Lyn og torden. Præsentation: Niveau: 7.-9. klasse. Varighed: 6 lektioner



Relaterede dokumenter
Lyn og torden. Niveau: klasse. Varighed: 3 lektioner

Forløbet består af 4 fagtekster, 20 opgaver og 12 aktiviteter. Derudover er der Videnstjek.

Forløbet består af 7 fagtekster, 12 opgaver, tip en 12 er, 5 praktiske aktiviteter, flere kemi-sudokuer og en mindre skriftlig elevopgave.

Forløbet Stoffernes opbygning behandler stofs faseovergange, tilstandsformer, kogepunkt og smeltepunkt.

Vejret. Niveau: 7. klasse. Varighed: 14 lektioner

Sæt ord pa sproget. Indhold. Mål. November 2012

Eleverne skal kunne forholde sig reflekterende til den samfundsøkonomiske udvikling.

Gennemførelse. Lektionsplan til Let s Speak! Lektion 1-2

ÅRSPLAN Geografi 7.KLASSE SKOLEÅRET 2017/2018

Bortset fra kendskabet til atomer, kræver forløbet ikke kendskab til andre specifikke faglige begreber, så det kan placeres tidligt i 7. klasse.

Fra Fælles Mål til læringsmål for forløbet:

Niels Jonassen ELEKTRO MAGNETISME. Polyteknisk Forlag

Energi. Præsentation: Niveau: 8. klasse. Varighed: 4 lektioner

Magnetisme. Præsentation: Niveau: 7. klasse. Varighed: 5 lektioner

Forståelse af sig selv og andre

Forløb om svineproduktion og globalisering. 7. klassetrin

Partikelbevægelser i magnetfelter

Benjamin Franklin Prøv ikke at gentage forsøget!

UNDERVISNINGSPLAN FOR NATUR OG TEKNOLOGI 2015

Enzymer og katalysatorer

Forløbet består af fem fagtekster og en supplerende tekst, 26 opgaver og 20 aktiviteter.

Inspiration til brug af mapop i din læringsmålstyrede undervisning

TRANSFER - fra læring til handling i praksis

Stærke børnefællesskaber - om trivsel og læring for alle børn

Personlig Erfarings LOG (PE Log)

Solsystemet. Præsentation: Niveau: 7. klasse. Varighed: 4 lektioner

Nye veje for skolens ældste elever. Motivation Engagement Læring

Opfølgning på uddannelsesbenchmark.dk 2015/16 Team-niveau

De fire Grundelementer og Verdensrummet

Årsplan for natur/teknologi 2. klasse

Karina Abildgaard Jensen. 3. praktikperiode Esther Børnehave

I forløbet Atomet arbejdes med atomets opbygning. Forløbet består af 5 fagtekster, 31 opgaver og 8 aktiviteter. Derudover er der Videnstjek.

Læsning på mellemtrinnet Sommeruni 2015 ved Mia Graae

Lokal bedømmelsesplan for naturfag niveau F til C

Bilag 1 3 til. 5.3 Sikkerhedsorganisationens værktøj til læring af ulykker

Historie B. 3. Læringsmål og indhold 3.1 Læringsmål Eleverne skal kunne:

Gode råd om læsning i 3. klasse på Løjtegårdsskolen

KORT GØRE/RØRE. Vejledning. Visuel (se) Auditiv (høre) Kinæstetisk (gøre) Taktil (røre)

Vejledning til Uddannelsesplan for elever i 10. klasse til ungdomsuddannelse eller anden aktivitet

Uge Tema/Emne Formål Aktiviteter Den levende verden s Om sanserne

Gladsaxe Kommune Borgerservice. Tilfredshedsundersøgelse December 2007

Workshop: Målstyret læring. 11. November Inspirationsdage Den inkluderende efterskole Vejle - Mette Ginman mmg@ucc.dk

Timon og Pumbas råd om badesikkerhed

Søren Bredmose Simonsen & Peter Jepsen. Sæbebobler. Serien Få tjek på... udgives i et samarbejde mellem Alinea og Experimentarium

Børnesyn og nyttig viden om pædagogik

Forenklede fælles mål og specialskole-virkeligheden hvordan skal vi forholde os? Læringsmål for deltagerne i denne session: 1.

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Go On! 7. til 9. klasse

Talentudvikling Greve Kommune. Vinie Hansen Pædagogisk konsulent

Studieplan for grundforløbet , hh1.ag, økonomilinien. På økonomilinien er der særligt fokus på økonomiske og matematisk fag.

Det fagdidaktiske valgs rødder. Lærerens fagsyn FAGDIDAKTIK. Videnskabsfagets diskurs. Skolefagets diskurs. Politisk diskurs

Centrale begreber i Helhedsorienteret undervisning

geografi Evaluering og test i Faglighed, test og evalueringskultur

Læringsmål: Hvad skal eleverne konkret lære? Eleverne får indføring i dansk udenrigspolitik og betydningen af de. internationale. organisationer.

