EVALUERINGSFAMILIEN. Argumentation Diskussion

Relaterede dokumenter
FAKTAFAMILIEN. Forklaringer Instruktioner Informerende beskrivelser... 94

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Guide til lektielæsning

Skriv de ord, du kan se på billederne:

Hvad er skriftlig samfundsfag. Redegør

EKSTRAMATERIALE Sådan kan du bruge ekstramaterialet

Katalog over sprogpædagogiske aktiviteter

På kant med EU. Fred, forsoning og terror - lærervejledning

S: Mest for min egen. Jeg går i hvert fald i skole for min egen.

BANDHOLM BØRNEHUS 2011

Kompetencemål for engelskfaget

Klassens egen grundlov O M

Bilag A Det ved vi Det diskuterer vi

De gode læringsmål. Konference for UVM den 06. maj 2015

Spørgeskema Undervisningsmiljø klasse

Projektarbejde vejledningspapir

Gode ideer til oplæsning. Ishøj Kommune 1

N: Jeg hedder Nina og jeg er 13 år gammel. Jeg har været frivillig et år.

Sprogprøven i klasse

sproget Tag 1 fat på Samarbejde Løsninger Grammatik Voksne udlændinge, sprogindlæring og LEGO Arbejde, fritid og transport Lærervejledning side 1

Undersøgelse om årsager til frafald i spejderbevægelsen

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Fokusgruppeinterview. Gruppe 1

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Kultur og samfund. Tro og Ritualer. Totemdyr

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Det er dine papirer: LÆRINGSSTILE. Hvordan lærer du bedst? Hvordan arbejder du bedst? Hvordan tænker du bedst?

De 5 positioner. Af Birgitte Nortvig, November

Opfølgningsskema. Løbende opfølgning i dansk som andetsprog supplerende. Til løbende opfølgning på flere elever ad gangen TRIN

Du skal se en film om emnet familie o. Drengen i kufferten

LÆR MED FAMILIEN EVALUERING AF ET PROJEKT OM FORÆLDREINVOLVERING I FOLKESKOLEN KORT & KLART

Tallene i skemaet er i % og er resultatet af besvarelser fra 34 hold i almenundervisningen.

Vi arbejder med de områder indenfor udtale, rytme, intonation, ordforråd, grammatik og stavning, der er nødvendige for elevernes udtryksfærdighed.

Du skal se en film om en familie: Det lille lam. Hvem er med i din familie? Tegn din familie:

Beskrivelse af praksisafprøvning af forløb: Argumenterende tekster

En refleksionsøvelse om identitet og normer bl.a. med diskussion af en tegnefilm, der handler om at vokse op og være tro mod sig selv.

Håndbog over strategier til før- under og efterlæsning

Elevskema kl. Socialt. Kulturelt. I frikvartererne leger jeg med mine kammerater I frikvartererne leger jeg alene

Infokløft. Beskrivelse. Faglige mål (i dette eksempel) Sproglige mål(i dette eksempel)

På kant med EU. Østarbejderne kommer - lærervejledning

Hvem? Mig! Livsvigtigt Hvilken af de følgende ting ville du have sværest ved at undvære?

BØRNEINDBLIK 6/14 STRESSEDE FORÆLDRE SKÆLDER UD OG RÅBER

Skole og fritid Trivsel på Christiansø Skole Maj

Du skal se to film. o De Fantastiske 3 o Orla Frøsnapper. Du skal lære

Dansk som andetsprog og sproglig udvikling

Forberedelse. Forberedelse. Forberedelse

Samfund og Demokrati. Opgaver til historie

Hjælp dit barn med at lære

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Konstruktiv Kritik tale & oplæg

Kjellerup Skole Min mening om undervisningsmiljø og trivsel på skolen. Resultat. Spørgeskemaundersøgelse

På kant med EU. Det forgyldte landbrug - lærervejledning

Øresunds Internationale Skole Engvej 153, 2300 København S. Tlf.:

Datarapportering. Vestbyskolen. Horsens

LIDT AF HVERT. Modultestseminar 24. oktober 2016

Indholdsplan for Engelsk FS10+

Kronikken 1. Pentagonen 2 kan anskueliggøre de dele, der indgår i din kronik: Kilde: Hauer og Munk: Litterær artikel, kronik og essay, Systime (2008)

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( )

Lærerguide instruktion

Beskrivelse af projektet.

