Mr. MacDonald s suitcase

Relaterede dokumenter
Beskrivelse af forløb:

Pete the Cat - I Love My White Shoes

Mrs. M s School Bag and Pencil Case

Naturens spisekammer: Æbler hvordan gemmer vi sæsonens frugt?

Årsplan engelsk 1. klasse 2017/18

Guide til samarbejde i team om læringsmålstyret undervisning

Årsplan i 1. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

The Father, the Son and the Donkey

Engelsk i 1.2.klasse klasse. Engelsk kompetenceområder.1.-4.klasse.

Titangade. 16. september 2014

Lærervejledning For Thumbs up 1. klasse

Folkeskolens sprogfag: Forenklede Fælles Mål

Årsplan 2015/2016 (2. klasse)

Forenklede Fælles Mål tysk

Årsplan for engelsk i 3. klasse på Voldumegnens Friskole.

Rejse Almen. Almen - Essentielle. Almen - Samtale. At spørge efter hjælp. At spørge efter om en person snakker engelsk

Rejse Almen. Almen - Essentielle. Almen - Samtale. At spørge efter hjælp. At spørge efter om en person snakker engelsk

Årsplan 2015/2016 Engelsk 3. Klasse

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Læringsmålsorienteret didaktik planlægning af læringsmålstyret undervisning

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Kom godt i gang med. mikrov.dk. Kom godt i gang med Little Bridge 1

Moi et mon école dans le monde francophone

Årsplan for 2.klasse 2018/19 Engelsk

Årsplan for engelsk i 2. klasse Skoleåret 2016/2017

Sommeruni Synlig læring og læringsmål i fagene og emner Dansk (indskoling og mellemtrin): Børn med særlige behov. Trine Nobelius, lektor

Årsplan for engelsk i 1. klasse på Voldumegnens Friskole

Årsplan 2015/2016 Engelsk 1. Klasse

Årsplan for 4. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

SJOVT betyder at have en god lektion, at have sig selv med, og at have en god føling med hvad man gør, og hvor man er fagligt.

Læringsmålorienteret undervisningsforløb i tysk

3b engelsk Lad mig starte med at fortælle, hvad målet med engelskundervisning er. Engelskundervisningen har fire formål.

Workshop: Læringsmålstyret undervisning i dansk som andetsprog. Multikulturelle skoler Mette Ginman - mmg@ucc.dk

Flashcard og TPR aktiviteter:

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Sprogligt fokus (Fase 1) Jeg kan forstå og bruge engelske høflighedsudtryk.

BØJ UDSAGNSORD MED CITIBOIS

Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

Fælles Mål og arbejdet med læringsmål i den åbne skole

Inspiration til arbejdet med engelske billedbøger. i klasse

Årsplan engelsk 3. klasse 2016/17

Årsplan engelsk 2. klasse

Vejnoveller fra Sophienborgsskolen

Årsplan for 3.klasse 2018/19 Engelsk

Music Stars and Stories

Årsplan engelsk 3. klasse Da klasse samlæses, differentieres undervisningen helt naturligt for at alle klassens

INSPIRATIONSFORLØB MED GLOBALT FOKUS - ENGELSK CULTURAL ENCOUNTERS

Årsplan engelsk 2. klasse Da klasse samlæses, differentieres undervisningen helt naturligt for at alle klassens

Vi læser og fortæller gode historier - Gennemførelse

Årsplan 5. klasse engelsk Skoleåret Lærer: Susanne Hviid

Fællesmålene for franskundervisningen er inddelt i tre kompetenceområder: - Mundtlig kommunikation - Skriftlig kommunikation - Kultur og samfund

Engelsk årsplan: 4. klasse. 17/18

Ten Greedy Bluebottles

Tema: Pets Fag: Engelsk Målgruppe: 4. klasse Titel: Me and my pet Vejledning Lærer

Vi arbejder videre på de færdigheder og kundskaber eleverne allerede har opbygget med Mie Svane i 3 klasse.

Reventlow Lille Skole

Lærervejledning For Thumbs up 2. klasse

Titel. Data om læremidlet:

Uddannelsesplan praktikniveau II

Et fagligt løft af folkeskolen

English is my best! Vordingborg den 26. februar 2013

Formula 1. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem slå gloserne fra, når de læser teksten.

