Tjekliste fra Didaktik 2.0 af Karsten Gynther



Relaterede dokumenter
Didaktik læremiddelkultur mellem tradition og innovation. Karsten Gynther Projektleder

Web 2,0 læremidler i skolen på sporet af en ny læremiddelkultur 2,0

Digital dannelse i tyskfaget Fra teori til praksis. Konference om digital dannelse i tysk Mette Hermann

Padlet. som fremstillings- og vidensdelingsværktøj i forbindelse med et danskforløb om forfatterskab i 9. klasse

Virale piger. Pigerettet undervisningsforløb i kommunikation/it A. Mercantec

En stemme til alle. Om it og læring i et web 2.0 perspektiv. Danmarks Læringsfestival 25. marts Mette Hermann

Didaktik 2.0. læremiddelkultur. mellem tradition og innovation. Af Karsten Gynther, lektor

digital natives - mellem teknologifascination og kollaborativ deltagelse

Læremiddelformidling - en introduktion. Jens Jørgen Hansen jjh@ucsyd.dk

Afgangsprojekt forår 2014

Podcastanmeldelse produceret i GarageBand

Dansk, klassetrin

Skrivekontrakter. som et redskab til feedback i skriftlig fremstilling i overbygningen

Asger Slots Hansen Studienummer: /94166 Bacheloropgave 2011 Web 2.0 i vidensamfundets undervisning. Indledning 2. - Problemformulering 2

Digital dannelse. Afleveringstidpunkt 5/ De studerendes navne: Christina Skovgaard Antal tegn Lotte Holm-Barreth

Elizabeth Gray Dansborgskolen, Hvidovre 30. April

Professionsessay i ADDU og AUK

It didaktik i biologi Bacheloropgave af Bjørn Djupvik. VIA Silkeborg

En beskrivelse af det dannelses- lærings og fagsyn som udgør jeres fundament for jeres planlægning af forløbet

Guide til samarbejde i team om læringsmålstyret undervisning

Digital platform & Transformativ læring WIKI i undervisningen

Kompetencemål for Biologi

FIP-kursus, historie hhx. 5. april 2017

Målstyret undervisning Dansk udskoling

Læseplan for valgfaget sundhed og sociale forhold. 10. klasse

INTERVENTIONSDESIGNET. Formål, mål og proces

Professionslæring og læremidler. DADI Danskfagenes didaktik Læreruddannelsen og forskningen SDU 14. juni 2012 Jens Jørgen Hansen

Fælles mål Fokus på It i folkeskolen Fokus på It i folkeskolen Fokus på It i folkeskolen Læringsperspektivet i Fælles Mål

Folkeskolens sprogfag: Forenklede Fælles Mål

Aktionslæring. Læremiddelkultur 2,0

Et fagligt løft af folkeskolen

IT-Strategi. Egebækskolen

Nordic Smart - DK IT- integration i fagene - et brugerdrevent innovationsprojekt mellem Absalons Skole i Roskilde og University College Sjælland

Digital undervisning i et nordisk læringsrum

Om dagens tema: Billedligt talt. NATIONALT VIDENCENTER FOR INKLUSION OG EKSKLUSION / / NATIONAL CENTRE FOR INCLUSIVE PRACTICE

Inspirationsmateriale til fjernundervisning

Det magiske læremiddellandskab

Læringsmålsorienteret didaktik planlægning af læringsmålstyret undervisning

DEN DIGITALE SKOLE Digitaliseringsstrategi

Vejledning om undervisningsplan i faget praktik

DET EVENTYRLIGE MINECRAFT

19.13 MEDIER OG KOMMUNIKATION

Fremtidens læringscenter i Faaborg-Midtfyn. Vision

Forløb om undervisnings- differentiering. Introduktion

Læremiddelanalyser eksempler på læremidler fra fem fag

Håndværk og design KiU modul 2

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Nye Fælles Mål i grundskolen - overgang til læringsmålstyret undervisning

Uddannelsesplan praktikniveau II

Temadag Gennemførelse af talentudvikling i hovedforløbet. Talentudvikling i lyset af differentiering, hvad er mulighederne

En samlet blog til pædagogisk læringscenter på skolen PLC sharing fra skoleblogs.

Ledelse af udvikling af læringsmålstyret undervisning

Screencast-O-Matic. Mads Kronborg Lasse Skærbæk Rikke Duus Maria Taagholt

Steen Beck Lærerroller, arbejdsformer, Tværfaglighed. Workshop i Nuuk

Læringsmålsorienteret didaktik planlægning af læringsmålstyret undervisning

Skabelon til uddannelsesspecifikt fag. Skolen skal angive uddannelsesnavn, varighed og erstatte de firkantede parenteser med tekst:

Læreruddannelsen Vordingborg Godkendelse af praktikmodulet Niveau 1, 2 og 3

Lektiehjælp og faglig fordybelse

11.12 Specialpædagogik

Undervisningsevaluering Sorø Husholdningsskole Skoleåret klasse

Uddannelsesplaner for de lærerstuderende pa Atuarfik Edvard Kruse Uummannaq - Grønland

HI 1: Dannelse, historiebevidsthed og historiebrug i historiefaget med afsæt i dansk historie

Ekspert og avanceret niveau Samt talentspor

Interventionsbaseret undervisningsudvikling

Udvikling af multimodale mediekompetencer i et virtuelt læringsrum

De følgende sider er i redigeret og tilpasset udgave - venligst stillet til rådig for anvendelse af København Kommune.