Bedømmelseskriterier Dansk

Udredning af børn med angst Forsamtale-interview, barn

Bedømmelseskriterier

De skriftlige eksamensgenrer i engelsk

Årsplan for fag: Engelsk 8.bc 2015/2016

Max s Håndvaskeskole Lærerens manual. Max s Håndvaskeskole

Den voksne går bagved

Tværfaglig elevplan Gudrun 3. klasse - elev med læseproblemer

Ideer til sproglige aktiviteter.

Antimobbestrategi for Hjallerup Skole

Analysemodel for gennemgang af sagprosa

Delma l for Danish. Det talte sprog. Måltaksonomi: Beginners Middlegroup Advanced Efter Y4 Forstå enkle ord og vendinger knyttet til dagligdagen

Arbejdet i danskfagudvalget

Samsø Efterskole. Undervisningsmiljøundersøgelse Datarapportering ASPEKT R&D A/S

Forslag til aktiviteter i forforståelsesfasen

Videnskabsteori - Videnskabelig argumentation og videnskabeligt sprog. Mette Dencker

Årsplan for engelsk i 5. klasse 2017/2018

Ofte stillede spørgsmål

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

a. forstå varierede former for autentisk engelsk både skriftligt og mundtligt,

TEST - VAK læringsstil

Arbejdet i naturfag fagudvalget Principperne for arbejdet:

Baggrund for kampagnen om fælleskab, demokrati og medborgerskab

Grundskoleevaluering spørgsmål 3

Forløb: Udvikling af børns legefællesskaber gennem de sidste ca. 30 år

Transskription af interview Jette

På kant med EU. EU Et marked uden grænser - lærervejledning

At elever og ansatte er glad for deres hverdag på skolen og at man passer på hinanden At man føler sig værdsat og respekteret

Afrapportering af læreplan 2010 Børnehaven Smørhullet

DIO. Faglige mål for Studieområdet DIO (Det internationale område)

atelier dit hund barns Andrea McHugh Sådan hjælper du dine børn med at tage sig af deres hund

Barnets sprog 3-6 år. Barnet lærer ved at høre, forstå og bruge sproget.

GRUNDLOVEN 1915 LÆRERMATERIALE

kan foreslå lege og aktiviteter få ideer har lyst til at lære kan arbejde med en aftalt aktivitet over tid kan tåle at tabe i spil, lege og sport

Kulturfag B Fagets rolle 2. Fagets formål

Yngre Talenters forårsprogram Akademiet for Talentfulde Unge Øst

Evalueringsresultatet af danskfaget på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog.

FAGUNDERVISNING OG SPROGLIG UDVIKLING (I MATEMATIK)

WORKSHOP 2C, DLF-kursus, Krogerup, 26. november 2015

Sproglig udvikling i Fælles Mål i alle fag Kl

Transkript:

EVALUERINGSFAMILIEN Argumentation.... 114 Diskussion.... 127 113

EVALUERINGSFAMILIEN Argumentation Progression Progression i argumenterende genre... 115 Eksempeltekster Eksempel: Argumenterende genre... 117 Dekonstruktion af argumenterende genre... 118 Planlægningsmodeller Planlægningsmodel 1 Argumenterende genre... 119 Planlægningsmodel 2 Argumenterende genre... 120 Forenklet planlægningsmodel Argumenterende genre... 121 Evalueringsskemaer Fremadrettet evalueringsskema 1 Argumenterende genre... 122 Fremadrettet evalueringsskema 2 Argumenterende genre... 125 114

