Relaterede dokumenter
Fagplan for dansk Delmål 2 (efter 3. klassetrin) Det talte sprog:

Årsplan for dansk i 4.klasse

På Friskolen Østerlund lægger vi i danskundervisningen særligt vægt på

Årsplan for dansk i 6.klasse

Når vi forbereder et nyt emne eller område vælger vi de metoder, materialer og evalueringsformer, der egner sig bedst til forløbet.

Stk. 3. Undervisningen skal give eleverne adgang til de skandinaviske sprog og det nordiske kulturfællesskab.

Læseforståelse 3. årgang

Årsplan for dansk i 6./7. Klasse 2009/2010 Herborg Friskole, Trine Lodberg

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice 34 Man: 2 lektioner Tirs: Ons:

LÆSNING I OVERBYGNINGEN. Handleplan for læsning i overbygningen

Årsplan for dansk i 3. klasse for skoleåret

Læsning og læseforståelse. Skolebibliotekets dag den 26.oktober 2011 Lena Bülow-Olsen

STYR PÅ LÆSNING CFU AALBORG D Lise Vogt og Birgitte Therkildsen

Skriftsproglig udvikling på begyndertrinnet og støtte hjemme. Overordnet teori

Læringsmål: Årsplan Dansk. 2.klasse. Mål

Førlæsning 1. Nedbrudt mål Tegn på læring Aktivitet Evaluering

Danmarks Lærerforening foråret 2012 Lena Bülow-Olsen

Forord til skoleområdet. Udskoling. Læsekompetenceplan for Egedal Kommune 0 18 år. - læsning, sprog og læring

Årsplan 2011/2012 for dansk i 2. klasse. Lærer: Suat Cevik. Formål for faget dansk

Årsplan dansk 4. klasse 2012/13 Lone Telling & Susanne Salling

Årsplan 2010/2011 for dansk i 1. klasse. Lærer: Suat Cevik. Formål for faget dansk

Bilag til Merete Brudholms artikel. Bilag 1. Læsning i alle fag

Årsplan Dansk 3. klasse 2013/2014 Grindsted Privatskole

Undervisningen i dansk på Lødderup Friskole. 6. oktober 2009 Der undervises i dansk på alle klassetrin ( klasse).

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan i dansk for 8.klasse

Årsplan for 1. klasse 2016/2017

Læsning og læseforståelse i skønlitteratur og fagtekster

Årsplan Dansk 4. klasse 2015/2016

Trinmål Dansk Børnehaveklasse Efter 2. klassetrin Fagligt bånd

Årsplan 9. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

Undervisningsplan for dansk, 10.E 2015/16

Bent Haller Af Louise Molbæk

1. Reflekser som en ninja - om personkarakteristik

Årsplan for 4.klasse i dansk

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Årsplan for dansk 2017/2018. Fagformålet jf. nye forenklede mål 2014:

Årsplan 2015/ Dansk i 2.A

Årsplan 2015/ Dansk i 4.a

Objective/ Formål. Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Årsplan for dansk 7.x SJ

Til lærerstaben LÆSNING PÅ MELLEMTRINNET TÆT PÅ MENNESKER, TEKNOLOGI OG NATUR

Faglig årsplan for 5. klasse. Dansk

Årsplan 9.x. dansk TG. Skolerejse

Pædagogisk vejledning til

Årsplan med Fandango 4

Undervisningsbeskrivelse

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 2. KLASSE

Årsplan for 5.klasse skoleåret 2011/2012

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performance. Undervisningsmål. Emne Tema Materialer Genreforløb. aktiviteter

Årsplan for dansk i kl. 2006/07. Læse op og gengive egne og andres tekster i dramatisk form Læse lette norske og svenske tekster

Inspiration til undervisningsforløb med romanen Kodeks Målgruppe: klasse Udarbejdet af Gudrun Østergaard

Litterær artikel I den litterære artikel skal du analysere og fortolke en (eller flere) skønlitterære tekster samt perspektivere den/dem.

