Drejebog for Pop Up Eksperimentariet



Relaterede dokumenter
Drejebog for Pop Up Eksperimentariet

Drejebog for Pop Up Eksperimentariet

10:00 Præsentation af konceptet Baggrund og proces. 11:30 Erfaringer og hvordan man kommer i gang. 12:00 Frokost

Projektet er støttet af:

Drejebog for Pop Up Eksperimentariet

LUK OP FOR BIBLIOTEKS FREDERICIA SKOLETILBUD

LÆRINGSSCRUM - ET DYNAMISK EVALUERINGSVÆRKTØJ I UNDERVISNINGEN

- Et bud på, hvordan der kan arbejdes med understøttende undervisning. - Digital dannelse omsat til virkelighed. - Kildekritik og sociale medier

Introduktion til brøkregning med ipad apps 5 lektioner til klasse

PROJEKTOPGAVEN 2015 LÆRINGSCENTRET EGTVED SKOLE

VEJLEDNING TIL LÆSEKREDSE AARHUS KOMMUNES BIBLIOTEKER AAKB.DK

Handleplan for elever, hvor der er iværksat særlige indsatser eller støtte

Dit barn skal stadig undervises i at læse, så det bliver en bedre og hurtigere læser, og dit barn skal øve sig i at læse.

Åben skole. Ringsted Biblioteks. tilbud til skolerne 2016/2017

Sådan gør I: Forberedelse og introduktion

Strategi viaart - værktøj

LISE - Camp Fase 3b LISE. Læring Innovation Science Esbjerg. Drejebog til Campforløb hvor innovative og naturvidenskabelige arbejdsmetoder er i fokus.

KREATIV BRUG AF IPADS I DAGTILBUD

Drejebog bibliotek.dk undervisning

Skal elever tilpasses skolen eller omvendt?

Jeg synes egentlig, jeg har godt styr på det med at søge - jeg vil bare gerne vide, om jeg har fået det hele med!

INSPIRATION TIL LÆRERE

Formidling der brænder igennem

Snak om det Undervisningsmateriale til mellemtrinnet

6. klasse. Børnearbejde

Selvtillidsøvelser. SELVTILLIDSØVELSER. Stille elever klar til forandring?

Drejebog LO - overenskomstmøder

Tro og etik. Ærlighed

It-inspirator afsluttende opgave. Betina og Helle Vejleder. Line Skov Hansen. Side 1 af 6

Stoledesign et undervisningsforløb i håndværk og design 5. klassetrin

Jeg siger det der står på næste side. (Sideskift er angivet ved større linjeafstand og opgaveskift er angivet ved at de første ord er understreget)

Læsehuset hjælp. Læsehuset 1.0. Mikro Værkstedet A/S

Undervisningsvejledning klasse

Teamsamarbejde om målstyret læring

Jeg ville udfordre eleverne med en opgave, som ikke umiddelbar var målbar; Hvor høj er skolens flagstang?.

Dette emne sætter fokus på: Mod til at handle At lytte til hinandens fortællinger og være åbne over for andres perspektiver Fællesskab og venskab

Det da løgn. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Færdigheds- og vidensmål. Plot 4, kapitel 1. Side FORTOLKNING

It på ungdomsuddannelserne

BALLERUP BIBLIOTEKERNES TILBUD TIL KLASSE 2016/17

Introduktion til mundtlig eksamen: projekt med mundtlig fremlæggelse

IT-kurser. fra Middelfart Kommune

Tro og etik. Omsorg. Årstid: Hele året

Kærester. Lærermanual Sexualundervisning KÆRESTER LÆRERMANUAL

Projektet er støttet af Ministeriet for Børn og Undervisning.

STRANDPARKSKOLEN. Thomas Koppels allé 10, 2450 København SV STØT DIT BARNS LÆSEINDLÆRING

3. Læringsmål og elevmål

IT-kurser. fra Middelfart Kommune

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER. (men det er ikke altid det de andre kalder mig)

Samspillet GIV PLADS TIL ALLE LÆRERVEJLEDNING TIL INDSKOLINGEN DEL DINE FIDUSER

overlap En læreguide om en udstilling i et krydsfelt

Hurtig, hurtigere, hurtigst

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Hvor gammel er du? Er du? Hvilken skole går du på? 12 år (1%) 13 år (39%) 14 år (60%) 12 år 13 år 14 år. En pige (50%) En dreng (50%)

Netprøver.dk. Brugervejledning for elever

Kompetenceområdet fremstilling. Mandag den 3. august 2015

Du skal skrive en fortælling med titlen:

ipad for let øvede modul 8 Underholdning på ipad Læsning

Skoletilbud. Gerlev Idrætshøjskole & Lauritzen Fonden. Gerlev Idrætshøjskole & Lauritzen Fonden. Copyright Legeskibet 2016

Midtdjurs Friskole, Ramtenvej 14D, 8581 Nimtofte. Skole: SFO:

Forberedelse - Husk inden:

7. forløb Træets forår

Formålet med undervisning fra mediateket er at styrke elevernes informationskompetence, således de bliver i stand til:

en rapport til Kulturstyrelsen

Klart på vej - til en bedre læsning

Mennesker er mønstertænkere! den menneskelige natur derfor er. Hvad ser du her?

