Aktiv matematikundervisning. - fuld af bevægelse



Relaterede dokumenter
Matematik med øjne, ører, hænder og krop

Skolereformen Hvad indeholder reformen Foreningens muligheder

Bevægelse i naturfagene

SAMARBEJDE OM SUNDHED

OLE ELIASEN, VIAUC LEDER AF INNOVATIONS LABORATORIET FOR PÆDAGOGIK OG BEVÆGELSE Partnerskabskonsulent Lektor

Øget bevægelse i skolen kan. fremme. trivsel og læring

Motion og bevægelse. En ny folkeskole

Udbudsbekendtgørelse - Projekt Boot Camp

Idræts- og bevægelsesprofil. Brændgårdskolen Snejbjerg Skole Vildbjerg Skole

LÆRERVEJLEDNING Cooperative Learning til matematik i overbygningen

Idræts- og bevægelsesprofil. Brændgårdskolen Snejbjerg Skole Vildbjerg Skole

M otion og bevægelse. Statusnotat Motion og bevægelse maj 2015

Husker bedre Lærer mere Har det sjovere BØRN DER UNDERVISER HINANDEN

Udeskoleforløb Matematik i 1. klasse

INSPIRATIONSKOMPENDIE

Læs mere på FAKTA - BØRN OG BEVÆGELSE

1. bogstavejagt. FYSISKE RAMMER En skolegård

Sunde og glade børn lærer bedre

Sum af. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Beløb. Samlet sum. Navn

Cooperative Learning og Læringsstile

Kompetenceområder Kompetencemål Færdigheds- og vidensmål. baggrund af egne og andres spørgsmål

Læringsmål. Materialer

MATEMATIK 3. KLASSE. Lærer: Sussi Sønnichsen. Forord til matematik i 3. Klasse

Bonus fag/ Valgfag Emne: Legestue

NYHEDSBREV # 5 FRA BØRNE- OG KULTURFORVALTNINGEN, oktober 2016

Telefon: Mail: Førskole kompendie.

Lucinahaven som Profilinstitution

Bevægelse og læring. Anne Bahrenscheer

Matematik og bevægelse

Staveløb. Bane: Figurbanen. Mellemtrin. Dansk. Organisering: Hold af 2 elever. Hvert hold har 3 felter på yderstregerne.

Tabeltræning på mange måder

BEVÆGELSE I DANSK- OG MATEMATIKUNDERVISNINGEN

Præsentation af linjer i udskolingen på de fire nye folkeskoler. Foråret 2013

Slackline. Balance koordination motorik styrketræning højt humør. - som en integreret del af idrætsundervisningen

Bevægelse og læring kroppen i undervisningen

Lege og spil fra Burkina Faso

Problemformulering. Målgruppeovervejelser

AKTIV LÆRING 45 MINUTTERS BEVÆGELSE U N D E R S TØT T E N D E U N D E RV I S N I N G IDÉBANK

Forløbsplan til. til undervisere i gymnasiet

Årsplan for matematik på mellemtrinnet (Lærere: Ebba Frøslev og Esben O. Lauritsen)

Hunden kan sige et nyt tal (legen kan selvfølgelig udvides til former) hver dag, men kun det tal.

FORSTÅR DU? FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER At træne læsning og forståelse af enkle matematiksætninger + regne med de fire regnearter.

Al- Hikma Skolens værdigrundlag Sidst opdateret 22. august 2016

UCC - Matematikdag

Aktivitetshjulet en model for aktivitetsinddragelse i matematikundervisningen

2. KLASSE UNDERVISNINGSPLAN MATEMATIK!

MaxiMat det digitale matematiksystem

FoU Slutkonference 29. marts 2011

Tilsynsrapporten er udarbejdet på baggrund af bekendtgørelse af lov om friskoler og private grundskoler m.v. LBK nr af 07/12/2011

Folkeskolereform 2014: Beskrivelse af fælles ramme for idræt og bevægelse i Frederikssund Kommune

Årsplan i matematik for 9. klasse 2017/2018

Læs-Tænk-Regn Indskolingen

Normalfordelingskurve uden toppen

Årsplan for matematik 4. klasse 14/15

Min vurdering af mine kognitive vanskeligheder. Forskellige personer, der starter kognitiv træning, oplever ikke de samme kognitive vanskeligheder.

Friluftsrådet Spring ud i naturen. Børn, leg og bevægelse Naturen

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Ens eller forskellig?

Fag, fællesskab og frisk luft

Alle er med:-) Spil og lege vejledning

Kirstinebjergskolen. Havepladsvej

Årsplan i matematik for 9. klasse 2018/2019

Forløbet er designet til klassetrin og der arbejdes med kompetenceområderne Alsidig idrætsudøvelse og Idrætskultur og relationer.

