! Kulturtjeneste!Halsnæs! åben%skole%og%kulturel%samskabelse% Forår!2018!

Relaterede dokumenter
! Kulturtjeneste!Halsnæs! åben%skole%og%kulturel%samskabelse% Forår!2018!

TIDSLINJEN!&!BREVSKRIVNING!

IDENTITET!&! SELVISCENESÆTTELSE!

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Vejledning til forløbet: Hvad er chancen?

Rusmiddelforebyggende. undervisning MODUL 7. Tanker, følelser og handlinger

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Vejledning til brug af Vores literacymiljø et samtalebaseret redskab til teamsamtaler

Det, jeg hører dig sige, er Er det rigtigt forstået, at Vi har nu været omkring de her emner, og der, hvor vi står nu, er

Skriv en artikel. Korax Kommunikation

Sådan gennemfører du en god ansættelsessamtale

Stærkt sprog i praktikken

Mægtige maskiner. Piloteringsmaskinen. Inddragelse af tv-programmer i indskolingen

Dansk. Kompetencemål Færdigheds-og vidensmål Læringsmål for Smarte rettigheder

SPØRGESKEMAETS OPBYGNING

1. Danskforløb om argumenterende tekster

Lærervejledning til vejledningen frem mod prøven i idræt

Mus eum. spas. Lærervejledning

Hvad er en flygtning?

M e n t o r v e j l e d n i n g

Lærervejledning til undervisningsforløbet Kend dit lokale museum. Mus eum spas

Ultra:Bit Kodning på en virksomhed

Kapitel 4. Livshistorie og hverdagsliv

Lærervejledning til 7. klasses forløb.

Spørgeskema. Undersøgelse af vaner og holdninger

Hvem er du? Hvad synes du om snus/cigaretter/vandpibe/ecigaretter?

Artikel (skole): Hvad skal vi samarbejde om - og hvordan?

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

5.3: Rollespil til det gode interview

Læsning og skrivning i 3. og 4. klasse

Sæt dig et mål. Kom godt i gang. [Foto udeladt]

Læsning og skrivning i 1. og 2. klasse

Den digitale skoletjeneste Glud Museum. Lærervejledning. Historie (primært) Dansk (sekundært)

Læringsmål. Materialer

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

Læsning og skrivning i 3. og 4. klasse

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Forløb: Udvikling af børns legefællesskaber gennem de sidste ca. 30 år

Tema: Fagtekst Fag: Dansk Målgruppe: Indskoling

Workshop om skriftlighed

IDÉKATALOG 4 EVER I UNDERVISNINGEN KLASSETRIN.

KonfliktHåndtering Instruktioner til mødeleder

MUSIKOPLEVELSE LÆRER

Første lektion ca. 90 min. Undervisningsrummet Træningsrummet Studierummet

Tril med kugler Undervisningsforløb til Natur/Teknik

PERSONAL MEANING MAPPING

Mig og mine ord. Avisens genrer

Foto: Museum Vestsjælland

Læringsmål Materialer Forberedelse og organisering Fremgangsmåde

ØVELSE GØR MESTER. men man må jo starte et sted.

Det første, eleverne møder, er siden Kom godt i gang. Her får de en kort introduktion til de funktioner, de skal bruge undervejs i forløbet.

Vejledning til tiltrædelse og udvikling Vejledning til tiltrædelsessamtalen og udviklingsdelen

Metodehåndbog til VTV

MODUL 1 / AKTIVITET 1 STAFETLEG EN MANGFOLDIGHED AF IDRÆTTER

At smittet med. Arbejdsopgave. Sex & Samfund anbefaler. Beskrivelse. 30 minutter

Hvorfor gør man det man gør?

Lektion 1 Aktivitet Idéer til udførelse Baggrundsinformation 1 Elevopgave som forberedelse:

Temadag 2: Kommunikation og samarbejde

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN HVEM MÅ VÆRE MED I EU?

