Fantasy. Gennem øvelser, tekster og filmtrailere arbejder de både med kendte eksempler fra fantasy og med at skabe deres eget fantasyunivers.

Relaterede dokumenter
Til slut viden skal de samle deres viden som grundlag for selv at lave en fantasyhistorie

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 8. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Hanna Cohen s Holy Communion

Omdrejningspunktet i dette forløb er novellen Oh! Carol, som er den del af bogen Oh! Carol and Other Steve Stories, som findes på superreaders.dk.

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Fabulous Fiction gennemførelsen

Liebe und Gefühle. Forløbet tager udgangspunkt i det sprog unge benytter sig af i Tyskland i dag. Det gælder både det talte sprog og det skrevne.

A Trip Around the USA

Made in Germany. Eleverne kan bruge forløbets tekster og links som pensum ellers synopsis tekster samt ordforrådsskattekiste udover Mein Wörterbuch.

Formula 1. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem slå gloserne fra, når de læser teksten.

Märchen. Om forløbet. Niveau. Varighed. 8. klasse. 8 lektioner

US Elections. Forløbet er lavet med udgangspunkt i klasses elever, men rummer også udfordringer for elever i 10. klasse.

Music Stars and Stories

Beauty World Tour. Forløbet har særligt fokus på elevernes færdigheder inden for diskussion og skriftlig fremstilling.

Mirror, Mirror on the Wall

The Bizarre World of Tim Burton

Boris the Acrobat. Historien handler altså om at turde, at bliver bedre til noget, om venskaber og at være anderledes.

Jugendsprache. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse. 6-8 lektioner

Merry Christmas. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Årsplan for engelsk i 8. klasse

Årsplan for 3.kl. i dansk på Herborg Friskole

Inspiration til arbejdet med engelske billedbøger. i klasse

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Engelsk årsplan: 4. klasse. 17/18

Vi begynder på et helt nyt engelsksystem, som hedder A Piece of Cake. Af praktiske grunde arbejder begge klasser ud fra samme bog.

Free Time, Me Time! Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

LEGO StoryStarter - et engelskforløb om 'Mash up fairy tales' i 5.kl.

Friendship. I Teacher-knappen på de enkelte sider i forløbet vil du kunne læse, når der er ekstra fokus på sociale kompetencer.

D U G L E M M E R A L D R I G D I N T I D P Å B R O B Y

Un animal de compagnie

Årsplan for dansk 3.-4.klasse

buster Vild med film 2018 side 1 af 5 Vild med film 2018 Fantastiske fantasy! Lær fantasygenren at kende og at anmelde fantasy-film Elevark

Anderssein. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse lektioner

Fagformål for faget tysk

Hundefutter. Om forløbet. Niveau. Varighed. 9. klasse. 10 lektioner

Myths and Legends. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. 6. klasse lektioner

Vejnoveller fra Sophienborgsskolen

Undervisningsplan: Open Up - working with genre (til Open Wide, 2. udgave)

Læringsmål: Årsplan Dansk. 2.klasse. Mål

Intro. Kompetenceområde: Læsning Finde tekst. Eleven kan vælge en tekst ud fra et mindre udvalg. Tekstforståelse

Årsplan for 3. klasse Dansk 2015/2016

Forløbet Le feu d'artifice har fokus på læsning. Eleverne læser en bog om nytårsfyrværkeri, og hvor galt det kan gå.

NIF TILLÆG TIL LÆRINGSMÅL ENGELSK

Den største oplevelse et menneske kan have, er mysteriets

Årsplan for engelsk 6. klasse Skoleåret 2016/17

Fan fiction. Forløbet er lavet med udgangspunkt i klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Årsplan engelsk 2019/ CSU

Årsplan engelsk 2017/ CU

Formål for faget tysk

Årsplan i 1. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

Engelsk 5. klasse årsplan 2018/2019

Das Traumtor. Om forløbet. Oversigt over forløbet. Niveau. Varighed. 6. klasse. 6-8 lektioner

Feuer auf dem Zeltplatz

Årsplan engelsk 1. klasse 2017/18

Reventlow Lille Skole

Den største oplevelse et menneske kan have, er mysteriets Albert Einstein

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. 1 Jeg kan forstå hovedindholdet af talt tysk om personbeskrivelser.

