HISTORIER FRA DIN BY. lærervejledning. Udgivet af Station Next

Relaterede dokumenter
VOX POP. lærervejledning. Udgivet af Station Next

FORTRYKT MANUS. lærervejledning. Udgivet af Station Next

REKLAME. lærervejledning. Udgivet af Station Next

DANSEFILM. lærervejledning. Udgivet af Station Next

OREGON FILMKONKURRENCE lærervejledning

Nulmanus. Beskrivelse af undervisningsforløb

FILMUGE PÅ SKOLEN - KORTFILM - ET OVERBLIK

FILMUGE PÅ SKOLEN - KORTFILM - ET OVERBLIK

KORTFILM. lærervejledning. Udgivet af Station Next

GYSERFILM. lærervejledning. Udgivet af Station Next

Netbaseret spørgeskemaundersøgelse

På kant med EU. Fred, forsoning og terror - lærervejledning

Der er givet bud på konkrete færdigheds- og vidensmål af processuel karakter, som direkte har relevans i de enkelte fag.

Lærervejledning til periodeforløb om Romantikken: Lasse R. Apel, Mads E. Jensen og Allan S. Lindsay

Årsplan for 9. A & B klasse i Dansk for skoleåret 2018/2019

På kant med EU. Det forgyldte landbrug - lærervejledning

12/LAV EN LILLE FILM - OPTAGELSE præmateriale 1 lærer

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Stk. 3. Undervisningen skal give eleverne adgang til de skandinaviske sprog og det nordiske kulturfællesskab.

LÆRERVEJLEDNING INNOVATIONSSKOLEN UEA-ORIENTERING m.fl.

Læringsmål på NIF. Dansk. for yngste-, mellemste- og ældste trinnet 2014/15

FILMLINJEN.DK OG MEDIEFAG SUPPLEMENT TIL LÆRERVEJLEDNING

På kant med EU. Østarbejderne kommer - lærervejledning

FILOSOFI i PRAKSIS og folkeskolens mål

ÅRSPLAN FOR SAMFUNDSFAG I 8. KLASSE /2014 -KENNETH HOLM

Find og brug informationer om uddannelser og job

FUELED BY CLAIM DIN KULTURARV // DANS. Den lille havfrue nyfortolket og sat i perspektiv gennem dans

Filmkonkurrence i udskolingen

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

LAV GYSERRFILM. Indklip til baggrundsfilmen Skovvejen, Studie 4

Årsplan 9.x. dansk TG. Skolerejse

Filmmanual for tillidsvalgte. Lav dine egne film til Sociale Medier

Tema: Castet og berømt Fag: Dansk Målgruppe: klasse Titel: Stjerner i børnehøjde Vejledning Lærer

Filmkonkurrence i udskolingen

Årsplan Dansk (7) Materiale. Oversigt. Mål. Andre ressourcer. Aktiviteter. Dansk. 7. klasse Der arbejdes med følgende materialer:

Introduktion til undervisning i innovation og iværksættermesse

Læseplan for valgfaget filmkundskab

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Opdateret maj Læseplan for valgfaget filmkundskab

UPCOMING LÆRERVEJLEDNING GRUNDSKOLE

04/KIG I KAMERAET præmateriale 1 lærer

Den digitale skoletjeneste Glud Museum. Lærervejledning. Historie (primært) Dansk (sekundært)

Introduktion til Playmapping

Be funky med billeder E-læringsmodul billedkunst IT-færdighedsniveau: Af Simon Rune Jørgensen

På kant med EU. Mennesker på flugt - lærervejledning

Podcastanmeldelse produceret i GarageBand

Projektarbejde vejledningspapir

Foto: anime- style- girl- vector

På Friskolen Østerlund lægger vi i danskundervisningen særligt vægt på

Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser

Nakskov Gymnasium og HF Orientering om KS-eksamen 2018/19

Årsplan 2010/2011 for dansk i 1. klasse. Lærer: Suat Cevik. Formål for faget dansk

Tutorials vha. MovieCut (skoletube/pc), overbygningen

Lærervejledning til 1000 meter Odense

10. januar 2011, Nyhedsbrev nr. 4

PROJEKT X:IT Undervisningsvejledning til konkurrence for X. IT klasser

Objective/ Formål. Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Undervisningsbeskrivelse

