#KROP. Uge Sex Lone Smidt National projektleder Sex & Samfund

Relaterede dokumenter
UNGES SYN PÅ KROP OG KROPSIDEALER EN UNDERSØGELSE FRA SEX & SAMFUND

TRIVSEL og MENTAL SUNDHED I SKOLEN

Børn og unges digitale liv - kropsbevidsthed og identitet

Læseplan for emnet sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab

FORENKLEDE FÆLLES MÅL FOR SUNDHEDSUNDERVISNINGEN - ET INDBLIK I TANKERNE BAG

Workshop 2.1 Kvalitetssikring af seksualundervisningen - Kompetenceudvikling af fagpersoner

Af Merete Holm Dalsgaard. Kapitel 4. Kropsidealer

Læseplan for emnet Sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab

SUNDHEDS- OG SEKSUALUNDERVISNING OG FAMILIEKUNDSKAB

Kvalificeret seksual-og sundhedsundervisning i grundskolen et samarbejde mellem Sex & Samfund og landets kommuner

Undervisning og dialog om seksuelle overgreb i grundskolens seksualundervisning

Temamøde om seksuel sundhed

FLYT FOKUS I STYRKELSEN AF SKOLENS SEKSUALUNDERVISNING

VEJLEDNING TIL SEKSUALUNDERVISNING I SKOLEN. Hvordan seksualundervisning bliver en integreret del af skoleskemaet fra klasse

Sundhed og seksuallære:

Tværprofessionelt samarbejde om sundhedsfremme på skolen. Marika Ouchicha Jensen Leder af Sundhedsplejen Glostrup Kommune

Sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab - obligatorisk emne Kompetencemål

TIL DIG TIPS OG IDÉER TIL AT KICKSTARTE JERES SUNDHEDS- OG SEKSUALUNDERVISNING

SUNDHED OG TRIVSEL I KLASSEFÆLLESSKABET

INDHOLD OMRÅDE INDHOLD DELTAGERE ÅRGANG SIDE

Lærervejledning til MindTalk

Sundhed og seksualitet:

undervisningsmiljø 2014

færdigheds- og vidensområde

Vejledning for emnet sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab

Sundhedspædagogik LÆRERKONFERENCE PASS LEKTOR, PH.D. KAREN WISTOFT DANMARKS PÆDAGOGISKE UNIVERSITETSSKOLE, AU

Læringsmål Beskrivelse Fag og emner Færdigheds og vi- densområde Tid Materialer

Målsætninger for sundhed og trivsel 0-18 år

Et materiale fra Af Merete Holm Dalsgaard. Kapitel 4. Kropsidealer

SUNDHED OG FORÆLDRESAMARBEJDE I DAGINSTITUTIONEN - ET FORSKNINGSPROJEKT

Maglebjergskolens seksualpolitik

Undervisning og gæstelærere

SSP læseplan. Konventum, Helsingør 30. Marts Rune Schmidt Telefon: Mail:

LÆRING FOR SUNDHED OG TRIVSEL

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 94,8%

Digitale krænkelser på skemaet

Læseplan for valgfaget sundhed og sociale forhold. 10. klasse

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 88,5%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 89,9%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 86,2%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 93,3%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 88,8%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 86,6%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 86,8%

Maglebjergskolens seksualpolitik

Sundheds- og seksual- undervisning og familiekundskab Fælles Mål

Undersøgelsen gennemføres over to gange i efteråret. Du vil blive bedt om at svare på et spørgeskema to gange i alt, hvor dette er den anden gang.

FORÆLDRETILFREDSHEDSUNDERSØGELSE FOR DANSBORGSKOLEN

FORÆLDRETILFREDSHEDSUNDERSØGELSE FOR RISBJERGSKOLEN

FORÆLDRETILFREDSHEDSUNDERSØGELSE FOR PRÆSTEMOSESKOLEN

FORÆLDRETILFREDSHEDSUNDERSØGELSE FOR LANGHØJSKOLEN

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 86,6%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 79%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 84,3%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 88,2%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 63,8%

SUNDHEDSPÆDAGOGIK SOM LEDELSESTILGANG

Lotte Ekstrøm Petersen Fysioterapeut Master i Sundhedspædagogik og Sundhedsfremme

2. I hvilken grad anvender du Fælles Mål for idræt (2014) -...når du laver årsplaner til idrætstimerne?

Formål Bredagerskolen har fokus på elevernes sundhed og trivsel og arbejder ud fra et bredt og positivt sundhedsbegreb.

PERSPEKTIVER PÅ SUNDHED OG FLYGTNINGE I DANMARK

Det er vores mål, at undervisningen tilrettelægges sådan, at eleverne skal kunne:

- HVAD, HVORFOR OG HVORDAN?

