Flygtningekrisen i børnehøjde

Relaterede dokumenter
Årsplan med Fandango 3. klasse (fokus markeret med rød)

Årsplan med Fandango 3

færdigheds- og vidensområde

Faglig relevans/kompetenceområder

Årsplan med Fandango 4

FÆLLES MÅL DANSK (EFTER 2. KLASSE) KOMPETENCE- MÅL KOMPETENCE- OMRÅDE FÆRDIGHEDS- OG VIDENSMÅL FÆRDIGHEDS- OG VIDENSOMRÅDE

Undervisningsmateriale udarbejdet af overlærer Bodil Johanne Fris. Forlaget Brændpunkt

Nivemaskinen. af Anita Krumbach & Cato Thau-Jensen. Pædagogisk vejledning. Høst & Søn 2017

Kig på forsidebilledet og titlen. Hvad tænker du om romanen og hvad tror du fortællingen kan handle om.

3. Læringsmål og elevmål

Pædagogisk materiale i tilknytning til Silja min Silja af Lis Pøhler

Forslag til samtaler om Månestenen

Intro. Kompetenceområde: Læsning Finde tekst. Eleven kan vælge en tekst ud fra et mindre udvalg. Tekstforståelse

HUL I HOVEDET UNDERVISNINGSMATERIALE. Litteraturguide ARBEJDSOPGAVER & SPØRGSMÅL KLASSE.

Fugletosserne. Titel. Ensomhed, venskab, anderledes, at have en særlig interesse. Dansk, litteratur

Undervisningsmateriale til Hver morgen kryber jeg op fra havet

Alle så en kat af Brendan Wenzel

Velkommen til en præsentation af Regionsprojektet ( ): Velkommen til mit hjem.

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

Forslag til samtaler om Trækfuglen

Pædagogisk materiale i tilknytning til Midtimellem af Lis Pøhler

Årsplan med Fandango 5

Lærervejledning Før Under Efter. sorg

Færdigheds- og vidensområder

STANDBY UNDERVISNINGSMATERIALE. Litteraturguide ARBEJDSOPGAVER & SPØRGSMÅL KLASSE.

En Smuk Bog. Unge der har mistet. Michelle Dettmer

Hvad er en flygtning?

1. Skal vi kigge lidt i spejlet? om personkarakteristik

Barske. billedbøger. VIA Center for Undervisningsmidler

1. Reflekser som en ninja - om personkarakteristik

INTET Janne Teller SPØRGSMÅL TIL HELE ROMANEN FORTÆLLER: BUNKEN AF BETYDNING:

Materiale til brug før og efter jeres besøg på Musikmuseet. Sæt lyd til Mørkebarnet

Dansk årsplan 5. klasse

Lærervejledning. Romantikkens brevskrivning

INTET Janne Teller SPØRGSMÅL TIL HELE ROMANEN FORTÆLLER: BUNKEN AF BETYDNING: Hvilken type fortæller er Agnes?

Sara Skaarup: Sort sommer, Dansklærerforeningen, FFF,

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

Det er vores mål, at undervisningen tilrettelægges sådan, at eleverne skal kunne:

Du skal se en film om emnet familie o. Drengen i kufferten

Dansk 5. klasse årsplan 2018/2019

Pædagogisk vejledning til

Skriv til en målgruppe

EN SMUK BOG MICHELLE DETTMER UNGE DER HAR MISTET. Michelle MICHELLE DETTMER EN SMUK BOG

Paris Belinda Hansen er en pige der, hverken er pæn eller rig eller boglig begavet. Hvad fortæller denne sætning om hovedpersonen?

Mål for læringsforløb Dansk efter 2. klasse

GENFÆRD. UNDERVISNINGSMATERIALE Litteraturguide ARBEJDSOPGAVER & SPØRGSMÅL KLASSE.

Undervisningsplan 3-4 Klasse Dansk

Se virtual reality eller 360 graders-film Rejs til Jordan, og lær Nour og Abdallah at kende.

Fælles forenklede mål - folkeskolen

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Årsplan for dansk 3.-4.klasse

Tankerne om undervisningen er delt op i 3 dele -før, under og efterlæsning.

Dansk i grundforløbet

PROTOTYPE DANSKFORLØB 4. KLASSE: LÆRINGSMÅL OG MEDBESTEMMELSE

Årsplan for kristendom i 2.a

Årsplan for fag: Dansk 7. Årgang 2015/2016 STH & LAH

Nina Christensen Hvad er det børnelitteraturen kan?

