Problemrapport: Del 1 Begrebsafklaring og Case Study: Why We Fight

Relaterede dokumenter
2e: Propaganda og spin

Historie Emne 1: Teknologiske nybrud drivkraft for historien

Elevvejledning til SRO

Skriftlig genre i dansk: Kronikken

LÆRINGSMÅL CASE: DANSK SUPERMARKED OPGAVEN BESTÅR AF TRE DELE: INDIVIDUEL TID:

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser

METODER I FAGENE. - Den fremgangsmåde der bruges i fagene hvordan man griber tingene an?

Undervisningsbeskrivelse

Lærervejledning. Slaget på Fælleden. En byvandring på industrialiseringens Nørrebro

VIDENSKABERNESOG LIDENSKABERNESRUM. Fortolkning af rummenes brug og indhold gennem storytelling

Innovation i Almen Studieforberedelse 2015 Elevudgave

WORKSHOP AT med historiefaget

Videnskabsteoretiske dimensioner

TEORI METODE PRAKSIS. Målgruppe. Mål. Varighed Forberedelse

1. Undersøgelsens opgavespørgsmål (problemformulering): Hvad spørger du om?

MODUL 6. Modulopgave 3: Materialer: UVM stilehefter fra december 2006 om kunstens rolle. Opgaveformuleringerne findes i hefte 1.

Projekt oplæg 1. Plakatopgave Reklame og segmentering

Undervisningsbeskrivelse

Konspirationsteorier i historieundervisningen hvorfor og hvordan? Workshop 1

AKADEMISK IDÉGENERERING JULIE SCHMØKEL

Undervisningsbeskrivelse

Opgavehæfte. Hæleri. - er det prisen værd? Undervisning for klasse om hæleri

ÅRSPLAN FOR 9. KLASSE

Mennesker på flugt - elevvejledning

Historie undervisningsplan klassetrin Årsplan 2015 & 2016

Dagens plan. Gennemgang af danskfaget og -eksamen Genre- og analysebegreber Opgave til artikelanalyse

EU et marked uden grænser - Elevvejledning

Demokrati og medborgerskab. Sidste dag i forløbet Vi opsummerer og gør klar til fremlæggelse H C Ørsted Gymnasiet Frederiksberg

Nyhedsbrev om idéhistorie B på htx. Tema: Studieretningsprojektet

Billede: Colourbox.dk METODE I SRP

Forberedelse. Forberedelse. Forberedelse

Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser

aktiviteter Tekstlæsning og øvelser. Produktion af egne kanon er indenfor S/P Projektarbejder, herunder mindre rapporter.

Historieforløb om national identitet, nationalisme og revolutioner til musikfaglig studieretning. Gruppe: Anna, Naja, Jeppe, Kristian

Lærervejledning. Slaget på Fælleden. En byvandring på industrialiseringens Nørrebro

Eleverne arbejder med centrale begreber/problemstillinger inden for temaet medier.

Bedømmelsesvejledning til prøven i skriftlig fremstilling G, december Dansk som andetsprog

Rusmiddelforebyggende. undervisning MODUL 7. Tanker, følelser og handlinger

PROJEKT X:IT Undervisningsvejledning til konkurrence for X. IT klasser

BYGGET AF VELFÆRD. BOOKING Tlf FAG Historie, dansk og samfundsfag.

Det centrale emne er mennesket og dets frembringelse Humaniora:

Tidligere version Gældende version Kommentarer Til prøven opgives et alsidigt sammensat stof indenfor fagenes kompetenceområder.

FoU-projekt om gymnasiefremmede 2.0

Bedømmelsesvejledning til prøven i skriftlig fremstilling D, december Dansk som andetsprog

Interview med Gertrud With Leder af Bakkehusmuseet på Frederiksberg

Årsplan for historie 9. klasse 2012/2013

Forberedelse. Forberedelse. Forberedelse

Undervisningsbeskrivelse

ØVELSESSSKORT PROTOTYPEUDVIKLING

UTOPIA VEJLEDNING, DANSK OM TEMAET

OPGAVEN BESTÅR AF FIRE DELE:

Læseplan for historie klassetrin

Innovation i Almen Studieforberedelse Elevudgave

TIL. ARBEJDSOPGAVER UDARBEJDET AF: Charlotte Sørensen lærer v. Morten Børup Skolen, Skanderborg DANMARK I DEN KOLDE KRIG

ÅRSPLAN FOR 8. KLASSE

Studieplan 2. år Skoleåret 2015/16 for HH2c Team 1

Mål for forløb Skovhugger for en dag

Diskursanalyse - Form over for kontekst Mentalitetshistorie Begrebshistorie Hvad kan man bruge diskursanalysen til?

