Dansk 1. klasse årsplan 2019/2020

Relaterede dokumenter
Dansk 1. klasse årsplan 2018/2019

Dansk 2. klasse årsplan 2018/2019

Dansk 4. klasse årsplan 2018/2019

Dansk 3. klasse årsplan 2019/2020

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 2. KLASSE

Undervisningsplan 0-2. klasse Dansk

Dansk 5. klasse årsplan 2018/2019

Dansk 3. klasse årsplan 2018/2019

Dansk 9. klasse årsplan 2019/2020

Dansk 8. klasse årsplan 2019/2020

Dansk 6. klasse årsplan 2019/2020

Årsplan dansk 2. klasse

Jeg kan udpege rim, remser og nye sammensætninger af ord, når jeg får læst en tekst højt

Intro. Kompetenceområde: Læsning Finde tekst. Eleven kan vælge en tekst ud fra et mindre udvalg. Tekstforståelse

Dansk 6. klasse årsplan 2018/2019

Jeg kan finde informationer om et emne på en hjemmeside. Jeg kan udnytte menuen på hjemmesider til at navigere målrettet.

Årsplan for dansk 3. klasse 2011/2012

Dansk 7. klasse årsplan 2018/2019

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 1. KLASSE

Årsplan dansk 1. klasse

Dansk 9. klasse årsplan 2018/2019

Dansk 8. klasse årsplan 2018/2019

Dansk 10. klasse årsplan 2019/2020

Dansk årsplan 1. klasse

Dansk 7. klasse årsplan 2019/2020

Årsplan for dansk i 3. klasse.

Årsplan for dansk 2. Klasse, skoleåret 2016/17 Udarbejdet af Rebecca Bach Manstrup

Dansk 10. klasse årsplan 2018/2019

Klasse: 3. klasse Skoleår: Uge/måned Antal lektioner Kompetenceområde(r) Færdigheds- og vidensområder Forløb/stofområde Evt.

Årsplan dansk 1.kl Det Kongelige Teaters Balletskole. Uge Emne Læremidler/materialer Metode/arbejdsform Færdigheds- og vidensmål Evaluering

Årsplan dansk

Skoene fortæller. Færdigheds- og vidensmål. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Plot 3, kapitel 1. Side FREMSTILLING

Årsplan for dansk i 1. Klasse Broby friskole

0. KLASSE UNDERVISNINGSPLAN DANSK

Planlægning Fremstilling. Undersøgelse. Dialog

Årsplan dansk 2. klasse(indtil vinterferien) Christel Hjorth Bendtsen Uge Tema Indhold Materialer Evaluering

Mål for læringsforløb Dansk efter 2. klasse

I arbejdet med børnene vil jeg lægge vægt på, at de får gode arbejdsvaner i timerne. Derfor skal børnene lære at: Være undervisningsparate

Årsplan for dansk i 2. klasse Timer og fordeling: Undervisningen består af 9 lektioner fordelt over fem dage.

ÅRSPLAN 18/19. Uge Emne Mål Materialer

Samtaleark SPOR A og A1

Sohngårdsholmsvej 47, 9000 Aalborg, Tlf ,

Undervisningsplan 3-4 Klasse Dansk

Fablen Af Anders Korsgaard Pedersen

! Årsplan Team Asteroider 2014 / 2015

Færdigheds- og vidensområder

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Målstyret undervisning Dansk udskoling

Årsplan dansk 1. Klasse 2015/2016

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

Årsplan Yngste

ÅRSPLAN 4. KLASSE DANSK 2016/2017 Voldumegnens Friskole, Eva Bak Nyhuus

I undervisningen bruger vi meget sang og musik. At lege med sproget gennem rim og remser bliver sjovt og motiverende gennem sang og bevægelse.

