Dorthe Carlsen Udvikling og forskning UC Syddanmark Den digitale skole når læring går på nettet, 221110



Relaterede dokumenter
Lærervejledning Læseprøve - skønlitterær tekst

Workshop Horsens 4. juni 2012 Læsning på skærm

Digital læsedidaktik. Rikke Christoffersen Denning Varde 2014

Formidlingsdag om udviklingspulje 14. marts 2013

Aabenraa 20. september 2012

Munkebjergkonferencen

Faglig læsning og skrivning - i matematik. Næsbylund d

Udvikling af sprog- og læsefærdigheder på mellemtrinnet

Hvilke didaktiske overvejelser bør en lærer gøre sig i forhold til brugen af it og tablets i undervisningen? Lektor Rasmus Fink Lorentzen, LIA, CELM

Læse-skriveteknologi og andre digitale værktøjer i arbejdet med læseforståelse - for alle elever. Dorthe Carlsen 8.april 2014

LÆSNING I OVERBYGNINGEN. Handleplan for læsning i overbygningen

Søg og du skal finde Internettet i danskundervisningen på mellemtrinnet

Stig Toke Gissel Stig Toke Gissel. Oplæg om multimodalitet. Dansklærerens dag 2013

Læringsmål på NIF. Dansk. for yngste-, mellemste- og ældste trinnet 2014/15

Temaeftermiddag Læs & Lær 28/ Læsning af digitale tekster og på nettet

Danmarks Lærerforening foråret 2012 Lena Bülow-Olsen

Hvad er it-didaktik - og hvilken rolle spiller den? Lektor Rasmus Fink Lorentzen, VIA UC

Pædagogisk dag 5. november 2014

De skriftlige prøver i dansk med adgang til internet.. Maj 2017

Faglig læsning. Matematik. Hanne Vejlgaard Nielsen

Dansk Skoleforening Sydslesvig. eleverne på nettet? Søgning, læsning og kritisk opmærksomhed

Hvad er it-didaktik - og hvilken rolle spiller den? Lektor Rasmus Fink Lorentzen, VIA UC

Læsningens dag 3. september 2013

Faglig læsningsprojekt for HF- historielærere.

Til lærerstaben LÆSNING PÅ MELLEMTRINNET TÆT PÅ MENNESKER, TEKNOLOGI OG NATUR

Digital dannelse i tyskfaget Fra teori til praksis. Konference om digital dannelse i tysk Mette Hermann

Historieundervisning på mellemtrinnet og Web 2.0 Annette Eriksen

Udvikling af sprog- og læsefærdigheder i overbygningen

Workshop om digitale fortællinger og multimodal formidling

Hvilke didaktiske overvejelser må dansklæreren gøre sig i forhold til digitaliseringen? Rasmus Fink Lorentzen, lektor, CELM, VIA UC

Digitalt forsøg Dansk A hf Konference Fredericia Gymnasium. 10/09/14 Side 1

Krav og forventninger til anmeldere

Forord til skoleområdet. Udskoling. Læsekompetenceplan for Egedal Kommune 0 18 år. - læsning, sprog og læring

Undervisningsbeskrivelse af valgfaget Godt igennem.

Bedømmelseskriterier Dansk

Bedømmelseskriterier

Bedømmelseskriterier for faget dansk Niveau F / E / C

Læsning og skrivning - i matematik. Roskilde d

kaldes the Big6 efter de seks trin, denne tilgang består af: 1. Opgavedefinition 1. Definer problemet 2. Identificer informationsbehovet

brug nettet / lær at søge effektivt

Multimodale tekster. - når det hele betyder noget. Munkebjergkonferencen, d Lone Nielsen,

It, læring og didaktisk design i et web 2.0 perspektiv

VI LÆSER FOR LIVET MERETE BRUDHOLM Hvad er faglig læsning, og hvorfor er det vigtigt at arbejde med læsning i alle fag?

