FILMPROFESSIONELLE TIL DE FYNSKE SKOLER

Relaterede dokumenter
FILMPROFESSIONELLE TIL DE FYNSKE SKOLER

TILMELDING PÅ

TILMELDING PÅ

FILMAKTIVITETER TIL SKOLERNE PÅ FYN I SKOLEÅRET

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Film som praktisk-musisk faglighed

F LM FAG. RYGSæK. DEn. poetiske kortfilm UNDERVISNINGSMATERIALE Dansk FAABORG-MIDTFYNS KULTURELLE RYGSÆK DEN KULTURELLE RYGSÆK PERIODE

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

LAV FILM OM VENSKABER

SCIENCE FICTION FILM JERES FORESTILLINGER OM FREMTIDEN

LAV GYSERRFILM. Indklip til baggrundsfilmen Skovvejen, Studie 4

SCIENCE FICTION FILM JERES FORESTILLINGER OM FREMTIDEN

1:1 Teater. - Byg en historie, og se den få liv

LAV FILM OM VENSKABER

FILM-X: Kreativitet i stramme rammer. Ved Kari Eggert Rysgaard Skoletjenesten, FILM-X / DFI

TRÆ; et materiale; STREET ART; DUKKETEATER;

Læseplan for valgfaget drama

LAV FILM OM VENSKABER

Opdateret maj Læseplan for valgfaget filmkundskab

Nulmanus. Beskrivelse af undervisningsforløb

OPTAGELSE AF SUPER16 ÅRGANG #11

Rygsæk. den. poetiske kortfilm. Undervisningsmateriale Dansk. Faaborg-Midtfyns Kulturelle Rygsæk. Den Kulturelle Rygsæk.

Filmfortællinger med lyd

Opdateret maj Læseplan for valgfaget drama

Se teater hør historier mal og tal. Lav jeres egen forestilling

Brug af GoAnimate som understøttende og inspirerende redskab i forbindelse med skriveprocessen

PRODUCER FILM MED IMPROVISATION

Halvårsplan for klasse i dansk. Efteråret Livets Skole

COBOSTORIES OPLÆG TIL KURSUS

Teaterworkshops 2012/2013

LEG PÅ STREG UNDERVISNINGS- MANUAL

SVEND14 aktiviteter for børn i DAGTILBUD

Hvad er animation? 30 min: grupperne tegner storyboard, karakter- og elementdesign, fx en fisk, sky, figurer.

Læseplan for valgfaget filmkundskab

Undervisningsplan for faget drama

INSPIRATION OG EFTERUDDANNELSE EFTERÅR 2005 FORÅR 2006

Min historie. Fra 12 år

om forskellighed UNDERVISNINGSMATERIALE HVEM BESTEMMER? TEATER HUND & CO. UDARBEJDET AF MARIA HOLST ANDERSEN OG ANNE BURUP NYMARK V.

Kreativ leg og læring med ipad

Film - 7 gode argumenter for at arbejde med film

Kreativ faglighed Billedkunst, drama, mediefag og musik

GRATIS FILMTILBUD TIL BØRN OG UNGE

LINJER I UDSKOLINGEN ÅRGANG 2014/15 NØRREBRO PARK SKOLE VILD MED VERDEN DIGITALTUDSYN.NU UNIVERSUM

FILMUGE PÅ SKOLEN - KORTFILM - ET OVERBLIK

Dansk 5. klasse årsplan 2018/2019

FAG. RYGSæK. DEn. poetiske kortfilm UNDERVISNINGSMATERIALE Dansk FAABORG-MIDTFYNS KULTURELLE RYGSÆK DEN KULTURELLE RYGSÆK PERIODE

FONDEN FOR ENTREPRENØRSKAB MEDLEM AF JA WORLDWIDE LÆRERVEJLEDNING. IDÉTRÆNING Et kreativitetstræningsmateriale til 4. klasse og op

Formål og undervisningsplan for faget drama på Davidskolen.

Undervisningsbeskrivelse

Ishøj Teaters tilbud om dramaundervisning i indskolingen

Læseplan for børnehaveklasserne

SKOLETILBUD 18/19 TIL KLASSE HILLERØD BIBLIOTEKERNE

Læringsmål for filmprojektet Hollywood week

DET SCENISKE OBJEKT En kursusrække som formidler indsigt og teknisk viden for scenekunstnere med interesse for ny scenekunst og performance.

Skole: Holstebro Ungdomsskole Titel på valgfag: Scenekunst med Ung Scene, Black Box Kl. trin: 7. til 10. klasse Timer:180

Filmprojekt 1 Vær opmærksom på dit publikum! En kommentar på en vens væg kan sagtens nå ud til 600 mennesker

Animeret til læsning

sisg GDE D T E T SK S R K I R V V DE D T E se s N E D N DDE D T E

Vi vil nytænke digitale læringsmiljøer, der rækker ud over grænser

Tværfagligt projekt imellem Kom/IT og design der omhandlede Escape Rooms og en serie af benspænd.

Udvikling af digital kultur Det eksperimenterende fællesskab

HVA MED ET SKUB I GANG ARRANGEMENT? Et tilbud om en håndsrækning til udvikling af Bevægelse i leg og læring

Vardes Kulturelle Rygsæk

UDDANNELSESBESKRIVELSE KREATIV LÆRING 2012

Profilfag Mellemtrin. valghæfte for 3. periode skoleåret 2015/2016

Digital dannelse gennem filmproduktion

FUELED BY CLAIM DIN KULTURARV // DANS. Den lille havfrue nyfortolket og sat i perspektiv gennem dans

18 Frames / Status bilag til udvalgsmøde

IDÉKATALOG 4 EVER I UNDERVISNINGEN KLASSETRIN.

