Undervisningsforløb til 8. 9. klasse



Relaterede dokumenter
Undervisningsforløb til indskolingen

Af sted, til stede Af Marianne Hundebøl, pædagogisk konsulent i dansk + lærer på Søndergades Skole i Brønderslev

ENGLEN. Undervisningsforløb til klasse

Litterær artikel I den litterære artikel skal du analysere og fortolke en (eller flere) skønlitterære tekster samt perspektivere den/dem.

Skønlitterære tekster

Der skal være en hensigt med teksten - om tilrettelæggelse og evaluering af elevers skriveproces

I den litterære artikel skal du analysere og fortolke en (eller flere) skønlitterære tekster samt perspektivere den/dem.

KAPTAJNEN I BLOMMETRÆET Bodil Bredsdorff

Skriftligt dansk. Taksonomiske niveauer og begreber. Redegørelse

STYR PÅ LÆSNING CFU AALBORG D Lise Vogt og Birgitte Therkildsen

Opgaveskyen.dk. Kunsteventyr og folkeeventyr. Navn: Klasse:

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

Kig på forsidebilledet og titlen. Hvad tænker du om romanen og hvad tror du fortællingen kan handle om.

Undervisningsforløb til mellemtrinnet. Et børnehjem

Undervisningsforløb til Luremine Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

Skrivning i dansk. Hvordan og hvorfor? - Autentiske genrer og skrivemåder. Oplæg ved Dansklærerforeningens skolebaserede kurser 2013

Der var engang På eventyr i Tivoli

Halvårsplan for klasse i dansk. Efteråret Livets Skole

Indholdsbeskrivelse for faglig årsplan. Fag Dansk FSA Stevns Gymnastik- & Idrætsefterskole Lærer Kirsten Høgenhaug Årgang 2012/13

Det da løgn. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Færdigheds- og vidensmål. Plot 4, kapitel 1. Side FORTOLKNING

Fagplan dansk, Pluto 2014/2015 LITTERATUR LÆRINGSMÅL TEGN PÅ LÆRING

Undervisningsforløb til Randulf Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

Bruger Side Prædiken til 2.s.e.trinitatis 2015.docx. Prædiken til 2.søndag efter trinitatis Tekst. Luk. 14,16-24.

Skriv til en målgruppe

Læringsmål Faglige aktiviteter Emne Tema Materialer

Adjektiver. Sæt kryds. Sæt kryds ved den rigtige sætning. John og Maja har købt et nyt hus. John og Maja har købt et ny hus.

Lone Skafte Jespersen & Anne Risum Kamp. Teamhåndbog. Faglig læsning. i fagene A KA D EM I S K F O R LA G

Dansk. Tema: Den gode historie Uge Skoleåret 2018/19 Årsplan 8. klasse. Indhold Aktiviteter/Metode Mål Evaluering

- når gymnasieskolens kode er ukendt for den unge, handler det om at eksplicitere krav og kriterier

Nina Ekman og Stine Reintoft. Mindfulness. for dig som mor med det lille barn

Analyse af Skyggen. Dette eventyr er skrevet af H. C. Andersen, så derfor er det et kunsteventyr. Det er blevet skrevet i 1847.

Om essayet. Opbygning: Et essay kan bygges op ud fra forskellige tanker og skrivemåder:

Dansk kl.

Årsplan 2015/ Dansk i 4.a

Årsplan for 9. A & B klasse i Dansk for skoleåret 2018/2019

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

Det fælles og det danskfaglige

Lulu og det grønne skur

Smag på reklamen - analyse og fortolkning

Årsplan 9. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

Det gør man i et eventyr.

Undervisningsbeskrivelse

KONG GULEROD OG TUDEPRINSESSEN

Rapbeatpoesi. Lyrikshow og undervisningsforløb for de ældste elever i grundskolen og de gymnasiale uddannelser. Elevopgaver. Af Kristian Pedersen

Evaluering af dansk efter 9 kl på Ahi Internationale Skole Det talte sprog. Fælles Mål. Ahi Internationale Skole.