LUS LæseUdviklingsSkema

Indbydelse til fremvisning af projektopgaver Mandag d. 22/

TIPS TIL SAMARBEJDET OM SAMTALEGUIDEN

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Skolebiblioteket og skolen som læringscenter

Årsplan dansk 1. klasse 2015/2016

Sortedamskolen har valgt at arbejde med skolens værdigrundlag, der består af de tre værdier:

Interview gruppe 2. Tema 1- Hvordan er det at gå i skole generelt?

LÆRERVEJLEDNING. Her finder du: Hvad er klatværket? Formål Afsender Brugssituation Klatværkets opbygning Faglige mål Trinmål Litteraturliste

Beboerportræt: "Når jeg skriver, er det som terapi for mig. Så kommer mine tanker ud gennem fingrene"

Arbejdsformer og brug - na r der skal læres Dictus

Fælles netværksmøde. Matematik i bevægelse. Fredag d. 7/11

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

In a dark, dark Town

Undervisningsbeskrivelse

Tilfredshedsundersøgelse. Aalborg Bibliotekerne 2011

Stofskiftets afhængighed af temperatur og aktivitet hos ektoterme dyr.

SKOLETILBUD 18/19 TIL KLASSE HILLERØD BIBLIOTEKERNE

Del 2. Den årlige etablering af fundament for teamets arbejde og samarbejde.

Undervisningsmateriale. Konventum, Helsingør 30. Marts Rune Schmidt Telefon: Mail:

Lærermateriale til spillet Mix n Match

VEJE TIL VIDEN VIDEN

Lokal bevægelsespolitik for Børnehuset Arken

horer du? / R D O MK A E T I

Måneds-nyt oktober 2014

6.3 Slip kontrollen. din by. Check-in. Introduktion til denne ud-aften. Formålet med aftenen. 10 minutter. Materialer

2013 Serious Games Interactive ApS, All Rights Reserved

DISCIPLIN I SKOLEN. Af Agnete Hansen, skoleelev

PROJEKTOPGAVEN 2013 SKOLEBIBLIOTEKET EGTVED SKOLE

Digital mobning og chikane

Fagligt fungerer klassen på den måde, at bogligt arbejde skal være meget struktureret, så arbejder klassen rigtigt godt.

Uddybende oplysninger om læseindsatsen i indskolingen på Viby Skole

Workshop HF2net-konference d Niels Vogensen, FHF/SDU

I skal lave en film. Her kan I se nogle titler og slaglinjer, som I kan bruge eller I kan finde på jeres helt egne:

Transkript:

Drejebog for Pop Up ariet - opgaveskrivning og litteratursøgning Aktivitetens mål: Søgning, indskrænke emne og kildekritik Dette Pop Up arium LIGHT sætter fokus på at lære de unge at søge, indskrænke deres emne og forholde sig kritisk til de kilder de bruger. VIGTIGT: Understreg at de i dag på kort tid har muligheden for at blive hjulpet godt på vej i deres projektopgave og de derfor har forudsætningen for at skrive en god opgave! Denne lightversion foregår på biblioteket i færre timer. Klassetrin: 7.-9. klasse Varighed: ca. 2,5 time (fx 9-11.30) Tema: Selvvalgt emne Aktivitetens setup: Pop Up ariet er et eksperimenterende læringsrum for digital dannelse. Klasselokalet, gymnastiksalen eller skolebiblioteket omdannes til et eksperimentarium, hvor der med simple scenografiske virkemidler skabes: Et Centrum...som rum for fælles introduktion, opsamling og akkumulering af output fra laboratorierne, gruppernes præsentation og fælles refleksion. En Gamezone...som rum for spilelementer, der kobler sig til eksperimenterne. Laboratorier...som rum for gruppernes digitale eksperimenter.

Introduktion til aktiviteten: Omdrejningspunktet for Pop Up ariet og Digitale Forskere er et overordnet tema, som læreren typisk har lagt i forbindelse med en projektuge eller et stileemne. De Digitale Forskere skal udføre en række eksperimenter som omhandler brainstorming, litteratursøgning og kildekritik. Dele af eksperimenterne vil undervejs bevæge sig ind i Gamezonen, hvor forskellige spilelementer vil koble sig til opgaveløsningen. ariets forløb trin-for-tin: Pop Up ariet er bygget op af flere trin. ariet udgøres af forskellige eksperimenter som understøttes af forskellige værktøjer, såsom søgemaskiner og databaser. De Digitale Forskere vil udelukkende anvende ipads som redskab i eksperimenterne. Der anvendes selvinstruerende lommefilm - inspireret fra Flipped Classroom til at støtte de Digitale Forskere i, hvilke opgaver der skal løses, og hvordan de skal løses. Henvis forskerne til at se lommefilmen igen, hvis de ikke kan huske opgaven. Underviserrollen er forskudt til en facilitatorrolle, og den primære funktion og opgave er ikke klasseundervisning, men i højere grad at igangsætte, understøtte og motivere eksperimenterne. Trin 1: Forberedelse Intro På forhånd skal alle elever have fået det overordnede emne fortalt, samt evt. have valgt deres emne. Eleverne skal være oprettet på Vesthimmerlands biblioteker og på bibliotek.dk. Ipads + indmeldelsesblanketter?