TV-PRODUKTIONSUDDANNELSEN HOVEDFORLØB 1

Den digitale skoletjeneste Glud Museum. Lærervejledning. Historie (primært) Dansk (sekundært)

RYGSæK. DEn UNDERVISNINGSMATERIALE DEN KULTURELLE RYGSÆK FAABORG-MIDTFYNS KULTURELLE RYGSÆK INDHOLD PERIODE

PROGRAM FOR DAGEN ONE-DAY FILM MAKER. Lav jeres egen kortfilm på en dag. Tirsdag den 10. januar. Tirsdag den 10. januar

OPTAGELSE AF 3. ÅRGANG PÅ 18FRAMES

BEVÆGELSE I UNDERVISINGEN INSPIRATION TIL BEVÆGELSE I DEN FAGOPDELTE UNDERVISNING

Historielaboratoriet. Pris: Voksne 200 kr. Børn 150 kr. (inkl. frokost fra Anemonens cafe) Bilag: Projektetsaktiviteter

Vi har alle en historie at fortælle... StoryStarter fra LEGO Education SKRIV DIG TIL LÆSNING KOMMUNIKATION SAMARBEJDE KREATIVITET

Ud i det blå. - Musik- og Teaterleg for de 0 3 årige. Udarbejdet af Ditte Aarup Johnsen

Leranimation 1 (Claymation)

Pædagogiske læreplaner i SFO erne

Digital strategi i paddehatten

LÆRERVEJLEDNING. Her finder du: Hvad er klatværket? Formål Afsender Brugssituation Klatværkets opbygning Faglige mål Trinmål Litteraturliste

OPTAGELSE AF SUPER16 ÅRGANG #10

Børnenes Egen U-landskalender Lav en flot, digital lågekalender

Skulpturi. En lærerguide til samtidsskulpturen

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

02/SPIL EN ROLLE præmateriale 1 lærer

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012

12/LAV EN LILLE FILM - OPTAGELSE præmateriale 1 lærer

Åben Skole 2018/19 - kunst, kultur og musik

OVERBYGNINGEN. Valg af profilfag 2015/ P A R A D I S B A K K E S K O L E N

Film Indholdsplan. Årsplan Film. 1. periode

UPCOMING LÆRERVEJLEDNING GRUNDSKOLE

TRUE AWARD 2018 KATEGORIER

DANSK. Basismål i dansk på 1. klassetrin: Basismål i dansk på 2. klassetrin:

Invitation til at bidrage

Evaluering af de praktisk musiske fag 2014/15

Du skal ikke være snæversynet, men være åben og nysgerrig for musik er liv! Hvis du kun vil spille heavy, så bliver du skuffet!

Udvikling af digital kultur

Transkript:

KULTURREGION FYN FILMPROFESSIONELLE TIL DE FYNSKE SKOLER KATALOG MED DEN FILMFAGLIGE TASK FORCE FILM FOR BØRN OG UNGE

FYN ER FILM - BAGGRUND OG FORMÅL Kulturregion ønsker med projektet Film for børn og unge - under indsatsområdet Fyn er film - at give skolerne mulighed for at booke filmprofessionelle ud til skolen. I udviklingsprojektet Film som praktisk-musisk faglighed som blev gennemført på 11 filmprofilskoler i de fynske kommuner, fandt vi frem til, at filmprofessionelle kan tilføre høj faglighed, indgående viden samt inspiration til det skabende filmarbejde. Filmprofessionelle har også - ud over deres faglige speciale - indblik i og erfaring med at lede kreative processer, en væsentlig del af det skabende filmarbejde, som lærere ikke nødvendigvis har erfaring med selv. Hensigten med at trække på filmprofessionelle til ens undervisning kan med fordel være at supplere ens egne kompetencer som lærer og gennem brugen af filmprofessionelle at erhverve nye kompetencer i praksis. Med dette tilbud ønsker Kulturregion Fyn at styrke lærernes filmfaglige kompetencer i bred forstand på alle trin og i og på tværs af forskellige fag. Formålet er overordnet at integrere og styrke det filmskabende element i skolernes undervisning ved at styrke lærernes kompetencer og understøtte elevernes produktive læring og kreativitet. Med denne indsats er det også målet at styrke filmprofessionelles kompetencer i at formidle og undervise lærere og elever og på denne måde styrke broen mellem filmbranche og skole. Task Force en vil blive suppleret, ligesom en vis udskiftning kan komme på tale. Særligt filmprofessionelle bosat på Fyn er meget velkomne til at rette henvendelse til projektleder, hvis de kunne tænke sig at bidrage med filmformidlingen på de fynske skoler. Vi håber I vil tage godt imod og bruge dette unikke filmtilbud.

