Introduktion - Modul 1



Relaterede dokumenter
Introduktion - Modul 2

Klassens egen grundlov O M

Digitale Sexkrænkelser

Mellemtrin. Job i lokalsamfundet

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Procesværktøj om trivsel

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

#digitalpænt. #digitalpænt spillet Lærervejledning

Læringsmål. Materialer

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Lærervejledning til OPFINDELSER

Digitale Sexkrænkelser

Opsamling på fællesmødet for IT-koordinatorer november 2015

Digitale Sexkrænkelser

Introduktion til undervisning i innovation og iværksættermesse

Læringsmål. Materialer

Guide til succes med målinger i kommuner

Guide til elevnøgler

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Indskoling. Børn i verden

Forløb: Udvikling af børns legefællesskaber gennem de sidste ca. 30 år

Det krystalklare spørgsmål? Hvordan får vi 50 % flere børn til at cykle til skole? Navn: Klasse: 1925-modellen uge årgang

Guide til klasseobservationer

DEPRESSION Undervisningsmateriale til mellemtrinnet

2. klasse. Børn i verden

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

Lærervejledning. Genbrugskørekortet. for 4. klasserne i Varde Kommune

Katalog over sprogpædagogiske aktiviteter

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

VIND EN TUR I BIOGRAFEN

Kom godt i gang. Guide til at arbejde med det 21. århundredes kompetencer

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Mindmapping i undervisningen. Inspiration til at inddrage værktøjet MindMeister i din undervisning

Vejledning til brug af Vores literacymiljø et samtalebaseret redskab til teamsamtaler

Modul 1. Intro til orienteringsløb & kortets farver og symboler. Introduktion Giv en kort introduktion til orienteringsløb

Drejebog til temadag med Tegn på læring

Medbring bilag 1: Er du enig eller uenig // på en skala fra 1-10?. Læs øvelsen og bilag 1 igennem og overvej, om der skal stilles andre spørgsmål.

Sund mad. giver hulahop. i kroppen

Barnets Bedste R D O MK A E T I

Aktionslæring som metode

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

LISE - Camp Fase 1 LISE. Læring Innovation Science Esbjerg. Drejebog til Campforløb hvor innovative og naturvidenskabelige arbejdsmetoder er i fokus.

Skriv til en målgruppe

K U R S U S K A T A L O G

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Kortlægning. Formålet med denne fase er, at I får dannet en helhedsorienteret forståelse af udfordringen.

Børnenes Egen U-landskalender: Lav en digital lågekalender

TEMA. Du og dit team kan vælge tema for forløbet ved at lade jer inspirere af aktuelle historier i medierne eller trends på nettet.

Eleverne kan tage deres egen puls og får forståelse for intensitets-forskellen mellem moderat- og højintensitet.

Modul 1. Intro til orienteringsløb & kortets farver og symboler. Introduktion Giv en kort introduktion til orienteringsløb

Samfund og Demokrati. Opgaver til historie

PROJEKT X:IT Undervisningsvejledning til konkurrence for X. IT klasser

Vi har ca. 1 time. Jeg har taget lidt med, så vi ikke sidder her og tørster. Tag en kop kaffe/te/kakao og en croissant. Gør dig det behageligt.

Undervisningsforløb i Materialekendskab

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE STYRING. OVERBLIK: Lektionsplan 1

ET INNOVATIONSFORLØB OM MOBILITET

Tro og etik. Ærlighed

Trivsel og Bevægelse i Skolen. Idrætsundervisning Skills

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

PERSONAL MEANING MAPPING

Skriv til en målgruppe

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE STYRING. OVERBLIK: Lektionsplan 2

Spil og svar. Journal nr Et webbaseret værktøj udviklet af Programdatateket i Skive

Inspirationskatalog Projekt: KY Kommunernes Ydelsessystem

Lærervejledningen til Pumpefabrikken

Jo mere læreren varierer undervisningen jo mere lærer jeg ( elevcitat)

Pædagogisk læreplan. Gældende for de 3 4 årige på Mariehønsene og Solstrålen. Udarbejdet af Mie, Parimalam, Lea og Susanne til 2011.