Årsplan for 3. klasse Engelsk 2017/2018

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview

Find og brug informationer om uddannelser og job

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Japansk. - sprog og kultur

Pit Stop #3 Here I Am

Årsplan. Engelsk 5. klasse

Årsplan 2015/2016 Engelsk 4. Klasse

Free Time, Me Time! Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Ideerne i denne vejledning er udarbejdet til første episode Peppa Pig and the Muddy Puddles.

Guide til årsplanlægning med forenklede Fælles Mål

In a dark, dark Town

Årsplan for engelsk i 4. Klasse - 17/18 - VA/CP

Årsplan Engelsk 5. klasse ( denne årsplan vil snarest træde i kraft, når eleverne er fortrolige med større tekstmængder )

Opdateret maj Læseplan for valgfaget spansk

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Årsplan engelsk 3.a skoleåret

Little Red Riding Hood topic box

HOW MANY? FORMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Forslag til årsplan for 5. klasse, engelsk Udarbejdet af pædagogiske konsulenter Helle Egekov og Signe Schmidt Rye

Kreuz und quer durch Deutschland

Bevægelsesfabrikken Undervisningsforløb Engelsk klasse

ENGELSK KOM GODT FRA START

3.kl Engelsk. Underviser: Pernille Kvarnstrøm Jørgensen. Skoleåret 2016/17

Wanda s World. Niveau. Varighed. Om forløbet. Vejledende sværhedsgrad = middel klasse. ca. 8 lektioner

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Merry Christmas. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Selvstændigt projektarbejde

Ab in den Skiurlaub. Om forløbet. Niveau. Varighed. 5. klasse lektioner

Målstyret undervisning og undervisningsdifferentiering

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

Rejse Almen. Almen - Essentielle. Almen - Samtale. At spørge efter hjælp. At spørge efter om en person snakker engelsk

WORKSHOP engelsk i 1. klasse

Undervisningsforløb. - Eventyr i en modtageklasse. Baggrund for forløbet:

UNDERVISNINGSPLAN FOR:

Årsplan for engelsk i 4.kl. i skoleåret

Årsplan Engelsk 4 klasse

SommerUni Engelsk (indskoling - mellemtrin): Mindre kendskab til forenklede fælles mål. Forenklede Fælles Mål: Definitioner og Anvendelser

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Transkript:

Mr. MacDonald s suitcase Undervisningsforløbet Mr. MacDonald s suitcase beskriver læringsmålstyret undervisning i faget engelsk i 1. klasse, hvor der arbejdes med kompetenceområdet mundtlig kommunikation. Undervisningsforløbet er bygget op omkring en engelsk tøjdukke, der besøger klassen og fortæller små historier. Eleverne skal gennem oplevelser, sange og lege lære nye engelske ord og forstå, hvor vigtigt det er at gentage for at lære et nyt sprog. Emnet er tøj. Fakta Fag: Engelsk Klassetrin: 1.klasse Kompetenceområde: Mundtlig kommunikation Antal lektioner: 4 Nedenfor beskrives planlægning, gennemførelse og evaluering af et undervisningsforløb ud fra læringsmålstyret undervisning. Undervisningsforløbet er opbygget efter den didaktiske ramme for læringsmålstyret undervisning og er udarbejdet af et konsortium bestående af UCC, VIAUC, UC Sjælland og Institut for Pædagogik og Læring (DPU), Aarhus Universitet, i samarbejde med Undervisningsministeriet. Du kan læse mere i vejledningen om læringsmålstyret undervisning i folkeskolen http://www.emu.dk/sites/default/files/l%c3%a6ringsm%c3%a5lstyret%20undervisning%20i%20f olkeskolen_vejledning.pdf. 1.1 Planlægning I denne fase udvælges Fælles Mål i forhold til, hvad der er det nye, eleverne skal kunne og vide efter forløbet. Vurderingen af, hvad der er det nye eleverne skal kunne, bygger på en evaluering af elevernes forudsætninger. De udvalgte færdigheds- og vidensmål omsættes til læringsmål for forløbet på baggrund af en vurdering af, hvad der vil være væsentligt for elevgruppen. Dernæst vælges undervisningsaktiviteter ud fra hvilke, der fremmer alle elevers læring. (Her er fokus på emner, tema, læremidler, arbejdsformer, elevopgaver, samt de overordnede beslutninger vedr. lokaler, tid, organisering, kommunikationsformer) 1

