Forståelsesfase. Ideudviklingsfasen. Fortæl en god historie. Forståelsesfasen kan lede frem til større empati, indsigt og nysgerrighed. Uge 2.

Relaterede dokumenter
Lærervejledning Læringsuge skoleåret UDSKOLING

Dansk og innovation. Titel på inspirationsforløb

Formgiv dag. BOOST- Innovativ skole i Helsingør. Grundkursus dag 4

Skolen 200 år, skolelivet før og nu med fokus på trivsel. Varighed: ca 1 uge Målgruppe: klasse

Introduktion til undervisning i innovation og iværksættermesse

Hvad er en flygtning?

AKT-KONFERENCE 2012 Spilleregler i klassen Aalborg, d. 4. oktober 2012

Møde 1 Møde 2 Møde 3 Møde 4 Udførelse Møde 5 Emne Opdage Opdage og drømme Drømme Skabe Jeres projekt Dele

Undervisningsplan 3-4 Klasse Dansk

UNDERVISNINGSMODEL I INNOVATION OG ENTREPRENØRSKAB

Iværksætteri forløb over 2 måneder

Elizabeth Gray Dansborgskolen, Hvidovre 30. April

Camp. - Idegenerering og ideudvikling i udskolingen

Udeskoleforløb Naturlyrik

OLE LUND KIRKEGAARD. Et danskforløb på 15 lektioner om Dragen af Ole Lund Kirkegaard Rettet mod 3. klassetrin

Dansk 3. klasse årsplan 2018/2019

1. Hvilke problemstilinger?

Undervisningsforløb i Materialekendskab

Aktivitetsskema: Se nedenstående aktivitetsskema for eksempler på aktiviteter.

1. bogstavejagt. FYSISKE RAMMER En skolegård

Introdag. BOOST- Innovativ skole i Helsingør. Grundkursus dag 1

ENDNU ET MEEBOOK- FORLØB TIL OPGAVE 10.

Velkommen til Klasseledelse og flow i indskolingen. Hvordan kan klasseledelse skabe et godt læringsmiljø samt understøtte flow i undervisningen?

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Kreativ produktudvikling

LAV FILM OM VENSKABER

LAV FILM OM VENSKABER

Skoletilbud. Gerlev Idrætshøjskole & Lauritzen Fonden. Gerlev Idrætshøjskole & Lauritzen Fonden. Copyright Legeskibet 2016

1. Hvordan tror du huset ser ud udenpå.

Lærerprofession.dk et site om lærerpraksis og professionsudvikling november 2012 folkeskolen.dk

Selvfortælling - Gennemførelse

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Årsplan til samfundsfag sporfag 15/16 Demokratisk iværksætteri.

Skriv til en målgruppe

Dansk 3. klasse årsplan 2019/2020

Staveløb. Bane: Figurbanen. Mellemtrin. Dansk. Organisering: Hold af 2 elever. Hvert hold har 3 felter på yderstregerne.

Aktionslæring som metode

SMITTE-beskrivelse af fokus: Kultur, æstetik og fællesskab

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

Skriv til en målgruppe

Teamets samarbejde om uddannelsesparathedsprocessen

Sommeruni Synlig læring, elevers læringskompetence og feedback. Det Samfundsfaglige og Pædagogiske Fakultet

Design af den gode mødeproces. Projektledermøde april 2014

FUELED BY CLAIM DIN KULTURARV // DANS. Den lille havfrue nyfortolket og sat i perspektiv gennem dans

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

At fejle, gå i stå og komme videre er kernen i vores aktiviteter

Film - 7 gode argumenter for at arbejde med film

Et æble i madkassen - event for 2. klasse

LAV FILM OM VENSKABER

Årsplan for dansk i

1) Introduktion til projektarbejdet (15 minutter) Slide 2

Elevernes sproglige selvtillid opbygges dog stadig gennem leg og aktivitet.