Progression i argumenterende genre Trin 1 Indhold Lad eleverne diskutere spørgsmål, som har med skolen, skolegården, kammerater og familien at gøre. Brug problemstillinger, der gør det nødvendigt for eleverne til at svare i hele sætninger og til at begrunde deres synspunkter. Præsenter begreberne synspunkt og argument. Struktur På de yngste klassetrin, når argumentationen primært foregår mundtligt, bør man koncentrere sig om at opmuntre eleverne til at begrunde deres synspunkter. Jeg vil synge, for så bliver jeg glad; Jeg synes, at den blå anemone er den smukkeste forårsblomst, fordi jeg elsker den blå farve. Kobling til andre fag Samfundsrelaterede fag: Argumentationer er almindelige allerede på de yngste klassetrin, når man taler om det lille samfund, som klasseværelset og skolegården udgør. Hvorfor skal man række hånden op? Hvorfor er det vigtigt, at alle er med? Natur/teknik: Samtaler om dyr og naturen, og hvad eleverne kan lide/ikke bryder sig om, kan være den første træning i at begrunde og tage stilling i forbindelse med et fagligt sprog. Mundtligt Nu arbejder eleverne især med den mundtlige tekst med billeder som supplement. De skal for eksempel udvælge og klippe den fineste blomst ud af papiret og begrunde deres valg. Hvis man vil skrive, er det godt at gøre det i fællesskab, og så kan man fremhæve og på nogle kort notere ord, der kan begrunde et synspunkt, for eksempel fordi, og ord, der ordner idéer som for det første, for det andet, desuden. Trin 2 Indhold Nu kan eleverne begynde at skrive deres egne tekster. Velegnede emner er stadig det, de kender godt, for eksempel skolen, skolegården, familien og kammeraterne. Hvordan skal en god kammerat være? Må børn gå i seng, når de selv vil? Skal man have lektier for hver dag? Struktur Eleverne bør nu forstå betydningen af et synspunkt, og de bør øve sig i at formulere tydelige synspunkter. De kan afprøve forskellige muligheder med det formål at få synspunkt til at fremstå så tydeligt som muligt. Eleverne bør nu også udvikle de øvrige trin i teksten, argument og anbefaling. 115

Kobling til andre fag Natur/teknik og samfundsrelaterede fag: Kobling til både naturvidenskabelige og samfundsvidenskabelige fag forekommer ofte. Argumenter for eller imod liv på andre planeter ved hjælp af det, du har lært i, Ja eller nej til dødsstraf? Idræt og madkundskab: I forbindelse med at eleverne læser om kost og sundhed er der mange lejligheder til argumentation. Argumenter for, hvorfor vi bør følge kostcirklens råd. Trin 3 Indhold Indholdet bør nu blive mere almengyldigt og behandle skole-, familie- og samfundsrelaterede spørgsmål i mere overordnede termer. Nu begynder eleverne også at skrive om emner, der ikke har umiddelbar forbindelse til deres egne erfaringer. Lærer og elever diskuterer i fællesskab, hvilken slags information der er nødvendig for at kunne opbygge holdbare argumenter til støtte for at bygge en ny sportshal, reducere udslippet fra en industrivirksomhed i nærheden eller forhindre olieudslip på stranden. På dette trin bør eleverne også begynde at overveje kritisk, hvor informationerne kommer fra. Struktur Argumenterne bør nu være mere udviklede. Et argument indeholder en pointe og en udvikling. Denne udvikling kan bestå af eksempler og/eller konsekvenser, der udgør en form for støtte eller bevis for det argument, man fokuserer på. Jo ældre eleverne er, desto mere udviklet skal denne del være. Argumenterne bør trinvis bygge mere på saglighed end på følelser. Når eleverne har tilegnet sig en basisviden om den argumenterende genre, kan de begynde at afvige fra det stærke mønster, hvor hvert argument indledes eksplicit med forbindere som for det første osv. I stedet placeres det, som man vil fokusere på i sit argument, på themaplads i sætningen, og teksten bindes sammen med andre forbindere som trods, på samme måde. Eksempel: Giftudslippet i Østersøen skal stoppes. På bunden af Østersøen uddør organismer allerede i betydeligt omfang på grund af kraftige udslip fra de tunge industrivirksomheder i den forhenværende østblok. Trods vores viden om de herskende forhold sker der ingenting. På samme måde forholder det sig med Kobling til andre fag Natur/teknik og samfundsrelaterede fag: Kobling til både naturvidenskabelige og samfundsvidenskabelige fag forekommer ofte. For eksempel er der rig lejlighed til at skrive argumenterende tekster i forbindelse med, at klassen undersøger et lands energiforsyning. Eleverne kan undersøge diverse områder ved at interviewe kommunale tjenestemænd. De anvender også forskellige medier i deres informationssøgning. Her har de god lejlighed til at sammenligne informationer fra flere forskellige kilder og til at forholde sig kritisk til de indsamlede informationer. 116

Eksempel: Argumenterende genre Politikere, indfør skoleuniform! Jeg synes, at man burde indføre skoleuniformer i folkeskolen. Jeg mener, at det ville føre til større lighed i skolen, og at man ville kunne spare tid og energi, som i stedet kunne bruges på skolearbejdet, og at det vil kunne reducere tøjomkostningerne. For det første ville det styrke ligestillingen, hvis folkeskolen indførte skoleuniformer, fordi eleverne ikke ville kunne blive vurderet på deres tøj. Det ville ikke længere spille nogen rolle, om man gik i mærkevarer eller billigt tøj fra et supermarked. Forskellene i tøjvalg mellem elever fra henholdsvis rige og fattige familier ville forsvinde. Det ville være rigtig godt i forhold til samfundets lighedsidealer. For det andet ville eleverne slippe for at spilde deres tid foran spejlet hver morgen, fordi de ikke længere behøvede at bekymre sig om, hvad for noget tøj de skulle have på for at blive opfattet som cool af kammeraterne. Det ville frisætte en masse energi til det vigtige skolearbejde. Desuden ville indførelsen af skoleuniformer være en økonomisk fordel for den enkelte elev og hans familie, fordi det ville reducere udgifterne til tøjindkøb. Så ville der ikke være nogen, der behøvede at bruge penge på dyre mærkevarer. Søde politikere, lyt nu til mig, og indfør skoleuniformer! Det ville være en beslutning, der gavnede såvel ligestillingen i skolen som elevernes og forældrenes tegnebøger, og desuden ville den spare en masse tid og energi. Kilde: Fællestekst 117

Dekonstruktion af argumenterende genre Struktur Tekst Sproglige træk Overskrift Synspunkt Argument 1 n Sammenfatning og underbygning af synspunktet Kilde: Fællestekst Politikere, indfør skoleuniform! Jeg synes, at man burde indføre skoleuniformer i folkeskolen. Jeg mener, at det ville føre til større lighed i skolen, og at man ville kunne spare tid og energi, som i stedet kunne bruges på skolearbejdet, og at det vil kunne reducere tøjomkostningerne. For det første ville det styrke ligestillingen, hvis folkeskolen indførte skoleuniformer, fordi eleverne ikke ville kunne blive vurderet på deres tøj. Det ville ikke længere spille nogen rolle, om man gik i mærkevarer eller billigt tøj fra et supermarked. Forskellene i tøjvalg mellem elever fra henholdsvis rige og fattige familier ville forsvinde. Det ville være rigtig godt i forhold til samfundets lighedsidealer. For det andet ville eleverne slippe for at spilde deres tid foran spejlet hver morgen, fordi de ikke længere behøvede at bekymre sig om, hvad for noget tøj de skulle have på for at blive opfattet som cool af kammeraterne. Det ville frisætte en masse energi til det vigtige skolearbejde. Desuden ville indførelsen af skoleuniformer være en økonomisk fordel for den enkelte elev og hans familie, fordi det ville reducere udgifterne til tøjindkøb. Så ville der ikke være nogen, der behøvede at bruge penge på dyre mærkevarer. Søde politikere, lyt nu til mig, og indfør skoleuniformer! Det ville være en beslutning, der gavnede såvel ligestillingen i skolen som elevernes og forældrenes tegnebøger, og desuden ville den spare en masse tid og energi. Mentale processer (synes, mener, anser) Modalitet (burde, ville føre, kunne reducere) Præsens, futurum Forbindere, der ordner idéer (for det første, for det andet). Årsagsforbindere (fordi). Implicit udtrykte sammenhænge. Evaluerende sprog (rigtig godt, spilde, hver morgen, ikke længere bekymre sig, vigtige, reducere). Underbygning af argumenter gennem eksempler og konsekvensbeskrivelser. Direkte læserhenvendelse ved hjælp af en opfordring. Lange nominalgrupper med nedrangerede sætninger (en beslutning, der gavnede såvel ligestillingen i skolen som elevernes og forældrenes tegnebøger, og desuden ville den spare en masse tid og energi). Nominaliseringer (beslutning, ligestilling, tid, energi). 118

