LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE STYRING. OVERBLIK: Lektionsplan 2

Relaterede dokumenter
LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE STYRING. OVERBLIK: Lektionsplan 2

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE. OVERBLIK: Lektionsplan 3

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE STYRING. OVERBLIK: Lektionsplan 1

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE. OVERBLIK: Lektionsplan 3

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE STYRING. OVERBLIK: Lektionsplan 1

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER OG EVALUERING LÆRERENS FORBEREDELSE. OVERBLIK: Lektionsplan 4

Quick startvejledning KUBO KODNING+

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER TEST FORUDSAT VIDEN. OVERSIGT: Lektionsplan 2

RESULTATER. Beskrive, hvordan KUBO vil bevæge sig, når robotten placeres på hver af de tre typer bevægelsesbrikker.

Startvejledning. til kodning med KUBO

LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG RESULTATER TEST FORUDSAT VIDEN LÆRERENS FORBEREDELSE. OVERSIGT: Lektionsplan 3

Din lærer skal spørge, hvordan du gjorde, og han skal bede dig gøre det igen. Du opdager din fejl og laver ikke fejl denne gang.

Max s Håndvaskeskole Lærerens manual. Max s Håndvaskeskole

Digitale Sexkrænkelser

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Læringsmål. Materialer

UU længere forløb. Planlægning af tema Fag: UU Klasse: 4.b

3. klasse. Arbejdsmarkedet

Du skal se en film om emnet familie o. Drengen i kufferten

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

introduktion tips og tricks

Projektbog og læringsbarometer. Navn: Klasse:

Samfund og Demokrati. Opgaver til historie

Innovation Step by Step

Mellemtrin. Job i lokalsamfundet

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

kommunikation interpersonal Interpersonel kommunikation Hvad KAN en aktiv medborger i fællesskaber? 4a - Drejebog - Interpersonel kommunikation - s1

Digitale Sexkrænkelser

Jeg vil ligne Jesus -1

Opdeling af elevernes besvarelser fra spørgeskemaerne:

Modul 4 - GRÆNSER OG NETVÆRK GRÆNSER OG NETVÆRK MODUL

Hunden kan sige et nyt tal (legen kan selvfølgelig udvides til former) hver dag, men kun det tal.

Jo mere læreren varierer undervisningen jo mere lærer jeg ( elevcitat)

Ordblind i matematikundervisningen

LAVET AF HANS-CHRISTIAN KELLER 1

El kredsløb Undervisningsforløb til Natur/Teknik

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

GRUNDLOVEN 1915 LÆRERMATERIALE

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Indskoling. Arbejdsmarkedet

HVAD ER SELV? Til forældre

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Workshop for unge sejlere

4. årgang Vamdrup skole - senest opdateret Videnindsamling Videnspejling Observation Idéskabelse

RELATIONER TEORI METODE PRAKSIS. Målgruppe. Mål. Varighed Forberedelse

Rodt, / gult, gront / sprog O M

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Pædagogisk vejledning til. Materialesæt. Sphero.

Ofte stillede spørgsmål

Nogle elever lærer bedst teori, når de får mulighed for at bruge hele kroppen i undervisningen

Lektionsplan: Drengen i den stribede pyjamas

Læring med effekt. effekt af kompetenceudvikling i SKAT. Inspirationsseminar om kompetenceudvikling i praksis. NCE-Metropol 19.

Medbring bilag 1: Er du enig eller uenig // på en skala fra 1-10?. Læs øvelsen og bilag 1 igennem og overvej, om der skal stilles andre spørgsmål.

OLE LUND KIRKEGAARD. Et danskforløb på 15 lektioner om Dragen af Ole Lund Kirkegaard Rettet mod 3. klassetrin

dig selv og dine klassekammerater

Ideer til sproglige aktiviteter.

Teambuilding øvelse 1 en ryste sammen aktivitet

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

Procesværktøj om trivsel

TIPS OM LÆSNING PÅ 1. OG 2. KLASSETRIN PILEGÅRDSSKOLEN

Du og din familie. Uddannelse og Job

Klassens egen grundlov O M

Tematik: København, elevernes egen verden går herfra. De bedste arkivalier, mulighed for at koble på elevernes egen verden og hverdag.