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 91,7%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 87,9%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2018 Svarprocent: 66,7%

1.OM AT TAGE STILLING

Skolesundhed.dk - i Favrskov Kommune

Det udvidede sundhedsbegreb

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2018 Svarprocent: 91,7%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 95%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 65,1%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2018 Svarprocent: 83,3%

BILAGSRAPPORT. Farsø Efterskole, Eftersk. ved Risgårde Bredning Vesthimmerlands Kommune (Privatskoler) Termometeret

Dialog i det multietniske klasserum

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 85,7%

Sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab - obligatorisk emne

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2018 Svarprocent: 69,9%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 83,3%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2018 Svarprocent: 94,3%

Sundhedspædagogik - viden og værdier

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 28%

Hvordan kan sundhed fylde i hverdagen?

IdÉer til sundheds- og seksualundervisning

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2017 Svarprocent: 88,1%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2018 Svarprocent: 88%

ELEVTRIVSELSMÅLINGEN 2018 Svarprocent: 88,1%

Sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab

Det er vores mål, at undervisningen tilrettelægges sådan, at eleverne skal kunne:

Regnskab 2011 og Budget april 2012

Roskilde 360 det hele ældre menneske

DEN SUNDHEDSFREMMENDE SKOLE EN HEL SKOLES UDFORDRING?!

Unge vil have forældre og venner på banen for at reducere mistrivsel hos danske børn og unge

Undersøgelsen gennemføres over to gange i efteråret. Du vil blive bedt om at svare på et spørgeskema to gange i alt, hvor dette er den anden gang.

2016 FORLØB KLASSE

Formål. Sundhedspædagogik Temadag forebyggende hjemmebesøg d.10. maj Bliver viden til handling? At skærpe forskellige perspektiver

Den underligste oplevelse 1

Transkript:

#KROP Uge Sex 2018 Lone Smidt ls@sexogsamfund.dk National projektleder Sex & Samfund

INDHOLD Krop og trivsel i tal herunder resultater fra Sex & samfunds undersøgelse om unges kropsidealer og syn på egen krop (2017) Eksempler på undervisningsaktiviteter fra Uge Sex 2018 Dialogspørgsmål: Hvilke sundhedspædagogiske overvejelser giver undersøgelser om unges kropsidealer og forhold til kroppen anledning til? Hvordan kan skole og sundhedspleje samarbejde om at planlægge og gennemføre undervisningsindsatser, der bidrager til at udvikle elevernes kompetencer til at forholde sig kritisk og handlingsorienteret til normer og idealer for kroppen?

Krop og trivsel i tal Børn og unge, der ikke tænker så meget på deres vægt, er mindre ensomme Flere børn og unge, der er tilfredse med deres krop, vurderer at de er en af dem, de andre gerne vil være sammen med Flere børn og unge, der er tilfredse med deres krop, er også glade for at gå i skole Flere børn og unge, der er tilfredse med deres krop, vurderer at de er en af de dygtigste i skolen 52 % af drengene og 37 % af pigerne taler ikke åbent med nogen om, hvordan de har det med deres krop Kilde: Børnerådet (2014)

Tema Uge Sex 2018: KROPPEN Formål: At udvikle elevernes sundhedsfaglige viden om kroppen og kroppens forandringer. At udvikle elevernes viden om kulturelle og sociale normer og idealer for kroppen. At udvikle elevernes indsigt i samspillet mellem krop, sundhed, trivsel og normer. At øge elevernes forståelse af børn og unge som aktører, der selv er med til at konstruere og forandre normer i forhold til kroppen At udvikle elevernes evne til at forandre og handle i forhold til aktuelle kropsproblematikker og begrænsende og ekskluderende normer for kroppen

Fælles Mål Færdigheds- og vidensområder Indskoling Mellemtrin Udskoling Normer og idealer Normer og idealer Normer og idealer Krop Pubertet Seksuel sundhed

Unges kropsidealer Prioriteringsøvelse Hvad/hvem har (den største) indflydelse på unges kropsidealer og tilfreds med egen krop? Venner Forældre Sociale medier Reklamer Unge selv (Tomt kort)

