LÆRERVEJLEDNING FOLKEDRAB. Operation Dagsværks undervisningsmateriale 2016 SAMFUNDSFAG OG HISTORIE



Relaterede dokumenter
LÆRERVEJLEDNING. Fattigdom og ulighed

Bordet rundt. Dobbeltcirkler. Sikrer at alle bidrager, og tilskynder eleverne til at tænke hurtigt. Læreren stiller en opgave, som har mange svar.

SPROG OG IDENTITET DANSK A LÆRERVEJLEDNING

Pædagogisk værktøjskasse

KULTURMØDET MELLEM DANMARK OG GRØNLAND

18 High Street. Forløbet er tilrettelagt således, at det henvender sig til klasse, da tekstmængden er begrænset og opgaverne forenklede.

Cooperative Learning. Viborg 8. nov Helle Vilain Læreruddannelsen i Aarhus Helle Vilain. VIAUC

Projektarbejde vejledningspapir

På kant med EU. EU Et marked uden grænser - lærervejledning

DEPRESSION Undervisningsmateriale til mellemtrinnet

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

PORTFOLIO. til Det internationale område. Roskilde Handelsgymnasium

INTRODUKTION Lærerintroduktion og vejledning

Evaluering på Mulernes Legatskole

Lærervejledning til dilemmaspillet Folkedrabet på Bantikka

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

DIO. Faglige mål for Studieområdet DIO (Det internationale område)

Planlægning af et længerevarende undervisningsforløb til stx

Målgruppe: mellemtrinnet

ÅRSPLAN FOR SAMFUNDSFAG I 8. KLASSE /2014 -KENNETH HOLM

På kant med EU. Fred, forsoning og terror - lærervejledning

Rammer AT-eksamen 2019

Livet som børneslave i 2018

Cahaya klasse Land Sprog Censur Original titel Instruktion Varighed Niveau Fag Temaer

Livet som børneslave i 2018

Gennem tre undervisningsfilm på hver 15 min åbnes der op for historien om bæredygtig vandhåndtering og infrastruktur.

Klassens egen grundlov O M

Udarbejdelse af synopsis: 17. april 8. maj. Kære elev i 2g.

GRUNDLOVEN 1915 LÆRERMATERIALE

Lærervejledning til dilemmaspillet. Folkedrabet på Bantikka

Livet som børneslave i 2018

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I GYMNASIET

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

På kant med EU. Mennesker på flugt - lærervejledning

Mobillæring. Vejle, oktober 2011

Forløbsplan til. til undervisere i gymnasiet

Designtænkning og Digital fabrikation

LÆRING FOR ALLE UNDERVISNINGSDIFFERENTIERING PÅ 15 FORSKELLIGE MÅDER

Kalender for offentliggørelse, vejledning og udarbejdelse af synopsis

Mødafrika.dk Filmproduktion

Undervisningsforløb: Fred og konflikt

1. LÆRERVEJLEDNING. Hvad er mobning? Lærervejledning

Samarbejdende læring i fremmedsprog. Lektor, cand. pæd. Susanne Karen Jacobsen Professionshøjskolen Metropol, København

1) Introduktion til projektarbejdet (15 minutter) Slide 2

Hvad er samfundsfag? Hvad er samfundsfag? Hvem er vi? Om selve forløbet. Problemstillinger. August. Side 1 af i alt 15 sider.

Reklameanalyse - trykte reklamer

Velkommen hjem i Minecraft

Udarbejdelse af synopsis: 22. april 9. maj. Kære elev i 2g.

Cooperative Learning Open by Night. Center for Undervisningsmidler

Forløb til Identitetsdannelse i det traditionelle, moderne og senmoderne samfund Hvorfor er du, som du er

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Undervisningsbeskrivelse

9. klasse. Det gode liv arbejdsmarkedet

Livet som børneslave i 2018

Undervisningsbeskrivelse for: 1s hi

GRØNLANDS HISTORIE HISTORIE A LÆRERVEJLEDNING

#digitalpænt. #digitalpænt spillet Lærervejledning

På kant med EU. Østarbejderne kommer - lærervejledning

Lektionsplan: Drengen i den stribede pyjamas

Læringsmål. Materialer

Spørgsmålene kan tages som en fælles klassedebat eller i mindre grupper.

