Ordkendskabsundervisning. Forslag til aktiviteter:

Relaterede dokumenter
LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Ordforrådstilegnelse i fremmedsprog. CFU Hjørring

BØJ UDSAGNSORD MED CITIBOIS

Inspirationskatalog til sprogudviklende undervisning

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

ÅRSPLAN 2012/13 DANSK 2. KLASSE

Ordstafet. Grej. Tid. Undervisningsmål. Kort om undervisningsforløbet. Stafetløb med ord og ordklasser i naturen. 1 lektion

Læringsmål. Materialer

At en film er humoristisk betyder, at den er sjov og måske lidt fjollet eller skør. Ulvene og fårene i filmen kan snakke.

ÅRSPLAN 2012/13 - DANSK 1. KLASSE PERIODE EMNE AKTIVITETER MÅL

Safari Europa Ræv Safari Europa Hugorm Safari Europa Pindsvin

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

10 teknikker til mere synlig læring

LED EFTER LED FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Sprog og fag på Strandgårdskolen

Bevægelse og motion inspirationsøvelser til Læring i bevægelse

Matematikbingo. Lærerark

Lærervejledning til 7. klasses forløb.

Fabulous Fiction gennemførelsen

Bevægelse i klassen. med

Krageungen af Bodil Bredsdorff

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

AKTIVE VERBER. - 2 ens sæt ordkort med infinitiv (I) - 2 ens sæt vendekort med præsens, imperfektum og perfektum (II) - 3 arbejdsark (kopi/www)

Undervisningsforløb med varieret skrivning - 1

INSPIRATIONSKOMPENDIE

1) Introduktion til projektarbejdet (15 minutter) Slide 2

At løse ligninger - og om at danne billeder i matematik

5. Retorik; skrive taler, hvor man inddrager argumentation og de forskellige appelformer.

HVOR TIT? LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF DELTAGERE

Staveløb. Bane: Figurbanen. Mellemtrin. Dansk. Organisering: Hold af 2 elever. Hvert hold har 3 felter på yderstregerne.

Modul 1. Intro til orienteringsløb & kortets farver og symboler. Introduktion Giv en kort introduktion til orienteringsløb

Modul 1. Intro til orienteringsløb & kortets farver og symboler. Introduktion Giv en kort introduktion til orienteringsløb

Årsplan 8. Klasse Matematik Skoleåret 2017/18

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

LÆRERVEJLEDNING Cooperative Learning til matematik i overbygningen

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog. Indskoling.

Du skal se to film. o De Fantastiske 3 o Orla Frøsnapper. Du skal lære

Flashcard Aktivitäten und Spiele:

GØR VERDEN STOR MED TILLÆGSORD

Forslag til aktiviteter i forforståelsesfasen

Bordet rundt. Dobbeltcirkler. Sikrer at alle bidrager, og tilskynder eleverne til at tænke hurtigt. Læreren stiller en opgave, som har mange svar.

Forslag til program: Statistiske undersøgelser på kirkegården 3. kl.

Katalog over sprogpædagogiske aktiviteter

1. Hvordan tror du huset ser ud udenpå.

JEG ER PÅ VEJ! - Ordkort - Sætningskort med spørgsmål. - Arbejdsark 1+2 (kopi/www)

Ude/inde klasse matematik (kan udvikles til andre fag) Talsalat

Lyrik - Poesiforløb over emnet: Kærlighed 7. klasse

Var giraffen opfundet i gamle dage?

Lege egnet til danskundervisningen på mellemtrinet

Læringsmål. Materialer

Her følger en række opmærksomhedsfelter i relation til undervisningens form og elevens læring:

1. bogstavejagt. FYSISKE RAMMER En skolegård

Sprogbaseret undervisning i de naturvidenskabelige fag. Jannie Høgh Jensen

BYT TIL NYT FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

i fælles Færdigheder i fællesskab Hvad KAN en aktiv medborger i fællesskaber? 3a - Drejebog - Færdigheder i fællesskab - s1 Indhold Fælles Mål Formål

- med kortspil og legetøj

Tilsyn med mål 2 om bevægelse i Læringens organisering klasse oktober 2018

Den dag mit sovedyr blev væk

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Skema m. ordforklaring.

Forløbsplan til. til undervisere i gymnasiet

Dansk og innovation. Titel på inspirationsforløb

Formula 1. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem slå gloserne fra, når de læser teksten.

T-1.24; Spil læg 3 til.

Lektiepolitik på OLF

Du skal se en film om en familie: Det lille lam. Hvem er med i din familie? Tegn din familie:

sproget Tag 1 fat på Samarbejde Løsninger Grammatik Voksne udlændinge, sprogindlæring og LEGO Arbejde, fritid og transport Lærervejledning side 1

Undervisningsaktiviteter

Årsplan for dansk i 4.klasse

WHAT CAN I DO? FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

AT LØSE LIGNINGER og om at danne billeder i matematik

Nogle elever lærer bedst teori, når de får mulighed for at bruge hele kroppen i undervisningen

LURE BOG FOR TOSPROGEDE

OM BØRNS RETTIGHEDER TIL KLASSE

Gennemførelse Gennemførelsen af forløbet er beskrevet med afsæt i en lektionsplan.

