Årsplan i Fysik 7.klasse. 2018/2019 Abdiaziz Farah

Relaterede dokumenter
Elektronik og styring Kemiske metoder. Himmel og jord Energi på vej. x x x x. x x x x. x x x x. x x x x x x x x. x x x. x x

Asbjørn Madsen Årsplan for 7. klasse Fysik/Kemi Jakobskolen

Fysik/kemi Fælles Mål

Stofegenskaber. Tryk og opdrift Elektricitet. Start på kemi

Færdigheds- og vidensområder. Eleven kan anvende og vurdere modeller i fysik/kemi. Eleven kan anvende og vurdere modeller i fysik/kemi

Fysik/kemi. Mål Aktiviteter Øvelser/Evaluering. Du er kun et punktum Tidsmålere Jorden drejer Reaktionstid Eksperiment: Hvad er din reaktionstid?

Gasser. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 4 lektioner

Årsplan Skoleåret 2013/14 Fysik

Årsplan Skoleåret 2012/13 Fysik/Kemi

Årsplan Skoleåret 2014/2015 Fysik/Kemi Nedenfor følger i rækkefølge undervisningsplaner for skoleåret 14/15. Skolens del og slutmål følger

Mad nok til alle, 7.-9.kl.

Energi nok til alle, 7.-9.kl.

Energi. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 4 lektioner

Asbjørn Madsen Årsplan for 8. klasse Fysik/Kemi Jakobskolen

Kemiske bindinger. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 7 lektioner

Undersøgelse: Eleven kan designe, gennemføre og evaluere undersøgelser i fysik/kemi

Fysik/kemi 8. klasse årsplan 2018/2019

Årsplan i fysik for 7. klasse 2019/2020

Forløbet Lys er placeret i fysik-kemifokus.dk i 8. klasse. Forløbet hænger tæt sammen med forløbet Det elektromagnetiske spektrum i 9. klasse.

Strålings indvirkning på levende organismers levevilkår, 7.-9.kl.

Formål for faget fysik/kemi Side 2. Slutmål for faget fysik/kemi..side 3. Efter 8.klasse.Side 4. Efter 9.klasse.Side 6

Slutmål for faget fysik/kemi efter 9. klassetrin

UNDERVISNINGSPLAN FOR FYSIK/KEMI 2012

I forløbet Atomet arbejdes med atomets opbygning. Forløbet består af 5 fagtekster, 31 opgaver og 8 aktiviteter. Derudover er der Videnstjek.

Årsplan for Naturfag i overbygningen.

Strålings indvirkning på levende organismers levevilkår, kl.

UNDERVISNINGSPLAN FOR FYSIK/KEMI 2014

BIOLOGI. Mad nok til alle. Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Evolution

BIOLOGI. Strålings indvirkning på organismers levevilkår. Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Evolution

Fysik/kemi. Fagets overordnede rammer. Formål. Fagplan

Enzymer og katalysatorer

Årsplan Fysik/kemi 8. kl.

Fysik/kemi. Klasse: 7.V. Jonas Albrekt Karmann (JK) Mål for undervisningen:

Fysikrapport om vægtfylde med Den Talende Bog

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performance

Mad nok til alle, 7.-9.kl.

Årsplan Fysik/kemi 8. kl.

Årsplan for Naturfag i overbygningen.

Årsplan Fysik/kemi 8. kl.

Energiomdannelse og energiproduktion Fjernvarme Skolerejse

ÅRSPLAN FYSIK-KEMI 9.KLASSE SKOLEÅRET 2017/2018

Forløbet består af 7 fagtekster, 12 opgaver, tip en 12 er, 5 praktiske aktiviteter, flere kemi-sudokuer og en mindre skriftlig elevopgave.

Fotosyntese og respiration, 7.-9.kl.

9.kl anvende fysiske eller kemiske begreber til at beskrive og forklare fænomener, herunder lyd, lys og farver

Læringsmål i fysik - 9. Klasse

UNDERVISNINGSPLAN FOR FYSIK/KEMI 2019/2020

Fysik/kemi. Jonas Albrekt Karmann (JK) Mål for undervisningen:

Årsplan for naturfagsundervisning 7. klasse Periode Indhold Faglige mål

Årsplan Kemi/Fysik. Materiale. Oversigt. Mål. Aktiviteter. Evaluering. Kemi/fysik 7. klasse

FYSIK/KEMI 8. KLASSE. Klimaforandringer klog på CO 2

Undervisningsplan for fysik/kemi, 10.C 2015/16

ÅRSPLAN Geografi 7.KLASSE SKOLEÅRET 2017/2018

Undervisningsplan for fysik/kemi, 9.A 2015/16

NATUR/TEKNOLOGI 5. KLASSE

I forløbet Plast arbejdes med plasts opbygning, anvendelse, genbrug og de miljømæssige konsekvenser ved brugen af plast.

Naturvidenskab, niveau G

Lærervejledning Mobil Lab 2

Forløbet Stoffernes opbygning behandler stofs faseovergange, tilstandsformer, kogepunkt og smeltepunkt.

Formål: At undersøge nogle egenskaber ved CO 2 (carbondioxid). 6 CO H 2 O C 6 H 12 O O 2

Metallernes kemi. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 6 lektioner

Hold /2014. Årsplan for biologi, geografi, fysik og kemi. v/ faglærer Hanne Vilhelmsen.

Forløbet består af fem fagtekster og en supplerende tekst, 26 opgaver og 20 aktiviteter.

Årsfagplan for fysik/kemi 8. klasse

Årsplan for 6.klasse i natek

Årsplan i 6. klasse 2010/11 i Natur og teknik

Lim mellem atomerne Ny Prisma Fysik og kemi 8. Skole: Navn: Klasse:

Undervisningsministeriets Fælles Mål for folkeskolen. Faglige Mål og Kernestof for gymnasiet.