IT-handleplan for Toftlund Distriktsskole

Indholdsplan for Engelsk FS10+

VELKOMMEN 3. KOM GODT I GANG 4 Log ind 5 Kontrolpanel 6 Tilpas profil 7 Tilknyt hold 8 Tilknyt fag 9

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Børnenes Egen U-landskalender Lav en flot, digital lågekalender

SCIENCE FICTION FILM JERES FORESTILLINGER OM FREMTIDEN

SKEMAER OVER OPFYLDELSE AF KOMPETENCEMÅL

Årsplan 9. årgang 2012/ 2013

Reklameanalyse - trykte reklamer

E-læringsprogrammet Mindfulness i Skolen

Når vi forbereder et nyt emne eller område vælger vi de metoder, materialer og evalueringsformer, der egner sig bedst til forløbet.

BYGGET AF VELFÆRD. BOOKING Tlf FAG Historie, dansk og samfundsfag.

sisg GDE D T E T SK S R K I R V V DE D T E se s N E D N DDE D T E

Undervisning i danske naturparker

LAV FILM OM VENSKABER

MANUAL. Siteloom CMS

Tegn på læring til de 4 læringsmål

På kant med EU. EU Et marked uden grænser - lærervejledning

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice 34 Man: 2 lektioner Tirs: Ons:

Redaktørvejledning for Skriv en artikel

Brugermanual til MOBI:DO Make på Internettet

Kompetencemål: Eleven kan vurdere sammenhænge mellem egne valg og forskellige vilkår i arbejdsliv og karriere

Introduktion for 6. semester d. 8. marts BA-opgaven. Kom godt i gang!

Dit Demokrati: OVERORNET LÆRER VEJLEDNING

Sådan laver du en film (VIDEO)

DELTAGER OG PRODUCENT

Årsplan 2011/2012 for dansk i 2. klasse. Lærer: Suat Cevik. Formål for faget dansk

Indhold. 1. Adgang og afslutning

Ansvarlig Oprettet Projekt: Maskindatabase over forsøgsudstyr Side 1 af 9

Kom godt i gang OBS!

ViKoSys. Virksomheds Kontakt System

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

Jagten på Fællesskabet Lærervejledning

DELTAGER OG PRODUCENT

Reflekstions artikel

Manual til Groupcare: Indhold, formål og brug

Film Indholdsplan. Årsplan Film. 1. periode

Fællesskab. din by. Lærervejledning. Formål. Udskoling

Manual til brug af youtube

Dansklærernes dag et læringsperspektiv

Lærervejledning. Hæleri. - er det prisen værd? Undervisningsforløb om hæleri for klasse

Årsplanen er lavet med udgangspunkt i Fælles mål trinmål for faget kristendomskundskab og læseplan 2. forløb, der dækker klassetrin.

Transkript:

HISTORIER FRA DIN BY lærervejledning Udgivet af Station Next 2. udg., jan 2014

Indhold Målsætning med FilmlinjenTEMA 3 Formål med Historier fra din by 3 Filmenes form og indhold 4 Undervisningsplan 4 Lærerens rolle 5 Fokuspunkter 5 Oprettelse af filmhold 5 Elevuniverset 6 Fælles filmlinje 9 Offentliggørelse 10 Producentens ansvar 11 Udstyr 11 Appendix 1: Tidslinjer for hold og funktioner 12 Appendix 2: Trinmål 13 Appendix 3: Samtykke til offentliggørelse af levende billeder 14 2