Kursusmappe. HippHopp. Uge 16. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 16 Emne: Eventyr side 1

Håndbog til synopseprøven i dansk

Vikar-Guide. Venlig hilsen holdet bag Vikartimen.dk. Hjælp os med at blive bedre - besøg vikartimen.dk - vikartimen.dk

Kompetencemål: Eleven kan vurdere sammenhænge mellem egne valg og forskellige vilkår i arbejdsliv og karriere

Årsplan dansk 7. og 8. klasse 2018/19 LHA

Periode Emne Beskrivelse Mål

Skriv til en målgruppe

Indholdsfortegnelse INDLEDNING...2 PROBLEMSTILLING...2 AFGRÆNSNING...2 METODE...3 ANALYSE...3 DISKUSSION...6 KONKLUSION...7 PERSPEKTIVERING...

Innovation Step by Step

SKOLEN & BIBLIOTEKET. En oversigt over Mariagerfjord Bibliotekernes tilbud til skolerne

Billedtekster og overskrifter

Bedømmelsesvejledning til prøven i skriftlig fremstilling D, december Dansk som andetsprog

Studie. Den nye jord

KulTUR for alle forår 2017

Projektarbejde med børn i daginstitutionen

Undervisningsbeskrivelse

Genreforløb Gentofte bibliotekerne

Mundtlighed i Dansk II. Genfortællingen som genre

Tiltag Hvad skal eleverne lave?

Kursusmappe. HippHopp. Uge 4. Emne: Superhelte og prinsesser HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 4 Emne: Superhelte og prinsesser side 1

Om undervisningen. Undervisning for klasse. I min danskundervisning kan jeg tilbyde

3. Læringsmål og elevmål

Vesthimmerlands Naturfriskole

INSPIRATIONSKOMPENDIE

Tegn på læring til de 4 læringsmål

Bent Haller Af Louise Molbæk

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

RUM FAG: DANSK MÅLGRUPPE: ELEVER I UDSKOLINGEN

Jeg kan udpege rim, remser og nye sammensætninger af ord, når jeg får læst en tekst højt

Årsplan for dansk i 4.klasse

Dansk TEAM 1 Årsplan

forventningsko og oplevelseskort

Indeni mig... og i de andre

Dansk årsplan for 6.A + 6.B 2018/2019

Fag Dansk. Indhold Aktiviteter/Metode Mål Evaluering

Nivemaskinen. af Anita Krumbach & Cato Thau-Jensen. Pædagogisk vejledning. Høst & Søn 2017

5.-6. KLASSE. Metodeværkstedet

Kære forældre. Rigtig god fornøjelse!

Grammatik Personlige pronominer Institutionaliserede præpositioner

Kiki af Kasper Kjeldgaard Stoltz

Årsplan 7.x. dansk TG

Dansk i indskolingen - Lilleskolen i Odense

Jeg vil se Jesus -3. Levi ser Jesus

Undervisningsplan. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Oversigt over gennemførte undervisningsforløb

NONFIKTION: ARTIKELANALYSE

Guldhjertet, Ulf Stark. Gyldendal 1995 Målgruppe: 4. klasse

Afsluttende opgave. Navn: Lykke Laura Hansen. Klasse: 1.2. Skole: Roskilde Tekniske Gymnasium. Fag: Kommunikation/IT

ErhvervsKvindeNyt Herning Januar 2013

Det er vores mål, at undervisningen tilrettelægges sådan, at eleverne skal kunne:

Årsplan dansk 4. klasse 2012/13 Lone Telling & Susanne Salling

Billedtekster og overskrifter

Klart på vej - til en bedre læsning

Hvad var det dog, der skete?