Hvilke didaktiske overvejelser må dansklæreren gøre sig i forhold til digitaliseringen? Rasmus Fink Lorentzen, lektor, CELM, VIA UC

Didaktisk design i dansk

Læs og lær/horsens Kommune Kursusgang 2

Årsplan for fag: Dansk 7. Årgang 2015/2016 STH & LAH

Rikke Christoffersen UC Syddanmark

Uddannelsesudvalget UDU alm. del Bilag 99 Offentligt

Professionslæring og læremidler. DADI Danskfagenes didaktik Læreruddannelsen og forskningen SDU 14. juni 2012 Jens Jørgen Hansen

Ringkøbing-Skjern 5. september 2012

Prøvebeskrivelse Dansk niv. F, E, D og C

Læsning er en aktiv proces!

Årsplan for dansk i 4.klasse

Klare MÅL. Dansk D/C

Skærmlæsning. Jeppe Bundsgaard, førsteamanuensis Danmarks Pædagogiske Universitetsskole, Århus Universitet

En stemme til alle. Om it og læring i et web 2.0 perspektiv. Danmarks Læringsfestival 25. marts Mette Hermann

Hvor sidder kvaliteten?

Fokus på sprog i naturfagene i udskolingen

Målstyret undervisning i danskfaget

Det gyser. Færdigheds- og vidensmål. Tegn på læring til de fire læringsmål kan være. Plot 5, kapitel 1. Side Tegn på læring til de 4 læringsmål

Strategisk læsning med læseteknologi

DET DIGITALE TEKSTLANDSKAB

Digitale veje i danskfaget

LÆREMIDDELTJEK - HVOR TJEKKET ER DET? VINGSTED Dorthe Carlsen (dca@ucsyd.dk) UCSyddanmark og Læremiddel.dk

Læsepolitik i Københavns Kommune

Evaluering af dansk efter 9 kl på Ahi Internationale Skole Det talte sprog. Fælles Mål. Ahi Internationale Skole.

Læsning og læseforståelse i skønlitteratur og fagtekster

Læremiddeltjek - et samarbejde med Folkeskolen

Læseplan for valgfaget Nyheder for Unge Af Lars Kjær

På Friskolen Østerlund lægger vi i danskundervisningen særligt vægt på

Årsplan for 9. A & B klasse i Dansk for skoleåret 2018/2019

Workshop Horsens. 29. marts Multimodalitet Læsning på skærm i undervisningen

KREATIV BRUG AF IPADS I DAGTILBUD

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( )

Forløbsvejledning, faglig vinkel: Faglig læsning i dansk

It i skolen. Dorthe Carlsen (dca@ucsyd.dk) Univeristy College Syddanmark, 12. maj 2011

Padlet. som fremstillings- og vidensdelingsværktøj i forbindelse med et danskforløb om forfatterskab i 9. klasse

At være skabende og undersøgende med multimodalitet i skolen. Rasmus Fink Lorentzen Lektor, ph.d., VIA UC

Fra skriftlig fremstilling til multimodal produktion i danskfaget. Skolen i en reformtid 27. maj 2014 Vibeke Christensen

Kiki af Kasper Kjeldgaard Stoltz

Rikke Christoffersen Denning 2017

Pædagogisk diplomuddannelse

It-læsning på mellemtrinnet - søg, læs og lav en tegnefilm

Professionsbacheloropgaven 2013 It og web 2.0 i danskfaget

Håndbog over strategier til før- under og efterlæsning

qwertyuiopåasdfghjklæøzxcvbnmqw asdfghjklæøzxcvbnmqwertyuiopåasd

Dansk, klassetrin

Det glade budskab! Giv eleverne førerkasketten på. Læsning er motion for hjernen. Om udvikling af gode faglige læsevaner

Tilgængelighed - er mere end muligheden for oplæsning. Dorthe Carlsen (dca@ucsyd.dk)

MULTIMODALITET VURDERING SAMSPIL NÆRLÆSNING OVERBLIK EN LÆSEGUIDE

Objective/ Formål. Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Aktuelle materialer til læsevejlederen

Læremiddelkulturer 2,0

Screencast-O-Matic. Mads Kronborg Lasse Skærbæk Rikke Duus Maria Taagholt

Læreplan Dansk. 1. Identitet og formål. Styrelsen for Undervisning og Kvalitet april 2019

Forord til skoleområdet Mellemtrin Læsekompetenceplan i Egedal Kommune 0 18 år - læsning, sprog og læring

Evalueringsresultatet af danskfaget på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog.