Desuden opstilles der tegn på læring på tre niveauer, der angiver graden af målopfyldelse. Til slut evalueres forløbet. 1.1.1 Fra Forenklede Fælles Mål til læringsmål i forløbet Nedenfor er opstillet læringsmål for undervisningsforløbet på baggrund af Fælles Mål. Kompetenceområde: Mundtlig kommunikation Kompetencemål: Eleven kan deltage i korte og enkle samtaler om konkrete hverdagsemner på engelsk Færdigheds- og vidensmål Omsatte læringsmål Lytning: Eleverne kan forstå de almindeligste ord for Eleven kan forstå korte, faste fraser. beklædningsgenstande. Eleven har viden om faste fraser og rytmiske mønstre. Samtale: Eleverne kan deltage i spil og lege, fx en action Eleven kan deltage i sproglege. song, et memory-spil og et lille rollespil. Eleven har viden om engelsksprogede lege. Sprogligt fokus: Eleverne kan udtale de valgte ord. Eleven kan efterligne hyppige ord og fraser. Eleven har viden om de hyppigste ord og fraser. Sproglæringsstrategi: Eleverne bruger gentagelser til at lære nye ord. Eleven kan lære sprog ved at gentage fraser i rytme. Eleven har viden om gentagelse som støtte til sprogtilegnelse. 1.1.2 Undervisningsaktiviteter Indledningen til det aktuelle forløb består af en fortælling om dukken Mr McDonald and his green suitcase. I en narrativ og kommunikativ ramme og med varieret og hyppig brug af flashcards præsenteres det nye ordforråd. Eleverne smager på ordene, imiterer og gentager ordene og begynder 2

at konsolidere ordene receptivt såvel som produktivt. Læreren støtter og udfordrer eleverne i de forskellige aktiviteter. I bearbejdningsfasen involveres eleverne i forskellige aktiviteter, lege og spil: action sange/chants, vende-spil og et lille What s in your suitcase?-rollespil. Her er fokus på konsolidering af ordforrådet og på, hvor vigtigt det er aktivt at gentage. I evalueringsfasen udfylder eleverne et report card Now I know and I can say... På et stort ark i the English Corner med fotos af aktiviteterne sætter eleverne en lille guldstjerne ved den aktivitet, de lærte mest af. 1.1.3 Tegn på læring Tegn på læring tydeliggør elevernes opnåede læring i forhold til det nye de skal lære og niveauet for elevernes målopfyldelse. Elevernes tegn på læringsudbytte synliggøres i undervisningen i: Det, eleven kan kommunikere Det, eleven i praksis kan demonstrere De produkter, eleven kan skabe Nedenfor er opstillet tegn på læring for hvert læringsmål i tre niveauer. Lytning Omsatte læringsmål: Eleverne kan forstå de almindeligste ord for beklædningsgenstande o Niveau 1: Eleven kan forstå nogle få ord for beklædningsgenstande o Niveau 2: Eleven kan forstå de almindeligste ord for beklædningsgenstande o Niveau 3: Eleven kan med hjælp forstå de almindeligste ord for beklædningsgenstande Samtale Omsatte læringsmål: Eleverne kan deltage i spil og lege, fx en action song, et memory-spil og et lille rollespil o Niveau 1: Eleven kan deltage delvist i spil og lege, fx en action song, memory-spil o Niveau 2: Eleven kan med hjælp deltage i spil og lege, fx en action song, memory-spil o Niveau 3: Eleven kan selvstændigt deltage i spil og lege, fx en action song, memory-spil 3

Sprogligt fokus Omsatte læringsmål: Eleverne kan udtale de valgte ord o Niveau 1: Eleven kan udtale nogle af de valgte ord o Niveau 2: Eleven kan udtale de valgte ord med nogen hjælp o Niveau 3: Eleven kan udtale de valgte ord sikkert Sproglæringsstrategi Omsatte læringsmål: Eleverne bruger gentagelser til at lære nye ord o Niveau 1: Eleven gentager med mellemrum o Niveau 2: Eleven gentager ofte o Niveau 3: Eleven gentager ivrigt Lytning, samtale, sprogligt fokus og sproglæringsstrategi Omsatte læringsmål: Eleverne kan deltage i spil og lege, fx en action song, et memory-spil og et lille rollespil. o Niveau 1: Eleven kan spille dele af rollespillet o Niveau 2: Eleven kan spille rollespil og mimer dele/taler dansk ind i mellem o Niveau 3: Eleven kan spille rollespil og tilføjer nyt 1.2 Gennemførelse Gennemførelsesfasen indeholder en lektionsplan, der viser sammenhæng mellem læringsmål og undervisningsaktiviteter ved at skrive, hvad henholdsvis lærer og elever gør. Læringsmålene og tegn på læring gøres tydelige og forståelige for eleverne, så de kan deltage i evalueringen og forstå lærerens feedback. Forløb og lektioner tredeles i indledning, bearbejdning og opsamling. Klasseværelset har et English Corner, hvor der permanent hænger billeder fra engelsktalende lande og de flashcards, der er arbejdet med/arbejdes med for at synliggøre, hvad der skal læres. Eleverne har i første engelsktime fået en engelsk logbog, et kladdehæfte, hvor de klæber billeder og små tekster ind fra timerne og måske også tegner og skriver lidt selv. Logbogen er også bindeled mellem eleven, engelsklæreren og kolleger i den understøttende undervisning og forældrene. 4