Historier fra din by lærervejledning Målsætning med FilmlinjenTEMA Det overordnede formål med FilmlinjenTEMA er at give lærere og deres elever i udskolingen et redskab til at arbejde med filmproduktion i skolens fag, uden at det skal blive et kæmpe-setup. Det sker ved, at der i en række færdige undervisningsforløb temaer arbejdes med fagfagligt stof, som formidles gennem små filmproduktioner. FilmlinjenTEMA giver både den filmfaglige og fagfaglige inspiration og viden, der skal til inden for det givne tema og vil fremme lysten til at arbejde med emnet. Filmmediet er en attraktiv kommunikationsform i de unges øjne, når tørt stof skal formidles. Ved at lade de unge selv finde ideerne og bearbejde dem videre, opnås stor dybde i stoffet, og dette bliver levendegjort for dem, når de skal ud og filme råmaterialet. Samtidig kan der komme flere vinkler på temaet til efterfølgende debat, da en klasse typisk laver 4-8 små film. Der lægges op til projektbaseret samarbejde i en meget autentisk ramme. Eleverne indføres i filmproduktionen ved hjælp af artikler, dokumenter med eksempler og ikke mindst en række videoer, hvor professionelle filmfolk og unge præsenterer de konkrete opgaver, der er forbundet med de forskellige produktionsroller. Herefter arbejder eleven med sin del af holdets filmproduktion med støtte fra en lang række redskaber udviklet af proffe filmfolk i samarbejde med Station Next. Formål med Historier fra din by Formålet med Historier fra din by er, at elever i små filmhold hver producerer en kort dokumentarfilm, der behandler et historisk eller aktuelt aspekt af lokalsamfundet. Temaet vil: fremme lysten til at beskæftige sig med historiske eller aktuelle emner få eleverne til at tilegne sig viden om en aktørs historie og betydning i lokalsamfundet sammenkæde nutiden med fortiden for eleverne på en naturlig måde hjælpe eleverne til at skabe en fortælling gennem filmmediet hjælpe eleverne til at bruge de dokumentariske virkemidler til at underbygge filmens pointer sætte eleverne i stand til at planlægge og udføre et interview samt bearbejde det efterfølgende give klassen en række lokalhistoriske nedslag til efterfølgende diskussion naturligt integrere digitale medier i undervisningen og gøre eleverne til medproducenter af internettet Temaet egner sig særligt til fagene dansk, historie og samfundsfag og er oplagt at køre som et tværfagligt forløb. Se Appendix 2: Trinmål for en udpegning af de trinmål, arbejdet med temaet som minimum opfylder. 3

Filmenes form og indhold Hvert filmhold laver en dokumentarfilm på 1-3 min. Eleverne skal have at vide, at man kan nå at fortælle meget på tre minutter. Der portrætteres en institution, virksomhed, forening eller person (case) fra nærmiljøet. Fokus er på casens betydning for lokalområdet, nu som i et historisk perspektiv. Du kan vælge at afgrænse indholdet ved at pege ideudviklingen i en bestemt tematisk retning, f.eks: "Lav en film om det kommende lokalvalg" (samfundsfag). Formmæssigt vil der være en fast skabelon: Indledning hovedscene afslutning. Ellers bliver stoffet uoverskueligt og kan ikke nås inden for en rimelig tidsramme. Den bærende struktur i filmen er et hovedinterview, der fortæller om casen. Eleverne optager derudover billedmateriale (stemningsbilleder), som kan bruges til indledende og afsluttende montage-sekvenser samt dækbilleder oven på interviewet. Ambitiøse grupper kan evt. krydre med korte interviews med andre personer. Eleverne anbefales at optage 5-10 min. interview, og et tilsvarende antal minutters stemningsbilleder. Musik findes på gratis sites eller programmer, som findes i værktøjskassen på tonemesterens arbejdslinje, så filmene får et auditivt finish samtidig med at rettighederne er efter forskrifterne. Undervisningsplan Det tager to hele undervisningsdage eller seks moduler á to lektioner at producere hver film. Dertil skal påregnes tid til introduktion og premiere/evaluering. En undervisningsplan kunne se således ud: 1 lektion Evt. introduktion Introducer din vinkel på temaet, gå til Forsiden > For elever og se videoerne der, klik så på Dokumentar og se overordnet film samt de tre funktionsportrætter Skolen 2 lektioner Forproduktion 1: 2 lektioner Forproduktion 2: 4 lektioner Produktion: 4 lektioner Postproduktion: Ideudvikling, research, vinkling, valg af case, interviewaftale med case Virkemidler, interviewguide, skudliste, udstyrstjek, valg af musik Optagelse af interview og stemningsbilleder Redigering 2 lektioner Premiere og evaluering Hver film vises og diskuteres Skolen Skolen, evt. location Location Skolen Skolen 4