VELKOMMEN TIL DESIGN THINKING-WORKSHOP

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Indhold. Hvorfor innovation? Index (procesmodel og metode) Eksempler på konkrete projekter og forløb Gruppearbejde Opsamling, refleksioner, spørgsmål

Tilsynserklæring. Øbro Fri Skole Forældrebestyrelsens formand. Certificeret. Kirsten Hansen

Fag, fællesskab og frisk luft

Den hemmelige. hule. Lærervejledning klassetrin

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

LISE - Camp Fase 1 LISE. Læring Innovation Science Esbjerg. Drejebog til Campforløb hvor innovative og naturvidenskabelige arbejdsmetoder er i fokus.

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: PROJEKTORIENTERET FORLØB AT ANVENDE SIN FAGLIGHED I PRAKSIS

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

IND SKO LING LOMA IND SKO LING LOMA UNDERVISNINGS FORLØB UNDER VISNING LOKALE RÅVARER I MIN MAD

Ingeniørens udfordring

Find og brug informationer om uddannelser og job

Eventyr. et forløb i 1.klasse. ipad, Tørresnor og Det fortællende tæppe. Af Mette Bech Pædagogisk konsulent for dansk i indskolingen CFU Sjælland

PÆDAGOGISK KURSUS FOR INSTRUKTORER EFTERÅR GANG

BILLEDKUNST OG INNOVATION

sproget Tag 1 fat på Samarbejde Løsninger Grammatik Voksne udlændinge, sprogindlæring og LEGO Arbejde, fritid og transport Lærervejledning side 1

buster i børnebiffen 2017

Fatkaoplysninger. Institutionens navn. Adresse. Telefonnummer. Hjemmeside. Leder Daglig pædagogisk leder Daglig pædagogisk leder. Navn.

Evaluering af læreplan Børneuniverset

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Dansk 7. kl Årsplan. Der arbejdes primært med øvrige forløb kan ses i elevernes mapper på Showbie.

Procesarket er tænkt som et dynamisk redskab, hvor der arbejdes med Post-itsedler, så processen kan gentages, og så

Der var engang På eventyr i Tivoli

KÆRE LÆRER - HER HAR DU ET OVERBLIK OVER RESTEN AF FORLØBET

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug. Arbejdsbogen 1. Ny udgave. Gerner Birk Kristiansen. Tekst og tegninger DATO:

Dansk årsplan 5. klasse

Lektionsplan: Drengen i den stribede pyjamas

Årsplan for skoleåret 2018/19

Læreplan Mat 3. Uge Forløb: Areal og koordinatsystem

Workshop om Innovation og Entrepenørskab

Pkt Tid Hvad Hvordan Visuelle midler Materialer

Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

Årsplan for engelsk 6. og 7. kl. 2016/17 Hanne og Simon Ward

Håndværk og design. Fokus på kreativitetsfremmende processer. V. Lissi W Thrane - Metropol

Dansk i 2. klasse. de opnår det basalt kendskab til EDB...arbejde i et tekstbehandlingsprogram.

Mægtige maskiner. Piloteringsmaskinen. Inddragelse af tv-programmer i indskolingen

Boris the Acrobat. Historien handler altså om at turde, at bliver bedre til noget, om venskaber og at være anderledes.

Procesværktøj om trivsel

Lærervejledning. Da julen var hjemmelavet

LISE - Camp Fase2 LISE. Læring Innovation Science Esbjerg. Drejebog til Campforløb hvor innovative og naturvidenskabelige arbejdsmetoder er i fokus.

Årsplan dansk 1. klasse

Digitale Sexkrænkelser

Podcastanmeldelse produceret i GarageBand

ET ÆBLE I MADKASSEN. Introduktion. Koncept 2. KLASSE

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Side 1. DREJEBOG TIL UR møde november 2017 på Sinatur Hotel Storebælt, Østerøvej 121, Nyborg. Indledende overvejelser

Transkript:

Forløb til indskoling: Uge 1 Uge 2 Uge 3 Uge 4 Læringsmål: Fortæl en god historie 2-4 lektioner Forståelsesfase Læse børnelitteratur, billedbøger for klassen. Forstå modtagers behov/problem: Litteratursamtaler ud fra bogsystemet Fandango for 2.klasse. Arbejde med Babyen der ikke ville ud af Kim Fupz Aakeson. Indledende øvelser: Idemap og samtale/introduktion om/til modtager: Modtagers begyndende skrive/læsefærdigheder Forståelsesfasen kan lede frem til større empati, indsigt og nysgerrighed 0.-1.klasse Ideudviklingsfasen Brainstorm i plenum på baggrund af Idemap Samarbejde med andre om at få ideer Læreren skriver ned på post its og kategoriserer Udvikle ideer der hænger sammen med det faglige felt

efterfølgende. Hænges på væg/rude i klassen Øvelse Tur med hund Realisering Udvælgelse af ide Skabe prototype/produkt Arbejde selvstændigt Udvikle prototyper Lære at fejle og fejre fejlen Færdiggøre produkt Overlevering af produkt til modtager Evaluering Fotocollage af forløb inklusiv læringsmål. Refleksion over egen læring Find øvelse i bogen Innovative elever eller hjemmesiden.) Viden om egne kompetencer Evaluerings arbejdsark fra bogen Innovative Elever Viden om innovative processer og metoder Samtale i plenum

Om forløbet: 2-3.klasse skal lære 0-1.klasses elever, at fortælle en god historie. De store elever overrækker til sidst i forløbet 0-1.klasse et produkt, der kan være deres nye redskab til at fortælle en god historie. Det vil være en prototype eller et produkt udviklet af 2.-3.klassen på baggrund af deres viden. Det kan fx være en historiekasse med tegnede figurer, et spil, en ipad og introduktion til Puppet Pals eller noget helt andet. Her skal læreren have materialer klar til produktet. Det kan være LEGO, modellervoks, piberensere, skotøjsæsker, karton, paptallerkner, sugerør. Gennem forløbet træner 2.-3 klassen deres danskfærdigheder og videregiver deres viden gennem en innovativ proces, der er værdiskabende. Her for en 0.-1. klasse med begyndende skrive/læsefærdigheder. Produktet kan udlånes/overleveres på skolens PLC. Forløbets faglige mål er: Eleverne skal kunne genkende og arbejde med deres egne kompetencer og evner inden for danskfærdigheder. I dette forløb: historeopbygning, komponenter i en fortælling og de tre ordklasser: navneord, udsagnsord og tillægsord Under hele forløbet bruges Brain Breaks, som energizers. De bliver brugt, når læreren kan se eleverne har brug for fornyet energi. Link: http://www.saetskolenibevaegelse.dk/oevelser.aspx Sæt musik på som opstart i nogle af faserne. Her skal eleverne føres ind i en god stemning. Forløbet er opbygget og inspireret af bogen: Innovative elever af Lillian Rohde og Anja Lea Olsen, Innovative elever undervisning i fire faser, 2013 Akademisk forlag. Derudover Fandango for 2.klasse, Dansk bogsystem. Til opstart af forløb: Hovedperson/biperson. Forløbet er udviklet og designet af: Elizabeth Gray, Dansborgskolen, 2014

Kreativitetsfremmende aktivitet til folkeskolen Tur med hunden En mand bor i et hus. Han vil gider ikke lufte sin hund. Hvordan vil I løse opgaven for ham? I skal tale sammen i en gruppe på max fem I skal finde frem til jeres løsning der er ingen begrænsninger I må finde på lige hvad I vil! Tegn jeres ide på et A3 papir, skriv jeres navne på og dato. Efter behandling vælg en af følgende: Byg jeres ide i Lego Tegn jeres ide på Whiteboard Byg jeres ide I modellervoks Fremlæg jeres ide for klassen og fortæl hvorfor, lige præcis jeres ide er den bedste. Læringsmål: Eleverne lærer om: samarbejde, kommunikation, problemløsning, kreativitet Elizabeth Gray, Dansborgskolen Inspireret af INDEX Design To Improve Life http://www.designtoimprovelifeeducation.dk/da/content/kompas

Idemap Gruppe: Navn: Klasse: Modtager: