INDHOLD Sådan bruger du aktivitetsbeskrivelserne Oversigt over aktiviteter på de fem trin... 3

Relaterede dokumenter
Bevægelsesboxen Lektionsbeskrivelser

VELKOMMEN TIL B-BOX! Arbejdsark

Bevægelsesvejleder- WORKSHOP

Netværks- WORKSHOP. 20. november Sinatur Hotel Storebælt Østerøvej 121, 5800 Nyborg

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

Bevægelsesfabrikken Undervisningsforløb Idræt klasse

Idræts- og bevægelsesprofil. Brændgårdskolen Snejbjerg Skole Vildbjerg Skole

LISE - Camp Fase 3b LISE. Læring Innovation Science Esbjerg. Drejebog til Campforløb hvor innovative og naturvidenskabelige arbejdsmetoder er i fokus.

Idræts- og bevægelsesprofil. Brændgårdskolen Snejbjerg Skole Vildbjerg Skole

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

LISE - Camp Fase 1 LISE. Læring Innovation Science Esbjerg. Drejebog til Campforløb hvor innovative og naturvidenskabelige arbejdsmetoder er i fokus.

Bevægelsesfabrikken Undervisningsforløb Dansk klasse

Bevægelsesglæde i udskolingen en eksemplarisk aktivitet. Bevægelsesglæde i udskolingen en eksemplarisk aktivitet 1

Vejledning til undervisere

Camp. - Idegenerering og ideudvikling i udskolingen

Drejebog. Den pædagogiske metode. Aula uddannelsesforløb for pædagogiske superbrugere. Fokus på anvendelse

Bevægelsesboxen Lærervejledning

VORES PERSONALEPOLITIK. Guide BUPL BØRNE- OG UNGDOMSPÆDAGOGERNES LANDSFORBUND

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Bevægelsesfabrikken Undervisningsforløb Engelsk klasse

Trivsel og Bevægelse i Skolen. Idrætsundervisning. Idrætsludo

MAD OG MÅLTIDER. God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole.

Bevæg udskolingen. Elev

eleverne trænes i kreative, innovative og entreprenante arbejdsmetoder

Idræt, 1. klasse længere forløb

Find og brug informationer om uddannelser og job

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Læringsmål. Materialer

Titel Udgiver Redaktion/forfatter Salg

Undervisningsforløb i Materialekendskab

DET EVENTYRLIGE MINECRAFT

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

FØLELSER OG SELVVÆRD

Trivsel og Bevægelse i Skolen: Bevægelse i skolens øvrige arenaer

UNDERVISNINGSMODEL I INNOVATION OG ENTREPRENØRSKAB

Teamets samarbejde om uddannelsesparathedsprocessen

Titel Udgiver Redaktion/forfatter Salg

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Klassens egen grundlov O M

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: PEER FEEDBACK PÅ SKRIFTLIGE OPGAVER

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I GRUNDSKOLEN

Drejebog. Den pædagogiske metode. Aula uddannelsesforløb for administrative superbrugere. Fokus på anvendelse

Studieunit Marts Metodehåndbog - til evalueringsaktiviteter med grupper af elever og/ eller studerende i slutningen af praktikforløb

Brain Break event - event for 7. klasse

RELATIONER TEORI METODE PRAKSIS. Målgruppe. Mål. Varighed Forberedelse

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Brain Break event - event for 6. klasse

Titel Udgiver Redaktion/forfatter Salg

Læringsmål. Materialer

Spørgsmålene kan tages som en fælles klassedebat eller i mindre grupper.

Kend din lokale vandforsyning

Forløb om undervisnings- differentiering. Introduktion

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

KÆRE LÆRER - HER HAR DU ET OVERBLIK OVER RESTEN AF FORLØBET

Formål med forløbet. Struktur

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: RAMMESÆTNING AF SAMARBEJDE I STUDIEGRUPPER

UU længere forløb. Planlægning af tema Fag: UU Klasse: 4.b

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

klassetrin Vejledning til elev-nøglen.