Undervisningsforløb med varieret skrivning - 1

Klods Hans, H. C. Andersen Genfortalt af Jens Andersen Målgruppe: klase

Transkript:

1 Undervisningsforløb til 8. 9. klasse Der var engang, og så er der nu Hvad der sker, når Låsby-Svendsen, Amalie fra Paradise Hotel og H.C. Andersen mødes i et tematisk forløb på 8.-9. årgang Af Marianne Holst Hundeboel Introduktion Arbejdet med litteratur og litteraturens dannelsesmæssige potentiale bør iflg. Fælles Mål 2009 indtage en central plads i folkeskolens danskundervisning. Undervisningsvejledningen pointerer: Eleverne beskæftiger sig med litteratur for at få oplevelser og dybere indsigt i sig selv og andre, for at skærpe opmærksomheden over for og glæden ved det digteriske sprog Litteraturen giver mulighed for erkendelse gennem æstetiske oplevelser (Fælles Mål, 2009) I en tid hvor der stilles skærpede krav til effekt, nytteværdi og kompetenceudvikling (Illum Hansen, 2011:9), diskuterer en række nyere udgivelser begrebet litteraturdidaktik, og man møder ikke sjældent overskrifter som Hvorfor læse litteratur? (Bredsdorff, 2010:15). - Og hvorfor overhovedet læse eventyr i et forholdsvist nyt årtusinde, der har så meget andet at byde på? Som dansklærer i overbygningen mødes man ofte af elever, der ved første øjekast kender alt til eventyret som genre og som ikke umiddelbart lader sig hverken imponere eller rive med. Forløbet Der var engang, og så er der nu tager afsæt i elevernes eksisterende genrebevidsthed og udfordrer, udbygger og konsoliderer. Samtidig drages der undervejs perspektiver til elevernes her & nu-virkelighed. Ved hjælp af de forskelligartede opgaver inddrages bl.a. Paradise Hotel, den stigende brug af Botox-behandlinger og idealet om Det perfekte menneske Den perfekte krop. Når Låsby-Svendsen, Amalie fra Paradise og H. C. Andersen mødes, dannes såvel god anderledeshed som grænsesnit!

2 Mål Forløbet strækker sig over 3-4 uger, og gennemsyres af undervisningsvejledningens pointe: Eleverne beskæftiger sig med litteratur for at få oplevelser og dybere indsigt i sig selv og andre, for at skærpe opmærksomheden over for og glæden ved det digteriske sprog Litteraturen giver mulighed for erkendelse gennem æstetiske oplevelser (Fælles Mål, 2009) Den faglige progression illustreres ved hjælp af denne trappe opdelt efter forløbets faser. Egenproduktion: Essay el. eventyr? Danmark iflg. Bubber Den perfekte krop, sæson 7 Catwalk af Jesper Wung-Sung i Tretten tynde teenagere, Dansklærerforeningens Forlag 2011 Vi sprøjter os til en friskere udgave af os selv Kristeligt Dagblad, 22/3 2013 (sektion: Liv & Sjæl) [link] At perspektivere den skrevne tekst og dokumentaren ud fra umiddelbar oplevelse og analytisk forståelse Låsby af Søren Jessen, Heksens Briller, 2013 Den fortryllede plysbjørn af Lise Bidstrup Heksens Briller, 2013 At skærpe elevernes kendskab til artiklen som genre At opnå indsigt i litteraturens muligheder & begrænsninger (fiktion/ sagprosa) At skærpe elevernes kendskab til novellen som genre (set i lyset af eventyrets genretræk) At skærpe elevernes opmærksomhed over for novellens sprog At udfordre, udbygge og konsolidere elevernes kendskab til eventyret som genre/eventyrets genretræk (personrelationer + morale) At opnå forståelse af, hvad intertekstualitet er, og hvordan begrebet anvendes, når tekster referer, låner og henviser til hinanden At udfordre, udbygge og konsolidere elevernes kendskab til eventyret som genre/eventyrets genretræk (fortælleforhold, persongalleri + morale) At skærpe elevernes sproglige bevidsthed Eleverne beskæftiger sig med litteratur for at få oplevelser og dybere indsigt i sig selv og andre, for at skærpe opmærksomheden over for og glæden ved det digteriske sprog. Litteraturen giver mulighed for erkendelse gennem æstetiske oplevelser (Fælles Mål, 2009)