Natur/Teknik. Beskrivelsen og forklaringen af hverdagsfænomener som lys, lyd og bevægelse.

Bilag 4: Transskription af interview med Ida

PROGRESSIV LÆRING Undervisning indhold og plan

KUNSTEN AT LEDE DEM, DER IKKE LIGNER DIG

Kurset. Udbytte. Styrk teamsamarbejdet. Hvem deltager? På kurset arbejder du med:

gladsaxe.dk Leg og læring i pædagogisk praksis om DAP projektet i Gladsaxe Kommune

Arbejde med EKSTREMT VEJR i 8.x

Kursusmappe. HippHopp. Uge 29: Nørd. Vejledning til HippHopp guider HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 29 Nørd side 1

Det er altså muligt at dele lige på to kvalitativt forskellige måder: Deling uden forståelse af helheden Deling med forståelse af helheden

Præsentation: Næsten alle steder er naturen i Danmark påvirket af menneskelig aktivitet eller indgriben i større eller mindre grad.

Skab en SucceSfuld. forening. med et skræddersyet udviklingsforløb fra DGI og DIF

ER RESSOURCEFORLØBET EN NY INDSATS, ELLER ER DET BUSINESS AS USUAL?

Lærervejledning Freddy finder vej i flere tekster

6. klasse BLIK OR EUD - Strandpromenaden - Lektionsoversigt

Samfundets elektriske energiforsyning

Inspirationsmateriale til drøftelse af. rammerne for brug af alkohol i. kommunale institutioner med børn

På jagt efter historiske spor i. Den Fynske Landsby årgang

Folkeskolereform - Munkegårdsskolen Hvad betyder reformen for dit barn? Hvilke nye tiltag bliver introduceret?

Side 2: Forside til logbogen, hvor barnet skriver sin klasse i den ovale rubrik og sin klasse i firkanten, som børnene holder

SFO BAGSVÆRD/BAGSVÆRD SKOLE

Udviklingsprogrammet FREMTIDENS DAGTILBUD AKTIVITETSTEMA KROP OG BEVÆGELSE

Skabelon til beskrivelse af udviklingsprojekter om en længere og mere varieret skoledag

Brugervejledning - kommuner

LÆRINGS-AFTALER NAVN: HOLD: SKOLEPERIODE:

Forløbet består af 4 fagtekster, 13 opgaver med delopgaver og 12 aktiviteter. Desuden findes der Videnstjek.

Undervisningsmiljøundersøgelse for Bredballe Privatskole

Årsfagplan for fysik/kemi 8. klasse

Bilag 4: Meningskondensering af transskribering af interview med Anna, 14 år

FORBEDRING AF UDEOMRÅDE, 6-8 LEKTIONER, KLASSE

Indledning s.2 SFO Oasens værdigrundlag s.3 Mål- og indholdsbeskrivelse s.4

Guide til måling af social kapital 2016

Raketten - klar til folkeskolereformen

Den fæle frø SPECIAL-PÆDAGOGISK FORLAG

Fyrværkeri. Præsentation: Niveau: 7. klasse. Varighed: 5 lektioner

BILAGSRAPPORT. Esbjerg Realskole Esbjerg Kommune (Privatskoler) Termometeret

De seks emner, vi tager afsæt i: 1. Selvredning og sikkerhed i forbindelse med svømning i åbent vand.

Fællesfaglig undervisning. i fysik/kemi, biologi og geografi

Miniguide for oplægsholdere

It-mentor-projektet i Egedal, Furesø og Ballerup Kommune. Et opkvalificeringsforløb for årgangsteam med fokus didaktik og it

Ved aktivt medborgerskab kan vi gøre Silkeborg Kommune til en attraktiv kommune med plads til alle. Silkeborg Kommunes Socialpolitik

Forenklede Fælles Mål og læringsmålstyret undervisning i matematikfaget

Dobbeltspalte-eksperimentet. Lad os først se lidt nærmere på elektroner, som skydes imod en skærm med en smal spalte:

UNDERVISNINGSMATERIALE

Dette er et godt forløb til den tidlige billedkunstundervisning, da eleverne skal beskæftige sig med grundlæggende male-

15. juni 2016 FINANSSEKTORENS LEDERDAG

Skolers arbejde med at forberede elever til ungdomsuddannelse

Transkript:

Lyn og torden Niveau: 7.-9. klasse Varighed: 6 lektioner Præsentation: Forløbet Lyn og torden er et tværfagligt forløb i fysik/kemi og geografi. Forløbet omhandler dannelsen af tordenvejr med lyn, lynnedslag og torden med forklaringer på elektriske ladninger i tordenskyer, lysets og lydens hastighed.. Forløbet består af 3 fagtekster, 12 opgaver, Videnstjek og 5 aktiviteter. Forløbet er tænkt som et funktionelt tværfagligt forløb, hvor eleverne arbejder med fagtekster, opgaver og aktiviteter fortløbende i både geografi- og fysik/kemi -timer i fx en fordybelsesuge, men andre former for organisering er mulig. Forløbet kan også anvendes i det ene af de to fag, ligesom det knytter an til stofområder både i geografi og fysik/kemi. Baggrundsviden og progression: Teksten har en nær tilknytning til emnet Vores vilde vejr i geografifokus.dk, 7. klasse. Det er en fordel, at eleverne har arbejdet med dette emne, inden de arbejder med Lyn og torden. Så vil de have stiftet bekendtskab med de mest almindelige vejrfænomener, herunder skytyper og årsager til skyers dannelse. Det er en fordel at eleverne har arbejdet med såvel opgaver som aktiviteter knyttet til Vores vilde vejr, så de herved har fået erfaring i at gennemføre vejrobservationer og målinger. I fysik/kemi knytter forløbet an til forløbet Eektricitet, og det er en fordel, at eleverne har arbejdet med forløbet Aomer og molekyler, da stofs partikelnatur er implicit i Lyn og torden. Bortset fra kendskabet til atomer, kræver forløbet ikke kendskab til andre specifikke faglige begreber, så det kan placeres tidligt i 7. klasse. 1

Overblik over forløbet: Fagtekst 1: Elektrisk ladning Læringsmål Faglige begreber Opgaver Aktiviteter Tegn på læring Eleven får viden om, at lyn er forårsaget af forskelle i elektrisk ladning, og lærer at skelne mellem negativt ladet og positivt ladet samt disses vekselvirkning. Eleven lærer, at genstande kan oplades og aflades, og at lyn opstår, fordi ladning udlignes. Eleven lærer, at tordenskyer dannes i forbindelse med koldfronter, og at en Cumulonimbus Opvinde Faldvinde Lyn Lynkanal Elektrisk ladning Elektron Tiltrækning Frastødning 1: Et tordenvejr 2a, b: Elektrisk ladning 3a, b, c: Elektroner og ladninger 4: Begreberne 5: Skyer i rækkefølge 6: Tordenskyens ladning 1. Leg med statisk elektricitet 2. Byg et elektroskop 3. Elektrisk tiltrækning og frastødning 1. Eleven beskriver positiv og negativ ladning, samt tiltrækning og frastødning. 2. Eleven beskriver positiv og negativ ladning, samt tiltrækning og frastødning, og forklarer i relation til dette statisk elektricitet. 3. Eleven beskriver positiv og negativ ladning, samt tiltrækning og frastødning, og forklarer i relation til dette statisk elektricitet, samt opbygningen af tordensky er positivt ladet i toppen af skyen og negativt Aflade en tordensky med afsluttende lyn. ladet i bunden af skyen. Oplade 2

Fagtekst 2: Tordenbraget Læringsmål Faglige begreber Opgaver Aktiviteter Tegn på læring Eleven forstår, at når lynkanalerne fra skyen og jorden mødes, så løber der en elektrisk strøm gennem luften, og at den temperatur det medfører, er årsag til lynglimtet. Lydens fart Lysets fart 7: Lyden fra lynet 8: Lysets fart 9: Tordenbrag 10: Lydens fart 4. Fotosafari 5. Vejrvarsler om torden 1. Eleven forklarer, at lynet skyldes en elektrisk strøm mellem sky og jord. 2. Eleven forklarer, at lynet skyldes en elektrisk strøm mellem sky og jord, og beskriver hvordan lyn og tordenbrag hænger Eleven får kendskab til, at sammen. lynet forårsager en trykbølge, som vi registrerer som tordenbraget, og at lysets fart er 300.000 km/s og lydens fart er 340 m/s. 3. Eleven forklarer, at lynet skyldes en elektrisk strøm mellem sky og jord, og beskriver hvordan lyn og tordenbrag hænger sammen. Derudover forklarer eleven, hvorfor man ser lynet før man hører det. 3

Fagtekst 3: Ramt af lynet Læringsmål Faglige begreber Opgaver Aktiviteter Tegn på læring Eleven lærer om gode råd i tordenvejr Eleven forstår, hvorfor der er flere tordenvejr om sommeren end om vinteren, og at der er flere tordenvejr nær ækvator end ved de polare egne. Lynafleder Lynpejling 11: Tordenvejr i Danmark 12: Lyn på Jorden 6. Anmeld en vejrapp 1. Eleven gengiver gode råd om opførsel i tordenvejr. 2. Eleven gengiver gode råd om opførsel i tordenvejr, og begrunder hvorfor. 3. Eleven gengiver gode råd om opførsel i tordenvejr, og begrunder hvorfor, samt forklarer hvor i verden der oftest er tordenvejr. 4

5

6