ALGORITMER OG DATA SOM BAGGRUND FOR FORUDSIGELSER 8. KLASSE. Udfordring

KOMPETENCER. Information om kompetenceløftet

Dialogbaseret psykisk APV i et fremmende perspektiv

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Digitale Sexkrænkelser

Procesværktøj om trivsel

Coding Class Cph. - guide til samarbejdspartnere med folkeskoler i Københavns kommune

Projekt Grænseløs læring Statusrapport maj 2015

Udarbejd en tids- og handlingsplan for processen (dvs. en køreplan med deadlines og ansvarspersoner).

Drejebog. Den pædagogiske metode. Aula uddannelsesforløb for kommunale administratorer. Fokus på anvendelse

STYRK KLUBBENS TRÆNINGSMILJØ

KOLLABORATION. Vejledning til elevnøgle, klasse

Opsummering af introducerede metoder. Kubix, februar 2016

Instruktørmanual Kids- og Teentræner kurser på Sommercampen

Coding Class Cph. - guide til samarbejdet med folkeskoler i Københavns kommune

Udvikling af innovative kompetencer i industriens AMU

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

dig selv og dine klassekammerater

MAD OG MÅLTIDER. God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole.

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Læringsmål Materialer Forberedelse og organisering Fremgangsmåde

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I ERHVERVSUDDANNELSERNE

Praktisk innovation - sådan!

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

LØB, SPRING OG KAST LÆRERVEJLEDNING TIL LØB, SPRING OG KAST-DUGEN SAMT AKTIVITETSKORT

Dialogbaseret aftale mellem

Drejebog. Aula uddannelsesforløb for administrativt personale. Fokus på anvendelse. Formål

Koncentration kræver krop. - Event for 3. klasse

Titel Udgiver Redaktion/forfatter Salg

BRAIN BREAKS 6. KLASSE

Procesfremmende spørgsmål, refleksioner og øvelser

Giv Liv tilmeldingssystemet

BibDok. Guide til BibDok. En metode til at dokumentere effekt af bibliotekets indsatser

Elevernes forforståelse skal aktiveres og de skal finde ud af, at de allerede ved meget om, hvad det vil sige at være sund.

Transkript:

INDHOLD INDHOLD... 0 Sådan bruger du aktivitetsbeskrivelserne... 1 Oversigt over aktiviteter på de fem trin... 3 Trin 1: Intro-forståelse for de fire kategorier... 5 Trin 2 Udvikling af bevægelsesaktiviteter... 7 Trin 3 Afprøvning og feedback... 9 Trin 4 Tilretning... 10 Trin 5 Godkend og upload... 11

Sådan bruger du aktivitetsbeskrivelserne Bevægelsesboxen (B-boxen) er udviklet med henblik på, at elever i 5. 9. klasse får medejerskab i bevægelsesaktiviteterne ved at blive inddraget i udviklingen af dem. Målet er at skabe større elevmotivation samt få en fælles forståelse for, hvad bevægelse er. Nærværende aktivitetsbeskrivelser er ét ud af tre hjælpemidler til pædagoger og lærere, der vil arbejde med at udvikle egne aktivitetskort til B-boxen. Forud for denne proces anbefaler vi, at du har afprøvet de aktivitetskort, som følger med den tilsendte B-box. Med afsæt heri har vi beskrevet forslag til aktiviteter, der kan bidrage til større forståelse af kategorierne samt udvikling af egne aktivitetskort til klassen. Lærervejledning Aktivitetsbeskrivelser Elevhæfte Lærervejledningen (udsendt med post) er henvendt til de pædagoger og lærere, der arbejder med B-boxen. Heri beskrives B-boxens didaktiske overvejelser. Det skitseres, hvorfor B-boxen er udviklet, og den overordnede ramme synliggøres. Desuden finder du en beskrivelse af de bevægelseskategorier, som er et centralt fundament for at arbejde med B-boxen. Aktivitetsbeskrivelser (dette dokument) konkretiserer de frem trin frem mod det færdige produkt. Du kan her finde beskrivelser af undervisningsaktiviteter samt få en tidshorisont for de foreslåede aktiviteter. Elevhæftet udleveres til de elevgrupper du har lavet. I elevhæftet kan eleverne finde beskrivelser af de aktiviteter de skal lave, samt notere de ideer som er udgangspunkt grund for aktivitetskortene. Aktivitetsbeskrivelserne giver bud på konkrete aktiviteter, man kan anvende i. Arbejdet med udviklingen af aktivitetskort til B-boxen kan enten foregå i et særligt tilrettelagt forløb i den eksempelvis understøttende undervisning, emne- eller fagdage eller i et tværfagligt samarbejde mellem fx dansk og idrætsfaget. Trinene varierer i omfang, og nogle trin tager derfor kun 15 minutter at gennemføre, mens andre kan have en varighed på 2 lektioner. Man kan til enhver tid vælge at dele trinene op i mindre bidder, så udviklingen af aktivitetskort passer ind i den tidsramme, man har til rådighed. 1