Årsplan med Fandango 3. klasse (fokus markeret med rød)

Læsehandleplan 2011 / 2012

Handleplan for læsning på Rougsøskolen Mellemtrinnet

Den kompetente læser

Dansk FS10 - Årsplan 2012 / 2013 på Gørlev Idrætsefterskole Hold: Sune Hilden

Årsplan i dansk 9.klasse Ahi Internationale Skole Analyse & fortolkning (mundtligt)

Årsplan med Fandango 3

I Sundby Friskole anser vi læsning for et overordentligt vigtigt værktøj at beherske.

Undervisningsbeskrivelse

Forløbsvejledning, genre: Novellen

Årsplan for dansk 8.y SJ

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Fælles Mål i dansk for 6. klasse omfatter fire kompetenceområder med tilhørende kompetencemål:

Periode Emne Beskrivelse Mål

1. Skal vi kigge lidt i spejlet? om personkarakteristik

Læsning og læseforståelse i skønlitteratur og fagtekster

UVB - Skabelon Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser

Plan for dansk klasse Det talte sprog

Årsplan for dansk i 2. Klasse Broby friskole

Jeg kan finde informationer om et emne på en hjemmeside. Jeg kan udnytte menuen på hjemmesider til at navigere målrettet.

Årsplan Dansk (7) Materiale. Oversigt. Mål. Andre ressourcer. Aktiviteter. Dansk. 7. klasse Der arbejdes med følgende materialer:

Årsplan for 3. klasse Skoleåret 2013/2014 efterår Fag: Dansk

Årsplan for dansk i 2. klasse for skoleåret 2017/18

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningens organisering og omfang side 2. Evaluering og opfølgning side 2. Formål for faget side 3. Slutmål for faget side 4

Lokal læsehandleplan Med inspiration fra undervisning.dk

Kiki af Kasper Kjeldgaard Stoltz

Studieplan for 3. b 2010/2011

Slagelse den 21. november Læsning og læseforståelse på mellemtrinnet

Årsplan for dansk 3.-4.klasse

Fælles Mål Dansk. Faghæfte 1

Fælles Mål Dansk. Faghæfte 1

Fælles Mål Dansk. Faghæfte 1

F- niveau Udbydes på grundforløbsuddannelsen og afsluttes med en standpunktskarakter. Der afholdes ikke mundtlig prøve.

Transkript:

Stykker af himlen Program Indledning Katrine Marie Guldager: Nørreport Faglig læsning og noveller Bogens baggrund = tilgangen Etablering af et novellebegreb Helle Helle: Tilflyttere Jesper Wung-Sung: Fordømte her på jorden: Undskyld Min senmoderne novelle Skriv selv Afslutning Pauser efter behov Læsning 1: Guldager Læs Katrine Marie Guldager: Nørreport Læsning Når I er færdige (alene) Overvej, hvad det er for noget Nørreport Læsning 1: Guldager Gruppearbejde opgave 1 Hvad er det for noget? Hvad lagde vi mærke til? Novelletræk? Læsning 1: Guldager Gruppeopgave 2: Genfortæl i punktform personens historie kronologisk: Bitten Den hjemløse dreng Den hjemløse drengs søster Damen fra Ballerup Vær opmærksom på synsvinklen 1

Læsning 1: Guldager Gruppeopgave 3: Nye grupper med én fra hver af grupperne før Tegn novellen som et metrokort, der viser de fem forskellige personers møder Bitten Den hjemløse dreng Den hjemløse drengs søster Damen fra Ballerup Rottepigen Læsning 1: Guldager Hvad er det for noget? Novelletræk? Faglig læsning Faglig læsning af skønlitteratur Svært for eleverne at aktivere deres baggrundsviden i læsningen af et voksenunivers Anvende viden om teksttypen Senmoderne noveller Forforståelse Aktiv læsning Bearbejdning af teksten (Læsedetektiven, Arnbak) FØR MENS EFTER Faglig læsning af skønlitteratur Læsestrategier Afkodningsstrategier Læseforståelsesstrategier Læseforståelsesstrategier Læse på linjerne (læsning) Læse mellem linjerne (tolkning) Læse bag linjerne (perspektivering) Faglig læsning af skønlitteratur Udfordring i forhold til den senmoderne novelle at få eleverne gennem de tre læsemåder Læse på linjerne (læsning) Læse mellem linjerne (tolkning) Læse bag linjerne (perspektivering) Fælles mål for dansk, Slutmål efter 9.kl. Vurdere eget udbytte af de læste 2