Eleverne er i de tre første engelsktimer introduceret til en række arbejdsmønstre/rutiner i dansk og matematik, som engelsklæreren også anvender. Læreren taler engelsk i klassen. Sproget er tilpasset begyndere og understøttes af illustrationer, eksempler, gestik og mimik. Eleverne svarer på engelsk, når de kan. Når de svarer på dansk, gengives dette på engelsk, så kommunikationen i klassen er så autentisk, meningsfuld og ægte som muligt på det nye sprog. Dansklæreren har orienteret engelsklæreren om elevernes niveau mht. læsning og skrivning på dansk. Forslag til fire lektionsdelte beskrivelser af undervisningsforløbet i skemaform: Omsatte læringsmål (hænges synligt i klassen) Eleverne kan forstå de almindeligste ord for beklædningsgenstande: hat, jacket, shirt, skirt, socks and shoes. Eleverne kan deltage i lege/spil: fx action song, memory og et lille rollespil Eleverne kan udtale disse ord Eleverne bruger gentagelser til at lære nye ord Undervisningsaktiviteter Hvad gør læreren? Hvad gør eleverne? Indledning Fast rutine: velkomstsang. Good morning, good morning, good morning to you. Good morning, good morning and how do you do? Indledning Eleverne synger verset flere gange med almindelige stemmer, hviskestemmer og højt. 5

Læreren præsenterer tøjdukken, Mr McDonald. Han spørger: What s your name, How old are you? Is this red/blue..? Læreren fortæller nu om Mr. McDonald and his green suitcase. Eleverne begejstres. Åh, han er sød. Man kan se, han er fra Scotland. De svarer dukken enkeltvis/lytter og hjælper måske hinanden med at forstå/svare.eleverne lytter og forsøger at forstå det vigtigste ud fra konteksten og lærerens gestik og mimik. Hvem han er, hvor han kommer fra i Skotland, om rejsen til skolen og hvad han har i sin kuffert? A brown hat, a red jacket, a white shirt, a brown skirt and socks and shoes. Eleverne gentager kendte farve-ord og imiterer de nye tøj-ord. Bearbejdning 1. Læreren kalder eleverne op i en tæt cirkel og bruger nu flashcards (tegning+ord) til forskellige flashcard-aktiviteter, fx: Call out, point, call out, say: Præsenterer ordet med tydelig udtale, peger, siger ordet igen og beder eleverne imitere ordet. Gentager dette. Card flash: Viser kortet hurtigt, og beder eleverne sige ordet og gentage det. Yes or no: Spørger om det er x (forkert/rigtigt). Slow reveal: Viser dele af ordkortet langsomt. What is this? Bearbejdning Eleverne lytter og peger, lytter og gentager. Alle i kor. Grupper af elever. Læreren roser klassen. You did a good job: A brown hat, a red jacket, a white shirt, socks and shoes. Excellent! 6

