Liebe und Gefühle. Forløbet tager udgangspunkt i det sprog unge benytter sig af i Tyskland i dag. Det gælder både det talte sprog og det skrevne.



Relaterede dokumenter
Made in Germany. Eleverne kan bruge forløbets tekster og links som pensum ellers synopsis tekster samt ordforrådsskattekiste udover Mein Wörterbuch.

Märchen. Om forløbet. Niveau. Varighed. 8. klasse. 8 lektioner

Zivilcourage. Om forløbet. Forfatter. Niveau. Varighed. Lisebet Svanøe klasse. 3-5 lektioner

Fagformål for faget tysk

Ein großes Talent. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. 9. klasse. 12 lektioner

NIF TILLÆG TIL LÆRINGSMÅL ENGELSK

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. 1 Jeg kan forstå hovedindholdet af talt tysk om personbeskrivelser.

Anderssein. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse lektioner

Sport/ Freizeit. Kan forstå budskaber og holdninger inden for nære emner Har viden om at afkode budskaber

Tysk - 2. fremmedsprog Kompetencemål

Jugendsprache. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse. 6-8 lektioner

Hundefutter. Om forløbet. Niveau. Varighed. 9. klasse. 10 lektioner

Fagplan for tysk. Delmål 1 efter 6. klassetrin

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Japansk. - sprog og kultur

Tysk (2. fremmedsprog)

Tysk undervisningsplan 9. klassetrin Årsplan 2015 & 2016

Tysk Fælles Mål 2019

Vi arbejder med de områder indenfor udtale, rytme, intonation, ordforråd, grammatik og stavning, der er nødvendige for elevernes udtryksfærdighed.

Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Undervisningsplan for Tysk, 9. B 2016/17

Tysk. Formål for faget tysk. Slutmål for faget tysk efter 9. klassetrin

Undervisningsplan for faget tysk. Ørestad Friskole

Årsplan for engelsk 6. og 7. kl. 2016/17 Hanne og Simon Ward

Opdateret maj Læseplan for valgfaget spansk

Dansk som andetsprog - Supplerende undervisning

Indholdsplan for Engelsk FS10+

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Dansk som andetsprog - Supplerende undervisning

Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Fokus-læringsmål

pong,m.m. tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter

Nyvej 7, 5762 Vester Skerninge - Tlf skoleleder@vskfri.dk. Fagplan for Tysk

Mein Kiez. Mein Kiez præsenterer eleverne får nogle af områderne i Berlin. De skal læse kort og beskrivelser, hvortil der også er lytteøvelser.

Formål for faget tysk

Undervisningsplan for faget engelsk. Ørestad Friskole

Årsplan i Fransk for 5 og 6 årgang 2018/2019. Under læseplan har jeg kopier de tre kompetancemål, som undervisningen er tilrettelagt efter.

Undervisningen skal samtidig udvikle elevernes bevidsthed om engelsk sprog og sprogbrug samt om sprogtilegnelse.

Læringsmål: Årsplan Dansk. 2.klasse. Mål

Formål for faget engelsk. Slutmål for faget engelsk efter 9. klassetrin. Kommunikative færdigheder. Sprog og sprogbrug

Læreplan for tysk. Signalement af faget

Dansk. Kompetencemål Færdigheds-og vidensmål Læringsmål for Smarte rettigheder

Læseplan faget engelsk klassetrin

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kinesisk. - sprog og kultur

Årsplan for engelsk 8.x SJ

Faglig element Aktivitet Trinmål efter 2. klassetrin Eleverne læser i bøger tilpasset deres individuelle niveau og zone for nærmeste udvikling.

Årsplan for faget tysk i 9.kl. skoleåret

A Trip Around the USA

årsplan for engelsk i 5 klasse

Bedømmelseskriterier for engelsk niveau E

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog. Indskoling.

Årsplan tysk 8.klasse

Tierisch. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. Læringsmål og tegn på læring. Færdigheds / vidensmål. 7. klasse.

Dansk som andetsprog (supplerende) Fælles Mål

Sternzeichen. Niveau. Varighed. Forfatter. Om forløbet. Forslag til læringsmål og tegn på læring klasse lektioner.