Årsplan Dansk 3. klasse 2015/2016

H. C. ANDERSEN Af Anders Korsgaard Pedersen

Dansk/Laeseplan-for-faget-dansk/1-forloeb-1-2-klassetrin

Årsplan for dansk 0. klasse Herborg Friskole

ÅRSPLAN 2012/13 - DANSK 1. KLASSE PERIODE EMNE AKTIVITETER MÅL

Læringsmål Aktiviteter og materialer. Øvrige oplysninger 32 1.skoledag tirsdag Introuge

OLE LUND KIRKEGAARD. Et danskforløb på 15 lektioner om Dragen af Ole Lund Kirkegaard Rettet mod 3. klassetrin

Årsplan for engelsk i 2. klasse Skoleåret 2016/2017

Hvis den næste 1time og 25 minutter skal indfri forventningerne, har

Trinmål Dansk Børnehaveklasse Efter 2. klassetrin Fagligt bånd

Årsplan for dansk 2. årgang

Faglig årsplan for 5. klasse. Dansk

Årsplan for 2. klasse (dansk) 2011/2012. Trinmål for faget dansk efter 2. klasse. Det talte sprog

Årsplan dansk 1. Klasse 2017/2018

Årsplan for dansk 0. klasse Herborg Friskole

Årsplan for dansk 3.-4.klasse

Kompetenceområdet kommunikation. Tirsdag den 4. august

Dansk 0.klasse. Selvevaluering Bifrost

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog. Indskoling.

Å rsplan i dansk for 3. klasse

Årsplan for fag: Dansk 7. Årgang 2015/2016 STH & LAH

Årsplan 2015/ klasse Dansk

DANSK. Basismål i dansk på 1. klassetrin: Basismål i dansk på 2. klassetrin:

Titel: Blæsten har så travlt i dag. Tema: Rim og remser Fag: Dansk Målgruppe: Indskoling

Vi læser og fortæller gode historier - Gennemførelse

PROTOTYPE DANSKFORLØB 4. KLASSE: LÆRINGSMÅL OG MEDBESTEMMELSE

Junior. A-klassen 2009/10. Undervisningsplan for uge: Emne: Dansk med udgangspunkt i HC Andersens Store Claus og Lille Claus

Årsplan med FANDANGO 1. kl. - Bogstavlydbog

Årsplan for dansk i 3. klasse for skoleåret

Natur/teknologi 2. klasse årsplan 2018/2019

Kære forældre til et 0. klassebarn på Løjtegårdsskolen.

3. Peter Tordenskjold. Årsplan (Dansk MVM)

ÅRSPLAN FOR DANSK I 2. KLASSE Betina Bremer Jørgensen

Kursusmappe. HippHopp. Uge 11: Dyr. Vejledning til HippHopp guider HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 11 Dyr side 1

Årsplan for dansk i 1.klasse skoleåret

Dansk årsplan 16/17 KK

I forløbet arbejdes der med danskfagets færdigheds- og vidensmål inden for kompetenceområderne fremstilling og kommunikation.

Uge Indhold Aktivitet Færdigheder og kundskaber

Dansk kl.

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

Læsning: Eleven kan læse multimodale tekster med henblik på oplevelse og faglig viden.

Trinmål Dansk Børnehaveklasse Efter 2. klassetrin Fagligt bånd

Dansk 2019/ kl.

Uge Opstartsemne: Mig og min famile. Plenum i klassen Arbejdsbøger Færdige projekter Kreative produktioner Evalueringstest

Det fælles og det danskfaglige

Årsplan for dansk i 2. klasse for skoleåret 2017/18

Årsplan dansk 4. klasse 2012/13 Lone Telling & Susanne Salling

Transkript:

Måned Uge nr. Forløb August 33 Danskfaget 1. klasse Antal lektioner Kompetencemål og færdigheds- og vidensområder 5 Læsning Finde tekst It og kommunikation Læringsmål Tillægskanon Læseforløb Opgavesæt Jeg kan vurdere, hvor svær en tekst er i forhold til mit eget læseniveau. Jeg kan fortælle om Danskfagets fire Cliobørn: Læse-Lasse, s-freja, s-fie og s- Kasper. Jeg kan finde rundt på portalen. Side 1 af 9