Det didaktiske projekt BILLEDER SOM SALGSTEKNIK

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

Lektionsplan: Drengen i den stribede pyjamas

BYENS MØDE. Inspirationshæfte. Severin Seminar, maj 2012

ÅRSPLAN FOR SAMFUNDSFAG I 8. KLASSE /2014 -KENNETH HOLM

Metodehåndbog til VTV

sproget Tag 1 fat på Samarbejde Løsninger Grammatik Voksne udlændinge, sprogindlæring og LEGO Arbejde, fritid og transport Lærervejledning side 1

Facilitering af grupper

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

BYDELSMOR DEL. 1 Intro DEL DEL DEL. grunduddannelsen. Plan for. Materialeliste. Aktiviteter. til grunduddannelsen

Artikel (skole): Hvad skal vi samarbejde om - og hvordan?

Dialogbaseret psykisk APV i et fremmende perspektiv

Læringsmål. Materialer

Energivejleder-forløb

Af Merete Holm Dalsgaard. Kapitel 4. Kropsidealer

Materiale om netetik og digital dannelse til Aalborg Kommunes Skoleforvaltning

Elevnøgler. - inspiration til elevindragelse

Job. Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag. Job på skolen Job på skolen Andre job Andre job. Arbejde med Jobkort

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

10:00 Præsentation af konceptet Baggrund og proces. 11:30 Erfaringer og hvordan man kommer i gang. 12:00 Frokost

SjovtVand.dk Præsenterer:

TIPS OG TRICKS TIL PRÆSENTATION, FOTOGRAFERING OG MINI- UDSTILLING

Læringsmål Materialer Forberedelse og organisering Fremgangsmåde

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

TEMA: DANNELSE AF STUDIEGRUPPER

Camp. - Idegenerering og ideudvikling i udskolingen

GRUNDLOVEN 1915 LÆRERMATERIALE

Lærervejledning. Genbrugskørekortet. for 4. klasserne i Varde Kommune

De pædagogiske læreplaner for Daginstitution Bankager

Side. 1. Praktiske forberedelser Filmens opbygning Pædagogik og anvendelse Hvilke kandidater er filmen relevant for?

Guide til lektielæsning

Transkript:

Introduktion - er det første forløb af i alt 4 moduler indenfor projektet første Tema: Bæredygtig By-Udvikling, Grøn Mobilitet. handler om at researche og undersøge feltet omkring Grøn Mobilitet (GM), blive klogere på begreber, komme godt igang med projektet og undersøge sit lokalområde. Da det samtidigt er det første Tema og projektet netop er skudt i gang, vil der også være elementer der ikke umiddelbart berører projektets tema. Eksempelvis er et af produkterne i denne fase: Oprettelsen af en elev-profil. I inspirations materialet har vi lavet øvelser der understøtter sammenhængen mellem produkterne og Grøn Mobilitet. I dette modul gælder det først og fremmest om at finde en masse informationer, forstå dem og tilegne sig viden, men det afgørende er ikke kun hvilken viden man indsamler og hvordan man selv forstår den. Det er næsten lige så vigtigt, at eleverne lærer at videreformidle den viden de tilegner sig, f.eks. til venskabsklassen. Formålet med materialet i undersøgelsesfasen er at give nogle bud på: hvad man kunne undersøge hvordan man kunne undersøge det hvilken form der kan bidrage til at den viden der indsamles, udtrykkes på en sjov, spændende og anderledes måde. Der er flere grunde til at videreformidlingen spiller en stor rolle: man lærer det man allerede ved på en ny måde når man skal lære det fra sig meget viden kan til tider fremstå i ret kedelige former (sort/hvid tekst på nettet), og kan med fordel peppes op. De produkter (info-foldere/mini-film/billeder/m.m.) som eleverne producerer kan med det samme bruges aktivt i vidensdeling med venskabsklassen ved at lægge dem op på StorTeamsitet har tre overordnede mål: At generere konkret viden om Grøn Mobilitet (GM) At kortlægge lokale forhold i relation til GM At skabe et fundament af viden og indsigt som nye ideer og initiativer kan bygge videre på. - projekt produkter Individuel elevprofil er et vigtigt produkt fordi oprettelsen af en elevprofil, er det der giver adgang til den fælles web-portal, som er et aktivt redskab til dokumentation, refleksion og vidensdeling i projektet. Man kan kun få adgang til webplatformen, det vil sige StorTeamsitet, hvis man har oprettet en profil. Under fanebladet Webplatformen under de generelle projektdokumenter, kan du finde en guide til oprettelsen af en elevprofil og brugen af web-portalen.