Faglig læsning af skønlitteratur Ivar Bråten (norsk læseforsker) Hukommelsesstrategier Genlæs Organiseringsstrategier Tidslinje Elaboreringsstrategier Genkende (baggrundsviden) Overvågningsstrategier Metalæsning Eleverne skal tvinges til at læse grundigt og aktivt. Afkodning Sprogforståelse Tekstforståelse Faglig læsning af skønlitteratur Bevidst, aktiv læsning Læseforståelsesstrategier Før Under undrespørgsmål, ordbog, metaniveau, skrivning, stikord, Efter Handleplan for læsning, Frederiksberg Kopi, jf. især side 351 (uddel) Forforståelsen og førlæsningen Læsningen og metabevidsthed Aktiv læsning Før Læseformål Forhåndsviden (hvad ved du om emnet?) VØL Læsemåde Overskriften Under Ord Kontroller forståelsen, stil spørgsmål Kæd tekst sammen med viden Noter Efter Resumé Ananlyse/Tættere på teksten Bogens baggrund Novellesyn Bog og DPU Novellesyn En klar holdning til, hvad en senmoderne novelle er Receptionsteori? Udgangspunkt i elevernes oplevelse Udgangspunkt i lærerens oplevelse Udgangspunkt i videnskab/forskning Fremmedgørelse Undtagelsen Merete Pryds Helle Voksnes noveller Opgaven kan hentes på studieuniverset på min hjemmeside www.zyssinc.dk 3

Formål for faget dansk 2009 Formålet med undervisningen i faget dansk er at fremme elevernes oplevelse og forståelse af sprog, litteratur og andre udtryksformer som kilder til udvikling af personlig og kulturel identitet. Fremmedgørelse, samtid, dem selv - Faget skal fremme elevernes indlevelsesevne og deres æstetiske, etiske og historiske forståelse. Tekstarbejde (litteratur) Stk. 2. Undervisningen skal fremme elevernes lyst til at bruge sproget personligt og alsidigt i samspil med andre. Skrive og tale - Undervisningen skal styrke elevernes beherskelse af sproget og udvikle en åben og analytisk indstilling til samtidens og andre perioders og kulturers udtryksformer. Tekstarbejde (litteratur) - Undervisningen skal udvikle elevernes udtryks- og læseglæde og kvalificere deres indlevelse og indsigt i sprog, litteratur og andre udtryksformer. Læsning, læseteknikker, litteraturtilgang Novellesyn Voksennoveller Antydningens kunst Særligt velegnede til at vise litterære begreber Tema & motiv Komposition Fortælleren/Den minimalistiske fortællestil Titler Gode tekster spændende sprog Et novellebegreb Enkelt, enstrenget handlingsforløb En situation eller begivenhed Få personer Kort fortalt tid Overraskende slutning = Strukturalisme Romanen Tidsligt: Tidsperioder Indholdsmæssigt (Type): Udviklingsroman, erindring osv. Internationalt, nationalt og regionalt = Diakron teori Novellen Internationalt Og øh? = Akron teori Novellen Bangs impressionistiske noveller Blichers hedenoveller Helles minimalistiske noveller Medtænkt tid, type og oprindelse Selvfølgelig er der forskel på en blichersk og en hellesk novelle 4

Den blicherske novelle Søren Baggesen, 1962 Fortælleren Begivenheden (Goethe) Pointen Determinationspunkt og tolkningspunkt Stokken i myretuen Aage Henriksen, 1971 Fortælleren Stokken i myretuen Hvem styrer stokken? Stokken Udstødelse Underkastelse Assimilation Kompromis BH-modellen Sammentænkning af Baggesen og Henriksen Thomas Bredsdorff, 1994 Normalitet Brud (Begivenheden) Anormalitet Løsning Ny normalitet Udstødelse Underkastelse Assimilation Kompromis BH-modellen En fortællings struktur Medtænkt tid, type og oprindelse Walther Pabst: Hver generation giver novellen sit særpræg Det senmoderne Moderne Postmoderne Senmoderne Enkelt, enstrenget handlingsforløb En situation eller begivenhed Få personer Kort fortalt tid Overraskende slutning Fremmedgørelse 5