Undervisningsbeskrivelse

formulere historiske problemstillinger og relatere disse til deres egen tid inddrag ny skriftlighed

Find og brug informationer om uddannelser og job

Jo mere læreren varierer undervisningen jo mere lærer jeg ( elevcitat)

DU KAN HVAD DU VIL ELLER HVAD?

DREJEBOG TIL BIBLIOTEKAR

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Dette emne sætter fokus på: Mod til at handle At lytte til hinandens fortællinger og være åbne over for andres perspektiver Fællesskab og venskab

At aktivere elevernes forhåndsviden Åben diskussion minutter

LÆRERVEJLEDNING, SAMFUNDSFAG

Projekt: Anvendelsesorienteret undervisning Netværk: Innovative undervisningsformer IBC Handelsgymnasiet Aabenraa

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Føropgaver Systemskiftet 1901 Rigets Overlevelse...

Evaluering af projekt Demokrati, antiradikalisering og digital dannelse

Digitale Sexkrænkelser

Fortæl derudover eleverne, at de også skal overveje, hvordan deres liv ville se ud, hvis de ikke havde disse rettigheder.

Girls Day in Science - En national Jet

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Drejebog LO - overenskomstmøder

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

10 teknikker til mere synlig læring

Bilag til AT-håndbog 2010/2011

Værkstedsundervisning hf-enkeltfag Vejledning/Råd og vink August 2010

Rammer for synopsis og mundtlig eksamen i almen studieforberedelse (AT) Kalender for offentliggørelse, vejledning og udarbejdelse af synopsis

INNOVATIONSOPGAVE: UDFØR OPGAVEN

Mein Kiez. Mein Kiez præsenterer eleverne får nogle af områderne i Berlin. De skal læse kort og beskrivelser, hvortil der også er lytteøvelser.

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

På kant med EU. Det forgyldte landbrug - lærervejledning

Jagten på Fællesskabet Lærervejledning

Undervisningsbeskrivelse af valgfaget Godt igennem.

DIALOG # 6. Læreren og forældrene har en konflikt hvem skal involveres?

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Køreplan AT-Årsprøve 2018

LEKTIONSPLAN DIG OG DIN MOBIL 2. klasse

BØJ UDSAGNSORD MED CITIBOIS

Elevbrochure Studieområdet 3. del. Det Internationale Område

DEN ANDEN VERDENSKRIG. Undervisningsforløb

Transkript:

LÆRERVEJLEDNING FOLKEDRAB Operation Dagsværks undervisningsmateriale 2016 SAMFUNDSFAG OG HISTORIE

1

Indholdsfortegnelse INTRODUKTION TIL LÆRERVEJLEDNINGEN... 3 LEKTION 1: SAMFUNDSFAG... 4 Hvad er folkedrab?... 4 Folkedrabets aktører: Folkedrabet på Bantikka... 5 Struktureret gruppearbejde og rollefordeling... 6 LEKTION 2: SAMFUNDSFAG/HISTORIE... 7 Guatemalas historie... 7 Gruppearbejde: Tre teoretiske bud på hvordan folkedrab opstår... 7 LEKTION 3: SAMFUNDSFAG/HISTORIE... 9 Forbrydelser begået under borgerkrigen i Guatemala... 9 Analyse: Blev der begået folkedrab i Guatemala?... 9 LEKTION 4: SAMFUNDSFAG/HISTORIE... 10 Guatemala et langstrakt retsopgør... 10 Amnesti eller retsforfølgelse?... 11 Supplerende materiale... 12 LEKTION 5: SAMFUNDSFAG/HISTORIE... 13 Synopsis og opponentgrupper... 13 Problemformulering... 13 Øvelser til repetition og evaluering... 14 2