Lærervejledning. På akkord med familien Sørensen

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Birgit Irene Puch Jørgensen HVERDAGENS HELTE

Prøveopgaverne henvender sig til elever i klasse. Denne forløbsbeskrivelse er til prøveopgaven Ferie i skoletiden.

Frivillighåndbog Pressehåndtering

Lærervejledning til OPFINDELSER

Brug en bisidder. Brug din ret - tag en bisidder med til samtaler med din arbejdsgiver

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN NEJ TIL MAASTRICHT- TRAKTATEN

Fabulous Fiction gennemførelsen

Samarbejde. Fokusgruppeinterview. Drejebog til lederen og intervieweren. Forbedringsafdelingen

Brug en bisidder. Brug din ret - tag en bisidder med til samtaler med din arbejdsgiver

Trivsel og Bevægelse i Skolen. Idrætsundervisning Skills

LÆRERVEJLEDNING FORSTADENS STEMMER

IDÉKATALOG TO I UNDERVISNINGEN KLASSETRIN.

Introduktion. Introduktion. Introduktion. Læs sammen med børn Dialogisk læsning skaber mere sproglig interaktion ved

Elev-til-elev læring med opgaveeksempler fra prøven med hjælpemidler

STYRK DIT BARNS SPROG

DEN DIDAKTISKE SAMTALE

Mundtlig eksamen i fysik C, prøveform a) med 24 timers forberedelse

Journalistik. En avis

Undervisnings plan til Programmering

MANDS OPLÆRING HVORDAN?

Beton, et stærkt materiale

Projektarbejde vejledningspapir

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN HVAD BESTEMMER EU?

Handling (To lektioner)

Indledning. Biblioteket

SCA-øvelse: IND. SCA-øvelse: IND

Rusmiddelforebyggende. undervisning MODUL 2. Kommunikation

Undervisningsforløb til Luremine Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

Spørgsmål og svar fra webinaret om prøven i idræt 2017.

Lektionsplan: Drengen i den stribede pyjamas

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN DEN DEMOKRATISKE SAMTALE

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Layout. Definition. Rubrik. Indholdsfortegnelse

INNOVATIONSOPGAVE: UDFØR OPGAVEN

Kortlægning. Formålet med denne fase er, at I får dannet en helhedsorienteret forståelse af udfordringen.

LAV FILM OM VENSKABER

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Beskrivelse af praksis

Bilag 13: Interviewguide til semistrukturerede interview. Briefing. Hvem er vi? Præsentation af interviewerne og projektets formål

Transkript:

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 Virksomhedsbesøg LÆRERVEJLEDNING Målgruppe:6.I9.klasse Fag:Dansk,historie,samfundsfag Tidsramme: Førvirksomhedsbesøget:4lektioner Virksomhedsbesøget:2lektioner Eftervirksomhedsbesøget:18lektioner.Vejledningenerdeltopiforskellige undervisningsforløb/iaktiviteter,sommankanplukkeiogsammensætteefterbehov. Supplerendeinspirationsmateriale,fagliglæsning,filmogundervisningsforløbafforskelligt omfangfindespåside10 Formål Detoverordnedeformålmedforløbeteratnuancereelevernesforståelseafdenverdendeselveren delaf.gennemlokalhistoriskefortællingeromlevevilkårogarbejdsforholdfåreleverneetindbliki lokalsamfundetshistoriemedreferencertilidag. Virksomhedsbesøgetgiverelevernemulighedfor,atsættederesvidenombyensudviklingoghistorie fratidligereforløbpåindustrimuseetfrederiksværkirelationtilderesegentidoghvordanbyenog industrienharudvikletsig(ellerikkeudvikletsig)opigennemtiden. Hensigtenerderforogsåatgiveeleverneenforståelseforattingeneogforholdeneidereslokale samfundkanforandresigiogatdeselvharindflydelsepå,hvordanverdenskalseudifremtiden. 1

