10 teknikker til mere synlig læring



Relaterede dokumenter
Merry Christmas. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

visualisering & Lær at håndtere usikkerhed 3 effektive øvelser

Kursusmappe. HippHopp. Uge 30: Venner. Vejledning til HippHopp guider HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 30 Venner side 1

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

At lære i fællesskab Om CL i praksis. Center for frivilligt socialt arbejde Uddannelseskonference 2013

Undervisningsforløb med varieret skrivning - 1

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Jeg vil ligne Jesus -1

INSPIRATIONSKOMPENDIE

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Projekt: Anvendelsesorienteret undervisning Netværk: Innovative undervisningsformer IBC Handelsgymnasiet Aabenraa

Cooperative Learning

Vi læser og fortæller gode historier - Gennemførelse

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Mini guides til eksamen

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Lydhørhed. Tålmodig. Spilleregler i en god gruppe. Taler vi om det samme? Workshop, Den Sociale Højskole, 9. juni 2008

MÅL. Guide. Drøm om fremtiden og kom i. 1sid0er. Styrk dit liv med Chris MacDonald. November Se flere guider på bt.dk/plus og b.

Bevægelse og motion inspirationsøvelser til Læring i bevægelse

Vi har hørt, at alt det der er sort igen kan blive hvidt. Det er kun Jesus som kan gøre det. I biblen læser vi, at alt igen kan blive hvidt som sne.

Cooperative Learning teams behøver de at være heterogene?

At Tale Når du taler, er det ligesom en bold, du sender af sted. Du skal tænke på, hvor den skal hen, - hvem, der skal have den, - og hvordan.

Undervisning/vejledning - Hvordan kan man gøre? Læringsstile/metode

Mental styrketræning Lørdag d. 7/ kl Martin Langagergaard

Læringsmål. Materialer

18 High Street. Forløbet er tilrettelagt således, at det henvender sig til klasse, da tekstmængden er begrænset og opgaverne forenklede.

03/FÅ 101 IDÉER præmateriale 1 lærer

LÆSEGUIDER til børnehaveklassen

Mobillæring. Vejle, oktober 2011

LEKTION 3:7 METODER - LÆR DEM, OG LÆR ALT

DEN DIDAKTISKE SAMTALE

Vejledning Til Skrivebogssystemet

KonfliktHåndtering Instruktioner til mødeleder

Filtmåtter med de 120 hyppige ord

Undervisningsforløb. - Eventyr i en modtageklasse. Baggrund for forløbet:

Brain Break event - event for 6. klasse

Undervisning/vejledning - Hvordan kan man gøre?

LÆRINGSSTILSTEST TEST TESTVÆRKTØJ TIL VEJLEDERE / Et screeningsværktøj så du sikrer en god læring hos dine elever og mindsker frafald.

5 min Tanker om tanker repetition fra sidste lektion og lidt nyt dialog med eleverne

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Brain Break event - event for 7. klasse

Ude/inde klasse matematik (kan udvikles til andre fag) Talsalat

Forebyggelsesforløbet

Kursusmappe. HippHopp. Uge 19. Emne: Nørd HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 19 Emne: Nørd side 1. Uge19_n rd.indd 1 06/07/10 12.

Trivsel og Bevægelse i Skolen. Eksempelsamling vol. 2. Brain breaks

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

Læring i fællesskaber Cooperative Learning i fremmedsprogsundervisningen

Eleverne kan tage deres egen puls og får forståelse for intensitets-forskellen mellem moderat- og højintensitet.

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Credits. Udskoling. Udarbejdet af: Kære idrætslærer/idrætslærerteam. Den lange bane betyder, at vi i gennem undervisningsforløbene

Mine samarbejdskompetencer og roller

Find og brug informationer om uddannelser og job

Bedre. møder. med Cooperative Learning. Åse Bille Jensen og Susanne Nygaard. Bedre. møder. med. Cooperative Learning. viden og værktøjer

Fælles årsplan for: Natur/teknik i 6. kl. og Geografi, biologi og sundhedsfag i 7. kl. Herborg Friskole, Trine Lodberg

1. bogstavejagt. FYSISKE RAMMER En skolegård

Guide til lektielæsning

horer du? / R D O MK A E T I

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Fra At lære en håndbog i studiekompetence, Samfundslitteratur Kapitel 4, s

Hvad er en gruppe, og hvorfor er det vigtigt at være en del af gruppen?

LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER WALK AND TALK WALK AND TALK WALK AND TALK WALK AND TALK WALK AND TALK

120 ords-tæppet. På sporet af ordet

FAGUNDERVISNING OG SPROGLIG UDVIKLING (I MATEMATIK)

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Fremtidens Danmark - at åbne punkter og bryde linjer

Danseworkshop med MYKA: Polar Bear Facilitatorer: Mette Overgaard & Georgia Kapodistria

Rundbold med hjelm og handsker

Thomas Binderup, Jette Vestergaard Jul og Bo Meldgaard

Samarbejdende læring i fremmedsprog. Lektor, cand. pæd. Susanne Karen Jacobsen Professionshøjskolen Metropol, København

Fælles netværksmøde. Matematik i bevægelse. Fredag d. 7/11

Vejledning til brug af Vores literacymiljø et samtalebaseret redskab til teamsamtaler

Bordet rundt. Dobbeltcirkler. Sikrer at alle bidrager, og tilskynder eleverne til at tænke hurtigt. Læreren stiller en opgave, som har mange svar.

Læring gennem dialog og samarbejde

Skole med vilje - En højtpræsterende og skabende skole. Onsdag den 29.august En håndsrækning til K&K grupperne

Ordkendskabsundervisning. Forslag til aktiviteter:

Her kommer vi. Kan du imitere en frugt? Af Frits Ahlefeldt

16. december (3-4år)

Fysisk aktivitet i den boglige undervisning

LÆRERVEJLEDNING. Fattigdom og ulighed

skolen åbnes VELKOMMEN TIL DEN NYE SKOLE INTERESSER, STYRKER OG POTENTIALER NYE FAG X 2 lektiehjælp samarbejde lokale kultur fordybe sig

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Gud er min far -1. Vor Fader, du som er i himlene. Helliget blive dit navn

Innovation Step by Step

Jeg ville udfordre eleverne med en opgave, som ikke umiddelbar var målbar; Hvor høj er skolens flagstang?.

I Guds hånd -2. I Guds hånd er jeg elsket

Information Tinnitus

AFPRØV DINE TANKER OG ANTAGELSER

- målet er: at lære deltagerne at kunne være på i en ukendt og evt. pressset situation med kort varsel.

Selvsikkerhed, evaluering efter kamp

LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER LEDER WALK AND TALK WALK AND TALK WALK AND TALK WALK AND TALK WALK AND TALK

Cooperative Learning Open by Night. Center for Undervisningsmidler

Forløbsplan 1. eller 2. g klasse Industrialiseringen

Evaluering på Mulernes Legatskole

GPS Sådan kan det bruges. I hjemmet I klubben I kirken På ferien. Evangelisk Børnemission. Af Maj Højgaard m.fl.

Skriv de ord, du kan se på billederne:

Løsninger til KÆNGURUEN International matematikkonkurrence. Del 1 Løsninger 3 point pr. opgave. 2. Erik har 10 ens metalstænger.

Best Friends Forever! -6

Færdiggør dag. BOOST- Innovativ skole i Helsingør. Grundkursus dag 5

Transkript:

10 teknikker til mere synlig læring Ved dine elever, hvad de har lært, når I afslutter et emne, en time, en skoledag? Kan de forklare det? Og kan de huske det ugen efter? For at opnå god læring, har eleverne brug for at bearbejde og formulere stoffet på flere måder og af flere omgange, og et vigtigt element her er at kigge tilbage på og forholde sig til det hele, når noget sluttes af. Disse processer hjælper både eleverne til en bedre forståelse og til at gøre læringen mere synlig på en personlig måde. Og det gør den nemmere at huske og at anvende senere. Laurie Kagan giver her 10 ideer til, hvordan eleverne kan repetere, strukturere, visualisere og forklare deres læring ved afslutningen af et forløb, et emne, en tekst, en opgave osv. eller dagen eller ugen efter, at det er afsluttet. Mange af teknikkerne kan anvendes til at samle op på de specifikke mål, der er sat for undervisningen, uanset om de er fælles eller individuelle. På den måde kan de indgå i dit samlede arbejde med at skabe synlig læring. Jeg gør opmærksom på, at teknikkerne ikke i sig selv er CL-strukturer, men vi anbefaler at bruge dem i kombination med CL-struturer, hvor det er muligt. 1 A-Å repetition: Eleverne har hvert et A-Å ark. I Ordet rundt alle skriver, starter den første teamet med at sige et ord, en frase eller en sætning om det, de har lært. Alle i teamet skriver det sagte ned udfor det bogstav, det starter med, og næste elev, der har tur, vælger et andet bogstav som startbogstav til sit ord eller sin frase eller sætning. Osv. Hvis du vil udfordre eleverne, så lad dem tage bogstaverne alfabetisk rækkefølge! 2 3

4 Fang din læring: Eleverne har et Fang din læring ark hver (se ark 2 nedenfor). Eleverne tager individuelle noter og deler derefter i Par på tid deres svar på spørgsmål som: Hvad er den mest interessante eller værdifulde nye viden eller indsigt du har fået fra dette afsnit/denne diskussion/denne tekst/denne time osv. Hvad kan du bruge det til? Gør dette mange gange i løbet af dagen. 5 6 Brug bolden: I teamet har eleverne et stykke sammenkrøllet papir eller en lille blød stress-bold. Teammedlemmerne kaster bolden til hinanden og siger, hver gang de kaster, en ting de har lært. 7 8 Prik papiret: Eleverne får et ark med små prikker, stjerner eller andre klistermærker. På et passende tidspunkt i undervisningen stoppes der op, og eleverne instrueres i at gå tilbage og sætte et klistermærke ved ting, de finder vigtige og værd at huske. I processen med at beslutte sig til, hvor de vil placere deres prikker, repeterer eleverne samtidig stoffet inde i hovedet. Spil rolig musik imens.

9 For dit indre blik : Visualisering: Ved slutningen af et emne, en lektion eller en læringsaktivitet: Lad eleverne finde en afslappet sindstilstand. Når de er der, så led dem igennem en af følgende ideer: A) Genoplev inde i hovedet hvad du har lært. B) Se for dig, at du skriver noter til det, du har lært. Hvad ville du skrive? C) Lav billeder i hovedet af de vigtigste pointer. Gør dem tydelige, så du kan vende tilbage til dem senere. D) Forestil dig, hvordan du anvender det, du lige har lært, i praksis. Se først se det hele for dig udefra og derefter som den, der udfører tingene. Bemærkning: Mange af de neurale forbindelser i hjernen som aktiveres når en person skaber et klart mentalt billede af at udføre en handling, er de samme forbindelser som bruges, når handlingerne faktisk udføres Find de tre bearbejdningsark A-Å repetition, Fang din læring og Huskeskyer på de følgende sider. 10 Jeopardy: I strukturen Showdown (Se nedenfor) giver læreren eleverne svarene, og lader dem finde frem til spørgsmålet. Showdown: Trin 1: Læreren stiller en opgave og giver tænketid Trin 2: Teammedlemmerne skriver hver deres bud på et svar. Trin 3: Eleverne signalerer, når de er klar. Trin 4: Læreren siger Showdown og teammedlemmerne viser hinanden deres svar. Trin 5: Hvis der er uenighed om svaret, taler teammedlemmerne om det, til de er enige. Trin 6: Når der er enighed fejrer teamet, fx med et Team-high-five. Opsamling: Læreren hører et par svar fra forskellige teams. Ideerne er bearbejdet af Jette Stenlev efter artikel af Laurie Kagan

A til Å repetition A: P: B: Q: C: R: D: S: E: T: F: U: G: V: H: W: I: X: J: Y: K: Z: L: Æ: M: Ø: N: Å: O:

Fang din læring Det mest interessante var Jeg lagde også mærke til Jeg kan bruge det når

Huskeskyer