2. Læreren beder nu eleverne gå til en af de fem grupper af farvede cirkler, der ligger på gulvet i klasseværelset. Læreren demonstrerer, hvad hun siger. Beder en elev gøre det, før alle går. Læreren beder eleverne vende deres cirkel. Her er der på bagsiden et ordkort med et af de nye ord. Can you show me the brown hat? Læreren viser ordkortet i første omgang. Dernæst siges blot ordet. Eleverne viser ordkortet. Læreren opfordrer alle til også at sige ordet. Læreren roser klassen. You are so good: A brown hat, a red jacket, a white shirt, a brown skirt and socks and shoes. Super! Eleverne lytter og ser lærerens gestik og mimen og flytter sig hen til de farvede cirkler. Lytter og viser det ordkort, de hører nævnt. Eleverne gentager ordene. 3. En ny action song/chant introduceres: Mr. MacDonald (peger på dukken) YOU are COOL! (tommelfinger op) I like your hat, (angiver en hat) I like your shirt,(hiver ud i sin skjorte) I like your jacket (rører ved begge jakkeærmer) I like your skirt, (glatter sin nederdel) I like your socks and shoes.(peger på sko/strømper og tramper på socks and shoes) Mr. MacDonald (peger på dukken) YOU are COOL (tommelfinger op). Eleverne lytter og imiterer derefter dele af chant en, mens de kopierer lærerens bevægelser. Gentages flere gange. Særligt tryk på tøj- 7

ordene. Læreren roser klassen. How wonderful, 1b. I could hear all the new words clearly: hat, jacket, shirt, socks and shoes og peger på klassens flashcards. Excellent! Opsamling Læreren beder eleverne lægge de farvede cirkler i en kasse og beder dem sætte sig på deres pladser. Derefter giver hun eleverne et lille fotografi af Mr. MacDonald and his green suitcase. Here you are Thank you. Læreren beder eleverne klæbe det ind i deres logbog. Hun demonstrerer, hvad hun siger. I mens går hun rundt og evaluerer enkelte elevers ordkendskab receptivt og produktivt vha.. Can you show me the hat? What can you say..? Noterer, hvad hun hører og ser. Læreren roser de(n) enkelte elev(er) for det, de kan. Opsamling Eleverne klæber fotografi ind i logbog, nogen vil gerne skrive Mr MacDonald og nogen af tøj-ordene. Undervisningsaktiviteter Indledning Hvad gør læreren? Fast rutine: velkomstsang. Hvad gør eleverne? Indledning Eleverne synger som de plejer. Det skaber en dejlig stemning og forventning forud for dagens arbejde. 8

Læreren lader dukken, Mr. MacDonald, hilse på eleverne igen. Han giver hånd. Han fortæller lidt om siden sidst. Han spørger: What s your name? Is this red/blue..? Where is your hat? Eleverne giver dukken hånd og svarer enkeltvis/lytter og hjælper måske hinanden med at forstå/svare. Der grines og hygges med dukken. Læreren synger for: Mr. MacDonald YOU are COOL! I like your hat, I like your shirt, I like your jacket I like your skirt, I like your socks and shoes. Mr. MacDonald YOU are COOL. Læreren minder eleverne om Mr. MacDonald s suitcase. What s in his suitcase? Trækker først de kendte beklædningsgenstande op og introducerer dernæst nye ord. Eleverne imiterer dele af action chant en og bevægelserne. Har de mon øvet siden sidst? Bearbejdning 1. Læreren kalder eleverne op i en tæt cirkel og bruger nu flashcards til forskellige aktiviteter,fx: Call out, point, call out, say Card flash Yes or no Slow reveal Bearbejdning Eleverne lytter og gentager kendte farve-ord og tøj-ordene fra forrige time - og imiterer de nye tøj-ord. Eleverne lytter og peger, lytter og gentager 9

Læreren roser klassen. 1b you are doing such a great job! Gentager de nye ord og understreger den iver, hun lægger i at udtale ordene og at linke ordet til ordkortet. 2. Læreren beder nu eleverne igen gå til en af de fem grupper af farvede cirkler, der ligger på gulvet i klasseværelset. Læreren demonstrerer, hvad hun siger. Beder en elev gøre det, før alle går. Læreren beder eleverne vende deres cirkel. Her er der på bagsiden et ordkort med et af de nye ord. Can you show me the dress? Eleverne viser ordkortet. Læreren opfordrer alle til også at sige ordet. Eleverne lytter og læser lærerens gestik og mimen. Går hen til de farvede cirkler. Lytter og viser det ordkort, de hører nævnt. Eleverne gentager ordene. Læreren roser klassen. 3. Læreren beder eleverne sætte sig på deres pladser. Læreren deler ordkort af alle ord ud til elevpar. Here you are. Opfordrer til, at eleverne svarer Thank you. Læreren beder eleverne lægge alle ordkortene foran sig og viser en gruppe hvordan. Læreren beder eleverne vise det ordkort, der passer til de ord, hun nævner. Hun viser derefter selv det rigtige flash card. Eleverne går hen til deres plads i lokalet. Eleverne siger tak for ordkortene, de får af læreren. Eleverne lægger ordkortene foran sig og vælger i samarbejde eller på skift det ordkort, de mener, passer til de ord, de hører. Læreren roser klassen. 10