Lektionsplan: Drengen i den stribede pyjamas

Workshop om forenklede fælles mål fra teori til praksis.

Færdigheds- og vidensområder. Hvordan lærer eleven dette. Eleven kan vurdere tekstens sproglige virkemidler. Eleven har viden om sproglige virkemidler

Spørgsmål til eksamen hf C2 forår 2014.

MULTIMODALITET VURDERING SAMSPIL NÆRLÆSNING OVERBLIK EN LÆSEGUIDE

FIP religion - skriftlighed - gruppearbejde

Sanna Lund (1.G) Kasper Kristensen (1.G) Kirsti Jakobsen (2.G)

Ny skriftlighed i studieretningen IBC

Tematik: København, elevernes egen verden går herfra. De bedste arkivalier, mulighed for at koble på elevernes egen verden og hverdag.

Forløb om computerspil i dansk 2.g. Aktivitetsskema. Udviklingsmål

KOMMUNIKATION OG KILDEKRITIK

Elevbrochure Studieområdet 3. del. Det Internationale Område

SSO MINIKURSUS. Få mest muligt ud af opgaveskrivningen!

Skrivning i dansk. Hvordan og hvorfor? - Autentiske genrer og skrivemåder. Oplæg ved Dansklærerforeningens skolebaserede kurser 2013

Årsplan dansk. A-niveau 2019/2020. Lærer: Jane Agerbo. Samtaler om niveaudeling. novelle/ ser en kortfilm med udgangspunkt i første emne..

Kultur- og samfundsfags eksamen.

Kom godt i gang. Guide til at arbejde med det 21. århundredes kompetencer

Målgruppe: klasse Titel: Arkæolog for en dag

Metoder og struktur ved skriftligt arbejde i idræt.

STUDIEPLAN OVER STUDIEOMRÅDET HHX

Præsentationsteknik og overbevisende budskaber

TIL OPGAVESKRIVEREN. Før selve opgaveugen. Formål med opgaven.

Undervisningsbeskrivelse

Færdigheds- og vidensområder

Bilag 1a. Cpr.nr. Ikke. Samlet indstilling uddannelsesparat. uddannelsesparat

Emne og omfang: Steiner-HF Kompetencer og læringsmål: Grammatik og tale øves (løbende igennem hele skoleåret)

Velkommen til Dag 2. Fysisk aktivitet hjælper os på vej. Forflytningsvejleder oktober 2015 Sopu Hillerød. Måder vi arbejder på:

ARBEJDSMILJØ - ET "VILDT" PROBLEM? KLAUS, RUC NIELS, AAU

DANSKERNES TV BRUG. Mette Breith, Research Director & Martin Meik, Business Development Director Starcom

På kant med EU. Fred, forsoning og terror - lærervejledning

Materiale til brug før og efter jeres besøg på Nationalmuseet. Det moderne gennembrud (udskoling)

Forberedelse. Forberedelse. Forberedelse

På kant med EU. Østarbejderne kommer - lærervejledning

Emner/temaer, problemstillinger, opgivelser og lærerstillede spørgsmål til prøven med selvvalgt problemstilling i samfundsfag.

TASK FORCE TIL LØSNINGEN AF ORGANISERINGENS GÅDE Første AL-session Tirsdag d. 9. april 2019

Mål med faget: At gøre jer klar til eksamen, der er en mundtlig prøve på baggrund af et langt projekt

Boligforeningen 3B bærer et stort samfundsansvar nu sætter vi ord på KOMMUNIKATIONSSTRATEGI NYE TIDER NYE TONER

Medier, magt og meningsdannelse

Undervisningsplan historie 9.klasse

Formalia KS på Svendborg Gymnasium og HF

FIP religion - skriftlighed - gruppearbejde

Mig og mine ord. Avisens genrer

Transkript:

1. Fase: Problemfasenà Problemformulering: Problemrapport: Del 1 Begrebsafklaring og Case Study: Why We Fight Begrebsafklaring: Giv en kort definition af de to centrale begreber: Propaganda og Spin. Propaganda: Spin: Afklar også de 2 begreber i forhold til hinanden. Hvordan/hvornår bruges de? Forskelle og ligheder Er der for eksempel forskel på i hvilke sammenhænge man bruger de to begreber/betegnelser? Klassisk Propaganda - Karakteristiske træk: Hvad kendetegner klassisk propaganda? Lav en liste over karakteristiske træk med en kort beskrivelse af hvert træk. 1. 2. 3. 4. 5.

