PÆDAGOGISK KURSUS FOR INSTRUKTORER EFTERÅR GANG

Relaterede dokumenter
PÆDAGOGISK KURSUS FOR INSTRUKTORER EFTERÅR GANG

PÆDAGOGISK KURSUS FOR INSTRUKTORER EFTERÅR GANG

Pædagogisk kursus for instruktorer gang. Gry Sandholm Jensen

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: PROJEKTORIENTERET FORLØB AT ANVENDE SIN FAGLIGHED I PRAKSIS

Pædagogisk kursus for instruktorer gang. Gry Sandholm Jensen Hanne Buhl

Pædagogisk kursus for instruktorer gang. Dorte Ågård

Læringsmålsorienteret didaktik 3 hold 2

Sådan kan I styrke arbejdet med at differentiere undervisningen på jeres skole

Evaluering af klinisk undervisningsseance i Kvalitetssikring og Patientsikkerhed afviklet på AAU på 4. semester den

Den professionelle opstart. Vi vil opnå eleven føler en tryghed i at være tilstede og udtrykke sig.

EVALUERING / FEEDBACK

Pædagogisk kursus for instruktorer gang. Dorte Ågård

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: RAMMESÆTNING AF SAMARBEJDE I STUDIEGRUPPER

Hotel- og Restaurantskolen Opfølgningsplan 2017

Lærings- & trivselsbarometer

1) Introduktion til projektarbejdet (15 minutter) Slide 2

STORGRUPPE- PROCESSER

Guide til samarbejde i team om læringsmålstyret undervisning

BYDELSMOR DEL. 1 Intro DEL DEL DEL. grunduddannelsen. Plan for. Materialeliste. Aktiviteter. til grunduddannelsen

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Har du brug for flere så skriv til Helle på

Drejebog til temadag med Tegn på læring

Pædagogisk kursus for instruktorer gang. Gry Sandholm Jensen

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

TEMA: AKADEMISK LÆSNING

Projektbog og læringsbarometer. Navn: Klasse:

Målstyret læring. Sommeruni Link til kursusmappe

Kompetenceudvikling i Holbæk dagtilbud

Kvalitetssystem på HTX Roskilde

Aktionslæring som metode

Pkt Tid Hvad Hvordan Visuelle midler Materialer

PEER-FEEDBACK SOM KVALIFICERENDE BINDELED MELLEM KLASSEUNDERVISNING OG EKSKURSIONER/OPLÆG

Godmorgen og velkommen til dag 2 Årsmøde2017 Det lægelig Videreuddannelsesråd

TEMA: DANNELSE AF STUDIEGRUPPER

IDÉKATALOG TIL EDU IT 7 FORSLAG TIL ONLINE AKTIVITETER I UNDERVISNINGEN ARTS AARHUS UNIVERSITET

Velkommen til dialogmøde

Evalueringsstrategi. Holstebro Tekniske Gymnasium Holstebro Handelsgymnasium

Teamets samarbejde om uddannelsesparathedsprocessen

Velkommen til Dag 2. Fysisk aktivitet hjælper os på vej. Forflytningsvejleder oktober 2015 Sopu Hillerød. Måder vi arbejder på:

FORMIDLINGSKURSUS DET RULLENDE UNIVERSITET DAG 1

TAKEAWAY TEACHING TEMA: GRUPPEDANNELSE. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier. Udviklet af Rose Alba Broberg, CUDiM

Besvarelser af elektronisk modulevaluering Efterår Diplomuddannelsen i Erhvervspædagogik

ADJUNKTMØDE ASE MANDAG D. 20. NOVEMBER 2017 AARHUS UNIVERSITET SCIENCE AND TECHNOLOGY LEARNING LAB 20. NOVEMBER 2017 CENTERLEDER, ST LEARNING LAB

Evaluering på Mulernes Legatskole

Evaluering af den samlede undervisning på Korinth Efterskole Spejderskolen og plan for opfølgning. Juni 2012

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: PEER FEEDBACK PÅ SKRIFTLIGE OPGAVER

Bramsnæsvigskolen. 2017/2018 Bramsnæsvigskolen. Lars Rosenberg, Vibeke Hesselholdt Larsen BRAMSNÆSVIGSKOLEN, LEJRE.