Opsamling Læreren deler et kopiark ud med tøj-ord uden farver. Hun beder eleverne farve tøjet efter eget valg. I mens går hun rundt og evaluerer enkelte elevers ordkendskab receptivt og produktivt vha. flashcards. Can you show me..? Can you say? Noterer, hvad hun hører og ser. Læreren roser de(n) enkelte elev(er) for det, de kan. Opsamling Eleverne frydes over tøjarket. Må vi selv bestemme farver? Alle farver tøj i flotte farver og nogen mønstre/logoer. Der er ro og fordybelse. Eleverne svarer på lærerens spørgsmål. Farver færdig inden næste time. Undervisningsaktiviteter Indledning Rutine: Velkomstsang. Hvad gør læreren? Hvad gør eleverne? Indledning Genkendelig overgang til engelsktimen. Eleverne synger med. Mr MacDonald tages frem. Læreren synger for: Mr. MacDonald YOU are COOL! I like your hat, I like your shirt, I like your jacket, I like your skirt, Eleverne imiterer/synger med på action chant en. Det er tydeligt, at de kan lide den lille action song, de føler sig sikre på ord og bevægelser. 11

I like your socks and shoes. Mr. MacDonald YOU are COOL. Læreren repeterer ordforrådet vha. flashcardaktiviteter. Eleverne lytter og gentager kendte farve-ord og tøj-ordene fra forrige timer. Bearbejdning 1.Læreren deler nu to sæt ordkort ud til i grupper af 4-5 elever, så de har et memoryspil. Demonstrer, at man på skift vender et kort og siger ordet selv eller får hjælp til at sige ordet, før de vender ordkort nr. to. Læreren observerer klassen, mens de spiller og hjælper. Læreren roser klassen. Bearbejdning Eleverne spiller memory-spil på engelsk efter regler, de kender. 2. Læreren deler nu en suitcase ud til hver elev, en kuvert med en tegning af en kuffert på forsiden. Hun beder dem skrive navn og klippe tøj ud af det kopiark, de farvede i forrige time og lægge det i deres suitcase. Eleverne takker for kuverten. De skriver navn på kufferten/kuverten og klipper de farvede tøjstykker ud og lægger dem i kufferten. Opsamling Læreren viser og fortæller, hvad hun har i sin suitcase. Laver fejl med vilje. Spørger derefter eleverne på skift What s in your suitcase? Red socks? Yes or no. Læreren roser klassen. You know so many Opsamling Eleverne nyder, at læreren laver fejl med vilje. De lytter og svarer/imiterer yes eller no. 12

new words now. Tæller ordkortene med tøjord. 11 new words! Fantastic. Undervisningsaktiviteter Hvad gør læreren? Hvad gør eleverne? Indledning Rutine: Velkomstsang Indledning Eleverne synger som de plejer og forstår overgangen fra dansktimen til engelsktimen. De glæder sig. Læreren tager dukken frem og synger for: Mr. MacDonald YOU are COOL! I like your hat, I like your shirt, I like your jacket I like your skirt, I like your socks and shoes. Mr. MacDonald You are cool. Eleverne imiterer/synger med på action chant en. Alle deltager og ser sikre ud. Drengene for sig og så pigerne for sig og alle samlet igen. Med hviskestemme og så højt, de kan. 13

Læreren repeterer ordforrådet vha. flashcardaktiviteter og bruger eleverne som mannequiner. Hun speaker, Boys and girls, look, here s Anton. Today, he is wearing a lovely grey T-shirt and blue trousers, etc. Thank you very much, Anton, please sit down again. Eleverne lytter og oplever modeshowet. Bearbejdning Læreren viser Mr MacDonald s suitcase endnu engang og spørger eleverne, om de kan huske, hvad han har. Bearbejdning Eleverne lytter og ser på ordkortene, repeterer ordene endnu engang. Hun viser sin egen suitcase og fortæller eleverne What s in my suitcase? Nu beder hun dem spørge hinanden to og to: What s in your suitcase? Hun (A) demonstrerer med en/flere elever (B): A: Hello Nora. B: Hello teacher. A: What s in your suitcase? B: Red socks, a blue t-shirt, What s in your suitcase? Læreren støtter/hvisker replikker, når der er brug for det. A: Brown shoes, a blue t-shirt, B: Thank you and goodbye A: Goodbye. Have a nice day. Eleverne lytter og ser på det lille rollespil. 14