Case Study: Why We Fight Superkort, faktuel intro til Why We Fight filmene samlet set. Why We Fight er. Overblik: Hvad drejer det sig om? + Hvem stod bag filmene? Historisk kontekst og diskurs: Her skal I bruge historiefaglig viden om perioden og give en kort redegørelse for de forhold, der gjorde sig gældende i tiden for filmenes tilblivelse. Kontekst: Hvad var situationen? Diskurs: Hvordan italesatte man situationen? Funktion: Hvad skulle filmene samlet set bruges til i denne historiske sammenhæng? Kildekritik: Vores Why We Fight film: Her skal I bruge en historiefaglig metode (kildekritik) til at karakterisere jeres film som historisk kilde.

Hvordan skal vi anskue filmen? Hvad kan vi bruge den til i forhold til en historiefaglig analyse? Hvad kan den fortælle os noget om? Og hvad kan vi ikke bruge den til? Analyse af en selvvalgt eksemplarisk passage i filmen: Her skal I vælge en rimelig kort men eksemplarisk passage, som både med hensyn til Speak (manus) og også på billed- og lydsiden er typisk for filmen. Passagen skal analyseres og her skal I bruge både engelskfaglige og historiefaglige metoder: 1. Diskursanalyse 2. Argumentationsanalyse 3. Dokumentarfilmanalyse: Filmiske virkemidler OBS: HUSK SÅ VIDT MULIGT AT BRUGE DE FAGLIGE TERMER/BEGREBER I DE 3 ANALYSEFORMER. Konklusioner på analysen i hovedpunkter: 1. Passagen er eksemplarisk fordi: 2. Hovedindtrykket af passagen: Overblik/Intro 3. Diskursanalyse: Hvordan italesættes budskabet? 4. Argumentationsanalyse: Hvilke argumenter fremføres og hvordan underbygges de? Propagandistiske træk? 5. Filmiske virkemidler: Hvilke virkemidler bruges hvordan spiller de sammen og hvilken effekt har de? Propagandistiske træk og virkning? 6. Konklusion: Konkludér på passagens samlede virkning som propaganda.

Problemrapport: Del 2 Problem à Problemformulering Propaganda og Spin i dag: State of the Art Her skal I bla. bruge jeres viden fra Brians oplæg om Propaganda og Spin til at give en helt overordnet intro til brugen af propaganda og spin i dag. Dernæst skal I give 3 konkrete eksempler på nutidig propaganda og spin Sørg for at eksemplerne dækker forskellige medier/typer. Vores propaganda og spin AT- problem: Kort beskrivelse af problemet: Præsentér i kort form det overordnede problem, I har valgt at arbejde med:

Research- resultater i hovedtræk: Her skal I gøre NÆRMERE rede for problemet og I skal vise, at I via jeres research har fået styr på væsentlige aspekter af problemet. Problemets art: (Ex: Politisk, socialt, kulturelt eller?) Hvad er problemets årsager, omfang og konsekvenser? Hvem berører problemet? Hvem vil gerne have problemet løst? (Interessenter) Løsningspotentiale: Dette er den første, foreløbige hypotese, I arbejder ud fra. Hvordan forestiller I jer, at problemet kan løses ved hjælp af Propaganda og Spin? Hvem er målgruppen for denne propaganda/spin? Hvem er afsenderen? Formuler Problemetà a) Det er et problem at..fordi.. Problemformuleringà b) Formuler problemformuleringens hovedspørgsmål: Hvordan udvikler / skaber/ designer man en. som..?

Faglige områder og metoder: Giv konkrete eksempler på, hvordan I har kunnet benytte historiefaget og engelskfaget i arbejdet med problemet: Hvilke faglige områder har I haft i spil? Skriv her hvilke faglige metoder I har brugt i undersøgelsesarbejdet (researchen) ift. det valgte problem? Spørg jer selv: Hvordan er vi kommet frem til, den viden, vi nu har om problemet. (Eg. problemets art, årsager, omfang og konsekvenser - hvem der berøres af problemet,- hvem der gerne vil have det løst (interessenter) målgruppe og afsender for en propaganda/spin løsning. ) Kilder anvendt i researchen: Anfør alle kilder her: (Gælder ALLE kilder, I har brugt her i den faglige rapport.)