På kant med EU. Østarbejderne kommer - lærervejledning

Transkript:

Dorthe Carlsen Udvikling og forskning UC Syddanmark Den digitale skole når læring går på nettet, 221110

Den digitale skole hvad er det? Tavlerne er digitaliserede, skriveredskaberne, bøgerne pædagogikken? At holde skole. It-didaktiske designs. Processer. It som et pædagogiske værktøj. Men it og digitaliseringen betyder også at vi må eksponere centrale kompetencer som læsning og skrivning og se disse i lyset af det, man kalder digital dannelse. Digitale medier skaber nye måder at lære på men også nye omgangsformer, tekster og kommunikationer som skal læres og lære at læses.

It i skolen. Undersøgelse og erfaringer. EVA. 2009: Ekspertgruppen vurderer at det er vigtigt at skolerne ikke lukker sig om sig selv, men er åbne over for det omgivende samfund, herunder internettet. Ekspertgruppen anbefaler at skolerne ikke begrænser elevernes adgang til internettet, men at skolerne i stedet arbejder målrettet med at sikre at alle elever har de nødvendige kompetencer i kildekritik og god opførsel på internettet. KILDEKRITIK

Flere af eleverne, lærerne og skolernes ledelse fremhæver desuden at internettet giver adgang til flere beskrivelser af og forklaringer på et givent tema eller begreb og dermed flere indgangsvinkler. De oplever at dette fremmer forståelsen. En elev fortæller at han finder hjælp på internettet hvis han ikke forstår lærerens forklaring. Her har han fundet temaet eller begrebet forklaret på flere måder både tekstligt og billedligt, hvilket han mener har været en stor hjælp MULTIMODAL LÆSNING

Børn/unges adgang til digitale medier hjemme 10-16årige 97 % har adgang til computer hjemme 58 % har egen computer 96 % har adgang til internet hjemme

35% søger efter websider til hjemarbejde til skolen 30% søger efter websider til egne interesser 54% chatter 71% spiller onlinespil 31% søger efter billeder 57% hører musik 37% ser film/video 35% downloader musik/film/billeder/spil 26% går på skolens elev-intra

Når du søger på internettet til lektier, ser du så efter, hvem der har skrevet det, du bruger? Altid 14% Ofte 24% Sjældent 29% Aldrig 29%

Stoler du på det, du bruger fra internettet til lektier? Altid 19% Ofte 58% Sjældent 9% Aldrig 8%

Faghæfte 48. It- og mediekompetencer i folkeskolen Den nye digitale dannelse omfatter, ud over basale færdigheder i betjening af it, også kompetencer. Det gælder kompetencer i kritisk informationssøgning, databehandling og it-brugerens evne til at fortolke de digitale mediers mangfoldige repræsentationer. Med web 2.0 bliver itbrugeren også aktør i en it-omverden. Den enkelte får behov for at forstå sig selv og de øvrige aktører på nettet. At gennemskue, hvem der kommunikerer med hvem, på hvilke præmisser og i samspillet mellem intentioner, udtryksformer og handlinger, der skaber den aktuelle itomverden. Derudover omfatter et digitalt dannelsesbegreb evner til at kunne tilpasse sig stadige nye udfordringer og betingelser i den digitaliserede omverden.

Informationssøgning og samling: Det er derfor vigtigt, at eleverne får kompetencer i systematisk og kritisk at kunne finde, fortolke og sammenfatte information. Eleverne skal således lære at o identificere deres behov for information o finde frem til hjælpemidler til informationssøgning o benytte målrettede strategier til søgning og søge systematisk o undersøge og vurdere information kildekritisk o sortere, vælge og redigere information til et bestemt formål o citere og referere korrekt fra forskellige kilder.