Offentlig Innovation & Digitalisering Modul og semesterevaluering, 5. semester, efterår 2016

Den Fælles Europæiske Referenceramme for Sprog (CEFR)

Velkomst-quiz. Kan du gætte de fem arter i VILDT?

UDDANNELSESBOGEN - min røde tråd på GF2

TAKEAWAY TEACHING TEMA: FEEDBACK. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier. Udviklet af Stine Heger og Helle Hvass, CUDiM

Evaluering af klinikophold med fokus på diabetes for MedIS og medicinstuderende på 2. semester

Procesværktøj om trivsel

Planlægning af et længerevarende undervisningsforløb til stx

GODE RÅD OM. Medarbejder udviklingssamtaler MUS MEDARBEJDERUDVIKLINGSSAMTALER - MUS. Udgivet af DANSK ERHVERV

Implementering af samtaleredskabet Spillerum. Et inspirationskatalog til medarbejdere i dagtilbud

Hvorfor gør man det man gør?

Videndeling i praksis. Praksiscenter 2015 Et format til videndeling i afdeling og team

Uddannelsesplan for lærerstuderende

ENTREPRENØRIELLE KOMPETENCER

Omsorg for personer med demens

Samarbejde om Kerneopgaven

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

Vejledning om undervisningsplan i faget praktik

GF2-PAU UDDANNELSESBOG 8. juni :43

Evaluering for klinisk undervisning Træningsafdelingen Svendborg Kommune

UCL Formidlings- og undervisningspraksis Tema 4 Evaluering som teori og metode

Undervisningsforløb i Materialekendskab

Mål for elevernes alsidige udvikling Indskolingen - Skolen ved Søerne

Elev-til-elev læring med opgaveeksempler. uden hjælpemidler

Slutevalueringen dokumenterer desuden, at evalueringen er foretaget

Hvor var det nu vi kom fra?

Jordbrugets videnskabsteori 2010 Kommenteret kursusevaluering

Opsummering af introducerede metoder. Kubix, februar 2016

Uddannelsesplan for praktikstuderende på Køge Lille Skole

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Dialogmøde om TrivselOP - alt hvad du skal bruge

Besvarelser af elektronisk modulevaluering Efterår Diplomuddannelsen i Erhvervspædagogik

Pædagogisk kursus for instruktorer gang. Gry Sandholm Jensen

Resultater for Semester (syde17) - E17 1

Resultater for Semester 05 (syde15) - E17 1

Uddannelsesplan Eskilstrup Børne- og skolefællesskab

Vejledning til forberedende undervisningsforløb til ugeskemaopgaven

UDDANNELSESBOGEN - min røde tråd på GF2

Praktikvejlederuddannelsen Modul 1

Resultater for Semester 04 (3kde16) - F18 1

Uddannelsesplan for praktikanter på Reventlow Lille Skole

Den Fælles Europæiske Referenceramme for Sprog (CEFR)

Response på det pædagogiske didaktiske grundlag. Eva Lie Bendixen & Lise Ebdrup Rasmusen

Uddannelsesplan for Hedegårdenes Skole - et godt praktiksted

Vi starter kl

Studieunit Marts Metodehåndbog - til evalueringsaktiviteter med grupper af elever og/ eller studerende i slutningen af praktikforløb

Pkt Tid Hvad Hvordan Visuelle midler Materialer

Evaluering af undervisningen i Matematik

Undersøgelsesbaseret matematikundervisning og lektionsstudier

Evaluering af klinikophold med fokus på mødet med pædiatripatienten for medicinstuderende på 4. semester

Evaluering MPA09, 1. Sem. F09, Organisation & ledelse

Resultater for Kirkeforskning (3kde15kir) - F18 1

Praktikskolens uddannelsesplan

Transkript:

PÆDAGOGISK KURSUS FOR INSTRUKTORER EFTERÅR 2014 3. GANG SARAH ROBINSON SROBIN@TDM..DK

PROGRAM GANG 1-3 1. torsdag den 21. aug. kl. 13.00-16.00 Instruktorrollen og læreprocesser 2. torsdag den 28. aug. kl. 13.00-16.00 Undervisningsplanlægning 3. torsdag den 25. sept. kl. 16.00-19.00 Erfaringsudveksling: praktiske og personlige udfordringer

PROGRAM I DAG Erfaringsudveksling: praktiske og personlige udfordringer 16.00 - Generelle praktiske erfaringer Deltagerinvolvering (herunder evaluering) 17.30 (ca.) Sandwich 18.00 Personlige udfordringer Videre arbejde med jeres undervisning

FRA SIDSTE GANG Generel feedback fra sidste undervisning (post-its) Læringsmål er centrale i planlægningen af undervisning Eksplicit og præcis formulering af læringsmål kan være vanskelig Skal de studerende være klar over læringsmål for hver gang? Er min viden nok til at undervise? Kan jeg variere undervisning nok? Er niveauet rigtig for de studerende?

