Emner og tekster, der fænger og masser af alsidige opgaver! NYHED. 3.-4. klasse



Relaterede dokumenter
A Trip Around the USA

Merry Christmas. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Formula 1. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem slå gloserne fra, når de læser teksten.

Årsplan for 3.klasse 2018/19 Engelsk

Årsplan for 3. klasse Engelsk 2017/2018

Kom godt fra sprogstart!

Selvstændigt projektarbejde

Årsplan for engelsk 6. og 7. kl. 2016/17 Hanne og Simon Ward

Music Stars and Stories

Årsplan for 2.klasse 2018/19 Engelsk

Formål. Engelsk på 6. klassetrin. Årsplan for Engelsk i 6. kl. 2014/2015

Pit Stop #4 Free Time

følge med i udvalgte lyd- og billedmedier på engelsk om nære emner og danne sig en mening om, hvad det drejer sig om

Kompetenceområde: Skriftlig kommunikation

Inspiration til arbejdet med engelske billedbøger. i klasse

forstå et enkelt talt engelsk anvendt i forbindelse med nære emner som familie og dagligdag, skole, fritid, ferie og højtider

Årsplan Engelsk 4 klasse

Beskrivelse af forløb:

Kom godt i gang med. mikrov.dk. Kom godt i gang med Little Bridge 1

Free Time, Me Time! Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Märchen. Om forløbet. Niveau. Varighed. 8. klasse. 8 lektioner

MaxiMat det digitale matematiksystem

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Lærervejledning For Thumbs up 1. klasse

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Pit Stop #3 Here I Am

Årsplan engelsk 1. klasse 2017/18

Årsplan i 1. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

Pit Stop #7 - Animals Hit the Headlines

Årsplan 5. klasse engelsk Skoleåret Lærer: Susanne Hviid

Årsplan engelsk 6. klasse 2018/2019

Resultater af evaluering - Godt på vej 1

Vi arbejder videre på de færdigheder og kundskaber eleverne allerede har opbygget med Mie Svane i 3 klasse.

Årsplan for dansk i 4.klasse

Forslag til årsplan for 5. klasse, engelsk Udarbejdet af pædagogiske konsulenter Helle Egekov og Signe Schmidt Rye

Vi begynder på et helt nyt engelsksystem, som hedder A Piece of Cake. Af praktiske grunde arbejder begge klasser ud fra samme bog.

ENGELSK. Vi henviser til kompetencemål for faget beskrevet i Forenklede Fælles Mål.

Årsplan. Engelsk 5. klasse

eleven kan udveksle enkle, forberedte informationer om faktuelle emner

Grammar online:

Årsplan for engelsk 6. klasse Skoleåret 2016/17

Reventlow Lille Skole

Årsplan dansk 4. klasse 2012/13 Lone Telling & Susanne Salling

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

LÆRINGSMÅL PÅ NIF GRØNLANDSK

Engelsk 6. klasse årsplan 2018/2019

TIL LÆREREN. Kapitel 1: Mad. Kapitel 2: Indkøb. Kapitel 3: Bolig. Kapitel 4: Arbejde

Læringsmål på NIF. Dansk. for yngste-, mellemste- og ældste trinnet 2014/15

18 High Street. Forløbet er tilrettelagt således, at det henvender sig til klasse, da tekstmængden er begrænset og opgaverne forenklede.

In a dark, dark Town

Principper for evaluering på Beder Skole

Ny udgave af Formidable klasse

0. KLASSE UNDERVISNINGSPLAN DANSK

Årsplan for engelsk i 2. klasse Skoleåret 2016/2017

Årsplan 10. Klasse Engelsk Skoleåret 2016/17

Engelsk, basis. a) forstå hovedindhold og specifik information af talt engelsk om centrale emner fra dagligdagen

A New Life Pioneers in the American West

Årsplan for engelsk 2017/ klasse

Til slut viden skal de samle deres viden som grundlag for selv at lave en fantasyhistorie

LÆSEPLAN FOR FAGET MODERSMÅLSUNDERVISNING LETTISK Børnehave 6. klassetrin

Når vi forbereder et nyt emne eller område vælger vi de metoder, materialer og evalueringsformer, der egner sig bedst til forløbet.

Year Plan- English English 4 h Grade.

