TEATER ORD FILM BILLEDER. VENSKAB - på godt og ondt! IDÈKATALOG. Sammen udforsker vi



Relaterede dokumenter
TEATER ORD FILM BILLEDER. LIVET - når det river og flår! Sammen udforsker vi IDÉKATALOG

IDÉKATALOG 4 EVER I UNDERVISNINGEN KLASSETRIN.

IDÉKATALOG TO I UNDERVISNINGEN KLASSETRIN.

IDÉKATALOG HABIBI I UNDERVISNINGEN KLASSETRIN.

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

UU længere forløb. Planlægning af tema Fag: UU Klasse: 4.b

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Læringsmål. Materialer

ØRERNE I MASKINEN INSPIRATIONSMATERIALE 6-8 ÅRIGE. Zangenbergs Teater. Af Louise Holm

Fra 13 år. Undervisningsmateriale til dansk i udskolingen. Hvad er der på den anden side? ZENEKUNST I UNDERVISNINGEN

Klassens egen grundlov O M

1) Introduktion til projektarbejdet (15 minutter) Slide 2

Hvad er en flygtning?

Læringsmål. Materialer

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

forventningsko og oplevelseskort

Forberedelse - Husk inden:

Undervisningsmateriale

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Spørgsmålene kan tages som en fælles klassedebat eller i mindre grupper.

Side. 1. Praktiske forberedelser Filmens opbygning Pædagogik og anvendelse Hvilke kandidater er filmen relevant for?

Forste / indtryk -ligeva e rd og fa ellesskab O M

Jeg ved det ikke. Hvordan kan vi forstå, hvad det kan handle om, og hvad kan vi så tilbyde?

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

I TEATRET INSPIRATIONSHÆFTE TIL UNDERVISEREN FØR- OG EFTER TILTAG. - øvelser og inspiration før og efter dit teaterbesøg / teaterværksted

A Trip Around the USA

StÆrke fællesskaber. Skab stærke fællesskaber. Hvad GØR en aktiv medborger for fællesskab? 1a - Drejebog - Stærke fællesskaber - s1.

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

LAV FILM OM VENSKABER

Det Fælles Bedste. Sådan holder du din egen samtalemiddag

2016 FORLØB KLASSE

DET SOM INGEN VED UNDERVISNINGS- MATERIALE: FRA KLASSE. undervisningsmateriale ZeRUM v. Maria Holst Andersen.

LÆRERVEJLEDNING TIL KLASSESÆTTET MOBBESTOP - BLAND DIG IKKE UDENOM

eleverne trænes i kreative, innovative og entreprenante arbejdsmetoder

forventningsko og oplevelseskort

Lær Dhakas børn at kende. - et forløb om børns levevilkår i Bangladeshs hovedstad Dhaka

Billedanalyse og portrættering

LES MOUTONS af Corspus (Canada)

Selvfortælling - Gennemførelse

Mørkeræd. Introduktion til undervisningsmaterialet. Mørkeræd

Læringsmål Materialer Forberedelse og organisering Fremgangsmåde

Se teater hør historier mal og tal. Lav jeres egen forestilling

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

dig selv og dine klassekammerater

DER ER BRUG FOR ALLE

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Konflikter Psykisk arbejdsmiljø

Dansk i indskolingen - Lilleskolen i Odense

Eleven kan udtrykke sig nuanceret om den religiøse dimensions indhold og betydning ud fra grundlæggende tilværelsesspørgsmål og etiske principper

Sådan leder du et forumspil!

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Spørgsmålene kan tages som en fælles klassedebat eller i mindre grupper.

UNDERVISNINGSMATERIALE klasse MERIDIANO. Undervisningsmateriale

#digitalpænt. #digitalpænt spillet Lærervejledning

OM BØRNS RETTIGHEDER TIL KLASSE

Læringssamtaler i team om relations kompetente handlinger /Helle Lerche Nielsen

Facilitering af grupper

Forberedelse - Husk inden:

Digitale Sexkrænkelser

Materialer Læringsmål Lærerroller, arbejdsformer og organisering. Robinsonade som genre. Kendskab til interaktion i Minecraft via Den mystiske ø

Årsplan for dansk 3. klasse 2011/2012

identifikation & Fa Ellesskab O M

Min historie. Fra 12 år

Sort mælk. Holocaust i ny kunst Museet for Samtidskunst, Roskilde Ved Mette Rold, adjunkt

Se filmen: 2 sider af samme sag Nikolajs version sammen med din klasse. Herefter kan klassen tale om nedenstående spørgsmål.