På holdets fælles tidslinje og de enkelte funktioners tidslinjer er arbejdet, som eleverne skal udføre beskrevet i detaljer. Du kan se tidslinjernes opbygning i Appendix 1 her i lærervejledningen, men for at læse nærmere om elevernes arbejdsopgaver skal du oprette en produktion og gå ind på Holdets filmlinje (se hvordan du opretter produktioner nedenfor). Lærerens rolle Lærerens rolle er at facilitere samarbejdsprocessen på holdene og sikre, at arbejdet skrider frem efter planen. FilmlinjenTEMA lægger op til, at filmholdene er fagligt selvstyrende. Fagligheden får eleverne gennem artikler og en række videoer med professionelle filmfolk og unge, der forklarer og viser, hvordan arbejdet med en funktion skal udføres. Alle opgaver er detaljeret beskrevet, og der er tilknyttet en lang række værktøjer, som er selvinstruerende og skabt i samarbejde med faglærere og professionelle filmfolk. Fokuspunkter Erfaringer med undervisningen viser, at eleverne har travlt med at komme ud at optage og gerne vil springe hurtigt over forproduktionen. Det er dumt! Hav især fokus på: Ideudvikling Er det en realistisk ide at fuldføre? Har den relevans for faget? Du har måske valgt et særligt emne (f.eks kommunalvalg), som filmen skal handle om; gør den det? Vinkling Eleverne har utroligt svært ved at vinkle, dvs. fokusere på et afgrænset område. Få dem til at fremlægge deres ide og vinklen på ideen for dig og hjælp med at gøre den skarpere. Interviewguide Er der nok spørgsmål til et interview på 5-10 min.? Er spørgsmålene relevante i forhold til vinklen? Er eleverne forberedte på at stille uddybende spørgsmål som Hvorfor? og Beskriv det nærmere, tak. Skudliste Hvis ikke der er mindst 10-20 forskellige stemningsbilleder på skudlisten, vil gruppen ikke have nok i redigeringen og skal ud for at optage igen. Eleverne har tit svært ved at forestille sig, hvilke billeder der kan hjælpe deres dokumentar. Få dem til at tænke mere generelt over emnet, de beskæftiger sig med og de billeder, der kunne beskrive det. Og/eller send dem om muligt ud på location med et (still)kamera før optagelser. Oprettelse af filmhold Før du går i gang med oprettelse af filmhold skal du inddele klassen i tre-mands-hold, hvor eleverne på hver hold kan udfylde disse funktioner: Dokuinstruktør skal være kreativ, have overblik og nyde respekt fra de andre i gruppen. Dokufotograf skal have sans for at omsætte en ide til billeder og gerne være lidt teknisk snild. Dokutonemester skal skabe lydsiden på filmen, dvs. kunne finde musik og finde frem til de andre lyde, der passer til ideen - og optage dem. 5

Opret filmhold Log ind som producent (hvis ikke du er producent, se boksen til højre). Klik på OPRET NY PRODUKTION. Opret så en Historier fra din by -produktion og følg guiden til ende. Hvert hold skal bl.a. have et brugernavn og password til produktionen. Husk at give det til holdet. Gentag produktionsoprettelsen indtil du har det antal filmhold, du deler klassen op i. Bliv producent på FilmlinjenTEMA For at oprette filmhold, skal du først oprette dig som producent. Gå til Forsiden > Lærerintro > Opret dig som producent. Udfyld formularen og klik Gem. Klik så på Gå til mine produktioner. Elevuniverset Det er på Holdets filmlinje alt indholdet, som eleverne møder, ligger. Så du bør orientere dig i det. Der er to veje til elevuniverset: 1. Log på produktionen med det brugernavn og password, du selv har givet produktionen. 2. Når du er logget ind som lærer, og er under Mine produktioner, kan skal du klikke på Holdets filmlinje på den produktion, du vil til. Nu kommer du til elevuniverset og møder først elevernes forside: 6

Her udfylder eleverne navne på funktionerne, hvis ikke du allerede har gjort det, og de navngiver deres filmhold og produktion. Til sidst uploader de den endelige film her. Hver elev har forskellige arbejdsopgaver på filmholdet. For at se disse opgaver, skal du bare klikke på funktionen. Så kommer du til funktionens (elevens) egen side: 7