Planlægningsmodel 1 Argumenterende genre Overskrift, der skaber interesse Synspunkt Argument 1 (for det første) Begrundelse (eftersom eller fordi) Argument 2 (for det andet) Begrundelse (eftersom eller fordi) Argument 3 (for det tredje) Begrundelse (eftersom eller fordi) Opsummering og forstærkning af synspunkt (altså, konkluderende) 119

Planlægningsmodel 2 Argumenterende genre Overskrift, der skaber interesse Synspunkt Argument 1 Eksempel med konsekvenser Argument 2 Eksempel med konsekvenser Argument 3 Eksempel med konsekvenser Opsummering og forstærkning af synspunkt 120

Forenklet planlægningsmodel Argumenterende genre Overskrift, der skaber interesse Synspunkt Argument 1 Argument 2 Argument 3 Opsummering og forstærkning af synspunkt 121

Fremadrettet evalueringsskema 1 Argumenterende genre Indhold Ja Delvis Ikke endnu 1. Jeg kan begrunde mine ønsker og synspunkter i almindelige hverdagsspørgsmål mundtligt. 2. Jeg kan argumentere mundtligt og skriftligt i almindelige hverdagsspørgsmål, der for eksempel drejer sig om mine kammerater, min familie, min skole og min skolegård. 3. Jeg kan argumentere mundtligt og skriftligt i almene spørgsmål, der for eksempel drejer sig om skolen, familien og samfundet generelt. 4. Jeg kan argumentere mundtligt og skriftligt i spørgsmål, der drejer sig om forhold i det nære samfund, for eksempel opførelse af en sportshal, udslip fra industrivirksomheder eller udslip fra større trafikveje. Min argumentation bygger på research og de faktiske forhold. 5. Jeg kan argumentere selvstændigt i spørgsmål, der kræver, at jeg foretager omfattende research. Jeg kan selv afgøre, hvilke fakta det er vigtigt at søge efter, og udvælger selvstændigt det væsentlige i de informationer, jeg finder frem. Jeg kan forstå betydningen af at underbygge mine argumenter med faktuelle oplysninger (for eksempel statistik, gerne i form af tabeller). Jeg skal arbejde videre med: Struktur Ja Delvis Ikke endnu 1. Jeg kan begrunde mit synspunkt mundtligt (jeg vil synge, fordi det er sjovt). 2. Jeg kan forstå betydningen af at have et synspunkt og kan selv formulere klare synspunkter. Jeg begynder at udvikle flere trin i genren, for eksempel synspunkt og argumenter. 3. Jeg kan anvende alle trin i den argumenterende genre (synspunkt, et antal argumenter og en sammenfatning af synspunktet). 4. Jeg kan forstå formålet med den argumenterende genre. 5. Jeg kan anvende argumenter, der angiver årsager, og underbygge dem med eksempler på konsekvenser. 6. Jeg kan anvende de forskellige trin i den argumenterende genre mere frit. Jeg skal arbejde videre med: 122

Fremadrettet evalueringsskema 1 Argumenterende genre Sproglige træk Ja Delvis Ikke endnu 1. Jeg kan anvende mentale processer til at udtrykke ønsker og synspunkter (jeg synes, jeg vil gerne). 2. Jeg kan anvende almindelige årsagsforbindere til at begrunde mine ønsker og synspunkter (fordi, eftersom). 3. Jeg kan anvende både præsens og futurum. 4. Jeg kan anvende relationelle processer til at fremføre mit synspunkt (Fodbold er sjovt). 5. Jeg kan anvende et evaluerende sprog (godt, kedeligt, spændende, vred, ked af det). 6. Jeg kan anvende materielle processer til at fremføre mit synspunkt (Vi må gøre vores bedste). 7. Jeg kan anvende forbindere, der kobler tanker sammen (for det første, for det andet, desuden). 8. Jeg kan anvende forbindere til at udbygge mine sætninger (og, men, fordi, eftersom, for at, når, så). 9. Jeg kan anvende modalitet mere eller mindre bevidst (måske, nogle gange, kan, skal, vil). 10. Jeg kan anvende både specifikke deltagere (jeg, vi, vores klasse) og generelle deltagere (elever, skolen, lærere). 11. Jeg kan anvende et passende fagspecifikt sprog, ekspertord. 12. Jeg kan anvende flere forskellige mentale processer til at udtrykke mine ønsker eller synspunkter (ønsker, vil, føler, synes, anser, mener). 13. Jeg kan anvende passende årsagsforbindere og omstændigheder til at begrunde mine ønsker og synspunkter (fordi, eftersom, på grund af, afhængigt af). 14. Jeg kan anvende passende nominalgrupper til at forsøge at overbevise læseren (pitbullterriere er farlige og aggressive hunde. Golden retrievere er hunde, der er velegnede til børnefamilier). 15. Jeg kan anvende forbindere og omstændigheder til at sammenligne og kontrastere (imidlertid, men, trods, sådan som, i lighed med, i modsætning til). 16. I mundtlige argumentationer kan jeg anvende pauser, intonation og vekslende stemmestyrke for at fremføre mine argumenter så godt som muligt. 17. Jeg kan anvende modalitet bevidst for at nuancere mit sprog (sandsynligvis, muligvis, formentlig, skal, bør, burde, vil, jeg tror). 18. Jeg kan koble argumenter sammen i min tekst med alternativer til for det første (en anden forklaring, endnu en årsag, en anden fordel, en væsentlig ulempe, trods). 19. Jeg kan anvende et mere varieret og ofte mere abstrakt evaluerende sprog (vigtigt, væsentligt, betydeligt, uretfærdigt, umenneskeligt, uansvarligt, stimulerende, afgørende). 123

Fremadrettet evalueringsskema 1 Argumenterende genre Sproglige træk Ja Delvis Ikke endnu 20. Jeg kan anvende indirekte tale til at underbygge mine argumenter (mange mennesker mener, eksperter mener, forskere påstår). 21. Jeg kan indlede med de nøgleord, jeg vil fokusere på i mine argumenter, på themaplads, først i sætningen. Det er ofte deltagere i form af nominaliseringer (klimaforandring, global opvarmning, ligestilling). Jeg skal arbejde videre med følgende: 124

Fremadrettet evalueringsskema 2 Argumenterende genre Navn: Dato: Sæt kryds (x) ved dine svar Genre: 1. Forstår modtageren, læseren, hvad jeg har skrevet? 2. Har jeg en passende overskrift? 3. Har jeg husket alle trin, så jeg kan opfylde formålet med min tekst (synspunkt, argumenter til at underbygge synspunkter og sammenfatning af synspunkterne)? 4. Har jeg anvendt eksempler med konsekvenser til at tydeliggøre argumenterne? Kommunikationsfelt: 5. Har jeg anvendt et passende fagspecifikt ordforråd, ekspertord? 6. Har jeg anvendt passende mentale processer til at udtrykke mine synspunkter (synes, mener, ønsker)? 7. Har jeg anvendt passende nominalgrupper (fag, vi godt kan lide; kedelige lektioner)? 8. Har jeg anvendt passende årsagsforbindere (fordi, eftersom)? Kommunikationsrelation: 9. Har jeg anvendt et evaluerende sprog for at tydeliggøre, hvad jeg mener (vigtigt, skræmmende, vanvittigt, nødvendigt, meget)? 10. Har jeg anvendt modalitet på en passende måde til at underbygge mine argumenter (kan, bør, skal, vil, normalt, nogle gange, oftest, aldrig)? Kommunikationsmåde: 11. Har jeg anvendt passende forbindere til at organisere tekstens idéer (for det første, for det andet, yderligere årsager, opsummerende)? 12. Har jeg bundet argumenterne sammen implicit uden at anvende forbindere? 125