Undervisningsforløb til Randulf Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

Sæt dig et mål. Kom godt i gang. [Foto udeladt]

Sprog indsatsområde

Teamets samarbejde om uddannelsesparathedsprocessen

Ugeskema. 7 Det er lidt svært 1 Man må gå ud og sjippe Man må selv om hvornår man vil lave 1 Nogen gange er der for mange opgaver 1

Lærervejledning til OPFINDELSER

Syv veje til kærligheden

Søndermarksskolens vejledning om ordblindhed/dysleksi

Spilleregler: Find vej til bedre trivsel. Introduktion til redskabet:

Eksempler på hurtige uformelle evalueringer

Læringsmål Materialer Forberedelse og organisering Fremgangsmåde

Tegn med GPS 1 - Vejledning

LÆSEGUIDER til børnehaveklassen

8:30-14:30 Sproglig udvikling Kort aktivitet Planlægning af undervisningsforløb Fremlæggelse af undervisningsforløb

Spørgsmålene kan tages som en fælles klassedebat eller i mindre grupper.

Forste / indtryk -ligeva e rd og fa ellesskab O M

DEPRESSION Undervisningsmateriale til mellemtrinnet

Modul 1. Intro til orienteringsløb & kortets farver og symboler. Introduktion Giv en kort introduktion til orienteringsløb

Undersøg job ARBEJDSKORT 1. Job i dagligdagen. Opgaven. Sådan kommer du i gang. Resultat. Tid

Hvor hurtigt kan du køre?

Forumspil om konflikter O M

Ultra:Bit Kodning på en virksomhed

Jeg vil se Jesus -1. Johannes Døberen ser Jesus.

Modul 1. Intro til orienteringsløb & kortets farver og symboler. Introduktion Giv en kort introduktion til orienteringsløb

At tænke med øjnene 1. del

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Gud taler til mennesker -1

e d u c a t i o n Registrer afstand Målsætning Relation Lærerark

OM BØRNS RETTIGHEDER TIL KLASSE

Udarbejdelse af synopsis: 22. april 9. maj. Kære elev i 2g.

U nd ervis n i ng sma teriale - elev

OM GRÆNSER TIL KLASSE

Læringsmål. Materialer

Undervisningsmateriale til mellemtrinnet

Transkript:

OVERBLIK: Lektionsplan 2 FUNKTIONER Alderstrin: 7-8 år Holdstørrelse: I hold af to Klargøringstid: 5 minutter Tid i alt: 100 minutter Aktiviteter: 4 LEKTIONSPLAN SAMMENDRAG Aktivitet 1: KUBO leger med spil - 25 minutter 3 opgaver Aktivitet 2: KUBO tager bussen - 25 minutter 2 opgaver Aktivitet 3: KUBO har frikvarter - 25 minutter 2 opgaver Aktivitet 4: KUBOs weekend-udflugt - 25 minutter 2 opgaver RESULTATER OG EVALUERING Ved afslutningen af dette punkt bør eleverne være i stand til at: Lave en funktion. Forklare deres funktioner til klassekammeraterne Finde på historier, som passer til deres funktioner. Forklare, hvordan deres klassekammeraters funktioner virker. LÆRERENS FORBEREDELSE Lave kopier af arbejdsark for hver elev. Sørge for, at alle KUBO'er er fuldt opladet før start. Finde et egnet sted til aktiviteterne. KUBO kan bruges på et bord eller på gulvet, men underlaget skal være jævnt og rent. Hvis I bruger KUBO på en bordplade, så sørg for, at KUBO ikke falder ned fra bordet. Hjælp eleverne med at finde de TagTiles-brikker og det aktivitetskort, de får brug for. Måske ønsker du at hænge et aktivitetskort op foran hele klassen, som kan bruges til diskussioner og demonstrationer. Det er nyttigt at vise eleverne, hvordan KUBO og TagTiles-brikkerne håndteres og opbevares korrekt. Læg vægt på betydningen af at passe godt på både KUBO og TagTiles-brikkerne. Det er også nyttigt at lade eleverne vide, at det er OK at begå fejl, bare de retter fejlene og regner ud, hvad de gjorde forkert, og hvordan det skal rettes. Når de skaber ruter og funktioner, er det vigtigt for eleverne at forstå, at KUBO har de samme egenskaber som mennesker. KUBO kan for eksempel ikke køre gennem vægge, stakitter, vand, ild og så videre. Det kan være, at du finder det nyttigt sammen med eleverne at gennemgå det, de allerede har lært, før du starter med at undervise i det nye materiale. STYRING Det anbefales, at eleverne sættes sammen i hold af to. LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 1/15