INTRODUKTION Kære lærer. Du sidder her med Operation Dagsværks spændende undervisningsmateriale om FOLKEDRAB. Materialet er udviklet i forbindelse med Operation Dagsværks projekt i Guatemala 2016. Denne lærervejledning giver dig øvelser, materialer, inspiration eller den færdige pakke til et undervisningsforløb i samfundsfag og/eller historie. Du kan både dowloade filen som pdf eller et åbent dokument. Du har derfor mulighed for selv, at tilrettelægge forløbet som du vil. FAGLIG METODE OG PRODUKT Undervisningsforløbets arbejdstrukturer tager udgangspunkt i Spencer Kagans Cooperative Learning, som er bygget på flere årtiers forskning og i disse år er blevet populært mange steder i verden. Strukturerne/ arbejdsmetoderne indeholder følgende læreprocesser: teambuilding, classbuilding, viden og færdigheder, vidensdeling samt kompetencer og sociale færdigheder. Øvelserne varrierer mellem at foregå med hele klassen, i teams eller i par. I denne lærevejledning er øvelserne udførligt beskrevet og klar til benyttelse. FOLKEDRAB FAG / FAGKOMBINATION Samfundsfag B/A Historie A Forløbet kan bruges separat i et enkelt fag eller som tværfagligt AT-forløb. KERNESTOF - Ideologiernes kamp - Revolutioner og menneskerettigheder - Globalisering - Retssystemets betydning - International politik - Nye grænser og konflikter Læs mere om kernestoffet og faglige mål her. PROBLEMFORMULERING Hvad er baggrunden og konsekvenserne af den 36 år lange væbnede konflikt i Guatemala? Hvad er folkdrab og hvilken historisk baggrund har Guatemala, der kan give forståelse for, at folkedrab opstod? Blev der begået folkedrab i Guatemala? Diskuter hvilke fordele og ulemper, der er ved henholdsvis amnesti og retsforfølgelse og straf af de ledende parter under borgerkrigen i Guatemala? Hele forløbet er bygget op således at hver lektion besvarer ovenstående problemstillinger. Til sidst i forløbet skulle eleverne derfor kunne besvare problemformuleringen: Hvad er baggrunden og konsekvenserne af den 36 år lange væbnede konflikt i Guatemala? I sidste lektion af forløbet kan eleverne derfor arbejde med ovenstående problemformulering. UNDERVISNINGSHÆFTET I ressourcerummet på Operation Dagsværks hjemmeside, hvor dette dokument kan findes, kan man også finde et dokument kaldet Undervisingshæfte. Undervisningshæftet er lavet til eleverne, og i hæftet kan man finde alle tekster, arbejdsspørgsmål og links som eleverne skal bruge. Dvs. at når der i denne lærervejledning er henvist til noget af dette, vil eleverne have det i deres eget hæfte. Kapitlerne har samme navne som lektionerne i lærervejledningen, og relevante tekster til lektionen, vil stå under det tilhørende kapitel i undervisningshæftet. Herudover kan alle tekster, links og videoer findes som seperate filer og links i ressourcerummet på www.od.dk 3

LEKTION 1: HVAD ER FOLKEDRAB? PROBLEMSTILLING: Hvad er folkedrab? HVAD ER FOLKEDRAB? 1. Lektion (45 min.) Fælles start med lærerintroduktion af forløbet FOLKEDRAB Hvorfor dette forløb, hvilket kernestof dækker det, hvad kan eleven forvente at lære? Dobbeltcirkel : Introduktion til folkedrab LEKTIE TIL TIMEN Eleverne skal læse artiklen Hvad er folkedrab på www.folkedrab.dk/hvad-er-folkedrab ØVELSE Efter at I har gennemgået forløbet fælles i klassen, skal I lave øvelsen : Dobbeltcirkler. Trin 1 Trin 2 Trin 3 Trin 4 Trin 5 Halvdelen af eleverne former en cirkel og vender rykken imod cirklens centrum. Den anden halvdel af eleverne danner en cirkel udenom, således at hver elev stiller sig ansigt til ansigt med en fra indercirklen. Læreren stiller et spørgsmål. Partnerne diskuterer i den aftalte tid. Partnerne takker for snakken, og ydercirklen rykker en person til højre. Læreren stiller et nyt spørgsmål, og eleverne diskuterer med deres nye partner. SPØRGSMÅL TIL ØVELSEN - Hvilke folkedrab kender du? - Hvad tror du er folkedrab? - Hvad tror du er definationen på folkedrab? - Hvorfor blev der lavet en defination på folkedrab? 4

FOLKEDRABET PÅ BANTIKKA 2. lektion (45 min.) Fælles start med introduktion til dilemmaspillet Folkedrabet på Bantikka Eleverne skal have én computer pr. gruppe, der kan afspille lyd Eleverne spiller i grupperne ud fra spillereglerne i undervisningshæftet på s. 3 Når eleverne er færdige, er der fælles opsamling og diskussion i klassen LEKTIE TIL TIMEN Eleverne skal læse om folkedrabets aktører på folkedrab.dk KORT OM SPILLET Folkedrabet på Bantikka er et spil udarbejdet af www.folkedrab.dk i samarbejde med Dansk Institut for Internationale Studier, Afdeling for Holocaust- og Folkedrabsstudier og Zentropa Interaction. Spillet tager udgangspunkt i den fiktive øststat Bantikka hvor en konflikt er under optrapning. Eleverne skal i gruppen tage nogle valg, som vil have en stor betydning for konfliktens udfald. I gruppen får eleverne tildelt nogle roller, som de skiftevis skal danne deres meninger og argumenter ud fra under spillet. Se hvordan spillerunderne fungerer på næste side. Under spillet skal eleverne tage nogle valg, som var de selv aktører i optakten til et folkedrab. Aktørerne er bl.a. lokale indbyggere, FN-soldater, udenrigsministre og det øvrige internationale samfund. Spillet giver på denne måde eleverne en unik mulighed for at få en direkte fortåelse af hvilke dilemmaer forskellige aktører kan stå over for i forbindelse med folkedrab. På trods af spillets forsimpling af den virkelige verden, kan spillet give et indblik i, hvor kompleks sådanne konflikter er. Læs om rollefordelingen på næste side. 5

STRUKTURERET GRUPPEARBEJDE & ROLLEFORDELING Eleverne deles op grupper bestående af ca. otte personer. De skal yderligere deles op i fire par. Alle par skal igennem alle roller, dvs. at rollerne skifter for hver spillerunde. ROLLE 1: OPLÆSER & REFERENT Elevernes opgave som oplæser og referent er: at læse dilemmaet og valget op for de andre i gruppen at skrive ned hvad fortalerne og modstanderne siger i deres argumentrunde at sørge for, at fortalerne, modstanderne og dommerne kun bruger 2 min. på deres argumentation/valg tag tid Eleverne skal være opmærksomme på, at der kan være flere valg der skal argumenteres for og imod. Det er vigtigt, at fortalerne og modstanderne får 2 min. til hvert valg. Dommerne har kun 2 min. til at tage deres endelige valg. ROLLE 2: DOMMER ROLLE 3: FORTALER ROLLE 4: MODSTANDER Som dommer skal de afgøre sagen på 2 min. Dommeren tager altså den endelige beslutning. Som fortaler skal eleverne argumentere for alle de valg/muligheder der er. De har 2 min. til hvert valg. Som modstander skal eleverne argumentere imod alle de valg/muligheder der er. De har 2 min. til hvert valg. Eleverne skal først læse teksten i fanerne Bantikka i tal, Om Bantikka og Persongalleri. Deres baggrundsviden kan måske hjælpe dem med at tage de bedste valg. Når de har forstået spillereglerne og læst, er de klar til at spille. Alt dette står som instruktioner i elevhæftet på s. 3-4. Denne opgave er udarbejdet med stor inspiration og brug af Lærervejledning til dilemmaspillet Folkedrabet på Bantikka. Spørgsmålene er direkte udvalgt fra denne og i lærervejledningen kan der findes flere spørgsmål til spillet. 6

LEKTION 2: GUATEMALAS HISTORIE PROBLEMSTILLING: Hvilken historisk baggrund har Guatemala, der kan give forståelse for, hvorfor folkedrab opstod? GUATEMALAS HISTORIE Lektion (90 min.) Gruppeopdeling Fælles start med øvelsen Mix-par-svar Arbejde med gruppeopgave på s. 9 Kreativ fremlæggelse for klassen (medbring gerne nogle materialer) LEKTIE TIL TIMEN Artiklen A brief introduction to the history of Guatemala s. 6 i undervisningshæftet. GRUPPEOPDELING OG ØVELSE Start med at dele klassen op i tre grupper så alle ved hvem, de er i gruppe med. Timen fortsættes med øvelsen: Mix-par-svar Trin 1 Trin 2 Trin 3 Trin 4 Trin 5 Trin 6 Trin 7 Læreren siger mix, og eleverne cirkulerer i mellem hinanden. Læreren siger find en partner Alle danner par med den nærmeste, der ikke er medlem af ens faste team. Læreren stiller spørgsmål og giver tænketid. Partnerne deler viden, eller diskuterer i den afsatte tid. Læreren siger mix, eleverne takker deres partner og cirkulerer igen. Start igen fra trin 2. osv. 7

SPØRGSMÅL TIL ØVELSEN Hvad ved du om Guatemala? Hvad gjorde mest indtryk på dig i artiklen? Hver gruppe skal nu arbejde med én bestemt teoretiker og analysere hvorvidt de tre teorier kan bruges ift. Guatemalas historie. Opgaven er på s. 9 i undervisningshæftet. Grupperne fremlægger deres teorier for resten af klassen. Bed eleverne om at undgå at fremlægge vha. PowerPoint og derimod tænke deres fremlæggelse lidt anderledes og kreativ. Det kan være, at de vil lave en interaktiv fremlæggelse (fx en quiz, et løb el. lign.) et skuespil, et digt, et spil, en blanche osv. Forklar dem, at de ikke skal bruge lang tid på det, men skal gøre sig umage. 8

LEKTION 3: FOLKEDRAB I GUATEMALA? PROBLEMSTILLING: Blev der begået folkedrab i Guatemala? FOLKEDRAB I GUATEMALA? Lektion (90 min.) Eleverne læser artiklen Forbrydelser begået under borgerkrigen i Guatemala Elevanalyse og diskussion i par vha. øvelsen Par-sammenligning Fælles diskussion i klassen LEKTIE TIL TIMEN Der er ingen lektie til timen. Eleverne skal i denne lektion læse om de forbryddelser der blev begået under borgerkrigen i Guatemala på s. 12 i undervisningshæftet. Derefter skal de analysere hvorvidt der blev begået folkedrab i Guatemala. ØVELSE Gennem øvelsen Par-sammenligning og i arbejdet med analyseopgaven på s. 15 i undervisningshæftet, laver eleverne en kritisk analyse og strukturen gør, at diskussionen leder frem til de vigtigste pointer. Derudover er strukturen egnet til arbejdet med komplekse opgaver. Trin 1 Trin 2 Trin 3 Trin 4 Læreren stiller opgaven på s. 14 i undervisningshæftet. Eleverne diskuterer svar eller idéer med sin sidemakker. De to par sammenligner deres svar på opgaven. Eleverne bliver enige om de/det bedste svar, eller genererer nye svar sammen. Herefter vil det være oplagt at have en fælles diskussion i klassen, hvor eleverne kan få mulighed for at stille uopklarede spørgsmål, få svar mm. 9