Årsplan 2016/17 Engelsk JKL

Dansk 4. klasse årsplan 2018/2019

Vesthimmerlands Naturfriskole

Engelsk 6. klasse årsplan 2018/2019

Time Capsule. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse. 12 lektioner

Årsplan 2016/17 Engelsk JKL

Sternzeichen. Niveau. Varighed. Forfatter. Om forløbet. Forslag til læringsmål og tegn på læring klasse lektioner.

aktiviteter Ordlege. Læsning, oplæsning og oversættelser af tysksprogede tekster. Gruppearbejde. Samtaler og diskussion.

Årsplan engelsk 6. klasse

ENJOY! Om forløbet. Om Tim Burton. Varighed Ca. 1,5 måned.

aktiviteter Ordlege. Læsning, oplæsning og oversættelser af tysksprogede tekster. Gruppearbejde. Samtaler og diskussion. ITinddragelse (ordbøger).

Fagplan for tysk. Delmål 1 efter 6. klassetrin

LENE KAABERBØLS HØG AAGAARD SVANEKIER

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

Pete the Cat - I Love My White Shoes

Planlægningsguide til situationsdidaktik NN - Engelsk 9.A & 9.B Rap and Life in the Ghetto - en radio dokumentar

Pit Stop #6 - Food! Færdigheds/ vidensmål. Færdigheds/ vidensmål. What Did People Eat?

Læseplan for faget dansk som andetsprog basisundervisning

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 1. KLASSE

Ab in den Skiurlaub. Om forløbet. Niveau. Varighed. 5. klasse lektioner

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

Årsplan for engelsk i 5. klasse 2017/2018

Undervisningsbeskrivelse af valgfaget Godt igennem.

Det er vores mål, at undervisningen tilrettelægges sådan, at eleverne skal kunne:

Vesthimmerlands Naturfriskole

Emne 2 Animals. Tegn på læring 1. Eleven kan i undervisningen mundtligt beskrive dyr vha. almindelige adjektiver og fagter.

! Årsplan Team Asteroider 2014 / 2015

Formål for faget engelsk. Slutmål for faget engelsk efter 9. klassetrin. Kommunikative færdigheder. Sprog og sprogbrug

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Bedømmelseskriterier for engelsk niveau D

Guide til lektielæsning

Middle School, USA. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse lektioner

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Engelsk årsplan 8.A Helle Wormslev 2015/2016

Novelleskrivning med IBog

Plan for dansk klasse Det talte sprog

Årsplan 8. klasse Uhre Friskole 19/20

Årsplan for engelsk i 4. Klasse - 17/18 - VA/CP

Bedømmelseskriterier for engelsk niveau E

Årsplan for danskundervisning på Den Skandinaviske Skole I Maputo April, Maj, Juni 2015

Trin - og slutmål for faget Tysk

Transkript:

Fantasy Forfatter Shân Mari Linnet Nissen Niveau 7. klassetrin Niveau 12-14 lektioner Om forløbet Eleverne lærer i dette forløb genren fantasy at kende. De skal arbejde med de enkelte elementer, der kendetegner fantasygenren, herunder ordforrådet, karaktererne, de magiske elementer og meget mere. Gennem øvelser, tekster og filmtrailere arbejder de både med kendte eksempler fra fantasy og med at skabe deres eget fantasyunivers. Til slut viden skal de samle deres viden som grundlag for selv at lave en fantasyhistorie. Faglige mål Forløbet har særligt fokus på tekst- og genreforståelse. Eleverne lærer om og arbejder med fantasy som genre. Gennem forskellige teksttyper lærer eleverne om genren fantasy, hvilke elementer og ord der kendetegner den, hvilke beboere fantasyverden er befolket af osv. Eleverne får rig lejlighed for at operationalisere deres viden igennem de mange opgaver, hvor de løbende skal anvende deres viden og selv skal producere indhold, der lever op til genretrækkene. Forløbet afsluttes med et projekt, hvor eleverne skal skrive deres egen fantasyhistorie og dermed får mulighed for at bruge al den viden, de har samlet sammen i løbet af forløbet. Forløbet er lavet med udgangspunkt i 7. klasseelever, men rummer også udfordringer for elever i 6. og 8. klasse. Forløbet tilgodeser disse mål for engelsk i 9. klasse:

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være Niveau 1: Eleven skriver en historie med inddragelse af få genretræk og med en del gentagelser fra forløbet. Niveau 2: Eleven skriver en historie i sit eget sprog med inddragelse af få genretræk og genretypiske ord. Skrivning (9. klasse/f2) Eleven har viden om kriterie til valg af sprog og indhold. Øvrige færdigheds- og vidensmål Læsning (9. klasse/f2) Eleven kan forstå centrale synspunkter i autentiske tekster. Sprogligt fokus (9. klasse/f2) Eleven kan anvende et rimelig præcist og nuanceret ordforråd. Tekst og medier (9. klasse/f1) Eleven kan producere multimodale teksttyper på engelsk. Eleven skriver sin egen fantasyhistorie med inddragelse af typiske ord og genretræk. Øvrige læringsmål Eleven læser og forstår et uddrag fra The Wonderful Wizard of Oz og bruger denne viden i en samtale. Eleven anvender et genrespecifikt ordforråd i sin fantasihistorie. Eleven anvender et digitalt værktøj til at producere sin fantasihistorie. Niveau 3: Eleven skriver en historie i et flydende og originalt sprog med tydelig inddragelse af de gennemgåede genretræk og genretypiske ord.

Tilrettelæggelse af undervisningen Oversigt over forløbet GOALS PART 1 Religion PART 2 Hannah Cohen s Holy Communion PART 3 Themes PROJECT At lære om fantasygenrens særlige karakteristika og ordforråd og til slut skrive sin egen fantasyhistorie. Text: The Fantasy World (0,3 ns.) Text: The Fantasy Setting (0,5 ns.) Trailer: Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (YouTube) Trailer: Alice in Wonderland (YouTube) Baum, L. Frank: The Wonderful Wizard of Oz (1,2 ns.) Eleverne skriver deres egen fantasyhistorie med inddragelse af typiske ord og genretræk Tilrettelæggelse af undervisningen Dette forløb er målrettet grundskolens overbygning og varer i sin fulde længde 12-14 lektioner. Forløbet har særligt fokus på tekstforståelse og genrekendskab. I forløbet kommer eleverne omkring genren fantasys særlige ordforråd og karakterstika. Forløbet munder ud i et produkt hvor eleverne skal lave deres egen fantasyhistorie med udgangspunkt i det, de har lært igennem hele forløbet. Du kan tage udgangspunkt i denne oversigt over, hvor lang tid du bør sætte af til hver del. GOAL PART 1 PART 2 PART 3 PROJECT 15 minutter 1-2 lektioner 3-4 lektioner 3-4 lektioner 3 lektioner Kortere forløb: 8-10 lektioner Hvis du ønsker et kortere forløb eller at differentiere din undervisning, er dette også muligt. Forløbet er tilrettelagt således, at du kan undlade dele af opgaverne eller forkorte enkelte præsentationer, skriftlige kommentarer eller lade projektet blive en skriftlig aflevering, eleverne laver derhjemme. Opgavevejledning GOAL

Gennemgå læringsmålene med eleverne, så de er med på, hvad formålet med arbejdet er. Indled gerne emnet med en klassebrainstorm om, hvad fantasy er, og hvilke fantasyhistorier de kender. På den måde aktiverer eleverne deres forforståelse og bliver sporet ind på emnet. PART 1: What Is Fantasy? Fantasy words Eleverne skal igennem hele forløbet huske at skrive deres ord i My own Dictionary, så de har ordene samlet, når de skal skrive deres egen historie. De skal oprette et emne om fantasy. Derudover kan det være en god ide at kategorisere ordene fx: steder, personer, farver, ordforråd, magiske elementer og dyr/væsener. Dette kan de gøre både inden og efter brainstormen. Hvis der er brug for yderligere ordforrådstræning, kan du evt. snakke med eleverne om forskellige strategier som gæt og transparente ord. Derudover er det en god idé at øve ordbogsopslag og træne eleverne i dette. Word wizard Eleverne gøres opmærksomme på et lille hjørne af det massive ordforråd, man kan bruge i arbejdet med fantasygenren. Her skal de arbejde ud fra tre kategorier med grammatisk fokus og inddele ordene i de tre ordklasser: Nouns, verbs og adjectives. Mange af ordene går igen i næste opgave, så det er en god idé at bruge lidt tid på, at eleverne slår de ord op, de ikke kender og meget gerne lægger dem ind i My own Dictionary. Dette kan evt. gives for som hjemmeopgave. Efterfølgende skal eleverne vælge tre af ordene ud og bruge dem i sætninger. Gør eleverne opmærksomme på, at adjektiverne er brugbare til beskrivelser og i opremsninger, fx: the evil, old and ugly witch; the dark, huge and foggy woods. Du kan også overveje at snakke med eleverne om ord, som både kan være verber og substantiver fx curse. Fantasy characteristics I denne opgave skal eleverne sammensætte sætninger, der fortæller dem om genren. De indhenter hermed en viden om genre og indhold, samtidig med at de får endnu flere ord med, de kan bruge i forløbet. Efter de har løst opgaven, skal de kort summe med deres partnere for at se, om de kan komme i tanke om historier, der indeholder alle kendetegnene. Snak gerne med eleverne om, at de skal huske kendetegnene og bruge dem, når de til slut selv skal skrive en fantasyhistorie. Part 2: The Fantasy World The fantasy setting

