Lærervejledning. På akkord med familien Sørensen

Relaterede dokumenter
Lærervejledning. På sporet af familien Sørensen

Lærervejledning. Da julen var hjemmelavet

Lærervejledning. Baggårdens børnearbejdere

Lærervejledning. Slaget på Fælleden

LÆRERVEJLEDNING Familien Sørensen (ungdomsuddannelserne)

Lærervejledning. Familien Sørensen

Lærervejledning - ungdomsuddannelser. Familien Sørensen. (ungdomsuddannelser)

Kold krig og kiksekage

Lærervejledning. Slaget på Fælleden. En byvandring på industrialiseringens Nørrebro

Lærervejledning - udskoling. Familien Sørensen. (ungdomsuddannelser)

Lærervejledning. Slaget på Fælleden. En byvandring på industrialiseringens Nørrebro

Tematik: København, elevernes egen verden går herfra. De bedste arkivalier, mulighed for at koble på elevernes egen verden og hverdag.

Hvad er en flygtning?

Lærervejledning til før-opgaver til Familien Sørensen

Velkommen hjem i Minecraft

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

Rod i historien Lærervejledning

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Har du sommerfugle i maven? - et forløb om ordsprog og talemåder

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Titel : Fåret som husdyr. Fag : Dansk - Historie. Klassetrin : klasse, normalklasser/specialklasser. Årstid : Forår, sommer, efterår

Camp. - Idegenerering og ideudvikling i udskolingen

Lærervejledning [udskoling]

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Kend din lokale vandforsyning

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Mus eum. spas. Lærervejledning

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Lav jeres egne samtalekort

Kend din vandforsyning

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

9. klasse. Det gode liv arbejdsmarkedet

Undervisningsforløb STATSKUPPET

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Læringsmål. Materialer

Lærervejledning Den digitale skoletjeneste Glud Museum

Besøget på Arbejdermuseet 1 OPGAVE. Hvad kan I huske? Snak om billederne. Havn og arbejde. Fritid

Lærervejledning Digital arkitekturtegning

Lektionsoversigt: Praktik m. medier Supervision fra klubtræner 8 Fodboldlege Praktik m. medier

Lærervejledning til efter-opgaver til Familien Sørensen

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

Romantikkens brevskrivning

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Forslag til aktiviteter i forforståelsesfasen

Designpædagogik og Georg Jensen

Lærervejledning til opgavesæt for klasse

Indholdsfortegnelse: Introduktion til læreren. Aktiviteter efter vandring. Side 8-9 Forløb Vores H.C. Andersen ved Odense Bys Museer

ufrederiksberg UEA i klasse Råd og vejledning til (klasse)lærer / lærerteam om uddannelses-, erhvervsog arbejdsmarkedsorientering

Den digitale skoletjeneste Glud Museum. Lærervejledning. Historie (primært) Dansk (sekundært)

Dit Demokrati: OVERORNET LÆRER VEJLEDNING

Besøget på Arbejdermuseet

Familien Sørensen. Mit navn. Klasse

Find og brug informationer om uddannelser og job

TEMA: DANSK OG ETIOPISK SKOLEKULTUR

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Kemi, fordi? Lærervejledning: Fremstilling af creme

Det didaktiske projekt BILLEDER SOM SALGSTEKNIK

Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

ÅRSPLAN FOR SAMFUNDSFAG I 8. KLASSE /2014 -KENNETH HOLM

Lærervejledning til før-opgaver til Kampen for et godt arbejdsliv - et undervisningsforløb til DU3 modul 4-5 på Arbejdermuseet

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Mægtige maskiner. Piloteringsmaskinen. Inddragelse af tv-programmer i indskolingen

Lærervejledning [stx/hf]

Lærervejledning. Romantikkens brevskrivning

Læseplan for børnehaveklasserne

Årsplan for 4.b i historie 2013/2014

Vi skal lave cirkus. Lærervejledning

OLE LUND KIRKEGAARD. Et danskforløb på 15 lektioner om Dragen af Ole Lund Kirkegaard Rettet mod 3. klassetrin

HippHopp. Uge 2: Her bor jeg. Vejledning til HippHopp guider HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 2 Her bor jeg side 1

DEN FØRSTE VERDENSKRIG. Undervisningsforløb

Årsplanen er lavet med udgangspunkt i Fælles mål trinmål for faget kristendomskundskab og læseplan 2. forløb, der dækker klassetrin.