34 Alfabetet 12 Læsning 35 Afkodning Håndskrift og layout Jeg kan genkende bogstaverne. Jeg kan bruge bogstaverne i forskellige sammenhænge. Vokalremsen Alfabetrim med a Alfabetrim med e Alfabetrim med i Alfabetrim med o Alfabetrim med u Alfabetrim med y Alfabetrim med æ Alfabetrim med ø Alfabetrim med å Træning Vokallyd 1.1 Vokallyd 1.2 Vokallyd 1.3 Vokallyd 1.4 Vokallyd 1.5 Vokallyd 1.6 Alfabetisk rækkefølge 1.1 Alfabetisk rækkefølge 1.2 Alfabetisk rækkefølge 1.3 Alfabetisk rækkefølge 1.4 forlyd 1.1 forlyd 1.2 forlyd 1.3 udlyd 1.1 udlyd 1.2 Side 2 af 9

September 36 Halfdans rim 37 og remser 13 Læsning Finde tekst Undersøgelse Perspektivering Sprog og kultur Jeg kan vurdere, hvor svær en tekst er i forhold til mit eget læseniveau. Jeg kan genkende forskellige slags rim. Jeg kan sammenligne temaet i en tekst med oplevelser, jeg selv har haft. Jeg kan kende forskel på rimord og hverdagssprog i tekster. Halfdan Rasmussen er en del af den På bakken står en mølle Posemandens bil Snemand Frost og frøken Tø Trip-Trap! En lille hest på lodne ben Lille sky Tælle til een Der står et tog Træning Rim 1.1 Rim 1.2 Rim 1.3 Rim 1.4 38 Klog på handlingsbroen 7 indlevelse (fase 2) Forberedelse (fase 2) Jeg kan bruge handlingsbroen, når jeg skal bygge en historie op. Jeg kan bruge handlingsbroen, når jeg skal skrive en historie. En ulykke Kort er godt Bedste venner Den nye pige En sulten sten Side 3 af 9

39 "Har du hørt den om...?" 7 indlevelse (fase 2) Krop og drama Jeg kan fortælle en vittighed og huske handlingen fra begyndelse til slutning. Jeg kan optræde med en vittighed foran min klasse. Pølsen Storken og hyrden Den lille jolle Oktober 40 Lange Peter 41 Madsen 12 Læsning Sprogforståelse Respons Præsentation og evaluering Jeg kan spørge ind til ukendte ords betydning. Jeg kan vurdere, hvordan tekst og billede spiller sammen i et produkt. Jeg kan præsentere et produkt, jeg har lavet. Halfdan Rasmussen er en del af den Kort er godt Bedste venner 42 Efterårsferie 43 Klog på fortælleren 5 indlevelse Jeg kan kende forskel på en jegfortæller og en 3.- personsfortæller. Jeg kan bruge min viden om fortælleren, når jeg selv skal fortælle en historie. Den nye pige Mig og min far 44 Superhelte (under udvikling) 6-8 Side 4 af 9

November 45 Mis med de 46 blå øjne 47 24 Læsning Afkodning Sammenhæng Jeg kan læse ord i teksten om Mis med de blå øjne. Jeg kan fortælle, hvad teksten handler om, og hvordan den hænger sammen. Jeg kan sætte teksten i forhold til mine egne oplevelser og erfaringer. Jeg kan skrive en kort tekst til et billede. Egon Mathiesen er en del af den Den hvide kat Freja finder en kat Hullet 48 Julekalender December 49 Lille Juleengel 50 26 Læsning indlevelse (fase 2) Perspektivering Jeg kan genfortælle historiens handling. Jeg kan komme med bud på, hvad der kommer til at ske i historien. Jeg kan forklare, hvad temaet i historien er. Tror du på nisser 51 52 Juleferie Januar 1 2 Læsekursus 1 (under 3 udvikling) 4 Side 5 af 9