Fremadrettet evalueringsskema 2 Argumenterende genre Navn: Dato: Sæt kryds (x) ved dine svar 13. Har jeg anvendt nominaliseringer på themaplads (mobning, klimaændring, sportsskader, leg)? 14. Har jeg bundet min tekst sammen ved hjælp af pronominer, synonymer og modsætninger? 15. Har jeg anvendt overskrift, afsnit og tegnsætning, så meningen med teksten træder tydeligere frem? 16. Har jeg skrevet grammatisk korrekt: tempus (præsens, futurum), rækkefølge af ord, genus (en, et), bestemthed (kønsrolle, kønsrollen), numerus (kønsrolle, kønsroller), kasus (kønsrolle, kønsrollens), kongruens (en tillært kønsrolle), præpositioner (Vi er påvirket af vores kønsroller)? 17. Har jeg stavet korrekt? Jeg skal arbejde videre med følgende: 126

EVALUERINGSFAMILIEN Diskussion Eksempeltekster Eksempel: Diskussion... 128 Dekonstruktion af diskuterende genre... 129 Planlægningsmodeller Planlægningsmodel Diskussion... 130 Forenklet planlægningsmodel Diskussion... 131 Evalueringsskemaer Fremadrettet evalueringsskema 2 Diskussion... 132 127

Evalueringsfamilien Diskussion Eksempel: Diskussion Findes der intelligent liv på andre planeter? Mange mennesker tror, at der findes levende, intelligente væsner på andre planeter i Universet. Andre mener, at den tanke er fuldstændig vanvittig. Et vigtigt argument for, at der burde findes en form for civilisation derude, er Universets størrelse. Det er uendelig stort og rummer millioner og atter millioner indbyrdes forskellige galakser, som igen rummer yderligere millioner af stjerner. Forestil dig, at det tager 26.000 år for en krypteret meddelelse, som amerikanske forskere har sendt til en gruppe stjerner, at nå frem. Desuden har forskere i USA 38 gange modtaget lydsignaler, som menes at kunne stamme fra en anden civilisation. Men ingen af disse lovende signaler har på den anden side gentaget sig, selv om man har forsket i emnet i snart 50 år. Desuden er Universet ikke alene vældig stort, det er også utrolig gammelt. Der findes stjerner, som er tre gange så gamle som vores sol, hvilket indebærer, at der burde kunne findes civilisationer, som er flere milliarder år ældre end vores. Burde vi så ikke for længst have hørt noget fra andre civilisationer? Selv om argumenterne imod intelligent liv på andre planeter vejer tungest, så taler Universets umådelige størrelse altså stadig for eksistensen af andre civilisationer. Det ville simpelthen være lidt for utroligt, at vores lille planet var det eneste sted i hele Universet, hvor der nogensinde havde været intelligent liv. Kilde: Fællestekst 128

Evalueringsfamilien Diskussion Dekonstruktion af diskuterende genre Struktur Tekst Sproglige træk Overskrift Problemstilling Side 1 Side 2 Stillingtagen Kilde: Fællestekst Findes der intelligent liv på andre planeter? Mange mennesker tror, at der findes levende, intelligente væsner på andre planeter i Universet. Andre mener, at den tanke er fuldstændig vanvittig. Et vigtigt argument for, at der burde findes en form for civilisation derude, er Universets størrelse. Det er uendelig stort og rummer millioner og atter millioner indbyrdes forskellige galakser, som igen rummer yderligere millioner af stjerner. Forestil dig, at det tager 26.000 år for en krypteret meddelelse, som amerikanske forskere har sendt til en gruppe stjerner, at nå frem. Desuden har forskere i USA 38 gange modtaget lydsignaler, som menes at kunne stamme fra en anden civilisation. Men ingen af disse lovende signaler har på den anden side gentaget sig, selv om man har forsket i emnet i snart 50 år. Desuden er Universet ikke alene vældig stort, det er også utrolig gammelt. Der findes stjerner, som er tre gange så gamle som vores sol, hvilket indebærer, at der burde kunne findes civilisationer, som er flere milliarder år ældre end vores. Burde vi så ikke for længst have hørt noget fra andre civilisationer? Selv om argumenterne imod intelligent liv på andre planeter vejer tungest, så taler Universets umådelige størrelse altså stadig for eksistensen af andre civilisationer. Det ville simpelthen være lidt for utroligt, at vores lille planet var det eneste sted i hele Universet, hvor der nogensinde havde været intelligent liv. Mentale processer (tror, mener) Evaluerende sprog (mange, fuldstændig vanvittig) Modalitet (burde, menes at kunne) Nominalgrupper (en krypteret meddelelse, som amerikanske forskere har sendt til en gruppe stjerner) Nominaliseringer (argument, størrelse, meddelelse, lydsignaler) Forbindere, som ordner idéer Forstærkning af argumentation med et eksempel og konsekvensbeskrivelse Direkte læsertiltale i form af spørgsmål 129