FORBEREDELSE TIL I DAG 1. Udvælg en undervisningsgang/et afgrænset emne fra din undervisning; 2. Noter 3 ting, som lykkedes, og forbered dig på at forklare dem 3. Noter 1-3 ting, som ikke lykkedes (som du er utilfreds med), og forbered dig på at forklare, hvad du ville opnå, som du er utilfreds med.

ØVELSE I TREKANTER! 1. Del (5 min. til hver 15 min. i alt) A: Forklar de 3 ting, der lykkedes for dig B: Spørg ind til hver ting og stil opklarende spørgsmål C: Lyt og skriv kort på en post-it en beskrivelse for hver ting (3 post-its) 2. Del (5 min.) I har nu 9 post-its snak om, om der er overlap? Hæft post-its til whiteboard.

SPEED-NETWORKING 10 min. Hvad har du mest lyst til at fortælle om? 10 min. Hvad har du mest lyst til at spørge om?

REFLEKSION OVER ØVELSESFORMER Individuel refleksion Skriv øvelse Del beskrivelsen med sidemanden Gentagelse fra sidemanden Gruppediskussion Beskrivelse på post-it Ny forståelse Think-Pair-Share Speed-networking

REFLEKSION I TREKANTER! Hver person har 5 min. A: forklar - Hvad vil jeg gerne opnå? Hvad gik galt? B: spørg ind C: beskriv kort problem på post-it Sammen snak om mulige løsninger Skriv post-it og hæft på whiteboard med Udfordringer og mulige løsninger

TÆNKEPSE MED SPISNING PSE

EVALUERINGSFORMER Hvad skal evalueres? (de studerendes læring, undervisningen, underviseren) Hvad er formålet? Formativ eller summativ

EVALUERINGSFORMER Formative evalueringer Dobbelt formål: både underviser og/eller de studerende selv får indblik i deres læring Skal bruges fremadrettet Summative evalueringer Beskriver sum af læring/om læringsmålene er opnået eller ej Overvej formen: mundtlig/skriftlig, anonym/navngiven, med eller uden fælles opsamling, fast skema eller andet? Husk, at måden, du spørger på, har betydning for svarene

HVORDAN BRUGES FORMATIVE EVALUERINGER? Spørg uddybende, hvis du ikke forstår tilbagemeldingerne Brug tilbagemeldingerne: saml op på dem, indarbejd (nogle af) ideerne Samarbejd med andre instruktorer del dine overvejelser og frustrationer Lad dig ikke gå på lær af det!

REFLEKSION I UNDERVISNINGEN Forslag til evaluering (plenum, skriftlig feedback, surveyxact, quiz, test, post-it mm.) Hvad var godt ved undervisningen? Hvad har du lært i dag? Hvad ved du, som du ikke vidste før? Hvad kan du, som du ikke kunne se før? Hvad er du i tvivl om? Hvad vil du gerne have mere at vide om? Hvordan kan du anvende det, du har lært?

EVALUERINGER Man kan aldrig få 100 % positive evalueringer Ingen underviser gør alting rigtigt Studerende er forskellige og reagerer forskelligt på undervisning Men evalueringer skal bruges konstruktivt

SURVEYXACT Hvad kan du, som du ikke kunne før? Hvad vil du gerne have mere at vide om? Hvor vil du få de oplysninger du har brug for? Giv feedback til underviseren om struktur og indhold i undervisningen https://www.survey-xact.dk/linkcollector?key=wga61gh9cp12

SPØRGSMÅL? Til instruktorkurset Uklarheder? Pædagogiske problematikker Vanskelige situationer? Praktiske spørgsmål Hvad gør I andre, når der er pause? Skal man uddele slides på forhånd?

TAK FOR DENNE GANG! God vind fremover Husk at bruge hinanden og vær ikke bang for at spørge!