De filmprofessionelle kan tilbyde forløb i skabende filmarbejde, forløb der afstemmes med lærernes forventninger og egen undervisning. Der er mulighed for forløb til de tre trin: indskoling, mellemtrin og udskoling, ligesom forløbene er målrettet fagene dansk og de praktisk-musiske fag. Dertil kommer, at andre fag også kan have stor glæde af udvalgte forløb, hvorfor alle skal være velkomne til at bestille et forløb ud fra beskrivelserne i dette katalog. SPARRING MED FILMPROFESSIONEL De filmprofessionelle i den Filmfaglige Task Force tilbyder desuden sparring og rådgivning med lærere pr. telefon eller mail ud over den dialog der vil være vedrørende planlægning af bestilt forløb. Det kan være, at man som lærer har brug for hjælp til løsning af en udfordring omkring scenografi eller lydarbejde, og her har man så mulighed for at trække på en filmprofessionel, uden at vedkommende skal komme ud på skolen. FORVENTNINGER TIL LÆREREN Det forventes, at læreren faciliterer forløbet på skolen og indgår i undervisningen og sørger for at rammer, udstyr, materialer og organisering er på plads inden forløbet samt at man har haft dialog med den filmprofessionelle og her afstemt forventninger. Det forventes også, at læreren har forberedt eleverne på forløbet og sikret en vis motivation, så forløbet kan gennemføres så godt som muligt for alle parter. HVAD KOSTER DET? ½-dags forløb med én filmprofessionel koster 1-dags forløb med én filmprofessionel koster Sparring med filmprofessionel: (Priser er ekskl. moms) 1000 kr. 1750 kr. 200 kr. (op til 30 min.) 400 kr. for (op til 60 min.) Når forløbet og/eller sparringen har fundet sted, sender du en kort mail til anne.bertram@kulturregionfyn.dk, hvori du angiver, hvad I har brugt den filmprofessionelle til samt skolens EAN nr. eller bankoplysninger. Herpå sender vi jer en regning. BESTILLING AF FORLØB Du skal kontakte den filmprofessionelle direkte for bestilling af forløb, og I laver så en konkret aftale. Kontaktoplysninger for de filmprofessionelle er anført ud for hver enkelt. FLERE OPLYSNINGER Film for børn og unges web: www.filmportalfyn.dk Anne Bertram, projektleder Film for børn og unge: anne.bertram@kulturregionfyn.dk / Tlf. 22337687 Kulturregion Fyn: www.kulturregionfyn.dk

OVERSIGT OVER FORLØB INDSKOLING LEG MED ORD OG BILLEDER LEG MED STEMMEN FORTOLKNING AF EN HISTORIE ARBEJDE MED FORTÆLLESTILE VÆRKTØJSKASSE: KREATIVITET & IDÉUDVIKLING REPLIKHÅNDTERING SANS ET RUM VISUALS OG STORYBOARDS FORTÆLLING I LEVENDE BILLEDER OG LYD IDÉUDVIKLING AMOK! SE LYSET! MUSIKKEN ER OVERALT BYG JERES EGNE LYDEFFEKTER FORTOLKNING AF EN HISTORIE ARBEJDE MED FORTÆLLESTILE VÆRKTØJSKASSE: KREATIVITET & IDÉUDVIKLING KORTFILMENS FORUNDERLIGE VERDEN REPLIKHÅNDTERING SANS ET RUM VISUALS OG STORYBOARDS FORTÆLLING I LEVENDE BILLEDER OG LYD IDÉUDVIKLING AMOK! SE LYSET! FILMMUSIK DYNAMISK MIX AF FILMENS LYDSIDE LEG MED ORD OG BILLEDER FORTOLKNING AF EN HISTORIE ARBEJDE MED FORTÆLLESTILE VÆRKTØJSKASSE: KREATIVITET & IDÉUDVIKLING SANS ET RUM VISUALS OG STORYBOARDS FORTÆLLING I LEVENDE BILLEDER OG LYD SE LYSET! FORTOLKNING AF EN HISTORIE ARBEJDE MED FORTÆLLESTILE VÆRKTØJSKASSE: KREATIVITET & IDÉUDVIKLING SANS ET RUM VISUALS OG STORYBOARDS FORTÆLLING I LEVENDE BILLEDER OG LYD SE LYSET! MUSIK LEG MED STEMMEN MUSIKKEN ER OVERALT BYG JERES EGNE LYDEFFEKTER FILMMUSIK DYNAMISK MIX AF FILMENS LYDSIDE VISUALS OG STORYBOARDS SANS ET RUM FORTOLKNING AF EN HISTORIE ARBEJDE MED FORTÆLLESTILE VÆRKTØJSKASSE: KREATIVITET & IDÉUDVIKLING KORTFILMENS FORUNDERLIGE VERDEN FORTÆLLING I LEVENDE BILLEDER OG LYD IDÉUDVIKLING AMOK! SE LYSET! REPLIKHÅNDTERING FRA IMPROVISATION TIL DREJEBOG FILMMUSIK DYNAMISK MIX AF FILMENS LYDSIDE DRAMA REPLIKHÅNDTERING FRA INSTRUKTØR TIL DIREKTØR FRA IMPROVISATION TIL DREJEBOG ANDRE FAG FORTOLKNING AF EN HISTORIE (SPROGFAG) ARBEJDE MED FORTÆLLESTILE (SPROGFAG) SANS ET RUM (MATEMATIK) FORTOLKNING AF EN HISTORIE (SPROGFAG) ARBEJDE MED FORTÆLLESTILE (SPROGFAG) SANS ET RUM (MATEMATIK) SANS ET RUM (HISTORIE)