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 Elevark oversigt Elevark1:Begrebsskema%(før%og%efter%virksomhedsbesøg)% Elevark2:Spørgsmål%til%virksomheden Elevark3:Før%og%nu%aktivitet% Elevark4:Interviewguide% Elevark5:Artiklens%layout% Undervisningsforløbogaktiviteter oversigt FØRBESØGET(4LEKTIONER) 1. Begrebsskema Tid:1lektion BUdfyldningafførskemaogsnakomvirksomheden 2. Industriarbejderensfortælling Tid:%2lektioner IBesøgpåskolenafgammelindustriarbejder(dennedelanbefales,menkanudelades) 3. Forberedelseafspørgsmål Tid:%1lektion BForberedelseafspørgsmåltilvirksomheden VIRKSOMHEDSBESØG(2LEKTIONER) EFTERBESØGET(18LEKTIONER) 1.Førognuaktivitet Tid:1lektion IDenneaktiviteterenkortsammenfatningenafelevernesudbytteaf Industriarbejderens fortælling på skolenogvirksomhedsbesøget(jf.forløbsbeskrivelse). 2.Begrebsskema Tid:1lektion IUdfyldningafefterskemaogopf lgningp bes get. 3.Industriensdilemmaer Tid:1lektion IDenneaktivitetlæggeroptilatefterbehandlededilemmaer,derblevtagetopi industriarbejderensfortælling,menkanudf resuafh ngigtafmuseumsbes gp skolen. 4.Interviewenlokalbeboer Tid:3lektionersforberedendearbejdepå skolen,3lektionertilinterviewudeibyen,2 lektionersefterbehandlingpå skolen. IIdetteforløbarbejdesdermedinterviewoginterviewguide,hvoreleverneskaludogtale medbyenslokalebeboere. 5.Artikelskrivning Tid:7lektioner IArbejdetmedartikelskrivningliggeridennevejledningiforlængelseaf Interviewenlokal beboer,menmankanogså vælgeatladevirksomhedsbesøgetdannegrundlagfor eleverneartikler. 2

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 3 FØRBESØGET(3LEKTIONER) 1. Begrebsskema Printbegrebsskemaet(Elevark1),ogladeleverneudfyldeførsteside,udenathavetaltom begreberneforinden. Talderefterombegreberneiplenum. Begrebsskemaetsættesimappentilsenerebrug. Bageftertaleskortom,hvaddeterforenvirksomheden,Iskalbesøge.Orienterjersammen påvirksomhedenshjemmeside. Forberedelevernepå,atvirksomhedenproducererdeletilmaskinerogandrekonstruktioner, ogatderderforikkevilkunnesesfærdigekonstruktionervedbesøget.dervilpå rundvisningenværefokuspåarbejdsprocessenogarbejdsforholdene. 2.Industriarbejderensfortælling(Tilvalg) Klassenfårbesøgafenmuseumsvært,somvilholdeetoplægomvirksomhedernesudvikling ilokalområdet,ogvilgennempersonligeoghistoriskeberetningergiveeleverneindbliki virksomhederneogindustriernesomfarligearbejdspladser.iløbetafoplæggetvileleverne blivepræsenteretfor3alvorligedilemmaer,somvilførevirksomhedens/industriens problematikkeroptilnutiden. 3.Forberedelseafspørgsmål PrintElevark2,ogladeleverneformulerespørgsmåltilvirksomheden.Ladelevernearbejde toogtoellerigrupperpåfire. Eksemplerpåspørgsmål: Hvormangearbejderivirksomheden? HvorforerdetvigtigtatvirksomhedenliggeriHalsnæs? Hvilkearbejdsopgaverløsesivirksomheden? Hvaderdetfarligstevedatarbejdeivirksomheden? Hvordanvardetatarbejdepåvirksomhedenføritiden? Hararbejdsforholdeneændretsiggennemtiden? Hvorforvælgermanatarbejdepånetopdénvirksomhed? VIGTIGT:%Eleverne%skal%forinden%informeres%om%mulige%farlige%arbejdsforhold%på% virksomheden.%på%virksomheden%er%der%skrappe%regler%for%elevernes%færden,%og%alle%elever% bevæger%sig%rundt%i%en%samlet%gruppe,%hvor%en%lærer/pædagog%danner%forb%og%bagtrop,%for%at% undgå%uheld.%husk,%at%i%er%gæster%på%virksomheden,%og%ikke%må%forstyrre%arbejdsprocessen.% %