Hanne Wacher og Kim Kjærgaard. Stifinderen. - En differentieret engelsk grammatik. Forlaget Andrico

a. forstå varierede former for autentisk engelsk både skriftligt og mundtligt,

The Big Five. Om forløbet. Niveau. Varighed. 6. klasse Lektioner

Årsplan 10. Klasse Engelsk Skoleåret 2015/16

Forløbet Le feu d'artifice har fokus på læsning. Eleverne læser en bog om nytårsfyrværkeri, og hvor galt det kan gå.

Boris the Acrobat. Historien handler altså om at turde, at bliver bedre til noget, om venskaber og at være anderledes.

Tysk begyndersprog B. 1. Fagets rolle

Lærervejledning For Thumbs up 2. klasse

Årsplan for engelsk i 4. Klasse - 17/18 - VA/CP

Engelsk årsplan 8.A Helle Wormslev 2015/2016

Små engelske bøger vil kunne læses derhjemme på børnenes unilog-in.

Skolens evaluering af den samlede undervisning giver et overblik over:

Årsplan Engelsk 6.a og b

Tema: Pets Fag: Engelsk Målgruppe: 4. klasse Titel: Me and my pet Vejledning Lærer

Sohngårdsholmsvej 47, 9000 Aalborg, Tlf , Årsplan for engelsk 8.

Little Red Riding Hood topic box

Årsplan for dansk i 6.klasse

Årsplan for engelsk i 5. klasse 2017/2018

Undervisningsplan for faget Engelsk på N. Zahles Gymnasieskole

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Pit Stop #6 - Food! Færdigheds/ vidensmål. Færdigheds/ vidensmål. What Did People Eat?

Undervisningsbeskrivelse

Hvorfor skal man lære om strategier i fremmedsprogsundervisningen?

Bilag til Merete Brudholms artikel. Bilag 1. Læsning i alle fag

3b engelsk Lad mig starte med at fortælle, hvad målet med engelskundervisning er. Engelskundervisningen har fire formål.

Årsplan for 4. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

Årsplan for dansk 3. klasse 2011/2012

Der skal opbygges tillid og accept I undervisningen, så eleverne tør eksperimentere med det engelske sprog.

Årsplan for engelsk i 4.kl. i skoleåret

Årsplan engelsk 2. klasse

Engelsk årsplan: 4. klasse. 17/18

Faglig årsplan for Engelsk 9. årgang CP og VA 18/19

Vesthimmerlands Naturfriskole

Klart på vej - til en bedre læsning

Fagplan for dansk Delmål 2 (efter 3. klassetrin) Det talte sprog:

Forløb om undervisnings- differentiering. Introduktion

Uger Indhold/emne Mål Metode Materialer

Transkript:

Pit Stop 3.-9. klasse Emner og tekster, der fænger og masser af alsidige opgaver! NYHED 3.-4. klasse

Pædagogik Opbygning Undervisningsdifferentiering og handlefrihed En overordnet ambition med Pit Stop er at gøre undervisningsdifferentiering nemmere i praksis, således at eleverne kan arbejde mod hver deres individuelle mål. Systemet omfatter til hvert klassetrin: Derfor giver Pit Stop allerede fra starten mulighed for at udfordre alle elever på deres eget niveau og for at give dem en begyndende bevidsthed om deres egen læring. Og fra mellemtrinnet arbejder de med individuelle målsætninger og kan vælge mellem basis- og valgtekster, ligesom der også er både basis- og valgopgaver. En høj grad af elevautonomi er grundlaget for at differentiere, men materialet er opbygget, så det også kan bruges i klasser, der har brug for mere lærerstyring. Systemet er bygget op omkring 5-7 emner (topics) i Topic Book med tilhørende opgaver i Task Book. Pit Stop er: Undervisningsdifferentiering Individuel målsætning, strategi- og evalueringsarbejde Bevidstgørelse om egen kunnen og læring Konkrete værktøjer til at nå sine mål Systematisk ordforrådstilegnelse Task-baseret undervisning Topic Book (#5-#9 inkl. elev-cd) Task Book Hjemmeside Teacher s CD-Box med lyd (#5-#9) eller Teachers-Box med lyd og animeret tegnefilm (#3-#4) Teacher s Guide (Educational Intentions og Copy Sheets) Opgaver og fokusområder: Pit Stop indeholder masser af varierede opgaver, der tilgodeser forskellige læringsstile. Opgaverne kommer hele vejen rundt om ordforrådsarbejde og de fire færdigheder. Hver årgang har derudover sit eget fokusområde, som får særlig opmærksomhed: #3: Ordforråd og automatisering af udvalgte sproglige strukturer #4: Ordforråd og automatisering af udvalgte sproglige strukturer #5: Ordforråd #6: Ordforråd #7: Writing (skriveprocessen) #8: Speaking (præsentation og diskussion) #9: Writing & Speaking Fra mellemtrinnet giver bøgerne eleverne konkrete strategier til, hvordan de bliver bedre til de forskellige fokuspunkter. 2 3 two three