MØD DE FILMPROFESSIONELLE I DEN FILMFAGLIGE TASK FORCE ANIMATOR NANA TORP Nana Torp er uddannet production designer med speciale i animationsfilm fra Danmarks Designskole i 2008. Siden 2012 har hun fast undervist for Det Danske Filminstitut, både som underviser af børn - hvor hun hjælper dem med at formidle deres fantastiske idéer på film og som afholder af workshops for lærere og pædagoger, hvor hun underviser i at undervise i film. Nana har skrevet undervisningsmaterialer for blandt andre Gyldendal, Det Danske Filminstitut og Alinea og desuden udgivet en håndbog i film på forlaget Carlsen. Derudover arbejder Nana selv med animation og elsker at lave film i stopmotion. Det er denne passion for mediet og hendes store begejstring for at arbejde med animation, hun synes er fantastisk at dele ud af i hendes undervisning. Når Nana ikke laver film lever hun af at skrive og tegne bøger til børn. Se eksempler på Nanas arbejde på: www.nanatorp.dk Kontaktoplysninger Nana Torp: nanatorp@gmail.com / Tlf. 3011 0439 ANIMATOR HANNE PEDERSEN, ANIMATED LEARNING LAB Animated Learning Lab (ALL) er en del af The Animation Workshop, VIA University College, og består af professionelle animatorer, animationspædagoger, illustratorer, og spiludviklere. Deres hovedformål er at udbrede kendskabet til animation som et didaktisk læringsredskab. Deres aktiviteter har til hensigt, at forsyne lærere og pædagoger med nye innovative redskaber og metoder til brug i forskellige fag og til forskellige målgrupper. Hanne har arbejdet med animation og læring gennem de sidste 25 år, altid med eleverne som de aktivt producerende af animationsfilm. Som animator arbejder Hanne også gerne med det animationsfaglige og filmfaglige og vil her naturligt komme ind på hvor der er tværfaglige overlap. Hun har arbejdet animation ind i fagene gennem EU projekter - f.eks. i Dansk: visualisering af sproglige fænomener gennem animation; Natur og teknik: hvordan kan man erkende og formidle naturfaglige emner gennem animation og hvor er det gavnligt. Forløb og organiseringen aftales individuelt. Kontaktoplysninger Hanne Pedersen, Animated Learning Lab: Hap@via.dk / Tlf. 3586 6835

MØD DE FILMPROFESSIONELLE I DEN FILMFAGLIGE TASK FORCE IDÉUDVIKLER, MANUSKRIPTFORFATTER OG INSTRUKTØR CHRISTIAN WINTHER BERGSTRØM Christian holder meget af at skabe parallelle universer og verdener, derfor elsker han at fortælle historier, mundtligt, på skrift, via billeder, bare så længe fantasien og engagementet råder. Han er, foruden sin fantasi, i besiddelse af en kandidat i Filmvidenskab fra Københavns Universitet, samt uddannet instruktør fra Den Alternative Filmuddannelse 18 FRAMES. Foruden at undervise i filmskabelse, er Christian på nuværende tidspunkt ansat som producer og kreativ idéjonglør ved det odenseanske produktionsselskab Malstrøm. Kontaktoplysninger Christian Winther Bergstrøm: mail@christianbergstroem.dk / Tlf. 2048 4952 SKUESPILLER OG INSTRUKTØR UTA MOTZ Uta er uddannet skuespiller på statens teaterskole i Tyskland og instruktør på scenekunstskolen i Odsherred samt lærer på DFL. Hun har undervist og instrueret på ungdoms-, efterskole og højskole. Uta er kunstnerisk leder af Thurø Musikteater og arbejder som freelance skuespiller, musiker og instruktør i hele landet, bl.a. på ZeBU Kbh, Svalegangen Århus, Teatret Møllen, BaggårdTeatret, Odin Teatret m.fl. Kontaktoplysninger Uta Motz: utamotz@hotmail.com / Tlf. 2280 3893 SKUESPILLER OG INSTRUKTØR LISE KORSGÅRD ØRTVED Lise er lærer fra DFL 2000 og har en fortid i Ålborg, Århus og Det Hem'lige Teater. Lise har været lærer på Ry Højskole, Vesterdal efterskole, camp 10 i Odense i bl.a. teater, film og medie, dans og filosofi. Hun er nu leder af teaterskolen Spektaklet i Faaborg - Midtfyn Kommune. Kulturformidler for børn og unge samt freelance instruktør, på musicals, revyer, koreograf og workshopholder i hele landet. Kontaktoplysninger Lise Korsgård Ørtved: Lise_ortved@ hotmail.com / Tlf. 7253 8396

MØD DE FILMPROFESSIONELLE I DEN FILMFAGLIGE TASK FORCE SCENOGRAF & PRODUCTION DESIGNER SARAH MARIE FRITSCHE Sarah Maria Fritsche er uddannet scenograf fra Danmarks Designskole og har arbejdet på film, tv og teater. Hun har erfaring med alle dele af film, tv og teater produktion fra store budgettunge studieproduktioner til low- budget locationfilm. Historiefortællingen er det centrale omdrejningspunkt i hendes arbejde med fortælling og billeder, som scenograf, kunstner og underviser, bl.a. på Kunstakademiets Designskole i production design. Som scenograf arbejder man oftest ud fra et manuskript. Gennem research, skitser, moodboards og visualiseringer arbejder man sig frem til et samlet visuelt udtryk. Scenografen nedbryder verdenen og bygger den op i en ny dramatisk virkelighed. Man arbejder med fortællingens lag og i at underbygge disse lag visuelt, så de subliminært understøtter og fortæller historien. Kontaktoplysninger Sarah Marie Fritsche: lyrens@gmail.com / Tlf. 2988 2009 FOTOGRAF, KLIPPER OG MANUSKRIPTFORFATTER STEEN BECH Steen er uddannet filmklipper og medielærer og i gang med at supplere med en uddannelse som manuskriptforfatter på SDU. Hans erfaringer spænder fra spillefilm over dokumentar- og kortfilm til undervisning i den danske grundskole. Steen er en erfaren underviser i film. Motto: hvis jeg ikke lavede overspringshandlinger, ville jeg aldrig få lavet noget. Kontaktoplysninger Steen Bech: zteenbhec@gmail.com / Tlf. 2076 1243 KLIPPER JENS CHRISTIAN KRUSE Jens Christian læser til dagligt Digitale Medier og Design i København og brænder især for filmmediet. Han er nysgerrig på næsten alle facetter af en filmproduktion, men det er i særlig grad klipning og efterbehandling, der fanger ham. Han har klippet kortfilm og prøvet kræfter med forskelligartede formater som museumsfilm, biografreklame, grafiske undervisningsfilm og formidlingsfilm til internettet. Han elsker at det både er en kreativ og teknisk proces, hvor man stykker filmen sammen som et puslespil, af de optagelser man får. Kontaktoplysninger Jens Christian Kruse: jenschrkruse@gmail.com, tlf. 2561 6828