Informationssøgning og samling handler også om at læse en række nye tekster/ teksttyper Hvad kendetegner digitale tekster - web-eller skærmtekster? Digitale tekster er meget mere end web-tekster (sms osv.), men her fokuseres på web- eller skærm-tekster. Webteksterne er karakteriseret ved at være: o Multimodale o Hypertekstuelle o Interaktive

Multimodalitet En modalitet defineres af Gunther Kress som værende a culturally and socially fashioned ressource for representation and communication (Kress :45). De fleste læremidler er sammensat af forskellige modaliteter fx kombinerer de fleste didaktiske læremidler skreven tekst med illustrationer (fotografier, grafiske modeller, malerier eller lign.). Når forskellige udtryksmåder eller modaliteter sættes sammen taler vi om multimodale tekster.* Hvordan forholder de forskellige repræsentationsformers modaliteter sig til hinanden? Udnyttes de forskellige modaliteters styrker? (modal affordans) Brugen af multimodalitet kan hjælpe læseren til at forstå den skrevne tekst, invitere læseren til at reflektere over den skrevne tekst, søge at interessere og motivere læseren for stoffet ved fx at bruge illustrationer. (* OBS begrebsbrug: repræsentationsformer modalitet - multimodalitet)

Hansen, Thomas Illum. Viden om læsning, nr. 7, marts 2010

Hansen, Thomas Illum. Viden om læsning, nr. 7, marts 2010

Tekstens læsesti nye læsestrategier: reading as interpretation er den læsemåde, der er passende i forhold til den traditionelle skrevne tekst. Den fortæller verden. Læseren har ro til at koncentrere sig om den skrevne tekst. ( lineær læsning ) reading as design er en læsemåde, hvor det er i selve læseakten at læseren selv trækker de karakteristiske ting ud af teksten og skaber orden i tekstens elementer. Denne læsemåde er passende i forhold til billeder og multimodale tekster. Teksten viser verden. (Kress:50)

Hypertekstuelle og interaktive Når man taler om internettet vedrører hypertekstuelle træk det, at de forskellige informationsenheder er koblet sammen på forskellig vis og at læseren må foretage en aktiv handling (interagere) ved at klikke videre på et link, et objekt et billede, en sætning, et ord for at komme videre i læsningen. Læseren sidder ikke med hele teksten foran sig og det betyder at det kan være svært at danne sig et overblik over hvor man er henne (ikke mindst hvordan man er havnet der, hvor man er nu).

Søgning: o identificere deres behov for information o finde frem til hjælpemidler til informationssøgning o benytte målrettede strategier til søgning og søge systematisk Søgning er meget mere end viden om søgemaskiner og trunkeringer! Artikel der introducerer til informationssøgning på www: http://www.ekebjerg.dk/soegemaskiner/60-2- informationsformidling.html EMU om informationssøgning og kildekritik: http://www.emu.dk/gym/elever/opgaver/index.html. Herunder: Bibliotekernes netguide: http://www.bibliotekernesnetguide.dk/index.php?id=35011

Søgning er læsning (Bundsgaard): Først må man orientere sig på skærmen: Centrallæsning Periferilæsning Lineær læsning Opmærksomheden rettes mod midten af skærmen Opmærksomheden rettes mod skærmens periferi En tekstblok læses lineært Surfesøge: fra det konkrete til det abstrakte eller fra det konkrete til det abstrakte: Jeg har et konkret spørgsmål hvilke kategorier er det en del af? Jeg ser en abstrakt kategori er mit konkrete spørgsmål en del af det? Læsning af den nære kontekst

Fuldtekstsøgning: Fx Google-søgninger (handler også om de rette søgeord, trunkeringer osv., men også om): o læsning af en potentiel tekst! Hvad kunne jeg forestille mig hvilke ord mon optræder i den tekst jeg leder efter som ikke optræder i alt for mange tekster. Hvad kendetegner en fagtekst? Før-læsnings-strategier. VØL, mind-map, ordkendskabskort o fragmentlæsning: hvert søgeresultat består af en titel, et eller flere uddrag af teksten og nogle oplysninger om teksten. Fragmentlæsning er også læsning af en potentiel tekst men her har man nu et tekststykke at gå ud fra. o Når man klikker sig videre og ind på en hjemmeside: overblikslæse. Hvilken hjemmeside er der tale om? Opbygning, hvad udstråler hjemmesiden? Genre? o Vælger man at give denne side en chance, skal man i gang med fokuslæsning af de steder, der handler om det, som jeg søgte efter. o Kritisk læsning se vurdering af tekster.