Pit Stop #3 og #4 (3. og 4. klasse) Task Book #3 I Pit Stop #3 og #4 er der fokus på ordforrådstilegnelse og automatisering af en række specielt udvalgte vendinger, som vil give eleverne et brugbart sprog fra første dag. Arbejdet i Pit Stop #3 og #4 er lagt efter en fast struktur, som skaber en tryg ramme for den tidlige engelskundervisning et indledende, fælles klassearbejde, dernæst skriftligt arbejde alene eller i par, og til sidst en fælles Round Off-aktivitet. Samtidig giver de mange forskellige opgave- og aktivitetstyper variation og forandring i undervisningen. De obligatoriske opgaver træner primært ordforråd, men eleverne får også mulighed for selv at skrive korte sætninger. Der er lagt stor vægt på, at eleverne hurtigt får brugt sproget aktivt. Blandt andet gennem Cooperative Learning -strukturer og masser af andre aktiviteter, hvor eleverne kommer op at stå og får brugt sproget aktivt. Eleverne arbejder med kapitlerne i kronologisk rækkefølge, da der er indbygget progression. Gloserne på illustrationen støtter elevernes læsning. I #3 og #4 arbejder eleverne primært med dialoger. Her møder de en masse faste vendinger, der giver dem et brugbart sprog fra første dag. Desuden er der fx rim, sange, faktatekster, eventyr, sms og dagbogsopslag. Task Book er i 3. og 4. klasse engangshæfter med alle de skriftlige opgaver. De er ligesom de mundtlige opgaver alle kommenteret i Teacher s Guide. Målsætning og evaluering I #3 arbejder eleverne primært med klassemål, mens der gradvist introduceres individuelle mål i løbet af #4. Pit Stop giver dog allerede fra starten mange muligheder for differentiering. Mange af opgaverne er åbne, og både Task Book og Teacher s Guide giver forslag til ekstra opgaver og aktiviteter, som eleverne kan arbejde med i skolen eller hjemme. Topic Book #3 Alle topics afsluttes med en tegnefilm om egernet Sammy og elgen Maurice. 4 four Der er ekstraopgaver Keep Going til de elever, der bliver hurtigst færdige. Alle mundtlige aktiviteter står i Topic Book og er kommenteret i Teacher s Guide. Efter det indledende, fælles arbejde og de skriftlige opgaver i Task Book, slutter klassen af med en fælles Round Off-aktivitet. Efter hvert kapitel er der evalueringssider, Words, Words, Words og the Reflection Page. Bagest i Task Book kan eleven samle sin egen ordbog, My own Dictionary. 5 five

Pit Stop #5 til #9 (5.-9. klasse) Arbejdet med et nyt emne og en ny tekst begynder i Task Book: Her arbejder eleverne med en introduktion til det enkelte emne, og her finder de opgaver til teksterne, strategier for hvordan de kan arbejde med de fire færdigheder og et kapitel med grammatik. Cd en bag i Topic Book indeholder alle bogens tekster i mp3-format. Topic Book indeholder 5-7 emner. Hvert emne består af en række basistekster, som alle elever læser, og en række valgtekster, som eleverne kan vælge at læse en eller flere af. Som afslutning på hvert kapitel arbejder eleverne med tegneserierne Tam s Tricks og Wilbur s World. Topic Book #9 Task Book #9 Alle elever arbejder med basisopgaverne, før de læser teksten. Her arbejdes med ordforrådstilegnelse, for-forståelse og lytte- og læsestrategier. Det er også i disse opgaver, at eleverne læser eller lytter til teksten første gang. Når eleverne har læst teksten, vælger de mellem valgopgaverne afhængigt af deres individuelle læringsmål. Her får de mulighed for at arbejde kommunikativt og kreativt med sproget. Valgopgaverne er markeret med dette symbol: Helpful hints giver ideer og forslag til gode arbejdsprocesser, her skriveprocessen. De mest nødvendige gloser står på siden. Task Book og Topic Book passer sammen opslag for opslag, så det er nemt for eleverne at finde rundt. I 7., 8. og 9. klasse er der sidst i hvert kapitel et oplæg til større afslutningsopgaver, som minder om dem, eleverne bliver stillet til prøverne skriftlige opgaver, diskussioner og præsentationer. Illustrationerne i Topic Book understøtter læsningen, mens illustrationerne i Task Book perspektiverer. Alle opgaver er formuleret på engelsk 6 7 six seven