MØD DE FILMPROFESSIONELLE I DEN FILMFAGLIGE TASK FORCE SOUND DESIGNER RUNE KLAUSEN Rune Klausen er Sound designer, mixer og komponist til specielt spillefilm. Rune skal varetage forløb til 7. til 10. klasse LY SOUND DESIGNERE SEBASTIAN VASKIO OG SEBASTIAN BOLDSEN Sebastian Vaskio og Sebastian Boldsen er begge Sound designere og komponister til reklame, film og spil og er ophavsmænd til mange af vores ting på vores hjemmesiden. Sebastian Vaskio varetager forløb til 0.-3. klasse. Sebastian Boldsen står for forløb til 4.-6. klasse. Om SuperSonic Supersonic har 9 studio'er i København and 3 studio'er i Svendborg. Supersonic leverer alt inden for post production. Lyd; lyd design, musik, mixing, mastering, recording, ADR, voice casting, etc. Visuals; editing, colorgrading, vfx, motion graphics and 3D animation. De tilbyder også koordinering af spillefilm, reklamer, radio, TV and CD produktion.

FORLØB NANNA TORP INDSKOLING MUSIK SPROGFAG NATURFAG SPROGFAG NATURFAG Animation kan med stort udbytte bruges på alle klassetrin. Animation giver en meget fysisk, direkte oplevelse af filmens byggesten og virkemidler. Det at skabe animationsfilm aktiverer en stor filmviden, som eleverne allerede har, og gør arbejdet mere bevidst og reflekteret - også i forhold til de film eleverne ellers ser. Animation kan med fordel bruges i tværfaglige forløb - eksempelvis engelsk, biologi osv. En hvilken som helst skoleopgave kan laves som film, det har den store fordel, at eleverne her bruger helt andre kompetencer, end når de bruger skrift. På alle trin gennemgår eleverne en lille filmproduktion fra A-Z. Forløbets varighed kan tilpasses efter ønske, dog minimum en skoledag. INDSKOLING Her arbejder vi med forståelse af levende billeder, med billedsprog og lydens betydning for filmen. Her arbejder vi mere dybdegående med de filmiske virkemidler Her kan eleverne formidle en hvilken som helst skoleopgave som film. FAG Dansk, Musik, Billedkunst, sprogfag, naturfag og Film/Medie Nanna Torp kan hjælpe med planlægning af et forløb, til praktiske- og tekniske spørgsmål og til at introducere til animationsteknikker og dens pædagogiske didaktik. NANATORP@GMAIL.COM TLF. 3011 0439

FORLØB HANNE PEDERSEN ANIMATED LEARNING LAB INDSKOLING SPROGFAG SPROGFAG LEGE MED ORD OG BILLEDER - INDSKOLING Fag: Dansk og Billedkunst Mange børn kender allerede til ipads, inden de starter i skolen. De er vant til at spille på den og se film på den. Animation i indskolingen kan derfor sagtens lade sig gøre. I indskolingen handler det ikke så meget om animationsteknikker, men mere om at lære at få ting til at bevæge sig, at finde ud af, hvad animation kan, så som at trylle bogstaver om til figurer, hvis man eksempelvis leger med modellervoks, eller at få en figur til at blinke eller vinke, hvis man leger med cut out. Gennem animation og lyd kan børnene så småt lære at stave og tælle. FORTOLKNING AF EN HISTORIE / Fag: Dansk, Billedkunst, Film/Medier og sprogfag Animation er oplagt i sprogfag. Her kan der blandt andet arbejdes med billedsprog, symboler, ordsprog, berettermodel og overførte betydninger. Med en animationsfilm kan eleverne arbejde i flere lag, det er med til at tydeliggøre deres fortolkning eller forståelse af en given historie eller tekst. Eleverne kan arbejde med fortællestile, analysemodeller, billedsprog, tale/ lydeffekter, filmklipning, lave flashback osv. En animationsfilm giver et fælles grundlag at arbejde ud fra, når en historie/en tekst skal diskuteres og fortolkes. Man kan sidde sammen og diskutere brugen af farver, former, klippeteknikker, bevægelse/rytme, tale/lydeffekter mm. ARBEJDE MED FORTÆLLESTILE / Fag: Dansk, Billedkunst, Film/Medier og sprogfag At lade eleverne skabe deres egen animationsfilm er en god måde at introducere eleverne til forskellige fortællestile, og hvad det vil sige at fortælle eller bygge en historie op. Eleverne skal arbejde med ideudvikling, historieudvikling, storyboard, filmteknikker/genre, animation, tale og lydeffekter. Eleverne og lærerne kan løbende se elevernes film, mens den bliver skabt, og dermed kan man i fællesskab hele tiden forholde sig til den fortællestil, man nu har valgt at arbejde med. HAP@VIA.DK TLF. 3586 6835 GENERELT OM FORLØB: Vi vil meget gerne skræddersy forløb i samarbejde med jer, så forløbet passer i forhold til jeres arbejde med lærings- og fælles mål, jeres tidsrammer, og hvilket skoletrin I arbejder på. Vi anbefaler mindst 5 timer til et animationsforløb dvs et dagsforløb. Vi bruger ipads, når vi laver animationsfilm, og i dag har de fleste skoler selv ipads, men hvis man ikke har ipads selv, kan man leje udstyr hos Animated Learning Lab. Hanne Pedersen kan hjælpe med planlægning af et forløb, til praktiske- og tekniske spørgsmål og til at introducere til animationsteknikker og dens pædagogiske didaktik.