Trin 2: Fælles introduktion Fælles intro Den fælles intro skal sætte stemningen I befinder jer i et eksperimentarium. Facilitatorerne præsenterer sig selv, hvorfor de er der og deres rolle på dagen. Det gøres klar over timernes forløb, med pauser bestemt af facilitatorerne. Understreg at de i dag på kort tid har muligheden for at blive hjulpet godt på vej i deres projektopgave og de derfor har forudsætningen for at skrive en god opgave! Oplæg om dagens formål og opbygning og kort præsentation af os selv og biblioteket. Hvor står faglittertur for børn og voksne. Hvor står skønlitteraturen og søgemaskinerne. 5 minutter Trin 3: Brainstorm De unge skal nu i gang med at indskrænke deres emne. Brainstorm. De skal finde keywords som beskriver forskellige vinkler af deres emne og finde ud af hvad der interessere dem mest, samt om der findes noget materiale om emnet. De får først udleveret A3 papir, hvor de skal lave en brainstorm/mindmap. Når halvdelen af tiden er gået får de udleveret ipads i (emne)grupperne. Digital Story Hver gruppe skal sørge for at få dokumenteret deres brainstorm. Enten i form at et billede eller på papir. Ipads + projektor + Google + brainstorm-eksempel Vi skal fortælle dem hvad en brainstorm er. Hvordan de bruger forskellige ord. Søge med og dermed indskrænke deres emne. Første 10 min. Brainstorm på papir og postits. Sidste 10 min. Med ipads. Udlevere ark med eksempel på brainstorm. 20 minutter Pause

Trin 4: Søgning De unge skal i gang med at lære at søge. Vi giver dem nogle enkle fif til hvordan man søger og hvor. Bibliotek.dk. Faktalink. Vhbib.dk. m.fl. Vis evt. hvordan de finder avancerede søgninger i Google (nederst til højre under indstillinger). De digitale forskere skal IKKE bestille materiale, men bruge søgningen til at indsnævre deres emne endnu mere og ukritisk finde materiale om deres emne. Ipads + Google + Bibliotek.dk + vhbib.dk + faktalink Hjælpe de unge med at søge relevante steder og hvordan. 30 minutter Pause Trin 5: Kildekritikkens grundregler Når de har fået indsnævret deres emne skal de i gang med at finde forskellige kilder som de kan bruge i deres opgave. Men før de skal det, så skal de lære om kildekritikkens 7 grundregler. Lommefilm 5 Lommefilmen KILDEKRITIK: KILDEKRITIKKENS GRUNDREGLER selvinstruerer gruppen i, hvordan testen skal løses med udgangspunkt i de kildekritiske grundregler. Ipads + Youtubekanalen: Pop Up ariet Igangsætte lommefilmen. En snak om det er noget de har brugt før i plenum. Evt. fortælle hvorfor wikipedia sandsynligvis ikke er en troværdig kilde. 10 minutter

Trin 6: Kilder De unge skal finde min. 1 digital kilde som de mener, er relevante for deres opgave. Når de har fundet kilderne skal de undersøge dem og forholde dem til de 7 kildekritiske grundregler. Er det troværdige kilder de har valgt? Digital Story Hver gruppe skal dokumentere hvilke kilder de har valgt og hvorfor de mener de er troværdige. Ipads + handout: de 7 kildekritiske grundregler. Hjælpe de unge med at se på deres kilder og vurdere dem. 30 minutter Gamezone Gamezone Forsidevendespil De unge skal lege vendespil hvor de skal matche 2 ens brikker og derefter finde bogen.de skal lave denne øvelse for at lære hvordan man finder rundt og hvordan numrene hænger sammen med emner. 2 hold med hvert sit spil (fx drengene mod pigerne). Holdet vender to brikker af gangen. Hvis man ikke får etstik, skal hele holde lave 3 sprællemand. Når et stik findes, finder hele holdet bogen sammen. Det gælder om at have fundet alle stik hurtigst. NB: Scan forsider ind og skriv forfatter + titel + dk5-nummer til brikkerne. Husk at reservere bøgerne og sæt dem på hylder umiddelbart inden afholdelse af pop up eksperimentariet. Vendespilskort 15 minutter.

Trin 6: Bestilling af materialer De unge skal nu i gang med at bestille nogle af de materialer, de har fundet frem til. Ipads + computer Vi skal hjælpe dem med at få bestilt et par titler hver især. Hjælp både på bibliotek.dk, vhbib.dk og finde på hylderne. De må max bestille 2 titler på hvert netmedie. 20 minutter