Baggrund Forløbets udgangspunkt er 2 af eventyrene i Danmarks nye eventyrsamling Heksens Briller, 2013. Derudover inddrages novellen Catwalk af Jesper Wung-Sung (i Tretten tynde teenagere, Dansklærerforeningens Forlag, 2011) samt artiklen Vi sprøjter os til en friskere udgave af os selv, Kristelig Dagblad, 22/3 2013. Afslutningsvis kan dokumentarudsendelsen Den perfekte krop (sæson 7, Danmark ifølge Bubber) vises. Udsendelsen kræver abonnement, og kan findes på tv2play. I forsøget på at fastholde elevernes løbende refleksion er der udarbejdet en oversigt til elevkommentarer, så som Teksten er fantastisk, fordi Teksten minder mig om Teksten får mig til at overveje, hvordan Sprogligt eksperimenterer forfatteren med Derudover henvises der gentagne gange til opgaven Sprog under lup. Øvelsens formål er at skærpe elevernes opmærksomhed overfor litteraturens sprog/tekstens sproglige håndværk. Eleverne skal som sprogdetektiver finde de steder, hvor sproget virker hvor der er bevægelse/uro i teksten. Ved netop at læse i slowmotion og fokusere på tekstens sproglige bestanddele noteres iagttagelser af enhver art, f.eks.: ord, sætninger og beskrivelser. Eleverne tvinges til at standse op og netop fokusere på det, der skaber forundring, giver spænding eller sætter særlige forventninger op. Herved sikres fokus på det, der i henh. eventyrene og novellen griber, fascinerer og aktiverer. Forløbet er delvist inspireret af kognitiv litteraturdidaktik, der bl.a. fokuserer på tekstens stridende kræfter og i særlig grad vægter det sanselige indhold i sproget og litteraturen. Iflg. Thomas Illum Hansen er litteraturens kunstneriske formsprog en kilde til forundring og menneskelig udvikling (Illum Hansen, 2011:9). Illum Hansen påpeger, at litteraturundervisning skal fokusere på dét, der virker på dét, der i den litterære tekst skaber spænding og intensitet (2011:18). Denne tilgang kan forhåbentlig medvirke til at bringe litteraturen tilbage til livet ved at frembringe fascination og forundring og derved sikre elevens læselyst og ikke mindst motivation (jf. de indledende overvejelser i forhold til litteraturens berettigelse). 3

4 Forløbets dele Der var engang, og så er der nu Hvad der sker, når Låsby-Svendsen, Amalie fra Paradise Hotel og H.C. Andersen mødes i et tematisk forløb på 8. årgang Foto: Per Bjarne Pedersen Foto: Rasmus Flindt Pedersen

5 Tekst Låsby af Søren Jessen, i Heksens Briller, 2013 Den fortryllede plysbjørn af Lise Bidstrup i Heksens Briller, 2013 Catwalk af Jesper Wung- Sung i Tretten tynde teenagere, 2011 Vi sprøjter os til en friskere udgave af os selv i Kristeligt Dagblad, 22/3 2013 (sektion: Liv & Sjæl) Danmark iflg. Bubber Den perfekte krop, sæson 7 Fokus Eventyrets genretræk Intertekstualitet En realistisk novelle tilsat fantastiske træk (genren som et relativt begreb) Sagprosaens genretræk Kan sagprosa bidrage? Bliver vi klogere? Fakta & fiktion - virkeligheden og litteraturen Elevkommentar Teksten er fantastisk, fordi Teksten minder mig om Teksten får mig til at overveje, hvordan Sprogligt eksperimenterer forfatteren med Skemaet ligger i stort format under bilag.

6 Eventyret som genre Genretræk

7 Vi skal nu arbejde med det spritnye eventyr Låsby (eventyret er skrevet af Søren Jessen og udgivet i samlingen Heksens Briller, 2013) Før læsning - Hvilke tanker/associationer gør du dig, når du hører titlen Låsby? - Hvad forestiller du dig, at eventyret handler om? Under læsning - Hvilke tanker gør du dig, mens du læser? - Noter de eventyrtræk, du møder, i din læselog/dit hæfte Efter læsning - Find de steder, hvor den eksplicitte og til tider implicitte fortæller giver sig til kende. - Marker disse steder i den udleverede tekst. - Hvad kendetegner denne fortæller?