FORLØB CHRISTIAN WINTER BERGSTRØM MAIL@CHRISTIAN- BERGSTROEM.DK TLF. 2048 4952 VÆRKTØJSKASSE/KREATIVITET OG IDÉUDVIKLING - OG Fag: Dansk, Film/Medie og Billedkunst (delvist) Det kan være svært at finde på en god idé. Og hvad er en god idé i det hele taget? Disse spørgsmål vil vi komme ind på i forløbet Værktøjskassen - Kreativitet og idéudvikling. Her vil vi lege med elevernes kreative side og idéudvikle på baggrund af brainstorming, mindmapping, domænekort, den naturlige historie samt andre sjove kreative værktøjer. Forløbet vil have fokus på det praktiske aspekt i forbindelse med udviklingsfasen af ens historie og vil veksle mellem oplæg, øvelser og dialog. Vi vil komme omkring emner som historiens præmis, karakter og location. Og der vil blive lagt vægt på at gøre historierne enkle og konkrete via aktantmodellen og andre relevante modeller. Overordnet vil forløbet handle om selve de kreative processer og skal nødvendigvis ikke ende ud i et endeligt produkt. En god idé opstår sjældent på få minutter. Derfor vil det være relevant at fordele forløbet over flere lektioner. Hvor vi starter med et introduktionsmøde og planlægger det videre forløb alt efter jeres behov. Omfang: 3 timers forberedelse + 2-6 lektioner undervisning. KORTFILMENS FORUNDERLIGE VERDEN - Fag: Dansk og Film/Medie Vi går i dybden med at skabe en fortælling ud fra Richard Raskins syv parametre. Forløbet vil være delt i to dele. Første del vil have fokus på idéudvikling ved hjælp af karakterarbejde, genrevalg, locations, den naturlige historie samt Raskins syv parametre. Tilgangen i denne del vil være divergent og legende, vi skal have åbnet op for vores fantasi og kreativitet. Anden del vil have fokus på selve skrivearbejdet og struktureringen af ens mange ideer. Tilgangen i denne del bliver mere konvergent, idet man skal vurdere, om alle ens ideer er med til bevise ens præmis. En god idé opstår sjældent på få minutter. Derfor vil det være relevant at fordele forløbet over flere lektioner. Hvor vi starter med et introduktionsmøde og planlægger det videre forløb alt efter jeres behov. Omfang: 3 timers forberedelse + 4-8 lektioner undervisning. Jeg vil være behjælpelig i forhold til at komme med feedback på elevernes spæde ideer, deres fantasifulde historier eller næsten flyveklare synopser/ manuskripter. Således at du føler dig 100% sikker i din egen feedback og tanker om elevernes materiale. Feedbacken kan forestås både personligt, skriftligt, telefonisk samt via videoopkald. Alternativt vil jeg kunne komme ud på skolen og give eleverne direkte feedback. Materialet skal være tilsendt senest 7 hverdage før. Dog afhængig af materialets omfang.

FORLØB UTA MOTZ OG LISE ØRTVED DRAMA TEATER DRAMA TEATER 1. REPLIKHÅNDTERING SHOW IT, DON T TELL IT - OG FAG: Dansk, Drama/Teater, Film/Medie Ofte kan replikker helt skæres væk, fordi man meget bedre viser noget end siger det med ord. Ved at arbejde med at omsætte et replikskifte til handlinger opdager eleverne, hvor stærkt et udtryk det har, når man fortæller i lyd og billeder. Vi arbejder med skuespillerens opgaver og udfordringer. Ligheder og forskelle mellem teater og filmskuespil. Hvordan skaber du en troværdig karakter? Øvelser til karakteropbygning. Vi arbejder med skuespilteknikker og skuespilredskaber. 2. FRA INSTRUKTØR TIL DIREKTØR - OG FAG: Dansk, Drama/Teater, Film/Medie Instruktørens rolle, opgaver og ansvarsområder. Her arbejder vi med at udvikle elevernes kompetencer som instruktør i skabelsen af små filmsekvenser. Rollen som instruktør går på skift, og de får mulighed for at prøve at realisere nogle af deres egne ideer i samspil med deres kammerater, at styre og lade sig styre, at kunne se sine egne og de andres ressourcer (god forberedelse til at lave kortfilmforløb). 3."FRA IMPROVISATION TIL DREJEBOG" - OG FAG: Dansk, Drama/Teater, Film/Medie Hvordan kan man få ideer til en kortfilm ved brug af skuespilimprovisationer? Grupper à 4 elever er inddelt i 1 instruktør, 2 skuespillere og 1 kameramand. Grupperne arbejder på "gulvet", optager små filmsekvenser, som danner udgangspunkt for en drejebog. En kortfilm ved brug af improvisationer ud fra karakteropbygning og aktantmodel. UTAMOTZ@HOTMAIL.COM TLF. 2280 3893 TIDSRAMME 2t eller 5t eller længere forløb efter aftale. Vi kan tilpasse alle forløb til forskellige klassetrin, eventuelle specifikke behov og tidsrammer. GENERELT I FORLØBENE STYRKES I ROLLEN SOM - Filminstruktør: elevens kompetencer og evner i det visuelle, auditive, meningsdannende, at kommunikere og agere tydeligt, kreativiteten, fleksibiliteten og samarbejdsevnen, at være analyserende, skabende og ansvarsbevidst i omgang med filmmediet. - Skuespiller: elevens kompetencer i at være i fokus, at kunne agere afslappet i en presset situation, at få større bevidsthed om sine egne og andres styrker, at turde at være nærværende, at sætte og at flytte sine grænser, at udtrykke sig, kropssprog og stemmebrug, opmærksomhed og koncentrationsevne. LISE_ORTVED@ HOTMAIL.COM TLF. 7253 8396 UDSTYR: Til alle forløb skal bruges ipads. Brug af kostumer og rekvisitter aftales. Vi kan hjælpe med planlægning af forløb, give forslag til øvelser og gennemgå undervisningsmateriale og konkrete opgaver I kan bruge med eleverne. Vi giver sparring pr. telefon og mail.