Referat af skolebestyrelsesmøde d

A8 1, 2 ELLER 3? FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER At træne elevernes hovedregning og forståelse af hhv. 1, 2 og 3 cifre i et tal.

HinkeHop DE HURTIGE 5-6 ÅR. Sådan gør du: Prøv at justere aktiviteten sådan her...! Uge 40

Pædagogiske læreplaner i SFO erne

AKTIV LÆRING. Online portal der, sammen med et antal skilte med QR-koder, forener leg, læring og bevægelse

Tilsynserklæring Sydbornholms Privatskole

Idræts- og bevægelsesprofil

Folkeskolereform 2014

Velkommen til oplæg og debat om læringsreformen på Hanebjerg Skole afd. Gørløse. Vi skal lære af fremtiden mens den opstår

Tænk på social tænkning

Årsplan for Matematik 3. årgang

HinkeHop DE HURTIGE 5-6 ÅR. Sådan gør du: Prøv at justere aktiviteten sådan her...!

Matematik i stort format Udematematik med åbne sanser

Årsplan for 3. klasse i matematik. Skoleåret Livets Skole

Faglige mål: Aktivitetens formål er at lære eleverne om subtraktion ved at lade dem hoppe baglæns på en talrække.

Boldspil Mål: - udføre enkle handlinger, først og fremmest kaste, gribe, sparke - aflevere og modtage med forskellige boldtyper - spille enkle

Faglige målsætning: Der henvises til undervisningsministeriets faglige mål for arbejdet i 0 klasse. Læs dette:

Pædagogisk praksis i skolen. Differentiering i fagene Onsdag den 30/ kl

Det er dine papirer: LÆRINGSSTILE. Hvordan lærer du bedst? Hvordan arbejder du bedst? Hvordan tænker du bedst?

Ud med passivitet ind med leg og bevægelse

3. september Pernille Pind. MMM Matematiker Mormor Missionær. Matematik hvad og hvorfor? pindogbjerre.dk 1

Årsplan i matematik for 8. klasse 2019/2020

Kidsvolley-lektioner med fuld fart på kl.

Eksempler på tre strukturer. b. Struktur og klasserumsledelse. c. Faste rekvisitter i klasselokalet. d. Udnyttelse af rummets muligheder

Årsplan for 1. klasse i matematik

A8 1, 2 ELLER 3? L/S/P

Elevernes ønsker, Skolereform

Aarhus Kommune sætter skolerne i bevægelse Kurser afviklet i samarbejde med Dansk Skoleidræt

5.A UNDERVISNINGSPLAN MATEMATIK

Find vej gennem tunnelen

T-1.24; Spil læg 3 til.

MATEMATIK 5. KLASSE! Lærer: Jakob Lassen (JL)

Årsplan/aktivitetsplan for matematik i 6.c

Krop og bevægelse Indsatsområde

Oversigt over Forenklede Fælles Mål i forbindelse med kapitlerne i MULTI. Problembehandling. Modellering

Snejbjerg Skole - En idrætsskole

Årsplan for 5. klasse, matematik

Transkript:

Aktiv matematikundervisning - fuld af bevægelse

Program I dag Præsentation Hvad er bevægelse? Hvorfor bevægelse i undervisningen? Forskellige typer bevægelsesaktiviteter Matematikbogen som udgangspunkt Næste gang Erfaringsudveksling Bevægelsesværksteder - fokus på differentiering Bevægelsesrekorder 2

Find en der 3

Mål for dagene At give eksempler på hvordan - forskellige læringsteorier - en åbning af bogens opgaver - og udvalgte organisationsformer kan øge bevægelsen i matematiktimerne, til fordel for indlæringen, koncentrationen, det social, krops/kinæstetiske og overvægtige børn 4

Bevægelse bredt set Elever arbejder: Siddende andre steder end på stolen Liggende Stående Gående Løbende Hoppende Ude Altså læring, der ikke er røv-til-bænk undervisning 5

Hvorfor bevægelse Børn, der bevæger sig er glade for livet har et godt helbred er mindre morgentrætte har lettere ved at få venner er mindre ensomme føler sig mindre udenfor Kort sagt: De trives bedre ------------------------------------------- mindre risiko for at udvikle livsstilssygdomme

60 minutter om dagen Små børn er bedre til at bevæge sig end store børn Drenge er bedre til at bevæge sig end piger