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 VIRKSOMHEDSBESØGET(2LEKTIONER) Påvirksomhedenvisesderrundtafenmedarbejder.Elevernefårhermulighedforatfåetindbliki virksomhedenspraksisser,hvordanvirksomhedenharudvikletsigoghvilkenrolledenspiller/har spilletilokalsamfundet.eleverneopleverdeforskelligelediproduktionen. Enmedarbejdervildesudenlaveetlilleoplægomvirksomheden,ogviseeksemplerpå,hvad virksomhedenharkonstrueretopigennemtiden.hererdervilmulighedforatstillespørgsmål. Detkanværeengodidéatlærerentagerfotosundervejs,tilvideresamtalehjemmepåskolen. Huskaltidatspørgeomlovførst. MEDBRINGarbejdsarketelleriPadtilattagenoterogfotosmed. EFTERBESØGET(18LEKTIONER) 1.FØROGNUAKTIVITET Toogtofåreleverneudleverettobunkersmå papirlapper(elevark3). Ikortesætningerskrivereleverne,hvaddeharfundetudafomvirksomhedenog arbejdsforholdene før og nu. Fxkunnederpå denenepapirlapskrives: Førlå virksomhedenikøbenhavn ogpå den andenpapirlap: NuliggervirksomhedeniFrederiksværk. Derlavesenfællesplancheelleropslagstavle,hvorpapirlappernebliverhængtopunder overskrifterne Før og Nu. Ladelevernesuppleremedfotosfrabesøget. Afslutningsvisskalelevernegå på opdagelseidenfællesplanche/opslagstavle.ifælles plenumtalesderomforskelleoglighedermellemførognuoghvadeleverne/lærerneharfået medsigfravirksomhedsbesøget. 2. BEGREBSSKEMA Eleverneudfylderandensideafbegrebsskemaet(Elevark1)ogdetgennemgåsiplenum. Hvadharvifåetmedos?Seevt.pådefotossomeleverneoglærerenhartagetunder virksomhedsbesøget. 4

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 3.INDUSTRIENSDILEMMAER Klassenskalidenneøvelsearbejdevideremednogleafdedilemmaer,eleverneerblevet præsenteretfortidligereiforløbet.formåleteratgiveeleverneetindblikinogleafde problematikkerogudfordringersomerforbundetmedindustriarbejdet. Aktivitet Eleverneskalopatstå.Lærerenpræsentererétdilemmaforeleverneadgangen.Eleverne skaltagestillingtildilemmaetogfordelesigiklasselokaletstoender(aogb)altefter,hvad devælger. Dilemmaer 1.Forurening Hvadervigtigst: A)Atdinfarharetarbejdeogkantjenepenge,så dinfamilienkanfå madpå bordetogtag overhovedetimeddenkonsekvensatbyenbliverforurenetpga.industriensaffaldsstoffer. Forureningenkanhavedenkonsekvensatmangeafbyensbeboerebliversygeellerleveri korteretid. B)Atdinfarerarbejdsløs,menatbyentilgengælderrenogudenforureningfraindustrien. Detbetyderdog,atIermegetfattige,atIharsværtvedatbetalehuslejenogkøbenyttøj,og atioftemå gå sultneiseng. 2.Akkordarbejde Hvadvilduhelst: A)Arbejdehurtigtogtjeneså mangepenge,atduikkeskalbekymredigom,atfå rådtilmad ogtagoverhovedet.tilgengælderderstorrisikoforarbejdsskadersomiværstefaldkan havedødentilfølge. B)Arbejdelangsomtogsikkert,mentilennogetlavereløn.Tilgengælderderenfarefor, ikkeathaverådtilatkøbemadogbetaleforhuslejen? 3.Priser Hvadvilduhelst: A)Atdukankøbebilligevarer(fx.cowboybukserogtIshirts)ogsamtidigacceptereenhøj gradafforureningidelandevarernebliverproduceret. B)Atduskalbetalevæsentligtmerefordinevarerforatbevarerenluftogrentdrikkevandi delandevarernebliverproduceret? Lærerenog/ellerelevernekanevt.selvfindepå fleredilemmaer. Opsamling Lærerenbedernogleafelevernefrahverende(AogB),omatuddybederesvalg.Lad elevernediskutereforogimod,ogminddemomatbegrundeogargumentereforderes holdninger.detkanogså væreateleverneharforslagtil,hvordanmankanarbejdepå at kommeudafdilemmaerne. Ifællesplenumtalesefterfølgendeom,hvorvidtelevernesholdningerharrykketsiggennem forløbet. 5

