnet: Kærlighed 7. klasse

Bedømmelseskriterier for engelsk niveau E

Transkript:

HOT DOT KORT TIL DANSK- UNDERVISNINGEN

Oversigt over indholdet på cd en Dansk 01 Læsekort 02 Personkarakteristik 03 Miljøbeskrivelser 04 Genrer 05 Hvilket ord kommer først i alfabetet? 06 Synonymer 1 07 Synonymer 2 08 Antonymer 09 Hvordan forkortes? 10 Hvad står forkortelsen for? 11 Fremmedord 12 Symboler 13 Metaforer 14 Kan du fortsætte ordsproget? 15 Hvad betyder ordsproget? 16 Hvad betyder talemåden? 17 Talemåders betydning og oprindelse 18 Berettermodellen 19 Aktantmodellen 20 Kontraktmodellen 4

Detaljer over indholdet på cd en 01 Læsekort 6 A4 side med 11 forskellige læsekort. Eleverne skal læse en tekst og svare på spørgsmål, der viser, om teksten er forstået. Kortene kan bruges til at træne læseforståelse, hurtighed og udvikle individuelle læsestrategier. På den ene side af kortet findes teksten (genrerne varierer fra kort til kort). På bagsiden af kortene findes 4 spørgsmål til teksten. Hvert spørgsmål har 3 svarmuligheder. 02 Personkarakteristik 5 A4 sider med i alt 18 kort i 3 forskellige typer (se eksempler). 2 skabelonsider Hvem i klassen er det? og Hvilken kendt person er det?, hvor eleverne selv kan lave opgaver til hinanden. Eleverne arbejder med indre og ydre personkarakteristik. 5

03 Miljøbeskrivelser 6 A4 sider med i alt 12 forskellige kort (heraf et kort Eleverne arbejder med miljøbeskrivelser. 1 skabelonside hvor eleverne selv kan lave flere opgaver. 04 Genrer 4 A4 sider med i alt 30 forskellige kort (heraf et kort Eleverne arbejder med at forstå forskellige genrers genkendelighed gennem korte sætninger. Derudover er der 1 skabelonside med 8 tomme kort, hvor eleverne kan lave deres egne opgaver. 05 Hvilket ord kommer først i alfabetet? 3 A4 sider med i alt 16 forskellige kort (heraf et kort Derudover er der 1 skabelonside med 8 tomme kort, hvor eleverne kan lave deres egne opgaver. Eleverne arbejder med ordbogsopslag. 06 Synonymer 1 3 A4 side med 12 forskellige kort (heraf et kort Eleverne arbejder med synonymer. 1 skabelonside med 6 tomme kort, hvor eleverne selv kan skrive ord i rammerne. 6

07 Synonymer 2 3 A4 sider med i alt 18 kort (heraf et kort Eleverne arbejder med synonymer. 2 skabelonsider med 6 kort hver, hvor eleverne selv kan skrive ord i rammerne. På den ene af siderne er der plads til en illustration. På den anden af siderne er der kun plads til at skrive ordet. 08 Antonymer 2 A4 side med 12 forskellige kort. (heraf et kort med forklaring til opgaven) Eleverne arbejder med antonymer. 1 skabelonside hvor eleverne selv kan skrive ord i rammerne. 09 Hvordan forkortes? 3 A4 sider med i alt 22 kort (heraf et kort Eleven arbejder med forkortelser. Der er desuden 1 skabelonside, hvor eleverne selv kan skrive ord i rammerne. Eleverne skal finde 8 kort, der har mere end en løsning. De 8 kort har numrene: 6, 7, 8, 11, 13, 15, 16 og 19. 10 Hvad står forkortelsen for? 3 A4 sider med i alt 24 kort (heraf et kort med forklaring til opgaven og et kort med oplæg til selv at lave kort). Eleven arbejder med forkortelser. 1 skabelonsider med 8 tomme kort, så eleverne kan lave flere kort. Eleverne skal finde 2 kort, der har mere end en løsning. De 2 kort har numrene: 1 og 15. 7

11 Fremmedord 4 A4 sider med i alt 24 kort (heraf et kort Her skal eleverne arbejde med fremmedord. Derudover er der 1 skabelonside med 8 tomme kort, hvor eleverne kan lave deres egne opgaver med fremmedord. 12 Symboler 3 A4 sider med i alt 18 kort. Eleverne skal arbejde med symboler. Derudover er der 1 skabelonside med 6 tomme kort, hvor eleverne kan lave deres egne opgaver om symboler. 13 Metaforer 8 A4 sider med i alt 16 kort (heraf et kort Eleverne skal arbejde med betydningen af forskellige metaforer. 14 Kan du fortsætte ordsproget? 2 A4 sider med i alt 12 kort (heraf et kort Eleverne skal arbejde med ordsprog. Derudover er der 1 skabelonside med 6 tomme kort, hvor eleverne kan lave deres egne opgaver med fortsættelse af ordsprog. 8

15 Hvad betyder ordsproget 5 A4 sider med i alt 20 kort (heraf et kort med forklaring til opgaven og et kort med oplæg til selv at lave kort). Eleverne skal finde den rigtige betydning af forskellige ordsprog. Derudover er der 1 skabelonside med 4 tomme kort, hvor eleverne kan lave deres egne opgaver med betydningen af ordsprog. 16 Hvad betyder talemåden? 3 A4 sider med i alt 18 kort (heraf et kort Eleverne skal arbejde med betydningen af forskellige talemåder. Derudover er der 1 skabelonside med 6 tomme kort, hvor eleverne kan lave deres egne opgaver med betydningen af talemåder. 17 Talemåders betydning og oprindelse 6 A4 sider med i alt 24 kort (heraf et kort med forklaring til opgaven og et kort med oplæg til selv at lave kort). Eleverne skal arbejde med betydningen af forskellige talemåder, og hvordan talemåderne er opstået. Til sidst i dokumentet er der 1 skabelonside, hvor eleverne kan lave deres egne kort med talemåders betydning og oprindelse. 9

18 Berettermodellen 5 A4 sider med i alt 18 kort (heraf et kort med forklaring til opgaven og et kort med en afsluttende opgave). 19 Aktantmodellen 9 A4 sider med i alt 27 kort (heraf 1 kort med forklaring til opgaverne). Eleverne arbejder med aktantmodellen. Læreren skal vurdere, om kort 21 27 er relevant for klassens målsætning vedrørende aktantmodellen. Disse kort omhandler kommunikations-, projekt- og konfliktakserne. Til sidst i dokumentet findes 2 skabelonsider med i alt 6 kort, hvor eleverne selv skal sætte et eventyr ind i aktantmodellen. 20 Kontraktmodellen 6 A4 sider med i alt 18 kort (heraf et kort Kortene indeholder dels opgaver til kontraktmodellen generelt, dels opgaver til brugen af kontraktmodellen i analysen af Snehvide. Til sidst i dokumentet findes 2 skabelonsider med i alt 5 kort, hvor eleverne selv skal sætte et eventyr ind i kontraktmodellen. 10