8 - Hvad kendetegner umiddelbart sproget i eventyret? - Sprog under lup: L angt ude på landet lå en lille, dejlig landsby lige midt mellem to storbyer. Når folk fra den ene storby skulle mødes med folk fra den anden storby, foregik det tit over en kop kaffe eller en god middag på landsbyens kro. Når folk så havde spist sig mætte, gik de af og til en tur i landsbyen, og nogle blev klippet hos frisøren, andre købte en blomst hos blomsterhandleren, og andre igen skulle lige have et par kager hos bageren, inden de kørte tilbage til den storby, de kom fra. Landsbyen lignede alle andre små hyggelige landsbyer bortset fra, at dem der boede i byen var meget, meget lykkelige. Hvorfor var de så lykkelige, spørger du nok. Tjah, måske var det fordi, de syntes, de levede trygt og godt. De havde, hvad de skulle bruge, og de kunne klare sig selv. Marker gentagelser, ordklasser, allitterationer (= bogstavrim), opremsninger, fortællerhenvisninger og hvad du ellers opdager i din nærlæsning

- Beskriv persongalleriet og relationerne mellem borgerne i den lille, dejlige landsby (og de omkringliggende storbyer) - Beskriv livet i landsbyen før og efter brug nedenstående skitse 9 før efter

10 - Ethvert eventyr har en morale. Hvad er moralen i Låsby? - Hvorfor er Låsby et eventyr og er det overhovedet et eventyr? - Hvad skal vi perspektivere teksten til? a. Den berømte eller måske berygtede Låsby-Svendsen? Tænk på byens nye motto, Låsby det er helt sikkert b. H.C. Andersens forfatterskab og ikke mindst skrivestil, f.eks. i Den grimme ælling, der netop starter Der var så dejligt ude på landet c. Danskernes mentalitet/danmark i verden? d. Tænk intertekstualitet!

11 Den fortryllede plysbjørn Af Lise Bidstrup, 2013 D er var engang en mand og en kone, som elskede hinanden så meget, at de lavede et barn sammen. Det var en smuk lille pige, og forældrene blev lykkelige og ønskede alt godt for hende. Da den lille pige skulle døbes, kom familie og venner fra nær og fjern for at ønske forældrene tillykke og for at give deres bedste håb for pigens fremtid. Men én af gæsterne var ikke familie, og hun kom slet ikke sammen med de andre gæster, men dukkede først op om natten, da alle var gået hjem. Den lille pige lå i sin vugge, da konen i en hvirvel af røg og bittesmå stjerneskud dukkede op på hendes værelse. Hun havde langt, lyst hår, læber, der var røde som jordbær, og øjne, der var klare som safirer. Den lille pige stirrede på den smukke kone og lyttede opmærksomt til hendes ord. Jeg er den gode heks, sagde konen til pigen og aede hende blidt over kinden. Og jeg kommer med en meget speciel gave, som du skal have med dig i livet. * * * Hvilket folkeeventyr tænker du på, når du læser indledningen? Hvad forestiller du dig, at der sker herefter f.eks.: - Hvilken gave kommer den gode heks med? - Hvordan ser den gode heks ud? - Hvordan udvikler historien sig? - Læs nu resten

12 Hvilke eventyr-træk gør sig gældende? Lav en liste Intertekstualitet? Beskriv, hvilke tekster forfatteren bruger i sit arbejde med eventyret? Beskriv den magiske gave. Lav en grundig personkarakteristik af pigen (indre + ydre) Lav en fyldestgørende personkarakteristik af forældrene (indre + ydre hvis det kan lade sig gøre ) Hvad drømmer pigen om? - Beskriv pigens 1. ønske. - Beskriv pigens 2. ønske. - Beskriv pigens 3. ønske. Karakteriser sproget. Find eksempler på brugen af metaforer, sammenligninger m.v. Husk altid at henvise til konkrete eksempler (sidetal + linje) Beskriv fortælleren! Hvilke temaer behandles i eventyret? Hvad er eventyrets morale? Perspektivering: - Hvad kan man sammenligne med i virkeligheden? - Hvad ville du ønske, hvis der pludselig dumpede en plysbjørn med grønne knapper ned i din seng?!

