Højskoleelever som globale historiefortællere

Relaterede dokumenter
Statusrapport 2017: GLOBAL HOUSE

2.g-studieplan for klasse: 2.y. Studieretning: Musik/EN A eller MAT A. Skoleåret Forløb Tidspunkt Antal lektioner og evt.

2.g-studieplan for klasse: 2.e. Studieretning: Samfund og erhverv. Skoleåret Kompetencemål Produktkrav Evaluering

DANIDAS OPLYSNINGSBEVILLING

DATA OM ELEVERNES LÆRING OG PROGRESSION

FOREDRAG - VORES EUROPA

INSPIRATION TIL UNDERVISERE UNGDOMMENS FOLKEMØDE 2018

UNIKKE PARTNERSKABER UNGDOMMENS FOLKEMØDE

Vil du udvikle din undervisning ved at bruge Blackboard og andre digitale værktøjer?

CISUs STRATEGI

Nye sociale medier - Hvordan bruger man de nye medier strategisk?

Generalforsamlingen i Globale Seniorer 2017 Et sammendrag af alle gruppediskussioner

Kursus for bestyrelsesmedlemmer. Vartov Januar 2015

Læreplan Identitet og medborgerskab

Byens Rum. The Meaningful City of Tomorrow

CIVILSAMFUND I UDVIKLING - fælles om global retfærdighed

Referat af Internationalt møde, Højskolernes Hus 1. april 2014

FFD s strategi. Udkast for perioden

FIP-kursus, historie hhx. 5. april 2017

FORMÅL : 1. AT KENDE VÆRKTØJET 2. AT FÅ EN INTRO TIL AT UDVIKLE ET UNDERVISNINGSFORLØB

Før under efter - kommunikation

3.g-studieplan for klasse: 3f_. Studieretning: Samfund og erhverv. Skoleåret Forløb Tidspunkt Antal lektioner og evt.

Først Gavin Brian skriver til

Kolding Kommunes Strategi for Grøn Generation

Referat seminar Globale Historiefortællere d. 27. og 28. januar 2015

Om FFD s rolle og opgaver Oplæg for nye forstandere, november 2014

a) anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå,

Reformationsjubilæet 2017

FOREDRAG - VORES EUROPA Om den europæiske ungdomsgeneration og vores fælles udfordringer.

- Vejen til et godt studieliv. Anna Stelvig, stifter af StudyMind

Indsatsområde og målsætning

Kurt Møller Pedersen Substitut for Anders Østergaard

ÅRSPLAN SAMFUNDSFAG 9. B 2012/13

SommerCamp Sommerhøjskole med støtte fra Satspuljemidler

AALBORG HANDELSSKOLE STRATEGI

Bevægelsen blomstre. ! Nye medlemmer af LØS 5 fællesskaber og 2 virksomheder 1 virksomhed har forladt foreningen

Velkommen til infomøde

KOMMUNIKATIONSRÅD FRA HAVE KOMMUNIKATION PR-PITCH STORYTELLING INDHOLDSUDVIKLING INDHOLDSPRODUKTION KØBENHAVN

Projektkatalog for SMIL(E) projekter

FNs Verdensmål. Hvad går de ud på? Hvorfor er de vigtige? Hvilken relevans har de for udviklingsorganisationer?

Fagårsplan 2011/12 Kongeskærskolen

ARKITEK- TUR. 4 uger 11/1-7/ evt. 2 uger 7/2-20/ BLIV KLAR TIL OPTAGELSE

DEN INTERNATIONALE LINJE PÅ FOURFELDTSKOLEN BOHR IN TER NA T IO NAL

Integrated journalism in Europe. Asbjørn Slot Jørgensen * asbo@dmjx.dk Kresten Roland Johansen * krj@dmjx.dk

Grøn Generation strategi. Børn og unge som fundament for bæredygtig udvikling

BILAG. til. Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning

Oplæg hos Alecto Opdateret

International strategi for Det Danske Spejderkorps

Kommunikationsstrategi

Ansøgningsskema til Erhvervspuljen i Syddjurs Kommune

FIP i samfundsfag marts 2018

Bilag 6.1 SYDDANSK UNIVERSITET / ONLINE STRATEGI. Vision: Scenarier

FIP-kursus samfundsfag hhx Sukkertoppen, Aarhus handelsgymnasium marts 2017 Workshop: Hvordan kan det særlige ved hhxlæreplanen.