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

SKUD udviklingsprojekt Elevmedbestemmelse i Idræt

Jeg kan udpege rim, remser og nye sammensætninger af ord, når jeg får læst en tekst højt

Kærester. Lærermanual Sexualundervisning KÆRESTER LÆRERMANUAL

MAD OG MÅLTIDER. God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole.

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

Trivsel og Bevægelse i Skolen. Idrætsundervisning Skills

Dialogmøde om TrivselOP - alt hvad du skal bruge

Tema: Fagtekst Fag: Dansk Målgruppe: Indskoling

SKOLEMATERIALE ABC KNUD ROMERS - ET MUSIKALSK DANSEALFABET

Rejsen til NU. Rejsen til NU. Fra 6 år UNDERVISNINGSMATERIALE. undervisningsmateriale fra ZeBU

tegn og ga t E -Ligeva rd og fa lleskab E E R D O MK A E T I

Digitale Sexkrænkelser

PROJEKT X:IT Undervisningsvejledning til konkurrence for X. IT klasser

Velkommen hjem i Minecraft

Lærervejledning Digital arkitekturtegning

Aktionslæring som metode

Dette emne sætter fokus på: Mod til at handle At lytte til hinandens fortællinger og være åbne over for andres perspektiver Fællesskab og venskab

Forebyggelse af ludomani blandt klassetrin.

Planlægning af et længerevarende undervisningsforløb til stx

Ordstyrerens køreplan

Skriv til en målgruppe

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

- Modul 5: Værdibaseret vækstledelse

Introduktion & spilleregler

Hej Mette. workshopprogrammet vedhæftet med her. Jeg håber du vil tage det med videre. Venlig Hilsen FLÆS Mette S. Nielsen

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Facilitering af deltagerinvolverende

Positionssystemet, 2 3 uger (7 lektioner), 2. klasse.

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

LAV FILM OM VENSKABER

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Se virtual reality eller 360 graders-film Rejs til Jordan, og lær Nour og Abdallah at kende.

Transkript:

IDÈKATALOG ORD FILM BILLEDER TEATER Sammen udforsker vi VENSKAB - på godt og ondt! PRÆSENTATION / FORMÅL side 12 BLOK2.DK - OPGANG2s ung-til-ung platform side 4 FØR TEATERFORESTILLINGEN 4EVER side 16 EFTER FORESTILLINGEN 4EVER side 11

Side 2 OPGANG2 TURNETEATER vil gerne invitere dine elever med på en rejse, hvor dilemmaer fra elevernes hverdag, teaterforestilling 4EVER og elevernes egne kreative udtryk indgår i en dynamisk dialog. Målet er, at vores fælles rejse skaber refleksion og debat, som afspejler elevernes livsdilemmaer og livsdrømme. Der er 3 stationer på rejsen: FØR FORESTILLING FORESTILLINGEN 4EVER EFTER FORESTILLING Sammen undersøger vi eksistentielle spørgsmål - gennem kunst og kreativitet. Omdrejningspunktet er blok2.dk, en ung-til-ung platform med differentierede opgaver, hvor unge kan dele tekster, billeder og film og få feedback fra Opgang2. GÅ PÅ OPDAGELSE PÅ BLOK2.DK FØR DU LÆSER VIDERE: www.blok2.dk 4EVER er ikke bare OPGANG2s forestilling - den er elevernes. For de skal bruge forestillingen som impuls til at udtrykke sig om eget liv - både i klassen og på blok2.dk. Her spiller du en afgørende rolle! PRÆSENTATION / FORMÅL

Hvis det kan fungere på jeres skole, er det en god idé at involvere lærere i udskolingens lektiehjælp eller eventuelle pædagoger i klubregi. Elevernes læringsproces: Formål med 4Ever- forløbet: At skabe refleksion og samtaler om et etisk spørgsmål: Hvad betyder venskab for mig og for andre? Og at eleverne individuelt eller i grupper skaber enkle, digitale produktioner herom, som de deler med andre unge på blok2.dk. Kristendom/Dansk 7 9 årgang: Kompetenceområde: Livsfilosofi og etik. Færdigheds- og vidensmål: Eleven kan reflektere over etiske principper og moralsk praksis i mellemmenneskelige relationer. Eleven kan reflektere over sammenhænge mellem forskellige værdigrundlag og deres tydning af tilværelsen Dansk 7 9 årgang: Kompetenceområde: Fremstilling/multimodal produktion Færdigheds- og vidensmål: Eleven kan planlægge fra idé til færdigt produkt, herunder: Organisere evt. samarbejde om fremstillingen Disponere emne/tema/indhold, så det fremmer hensigten med produktet Layoute emne/tema/indhold, så det fremmer kommunikationen Give og modtage respons på egne og andres æstetiske udtryk Side 3

Et hurtigt overblik over www.blok2.dk Forsidens interaktive muligheder: Etisk afstemning. Skriv-selv-videre historie. Send et foto OPGANG2s ung-til-ung platform. Blok2.dk er udarbejdet til Tablets og PC men fungerer også på smartphones. Kræver kun grundlæggende, digitale færdigheder. Vigtige kendetegn for blok2.dk: Man kan se og lade sig inspirere af andre unges værker Man kan kommentere andre unges værker Man kan uploade sin egen produktion anonymt eller bruge sit eget navn Der er differentierede opgavetyper - formuleret som udfordringer og understøttet af et konkurrence element. Alle tutorials er udformet som film med rollemodeller Alle værker ses og kommenteres anerkendende af Opgang2 Blok2.dk rummer interaktive udfordringer, der inviterer til umiddelbar deltagelse: Skriv med eller Send billede via Instagram (kræver, at eleverne kan bruge deres smartphone) Lærerens opgave er at fungere som understøttende stillads/katalysator/coach. Forside Konkurrence om bedste unge-produktion Forsidens galleri med andre unges produktioner, - et tag-selv-bord af inspiration! BLOK2.DK -et hurtigt overblik Side 4

Inspiration Udfordringer Her er differentierede projektidéer, de unge kan tage fat i. Vi er også vilde med produktioner, som fuldt og helt er deres egne idéer Konkurrence Her er filmtutorials, der viser hvordan andre unge arbejder med ord, film, fotos og tegninger Blok2.dk s kreative konkurrence vægter: Personlighed og mod. At produktionen er gennemarbejdet. At indhold og form passer sammen BLOK2.DK -et hurtigt overblik Side 5

Aktiviteter i klassen før forestillingen Her giver vi bud på aktiviteter, som giver eleverne en oplevelse af at være aktive medspillere. Det er en god ide at lægge aktiviteterne så tæt på teaterstykket som muligt, så eleverne får en samlet oplevelse. Vi anbefaler, at I bruger fra ½ til 1 lektion på aktiviteter før 4EVER. Du kan naturligvis plukke i idéerne - efter temperament, tid og elevgruppe. 1. INTRODUKTION: Anslag1 - Musikken Spil musikken fra forestillingen, når eleverne kommer ind i klassen. Link til www.opgang2.dk/4ever-musik Anslag2 - Teaseren Vis Film-teaser på smartboard, der inviterer eleverne med på 4EVER-rejsen. Link til teaser: http://youtu.be/te_yp9p3odm Anslag3 - Blok2 Introducer blok2.dk på smartboard (se side 4). Forklar om processen: At eleverne efter teaterstykket skal producere tekster, billeder eller film om deres egne tanker og følelser til blok2. Vis et par eksempler - og fortæl, at alle værker vil blive kommenteret og taget alvorligt. Link til god unge-produktion/digt: http://www.blok2.dk/digt-noerrebrogade/ Link til god unge-produktion/stop motion: http://youtu.be/akxfi7zc3kk /stopmotion FØR FORESTILLINGEN Side 6

2. AKTIVE VURDERINGSØVELSER - forforståelse og jeg-forankring Lynfortællinger 2 og 2 Beskriv, hvordan et venskab kan vokse sig stærkt - og hvordan det kan stoppe. Brainstorm prioritér dine værdier: Hvad er en god ven? Find i plenum på ca. 10-15 værdier en ven skal indeholde, f.eks.: -Jeg skal kunne stole på min ven. -En ven bakker mig altid op i alt. -En ven skal altid give mig ret. Skriv værdierne ned på tavlen eller på smartboard. I grupper på 3-4 skal eleverne prioritere venskabs-værdierne og skrive dem ned - den vigtigste øverst, den mindst vigtige nederst. Cirkulér rundt blandt eleverne og undersøg, om der tegner sig et mønster. Hvad er vigtigst i dag for venskaber blandt unge? Afslut evt. på plenum. Side 7