Klassens målsætninger er en vigtig del af projektet i forhold til at opnå de læringsmål, som er sat for klassen samtidig med at projektet kommer i mål. Målsætningerne skal skabes i et sammenspil mellem læreren og eleverne. Kortlægning af lokalområdet kan betyde rigtig mange ting. Det vigtige er at eleverne får en indsigt i det område som de skal arbejde med, lærer det at kende ud fra et GM perspektiv, og at eleverne gennem værktøjer som http://maps.google.dk/ kan vidensdele information og viden om sit arbejde.

Roadmap - Der er i modul 1 regnet med ca. fire arbejds/undervisningsdage Følgende læringsmål er sat for forløbet: At forstå hvad GM er At eleverne stifter bekendskab med lokale forhold der udfordrer og hvad der genererer GM Forskellige målgruppers mønstre og behov DAG 1 Formål: At eleverne på forskellige måder tilegner sig viden om hvad GM er. Ønsket Resultat (produkt): Definition(er) på GM med egne ord Forløb: Check in, 1 time Opsummering af opgaven, 1/2 time Hvad er GM 1, 1 time (kan udvides med flere timer - se opgaven) Hvad er GM 2, 2 timer Målsætninger for klassen, 1/2 time Hjemmeopgave introduktion, 1 time HJEMMEOPGAVER: Opgave 1: Profil-opretttelse på.ning Opgave 2: Målgruppe interviews/statistik DAG 2 Formål: At eleverne sammensætter deres viden om målgrupper og præsenterer det for hinanden Ønsket Resultat (produkt): Kortlægning af lokalområde (via interview/statistik info) Forløb: Check in, 1/2 time Opsamling på interviews, 2 1/2 timer De 4 hjørner, 1 time Den individuelle drømmerejse, 1 time Introduktion til hjemmeopgave, 1/2 time HJEMMEOPGAVER Opgave 1: Skriv pointer fra din drømmerejse ind på din profil (web) Opgave 2: Lav en mobilitetsanalyse af din madpakke/maden i kantinen. DAG 3 Formål: At eleverne undersøger deres område og deres mad ud fra et nyt perspektiv Ønsket Resultat (produkt): Grøn kortlægning af lokalområdet

Forløb: Check in, 10 min. Præsentation af mobilitetsanalyse af maden, 1 time Den grønne rute, 4 timer introduktion til hjemmeopgaven, 1/2 time HJEMMEOPGAVER: Opgave 1: Udtænk/medbring og beskriv en GM madpakke/kantine dag Opgave 2: Skriv en kommentar til et opslag på websitet (enten på de andres profiler eller på projektvæggen) DAG 4 Formål: At eleverne får et overblik over hvad de har lært i modul 1 Ønsket Resultat (produkt): En mini GM kampagne Forløb: Check in, 1/2 time Præsentation af GM madpakkerne (inkl. forklaringer, Hvorfor er den GM), 2 timer Opsummering på, 1 time SPRED BUDSKABET, 2 timer + hjemmeopgave HJEMMEOPGAVE Opgave 1: SPRED BUDSKABET - fortsat: Udførsel af mini kampagne