Bevægelse og læring Der er en dokumenteret sammenhæng mellem fysisk aktivitet og læring uanset alder at fysisk aktivitet forbedrer kognition. Det er sandsynliggjort i forhold til problemløsning, logisk tænkning, rumopfattelse, sproglige færdigheder, arbejdshukommelse, selvopfattelse og opmærksomhed. at læring fremmes bedst, hvis den fysiske aktivitet er udfordrende, varieret og indebærer succesoplevelse. at fysisk aktivitet integreret i undervisning ud over idrætsundervisning har vist sig at fremme læring. Kilde: Kulturministeriets udvalg for idrætsforskning, 2011 8

Hvilken type bevægelse? Bevægelse for bevægelsens skyld Bevægelse for matematikkens skyld 9

Elevens alsidige udvikling Mange måder at lære på En god, differentieret undervisning vil forudsætte, at man bevæger sig ud over den stillesiddende boglighed og aktivt opsøger og udnytter faglig viden fra relevante medier. Teori skal kombineres med praktisk, kropslig aktivitet, og eleverne skal have mulighed for aktivt at opsøge, opleve og skabe æstetiske indtryk og udtryk. Faghæfte 47 10

Vendespil 11

Mange Intelligenser Reduktion Fra: Kom godt i gang med de mange intelligenser og De mange intelligenser, Dafolo 12

Læringsstile 13

Læringspyramide foredrag læsning audiovisuelle hjælpemidler demonstration diskussionsgrupper arbejde i praksis 5% 10% 20% 30% 50 % 75% undervise andre 90% 14

Synlige mål Mål for en periode til - forældrene - eleverne Mål for lektionen Bevidstgøre eleven om, hvad der skal arbejdes med. Bevidstgøre eleven om, at han/hun har lært noget. 15

Bevægelse for matematikkens skyld At bevæge sig med matematik - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen. At bevæge sig til matematik - bevægelse kobles til faget for at gøre det mere kinæstetisk. At bevæge sig i matematik - bevægelse er en forudsætning for at kunne løse opgaven. 16

Bevægelse med matematik - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen 17

Bevægelse med matematik Rør gulvet 7 - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen 18

Tur til Himmelbjerget i Snave 19

Bevægelse med matematik Talfliser - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen 20

Bevægelse med matematik Geometri med kroppen - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen

Bevægelse med matematik - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen

Bevægelse med matematik - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen 23

Bevægelse med matematik Regn med kroppen - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen 24

Bevægelse med matematik - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen 25

Bevægelse med matematik - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen 26

Bevægelse med matematik - bevægelse kobles til faget for at øge forståelsen

Cooperative Learning Quiz og byt Mix og match Dobbeltcirkler 28

Bevægelse til matematik - bevægelse kobles til faget for at gøre det mere kinæstetisk 29

Bevægelse til matematik Cirkelløb - bevægelse kobles til faget for at gøre det mere kinæstetisk 30

Bevægelse til matematik Stå på linje - bevægelse kobles til faget for at gøre det mere kinæstetisk 31

Bevægelse til matematik Spurt og stafetter - bevægelse kobles til faget for at gøre det mere kinæstetisk 32

Bevægelse til matematik Hold balancen - bevægelse kobles til faget for at gøre det mere kinæstetisk 33

Bevægelse til matematik Krig - bevægelse kobles til faget for at gøre det mere kinæstetisk 34

Bevægelse til matematik Stratego - bevægelse kobles til faget for at gøre det mere kinæstetisk 35

Bevægelse i matematik - bevægelse er en forudsætning for at kunne løse opgaven 36

Bogens opgaver Løs opgaver i andre stillinger end siddende Løs opgaver i det fri fx på græsplænen, bænke i skolegården Løs opgaver i stort format fx med kridt på tavlen eller i skolegården Oversæt opgaverne

Oversæt opgaver 38

Ideer til oversættelser 39

Eksempler på typer af bevægelsesundervisning Inddrag eleverne krop fx fysiske øvelser, egne mål Stratego/Krig fx med spillekort eller kort med regnestykker Stafetter og spurter fx først finde et facit, vinkler, overslag Kast og regn ram felter med tal på tavle, gulv, asfalt og regn Vendespil/domino i stort format fx med elever som brikker Find hinanden fx facit og stykke eller figur og udfoldning Hente/Huskeværksteder - find, kik, husk, byg/skriv Måleværksteder - længde, flade, rumfang, tid, vægt Hold balancen - find facit på fx gangestykker Lav et spil - kridt, ærteposer og skolegård Stå på tal linjer fx efter stykkers facit Gå på jagt - fx efter en figur, et mål Find spørgsmål svarene er gemt Find matematik i Undersøgelser Rekorder 40

Inddrag eleverne 41

Find spørgsmål 42