Det vil måske være nyttigt for dig at skabe roller for eleverne, så hver elev får mulighed for at styre KUBO. Du vil måske også finde det nyttigt for eleverne, at KUBOs hoved adskilles fra kroppen og brikkerne lægges væk ind imellem aktiviteterne, eller hver gang du giver instruktioner. Det vil måske også være gavnligt at give de elever, som ikke kender KUBO, noget tid til at lege frit med robotten og selv gå på opdagelse, så de vil være mere fokuserede, når de modtager instruktionerne. Gå rundt i lokalet, og hjælp til efter behov. For at tilskynde til elevcentreret aktiv læring skal du imidlertid instruere eleverne i at følge "spørg tre - derefter mig"-reglen, som går ud på at søge råd hos hinanden, før de søger vejledning hos dig. TVÆRFAGLIGE SAMMENKOBLINGER De følgende tværfaglige sammenkoblinger kan udføres som supplerende læringsmuligheder med eleverne med sammenkobling til forskellige emner: Samfundslære: Lær eleverne om kommunalbestyrelser, regionalråd og Folketinget/regeringen og om valg til disse institutioner. Lad derefter eleverne lave en funktion til KUBO, så robotten kan komme fra bussen til afstemningsstedet for at stemme på en favoritkandidat til borgmesterposten ved kommunalvalget. Ekstra læringsaktivitet: Læs en bog om kommunalbestyrelser, regionalråd og Folketinget/regeringen, eller lad dem selv læse bogen. To udmærkede eksempler på børnebøger er Kid in Chief skrevet af Paul Maguire eller If I Were President af Catherine Stier. Lad efterfølgende eleverne skrive eller tegne en historie om KUBO, som stiller op som statsministerkandidat. Matematik/naturfag: Lær eleverne om ingeniørvirksomhed inden for design, og hvordan denne arbejder sammen med den videnskabelige metode og eksperimenter. Lad så eleverne frembringe en genstand eller et værktøj, KUBO kan bruge til at lege forskellige typer af spil med. LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 2/15

AKTIVITET 1: KUBO leger med spil RESULTAT At arbejde med funktioner Få KUBO til at "huske" ruten til fodbolden ved at bruge de blå funktions- og afspil-brikker. TID 25 minutter MATERIALER TagTiles-bevægelsesbrikker Blå Optag og Afspil Funktion-TagTiles. Aktivitetskort KUBO LÆRERNOTER Eleverne lader KUBO starte ved kantinen (kvadrant C7) og slutte ved fodbolden (kvadrant A7). Vedr. Opgave 1: Eleverne laver deres egen rute fra kantinen til fodbolden. Vedr. Opgave 2: Eleverne bruger den rute, de lavede i Opgave 1, og omdanner den til en funktion. Vedr. Opgave 3: Eleverne laver to nye funktioner fra kantinen til fodbolden. Disse funktioner bør være forskellige fra funktionen i Opgave 2. Se videoen om funktioner på KUBO.education for at lære at bygge funktioner (kubo.education/getting-startedtutorials). Du får brug for at forklare begrebet funktioner og lade eleverne øve sig i praksis. KUBO bliver lilla, når den indlæser en funktion, blå efter at have afsluttet læsningen af en kode og grøn ved kørsel af koden på Afspil Funktion-brikken. Bevægelsesbrikkerne på ruten skal være i samme rækkefølge, men det er uden betydning, i hvilken retning pilene vender. Funktioner skal bygges i én lige linje. DISKUSSIONSSPØRGSMÅL Er der mere end én måde, hvorpå man kan komme fra kantinen hen til fodbolden? Hvilken rute valgte I og hvorfor? Hvilke brikker havde I brug for til at lave ruten? Hvad er en funktion? Hvordan husker KUBO ruter? Hvilke forskelle er der på, hvordan I lærer ting udenad, og hvordan KUBO "lærer" dem. LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 3/15

AKTIVITET 1: KUBO leger med spil Opbyggede I jeres funktion korrekt? Hvad er det vigtigt at huske på, når man laver funktioner? Hvad kan robotter gøre, som vi ikke kan, og omvendt? Hvor findes der robotter? Hvilken type arbejde udfører robotter på fabrikker? Hvordan kan vi bruge robotter i skolen? REFLEKSION Kan I komme i tanker om fejl, en eller anden måske har lavet, da de lavede deres funktioner? Hvad var svært at forstå ved funktioner? UDVIDET ØVELSE Lav en rute fra fodbolden til cykelstativet. Sæt KUBO ned på startbrikken, og gennemfør jeres rute. Læg jeres rute i en lige linje. Placer en blå Optag Funktion-brik ved starten og afslutningen af jeres rute. Sæt KUBO ned på den første Optag Funktion-brik. Placer den blå Afspil Funktion-brik i fodboldens kvadrant. Placér KUBO på Afspil Funktion-brikken for at køre koden. NOTER LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 4/15