Hvis du ønsker at udvikle egne aktivitetskort sammen med din klasse og ønsker at få dem tilsendt gratis skal du være opmærksom på de deadlines, der er opgivet på vores hjemmeside. https://skoleidraet.dk/saetskolenibevaegelse/inspiration-og-materialer/b-box/. OBS: Hver tilsendt B-box giver mulighed for at indsende 1 sæt aktivitetskort til gratis tryk. Koordiner derfor dette med kollegaerne på din skole. God fornøjelse! Anebine Danielsen, Signe Bøtter-Jensen & Torben Hansen Projektledere Sæt Skolen i Bevægelse, Dansk Skoleidræt. 2

Oversigt over aktiviteter på de fem trin I det nedenstående finder du oversigt over aktiviteter, der guider dig igennem et forløb, hvor eleverne går fra idé til udvikling af en konkret bevægelsesaktivitet til at producere et færdigt aktivitetskort med elevernes egen aktivitet. Formålet med processens opbygning er, at få produceret mange ideer til at starte med, som eleverne kan bygge videre på og justere, så de passer ind i de fire brain break kategorier (se den tilsendte plakat). Nedenfor er der skitseret en oversigt over forløbets overordnede trin og hvilke aktiviteter der knyttet dertil. Senere i dette dokument finder du en uddybning af de forskellige aktiviteter samt hvilke rekvisitter/ hjælpemidler, der skal huskes til de forskellige trin. Trin 1) Intro 2) Udvikling Formål & aktiviteter (elevhæfte/ præsentation fra lærer) Eleverne afprøver de forproducerede øvelser fra B-boxen og introduceres til de 4 bevægelseskategorier for at få en fælles forståelse for kategoriernes kendetegn. Tid (min) Introducer B-Box konceptet 5 Afprøv de forproducerede bevægelsesaktiviteter på www.b-box.dk eller via den fysiske boks. Få en fælles forståelse for de fire bevægelseskategorier Eleverne udvikler på dette trin ideer til nye bevægelsesaktiviteter, videreudvikler ideerne og opretter deres egne aktivitetskort på www.b-box.dk. Lærer: Husk at oprette grupper på www.b-box.dk så eleverne kan oprette deres egne bevægelseskort til B-boxen. Eleverne udvikler ideer til bevægelsesaktiviteterne med afsæt i idématrix. Eleverne sorterer i udviklede ideer og videreudvikler ideerne til aktiviteter. 5 (pr akt.) Eleverne tager billeder til aktiviteten 15 Aktiviteter nedfældes på papir/ på b-boxens 15 hjemmeside. 15 20 10 Lokale Alm klasselokale Alm klasselokale, aula, idrætshal/ gymnastiksal 3

Trin 3) Afprøvning og feedback 4) Tilretning 5) Godkend og upload Formål & aktiviteter (elevhæfte/ præsentation fra lærer) Elevernes egne bevægelsesaktiviteter afprøves i egen eller andre klasser, og grupperne får elevfeedback på aktiviteterne med henblik på at aktiviteterne bliver forfinet. Hver aktivitet må gerne afprøves flere gange. Eleverne afprøver deres bevægelsesaktiviteter i andre klasser eller sammen med andre lærere. Eleverne sender aktivitetskorter til underviseren, der giver feedback Eleverne tilretter aktivitetsbeskrivelsen og billeder ud fra lærerens feedback. Eleverne finjusterer billeder og tekst på aktivitetskort således at andre kan forstå og udføre aktiviteten. Klassen kan vælge at sende klassens aktiviteter til tryk og få dem tilsendt som aktivitetskort magen til dem, der er i den fysiske B-box. Såfremt dette er tilfældet, handler det sidste trin primært om, at læreren administrerer og godkender. Læreren udvælger de endelige kort til egen B-box i samarbejde med klassen. Læreren vurderer i samarbejde med klassen om bevægelseskortene på www.b-box.dk skal være tilgængelige a) kun for klassen b) for hele skolen eller c) for alle brugere på b-box. Læreren opretter b-box og sender den til tryk. Vær OBS på de deadlines der er for tryk på www.skoleidraet.dk/b-box aktiviteten og uploader den på hjemmesiden Tid (min) Lokale 5 pr akt Alm klasselokale 5 Pr akt. 10 15 Alm. klasselokale 5 pr akt. 4