Grindsted Privatskole Tysk 8. klasse 17/18

Årsplan tysk GQ/HØP 1617

Eleven kan sammenligne eksempler på tysksproget kultur og egen kultur. Kompetenceområdet kultur og samfund omfatter to færdigheds- og vidensområder:

Undervisningsplan for engelsk

Fantasy. Gennem øvelser, tekster og filmtrailere arbejder de både med kendte eksempler fra fantasy og med at skabe deres eget fantasyunivers.

Årsplan for dansk i 4.klasse

Kompetencemål for engelskfaget

Objective/ Formål. Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Kommunikative færdigheder Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

aktiviteter Sport Kryds og tværs opgaver med udgangspunkt i læste tekster. Skriftlig oversættelse. Rollespil

Årsplan for engelsk i 8. klasse

Når vi forbereder et nyt emne eller område vælger vi de metoder, materialer og evalueringsformer, der egner sig bedst til forløbet.

Undervisningsforløb. - Eventyr i en modtageklasse. Baggrund for forløbet:

Bedømmelseskriterier for engelsk niveau D

Årsplan for engelsk 7.x SJ

Schule - na klar! Om forløbet. Niveau. Varighed klasse lektioner

Årsplan for 4. klasse (dansk)

Job-kendskab/karrierelæring

Generelle synspunkter i forhold til skolens formål og værdigrundlag.

Årsplan dansk 2. klasse(indtil vinterferien) Christel Hjorth Bendtsen Uge Tema Indhold Materialer Evaluering

aktiviteter Brevskrivning Musik Kombinere tekst og billede Dialogaktiviteter på baggrund af samtalekort

Stk. 3. Undervisningen skal give eleverne adgang til de skandinaviske sprog og det nordiske kulturfællesskab.

Læseplan for tilbudsfaget tysk. 10. klasse

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Eleven kan præsentere en rejse i en brochure fra et rejsebureau, som de selv udarbejder.

ENGELSK. Vi henviser til kompetencemål for faget beskrevet i Forenklede Fælles Mål.

Tysk begyndersprog A hhx, august 2017

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( )

Årsplan for dansk i 3. klasse for skoleåret

Årsplan tysk GQ/HØP 1718

Fællesmål for faget dansk som fremmedsprog på Prins Henriks Skole Formål, slutmål, delmål og undervisningsplaner

Årsplan for 4. klasse (dansk)

Årsplan for 3. klasse (dansk)

Undervisningsplan for faget engelsk

Wir Kinder vom Bahnhof Zoo Christiane F Et undervisningsforløb til temaet Familie i udskolingen

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Jeg kan udpege rim, remser og nye sammensætninger af ord, når jeg får læst en tekst højt

Guide til lektielæsning

Årsplan for skoleåret

Bedømmelseskriterier for engelsk niveau C

Dansk som andetsprog (basis) Fælles Mål

Smag på læsningen - oplæsning og smagsprøver

Når vi forbereder et nyt emne eller område vælger vi de metoder, materialer og evalueringsformer, der egner sig bedst til forløbet.

Trinmål Dansk Børnehaveklasse Efter 2. klassetrin Fagligt bånd

Engelsk, basis. a) forstå hovedindhold og specifik information af talt engelsk om centrale emner fra dagligdagen

Årsplan engelsk 1. klasse 2017/18

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 8. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Årsplan dansk 4. klasse 2012/13 Lone Telling & Susanne Salling

Transkript:

Liebe und Gefühle Niveau 9.-10. klasse Varighed 12 lektioner Om forløbet Forløbet Liebe und Gefühle er tænkt som et supplerende forløb til undervisningen, som eleverne kan arbejde selvstændigt med. Eleverne arbejder dels alene og dels i par. Forløbet tager højde for fælles mål og de fire færdighedsområder at læse, at lytte, at skrive og at tale tysk. Ud over de faglige læringsmål skal forløbet medvirke til, at eleverne får et indblik i nyere tysk musik og i, hvorledes man kan give udtryk for sine følelser og holdninger. De skal endvidere udvikle deres egen bevidsthed og mening om kærlighed, konflikter og følelser. Faglige mål Forløbet tager udgangspunkt i det sprog unge benytter sig af i Tyskland i dag. Det gælder både det talte sprog og det skrevne. Eleverne skal arbejde med flere forskellige teksttyper og møder derigennem sproget i forskellige kontekster. Sproget bruger de til egne produktioner af de skrevne produkter, der er mest fokus på. Læringsmål og tegn på læring Færdigheds/ vidensmål Samtale Eleven kan indgå i, fastholde og afslutte enkle Læringsmål Eleven kan sammen med en klassekammerat Tegn på læring kan være Niveau 1: Eleven fremlægger, hvor holdninger og meninger er taget direkte fra de tekster, der er præsenteret i forløbet