EPALE. Electronic Platform for Adult Learning in Europe

Pædagogikumrelaterede kurser for vejledere, kursusledere og ansatte uden pædagogikum. Syddansk Universitet Institut for Kulturvidenskaber

2 Danmarks Biblioteksforening

SommerCamp Sommerhøjskole med støtte fra Satspuljemidler

Forslag til indsatsområde

Digitaliseringsstrategi for Folkeskolerne i Lejre Kommune Formål

Samfundsfag A stx, august 2017

Årsplan for samfundsfag i 7.-8.klasse

Notat med beskrivelse af Region Midtjylland digitalisringsindsats på ungdomsuddannelserne

Fra elevplaner til læringsplaner i Gentofte

TV Power Reporting Poynter Institute august

strategi for nærdemokrati

GG strategi 27. juli Forord

DRs VIRKSOMHEDSSTRATEGI

K U R S U S K A T A L O G

Visionen (organisationens) gemmer vi til en anden dag. Den er stadig under udviklinging, og det er ok. Events og kommunikation.

Uddannelsesforberedende Kursus

Om School Education Gateway. Europas online platform for undervisning i skolerne

Program. Formål. Tidsplan Aktiviteter Samarbejdspartnere Økonomi Timer i de enkelte projekter. Vision Organisation Indhold Kvalitet

Projekt Jobcoach Konceptbeskrivelse. Jobcoach-konceptet

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Forord. Mange hilsner. Helge Christensen, fm. februar 2019

Kommunikation & anerkendelse (grundlæggende kursus)

KLAR TIL KLYNGE FACILITATOR TRÆNING SEPTEMBER 2012 & OKTOBER REG X - Det Danske Klyngeakademi

Rapport vedrørende studietur, april 2014

Meementor & Mentorer. Fase 1 & Fase 2 Understøttende undervisning. Birkerød Skole

Dansk/svensk afslutningskonference 30, november 2015 Syddansk Universitet

Lærervejledning til Samfundsfag

DANSK FJERNVARME. FJERNVARMENS BRANCHEORGANISATION en stærk energipolitisk aktør

Udviklingsprojekt Nye fællesskaber. - oplysning, dannelse og tværgående samarbejde mellem højskole, foreninger og lokalsamfund. Projektbeskrivelse

Inspiration til folkeoplysningspuljen. Højskolerne engagerer Danmark

UNIVERSITY COLLEGE LILLEBÆLT

Mission Vision Strategier

Samarbejde, synlighed og folkelig forankring

UNGKOLDING - LÆRERVEJLEDNING SEPTEMBER/OKTOBER 2017 LÆRERVEJLEDNING DANMARKS STØRSTE VALGMØDE FOR UNGE

Den Gode Samtale - Oversigt over samtaler og aktiviteter, du kan deltage i, mens du er ledig

IT og digitalisering i folkeskolen

Studieaktivitet: videnstilegnelse

Unge og demokratiet. DUF om Europa-Parlamentsvalget 2019

Faglig udvikling i praksis - italiensk

Samfundsfag, niveau G

FRA INTERNATIONAL VISION TIL INTERNATIONALE HANDLINGER

Introduktion til projektet Partnere og faciliteter Brorfelde Observatorium Undervisningspakker Lærerkurser Refleksion. Fremtidsperspektiver

Fremmedsprog i gymnasiet: Innovation, didaktik og digitale medier. Projekttitel

Viden og inspiration til en fælles indsats for at sikre børn og unge gode oplevelser på sociale medier

Forløb: Regions- og kommunalvalget 21. november 2017

Transkript:

Højskoleelever som globale historiefortællere Højskoleelever som globale historiefortællere er FFD s udspil til et fælles internationalt projekt for højskolerne. Projektet går ud på at styrke højskolernes studierejser gennem udviklingen af fælles faglige temaer, som danner udgangspunkt for elevproducerede mediehistorier erhvervet på elevernes studierejser, formidlet på en digital læringsplatform. Læringsplatformen vil give landets højskoleelever mulighed for, sammen at blive klogere på den verden, de er en del af. Når højskoleeleverne rejser på studieture ud i verden eller når internationale elever rejser til Danmark, forfølger de tidens vigtigste spørgsmål og besvarer dem via medieproduktioner på platformen. Det er målet, at projektet skal bidrage til at de deltagende højskoleelever gennem rejsen, arbejdet med formidlingen af deres oplevelser og dialogen med andre elever, styrker deres viden om globale spørgsmål, styrker deres interkulturelle værdier og styrkes i troen på, at deres stemme er vigtig i udviklingen af løsninger på tidens udfordringer. Projektet har tre overordnede mål; 1) At styrke samarbejde, netværk og sparring mellem lærere, 2) At styrke elevernes medborgerskabsdannelse og 3) At højskolerne deltager i den offentlige debat om vores fælles udfordringer i verden og løsningerne herpå. 1. Styrke samarbejde, netværk og sparring mellem lærere Der sidder mange dygtige lærere på de forskellige højskoler med særlige kompetencer inden for det internationale område. Det er et mål med projektet at styrke samarbejdet og netværket mellem disse lærere med fokus på videndeling, udvikling af nye ideer og styrkelse af lærernes ressourcer inden for det internationale område. Konkret vil vi, i det fælles internationale projekt, arbejde med følgende delmål: Kortlægge og synliggøre lærernes særlige ressourcer i relation til det internationale arbejde og arbejdet med medieproduktioner. Give lærerne nye ressourcer og viden om studieturen som særligt læringsrum og mediedidaktiske værktøjer. 2. Styrke elevernes medborgerskabsdannelse Projektet arbejder for at styrke højskole-elevernes medborgerskabsdannelse ved at give dem et handlerum, hvori de har mulighed for at samtale om og besvare en række spørgsmål, som er relevante som borger i dag - både som dansker, europæer og verdensborger. Det er afgørende for medborgere, både nationalt, europæisk og i verden at kunne identificere problemstillinger og at kunne udvikle konstruktive og innovative løsningsforslag, samt at kunne indgå i dialog med forskellige aktører på tværs af geografiske og kulturelle afstande. Det fælles Folkehøjskolernes faglige projekt vil etablere en ramme for, at eleverne kan bruge Forening i Danmark studieturen som særligt læringsrum og arbejde i fællesskaber med Højskolernes Hus - Nytorv 7 DK-1450 København K +45 33 36 40 40 kontor@ffd.dk www.hojskolerne.dk www.ffd.dk

konkrete formidlingsorienterede medieproduktioner, der er problem- og løsningsorienterede. Delmål: At eleverne opnår viden om og tager stilling til vigtige globale, europæiske og nationale problemstillinger. At eleverne arbejder problem-, løsnings- og formidlingsorienteret i fællesskaber i forbindelse med studieturen. 3. At højskolerne deltager i den offentlige debat om vores fælles udfordringer i verden og løsninger herpå. Hvis arbejdet med globale problemstillinger og løsninger skal gøres realistisk og vedkommende - og højskole-eleverne styrkes i troen på at deres stemme er vigtig i debatten herom - er det vigtigt at deres produktioner rettes mod at kunne indgå i den offentlige debat og at eleverne kan gå i dialog med andre deltagere i debatten. Derfor er det også et delmål: At elevernes produktioner når et publikum uden for Højskolerne og at de får feedback fra eksperter, meningsdannere eller andre der beskæftiger sig med de temaer eleverne arbejder med. Aktiviteter: For at understøtte de enkelte delmål i projektet arbejder vi, i projektet, med følgende konkrete aktiviteter. Kurser og seminarer for deltagende lærere: Seminarer med fokus på projektudvikling, udvikling af fælles faglige temaer og evaluering. Kurser eller studieture med fokus på styrkelse af lærernes ressourcer inden for digital didaktik, medieværktøjer og studieturen som særligt læringsrum. Aktiviteter med fokus på at styrke elevernes medborgerskabsdannelse : Udvikling af undervisningsmaterialer og ressourcer til platformen, som elever og lærere kan bruge i forberedelsen af studieturen og produktionen af formidlingsprodukter. Workshops for elever og lærere som forberedelse til arbejdet med medieproduktioner på rejsen og redaktionel støtte i forbindelse med produktionen af historierne. Kursus i formidling for Fortællerkorps af frivillige elever som formidler deres historier på højskoler og efterskoler. Aktiviteter med fokus på at få højskole-elevernes bidrag ud i den offentlige debat: Mediesamarbejder med Information og Verdens Bedste Nyheder. Arrangementer på Folkemødet, bl.a. Årets historie. 2