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 4.INTERVIEWENLOKALBEBOER Genneminterviewsmedlokalebeboereskalelevernefindeudaf,hvordandelokalei områdetharlevet,boetogarbejdetforherigennematfå etindbliki,hvordanlevevilkårog arbejdsforholdharforandretsig(ellerikkeforandretsig)opigennemtiden.intervieweteren metode,derkannuancereogperspektiveredenmådeeleverneserogopleververden. På baggrundafinterviewetskaleleverneskriveenlilleartikel,somsamlerogskriftliggørden videndeharindsamlet. Deflesteeleverharhøjstsandsynligtenslægtningellernabodekaninterviewe,menderkan også væreelever,derskalhavehjælptilatfindeenlokalbeboerdekaninterviewe.hermå lærerenhjælpemedatskabekontakter. L reren kan v lge at indg aftale om interview med ldre beboere fra det lokale plejehjem, aktivitetshuset Paraplyen eller tidligere DFJ-arbejdere (kontakt evt. fagforeningen 3F). Gode råd Makkerpar eller grupper Lad eleverne arbejde sammen i makkerpar eller grupper på fire, når de skal interviewe. På den måde kan de fx fordele rollerne, så en stiller spørgsmål og en anden tager notater, en tredje tager billeder mv. Interviewe hinanden Lad eleverne interviewe hinanden. På den måde får de en kropslig fornemmelse af, hvordan det er at interviewe en anden/at blive interviewet samt hvordan de skal formulere sig, stille uddybende spørgsmål og tage noter. Hvordan indleder og afslutter man et interview? Tal i klassen om, hvordan man indleder et interview, hvordan man præsenterer sig selv og hvordan man afslutter interviewet på en god måde. Eleverne kan evt. slutte af med at spørge, om den lokale beboer har en sidste bemærkning han/ hun ønsker skal med. Det kan også være en god idé at tilbyde at sende den endelige artikel til den lokale beboer.. Brug hv-ord Undgå for mange ja/nej-spørgsmål, da de kan gøre det svært at få en samtale igang og åbne op for de gode historier. Eleverne skal opfordres til at anvende hv-ord og forberede uddybende spørgsmål ud fra det først stillede spørgsmål (jf. arbejdsark: Interview ). Et spørgsmål ad gangen Gør eleverne opmærksomme på kun at stille ét spørgsmål ad gangen. Jo mere konkrete de er i deres måde at spørge på, jo mere konkrete og klare bliver de svar, de får også. Fotos Så vidt muligt skal eleverne tage fotos under interviewet, som kan bruges i den artikel de efterfølgende skal skrive. Tal med eleverne om, at det er vigtigt, at de spørger om lov, inden de fotograferer. Lad en genstand eller et billede åbne op for historierne I arbejdsarket: Interview opfordres eleverne til at bede den lokale beboer om at finde en genstand eller et billede han/hun kan fortælle ud fra. Det kan ofte hjælpe til at åbne op for historierne. 6