13 CATWALK AF JESPER WUNG-SUNG Catwalk Jesper Wung-sung s novelle, Catwalk, handler om en pige, ved navn Veronica, som har købt et par nye puma ører. Hun får rigtig meget opmærksomhed, på grund af hendes nye flotte ører. Hun er festens midtpunkt, også for den lækre fyr, Leon. Det er hun helt indtil Polly, kommer viftende med sin flotte nye panterhale til festen, og overtager alt opmærksomheden. * * * Læs novellen og lav en fyldestgørende analyse. Du skal som et minimum fokusere på: Find novellesamlingen Tretten tynde teenagere på www.dansklf.dk/shop Novellesamlingens omslag Tatovering på arm: I have to be perfect a. Novellens opbygning (mon berettermodellen kan bruges?) b. Veronicas drøm, forholdet til Leon, Polly og ikke mindst resten af klassen. c. Wung-Sungs sprog (tænk Sprog under lup) d. Det særlige. Udvælg 10-12 linjer. Begrund, hvorfor disse linjer gør indtryk! e. Fortolkning af budskab Analysen munder ud i en fremlæggelse på klassen, hvor I også læser jeres uddrag højt

14 Download artiklen under bilag. - Vi sprøjter os til en friskere udgave af os selv Kristeligt Dagblad, Liv & Sjæl, 22/3 2013 Nærlæs allerførst artiklen Præsenter artiklen Hvad kendetegner artiklen som genre? Hvad kendetegner Kristeligt Dagblad? - Målgruppe? - Saglighed? - Politisk ståsted? Hvordan er artiklens layout? - Brug de relevante begreber, f.eks. rubrik, mellemrubrik, brødtekst, citatboks, faktaboks, billedtekst m.v. - Marker på billedet til venstre, hvor vi finder hvad Foretag en sproglig analyse af 5-10 linjer. Husk at have fokus på Toulmins argument-model (påstand, belæg og hjemmel) Hvad mener du om artiklen? Hvorfor mon jeres dansklærer, der bare brænder for fiktion, har valgt at inddrage netop denne artikel i et forløb om bl.a. eventyr? Download artiklen under bilag

15 Afsluttende opgave: Skriv enten et eventyr eller et essay om det perfekte menneske/det perfekte liv Opgavens 1. udkast afleveres senest - - - - -. I må meget gerne arbejde sammen 2 og 2. I så fald handler det om at udnytte hinandens ressourcer og netop gøre hinanden gode!

16 Differentiering og evaluering Den afsluttende opgave Skriv enten et eventyr eller et essay om Det perfekte menneske/det perfekte liv indeholder differentieringsmuligheder, ligesom forløbets delopgaver kan løses på forskellige niveauer. Vælger eleverne at skrive et eventyr kan læreren med rette forvente, at eleverne gør brug af eventyrets genretræk, og at de eksperimenterer med genren i kraft af inspirationen fra Danmarks nyeste eventyrsamling, Heksens Briller. Essayisterne skal i stedet mødes med et krav om at inddrage mere eksistentielle overvejelser i forbindelse med kropsidealer m.v. Som et minimum kan læreren kræve, at eleverne tager afsæt i artiklen fra Kristelig Dagblad. Litteraturliste Bredsdorff, Thomas (2010): Hvorfor læse litteratur? I: Fogt, Jan og Thurah, Thomas: Ny litteraturdidaktik. Gyldendal Fælles Mål. Faghæfte nr. 1. Dansk (2003). København, Undervisningsministeriet. Illum Hansen, Thomas (2011): Kognitiv litteraturdidaktik. Dansklærerforeningens forlag Løvlie, Lars (2003): Teknokulturell danning. I: Dannelsens forvandlinger. Pax Forlag Mortensen, Klaus P. (1998): Litteratur er pædagogik. I: Dansk, nr. 4, 1998 Ziehe, Thomas (2000): God anderledeshed. I:Ungdomsliv og læreprocesser i det moderne samfund. Værløse, Billesø & Baltzer Print eller downloads Hvis du printer eller downloader fra dansklf.dk til undervisningsbrug skal dette indberettes til Copydan Tekst & Node. Eksemplarfremstillingen skal ske inden for de rammer, der er nævnt i aftalen med Copydan.