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF DELTAGERE - Kort med pronominer (1) præpositioner + 5 blanke (3)

Dansk som andetsprog G

Vejledning til forløbet: Hvad er chancen?

Excel regneark. I dette kapitel skal I arbejde med noget af det, Excel regneark kan bruges til. INTRO EXCEL REGNEARK

Årsplan for engelsk 6. klasse Skoleåret 2016/17

Årsplan Hvid PERIODE/ UGER EMNE/OMRÅDE OM FORLØBET MATERIALE FOKUS 33-35

- et undervisningsmateriale til dansk som andetsprog

Temadag for undervisere i FVU for tosprogede med fokus på ordforråd. Workshop Gråzonesprog

StÆrke fællesskaber. Skab stærke fællesskaber. Hvad GØR en aktiv medborger for fællesskab? 1a - Drejebog - Stærke fællesskaber - s1.

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Skriv de ord, du kan se på billederne:

Evaluering af den samlede undervisning 2018 Fokus på matematikundervisningen i 9.kl. på Efterskolen Solgården

HVAD MED HVAD? LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF DELTAGERE

MAD OG MÅLTIDER. God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole.

Årsplan for danskundervisning på Den Skandinaviske Skole I Maputo April, Maj, Juni 2015

Oplæg til gruppen Kræft til Krafter, sept 2012, udarbejdet af Mark Spence, trænende ergoterapeut, Træning og Rehabilitering Horsens Kommune Deltager:

Christina Helleshøj Louise Breivik Emmering Hanna Niemann LÆS VERDEN LÆRERVEJLEDNING. Alfabeta

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN NEJ TIL MAASTRICHT- TRAKTATEN

Symbolstøttet læringsmiljø. Vivi Løkkegaard Åbent Værksted Marts 2019

Modellering. Matematisk undersøgelse af omverdenen. Matematisk modellering kan opfattes som en matematisk undersøgelse af vores omverden.

Positionssystemet, 2 3 uger (7 lektioner), 2. klasse.

Den moderne kulturelle skole Skolekode: Tilsynsførende: Dorthe Kirkeby Bæhrenz. Til skolens forældre og bestyrelse.

Anja Qvist GANG I. grammatik. med CL. Cooperative Learning. Dansk 5. klasse Elevhæfte

Transkript:

Ordkendskabsundervisning. Gæt ordet - matching Forslag til aktiviteter: Denne øvelse er en repetition af tidligere lærte ord. Det kunne være en opsamling af ugens ord, nye ord fra en tekst. En liste med ord vises på tavlen. Niveau 2 ord. Læreren tænker på et ord og eleverne skal gætte hvilket. Læreren siger et synonym eller en forklarende sætning (niveau 1). 1. Eleverne markerer, hvis de kender ordet. 2. Den enkelte elev kan skrive det rigtige ord ned - og vi kan se hvor mange, der har gættet rigtigt. 3. Elever sidder parvis og skriver det rigtige ord. 4. CL - dobbeltcirkel. 5. Skyleg, hvor to elever er ved tavlen.

Matching Skriftligt eller mundtligt. Eleven forbinder to ord fra listen af ord. Medskyldig kan relatere til ordet skurk (dette er ikke synonymer). Derefter skal de argumentere for deres valg. Der findes ingen facitliste til denne opgave. 1. Eleven skriver de to valgte ord, derefter skrives en forklaring på det trufne valg. 2. Eleverne arbejder parvis mundtligt og skiftes til at vælge et ordpar og argumentere for deres match.

Har du nogensinde? Der benyttes verber/udsagnsord. Eleven forklarer, hvornår de har gjort/udført dette verbum. Kalkulere. Jeg har kalkuleret, da vi i matematik.. Elevernes sætninger må gerne være fiktive. 1. Der kan skrives forklarende sætninger. Disse kan være med startere, så de er stilladseret - hjulpet på vej. 2. Det kan være mundtligt parvis - siddende på pladserne. 3. CL - dobbeltcirkel, hvor læreren siger verberne og eleverne taler med makkeren. Sortering af ord Når der er x antal nye indlærte ord, bedes eleverne om at sortere disse i bunker. Der skal være min. 2 i hver bunke. Den enkelte elev skal efterfølgende forklare, hvorfor denne sortering er lavet. Dette øger elevens forståelse at forbinde to eller flere ord - med en forståelse/forklaring, der viser hvor de har anbragt ordene i deres abstrakte repræsentation af skema. Eleverne vil have forskellige kriterier og forklaringer, hvilket er positivt, idet det kognitive arbejde sker hos den enkelte elev, der sorterer og anbringer begreberne. 1. Skriftligt i et skema 2. Mundtligt med en makker eller en lille gruppe.