Læreplan Mat 3. Uge Forløb: Areal og koordinatsystem

Tasks og læringsmål. Engelsk og tysk. Bjerringbro, d. 12. maj Lene Laursen

#digitalpænt. #digitalpænt spillet Lærervejledning

Klasse: 3. årgang Fag: Kristendom År: 2017/2018. Læringsmål Hvad er de overordnet læringsmål for klassen? -Kan forklare, hvad en myte er

Eleverne kan tage deres egen puls og får forståelse for intensitets-forskellen mellem moderat- og højintensitet.

Pædagogisklæreplan. Institution: Dagplejen. År og Dato: Leder: Dorte Johannessen. Pædagogisk leder : Marianne Heide

FÆLLES MÅL. Fokusområder i folkeskolen

Foto: Museum Vestsjælland

ARBEJDSFORMER, SAMARBEJDE OG LÆRING

ind i historien 3. k l a s s e

Forløb 7. Engelsk historie. Titel: Village life 200 years ago. Fag: Engelsk historie. Klassetrin: 6. klasse. Årstid: Forår, sommer, efterår

Lærervejledning til Led efter led

Vejledning til brug af Vores literacymiljø et samtalebaseret redskab til teamsamtaler

Konflikt og samarbejde

Den hemmelige. hule. Lærervejledning klassetrin

Årsplan i historie 3 klasse. 2017/2018 Abdiaziz Farah

Liebe und Gefühle. Forløbet tager udgangspunkt i det sprog unge benytter sig af i Tyskland i dag. Det gælder både det talte sprog og det skrevne.

HJERTE-LUNGE VÆRKSTED

LÆRERVEJLEDNING TIL FORLØBET VANDETS VEJ GENNEM TIDEN På felttur i Cisternerne underjordiske rum for naturvidenskabelige eksperimenter

Foto: anime- style- girl- vector

LÆRERVEJLEDNING TIL KLASSESÆTTET MOBBESTOP - BLAND DIG IKKE UDENOM

VIDENSKABERNES OG LIDENSKABERNES RUM. Fortolkning af rummenes brug og indhold gennem storytelling

Lærervejledning til undervisningsforløbet Kend dit lokale museum. Mus eum spas

Introduktion til undervisning i innovation og iværksættermesse

Lærervejledning til før-opgaver til Kampen for det gode arbejdsliv

Få et godt besøg på Vikingeskibsmuseet

Hvordan ville det være at dumpe ned i Kvostedgården og blive en del af familien/husholdet for en kort stund?

Transkript:

Lærervejledning På akkord med familien Sørensen

Intro Vi glæder os til at byde dig og dine elever velkommen til undervisningsforløbet På akkord med familien Sørensen på Arbejdermuseet. Lærervejledningen er udarbejdet med det formål at styrke elevernes læring gennem muligheder for at integrere undervisningen på museet med undervisningen på skolen før og efter museumsundervisningen. Materialet indeholder konkrete forslag til opgaver, kilder og baggrundslitteratur. Sammen med præciseringen af forløbets læringsmål håber vi, at både elever og lærere oplever en sammenhæng mellem undervisningen i skolen og på Arbejdermuseet. Fag: Historie, dansk Læringsmål: Eleverne kan bruge udstillingen som kilde til at samtale og have en dialog om hverdagslivet i København omkring år 1900. Eleverne kan fortælle om ligheder og forskelle på eget hverdagsliv og hverdagsliv omkring år 1900. Før undervisningen på Arbejdermuseet: Ved at arbejde med emnet inden undervisningen på Arbejdermuseet skabes der et grundlag for, at alle elever får forudsætninger for at kunne indgå aktivt i undervisningen på museet. Drømmebolig: Klassen taler i fællesskab om ordet drømmebolig. er en drømmebolig? ser den ud? kan en bolig være en drøm? Eleverne vil på Arbejdermuseet møde Karen Marie og Peter Martin drømmebolig i 1915. Eleverne laver individuelt deres egen drømmebolig. Det kan f.eks. være i form af tegninger, beskrivelser, collager eller andet. Med denne øvelse vil eleverne få aktiveret en forforståelse af begrebet drømmebolig, og de vil have et sammenligningsgrundlag med deres egne forestillinger om en drømmebolig.