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

Førlæsning 1. Nedbrudt mål Tegn på læring Aktivitet Evaluering

Min historie. Fra 12 år

Gode ideer til oplæsning. Ishøj Kommune 1

Årsplan for dansk i 3. A 2016/17

Undervisningsmateriale

Forløbet slutter med en fælles CL-aktivitet, hvor der er fokus på bøgernes fælles tema.

ÅRSPLAN 4. KLASSE DANSK 2016/2017 Voldumegnens Friskole, Eva Bak Nyhuus

Besættelsen Lærervejledning og aktiviteter

Analyse af Eksil - af Jakob Ejersbo

En pige med pigsko. Inden vi møder teksten. Lidt om bogen. Formål. Alverdens sko

Jeg kan finde informationer om et emne på en hjemmeside. Jeg kan udnytte menuen på hjemmesider til at navigere målrettet.

Dansk 9. klasse årsplan 2018/2019

Dansk 9. klasse årsplan 2019/2020

DEADLINE ATHEN. et interaktivt rollespil ELEVAKTIVITETER

Hvis jeg flytter i en flaske

INTET Janne Teller SPØRGSMÅL TIL HELE ROMANEN FORTÆLLER: BUNKEN AF BETYDNING:

FORLØBSVEJLEDNING Af Anders Korsgaard Pedersen

HVOR KOMMER DU FRA? Video og tekstcollage. Et undervisningsforløb for klasser

Tale til vinderen af PLCF s Børnebogspris 2017

LÆRERVEJLEDNING KLASSE UNDERVISNINGSMATERIALE FYRTØJET

ET INTERNATIONALISERINGSPROJEKT - ET FORSØG

Skriv til en målgruppe

WHAT IS YOUR DREAM Konceptbeskrivelse 2015

Dansk Vejledende karakterbeskrivelse

At slå op med en 7-årig - Eksemplarisk læsning

34 Vi bruger festivalen og udforsker H. C. Andersen og fortællingen H. C. A. festival:

Undervisningsforslag til Spis ormen, Janus Kodal

EN SKOLE FOR LIVET. ÅRSPLAN for skoleåret 18/19. Lærer: BSM Fag: Dansk i 5. klasse Uge Emne Mål Materialer

Årsplan for dansk i 5. P 2016/17

Skoene fortæller. Færdigheds- og vidensmål. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Plot 3, kapitel 1. Side FREMSTILLING

Bedømmelsesvejledning til prøven i skriftlig fremstilling D, december Dansk som andetsprog

Hønsetyven. Forfatter: Béatrice Rodriguez Illustrator: Béatrice Rodriguez

IDÉKATALOG SKOLEKONKURRENCE FOR KLASSER 28. JANUAR FEBRUAR

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Udsatte børn og inkluderende læringsmiljøer i dagplejen

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER. (men det er ikke altid det de andre kalder mig)

Undervisningsforslag til Spis ormen, Janus Kodal. Målgruppe: klasse

Hvad ved jeg om H.C. Andersen?

Ole Lund Kirkegaard Af Anders Korsgaard Pedersen

Bilag: Oversigt over afholdte aktiviteter. Odense

Transkript:

Flygtningekrisen i børnehøjde Undervisningsforløb til børnebog af Sophie Heiberg

Undervisningsforløb til børnebog af Sophie Heiberg Udgivet af Forlaget Forår, 2018 ISBN 978-87-970362-4-2 Materialet i dette hæfte er til fri afbenyttelse Udarbejdet af Forlaget Forår Illustrationer: Sophie Heiberg Grafisk opsætning: Nanna Sloth, Cortekst IVS Forlaget Forår Kochsgade 31D, 1. sal, 5000 Odense C E-mail: info@forlagetforaar.dk Tlf.: +45 23 27 11 86 Forlaget har desuden udgivet følgende bøger: @affektivt, digtsamling af @affektivt (juni 2018) Novicen (The Novice), fantasyroman af Taran Matharu, oversat til dansk (udgives september 2018)