Siden har tre vigtige sektioner: 1. Arbejdslinjen Her er elevens arbejde struktureret som opgaver på en tidslinje i de overordnede produktionsfaser: forproduktion (alt før optagelse), produktion (optagelse) og postproduktion. Klikker man på en opgave skifter artiklen og værktøjerne nedenfor til denne. Opgaverne er farvekodede: RØD = intet arbejde gjort GUL = arbejdet er i gang GRØN = færdig. 2. Delopgaver med beskrivelse En opgave er delt op i mindre, helt konkrete delopgaver, som skal udføres og afkrydses efter udførelse. Hver delopgave er grundigt beskrevet i teksten nedenfor, som giver bl.a. ordbogsopslag og eksempler til at lette forståelsen. Ofte vil teksten være suppleret med billeder eller video. 3. Værktøjer Hjælper med at løse delopgaverne. Et værktøj forklarer et emne i dybden, f.eks hvordan man udfærdiger et storyboard eller finder gratis musik. Forklaringen sker via eksempler i tekst, video og billeder, og der vil være skabeloner at arbejde videre på, hvor det er relevant. 8

Fælles filmlinje Hvis man klikker i den sorte bjælke med navnet Fælles filmlinje, folder den sig ud: 4. Fælles filmlinje Er et resume af alle funktionernes arbejdslinjer, så de vigtigste opgaver er medtaget. 5. Dokumenter og links Er en mulighed for at dele arbejdet internt på holdet ved at uploade filer f.eks manuskript, locationbilleder, interviewliste m.m. og dele links til inspiration. Hvis der er ny aktivitet, siden du sidst besøgte holdets produktion, vil du få et lille infoikon på produktionen under Mine produktioner: Infoikonet kan også indikere, at holdet har uploadet den endelige produktion, så du har mulighed for at offentliggøre den. 9

Offentliggørelse Den færdige film kan uploades af eleverne på deres startside: Det er vigtigt, at alle felterne bliver udfyldt, da de vises på den endelige produktionsside (kun hvis du udgiver produktionen). Det er selvfølgelig op til dig og filmholdet, om produktionen skal deles med resten af verden. Nogle produktioner f.eks vox pop brugt som evaluering af et undervisningsprojekt kan have intern karakter. Men når det er relevant, opfordrer vi til at det allerede fra start italesættes, at produktionerne vil blive offentlige. Det er en fantastisk motivation for eleverne. Selve udgivelsen sker under punktet Administration for hver produktion: 10

Her går du til bunden af siden og afkrydser således: Hvis du afslutter uden udgivelse, flytter du produktionen fra Mine produktioner til Afsluttede produktioner uden at offentliggøre den. Du kan ikke senere udgive produktionen, hvis du afslutter uden udgivelse. Producentens ansvar Når du publicerer en film på FilmlinjenTEMA, er du garant for at følgende ikke er overtrådt: 1. Der er ikke brugt rettighedsbeskyttede værker, herunder musik og billeder taget fra internettet. 2. Du har fået samtykke til offentliggørelsen fra alle medvirkende. Hvis du har brug for en samtykkeerklæring, findes der en i Appendix 3: Samtykke til offentliggørelse af levende billeder. 3. Filmene må ikke indeholde moralsk anstødeligt indhold og skal generelt kunne ses af personer, der er +12 år. Udstyr Helt generelt stiller denne filmtype ikke store tekniske krav. Men man kommer dog sjældent uden om teknisk drilleri, når man inddrager kameraer og computere. Få de teknisk dygtige i klassen til at hjælpe ude i de grupper, hvor der opstår problemer, de ikke selv kan løse. Da der kun er tre elever i hver gruppe, bliver antallet af grupper og dermed fornødent udstyr hurtigt relativt stort pr. klasse, så en udstyrsløsning skal indtænkes før projektstart fra lærerens side. FilmlinjenTEMA foreskriver ikke brug af bestemt udstyr. Man kan bruge klassiske digitalkameraer og computere til optagelse og redigering eller man kan bruge smartphones/tablets. Der vil under de enkelte opgaver hos eleverne blive givet relevante tips og ideer til den bedste brug af udstyr og til løsning af problemer ofte i form af små videoguider. Her er en række gode råd: Brug ekstern mikrofon, især til interviewet. Man kan f.eks få bedre lyd på et interview ved at holde det tilhørende headset (med indbygget mikrofon) hen mod interviewpersonen. Dette er en bedre løsning end et rigtigt videokamera uden ekstern mikrofon. Brug gerne kamerastativ til optagelserne, eller få fotografen til at holde albuerne på et bord hvis ikke der er et stativ. Test udstyret på forhånd. Kan det optage billeder? Er der lyd på? Hvis I vil overføre optagelserne til klippecomputer, så lav også en test på det. Virker kablet? Kan klippeprogrammet læse optagelserne? Brug helst computer til redigeringen, fordi en tablet er for lille at sidde tre personer omkring (det kan dog lade sig gøre, hvis der er ro omkring gruppen). Lav gerne back up af optagelser på en selvstændig harddisk. 11