Læseplan for Geografi, Biologi & Fysik/kemi

Undervisningsplan 3-4. klasse Natur/teknologi

Årsplan - 9. klasse - fysik/kemi

Atomer er betegnelsen for de kemisk mindste dele af grundstofferne.

Årsplan - 9. klasse - fysik/kemi

Kommunikation og teknologi

Fagbeskrivelse for Fysik/kemi. Aabenraa friskole

Fysik/kemi 9. klasse årsplan 2018/2019

Fysik/Kemi 7. klasse årsplan og information

TeenTrash klasse Fysik/kemi

Transkript:

Årsplan i Fysik 7.klasse. 2018/2019 Abdiaziz Farah Klassen arbejder med 7 hovedemner: 1) Vi arbejder med fysik og kemi 2) Stofs egenskaber 3) Grundstoffer og kemiske forbindelser 4) luft 5) Lyd og Lys 6) Ild 7) Magnetisme og elektricitet Uger Faglige elementer Færdigheds- og vidensmål Materialer 33-39 Hvad er fysik og kemi? Hvordan Eleven kan indsamle og vurdere Prisma fysik kemi 7 Vi arbejder med fysik og skaffer man rent vand på skibe? Hvordan dannes saltkrystaller? data fra egne og andres undersøgelser i naturfag kemi/stoffer i Hvad sker der, når et stearinlys og vurdere data fra egne og hverdagen brænder? Hvilket metal er andres undersøgelser i naturfag Uge 35: emneuge mønterne lavet af? indsamling Uge 38: Hvad falder hurtigst? Hvordan og validering af data Masseeksperimentet måler jeg farten? Eleven kan undersøge enkle reaktioner mellem stoffer kemiske reaktioner og stofbevarelse Eleven kan formulere en påstand og argumentere for den på et naturfagligt grundlag 40-46: TILSTANDSFORMER Eleven kan vælge modeller efter uge 42: Kog isterninger formål efterårsferie: Temperaturkurve Køleeffekt beskrive sammenhænge mellem

Stofs egenskaber Termometres nøjagtighed atomers elektronstruktur og FASTE STOFFER deres kemiske egenskaber, Varmeudvidelse herunder med interaktive Tinfigurer modeller Densitet af faste stoffer metoder til at formidle naturfaglige forhold VÆSKER Densitet af væsker Kolde væsker Væsker i lag Et svævende æg Observation af kogning LUFTARTER Varmeudvidelse Popcorn Tøris Projekt: Vandets kredsløb EVALUERING Prøv dig selv Blandede opgaver Tip 15 47-52 ATOMER modellering Grundstoffer og Størrelsen af et atom i naturfag kemiske forbindelser Atomets opbygning Antal atomer i en kemisk reaktion beskrive sammenhænge mellem atomers elektronstruktur og GRUNDSTOFFER deres kemiske egenskaber, Grundstoffer herunder med interaktive Grundstoffernes atomnummer modeller KEMISKE FORBINDELSER OG Eleven kan med MOLEKYLER repræsentationer beskrive Grundstoffer og kemiske kemiske reaktioner forbindelser

Grundstoffers og kemiske forbindelsers egenskaber Grundstoffernes periodesystem Kemiske formler Eleven kan beskrive atomers opbygning enkle atommodeller 2-7 1: hvad er nitrogen? carbons og Luft Uge 6: Sex. Undervisning Uge 7: vinterferie 2: Hvad er Oxygen? 3: Hvad er CO2? Ædelgasserne og kemisk binding Kemirapport om en gas Fotosyntese Ind-og udåndingsluft nitrogens kredsløb egenskaber ved materialer og kemikalier forklare stofkredsløb i naturen ord og begreber i naturfag Planterne bruger vand Planterne suger vand -Osmose Vandet transporterer næringsstoffer Udflugt til vandværk 8-12 Hvad er bølge? Eleven kan undersøge lyd, lys og Lyd og lys Hvad er Lyd og lys? Hvad er frekvens? Hvad er foton? Anvendelse af lyd Anvendelse af lys farver bølgetyper, lyd- og lysfænomener udbredelse af lyd og lys Eleven kan beskrive anvendelsen af lyd og lys i medicinsk og teknologisk sammenhæng Eleven kan mundtligt og skriftligt udtrykke sig præcist og

nuanceret ved brug af fagord og begreber 13-15 STOFFER BRÆNDER egenskaber Ild Hvilket stof er der mest carbon ved materialer og kemikalier i? processer i Vi laver trækul udvikling af naturvidenskabelig Antændelse af stearin erkendelse At tænde et stearinlys Bunsenbrænderens to flammer Høj og lav temperatur i bunsenbrænderflammen ILD OG FLAMMER Antændelse af tændstikker Temperaturen i bunsenbrænderens flamme Stearinlysets flamme TÆNDE ILD Forbrænding af tændstikker ILDEBRAND Slukning af ild Vi bygger en lille kulsyreslukker Projekt: Intet kan blive til noget, og noget kan ikke blive til intet 16-19 Magneter Eleven kan eksperimentere med Magnetisme Magneter og elektrisk strøm Anvendelse af magnetisme energiomsætning hvori elektricitet og magnetisme indgår elektriske og magnetiske fænomener 20-24 Elektrisk ladning Elektricitet Elektrisk strøm og batterier beskrive elektriske kredsløb

Spænding og resistans Elektrisk kredsløb Lyn og Torden repræsentationer af elektriske kredsløb repræsentationer af elektriske kredsløb