Munch og genren ekspressionisme. Hver elev skal male en Akrylmaling og pensler

Relaterede dokumenter
og eleven har viden om installationskunst. I dette undervisningsforløb får eleverne kendskab til begrebet

Læringsmål. Forarbejdet

Dette er et godt forløb til den tidlige billedkunstundervisning, da eleverne skal beskæftige sig med grundlæggende male-

Eleven kan lave sit eget værk med kamelen som motiv. Eleven kender kamelens kendetegn og farver og nuancer.

ÅRSPLAN BILLEDKUNST. Vi vil lægger os op af Fælles Mål der omfatter tre kompetenceområder:

Årsplan billedkunst. Grindsted Privatskole. Karin Østergaard. Mål for billedkunst efter 5. klassetrin

Eleven kan eksperimentere med og udtrykke sig i billeder med vægt på tematisering

Billedanalyse og portrættering

Billedkunst. Kompetencemål. Kompetenceområde Efter 2. klassetrin Efter 5. klassetrin

Teknikker: Eleven kan beherske grundlæggende teknikker til bearbejdning af bløde og hårde materialer og har viden om dette.

Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2013/14

UDERVISNINGSPLAN FOR BILLEDKUNST 2015

Billedkunst. Fagformål for faget billedkunst. Kompetencemål

Årsplan for

Måned Emne Materialer Fælles mål

Undervisning på J.F. Willumsens Museum 2013

Billedkunst Fælles Mål

Billedkunst. Måloversigt

Jeg ved noget om primær- og sekundærfarver Jeg kan få ideer fra oplevelser i naturen

efter instruktion, og eleven har viden om enkel hus. Eleven kan skitsere eller formulere enkle ideer inden for

Fagplan for billedkunst

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen

Billedkunst. Årsplan for biledkunst i Delta. Louise Frimann Allindelille Friskole. Billedkunst Årsplan, Delta

Billedkunst. Måloversigt

Lav et flot tingatinga-maleri med skabeloner

Læseplan for valgfaget billedkunst

Fælles forenklede mål - folkeskolen

Banner med arabiske ord

5. Bertel Thorvaldsen. Årsplan (Billedkunst MVM)

Læringsmål (Nedenstående læringsmål er blot nogle af de mål, opgaven udfylder)

Undervisning J. F. Willumsens Museum 8. september - 30.december 2013

Opdateret maj Læseplan for valgfaget billedkunst

Billedkunst 4. klasse

Billedkunst. Formål for faget billedkunst. Slutmål for faget billedkunst efter 5. klassetrin. Billedfremstilling. Billedkundskab

Bangla-blomster. Eleverne skal kende til, at lande kan have nationalblomster og skal kunne producere blomster i flere forskellige materialer.

Årsplan billedkunst 3./4. kl Det Kongelige Teaters Balletskole

Fagplan for billedkunst

Arabisk/Islamisk kunst en verden af mønstre

Årsplan for billedkunst i 4. klasse 2014/2015

TIPS OG TRICKS TIL PRÆSENTATION, FOTOGRAFERING OG MINI- UDSTILLING

L Æ R E R V E J L E D N I N G

Årsplan for billedkunst i 2. klasse

FAG. RYGSæK. DEn UNDERVISNINGSMATERIALE fynbomalerne før og nu. Billedkunst og dansk DEN KULTURELLE RYGSÆK FAABORG-MIDTFYNS KULTURELLE RYGSÆK

Årsplan for billedkunst i 4. klasse

TIPS OG TRICKS TIL PRÆSENTATION, FOTOGRAFERING OG MINI- UDSTILLING

FAG. RYGSæK. DEn UNDERVISNINGSMATERIALE fynbomalerne før og nu. Billedkunst og dansk DEN KULTURELLE RYGSÆK FAABORG-MIDTFYNS KULTURELLE RYGSÆK

Undervisningsbeskrivelse

DRAPERING OG NATUR. Forløbsbeskrivelse DANSK GULDALDER PÅ RIBE KUNSTMUSEUM

Tutorials vha. MovieCut (skoletube/pc), overbygningen

UNDERVISNINGSFORLØB MED DRØMME I BILLEDKUNST

I faget kunst inddrager vi, udover billedkunst som sådan også noget håndarbejde og sløjd.

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

RYGSæK. DEn UNDERVISNINGSMATERIALE. fynbomalerne før og nu DEN KULTURELLE RYGSÆK FAABORG-MIDTFYNS KULTURELLE RYGSÆK INDHOLD PERIODE

Årsplan i billedkunst for Og 2. Klasse 2016/2017

Foto: anime- style- girl- vector

færdigheds- og vidensområde

FAG. RYGSæK. DEn UNDERVISNINGSMATERIALE fynbomalerne før og nu. Billedkunst og dansk DEN KULTURELLE RYGSÆK FAABORG-MIDTFYNS KULTURELLE RYGSÆK

Undervisningsbeskrivelse

Design en legeplads årgang 8-10 lektioner

Undervisningsbeskrivelse

Lav flotte mosaikker

Billedkunst 1. klasse 2016/2017

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan for dansk Hus A

8 bud på billedforløb

Årsplan for billedkunst i 1.og 2.klasse 2013/14

FÆLLES MÅL DANSK (EFTER 2. KLASSE) KOMPETENCE- MÅL KOMPETENCE- OMRÅDE FÆRDIGHEDS- OG VIDENSMÅL FÆRDIGHEDS- OG VIDENSOMRÅDE

Otto Frello Workshop på Varde Museum

Valgfagsfolder skoleåret 18/19

Undervisningsideer. Indledning. Faglige mål: - kreativt arbejde med bogen Annas Himmel af Stian Hole. Alt har to sider Ondt til godt Symbol jagt

Vejledning til undervisningsapp en mitlandskab. Vejledning til undervisningsapp en mitlandskab. Omvisning på museet.

Centrale kundskabs- og færdighedsområder for faget BILLEDKUNST

Beskrivelse af faget og dets indhold:

Ikke gennemgået stof Fordybelse Formidling

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan for billedkunst i 3. klasse

Undervisningsbeskrivelse

ÅNDEHULLER FINN HAVE Undervisningsforløb til institutioner, indskoling, mellemtrin og udskoling.

Billedkunst. Status. Evaluering. Fagets formål

Fagbog om kæledyr - 2. klasse - 30 lektioner

Årsplan for 3 klasse: Billedkunst. (Inspiration fra andre lærers årsplan) Billedkunst: 2 lektioner ugentligt.

Årsplan for billedkunst 2. klasse 2014/2015

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Billedkunst 3./4. klasse 2019/20 Det Kongelige Teater - Balletskolen Odense

Billedkunst - læseplan for Engskolen

Undervisningsbeskrivelse

PORTRÆT - KOM HELT TÆT PÅ

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Tårnby Kommune. Information. Det reviderede fælles elevplanskoncept med baggrund i Fælles Mål Fælles skoleudvikling

Årsplan i billedkunst for 1. og 2. Klasse 2017/2018

Årsplan Billedkunst 2. b

Årsplan for billedkunst 1. kl Årsplan for faget billedkunst i 1. klasse

Café nyt skoleår - Billedkunst Kom godt i gang med din årsplan. v. pædagogisk konsulent Susanne Alsing

Undervisningsbeskrivelse

Udtryksformer forord

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Billedværkstedet. Billedværkstedet

Transkript:

5.- 7. årgang 4-6 lektioner Læringsmål Maleri og collage: Eleven kan anvende farvernes virkemidler til at skabe en bestemt stemning, og eleven har viden om farvelære. Billedgenrer: Eleven kan kategorisere ud fra centrale perioder, og eleven har viden om stilarter og formsprog. Eleven kan genrebestemme billeder, og eleven har viden om billedkulturens billedgenrer. Materialeliste: Billedkomposition: Elevarkene: Eleven kan analysere balance og rytme i billeder og Kender du Edvard har viden om balance og rytme i billedudtryk. Munch? og Eleven kan analysere farveres virkning i billeder, og Munch- parafraser eleven har viden om farvers betydning i en kulturel Lærreder eller tykt pap, kontekst. valgfri størrelse. Ikke for små. Der kan også males Undervisningsforløb på andet I dette forløb skal eleverne introduceres til maleren Edvard Blyanter Munch og genren ekspressionisme. Hver elev skal male en Akrylmaling og pensler parafrase af et Munch maleri. Eleven maler baggrunden af Kameraer eller motivet så nøjagtigt som muligt og indsætter efterfølgende smartphones sig selv som personen på maleriet. Printer Limlak eller klar skolelim Kender du Edvard Munch? Eleverne skal først have kendskab til Munchs malestil, pe- riode, liv og kendetegn. Den viden kan eleverne opnå på flere måder. Man kan som lærer vælge selv at fortælle om Munch ud fra billeder eller Power Point, man kan selv lade eleverne finde in- formationer og fremlægge for hinanden, eller man kan uddele og snakke om elevarket Kender du Edvard Munch? fra Kreatip. Elevarket er lavet med sparsom tekst, da eleverne oftest opfatter billedkunstfaget som et afbræk fra de mere boglige fag og derfor ikke skal overlæsses med tekst- stof. Det er bedre, at de gennem arbejdet med egne malerier bliver klogere på maleren og genren ekspressionisme. Munch- parafraser Hver elev skal nu fremstille en parafrase af Edvard Munch efter følgende fremgangsmåde: Eleven skal vælge ét Munch- motiv, som de vil parafrasere. Det anbefales at vælge et male- ri. Krav: Der skal være en person på motivet. Elevarket Munch- parafraser kan uddeles. Her er udelukkende malerier, der er egnet til denne opgave. Eleverne maler efter de uddelte motiver eller finder selv et motiv på nettet. De kan printe motivet ud eller kikke efter det på ipad eller smartphone. 2015 kreatip.dk

Eleven maler, så maleriet bliver så nøjagtigt som Munchs motiv som muligt. Obs: Personen/personerne på billedet skal ikke males med. Det er kun baggrund og eventuelle rekvisitter, der skal males. Eleven forsøger at efterligne Munchs streger, farver, strøg og komposition så nøjagtig som mulig. Begynd med at male kompositionen op med blyant, inden der males med akrylmaling. Det kan være en god ide at dutte malingen på baggrunden for at skabe det samme udtryk som i Munchs maleri. Når baggrunden er færdig, skal personerne på billedet skabes. Det er eleven selv, der skal agere denne person (eller personer). Eleverne fotograferer hinanden, så de bedst muligt ligner personerne på Munchs maleri. Efterlign ansigtsudtryk, kropsholdning og farvevalg (fx i tøjet). Hvis personen er nøgen (som på maleriet Pubertet ), bliver eleven blot fotogra- feret i lyst tøj. Når billedet er taget, skal dette printes ud. Eleven vælger i forhold til motivet, om personen på det færdige billede skal være i farve eller sort/hvid. Hjælp eleverne med at forstørre personen op/ned på kopimaskinen, indtil det passer i størrelsen med baggrunden. 2015 kreatip.dk

Den printede person (eleven) skal nu indgå i parafrasen. Lim personen på med limlak eller klar skolelim. Evaluering Der evalueres ved at eleverne fremlægger for hinanden: Kan eleven med fagudtryk fortælle om sin parafrase? Kan eleven fortælle, hvorfor Munch har malet dette motiv? Har eleven formået at ramme Munchs udtryk og farve- palet? Udtrykker elevens parafrase de sam- me følelser som Munchs originale maleri? Inspirationsbilleder Der arbejdes med baggrunde. Eleverne forsøger at efterligne Munchs komposition, farver og streger. 2015 kreatip.dk

Eleverne har limet fotografier af sig selv ovenpå den malede baggrund. 2015 kreatip.dk

Der kan naturligvis også males Munch- parafraser, hvor personen undlades. Så er der udelukkende fokus på gengivelse af baggrunden. Som vist ovenfor. Differentieringsmuligheder Samme fremgangsmåde kan bruges på andre kunstnere, hvor personer ofte optræder i motivet; fx Michael Kvium, Rembrandt, Skagensmalerne, Edgar Degas osv. Parafraserne i det viste forløb er lavet af et valghold (7.- 9. klasse), og man kan derfor forvente af- vigelse i kvaliteten eller færdighederne, hvis man bruges forløbet på 5.- 6. årgang. Elevmål Jeg kan fortæller om Edvard Munch og hans liv. Jeg kan efterligne Munchs malestil og lave en parafrase af et selvvalgt maleri. Jeg kan fortælle om og fremlægge min parafrase. Følgende understøtter undervisningsforløbet: Elevarkene: Kender du Edvard Munch? og Munch- parafraser 2015 kreatip.dk