Fra billede til statue - en enkel fysisk øvelse Lad eleverne google et billede på deres mobil/tablets, der viser en situation, som symboliserer venskab eller uvenskab. Del dem ind i grupper á 3-4 og bed grupperne vælge et fælles billede og dernæst at lave en fysisk statue, der repræsenterer billedet. Husk dem på, at de kan fremme statuens fortælling og udtryk ved at tænke på gestik og mimik, blikretninger, afstand/tæt på, alene/sammen - vigtige markører på deres relationer. Alle behøver ikke spille en person, men kan være en ting, en tanke, en følelse. Bed dem skrive en hemmelig titel til statuen. Nu inviteres halvdelen af klassens elever til rundvisning mellem statuerne: de afkoder dem: statuens interne relationer, italesættelsen af gestik/mimik, afstand/tæt på osv. Hvem er venner eller uvenner her? Lad publikum gætte på titlen og statuens fortælling. Gentages med den anden halvdel af klassen. Side 8

3. HVAD SKAL VI SE? Et smugkig ind i teaterstykket 4EVER: Trailer Vis trailer fra 4EVER. Link til trailer: http://youtu.be/lkqf_ys9-ku Replikbrusebad en enkel fysisk øvelse (kræver gulvplads) Klip replikker fra 4EVER ud og lad eleverne trække en hver og øve den. Link til www.opgang2.dk/4ever-brusebad Lad nu eleverne gå rundt mellem hinanden i klasserummet og siger deres egen replik og lytte til de andres replikker. Det er vigtigt at eleverne siger replikken med følelse, retning og engagement. Eleverne kan lege med 1) Afstanden til den anden elev (tæt på/langt væk) 2) Forskellige følelser/undertekster; glæde, vrede, sorg, overraskelse. Lynsamtale 2 og 2 - Opsamling elevforventninger Hver elev får 1-2 minutter til at færdiggøre sætningen: Når jeg skal ind og se teaterstykket 4EVER, tror jeg, jeg kommer til at opleve.. Side 9

SE FORESTILLINGEN 4EVER SE FORESTILLINGEN Side 10

Aktiviteter i klassen efter forestillingen - husk en PC eller tablet til alle elever Her giver vi bud på, hvordan du kan bygge bro fra elevernes teateroplevelse til en personlige produktion til blok2.dk. Det er en god ide at lægge forløbet så tæt på teateroplevelsen som muligt, så elevernes følelsesmæssige reaktion stadig er nærværende. Hvis dine elever skal arbejde med blok2.dk anbefaler vi, at I afsætter 2-4 lektioner med et par dages mellemrum, så eleverne kan arbejde med deres produkt i fritiden/til lektiehjælp. Du kan også her plukke de øvelser ud, der giver mening for dig og din klasse. 1. UMIDDELBAR RESPONS Spil evt. musikken fra forestillingen, når eleverne kommer ind i klassen. Link til www.opgang2.dk/4ever-musik Erindringsøvelse- en enkelt fysisk øvelse Lav en erindringsrejse til teateroplevelsen 4EVER med dine elever. Brug gerne denne tekst - Link til http://opgang2.dk/erindringsovelse EFTER FORESTILLINGEN Side 11