Formål Målgruppe Delmål Aktiviteter Styrke samarbejde, netværk og sparring mellem lærere. Lærere Udnytte, synliggøre og tilgængeliggøre forskellige læreres særlige ressourcer. Give lærerne nye ressourcer og viden. Bl.a. i forhold til digitale værktøjer og studieturen som særligt læringsrum. Udviklingsseminarer: Oktober 2014: Udvikle principper for arbejdet med studieture og portalen. Udvikling af undervisningsmaterialer. Netværksmøder og workshop på højskolernes årsmøde. Kurser i mediedidaktik sammen med eleverne. Studierejse for lærere med fokus på studieturen som særligt læringsrum. Styrke elevernes medborgerskabs dannelse. Elever At elevernes opnår viden om og tager stilling til globale problemstillinger. At eleverne arbejder problem-, løsnings- og formidlingsorienteret i fællesskaber. Udvikling af undervisningsmateriale om unge og nye fællesskaber i Danmark, Europa og verden. Udvikling af mediedidaktiske tutorials, samt kursus i mediedidaktik sammen med lærerne. Kursus i formidling for Fortællerkorps af frivillige elever som formidler deres historier på højskoler og efterskoler. At højskolerne er synlige i den offentlige debat om vores fælles udfordringer i verden og løsninger herpå. Bredere offentlighed Beslutningstag ere og andre udd. institutioner At elevernes produktioner når et publikum uden for højskolerne og at eleverne får feedback udefra. Mediesamarbejder med Informaiton og Verdens Bedste Nyheder. Arrangementer på folkemødet. Bl.a. Årets historie.

Globale historiefortællere - stemmer fra unges verden The global in Denmark Europas tilstand Historier fra det globale syd Elevhistorier og undervisningsmaterialer inden for: Nye fællesskaber - i politik - i kulturen - i den grønne vækst - i arbejdslivet Elevhistorier og undervisningsmaterialer inden for: Nye fællesskaber - i politik - i kulturen - i den grønne vækst - i arbejdslivet Elevhistorier og undervisningsmaterialer inden for: Nye fællesskaber - i politik - i kulturen - i den grønne vækst - i arbejdslivet Toolbox: tekst/video/lyd/fotos Toolbox: tekst/video/lyd/fotos Toolbox: tekst/video/lyd/fotos

The global in Denmark Inside the site hut Polish Piotr tells his story. Is there an alternative to Growth? Eco-villages in photos and text. Living in a Refugee camp Listen to the voices and sounds from the Danish camp Gribskov. Teaching materials Politics and democratic rights Art and culture Green conversion Working life TOOLBOX Constructive Journalism How to tell a balanced story Digital Storytelling How to tell vivid stories with audio, photos and video

Europas tilstand Vores drømme og virkelighed Reportage fra 10 unge albaneres liv i billeder og tekst Vi følger den russiske feministgruppe Pussy Riot op til en protestaktion. Se video Vi var nødt til at skabe vores eget pengeløse samfund Hør spanske José s historie. Undervisningsmaterialer Politik og demokratiske rettigheder Kunst og kultur Grøn omstilling Arbejdsliv TOOLBOX Konstruktiv journalistik Få nuancerne frem i historien Digital Storytelling - sådan fortæller du levende historier med lyd, fotos og video

Historier fra det globale syd Eduardo og hans venner var blevet fyret. Nu har de startet deres egen fabrik. Se billederne her. Hør Mary diskutere kenyansk politik i Folkets Parliament Min far er mit forbillede. Læs hvorfor Phwe organiserer unge for demokratiske rettigheder i Burma Undervisningsmaterialer Politik og demokratiske rettigheder Kunst og kultur Grøn omstilling Arbejdsliv TOOLBOX God udviklingskommunikation -brug konstruktiv journalistik til at fortælle en nuanceret historie Digital Storytelling - sådan fortæller du levende historier med lyd, fotos og video