LEKTION 4: EFTER FOLKEDRAB PROBLEMSTILLING: Diskuter hvilke fordele og ulemper der er, ved henholdsvis amnesti og restforfølgelse og straf af de ledende parter under borgerkrigen i Guatemala GUATEMALA ET LANGSTRAKT RETSOPGØR 1. Lektion (45 min.) Eleverne læser artiklen Guatemala et langstrakt retsopgør af Hans Aalborg på s. 17 i undervisningshæftet og arbejder med arbejdsspørgsmål til artiklen Samtidig skrivetur i teams hvor der besvares spørgsmål Eleverne skal undersøge situationen i Guatemala efter borgerkrigen. De skal arbejde med artiklen i undervisningshæftet på s. Eleverne må gerne have læst arbejdsspørgsmålene inden de læser artiklen. ØVELSE For at få svar på spørgsmålene kan man i teams anvende øvelsen Samtidig skrivetur Trin 1 Trin 2 Trin 3 Trin 4 Læreren stiller opgaven/arbejdsspørgsmålene (opgaven på s. 16 i undervisningshæftet). Team-medlemmerne skriver deres bidrag/svar på det ark de sidder med. Når tiden for første skriveopgave er gået, beder læreren eleverne om at give deres ark til personen til venstre. Der startes forfra fra trin 1. Skriveturen fortsætter til alle fire team-medlemmer har skrevet på alle fire ark. SPØRGSMÅL Hvad står der om fredsaftalen fra 1996 i artiklen? Hvad anses ifølge artiklen som nødvendigt for, at opnå forsoning i Guatemala hvorfor? Hvad tænker du, om tiden efter borgerkrigen i Guatemala hvad undrer du dig over? Hvilke fordele og ulemper er der, og har der været ved at give amnesti til de ledende parter under borgerkrigen i Guatemala? Hvilke fordele og ulemper er der og har der været ved retsforfølgelse og straf af de ledende parter under borgerkrigen i Guatemala? 10

AMNESTI ELLER RETSFORFØLGELSE? 2. Lektion (45 min.) Eleverne læser artiklen på s. 23 i undervisningshæftet og arbejder med arbejdsspørgsmålene til artiklen Team rokade fælles i klassen Eleverne skal i denne lektion diskutere hvilken vej, der er den bedste mod at skabe og sikre fred efter folkedrab. Eleverne skal starte med at læse artiklen Amnesti til krigsforbrydere på s. 23 i undervisningshæftet og i teams arbejde med arbejdsspørgsmålene på s. 23. Gør eleverne opmærksomme på, at de skal kunne svare på spørgsmålene, men ikke bruge for lang tid på at besvare dem. SPØRGSMÅL TIL ARTIKLEN Hvad betyder amnesti? Hvad mener Henrik Brydenholt er vejen frem efter et folkedrab og hvorfor? Hvad betyder det, at krigsforbrydere får amnesti eller bliver retsforfulgt og straffet? Hvilke argumenter for og imod amnesti/retsforfølgelse kommer til udtryk i artiklen? Kan man sammenligne fredsaftalen og situationen efter borgerkrigen i Guatemala med eksempler fra artiklen? I så fald hvorfor? Diskuter hvilke fordele og ulemper der er ved henholdsvis amnesti og retsforfølgelse og straf ØVELSE Som afslutning kan man fælles i klassen lave øvelsen Team rokade. Mens eleverne arbejder med artiklen, kan du fornemme hvilke spørgsmål eleverne diskuterer mest. Brug disse under øvelsen. Trin 1 Trin 2 Trin 3 Trin 4 Trin 5 Trin 6 Hvert team stiller sig i en lille kreds med front imod hinanden. Team-medlemmerne har numerene 1-4. Læreren stiller et spørgsmål fra boksen ovenover. Teamet diskuterer og belyser spørgsmålet fra forskellige vinkler. Læreren beder team-medlem 1 rotere til det næste team med uret. Det nye team-medlem fortæller de andre, hvad personens gamle team talte om, og dette diskuteres. Læreren stiller et nyt spørgsmål, som diskuteres i de nye teams. 11