Trin 1: Intro-forståelse for de fire kategorier Trin 1 har fokus på, at: eleverne afprøver bevægelsesaktiviteterne i B-boxen og får en kropslig erfaring med og kendskab til de fire bevægelseskategorier. eleverne kan skelne mellem forskellige bevægelseskategorier. På dette trin afprøver klassen udvalgte aktiviteter fra de fire bevægelseskategorier med henblik på, at eleverne får kropslige erfaringer og kendskab til kategorierne. Jo flere aktiviteter eleverne prøver, desto større kendskab og indsigt får eleverne i kategorierne. Aktiviteterne i introduktionen kan sagtens bredes ud over flere gange, fx en uge, hvor du sidst på ugen samler op på de afprøvede bevægelsesaktiviteter og eleverne får en fælles forståelse for kategoriernes karakteristika. Indhold 1) Afprøvning (i klassen): Eleverne prøver aktiviteter fra B-boxens forskellige kategorier (Puls, Koordination, Tillid og samarbejde, Koncentration og opmærksomhed). Rekvisitter Aktivitetskort fra B-boxen Pointen med aktiviteten er, at eleverne selv skal forholde sig til, hvilken kategori de afprøvede bevægelsesaktiviteter tilhører. Tidsramme: 5 min. pr. bevægelsesaktivitet 2) Opsamling (i klassen): Læreren har hængt plancher (4 x A4) med kategorierne på væggen eller gulvet. Når underviseren nævner en af de afprøvede aktiviteter, skal eleverne placere sig ud for planchen med den bevægelseskategori, de mener, at aktiviteten passer på. Aktiviteten kan også organiseres parvist, hvor eleverne i par/grupper først drøfter det rigtige svar, hvorefter den ene af eleverne placerer sig ved den kategori, de mener, er den rigtige. Slides: Aktiviteten er illustreret i pp-slide nr. 1.1.: B-boxens bevægelseskategorier. Arbejdsark 1.1: Bevægelseskategorierne på hver sin planche. Tidsramme: 10 min. Opsamlingen er dog meget afhængig af antallet af aktiviteter, som underviseren vil have gennemgået. 3) Hvad kendetegner særligt en aktivitet inden for Puls, Koordination, Koncentration og opmærksomhed, Tillid og samarbejde? (i idrætstimen) Arbejdsark 2.1. 2.4.: Plancher med særlige kendetegn. Vis og gæt. Eleverne er inddelt i grupper. En elev løber op til en bunke med kategorierne og trækker et af kortene med en kategori, 5

som de skal vise for resten af deres gruppe. Gruppen skal gætte hvilken kategori det er. Når gruppen har gættet kategoriens kendetegn, noteres dette på deres oversigtsark. Tidsramme: 15 min. 4) Opsamling: Læreren har hængt plancher (4 x A4) med de fire bevægelseskategorier på væggen eller gulvet. Grupperne noterer på hver af plancherne deres input til hver af kategorierne. Sammen med læreren drøftes herefter de 3-4 mest relevante kendetegn for hver af bevægelseskategorierne. Dette har til formål at skabe en fælles ramme og forståelse for de bevægelsesaktiviteter eleverne efterfølgende skal udvikle. Husk: Kategorikort Arbejdsark 2.1. 2.5.: Plancher med særlige kendetegn. Elevernes input giver underviseren viden om, hvorvidt eleverne har forstået bevægelseskategoriernes kendetegn og kan skelne mellem disse. (Læs udførlig beskrivelse af bevægelseskategorierne i Lærervejledningen). Tidsramme: 15 min. 5) Se instruktionsvideo for elever af www.b-box Inden eleverne går i gang med at udvikle aktiviteter kan det være en god idé at de har set, hvordan de opretter aktivitetskort på www.b-box.dk. Instruktionsvideo på www.skoleidraet.dk/bbox Tidsramme: 5 min. 6