Lege omkring år 1900: Forslag til lege og opskrift på kludedukker kan downloades på Arbejdermuseets hjemmeside. Eleverne prøver forskellige lege fra omkring år 1900. Der tales efterfølgende om legene, og hvilke ligheder og forskelle der er på lege fra dengang og til elevernes egne lege i dag. Eleverne får et indblik i barndomsliv i en anden periode, og de får derigennem forudsætningen og forskelle. Eleverne laver deres egne kludedukker, som er inspireret af arbejderbørnene, der lavede deres eget legetøj. Undervisningen på Arbejdermuseet: På Arbejdermuseet træder eleverne ind i den autentiske livshistorie om Peter Martin og Karen Marie, der forlader Asminderød i 1882 for at søge lykken i storbyen København. Eleverne kommer helt tæt på familiens hverdagsliv og ikke mindst familiens drømmebolig; en 2-værelses lejlighed fra 1915. Herudover skal eleverne prøve kræfter med akkordarbejde, når de som ægte arbejderbørn sendes på fabrik for at bidrage til familiens overlevelse. Her skal pakkes tændstikker på tid, og

Efter undervisningen på Arbejdermuseet Beskriv, forklar og brug din fantasi: Opgave kan downloades på Arbejdermuseets hjemmeside. Eleverne taler i fællesskab om forskellige genstande, de kan huske fra besøget på Arbejdermuseet. Der laves en fælles brainstorm, og der tales om de forskellige genstande. Eleverne arbejder med opgavearket. Gennem øvelsen træner eleverne udviklingen af et historisk fagsprog, hvor de træner at kunne beskrive og forklare historiske genstande. Øvelsen stimulerer endvidere elevernes fantasi og kompetencen til at skabe historiske fortællinger. Opgaven kan downloades på Arbejdermuseets hjemmeside. Eleverne inddeles i grupper og - 1882-1915 og viser forskellige hverdagssituationer som f.eks. leg, bolig, skole og arbejde. Formålet med denne opgave er, at eleverne øver sig i at iagttage storiske kilder. Grupperne diskuterer indholdet og hjælpespørgsmålene, som det er beskrevet på opgavearket. Ud fra deres samtale skal gruppen forsøge at lave et lille rollespil Grupperne formidler deres fo-

Brevet hjem: Opgaven kan downloades på Arbejdermuseets hjemmeside Eleverne inddeles i grupper. De laver først individuelt et hurtigskriv, hvor de skriver alt det ned, som de kan huske om enten Karen Marie eller Peter Martin. Herefter tager de en Bordet rundt, hvor eleverne fortæller for hinanden, hvad de kan huske. Herefter tages der en fælles dialog Opgaven giver eleverne mulighed for at formulere sig i egne ord om Karen Marie og Peter Martins liv og hverdag. Eleverne introduceres for opgaven, hvor de skriver et brev hjem til Asminderød enten fra Peter Martin eller Karen Marie. Eleverne læser deres breve højt i mindre grupper, hvorefter brevene kan hænges op i klassen. Evaluering: Kan downloades på Arbejdermuseets hjemmeside. Eleverne udfylder evalueringsarket og fortæller efterfølgende for hinanden (to og to) om deres læring og oplevelse på Arbejdermuseet. Eleverne får støtte til at konsolidere den viden og de oplevelser, som undervisningen på Arbejdermuseet har givet. Kilder kan downloades på Arbejdermuseets hjemmeside: Der var ingen legetid Mælkedrengen En god hjælp til huslejen Kontakt: For yderligere information og vejledning om undervisning, kan du kontakte os på tlf: 3348 0330 mandag fredag mellem 9.30 og 12.00 eller skrive til booking@arbejdermuseet.dk