Trin 7 Trin 8 Team-medlem 2 roterer to teams med uret. Personen fortæller, hvad det tidligere team talte om, og dette diskuteres. Tredje gang roterer team-medlem 3 tre teams med uret. Nu er der dannet helt nye teams. SUPPLERENDE MATERIALE Under ressourcerummet til dette forløb, kan du finde et mindre opgavehæfte til filmen Discovering Dominga. Filmen giver en god indsigt i borgerkrigen og den efterfølgende tid samt et indblik i de pårørende og ofrerne for massakrerne under borgerkrigen i Guatemala. Derudover kan du finde hele filmen Voice of a Mountain. Dokumentaren handler om kaffe kooerativet Santa Anita, som blev startet af ex-guerillaer. Medlemmerne af kooreperativet deler deres historie om borgerkrigen og livet efter krigen. 12

LEKTION 5: SYNOPSIS, OPPONENTGRUP- PER & EVALUERING Eleverne skal bruge deres tidligere opgavebesvarelser fra forløbet til at skrive en kort synopsis ud fra nedenstående problemformulering. Eller eleverne kan formulere deres egen problemformulering. Derefter skal de fremlægge for hinanden i opponentgrupper. Grupperne giver positiv og konstruktiv feedback til hinanden. PROBLEMFORMULERING Hvad er baggrunden og konsekvenserne af den 36 år lange væbnede konflikt i Guatemala? Hvad er folkdrab og hvilken historisk baggrund har Guatemala, der kan give forståelse for, at folkedrab opstod? (redegørende) Blev der begået folkedrab i Guatemala? (analyserende) Diskuter hvilke fordele og ulemper, der er ved henholdsvis amnesti og retsforfølgelse og straf af de ledende parter under borgerkrigen i Guatemala? (diskuterende og perspektiverende) Elevopgaven står på s. 27 i undervisningshæftet, hvor der også er et eksempel på hvordan man opbygger en synopsis. Forklar eleverne hvordan timen skal forløbe. I første lektion (45 min.) skriver de i gruppen og forbereder sig til at fremlægge i opponentgrupper. I anden lektion (45 min.) fremlægger opponentgrupperne for hinanden samt giver hinanden feedback. På s. 28 i undervisningshæftet er der en lille beskrivelse af, hvordan man giver god feedback. Aflsut evt. forløbet med en kort evaluering og repetition. Du kan få inspiration til øvelser til evaluering og repetition på næste side. 13

ØVELSE TIL REPETITION Foreberedelse : Trin 1 Trin 2 Trin 3 Trin 4 Trin 5 Flipover-papir sættes op på væggen. Et ark til hvert team. Eller hvert team har ét område på tavlen, de kan skrive på. Teams stiller sig i en række ca. to meter fra deres flipoverark. På lærerens signal løber team-medlem 1 op til arket med team-pennen og skriver første idé eller svar. Team-medlem 1 løber tilbage, giver team-pennen til teammedlem 2 og stiller sig bagerst i rækken. Team medlem 2 løber op til arket og skriver en idé eller svar. Legen fortsætter indtil tiden er gået, eller indtil alle teams har skrevet, hvad de ville. ØVELSE TIL EVALUERING Trin 1 Trin 2 Læreren stiller en opgave/et spørgsmål, som har mange svar. Team-medlemmerne skriver efter tur et svar på arket og giver pen og ark videre til den næste. EKSEMPLER PÅ SPØRGSMÅL TIL EVALUERING Hvad har du bidt mest mærke til under dette forløb? Hvad har du syntes om øvelserne undervejs? Er det noget fra forløbet, du ikke forstår eller ikke har fået afklaret? Hvad kan du bruge den viden du har fået under forløbet til fremover? 14