Dag 1 - modul 1 Formål: At eleverne på forskellige måder undersøger hvad GM er og ud fra det laver målsætninger for klassen. Ønsket Resultat (produkt): Definition(er) på GM med egne ord og målsætninger for klassen Check in, 1 time Der anbefales at I på projektdage indleder alle dagene med en Check In praksis. Denne øvelse går ud på at alle checker ind, ligesom når man skal med et fly. Man efterlader den tunge baggage, så man rejser ubesværet. En Check In har altså til formål at få elevernes tilstedeværelse på dagen og i projektet. Den kan tage sig ud på flere forskellige måder: Den hurtige: En runde hvor alle siger 1 ord Den grundige: En runde hvor alle taler den tid de behøver ud fra et fælles spørgsmål Den intime: I stedet for en fælles klasserunde, sidder man to og to og snakker om et spørgsmål - ofte af personlig karakter. En Check In kan også varieres med fysiske øvelser, stræk osv. afhængig af hvilken energi der er i klassen og hvilken energi man ønsker at begynde dagen med. En check in kan lægges enten som det første man gør, eller efter en introduktion af dagen/forløbet. Brug denne check in til kort at evaluere hvad eleverne synes om campen og opgaven. Eksempel på spørgsmål: Hvad synes I om campen og den opgave I fik? (runde i klassen, hvor alle siger giver en tilbagemelding) Opsummering af opgaver, 1/2 time Hvordan forstår I de opgaver I har fået lokalt og generelt? Snak om det 2 og 2 eller i små grupper, del med klassen til sidst, og opsummer med en fælles formulering af opgaven. Det er vigtigt at disse forløb adskilles. Brug evt. også Forsidehistorien til at hjælpe med snakken samt opgavepapirerne, som I fik udleveret på campen Hvad er GM 1, 1 time Hvad er Grøn Mobilitet? Start med at lave en brainstorm i klassen, hvor begrebet bliver udvidet. Del ordet op: Grøn: hvad tænker i på når i hører ordet Grøn? (eleverne kan evt. starte med at lave 2 lister hver for sig, for at komme godt igang.) Lav en liste: Eks: græs, skov, duft, miljø, farve, bussemænd, mug, papir, CO2, fremtiden,... Gør det samme med Mobilitet: eks: bevægelse, idræt, biler, kørestole, leg,... Lad nu børnene sammensætte nye og sjove synonymer for grøn mobilitet: Farve Idræt, Duft Biler, Skov Kørestole, Bussemænds Bevægelse, CO2 Leg, osv.

Lav en mini video hvor I siger: Grøn mobilitet, og de tre sjoveste synonymer I kan finde. Læg dem op på jeres StorTeamsite. Hvis der er mere tid: (3 timer) Inden I laver videoen, kan i dele klassen op i grupper, der hver vælger en af synonymerne. De skal nu vise dem på en anderledes måde end bare at sige dem. Det kan være ved at tegne, bygge i ler, menneskefigur, sketch osv. Optag så præsentationerne og læg dem ud på jeres StorTeamsite. Hvad er GM 2, 2 timer 1. Generer spørgsmål (i klassen eller i små grupper (10 min)) Hvad er det som vi skal finde ud af? 2. Snak om (i klassen): Hvad er research? Hvilke medier kan bruges til at researche? 3. Del klassen op i mindre researchhold, med hver et specifikt spørgsmål og medie som de skal finde ud af på en time (Alle research spørgsmål kan der måske ikke findes svar på, i løbet af kun en time, men vælg så dem det er muligt med.) Et par eksempler: Hold 1 Research spørgsmål: Hvor mange typer af mobilitet finder sted på en alm. vej i området? Medie: Observation i trafikken, notering Hold 2 Research spørgsmål: Hvordan var vejene/stierne her for 50 år siden? (find gamle kort) Medie: Biblioteket eller internettet Hold 3 Research spørgsmål: Hvad har kommunen allerede gjort på GM-området? Medie: Telefonopkald/interview til Teknik og Miljøforvaltningen Hold 4... Her er et par links til GM: Grøn mobilitet: http://www.energitjenesten.dk/index.php?id=2781 Sikker trafik: http://www.sikkertrafik.dk/ En sjov bog om at være grøn samtidigt med at det er et kampagne kit, bogen er dog på engelsk http://www.acmeclimateaction.com/acmehq/ourbook For at holde styr på jeres research om hvad GM er, kan I lave et stort fælles mindmap: Mindmapping Find et sted i klassen, hvor I kan bruge væggen (evt. som en del af jeres projektvæg). Lav et skilt hvor der står Grøn mobilitet, her kan eleverne så komme tilbage med deres svar og skrive på/hænge op. Husk at dokumentere jeres mindmap; tag et billede med iphone og sæt ind på den virtuelle platform.