samtaler om nære emner og kan udveksle budskaber og holdninger. beskrive personer og følelser, hvor de udveksler holdninger og meninger om Liebe og om at være forelsket. uden at tage personligt stilling. Eleven kan skrive en sammenhængende tekst med et varieret ordforråd og en tydelig struktur. Niveau 2: Eleven fremlægger/diskuterer, hvor holdninger og meninger er taget direkte fra de tekster, der er præsenteret i forløbet, og hvor eleven har formået at give dem et personligt præg, der udtrykker elevens egen holdning. Eleven kan skrive korte beskrivelser vha. det given materiale. Niveau 3: Eleven fremlægger/diskuterer foran klassen, hvor holdninger og meninger, der ikke er taget direkte fra de tekster, der er præsenteret i forløbet, men som derimod er et udtryk for elevens eget sprog og egne holdninger. Eleven kan skrive enkelte sætninger og personbeskrivelser. Øvrige færdigheds- /vidensmål Læsning Eleven kan forstå forskellige typer tekster om nære emner. Øvrige læringsmål Eleven kan forstå og anvende det ordforråd de tilegner sig i teksterne: lyrik, sangtekster og dagbog.

Skrivning Eleven kan skrive i et enkelt sprog under hensyntagen til situation, afsender og modtager. Eleven kan skrive en kontaktannonce, beskrive sig selv eller en fiktiv person, og skrive en passage i Marions dagbog Teil 1 Leinwandliebe I første del bliver eleverne præsenteret for begrebet Leinwandliebe. Eleverne udfordres til at fortælle, hvilke skuespillere fra hvilken film, de synes, der repræsenterer ordet Leinwandliebe bedst. De bliver præsenteret for adjektiver og substantiver til emnet, som forforståelse før næste opgave. Der kan med fordel gøres brug af Mindmeister, når eleven kommunikerer egne holdninger på klassen. Der vil være god mulighed for at tale sammen i klassen, om de følelser, de også selv kender til, fra deres hverdag. Teil 2 Ein Elfchen Eleverne læser et kort digt (ein Elfchen) som forarbejde. Derefter forsøger de selv at skrive et digt efter den meget konkrete form ein Elfchen har. Eleverne får brug for de ord, som de har lært i første del. Herefter skal de, ved hjælp af de givne ord i opgaven, give udtryk for deres tanker omkring emnet Liebesgedichte. Teil 3 Liebeslieder I denne del af forløbet skal eleverne lytte til sangen Nur Geträumt af Nena. Lytteforståelsen bliver trænet og denne aktivitet udmunder i næste opgave, hvor de skal kunne sætte de rigtige ord ind i Ein Lückentext. Denne aktivitet er differentieret gennem elevernes mulighed for at lytte til sangen op til flere gange. Her er der endvidere mulighed for at eleverne ytrer sig til musikken og forholder sig til de ord, der bliver brugt i sangen. Eleverne skal igen arbejde med tekstforståelse idet de oversætter sangen. Under næste del af forløbet kommer eleverne til at arbejde med tyske musikere og deres musik. De skal finde en tysk kærlighedssang, lytte til musikken og læse teksten. Eleverne arbejder med tekstforståelse og de udvider deres ordforråd. Sangene spilles for alle i klassen. Derigennem er det tænkt, at eleverne kan få indsigt i den tyske sangskat. Herefter åbnes der for, at eleverne kan snakke sammen i klassen om