Hvad har indflydelse på unges syn på egen krop Unges kropsidealer og syn på egen krop 82 % af unge i 7.-9. klasse mener, at de selv har indflydelse på deres syn på egen krop 37 % af unge i 7.-9. klasse mener, at venner har indflydelse på deres syn på egen krop 17% % af unge i 7.-9. klasse mener, at forældre har indflydelse på deres syn på egen krop 26 % af unge i 7.-9. klasse mener, at sociale medier har indflydelse på deres syn på egen krop 9 % af unge i 7.-9. klasse mener, at reklamer har indflydelse på deres syn på egen krop 83% af unge i 7.-9. klasse mener, at de selv har indflydelse på deres syn på egen krop 30 % af unge i 7.-9. klasse mener, at venner har betydning for deres syn på egen krop. 17 % af unge i 7.-9. klasse mener, at forældre har betydning for deres syn på egen krop 15 % af unge i 7.-9. klasse mener, at sociale medier har betydning for deres syn på egen krop. 6% af unge i 7.-9. klasse mener, at reklamer har betydning for deres syn på egen krop. 59 % af unge i 7.-9.klasse vurderer, at tilfredsheden med egen krop i høj eller nogen grad påvirker deres selvværd 15 % af de unge der ikke går i bad efter idræt angiver utilsfredshed med egen krop som den vigtigste årsag til ikke at gå i bad. Hvordan stemmer det overens med jeres prioriteringer? Hvad er mest overraskende ud fra et sundhedspædagogisk perspektiv? Kilde: Undersøgelse om unges syn på egen krop blandt 970 elever i 7.-9. klasse, Sex & Samfund 2017.

Kønsforskel Hvem eller hvad har indflydelse på dit syn på egen krop? Drenge Piger

Et bredt og positivt sundhedssyn 1. Sundhed handler om Fravær af sygdom Livsstil har alene betydning for sundheden. Snævert og negativt sundhedssyn 3. Sundhed handler om Fravær af sygdom Både livsstil og livsvilkår har betydning for sundheden Bredt og negativt sundhedssyn 2. Sundhed handler om Fravær af sygdom Fremme af fysisk, psykisk og socialt velvære (Livskvalitet) Livsstil alene har betydning for sundheden og livskvaliteten. Snævert og positivt sundhedssyn 4. Sundhed handler om Fravær af sygdom Fremme af fysisk, psykisk og socialt velvære Både livsstil og livsvilkår har betydning for sundheden Bredt og positivt sundhedssyn

Pædagogiske pointer Udvikling af handlekompetence En didaktisk model

Eksempler

Film https://www.youtube.com/watch?v=fnxegqoq3cw

Unges syn på egen krop 27 % af eleverne angiver, at være meget tilfreds med egen krop og 47 % angiver, at være nogenlunde tilfredse med egen krop. 7 % er mindre tilfreds og 2 % er slet ikke tilfreds (17% angiver hverken/eller tilfreds) 59 % af eleverne i 7.-9. klasser angiver, at tilfredshed med egen krop i høj grad (21 %) eller i nogen grad (38 %) påvirker deres eget selvværd. 84% af eleverne angiver, at der er noget ved deres krop, de er tilfredse med. 60 % af eleverne angiver, at der er noget ved deres krop, de er utilfredse med.

Hvor mange unge i din alder, tror du, er utilfreds med egen krop?

DR Skole Klip i samlingen til udskolingen Hvad er normer og idealer Bekræftelse på sociale medier Petra vil lære at elske sin krop Unge og blufærdighed Nøgenhed før og nu Krop i kunst Christian forandrede sin krop på et år Unges holdninger til kropsidealer Hvorfor er der ingen tykke modeller i modebladene? Tykke Ida

Unges egne ønsker til Uge Sex forløb om kroppen 49 % svarer, at forløbet skal handle om andre unges tanker og forestillinger om kroppen. 47 % svarer, at forløbet skal handle om, hvordan kropsidealer påvirker unges syn på kroppen. 39 % svarer, at forløbet skal handle om kropsidealer på sociale medier. 27 % svarer, at forløbet skal handle om hvordan kropsidealer har ændret sig gennem historien 28 % svarer, at forløbet skal handle om kropsidealer i pornoen. 23 % svarer, at forløbet skal handle om kønsorganernes anatomi. (Sex & Samfunds undersøgelse af unges syn på krop og kropsidealer blandt 1031unge i 7.-9. klasse, september 2017)

Pædagogiske pointer Opsamling Unge efterspørger dialog om kropsidealer, kropstilfredshed og kropsglæde. Baser indsatserne på det brede positive sundhedsbegreb og en didaktisk tilgang, der handler om at udvikle elevernes handlekompetence herunder kritisk stillingtagen til normer og idealer for kroppen. Inddrag de platforme og medier de unge færdes i og der hvor de møder idealerne. Tal om idealer i flertal. Planlæg indsatserne på tværs af fag og professioner og udnyt de potentialer der ligger i det.

Diskussionsspørgsmål Hvilke sundhedspædagogiske overvejelser giver undersøgelser om unges kropsidealer og forhold til kroppen anledning til? Hvordan kan skole og sundhedspleje samarbejde om at planlægge og gennemføre undervisningsindsatser, der bidrager til at udvikle elevernes kompetencer til at forholde sig kritisk og handlingsorienteret til normer og idealer for kroppen? Hvordan kan du bruge pointerne i dit arbejde?

Tilmeld dig til Uge Sex på www.underviserportal.dk Fagportal for sundheds- og seksualundervisning