SVARNØGLE Mulig rute, eleverne kan lave for Opgave 1: Mulig funktion, eleverne kan lave for Opgave 2: Mulige funktioner, eleverne kan lave for Opgave 3: LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 5/15

AKTIVITET 2: KUBO tager bussen RESULTAT At arbejde med funktioner. Vælg en rute, og lav en funktion, som kan føre KUBO fra skoleklokken til busstoppestedet ved at bruge de blå Optag og Afspil Funktion-brikker. TID 25 minutter MATERIALER TagTiles-bevægelsesbrikker Blå Optag og Afspil Funktion-TagTiles. KUBO Aktivitetskort LÆRERNOTER Der er behov for at opdele eleverne i hold af to, så de kan drøfte de ruter, KUBO kan bruge til at komme fra klokken til busstoppestedet. Dernæst beslutter de to holddeltagere sig for en rute, de skal lave en funktion til. De skal bruge de blå Optag og Afspil Funktion-brikker. Den blå Afspil Funktion-brik skal placeres i den firkant, hvor skoleklokken er placeret. Én deltager fra hvert hold spiller gæst og besøger et andet hold, men den anden bliver tilbage som vært for at vise deres funktion til en anden gæst. Gæsten forsøger så at gætte ruten ved at spore og følge den på kortet med sin finger. Værten placerer så KUBO på den blå Afspil Funktion-brik for at se, om ruten blev gættet korrekt. Værten og gæsten skal diskutere, hvorfor holdet har valgt den rute. Eleverne bytter derefter roller, og aktiviteten fortsætter. Vedr. Opgave 2: Hvis eleverne har problemer med at skifte hold og forklare deres ruter, så får de måske mere held med sig, hvis du tilbyder din assistance. For at hjælpe eleverne med at fastholde ruten i den korrekte rækkefølge, når den omdannes til en funktion, så lad én elev fjerne brikkerne fra ruten med en brik ad gangen og række dem til sin partner. Partneren bør lægge dem en ad gangen i den korrekte rækkefølge, når holdet laver funktionen. DISKUSSIONSSPØRGSMÅL Husker I, hvad en funktion er for noget? Kan I lave en funktion, som kan føre KUBO fra busstoppestedet til skoleklokken? Hvad gør Optag og Afspil Funktion-brikkerne? Har én af jer lyst til at komme op foran og vise jeres klassekammerater, hvordan man laver en funktion? LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 6/15

AKTIVITET 2: KUBO tager bussen Hvor lang en rute tror I, at KUBO kan "huske udenad"? Hvad er fordelen ved at få KUBO til at "huske" ting? Gættede gæsten den rigtige rute? Lavede forskellige hold de samme ruter? Hvor mange ruter var der i alt? Hvorfor valgte I den rute, I gjorde? Hvordan gættede I ruterne? REFLEKSION Hvordan kan I afgøre, om den rute, I lavede, er den bedste rute for KUBO? Hvilket let trick eller tips hjalp jer med at huske, hvordan man laver en funktion korrekt? UDVIDET ØVELSE Vælg en rute, og lav en funktion, som kan føre KUBO fra fodbolden og hen til flagstangen. Vælg ved at bruge to KUBO-robotter en rute, og lav en funktion, som får KUBO'erne til at mødes midt på aktivitetskortet. NOTER LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 7/15

SVARNØGLE Mulig rute, eleverne kan lave for Opgave 1: Mulig funktion, eleverne kan lave for Opgave 1: LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 8/15

AKTIVITET 3: KUBO har frikvarter RESULTAT At arbejde med funktioner. Lav et spil, KUBO kan lege med i frikvarteret, ved at bruge de blå Optag og Afspil Funktion-brikker. TID 25 minutter MATERIALER TagTiles-bevægelsesbrikker Blå Optag og Afspil Funktion-TagTiles. Røde Optag og Afspil Funktion-TagTiles. KUBO Aktivitetskort LÆRERNOTER Eleverne skal finde på en historie, som involverer KUBO, der spiller et spil i frikvarteret. Når eleverne har lavet deres funktion, går to hold sammen for at udføre aktiviteten. De fortæller deres historier til hinanden og sætter KUBO på den blå Afspil Funktion-brik. De har dog ikke lov til at vise deres egen funktion til hinanden. Efter KUBO har leget med spillet, skal holdene gætte, hvilke bevægelsesbrikker der blev brugt og forsøge at genskabe hinandens funktioner ved brug af de røde funktionsbrikker. De skal dernæst teste dem for at se, om de var rigtige og rette fejlene, hvis det er nødvendigt. Hvis eleverne går i stå med at frembringe en historie, så fremlæg et eller to eksempler på aktiviteter eller spil, KUBO kan beskæftige sig med i frikvarteret, for at give dem lidt inspiration. Når eleverne bruger de røde funktionsbrikker til at gendanne hinandens funktioner, så sørg for, at de røde funktionsbrikker bruges som et ekstra funktionssæt og ikke som en subrutine. DISKUSSIONSSPØRGSMÅL Kan I finde på et spil, som KUBO kan lege med? Hvor førte I KUBO hen for at lege med spillet? Hvilket spil fik I KUBO til at lege med? Hvilken historie fandt I på til jeres spil? Gættede I det andet holds funktion korrekt? Hvis ja, hvordan gjorde I det? Var denne aktivitet sværere end den forrige, hvor I jo skulle se på funktionerne og gætte ruten? LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 9/15