musiksmag, tyske sange, tysk musik og tysk sprog. De kan med fordel drage sammenligninger til deres egne foretrukne sange. Elevernes ordforråd bliver udfordret og de øver sig i at kommunikere. Eleverne skal til sidst stemme på den bedste sang. Dette kan gøre mundtligt for igen at udfordre eleverne til at give udtryk for deres holdninger. Teil 4 Pärchen Quiz I denne del af forløbet arbejder eleverne med korte tekster om unge mennesker. Her skal de læse og forstå indholdet for derefter at kunne matche de beskrevne personer til de rigtige beskrivelser. De arbejder dermed igen med tekstforståelse og med ordene i en kontekst. I grupper diskuteres løsningerne og eleverne fremlægger deres forslag. Der kan differentieres idet eleverne kan holde sig meget tæt til teksten og andre elever kan løsrive sig og forsøge at strukturere egne, korte udtalelser. Teil 5 Marions Tagebuch Eleverne skal læse en længere tekst: Marions Tagebuch. Når eleverne læser dagbogen, handler det om tekstforståelse, som de skal bruge i den næste del forløbet. Her skal eleverne kunne besvare spørgsmål til teksten. De kan med fordel gennemgås inden der skal læses, så leverne ved, hvad de skal være opmærksomme på i læsningen. Det er en god ide sammen i klassen at gennemgå spørgsmålene og elevernes svar til tekstindholdet. Det giver eleverne en forståelse af teksten som grundlag til at kunne løse den næste opgave, hvor de skal skrive en fortsættelse af Marions dagbog. Eleverne kan gøre brug af både ord og indhold fra det afsnit, de har læst. I den skrevne del kan der differentieres i forhold til længden, som de enkelte elever skriver. SMS-opgaven handler om, at eleverne skal være lidt kreative og løse/læse tyske SMS forkortelser. De skal forbinde forkortelserne med de rigtige udtryk. Vha. linket kan de finde løsningen. De kan dog med fordel starte ud med at diskutere, hvad de forskellige SMS er kunne betyde. Herefter finder eleverne selv flere tyske SMS er og fremlægger i klassen, hvilke 3 SMS er de synes er bedst. Herunder vil der også være god mulighed for at snakke sammen i klassen om SMS sprog og emoji-tegn s betydninger. Når eleverne har arbejdet med SMS sprog og forkortelser, kan de i den næste opgave sende tyske SMS er til hinanden. Her bliver eleverne udfordret på deres ordforråd og deres viden om de forkortelser, som de har lært.

Den efterfølgende opgave handler om oversættelse. Ved hjælp af hjælpeord, skal eleverne oversætte en kort tekst. Her bliver de udfordret i deres ordforråd. Aktive sprogudøvere Eleverne forstætter deres aktive arbejde med sprogbrug gennem en diskussion med holdninger til nogle givne spørgsmål. Spørgsmålene er både baseret på elevernes forhåndskendskab til Marion fra Marions Tagebuch og samtidig er der spørgsmål, der er mere brede. Eleverne kan således holde sig til de nye ord, de har lært gennem forløbet, men de kan også forsøge at løsrive sig fra teksten og beskrive, hvilke holdninger de selv har til de forskellige spørgsmål. Her trænes de kommunikative færdigheder. Den sidste opgave er, at eleverne gennem et rollespil skal være sprogligt kreative. Vha. hjælpeord, kan eleverne selv forfatte en kort tekst og derefter spille rollespil. Herigennem bliver eleverne udfordret i at kunne formulere sig skriftligt og de bliver udfordret i deres mundtlige fremlæggelse. Eleverne skal i denne sidste del kunne vise, hvilket ordforråd de har tillært sig og hvilke holdninger de kan udtrykke. Projekt I denne del af opgaven, skal eleverne fordybe sig i skriftligt arbejde, idet de skal lave en kontaktannonce. Annoncen kan hænges op i klassen. Eleverne kan derefter også vælge at filme sig selv. Også her har eleverne mulighed for at bruge hjælpeord og de kan gøre brug af det givne eksempel. Der er mulighed for at differentiere denne del, idet eleverne selv kan vælge medie, længde og sværhedsgrad. Eleverne skal arbejde med udtale, hvis de vælger at fremlægge på film. Den tyske film Sommersturm anbefaler vi, at I kan se i forbindelse med dette forløb.