Læsning 2: Helle Første gennemlæsning: Helle Helle: Tilflyttere Det umiddelbare indtryk Hvad er normalen? Hvad er konflikten Hvad er løsningen? Udstødelse Underkastelse Assimilation Kompromis Mesterantyderen Helle Helle Læs artiklen Måden hvorpå ingenting sker Læsning 2: Helle Slice-of-life-begivenhed Nærlæsning (spor tegn/motiver) Anden gennemlæsning Hvad er særpræget (90 erne)? (Pabst: Hver generation, sit særpræg) Mesterantyderen Helle Helle Detektiv-læsning. De ligegyldige oplysninger (spor tegn/motiver) Kød Trusser Død Tolkning Fremmedgørelse Enkelt, enstrenget handlingsforløb Få personer Slice-of-life-begivenhed Fremmedgørelse Alment litteraturtema Svært tilgængelige tekster Slice-of-life-begivenhed Motiver Fremmedgørelse En vinkel på læsning Sværere tekster 6

Stykker af himlen Tema og motiv Helle Helle Simon Fruelund Komposition Pia Juul Naja Marie Aidt Fortællestil Jan Sonnergaard Katrine Marie Guldager Titlerne Jesper Wung-Sung Ida Jessen Kontrast De senmoderne træk? Fremmedgørelse Blichers Hosekræmmeren Martin A. Hansens Agerhønen Helle Helle Læsning 3: Wung-Sung Titlen Intertekstualitet Før I læser Associationer på titlen Fordomme i det danske samfund Første gennemlæsning Det første indtryk Tættere på teksten: Tre grupper (Anden gennemlæsning) Fordomme Personkarakteristik Intertekstualitet Lyst til mere Elevunivers.dk Forforståelse Aktiv læsning Bearbejdning Hvad kendetegner den senmoderne novelle? Hvordan vil I arbejde med de senmoderne noveller i jeres klasse? Formål for faget dansk 2009 Formålet med undervisningen i faget dansk er at fremme elevernes oplevelse og forståelse af sprog, litteratur og andre udtryksformer som kilder til udvikling af personlig og kulturel identitet. Faget skal fremme elevernes indlevelsesevne og deres æstetiske, etiske og historiske forståelse. Stk. 2. Undervisningen skal fremme elevernes lyst til at bruge sproget personligt og alsidigt i samspil med andre. Undervisningen skal styrke elevernes beherskelse af sproget og udvikle en åben og analytisk indstilling til samtidens og andre perioders og kulturers udtryksformer. Undervisningen skal udvikle elevernes udtryks- og læseglæde og kvalificere deres indlevelse og indsigt i sprog, litteratur og andre udtryksformer. Min senmoderne novelle Skriveopgave 7

Skriv selv Skriv selv Skriveøvelse s kendetegn Ungt kærestepar, der er ved at gå fra hinanden De er på vej hjem i bil fra en weekend i et sommerhus, ulykkelige og kede af det Naturen som motiver (tema og motiv) Overvej synsvinklen (fortællestil og sprog) Overvej komposition (komposition) Hvad er normalen Hvad er konflikten Hvad er løsningen? Højtlæsning s kendetegn Ungt kærestepar, der er ved at gå fra hinanden De er på vej hjem i bil fra en weekend i et sommerhus, ulykkelige og kede af det Naturen som motiver (tema og motiv) Overvej synsvinklen (fortællestil og sprog) Overvej komposition (komposition) Hvad er normalen Hvad er konflikten Hvad er løsningen? Titel (Titlerne). Skriv to bud. Titel (Titlerne) AFSLUTTENDE SPØRGSMÅL? Tak for i dag 8