Trin 2 Udvikling af bevægelsesaktiviteter Trin 2 har fokus på, at: eleverne udvikler mange ideer, som danner fundament for bevægelsesaktiviteterne. eleverne skaber en holdning til, hvilke bevægelseskategorier der tiltaler dem mest. klassen udvikler konsensus om, hvad der karakteriserer en god bevægelsesaktivitet inden for de fire kategorier. Det kan være en rigtig god idé at holde en stram tidssyring under idéudviklingen. For at holde højt energi niveau i grupperne og udvikle mange ideer, kan det derfor anbefales, at har mange korte idéudviklingsseancer. På den måde får grupperne mange forskellige ideer at vælge imellem når de skal kvalificere dem til de endelige aktiviteter. Hvis I ønsker at lave mange aktivitetskort kan det være en god idé, at I afprøver en alle beskrevne aktiviteter på trin 2. Herefter har eleverne en bedre forståelse for trin 2 og vil med stor sandsynlighed være både mere effektive og finde på bedre bevægelsesaktiviteter, når de på ny udvikler idéer og forvandler disse til aktivitetskort. Indhold 5) Gruppeinddeling og oprettelse af grupper på www.b-box.dk Læreren opretter grupper forud for elevaktiviteterne. Det anbefales, at grupperne er på 3-4 elever, dels for at alle elever får indflydelse, og dels for at der bliver udviklet flere aktiviteter. Der må gerne være flere grupper inden for hver kategori. 6) Idégenerering med Idematrixen. Eleverne er inddelt i arbejdsgruppe á 4 personer. Med afsæt i idématrixen skaber grupperne en ramme for deres ideer. Afhængigt at den tidsramme man har til rådighed kan man køre idegenereringen i flere omgange. Jo flere omgange desto større fundament har grupperne til at udvikle de endelige bevægelsesaktiviteter. Rekvisitter Adgang til www.bbox.dk Elevhæfte: Idématrixen Terninger OBS: Det er vigtigt, at eleverne får kendskab til og forstår vigtige principper i idégenereringen. (se punkter i elevhæftet). Tidsramme: introduktion til idématrixen og principper for idégenerering 5-10 minutter Tidsramme: idegenereringsproces (1. omgang/ ide): 5 minutter 7

6) Opsamling: Alle grupper noterer alle de ideer de har fået på et stk. papir/ eller optager deres idé på mobil/ tablet så de kan huske hvad de har lavet. Elevhæfte Tidsramme: 10 min. Opsamlingen er dog meget afhængig af antallet af aktiviteter, som underviseren vil have gennemgået. 7) Fra idé til aktivitet - introduktion Klassen får at vide hvilken ramme der er for hver de endelige aktiviteter, de skal udvikle. Fx: 1) aktiviteten skal kunne foregå i klassen, 2) der må højst bruges 1 rekvisit 3) den skal være inden for én af de fire bevægelseskategorier 4) tidsrammen pr. aktivitet er max 5 minutter fra start til slut. Denne ramme kan senere justeres sammen med eleverne såfremt man finder ud af at det er hensigtsmæssigt at der skal tilføjes eller slettes noget. Tidsramme: 5 min. 8) Aktivitetsudvikling Grupperne tager afsæt i de ideer som de synes var mest sjove/ spændende/ relevante og justerer dem med afsæt i aktivitetshjulet, så de kan passe ind i en af bevægelseskategorierne. Aktivitetshjulet Gruppernes oversigt over ideer (pkt 6) Tidsramme: udvælgelses af ideer (5 minutter), justering/ udvikling af aktivitet (10 min), feedback fra anden gruppe på aktivitet (10 min), justering med afsæt i idé (10 min), nedfælde ide på papir (aktivitetsbeskrivelse) eller b-box (5-10 min). 9) Afprøvning af bevægelsesaktiviteter. Når grupperne har udviklet foreløbige aktiviteter, afprøves de i klasseværelset i den almindelige undervisning. Dette kan være i egen klasse eller ved besøg hos andre klasser. Efter afprøvningen noteres ideer til forbedringer af aktiviteten. 8