Undervisningsforløb til børnebog af Sophie Heiberg. Udarbejdet af Forlaget Forår. Målgruppe: 3.-5. klasse. "Bogen vil være et rigtig godt udgangspunkt for en samtale om, hvorfor de mange fremmede kommer hertil" Karin Esmann Knudsen, lektor, ph.d., Syddansk Universitet Beskrivelse af bogen: Fortællingen om Ibis handler om fugleungen Ibis, som mister sine forældre i den syriske krig og må flygte til Danmark på ryggen af en albatros. Men det er ikke let at passe ind blandt de fugle, der bor der, og det, de siger, giver ikke altid mening. Ibis skal vænne sig til meget, og det gør det ikke nemmere for ham, at han er kommet til landet helt alene. Men han har ikke noget valg, for det er ikke længere sikkert for ham at blive i Syrien, hvor store metalfugle smider bomber ned fra himlen. Bogen er inspireret af de mange historier om flygtningebørn, der er kommet hertil, efter krigen brød ud i Syrien. Før læsningen Brainstorm med klassen: Hvad ved I om krigen i Syrien? Sæt Syrien på kortet - hvor langt er der til Danmark? Tal om flygtningekrisen - i 2015 kom 21.316 flygtninge til Danmark. Sæt det i forhold til antallet af elever i klassen eller antallet af elever på skolen. Eleverne kan herudfra overveje omfanget af krisen. Af de 21.316 er mange uledsagede flygtningebørn. Hvad er et uledsaget flygtningebarn? Gennem hele bogen skal eleverne følge Ibis på hans rejse. Hvilke tanker og følelser går han igennem? Lav evt. et kolonnenotat, som eleverne løbende skriver deres observationer ned i. Hvilke intertekstuelle referencer findes i bogen? Eleverne skal notere, hvilke sange, historier og lignende de kender.

Under læsningen Side 4-6 Tal om fuglearten Geronticus Eremitibis (se forord i bogen for mere information). Søg på "Geronticus Eremita" på www.iucnredlist.org, og tal om fuglens udryddelsesstatus. Hvad betyder det at være udryddelsestruet? Side 7-9 Hvilken historie fortæller Ibis far? Hvem har skrevet eventyret om Nattergalen? Hvor hører vi ellers om Nattergalen? Side 10-13 Tal om, hvad der sker i situationen. Hvad føler Ibis? Side 14-15 Tal om den sorg og de følelser, Ibis oplever. Dialog i klassen om sorg. Side 16-19 Hvilke sange synger bedstemor for Ibis? Hvorfor vil Ibis ikke rejse? Tal om savnet af både hans forældre og bedsteforældre. Side 20-23 Tal om den svære afsked hvilke følelser oplever man? Hvorfor vil så mange gerne med på albatrossen? Hvorfor betaler bedstemor og bedstefar for Ibis rejse? Kender I historier fra virkeligheden/nyhederne med flygtninge, der kommer til Danmark? En proppet gummibåd, folkevandring på motorvejen hvorfor tror I, de ankommer på denne måde i stedet for at rejse, som vi gør, når vi skal på ferie?

Side 24-29 Hvorfor kan Ibis ikke falde i søvn? Hvilken fugl redder Ibis op af vandet? Tal om, at svanen er Danmarks nationalfugl - hvad betyder dette? (fredet, symbol mm.) Hvilken historie tænker Ibis på? Side 30-33 Hvad føler fuglen, hvis bror ikke er blevet reddet? Hvordan kan Ibis relatere til det? Fuglecentret flygtningecentre. Tal om, hvad det er. Hvilke ting er anderledes, og hvilke ting kan Ibis kende? Side 34-37 Hvorfor tror spætten, at Ibis vil stjæle hans mønter? Hvorfor bliver Ibis beskyldt for at stjæle? Tal om fordomme. Hvilke følelser går Ibis igennem under denne oplevelse? Frygt, ensomhed, fortvivlelse og lettelse. Lad eleverne diskutere de forskellige følelser. Side 38-41 Ibis får en ny familie. Hvilke følelser oplever han her? Forklar, hvorfor Ibis reagerer, som han gør. Solsortefaren relaterer til Ibis ift. tab af forældre. Tal evt. om tab af familiemedlem. Beskriv, hvilke forskelle og ligheder der er mellem Syrien og Danmark.