Evalueringsfamilien Diskussion Planlægningsmodel Diskussion Overskrift Problemstilling Side 1 Argumenter til støtte for side 1 Eksempler med konsekvenser Side 2 (men på den anden side, dog, trods) Argumenter til støtte for side 2 Eksempel med konsekvenser Stillingtagen 130

Evalueringsfamilien Diskussion Forenklet planlægningsmodel Diskussion Overskrift Problemstilling Side 1: Argumenter til støtte for side 1 Side 2: Argumenter til støtte for side 2 (men, på den anden side, dog, trods) Stillingtagen (trods alt, så, efter min mening er det trods alt ) 131

Evalueringsfamilien Diskussion Fremadrettet evalueringsskema Diskussion Navn: Dato: Sæt kryds (x) ved dine svar Genre: 1. Forstår modtageren, læseren, hvad jeg har skrevet? 2. Har jeg en passende overskrift? 3. Har jeg husket alle trin, så jeg kan opfylde formålet med min tekst (problemstilling, de forskellige siders argumenter og en stillingtagen)? 4. Har jeg anvendt eksempler med konsekvenser for at tydeliggøre mine argumenter? Kommunikationsfelt: 5. Har jeg anvendt et passende fagspecifikt ordforråd, ekspertord? 6. Har jeg anvendt passende mentale processer til at udtrykke mine synspunkter (synes, mener, ønsker)? 7. Har jeg anvendt passende nominalgrupper (fag, vi godt kan lide; kedelige lektioner)? 8. Har jeg anvendt årsagsforbindere (fordi, eftersom)? Kommunikationsrelation: 9. Har jeg anvendt et evaluerende sprog for tydeligt at vise, hvad jeg mener (vigtigt, skræmmende, vanvittigt, nødvendigt, meget)? 10. Har jeg anvendt modalitet på en passende måde til at underbygge mine argumenter (kan, bør, skal, normalt, nogle gange, oftest, aldrig)? Kommunikationsmåde: 11. Har jeg anvendt passende forbindere til ar organisere tekstens idéer (for det første, for det andet, yderligere årsager, sammenfattende)? 12. Har jeg anvendt passende forbindere til at signalere modargumenter (dog, trods, men, på den anden side)? 13. Har jeg bundet argumenterne sammen implicit uden at anvende forbindere? 132

Evalueringsfamilien Diskussion Fremadrettet evalueringsskema Diskussion 14. Har jeg anvendt nominaliseringer på themaplads (mobning, klimaændring, sportsskader, leg)? 15. Har jeg holdt min tekst sammen ved hjælp af pronominer, synonymer og modsætninger? 16. Har jeg anvendt overskrift, afsnit og tegnsætning, så meningen med teksten træder tydeligere frem? 17. Har jeg skrevet grammatisk korrekt: tempus (præsens, futurum), rækkefølge af ord, genus (en, et), bestemthed (kønsrolle, kønsrollen), numerus (kønsrolle, kønsroller), kasus (kønsrolle, kønsrollens), kongruens (en tillært kønsrolle), præpositioner (Vi er påvirket af vores kønsroller)? 18. Har jeg stavet korrekt? Jeg skal arbejde videre med følgende: 133