Målsætninger for klassen, 1/2 time Ud fra hvad I ved om grøn mobilitet, jeres forståelse af opgaven samt den forsidehistore I lavede på campen: Hvad vil i som klasse gerne have ud af at lave projektet. Her er det vigtigt at man som lærer inkluderer klassens læringsmål (de officielle) på en meningsfuld måde, men samtidigt er det også vigtigt at de fremgår af de fælles målsætninger. Alle målsætninger bliver skrevet op. Er der mange, så kategoriser dem evt. Dokumenter og læg op på den fælles TeamSite. Hjemmeopgave introduktion, 1 time Opgave 1: Oprettelse af individuel profil på.ning (basis) Se introduktionspapirer til.ning under: Webplatform (under generelt) Gennemgå evt. kort hvad eleverne skal gøre og sæt 3 opgaver til næste gang: Opret selve profilen Læg et profilbillede ind Skriv 3 linjer om dit yndlingsfag i skolen (eller hvad der giver mening for Jer) Opgave 2: Målgruppe interviews og/eller statistik (I grupper) Del klassen op i 4 målgruppe-grupper: Børn (ca. 4-13 år) Unge (ca. 13-25år) Voksne (ca. 25-50 år) Ældre (ca. 50-100 år) Nu skal hver gruppe lave enten en kvalitativ eller kvantitativ (statistik) interviewopgave. Her er 2 udgaver af en interview-opgave. Vælg den der giver mest mening for din klasse, eller del hver målgruppe-gruppe ind i 2 hold, der laver henholdsvis den ene og den anden. Du kan finde opgaverne i APPENDIX: Interviewguide Hvad enten I vælger den ene eller den anden opgave, er det en god ide at beslutte, hvor stort et område I arbejder med I jeres lokalområde (beslutningen kan tages af klassen eller læreren). HJEMMEOPGAVER: Opgave 1: Profil-opretttelse på.ning Opgave 2: Målgruppe interviews/statistik

Dag 2 - modul 1 Formål: At eleverne sammensætter deres viden om målgrupper og præsenterer den for hinanden Ønsket Resultat (produkt): Kortlægning af lokalområde (via interview/statistik info) Check in, 1/2 time Hvordan var det at interviewe, undersøge? (runde i klassen, hvor hver enkel elev melder ud) Inden I går videre, skal alle eleverne række en tommelfinger op, hvis de har oprettet deres profil på nettet. Når de sidder med tommelfingeren oppe, kan de farve den med fedtfarve eller tusch (kraftigt) og gå op på projektvæggen og sætte sit fingeraftryk under elevprofiler. På den måde får eleverne deres fingeraftryk på projektvæggen som symbol for deres elevprofil. Opsamling på interviews, 2 1/2 timer Lav collager, videoer, statistikker, en sketch osv. med alt det I har fundet ud af om jeres målgruppe. Slut af med en præsentation på 5 minutter for klassen. Vær opmærksom på at bruge jeres Iphone til tage billeder samt videoer, af det som eleverne producerer og læg det op på den fælles StorTeamSite. De 4 hjørner, 1 time I hver af klasselokalets hjørner sættes sedler op med: Meget Enig, Enig, Uenig, Meget Uenig Derefter læser læreren et standpunkt op. Standpunktet kan være: For at folk skal ændre adfærd skal man fokusere på det de gør forkert? For at folk ændrer adfærd skal man fokusere på det de gør rigtigt? For at folk ændrer adfærd skal man fortælle dem om deres muligheder/give dem nye muligheder? Der skal regler til for at folk ændrer adfærd? Alle har altid truffet et valg om deres egen adfærd? Folk vil rigtig gerne bevæge sig grønt, men ved ikke hvad de skal gøre? Folk er generelt ikke motiveret for at bevæge sig grønt? Brug dem der giver mening for jer, eller lav nogle helt nye. Eleverne skal stille sig ved det standpunkt, som de synes er mest rigtigt. Lad elever fra hvert hjørne få 3-5 min. til at snakke om hvorfor de står i det hjørne. Dernæst lad eleverne fra hvert hjørne forklare, hvorfor de har stillet sig ud for det standpunkt, som de har. Efterfølgende kan man åbne op for en diskussion om emnet i 5-10 min.. Undervejs kan eleverne skifte hjørne, hvis andre elevers argumenter har overbevist dem om noget andet. Lad dem forklare, hvorfor de har skiftet standpunkt. På en time kan man ca. nå 4 standpunkter. Den individuelle drømmerejse, 1 time En individuel øvelse som eleven kan reflektere over: Hvad er min personlige motivation for at arbejde med projektet og hvad ønsker jeg at få ud af det? SE EN ØVELSESMANUAL I APPENDIX: DRØMMEREJSEN I kan evt. lade eleverne skrive/tegne det ind på ark som I hænger op på projektvæggen