FORLØB SARAH MARIA FRITSCHE MATEMATIK MATEMATIK HISTORIE LYRENS@GMAIL.COM TLF. 2988 2009 SANS ET RUM & SCENOGRAFISKE VIRKEMIDLER - OG FAG: Dansk, Matematik, Billedkunst, Film/Medie Sans et rum: Med udgangspunkt i det rum eleverne skal skrive deres historie ud fra, får de til opgave at sanse og registrere rummet, så de bedre kan bruge rummet medfortællende og skrive ud fra de naturlige historier rummet tilbyder. & Scenografiske virkemidler: Hvor er de bedste vinkler til at fortælle historien, hvordan arbejder man med forgrund, mellemgrund og baggrund og hvordan fortæller man med farve, kostume og rekvisit? OMFANG: 5 timer VISUALS & STORYBOARD - OG FAG: Dansk, Billedkunst, Film/Medie VISUALS: Med udgangspunkt i det allerede skrevne manuskript, arbejdes der med collager, for at finde ind til kernen af karakter, rum og rekvisit. & Storyboard: Introduktion til at arbejde med storyboard, således at filmen bliver tilrettelagt, så det er de rigtige skud, der kommer i kassen. OMFANG: 5 timer SANS ET RUM & SCENOGRAFISKE VIRKEMIDLER - FAG: Dansk, Medie, Billedkunst, Historie Production design fra manuskript, til koncept og produktion: Hvordan griber en production designer et manuskript an? Teori, metode og praktisk arbejde. Der arbejdes både med analyse og visualiseringsøvelser. 5 timer præproduktion OMFANG: 5 timer Jeg kan tilbyde sparring i brug af de scenografiske metoder og virkemidler i billedkunst, dansk, historie og matematik. Sparringen kan foregå pr. telefon eller mail.

FORLØB STEEN BECH ZTEENBHEC@GMAIL.COM TLF. 2076 1243 FORTÆLLING I LEVENDE BILLEDER OG LYD - FOTO OG KLIP - OG FAG: Dansk, Film/Medie og Billedkunst I en vekslen mellem korte oplæg og praktiske øvelser gennemgår vi de almindeligste filmiske virkemidler. Eleverne er på forhånd inddelt i grupper à 4 personer, efter hvem de arbejder godt sammen med. Her er det vigtigt, at det er samarbejdet, der er i fokus. De første 2,5 time går med at lave små film, der ikke skal redigeres så meget. De når at optage ca. 3 film. Næste modul handler om at klippe, og her får eleverne noget professionelt materiale til et par scener, som de skal klippe sammen. OMFANG: 2x2,5 time (gerne samme dag) ca. 30 minutter forberedelse afhængigt af skolens adgang til computere MATERIALER: 1 tablet/ mobiltelefon eller kamera pr. 4 elever, 1 computer/ tablet pr. 4 elever IDÉUDVIKLING AMOK - MANUSKRIPTSKRIVNING - OG FAG: Dansk og Film/Medie I et bombardement af spil, lege og skriveøvelser skal vi udforske fortælleuniverser, karakterer og plots. Vi arbejder ud fra mundtlighed og arbejder os ind i at skrive de bedste idéer ned og måske skrive en scene. Forløbet bliver smækfyldt med idéer til aktiviteter, der kan bruges og videreudvikles med eleverne senere. OMFANG: 1-2 x 2,5 time, ingen forberedelse MATERIALER: Papir og blyant eller computer SE LYSET! - OG FAG: Dansk, Film/Medie og Billedkunst Vi ser lyset sammen og lærer at sætte 3 punkts lys med almindelige arbejdslamper. Vi eksperimenterer med at sætte lyset skævt og optager nogle små filmklip på mobiltelefonerne. OMFANG: 2,5 time i mindre grupper (maks 10 personer) Forløbet kan gentages med en ny gruppe Ingen forberedelse MATERIALER: Mobiltelefon, kamera og eventuelt stativ Jeg kan vejlede dig i tilrettelæggelse af undervisningsforløb og specifikt fagligt, særligt med fotografering, lys, klipning og manuskriptudvikling.