Her skal eleverne selv prøve at lave en setting til deres historie. De skal som minimum komme omkring hvor, historien finder sted, hvem hovedpersonerne er, og hvordan stemningen er. Du kan selv vælge at sætte flere kriterier op. Du kan evt. differentiere ved at lade nogle elever nøjes med at skrive stikord, mens andre skal lave en sammenhængende beskrivelse. Du kan også bede eleverne sætte det op i et online program som fx Padlet, så de kan præsentere deres settings for klassen. Entering the fantasy world Eleverne ser trailere til to film, der begge bygger på klassiske fortællinger inden for fantasygenren. De fleste elever kender nok til historierne i forvejen og har enten læst dem eller set dem som film. De kan eventuelt gengive indholdet for hinanden i par eller grupper. Trailerne viser tydeligt, hvordan hovedpersonerne kommer ind i fantasyverden, og eleverne skal i par snakke om dette. De kan dels beskrive dem for hinanden, men også snakke om forskelle og ligheder og evt. sammenligne med andre breakthrough barriers, de er stødt på. Tal eventuelt om andre eksempler på breakthrough barriers som eleverne kender det kan også være fra computerspil. Your breakthrough story Eleverne får muligheden for at bruge deres egen viden og fantasi og ikke mindst det allerede tillærte om genren og ordforrådet. Der er givet nogle rammer for indholdet, men I kan vælge at udvide listen, hvis I synes. Meningen er, at denne skriftlige opgave skal være kort og kun have fokus på, hvordan personen kommer ind i fantasyverdenen. Den kan fx gives en begrænsning på mellem 120-150 ord. Produktet kan dog også gives som lektie som større skriftlig opgave. Picturing the fantasy world Eleverne skal her have gang i deres fantasi ved at beskrive billeder med motiver fra fantasygenren. Billederne kan også gennemgås sammen i klassen i stedet. Part 3: Fantasy Elements Fantastic characters I fantasygenren findes altid en quest. I teksten, som er fra The Wonderful Wizard of Oz, får eleverne et eksempel på en karakter, som er en almindelig lille pige, og den fantasiverden, hun er blevet en del af og skal udfordres i. The Quest

I fantasy genren findes altid en quest. Dette kan I sikkert finde mange gode eksempler på. I dette eksempel som er fra The Wonderful Wizard of Oz, får eleverne et eksempel på en karakter som er en almindelig lille pige og den fantasiverden hun er blevet del af og skal udfordres i. I kan læse hele historien på Gutenberg. INDSÆT link http://www.gutenberg.org/files/43936/43936-h/43936-h.htm Magic and Spells Magic and spells er også et element, der er vigtig i denne genre. Eleverne får muligheden for at skabe deres egne spells. Tal med eleverne om spells de måske kender, som fx fra Harry Potter: Reducto (breaks and destroys objects), Alohomora (unlocks and opens) eller Muffliato (fills peoples ears with muffled sounds). Make a potion Eleverne får lov til selv at lave en magisk opskrift. Det er en lidt lettere opgave og kan være sjov og kreativ. Lad eventuelt eleverne fremlægge den mundtligt. Part 4 Project Eleverne skal i dette afsluttende projekt vise, hvad de har lært. Alle elementer de har lært om genren fantasy og ordforrådet skal bruges i deres egen fantasi historie. Thinglink en god støtte til valg af setting og characters. Derudover er længden af de enkelte tekstelementer begrænset af formen. Alternativet til Thinglink er, at eleverne laver en skriftlig aflevering.