Som hjemmeopgave skal eleven nedskriv pointer fra deres drømmerejse ind på deres elevprofil (web) Introduktion til hjemmeopgave, 1/2 time Opgave 1: Skriv pointer fra din drømmerejse ind på din profil (web) Opgave 2: Lav en mobilitetsanalyse af din madpakke/maden i kantinen: Mobilitetskortlægning af madens rejse til din madpakke/mave: Til næste arbejdsdag skal I have kortlagt følgende: Hvor kommer maden oprindeligt fra? Forarbejdning/produktionsled: Hvor mange produktionsled er den enkelte madvarer igennem? Hvor langt rejser maden og med hvilke transportmidler (lav evt. CO2 Regnskab, hvis I har erfaring med det, se efter materiale til udregning på http://www.skoleenergi.dk/) Evt. ekstra: Optimerings stoffer : Hvor mange stoffer er din mad i berøring med inden du får den: - sprøjtemidler på marken - tilsætningsstoffer i maden. Lav enten en fællesundersøgelse af en generel madpakke /en typiske kantinemad-dag, som I deler småopgaver ud fra på klassen, eks: En tager leverpostejen, en tager kartoffelmosen, en tager remouladen, en tager pølsen osv. I kan også lave opgaven i små grupper hvor eleverne undersøger madpakke/kantinemad fra en person fra gruppen. Det kan være en god ide at alliere sig med hjemkundskabs-læreren til denne opgave. Få evt. ham/hende med på at tematisere maden ud fra de samme kriterier samt lave og evaluere maden på samme måde. HJEMMEOPGAVER: Opgave 1: Skriv pointer fra din drømmerejse ind på din profil (web) Opgave 2: Lav en mobilitetsanalyse af din madpakke/maden i kantinen:

Dag 3 - Formål: At eleverne undersøger deres område og deres mad med et nyt perspektiv Ønsket Resultat (produkt): Grøn kortlægning af lokalområdet, Check in, 10 min. 1 runde med et ord fra alle om hvad der var mest spændende sidste gang de arbejde med projektet. Præsentation af mobilitetsanalyse af maden, 1 time Lav en præsentation af hvad man har fundet ud af om madpakken/kantinemaden. Den grønne rute, 4 timer KORTLÆGNING: GM ruter (grupper) Øvelsen går ud på at finde ud af hvilke naturoplevelser der allerede findes i vores lokalområde? Del klassen op i grupper og bed dem gå ud og en tematiseret rute omkring/til skolen. Det kan være; Sanse Ruter (Høre, se, smage), Den Grønne Rute, Farveruten, Hurtig-ruten, CO2ruten, Den Sikre Rute, osv. Man kan også tematisere via arter, eks. Blomsterruten, Træruten, Jordruten, Vandruten. Ruten afhænger af fag og evt. af elevernes egne interesser. Hver gruppe skal finde en rute, som de går ud og finder prøver /billeder af. Min. 5 Prøver/Billeder fra hver rute, som de så skal undersøge og finde info på, eks: Træruten: Eleverne finder 5 træarter som de skal kategorisere, finde historie på osv. (hvad I skal finde ud af afhænger af fag). Høre-ruten: Tag afsted på en indtegnet rute, stop op 5 steder og tag et billede, mens i står helt stille og identificerer hvad i kan høre. Har I Iphone med, kan I optage lyden hvor i står. Derefter producerer de skilte og går ud og sætter dem omkring på ruterne. Eks: Høreruten, skilt: STOP OP, OG VÆR HELT STILLE! Hvad kan du høre? Lyden af... og..., hvis du er heldig, så kan du høre... Derefter plottes stederne ind på jeres kort i klassen (og google maps) og I laver forskellige ruter, eller kombinerer dem. Derefter går klassen sammen rundt på den guidede rute, og hver af grupperne fortæller/ viser deres bidrag. (hvis I også sætter ruten ind i google maps, kan i bruge Iphonen til at guide ruten mens I går.) Husk at optage jeres tur og læg den op på jeres StorTeamSite. Husk at lade hver elev dokumentere deres del af arbejdet i gruppen. Tag fx også billeder og læg ind i elevens profil. NB: I kan også bruge denne øvelse til et forældremøde hvor eleverne viser rundt.

Introduktion til hjemmeopgaven, 1/2 time Lav grøn mobil mad! Udtænk/medbring og beskriv en GM madpakke/kantine dag Ud fra hvad eleverne har lært af at analysere deres mad, skal de nu lave en GM madpakke eller en GM dag i kantinen. GM madpakken: Kom i skole med mest mulig GM madpakke. Du skal præsentere den for klassen: Hvad er der i? Hvorfor er den GM? Spørgsmål til refleksion: Er varerne sværere at få fat i Er det dyrere end normalt? Hvor nemt/besværligt - tilgængeligt er det at være GM? (på en skala fra 1-10) Hvad synes dine smagsløg om GM madpakken? Hvad synes dine forældre? (Til læreren: vurder om det er et passende spørgsmål) GM Kantinen: Sammensæt i grupper forskellige menuer som indeholder GM mad, enten GM Kantine for en dag eller for en uge. Snak nu med kantinepersonalet om muligheder for at gøre kantinen mere GM venlig. Undersøg kantinens indkøbesalternativer, lav menuer, indkøbslister, opskrifter m.m. Spørgsmål til refleksion: Er varerne sværere at få fat i? Er det dyrere end normalt? Hvor nemt/besværligt - tilgængeligt er det at være grøn mobil? (på en skala fra 1-10) Hvad synes jeres smagsløg om GM maden? HJEMMEOPGAVE: Opgave 1: Udtænk/medbring og beskriv en GM madpakke/kantine dag Opgave 2: Skriv en kommentar til et opslag på websiden (enten på de andres profiler eller på fællessiden)

Dag 4 - Formål: At eleverne får et overblik over hvad de har lært i modul 1 Ønsket Resultat (produkt): En mini GM kampagne Check in, 1/2 time Runde i klassen: Hvordan har det været at undersøge GM madpakken/lave GM dag i kantinen? Præsentation af GM madpakkerne, 2 timer Alle grupper præsenterer GM madpakkerne Sammen laver klassen derefter: GM Madpakke: Lav til sidst: klassens guideline til en GM madpakke GM Kantine: Lav en GM guideline til kantinen, og lad en gruppe fremlægge den for skolens ledelse. Opsummering på, 1 time Start med at fortælle forløbet igennem. Det gøres ved at læreren starter: Pyha, jeg kan huske for 4 uger siden, da vi først skulle igang med at undersøge det her grøn mobilitet, og vi snakkede om Campen og den opgave vi har fået. Kan I huske hvad det første var vi gjorde efter det? Så vælger læreren en til at starte, også fortsætter man indtil man er i nuet. Læreren styrer/guider eleverne. Brug projektvæggen til hjælp med at huske det hele. Øvelsen tager ca. 1/2 time. Lad eleverne sidde individuelt i 15 min og reflektere over: Hvad er 3 ting jeg har lært i under modul 1? Hvad synes jeg er det mest spændende om GM? Hvilken målgruppe tror jeg er den vigtigste i projektet? Dokumenter I jeres portofolier og vidensdel sammen to og to. SPRED BUDSKABET, 2 timer (+ hjemmeopgave) Opgaven er at videreformidle det eleverne har lært. Samtidigt får eleverne mulighed for at lave en mini kampagne for deres GM budskaber, og se hvordan en kampagne virker. Klassen skal enten vælge sig ind i grupper at arbejde i eller vælge en fælles opgave. Eleverne kan evt. inddele sig efter hvilken målgruppe de synes er vigtigst. (se forrige opgave) Dernæst skal eleverne beslutte sig for et simpelt budskab som de vil videreformidle til denne målgruppe. Eks: Børn fra 10-15 år inden for en radius af 5 km, skal cykle mere i skole. Snak i gruppen om: Hvad synes vi forandrer adfærd (husk De 4 hjørner-øvelsen) Hvilke ruter er sikre for børnene at tage? (den sikre rute: øvelsen med den Grønne Rute). Skal vi snakke med børnene eller forældrene? Hvordan får vi fat i børnene? Hvilke medier skal vi bruge (snakke med børn/forældre, lave plakater, løbesedler.. m.m.) HJEMMEOPGAVE SPRED BUDSKABET - fortsat udførsel af mini kampagne til næste gang - husk at optage på video/ billeder - evt. med Iphone.