Læreren beder eleverne gøre det samme to og to. Læreren roser elevparrene og klassen. You did such a good job again, 1b. Eleverne forstår, hvad rollespillet går ud på og leger samtalen/rollespillet. Nogen skal have hjælp til spørgsmålet What s in? Det rytmiske mønster i spørgsmålet har mange fanget. Det er udfordrende at fortælle om tøjet og dets farver. De fortsætter indtil deres kuffert er tom. Mange arrangerer tøjet i fin orden foran sig på bordet. Opsamling Læreren fortæller nu, at Mr. MacDonald skal rejse tilbage til Scotland. Han vinker farvel til eleverne. Han beder dem synge chant en om ham endnu en gang. Læreren synger for. Opsamling Eleverne lytter til den lille fortælling og forsøger at forstå det vigtigste ud fra konteksten. Eleverne synger med. Vinker til ham og siger Goodbye Mr MacDonald Læreren deler report cards ud til logbog en. Læreren nævner tøj-ord i tilfældig rækkefølge og beder dem til slut sige alle ordene i kor i den rækkefølge, de optræder i på the report card. Eleverne sætter kryds ved de ord, de hører og forstår og klæber deres report card i deres logbog. Eleverne siger endnu engang alle ordene i kor. Læreren noterer, hvad hun ser og hører. Flashcard ene og et stort fotografi af Mr MacDonald and his green suitcase flyttes nu over til andre vigtige ord og billeder, der allerede hænger i the English Corner, så de fortsat er synlige og nemme at vende tilbage til 15

og inddrage i nye emner. Læreren roser klassen. You know so many words, you can sing, you can play memory games and make roleplays (peger på fotos på opslagstavlen). 1.3 Evaluering Efter forløbet evalueres elevernes læringsudbytte både af eleverne selv og af læreren. Denne vurdering foretages på baggrund af læringsmål og de indsamlede data fra tegn på læring. Læreren registrerer elevernes læringsudbytte summativt med henblik på at bruge denne viden formativt næste gang, der arbejdes inden for det samme område. Desuden evalueres i hvilket omfang undervisningsaktiviteterne understøttede eleverne i at nå læringsmålene. Evalueringsmodellens fire dimensioner præsenteres nedenfor. Elevernes læringsudbytte selvevaluering Elevernes læringsudbytte lærerens Hvordan får hver elev indblik i egen grad af vurdering feedback målopfyldelse? Hvordan får læreren overblik over hver elevs grad Denne evaluering har afsæt i læringsmål og de af målopfyldelse? indsamlede data fra tegn på læring. Denne evaluering har afsæt i læringsmål og de indsamlede data fra tegn på læring. Lærerens undervisning selvevaluering Lærerens undervisning elevens vurdering Lærerens overvejelser over i hvilket omfang feedback undervisningsaktiviteterne støttede eleverne i at Elevernes feedback til læreren i forhold til i nå læringsmålene. hvilket omfang undervisningsaktiviteterne støttede eleverne i at nå læringsmålene. I forhold til undervisningsforløbet foreslås nedenstående evalueringsmodel: Elevens evaluering selvevaluering Elevens læringsudbytte lærerens vurdering Report cards feedback Observation og notater fra den løbende formative (mens eleverne arbejder med aktiviteterne) og den 16

Lærerens undervisning selvevaluering Observation summative evaluering (report cards og små rollespil) Lærerens undervisning elevens vurdering feedback Guldstjerner tildeles den aktivitet, eleven lærte mest af 1.4 Baggrundsviden Materialer til forløbet Pdf-fil med læringsmål Mr. MacDonald dukken fra Story Sack Old MacDonald had a farm fra English Center, Kuffert Flashcards (Laminerede), small word cards CLOTHING fra www.mes-english.com 5x5 farvede skumgummi-cirkler fra Ready, Set, Move. Classroom Activity Set - fra English Center A5 kuverter med en tegning/clipart af en kuffert på Litteratur om tidlig begynderundervisning i engelsk, fx Read, Carol (2007): 500 Activities for the Primary Classroom. Macmillan Books for Teacher. 17