AKTIVITET 3: KUBO har frikvarter REFLEKSION Hvor meget lignede jeres frikvartersspil og -historie de andre holds? Hvordan adskilte de sig? Hvilke dele af funktionen var svære at gætte? Hvorfor? UDVIDET ØVELSE Lav en anden historie og et andet spil, KUBO kan lege med i frikvarteret. Sørg for at inkludere funktioner. Lav en historie og en opgave til KUBO, som skal laves i weekenden. Sørg for at inkludere funktioner. NOTER LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 10/15

SVARNØGLE Mulig funktion, eleverne kan lave for Opgave 1: Mulig rute, eleverne kan lave for Opgave 2: LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 11/15

AKTIVITET 4: KUBOs weekend-udflugt RESULTAT At arbejde med funktioner. Vis KUBO rundt på kortet ved at lave små opgaver, som din partner skal udføre. TID 25 minutter MATERIALER TagTiles-bevægelsesbrikker Blå Optag og Afspil Funktion-TagTiles. Røde Optag og Afspil Funktion-TagTiles. KUBO Aktivitetskort Arbejdsark 2.3 LÆRERNOTER Eleverne øver deres kommunikationsfærdigheder med denne aktivitet. Lad hver elev tegne eller skrive en historie om KUBO på deres arbejdsark. Eleverne bør inkludere, hvad KUBO er i stand til at gøre, og hvor KUBO vil hen. Eleverne sidder i en cirkel og deler deres historier og tegninger med hinanden. Eleverne går tilbage til deres hold og bruger brikkerne til at lave ruter for de historier, de netop har delt. Lad én elev tage sin rute og omdanne den til en funktion ved brug af de blå funktionsbrikker. Den anden elev tager derefter sin rute og omdanner den til en funktion ved brug af de røde funktionsbrikker. Eleverne skiftes til at lade KUBO læse og køre deres funktioner. Dernæst besvarer de spørgsmålet på arbejdsarket. Hvis eleverne går i stå med at frembringe en historie, så giv dem nogle eksempler på, hvordan historier begynder, for at give dem lidt inspiration. DISKUSSIONSSPØRGSMÅL Hvad tror I, KUBO vil gøre i løbet af dagen? Hvilke detaljer skal med i historien? Tror I, det betyder noget, hvis I bruger de blå funktionsbrikker eller de røde funktionsbrikker? LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 12/15

AKTIVITET 4: KUBOs weekend-udflugt Vil de to forskellige funktionssæt fungere ens eller forskelligt? Hvad skete der, da KUBO kørte den blå funktion? Hvad skete der, da KUBO kørte den røde funktion? REFLEKSION Hvad var det sværeste ved at lade KUBO gendanne jeres historie? Hvorfor? Hvordan har I det nu med at bruge og forstå funktioner? UDVIDET ØVELSE Lav en historie til en anden elev, som involverer KUBO og skolegården, så en anden elev kan lave en funktion til KUBO. Lav en historie, som involverer KUBO og bager- eller købmandsforretningen, så en anden elev kan lave en funktion til KUBO. NOTER LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 13/15

SVARNØGLE Mulig funktion, eleverne kan lave for Opgave 2: Mulig funktion, eleverne kan lave for Opgave 2: LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 14/15

Tillæg SIDER, DER KAN UDSKRIVES Arbejdsark for elever I rækkefølge efter lektionsplan og dernæst aktivitet Store billeder af TagTiles-brikkerne på papir, som kan udskrives, og som gør det lettere for de mindste elever at lave Opgave 1 i Lektionsplan 1 samt også Opgave 2 i Lektionsplan 3. Certificeringsdiplom i kodning Aktivitetskort Tomt aktivitetskort Alt materiale, som kan udskrives, kan downloades fra kubo-robot.com/coding-license LEKTIONSPLAN 2 Funktioner 15/15