Bodystorm en enkel fysisk øvelse Stil jer i en cirkel. Eleverne skal nu vælge en replik fra forestillingen, som gjorde særligt indtryk på dem, og som de husker tydeligt. Det er ok, at replikken ikke en helt korrekt - det vigtigste er, hvordan eleverne husker den. Den første elev siger replikken højt og viser kropsudtrykket til replikken - resten af cirklen gentager. Dernæst fortsætter sidemanden. Hvis man ikke kan huske noget konkret, er det ok at gentage en af de andres udtryk. (F.eks.: Shine er lige bag ham og holder fast i hans fod med den ene hånd, mens han med den anden hånd borer sine negle ned i isen og trækker sig frem. Fuck! Hvor er det fedt! - fortælleren mimer at han borer neglene ned i isen.) Teaterkort refleksion over teateroplevelsen Klip Teaterkort ud og lad eleverne tale om dem 2 og 2. Sæt evt. tid på hvert kort ca. 1-2 min. pr. spørgsmål. Link til www.opgang2.dk/teaterkort Giv elevparrene lidt tid til at reflektere over, om de kunne genkende særlige situationer, følelser eller problematikker i forestillingen fra deres eget liv. Tag evt. samtalen i plenum. DET OVERRASKEDE MIG DEN REPLIK GLEMMER JEG IKKE DER GRINEDE JEG Side 12

2. PRÆSENTATION AF BLOK2.DK BLOK2.dk Giv eleverne et hurtigt overblik over blok2.dk på klassens smartboard. Brug den korte præsentation på side 4, mens du navigerer. Vis et par eksempler, hvor en ung har turdet udtrykke sig personligt og ærligt og har gjort sig umage. Husk at ALLE bidrag vurderes af professionelle kunstnere, og at man kan være anonym. Man kan arbejde alene eller sammen. Side 13

3. IDÉUDVIKLING TIL BLOK2 - samarbejde, deadlines og planlægning af arbejdsproces Brainstorm i plenum Lav fælles brainstorm over de forskellige typer af udfordringer på blok2.dk (ord, billede og film) Hjælpespørgsmål: Hvilke hjælpemidler kan I bruge for at få et stærkt udtryk? Kan I spørge nogen på blok2.dk? Er der en tutorial, der viser, hvordan andre unge har gjort? Er der henvisninger til online hjælpemidler eller eksempler på fede sange/t-shirt designs/film? Hvilke online hjælpemidler har vores skole abonnement på? (fx skabelon til tegneserie eller film-redigerings software) Valg af konkret udfordring og valg af samarbejde Eleverne vælger konkret udfordring (ord, billede eller film) og bestemmer sig for at arbejde i grupper eller alene. Du kan anbefale dem at shoppe rundt på blok2.dk for at se, hvad andre unge har lavet. Produktionsramme Fortæl eleverne hvordan og hvornår de skal arbejde med deres produktioner og fastlæg en Deadline. Det er også vigtigt, at eleverne kender din funktion som støtte for deres kreative proces. Side 14

4. SELVSTÆNDIGT ARBEJDE med kreativt udtryk og upload til blok2.dk Brainstorm (grupper eller individuelt) HVORDAN vil vi løse den konkrete udfordring. Eleverne kan bruge de samme hjælpespørgsmål som i plenum-idéudvikling. Produktionsplan Grupperne laver en produktionsplan. Produktion Grupperne arbejder med deres udfordring - mind dem om vurderings-parametrene i blok2.dk s konkurrence: Personlighed og mod. At produktionen er gennemarbejdet. At indhold og form passer sammen. Brug evt. disse parametre, når du giver feedback undervejs i elevernes arbejde. Spørg f.eks.: Får I udtrykt det indhold, I ville? Er I tilfredse med layoutet/formen? Har I turdet være ærlige og modige? Side 15

5. FREMLÆGGELSE OG RESPONS AF ELEVERNES PRODUKTER Plenum Feedback på layout, indhold, samarbejde, originalitet, arbejdsindsats. Side 16

Rigtig god fornøjelse! Vi GLÆDER os til at opleve jeres produktioner! Ekstra: Husk at du kan hente teksten til scenen Natur & Teknik fra 4EVER, der kan opgives som pensum. Link til www.opgang2.dk/4ever-scene God rejse Kærlig hilsen Opgang2 LINKS: Musik: www.opgang2.dk/4ever-musik Teaser: http://youtu.be/te_yp9p3odm Trailer: http://youtu.be/lkqf_ys9-ku Erindringsøvelse: http://opgang2.dk/erindringsovelse Teaterkort: www.opgang2.dk/teaterkort Replikbrusebad: www.opgang2.dk/4ever-brusebad God unge-produktion: http://youtu.be/akxfi7zc3kk /stopmotion http://www.blok2.dk/digt-noerrebrogade/ Teksten Liv & Død: www.opgang2.dk/4ever-scene GOD FORNØJELSE Side17