. Søgning er læsning : 1. Læse en potentiel tekst og udvælge nøgleord 2. Vurdere om man har ramt rigtigt ved at se på antal hits og kigge overfladisk på fragmenterne (fragmentoverblikslæsning) 3. Vurdere de enkelte hits for om der er noget brugbart (fragmentlæse) 4. Tjekke siden med skimning og vurdering af layout, sværhedsgrad og dybde (overblikslæse) 5. Kritisk granske sidens oplysninger og analysere kommunikationssituationen (kritisk læsning) (Bundsgaard: Søgning er læsning)

Kommunikationskritisk kompetence: - opdelingen inspireret af Meyrowitz (1998) og Frechette (2002) bearbejdet af Bundsgaard (2009): o Indholdsanalytisk dimension (traditionelle danskfaglige analyser - metafor, modalitet, deixis) o Modalitetsanalytisk dimension analyse af de ikke-sproglige modaliteter (billeder, layout, musik, grafik) hvordan disse er med til at skabe teksten o Den platformsanalytiske dimension (tv, radio, internet, bog osv.) o Institutionsanalytiske dimension hvem (hvilken person eller institution) står bag meddelelsen. Hvem har initieret, produceret, afsendt hhv. distribueret meddelelsen? Producentens interesser, forudsætninger, mål. [det interessante er at med internetplatformen kan det lade sig gøre at skabe et indtryk af at der står en hel bevægelse eller en større organisation bag]

Læseren kan identificere de enkelte ord i teksten Læseren kender betydningen af nøgleord Læseren kan aktivere relevante indre forestillingsbilleder af tekstens emne, som informationer fra teksten kan hænges op på Læseren kan drage følgeslutninger på basis af denne viden (indre forestillingsbilleder) Læseren har en velfungerende arbejdshukommelse Læseren kan udnytte sin viden om teksttyper til at vælge en effektiv læsestrategi til løsning af læseopgaven Her kunne måske tilføjes -? Læseren kan udnytte potentialet i multimodale udtryksformer Læseren kan planlægge sin læsesti hensigtsmæssigt Læseren er bevidst om sit formål med at læse teksten og kan styre og regulere sin læsning efter dette formål

Fra læsning til læsning + forståelse af multimedier, søgning og navigation Fra skrivning til skrivning + multimedie skaber og udgiver

Læs videre: Arnbak, Elisabeth. 2003. Faglig læsning fra læseproces til læreproces. København. Gyldendal Bråten, Ivar (red.) (2007): Læseforståelse. Klim se særligt»forståelse af digitale tekster nye udfordringer«bundsgaard, Jeppe m.fl. Kompetencer i dansk. Gyldendal. 2009 Carlsen, Dorthe. 2010.»Baglæns og på høje hæle om faglig læsning i fremmedsprogsfagene«in Sproglæreren. Duusgaard, Hanne Hjerrild og Ulla Stagsted. Faglig læsning på nettet. Eksamensopgave It-vejlederuddannelsen (emu.dk) Erstad, Ola. Educating the Digital Generation. Nordic Journal of Digital Literacy, vol5, 2010 Fælles Mål 2009. It- og mediekompetencer i folkeskolen. Faghæfte 48 Gynther, Karsten (red.). Didaktik 2.0. Læremiddelkultur mellem tradition og innovation. Akademisk Forlag. 2010 Illum Hansen, Thomas»Læremiddelanalyse multimodalitet som analysekategori«og Anne Løvland»Multimodalitet og multimodale tekster«alle i Viden om læsning 7, Nationalt Videncenter for Læsning (2010) It i skolen. Undersøgelse af erfaringer og perspektiver. 2009 Kühn, Lisbeth: IT og læsning. 2004 Mangen, Anne (red.). Lesning på skjerm. 2008. Lesecenteret Stavanger. Mulvad, Ruth. 2010.»Faglig læsning på fremmedsprog«in: PS Praktisk Sprog. Nr. 3 Maagerø, Eva og Elise Seip Tønnessen, red. (2009): At læse i alle fag. Klim se særligt»sammensatte fagtekster en multimodal udfordring?«af Anne Løvland Nyboe, Lotte. Digital dannelse. Børns og unges mediebrug og læring inden for og uden for institutionerne. Frydenlund. 2009 Ontes, Hildegunn. Hvor interaktive er de interaktive tekstene? Høgskolen i Vestfold. 2001 Rattleff, P. 2007. Børn og unges brug af internettet i fritiden. Medierådet for Børn og Unge/DPU