5 Dragen med Februar 6 de røde øjne 10 Læsning Sprogforståelse Jeg kan stille spørgsmål om ord i teksten, jeg ikke forstår. Jeg kan fortælle, hvad historien handler om. Astrid Lindgren er en del af den En sulten sten Den sorte dame og dragen (indgår også i andre forløb) 7 Vinterferie 8 Vild med tegneserier 8 (fase 2) Jeg kan lave min egen tegneserie. Jeg kan forklare et typisk genretræk ved en tegneserie. 9 Klog på stumme bogstaver 8 Læsning Afkodning Jeg kan forklare reglen for, hvornår bogstavet h er stumt. Jeg kan forklare reglen for, hvornår bogstavet d er stumt. Noa og Idas hule Noa og Ida får en hvalp Ida vil ikke vaske gulv Marts 10 Fabler 10 Læsning 11 Undersøgelse (fase 2) Dialog Jeg kan genfortælle en fabel. Jeg kan fortælle, hvad det særlige ved fabler er. Jeg kan tage ordet og lytte til andre i klassesamtalen. Ræven og storken Løven og musen Haren og skildpadden Side 6 af 9

12 Mit kæledyr 14 Læsning 13 Forberedelse Forberedelse Jeg kan orientere mig i en fagbog og finde oplysninger. Jeg kan stille undrespørgsmål til et bestemt emne. Jeg kan skrive en fagbog om dyr. Freja finder en kat Hullet (indgår også i andre forløb) En ulykke (indgår også i andre forløb) April 14 Klog på kineserlyden 6 Læsning Afkodning Korrektur Jeg kan forklare, hvad kineserlyden er. Jeg kan bruge min viden om kineserlyden, når jeg læser og skriver. Kineserlydremsen Pling og Sing Skolernes Innovationsdag (3. april) 15 Påskeferie 16 17 Annas himmel 14 indlevelse Vurdering Dialog Jeg kan digte videre på en historie og tegne en tegning, der passer til. Jeg kan finde det vigtigste indhold i en tekst. Jeg kan fortælle, hvad en tekst drejer sig om. Jeg kan skifte mellem at lytte til og at tale om en tekst. Min glas-far Man savner altid lidt Brev til morfar Side 7 af 9

18 Ole Lund Maj 19 Kirkegaard 20 18 Læsning Forberedelse Undersøgelse (fase 2) Jeg kan forudsige, hvad en tekst handler om. Jeg kan genfortælle handlingen i en tekst. Jeg kan skelne mellem hovedpersoner og bipersoner i en tekst og beskrive dem. Ole Lund Kirkegaard er en del af den 21 Folkeeventyr 15 Læsning 22 Undersøgelse Jeg kan huske rækkefølgen i en fortælling. Jeg kan genkende et folkeeventyr. Jeg kan skrive et folkeeventyr og tegne til. Genren folkeeventyr er en del af den De tre Bukke Bruse Den lille Rødhætte Hans og Grete Side 8 af 9

Juni 23 De 120 ord 8 Læsning Afkodning Korrektur (fase 2) Dialog Jeg kan læse de 120 ord. Jeg kan stave de 120 ord. Jeg kan deltage i en fælles samtale i klassen om de 120 ord. Træning De 120 ord 1.1 De 120 ord 1.2 De 120 ord 1.3 De 120 ord 1.4 De 120 ord 1.5 De 120 ord 1.6 De 120 ord 1.7 De 120 ord 1.8 De 120 ord 1.9 De 120 ord 1.10 24 Den sorte dame og 25 dragen 26 30 Krop og drama Sproglig bevidsthed Jeg kan genfortælle handlingen i en fortælling. Jeg kan dramatisere små stykker fra en fortælling med kropssprog og min stemme. Jeg kan bruge sprog forskelligt i forskellige situationer. Den sorte dame og dragen En sulten sten Dragen (indgår også i andre forløb) Side 9 af 9