Appendix 1: Tidslinjer for hold og funktioner Eleverne møder på FilmlinjenTEMA nogle tidslinjer, som er gengivet for dette tema herunder. Den Fælles filmlinje er en oversigt over de milepæle, dokuholdet skal gennem: Alle milepælene ovenfor er et resumé af de enkelte funktioners opgaver, som findes på de enkelte funktioners arbejdslinjer. Den enkelte elev ser selvfølgelig kun sin egen arbejdslinje. 12

Appendix 2: Trinmål Dokumentarfilm egner sig særligt til fagene dansk, historie og samfundsfag. Da der arbejdes med digitale medier, leves der op til en hel række af de fælles mål, som er beskrevet i Faghæfte 48. IT- og mediekompetencer i folkeskolen. Herunder har vi listet de mest oplagte trinmål, der opfyldes gennem temaet. Trinmål for dansk udtrykke sig i billeder, lyd og tekst i komplekse produktioner anvende informationsteknologi og elektroniske mediers muligheder bevidst og hensigtsmæssigt anvende informationsteknologi til søgning og kommunikation gøre rede for og anvende forskellige genrer, fremstillingsformer, fortælleteknikker og virkemidler gøre rede for og vurdere etiske, æstetiske og historiske aspekter i litterære tekster og andre udtryksformer forholde sig analytisk og reflekteret til tekster og andre udtryk fra forskelligartede medier bruge læsning af digitale og trykte tekster samt grafiske udtryk som redskab til omverdensforståelse forstå og bruge forskellige kilder målrettet og kritisk anvende computeren som redskab og bruge informationsteknologi hensigtsmæssigt som kommunikationsmiddel og i forskellige skriveforløb bruge skriftsproget som støtte for tænkning og som et praktisk redskab i hverdagen. Trinmål for historie søge oplysninger i forskellige medier og kunne bearbejde disse oplysninger og vurdere deres kildeværdi indkredse historiske emner og temaer og indgå i dialog herom udforme historiske fortællinger, der tolker dele af historiens udviklingsforløb definere almindeligt brugte historiske begreber og anvende kildekritik formulere relevante spørgsmål til emner og temaer og begrunde mulige løsningsforslag Trinmål for samfundsfag fremskaffe og anvende statistik og anden empiri i behandlingen af samfundsmæssige problemstillinger, blandt andet gennem egne observationer og spørgemetoder indgå sagligt i en demokratisk debat om samfundsmæssige problemstillinger og løsningsmuligheder. 13

Appendix 3: Samtykke til offentliggørelse af levende billeder På FilmlinjenTEMA-hjemmesiden bliver filmen lagt frem offentligt, hvis producenten (læreren) vælger at publicere filmen. Ifølge Persondataloven skal du/dine forældre give tilladelse til offentliggørelsen, hvis du medvirker på filmens billed- eller lydside. For personer der er 15 år eller derover kan tilladelsen gives af personen selv. For personer der er under 15 år, skal tilladelsen gives af forældremyndighedens indehaver. Jeg giver hermed samtykke til at filmproduktionen kan offentliggøres på FilmlinjenTEMA- Dato: Filmens navn: Medvirkendes navn: Medvirkendes CPR.-nr.: Navn forældremyndigheds indehaver: Underskrift forældremyndigheds indehaver: 14