idrætsteori om kroppen, kredsløbet og sundhed. 2 (6 timer)

Studieplan for HHX Medier & Kommunikation

Fra lov og bekendtgørelser til undervisning på Mureruddannelsen

INDLEDNING 3 METODE 4

Kompetencemål for Fysik/kemi

Transkript:

december 2011 Folkeskolen har fået lov at bringe den planlægningsskitse til undervisning som Karsten Gynther og Rene B. Christensen har udvikling i samarbejde med lærere. Læs mere om modellen i bogen Didaktik 2.0 af Karsten Gynther. Tjekliste fra Didaktik 2.0 af Karsten Gynther Vidensmål: - Hvilken form for viden er målet med undervisningen (fælles mål m.v.) - Hvordan kan vi etablere en passende sammenhæng mellem vidensniveauet og elevernes muligheder for adgang til viden? - I hvilket omfang skal eleverne tilegne sig konkrete faktuelle informationer? - I hvilket omfang skal de kunne anvende denne viden i nye sammenhænge? - I hvilket omfang skal de kunne forholde sig til og perspektivere den viden, de har tilegnet sig? - Hvilken tematisk afgrænsning af vidensindholdet kan understøtte vores valg af vidensmål (valg af emne, tema, opgavetype)?

- Er den valgte indholdsafgrænsning eksemplarisk (elev/fag) og aktuel i forhold til mulighederne for adgang til viden? Vidensadgang: - Hvilke former for tingsliggjort adgang til viden skal inddrages i undervisningsforløbet i form af læremidler og andre resurser? - Hvilke eksternt didaktiserede læremidler skal inddrages (lærebøger m.v.)? Hvilke lærerdidaktiserede læremidler skal inddrages? - I hvor høj grad skal eleverne selv finde resurser? Hvordan etableres en kobling mellem lærernes valgte læremidler og elevernes valg af resurser? - Hvordan etableres en kobling mellem lærernes valgte læremidler og elevernes valg af resurser? - Hvordan kan eleverne få adgang til viden gennem deltagelse i vidensudvekslende praksisformer på nettet (søge, samle, remediere, producere, videndele og kommunikere i et web 2.0-medie)? - Hvordan skal vi prioritere mellem traditionelle vidensudvekslende praksisformer i skolen (klassedialoger, gruppearbejde m.v.) og deltagelse i vidensudvekslende web 2.0-praksisformer? - Hvilken status tillægges ovenstående forskellige muligheder for adgang til viden i undervisningsforløbet? Vidensprodukter: - Hvordan skal eleverne kommunikere, hvad de har lært i et givent forløb?

- Hvilke typer af vidensprodukter skal være resultatet af elevernes læringsaktiviteter? - Hvordan prioriteres 1.0-vidensprodukter (individuelle elevprodukter produceret i et afsendermodtagerperspektiv) over for web 2.0-vidensprodukter (kollektive vidensprodukter, remedierede vidensprodukter, etablering af videndelingsmiljøer, facilitering af andres videndelingsprocesser, dokumentation af elevens deltagelse i web 2.0- praksisformer)? Læringsaktiviteter: - Hvilke læringsaktiviteter skal inddrages i et givent forløb? - Hvordan prioriterer vi mellem skolens kendte arbejdsformer og arbejdsformer knyttet til de nye muligheder for adgang til viden (web 2.0- praksisformerne: søge, samle, remediere, producere/videndele og kommunikere)? - Hvordan prioriterer vi læringsaktiviteter, hvor eleverne laver produkter helt fra bunden (at producere, indsamle, redigere og formidle data)? - Hvordan kobles de kendte didaktiske rutiner med nye arbejdsformer? Evaluering: - Hvordan skal læreren evaluere, om eleverne har tilegnet sig et givent vidensmål? - Hvilke typer af evalueringsprodukter skal inddrages i forløbet (resultatorienterede produkter og metakommunikerende produkter)?

- Hvordan evalueres elevens deltagelse i vidensudvekslende praksisformer? - Hvordan evalueres kvaliteten af elevernes didaktiske design, herunder sammenhængen mellem deres valg af vidensmål, strategier for at få adgang til viden samt deres remedieringsvalg i forbindelse med udarbejdelsen af et vidensprodukt? - Hvilke kriterier er der lagt for evalueringen? - Opfattes elevernes deltagelse i vidensudvekslende processer og brug af remediering for eksempel som snyd eller som en særlig læringskompetence i videnssamfundet? Stilladsering: - Hvordan skal læreren stilladsere elevernes læringsaktiviteter? - Hvilke stilladseringsstrategier skal i spil i et givent forløb (foretrukne resurser, læringsstier, filtreringsmetoder, kognitiv mesterlære og undervisningsloop)? Undervisningsloop: - Hvordan skal undervisningen tilrettelægges i tids- og aktiveringsforløb (loops)? - Hvordan skal formidlingsloop, vejledningsloop, evalueringsloop og elevernes aktivitetsloop kobles sammen? - Hvilke typer af aktivitetsloops kan forberedes inden undervisningen? - I hvor høj grad kan lærernes didaktiske design justeres løbende i forhold til spontant opståede behov

for formidling, vejledning eller evaluering af elevernes læringsaktiviteter?