Pit Stop #5 til #9 (5.-9. klasse) Målsætning og evaluering Inden arbejdet med et nyt emne går i gang, bruger eleverne kopiarket My English Skills til at finde ud af, hvilken færdighed de skal fokusere på i det kommende arbejde. På strategi-arket kan de sætte konkrete mål, og de får samtidig konkrete forslag til, hvordan de kan blive bedre/kan arbejde frem mod målet. Her evaluerer de også senere deres arbejde. Lærervejledning #3 til #9 (3.-9. klasse) Teacher s Guide er inddelt i to hæfter: Educational Intentions med blandt andet: Didaktikken Comments & Answers to the Tasks CD-Scripts Background Info om teksterne Copy Sheets med blandt andet: Opgaver Ekstra tekster Målsætningsværktøjer Strategiredskaber Evalueringsredskaber til eleven Evalueringsredskaber til læreren Copy Sheets #9 Teacher s Guide er ligesom de to elevbøger på engelsk. De to hæfter sælges samlet. Elevunivers.dk På Pit Stops hjemmeside finder du bl.a. links til de forskellige kapitler. 8 9 eight nine

Emner i Pit Stop Pit Stop #5 Det siger anmeldelserne Til 5. klasse The Race is On! Endangered Animals Dragons and Fairies York Strange Day s Summer Cam p Pit Stop #3 Til 3. klas se m Here I A all Around Animals g as is Comin Christm ove On the M Shopping! Let s Go Pit Stop #4 Til 4. klasse Pit Stop #6 Til 6. klasse Food Sports Magic Clothes Space Heroes December Free Time Pets t The Wild Wes The Arctic te! Let s Celebra Pit Stop #8 Pit Stop #7 Til 7. klasse Animals Hit the Headlines Footprints of the English Grrlz Ladz Who dunit? The Mighty Mississippi New Year Til 8. klasse 15 Minutes of Fame Brain Talk New York City Fright Night Cyber Me Challenges Pit Stop 7 er et strålende nyt, velillustreret engelskmateriale til brug i 7. klasse. Systemet består af en interessant emnebaseret grundbog, en relevant lærervejledning, en bog med kopiark, tre lærer-cd er og sidst, men ikke mindst, en rigtig spændende opgavebog. Om Pit Stop #7, Folkeskolen, august 2007 Det lækre layout er det første, man lægger mærke til ved dette materiale. Masser af gode illustrationer og billeder understreger på bedste vis de valgte temaer. Jeg er specielt begejstret for et maleri, der hedder The Eye, hvor man ser en kvinde flygte fra sin forfølger ind i favnen på en anden mand, der måske/måske ikke er farlig. Der er lagt stor vægt på at udvælge relevante og spændende tekster i mange forskellige genrer. Nogle af teksterne er lige til at gå til, andre kræver et lidt højere abstraktions- niveau, så der er gode muligheder for differentiering i den enkelte klasse. Om Pit Stop #8, Folkeskolen, marts 2009 Pit Stop 9 giver mig den følelse, man får, lige før champagnepropperne skal springe nytårsaften. En forventningsfuld stemning, som til fulde bliver indfriet, når man dykker ned i bogens fem temaer. Om Pit Stop #9, Folkeskolen, februar 2010 Pit Stop #9 Til 9. klasse Coming of Age Law and Order California Rights Relationships 10 11 ten eleven

Du kan bladre i bøgerne på alineas hjemmeside, alinea.dk. 978-87-7993-670-6 (15630) Se præsentationsfilmen om Pit Stop på alinea.dk.