Jeopardy Læreren siger et ord - eleverne skriver et spørgsmål sammen med en makker. Spørgsmålene gennemgås efterfølgende. Spørgsmål, grunde og eksempler Udvalgte ord: Fx lejlighedsvist. Læreren siger: Man rengør sin campingvogn lejlighedsvist. Hvorfor? Er der andre ting, man gør lejlighedsvist? Eleverne arbejder med en makker og svarer og laver nye sætninger med det aktuelle ord. To ord benyttes: fx overilet og adstadig. Læreren siger en sætning: Peter havde fået sin første løn på 500 kr. Han brugte alle pengene på at købe noget, han fortrød næste dag. 1. Eleverne skal sige ordet højt. 2. Eleverne skal skrive ordet i deres hæfte, eller på en whiteboard, så alle kan vise deres ord på samme tid. 3. De to ord kan være skrevet og ophængt i klassen og eleverne skal gå hen til ordet.

Et ord trænes. Fx cylinder. Læreren siger en sætning, og hvis denne svarer til ordet, siger eleverne ordet højt. Hvis sætningen ikke passer til ordet, siges intet. Et ord trænes. Fx affyret. Læreren siger en sætning, hvor ordet indgår. Nogle af disse sætninger give mening, andre ikke. Når en meningsfuld sætning siges, kan eleverne give Thumbs up or down eller sige ja eller nej. Raketten blev affyret lige efter midnat - thumbs up. Vi spiste en hotdog og affyrede 100 kr. - thumbs down. Elefanten blev affyret. - thumbs down. Et ord trænes. Fx materialistisk. Læreren siger to sætninger, hvor den ene stemmer overens med ordet. Når du er materialistisk, er det vigtigt, at kunne købe og anskaffe sig nye ting, oplevelser osv. Når du er materialistisk, er du meget optaget af, hvilket materiale forskellige ting er lavet af. Vælg mellem tre ord: migrerer, sameksisterer eller kalkulerer. Læreren siger en sætning, hvor et ord mangler. Eleverne gætter hvilket ord - mellem de tre nævnte. Disse ord er nogle nyligt lærte ord. Hvis der er borgerkrig et land, er der mange mennesker, der flygter og til et andet land.

1. Mundtligt. 2. Skriftligt. Afslut sætningen Læreren siger en sætning, som eleverne skal færdiggøre: Denne vase er så porøs, at.. Læreren var principfast, da eleven kom for sent i skole og.. 1. Mundtligt 2. Skriftligt. Ordjagt Skriftligt - lav en Ordjagt i et forprintet skema, hvor de nye ord indgår - evt. også synonymer eller forklaringsord. Eleverne laver disse, kopiere og giver andre elever mulighed for at finde ordene. Ordbingo X antal nyligt lærte ord vises på tavlen. Forberedelse til spillet: Eleverne får en bingoplade, de vælger og skriver nogle af ordene (antallet stemmer overens med antallet af felter.

Selve spillet: Læreren eller en elev trækker kort, hvor de forskellige ord er skrevet, eller er repræsenteret af en forklarende sætning eller synonym. Eleverne markerer med centicube eller overstreger et ord, hvis de har det på deres bingoplade. Når en vinder er fundet, starter et nyt spil, hvor man kan genbruge sin plade eller skrive en ny, hvor man vælger nye ord. Spillet kan også fungere via PC en. Til te hos kejseren Der er mange variationer af denne aktivitet. Eksempel: mad-kundskabsord Memory Ordkort produceres og eleverne spiller. Lære nye udsagnsord - gøre ord Eleverne går rundt i klassen. De synger/chanter en lille sætning: Jeg pejler med mit kompas. Jeg patruljerer grænsen. Når læreren siger frys, står alle som statuer og hører en ny sætning. Elevens ordbog Nye ord skrives i et hæfte - eller i et dokument. Ordet - definition - forklarende sætning. I grupper /parvis/ alene skriver eleverne forklarende sætninger. Sætninger, der giver en forklaring på ordets betydning. Ikke Jeg kan se en yacht - men Vi fik mulighed for at sejle en tur på havet i en stor flot yacht, der var ejet af en rigmand. Ordkort Det er en god ide, at disse nye lærte ord bliver skrevet på ordkort - størrelsen kan variere efter smag og behag. Så kan eleverne 1. Sortere disse ord i ordklasser. 2. Finde to, der har en forbindelse.

3. Hvis der er ekstra tid i slutningen af timen, kan enkelte ord repeteres. 4. CL øvelser. 5. Når eleverne skal lave skriftligt arbejde, kan de benytte ordene, der er synlige for alle. 6. Staveord. 7. Word Wizard. Klassen samler ord - en stjerne eller andet, hver gang en elev har hørt /set et af de nye ord.