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 Interviewguide PrintElevark4,interviewguideudtileleverne. Nåreleverneskalforberedederesspørgsmåltildenlokaleindbygger,erdetvæsentligt,atde gørsigklart,hvemdeterdeskaltalemedoghvaddeønskeratfå svarpå. Elevark Iførstespalteiskrivereleverne,hvilkettemadeønskeratspørgeindtilfxarbejdstider, sikkerhed,fritid.iandenspalteskriverdederesspørgsmålunderdeopstilledetemaer. Eksemplerpå spørgsmål IHvorarbejdededu,daduvaryngre? IHvorlængearbejdededuder? IHvilkearbejdsopgaverhavdedu? IHvordankunneentypiskdagse? IHvordanvarditforholdtildinekolleger? IHvilkematerialerarbejdededumed? IHvordanvarsikkerhedsforholdene? IHvormangetimeromdagen/ugenarbejdedu? IHvormegettjentedu? IHvordanopleverdu,atarbejdsforholdeneharændretsig,fradadustartedemedat arbejdetilidag? Gode råd Uddybende spørgsmål Tal med eleverne om at et interview ikke er 20 spørgsmål til professoren, men en samtale mellem flere parter. Selvom det er en rigtig god idé at have forberedt sine spørgsmål på forhånd, er det samtidig væsentligt at eleverne/intervieweren er opmærksom på at spørge ind til det, der bliver sagt undervejs - det er svær øvelse, som man kun kan blive bedre til ved at øve sig. Svære ord Hvis der er et ord eleverne ikke forstår kan han/hun prøve at få den lokale beboer til at forklare, hvad det betyder. Dette kan gøres ved at gentage ordet, som fx hvis den lokale indbygger fortæller: Vi har maskiner til at lave både store og små stålkonstruktioner kan eleven prøve at gentage orden stålkonstruktioner? og den lokale beboer vil med stor sandsynlighed forklare ordets betydning. 7

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 5.ARTIKELSKRIVNING På baggrundafintervieweneellervirksomhedsbes getskaleleverneimakkerpar/grupper skrivekorteartikler. Defærdigeartiklersamlesienlilleavis,somkandelesmedandreelever,familienellerde lokalebeboere. ForberedelseXintrotilartikelskrivning Hvaderenartikel? Fællessamtaleiklassenom,hvadderkendetegnerenartikel.Hertalesom: IHvilkengenreerenartikel?(enikkeIfiktionstekst,derbehandleretemneifxenavis) IHvemermodtageren/Ie?(idettetilfælde:Forældre,lærere,andreelever,deinterviewede lokaleindbyggere) IHvordanerenartikeltypiskopbygget?(Elevark5,artiklenslayout) Dagensavissomeksempel Klassenlæserifællesskabeksemplerpå artiklerfradagensavis,derinkludererinterviews. Dertalesom,hvordanartikleneropbygget.Herigennemkanelevernehenteinspirationtil, hvordandekaninkludereinterviewienartikel. Artiklenslayout Enartikelopbyggestypiskmedenrubrik(overskrift),enunderrubrik(underoverskrift,der uddyberindholdetienoverskrift),brødtekst(selveartiklen)ogmellemrubrikker (underoverskrifter,dergørartiklenoverskueligatfinderundtiforlæseren). Gode råd Begreberne rubrik, underrubrik, brødtekst og mellemrubrikker kan bruges til at undervisningsdifferentiere i den konkrete undervisningen, hvor nogle elever arbejder med alle fire begreber, andre kun med to eller tre af dem. Elevernefårudleveretelevark4,%somerenoversigtoverogbeskrivelseafovenståendefire begreber. Medudgangspunktienafdelæsteartiklerfradagensavis,gennemgåsartiklenslayout. Artiklenkopieresoguddelestileleverne,så dekanunderstregeogskriveiartiklenog navngivedeforskelligedelelementer. 8

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 Skriveprocessen Indenelevernefinderenoverskrifttilderesartikel,kanlærerentalemedeleverneom, hvordanmankangørelæserennysgerrigvedhjælpafoverskriften.kommedeksemplerfra dagensavis,somkunnefangeelevernesnysgerrighedoggivedemlysttilatlæsevidere. Somartikleri rigtige (fysiske)aviser,skaleleverneskrivederesartikleropdeltispalter,så denbliveroverskueligforlæseren.anvendwordelleretandettekstprogram. Billeder Eleverneskaludvælgenogleafdebillederdehartagetunderinterviewetmedhenblikpå at visualisere,understregeelleruddybenogetideresartikel. IHusk%at%minde%eleverne%om%at%sende%artiklerne%til%de%lokale%beboere%eller%til%virksomheden.% Gode råd Hjælpesætninger Nogle elever kan have svært ved at komme igang med at skrive, idet der er tale om at skulle overføre en praksis (interview) til en anden (artikel), som har hver sin form og udtryk. Nogle elever kan derfor have gavn af at få nogle hjælpesætninger, som kan hjælpe dem med at komme igang. Eksempler på hjælpesætninger - Denne artikel handler om - Da vi første gang mødte (indsæt navn) - (Indsæt navn) har hele sit liv boet i Frederiksværk, hvor hun/han har arbejdet som. Gode råd Billederne kan med fordel også bruges som igangsættere, idet der i kan være en masse information og historier forbundet med et billede, som kan hjælpe eleverne med at komme i gang med skriveprocessen. 9

KulturtjenesteHalsnæs Forår2018 5.FAGLIGLÆSNINGOGLINKSTILINSPIRATIONSMATERIALE Bøger: Mathiessen,PernilleObitz:Arbejdeigamledage,Desmåfagbøger,Gyldendal2015 Petersen,Pelle:50årijernet.Rapportfraenarbejdsplads,Borgen1973 Film: Filmcentralen:Danmarks%Industrialisering.4x20min.filmomindustrialiseringeni Danmark.GodtoverblikoverdenindustrielleudviklingiDanmark. http://filmcentralen.dk/grundskolen/film/danmarksiindustrialiseringi1 Filmcentralen:100%års%barndom.%10x29min.filmomatværebarniDanmarkgennemde sidste100år,medafsætiinterviewsogpersonligeberetninger: http://filmcentralen.dk/grundskolen/film/100iarsibarndomi1900i1910idiniviljeisidderiiifarsi lomme Arbejdermuseet:Arbejdsløshed.2.22min.: http://industriarbejdet.dk/industriarbejdet/arbejdsloeshed/ Arbejdermuseet:Læretid.%2.31min.: http://industriarbejdet.dk/industriarbejdet/laeretid/ Sangeomarbejderen: Snart%dages%det,%brødre%afU.P.Overby,1871 https://www.arbejdermuseet.dk/wpicontent/uploads/2016/10/sang_snartidagesideti brødre.pdf Når%jeg%set%et%rødt%flag%smelteafOskarHansen,1923: https://www.arbejdermuseet.dk/wpicontent/uploads/2016/10/nårijegiserietirødtiflagi smælde.pdf Andetmateriale: Arbejdermuseet:Arbejderen:% http://industriarbejdet.dk/arbejderen/ Arbejdermuseet:Hverdagsliv%før%og%nu%B%fortalt%gennem%Børnenes%Arbejdermuseum.%% % Arbejdsbog:% https://www.arbejdermuseet.dk/wpicontent/uploads/2016/03/ Hverdagsliv_Arbejdsbog_netPDFI2.pdf 10