Efter læsningen Hvad betyder Nordstjernen for Ibis? Hvordan adskiller landskaberne i Syrien og Danmark sig fra hinanden? Hvilke fuglearter møder vi i historien? Hvad er karakteristisk for dem? Kendte I dem? Hvilke nye ord og udtryk har Ibis lært? Kendte I dem? Hvad betyder de? Historiens komposition Beskriv starten, midten og slutningen af Fortællingen om Ibis. Find historien inde i historien. Hvad er det for en historie? Beskriv starten, midten og slutningen af den indlejrede historie. Hvorfor har forfatteren valgt, at hovedpersonen er en fugl? Relatér det, I har læst, med det I ved. Vend tilbage til brainstormen om krigen i Syrien, som I lavede i starten af forløbet, og fuglen Geronticus Eremitibis' situation i Syrien. Fortællingen om Ibis af Sophie Heiberg. 44 sider, vejl. pris: 149 kr. (119 kr. ekskl. moms) Kan købes på www.forlagetforaar.dk. ISBN: 978-87-970362-0-4. Udkom 22. marts 2018. Læs mere på www.forlagetforaar.dk

Om Sophie Heiberg Sophie Heiberg er både forfatter og illustrator til børnebogen Fortællingen om Ibis. Med bogen vil Sophie sætte fokus på de hundredvis af uledsagede flygtningebørn, der hvert år flygter op igennem Europa. Bogen er skrevet med humor og optimisme, og det er Sophies håb, at bogen kan være med til at starte en dialog mellem børn og voksne om flygtningekrisen i Europa. Sophie Heiberg bor i Odense, og når hun ikke skriver, tegner og maler, læser hun en kandidat i International Virksomhedskommunikation på Syddansk Universitet. Undervisningsmål Fælles mål Kompetenceområde Fortolkning Undersøgelse : Eleven kan undersøge personers motiver, konflikter og handlinger. Eleven har viden om personkarakteristik. Fortolkning Oplevelse og indlevelse : Eleven kan udtrykke sig om tekstens univers. Fortolkning Fortolkning : Eleven kan forklare sin tekstforståelse. Eleven har viden om sammenhæng mellem virkemidler og budskab i tekster. Fortolkning Vurdering : Eleven kan sammenholde egen tolkning med andres tolkning. Eleven har viden om fortolkningsmuligheder. Kommunikation Sprog og kultur : Eleven kan undersøge eget og andres sprog og sproglige baggrund Fortolkning Perspektivering : Eleven kan sætte teksten i forhold til andre værker Eleven har viden om intertekstualitet Eleven kan sætte det læste i forhold til tekstens samtid

"Fortællingen om Ibis er en fremragende debut. Sophie Heiberg, der både har skrevet og illustreret historien, skriver simpelt og rørende. Hun rammer en perfekt balance mellem at beskrive blidt, men også hjerteskærende sandfærdigt." Modspor "Fortællingen om Ibis er en umådelig smuk historie om unge Ibis, som rejser til Danmark helt alene og har svært ved at vænne sig til livet her i Danmark. Fortællingen er børnevenlig og skrevet i et tilhørende sprog, og den er særdeles velegnet til oplæsning og i undervisningen, hvis dette skulle ønskes. Jeg var i hvert fald fængslet af Ibis historie, og jeg kan ikke anbefale den nok." Frklitteratur.dk "Denne børnebog er barsk og tragisk, men den er også hjertevarmende på sin helt egen måde. Illustrationerne er søde og meget velvalgte til de tekststykker, de hører til. Noget af det finurlige ved fortællingen er de små referencer til sange og eventyr, som vi kender herhjemme." Flyvmedmig.dk Præsentation af Forlaget Forår Forlaget Forår er et nystartet forlag i Odense. Det har længe været en drøm for os at starte vores eget forlag, hvor vi kunne være med til at præge den danske litteraturscene. Vi vil gerne være et modspil til de store forlag i Danmark, og vi er ikke bange for debutanten eller for den skæve litteratur. Vores udgivelsesprofil er baseret på værker, der afspejler samfundet. Den litteratur, vi udgiver, skal ville sin samtid et eller andet om det så er den kontroversielle børnebog med en skarp vinkel eller den smalle digtsamling med lækre ordspil. Genren er ikke det vigtigste for os det vigtigste er god litteratur! I 2018 har vi planlagt tre udgivelser med hver deres profil og genre. For nogle kan det virke rodet, men for os virker det helt naturligt, at vi spreder os ud og udgiver det, vi mener, er den bedste litteratur. Navnet, Forlaget Forår, udspringer af tanken om noget nyt, der spirer, hvilket vintergækken i vores logo også symboliserer. Forlaget Forår, Kochsgade 31D, 1. sal, 5000 Odense C E-mail: info@forlagetforaar.dk - Tlf.: +45 23 27 11 86 www.forlagetforaar.dk www.instagram.com/forlagetforaar www.facebook.com/forlagetforaar