FORLØB JENS CHR. KRUSE IT/TEKNIK IT/TEKNIK SAMFUNDSFAG JENSCHRKRUSE @GMAIL.COM TLF. 2561 6828 KLIP EN FILMSCENE OG FORSTÅ DENS OPBYGNING - OG FAG: Dansk, Film/Medie og IT/Teknik-fagligt fag Jeg kommer ud på skolen med nogle forskellige optagelser, og det bliver elevernes opgave at sætte dem sammen til en filmscene. Eleverne arbejder sammen i små grupper på computer eller tablets, og fokus er på, hvordan historier fortælles med klipning. Eleverne vil opdage, hvor forskelligt film kan klippes sammen og ikke mindst, hvilken effekt det har på publikum. Undervejs kommer jeg på banen med teknikhjælp og filmeksempler fra film, eleverne kender, og vi vil snakke om, hvordan man kan bruge virkemidlerne. Vi starter med et intromøde pr. telefon/skype, hvor vi aftaler det praktiske og tekniske, og hvad I kunne tænke jer at have særligt fokus på. OMFANG: 2-3 timers forberedelse + ½ dags undervisning FIKTION OG VIRKELIGHED: KLIPNINGENS VIRKEMIDLER - FAG: Dansk, Film/Medie og Samfundsfag Vi skal se på hvordan virkemidler, der stammer fra klipning af fiktionsfilm, sniger sig over i dokumentarer, webfilm og andre genrer, der gengiver virkeligheden. Essensen i klipningen handler om den mening, man danner ved at sætte ting sammen og skabe usagte argumenter. Vi skal se eksempler på, hvordan det bliver brugt og misbrugt i forskellige medier. Efter teoridelen, får eleverne udleveret en række forskellige nyhedsindslag, Youtube-videoer el. lign., som skal klippes sammen til en collage og fortælle en ægte eller falsk historie. Det giver dem en bevidsthed om, hvordan film og tv bearbejdes i redigeringsfasen. OMFANG: 1-2 timers mail/telefonmøde + ½ dags undervisning Jeg kan hjælpe dig i gang, hvis du har tekniske udfordringer i forbindelse med klipning eller mangler metoder til at undervise i klipningens virkemidler. Jeg kan hjælpe med de fleste klippeprogrammer, og hvordan det sættes op på den smarteste måde. Vi mødes på skolen og prøver tingene af på jeres udstyr inden du evt. selv skal køre et filmforløb. Hvis du bare har spørgsmål til nogle enkelte ting, kan vi evt. lave et videoopkald i stedet for at mødes. Desuden giver jeg nogle generelle tips og idéer til, hvordan man klipper en scene sammen, således at du bliver bedre i stand til at give feedback på elevernes produktioner. Fokus er at klæde dig på, så teknikken kommer til at fylde så lidt som muligt i undervisningen.

FORLØB SUPERSONIC RUNE KLAUSEN, SEBASTIAN VASKIO SEBASTIAN BOLDSEN INDSKOLING MUSIK MUSIK MUSIK LEG MED STEMMEN - INDSKOLING FAG: Dansk og Musik Informativ fortællerstemme, reklamespeak, intim hvisken eller simpelthen sjove lyde. Vores mund er en portal til et væld af lyde, som mange ofte ikke tænker over. Vi kommer til at få en sjov dag, hvor vi optager og prøver vores grænser af. OMFANG: ½ -1 dag MUSIKKEN ER OVERALT - FAG: Dansk og Musik Der er rigtig spændende muligheder i at arbejde med andre typer instrumenter end klassiske instrumenter fra musiklokalet. For det første tillader det, at alle elever kan være med, og for det andet at den musikalske lydflade bliver unik og kan trække paralleller til filmens elementer. Vi vil også arbejde med musikteori, som parafraserende og kontrapunktisk musik. OMFANG: ½ -1 dag BYG JERES EGNE LYDEFFEKTER - FAG: Dansk og Musik De mest ikoniske filmlyde bliver ofte bygget af nytænkende lyddesignere. Gamle luftsirener, staniol, ting der ruller på kasser, gamle rulleskøjter, linealer, kokosnødder, kartoffelmel er blot nogle af de fede lyde, man kan høre i både klassiske og moderne film. OMFANG: ½ -1 dag FILMMUSIK - FAG: Dansk, Musik og Film/Medie Filmmusik har en enorm indflydelse på film. Faktisk er vores forventning til filmmusikken så massiv at selv fraværet af filmmusik får os til at danne betydninger i filmens handling. Vi undersøger, hvordan man starter med at lave filmmusik, fra den første tema-idé til udvikling af temaets variationer, opbygning til klimaks, stingers, red herrings, parafraserende og kontrapunktisk musik samt droner og ambiences. OMFANG: ½ -1 dag DYNAMISK MIX AF FILMENS LYDSIDE - FAG: Dansk, Musik og Film/Medie Mixing af film har enorm betydning som formidler at tiltænkte følelser og er hvad der gør, at resten af filmens mange elementer får lov til at komme til udtryk. Mix er en kunstart, der kræver koncentration, kreativitet og overblik over hele filmens fortælling. OMFANG: ½ -1 dag NOTE Teknikken skal være i orden, så enten skal skolerne selv stå teknisk inde for computere, ellers skal vi arbejde på ipads. Der skal være frie rum til at optage lyden i. @SUPERSONIC.DK TLF. 3311 6030