Trin 3 Afprøvning og feedback På Trin 3 er det formålet, at bevægelsesaktiviteterne at kvalificere de bevægelsesaktiviteter eleverne har udviklet. Derfor skal elevernes bevægelsesaktiviteterne afprøves i egen eller andre klasser. Efter afprøvningen får eleverne brugerfeedback på aktiviteterne med henblik på, at aktiviteterne bliver forfinet. Hver aktivitet må gerne afprøves flere gange. eleverne lærer, at gode bevægelsesaktiviteter - og idéer generelt - kræver mange ganges testning, inden de bliver gode nok til at kunne nedskrives på de endelige aktivitetskort. eleverne lærer at give konstruktiv, kritisk og fremadrettet feedback til andre grupper om deres aktiviteter. eleverne lærer at justere deres aktivitet løbende, inden den er 100% klar til tryk. Indhold 1) Hvad skal der til for, at en aktivitet inden for Puls, Koordination, Tillid og samarbejde, Koncentration og opmærksomhed er god? Aktiviteten kan fx udformes som en Post-it-stafet, hvor eleverne placerer deres post-it på et ark med alle deres input til emnet. Rekvisitter Slides: 2.4.: Hvad er en god bevægelsesaktivitet? Post-it Tidsramme: 10 min. 2) Afprøvning Grupperne afprøver deres aktiviteter på andre klasser. Afhængig af elevernes modenhed kan det være en idé at lade dem afprøve deres aktiviteter for mindre grupper (4-8 elever) til at starte med. Dette giver som regel et godt billede af, om aktiviteten også kan fungere i andre sammenhænge. Tidsramme: 10 min. pr aktivitet 3) Feedback Efter aktiviteten giver de elever, som har afprøvet aktiviteten feedback på den. De elever, der har udviklet må gerne gøre sig nogle tanker om hvad de særligt vil have feedback på. Tidsramme 5 minutter pr aktivitet 9

Trin 4 Tilretning I denne del af processen er eleverne logget ind på www.b-box.dk og arbejder med at justere beskrivelserne af deres aktivitet(er). Den (eller de) tilknyttede undervisere har i denne del af processen mulighed for at følge elevernes aktivitetsbeskrivelser på www.bbox.dk og kommentere gruppernes produkter. Trin 4 har fokus på, at: elevernes aktiviteter fungerer og at deres aktivitetskort kan forstås og igangsættes af andre klasser. Indhold Eleverne tilretter deres aktiviteter på platformen www.b-box.dk med afsæt i den feedback de har fået af testklasserne. Rekvisitter Adgang til www.bbox.dk tablet/ pc Når aktiviteterne er justeret sendes de til godkendelse hos læreren.. 10

Trin 5 Godkend og upload Klassen kan vælge at sende klassens aktiviteter til tryk og få dem tilsendt som aktivitetskort magen til dem, der er i den fysiske B-box. Såfremt dette er tilfældet, handler det sidste trin primært om, at læreren administrerer og godkender aktivitetskortene. Indhold Rekvisitter Læreren udvælger de endelige aktivitetskort til egen B- box i samarbejde med klassens elever. Læreren vurderer i samarbejde med klassen om aktivitetskortene på www.b-box.dk skal være tilgængelige a) kun for klassen b) for hele skolen eller c) for alle brugere på B-box. Læreren opretter B-box for klassen og sender den til tryk. Vær OBS på deadlines for tryk af aktivitetskort på www.skoleidraet.dk/b-box. 11

Dansk Skoleidræt 2019 Udarbejdet af Torben Hansen, Anebine Danielsen og Signe Bøtter-Jensen, projektledere Sæt Skolen i Bevægelse, Dansk Skoleidræt. Sæt Skolen i Bevægelse er en del af programmet Sunde Børn Bevæger Skolen, som er et samarbejde mellem TrygFonden og Dansk Skoleidræt. Det overordnede mål med programmet er, at flere børn og unge bevæger sig mere og grundlægger sunde vaner tidligt i livet.