Fællesskab. Hvad VED en aktiv medborger om fællesskaber? 0 - Synopsis - Fællesskab - Vide - s1. 1 Fællesskabsdiagrammer

Relaterede dokumenter
FÆRDIGHEDS- OG VIDENSOMRÅDER

færdigheds- og vidensområder

FællesskabsDiagrammer

Mobning. Mobning. Hvad VED en aktiv medborger om fællesskaber? 10a - Drejebog - Mobning - s1. Indhold. Fælles Mål. Formål

Samfundsfag Fælles Mål

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

FAG: Samfundsfag KLASSE: 8. kl A R: 14/15 Lærer: AS

Samfundsfag. Måloversigt

StÆrke fællesskaber. Skab stærke fællesskaber. Hvad GØR en aktiv medborger for fællesskab? 1a - Drejebog - Stærke fællesskaber - s1.

Læseplan for faget samfundsfag

Årsplan Samfundsfag 8

Årsplan for fag: Samfundsfag 8.a årgang 2015/2016

Samfundsfag. Formål for faget samfundsfag. Slutmål efter 9. klassetrin for faget samfundsfag. Politik. Magt, beslutningsprocesser og demokrati

Vores Danmark. Vores Danmark. Hvad VED en aktiv medborger om fællesskaber? 4a - Drejebog - Vores Danmark - s1. Indhold

Indfødsretsprøven. Hvad VED en aktiv medborger om fællesskaber? 5a - Drejebog - Indfødsret - s1. Indhold. Fælles Mål

Klassens egen grundlov O M

Færdigheds- og vidensområder

Årsplan for samfundsfag i 9. klasse 2019/2020

SKEMAER OVER OPFYLDELSE AF KOMPETENCEMÅL

Hvert kursus strækker sig over 40 lektioner, og eleven deltager i 2 kurser under hver overskrift i løbet af 7.-9.kl.

tegn og ga t E -Ligeva rd og fa lleskab E E R D O MK A E T I

Kursusforløb 6-8. klasse. Fagplan for Den Vide Verden og Demokrati

Færdighedsmål Eleven kan diskutere kulturs betydning for individer og grupper Vidensmål Eleven har viden om kultur og kulturbegreber

FÆLLES mål. kompetencemål. kompetenceområder. færdigheds- og vidensområder. færdigheds- og vidensmål

Årsplan for samfundsfag i 7.-8.klasse

ÅRSPLAN SAMFUNDSFAG 9. B 2012/13

Hverdagens helte. Hvad GØR en aktiv medborger? 1a - Drejebog - Hverdagens helte - s1. Indhold. Samfundsfag

Generelt udtrykker Foreningen af lærere i samfundsfag ved lærerseminarierne tilfredshed med udkastet til Fælles Mål 2 i samfundsfag.

ÅRSPLAN FOR SAMFUNDSFAG I 8. KLASSE /2014 -KENNETH HOLM

Forste / indtryk -ligeva e rd og fa ellesskab O M

Skoletilbud. Vi handler, taler og tier, som vi tror, andre forventer det af os

Samfund og Demokrati. Opgaver til historie

i fælles Færdigheder i fællesskab Hvad KAN en aktiv medborger i fællesskaber? 3a - Drejebog - Færdigheder i fællesskab - s1 Indhold Fælles Mål Formål

Læseplan for faget samfundsfag

Samfundsfag. Måloversigt

Læseplan for valgfaget samfundsfag. 10. klasse

Læreplan Identitet og medborgerskab

Baggrund for kampagnen om fælleskab, demokrati og medborgerskab

FÆLLES mål. kompetencemål. kompetenceområder. færdigheds- og vidensområder. færdigheds- og vidensmål. færdigheds- og vidensområder

Min kulturelle rygsæk

Kompetencemål for samfundsfag:

Færdigheds- og vidensområder

Vejledning til grundfaget psykologi i erhvervsuddannelserne Fagbilag 18

SOCIALE MEDIER, SOCIALE VIRKELIGHEDER

UTOPIA VEJLEDNING, HISTORIE OM TEMAET

Kulturfag B Fagets rolle 2. Fagets formål

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

Samlet fagplan for Historie-, Samfund- og kristendomsfaget (Danmark i verden)

Læreplan Samfundsfag. 1. Identitet og formål. Styrelsen for Undervisning og Kvalitet april 2019

DANMARKSKANON LÆRERMATERIALE EUD

Fagårsplan 2011/12 Kongeskærskolen

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan for samfundsfag i 8. klasse 2015/2016

Beskrivelse af forløb:

Årsplan for Historie, Samfundsfag og Kristendom i 9. klasse 2017/2018

UTOPIA VEJLEDNING, DANSK OM TEMAET

Samfundsfag, niveau G

Stereotyper. Hvad VED en aktiv medborger om fællesskaber? 8a - Drejebog - Stereotyper - s1. Indhold. Fælles Mål

Digitale krænkelser på skemaet

Samfundsfag på Århus Friskole

2. Diskutér, hvilke fordele og ulemper der er opstået som følge af, at samfundet er

Læringsmål: Hvad skal eleverne konkret lære? Eleverne får indføring i dansk udenrigspolitik og betydningen af de. internationale. organisationer.

Samfundsfag Årsplan 15/16

Årsplan i samfundsfag for 9. klasse

DELTAGER OG PRODUCENT

Undervisningsplan 1617

Fortæl derudover eleverne, at de også skal overveje, hvordan deres liv ville se ud, hvis de ikke havde disse rettigheder.

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser

Tilføjelse til læseplan i samfundsfag. Forsøgsprogrammet med teknologiforståelse

MEDBORGERSKAB ANNO Helle Hinge Formidling

Samfundsfag-undervisningsplan Årsplan 2015 & 2016 Klassetrin: 9. klasse

Affaldsudfordringen Innovative løsninger til fremtidens by

SOCIALE MEDIER, SOCIALE VIRKELIGHEDER

Integrationsrepræsentant-uddannelsen

Kulturmøde i plejen og på arbejdspladsen. Kursusprogram. mhtconsult Juni 2011

Familie ifølge statistikken

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan for samfundsfag i 8.kl. på Herborg Friskole

SKAL ALLE ELEVER BEHANDLES ENS?

Undervisningsbeskrivelse

Forløb: Regions- og kommunalvalget 21. november 2017

Undervisningsbeskrivelse. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Termin Maj-Juni 2011 Institution Vejle Handelsgymnasium

På kant med EU. Mennesker på flugt - lærervejledning

Materialesamling Målrettet undervisere

Undervisningsbeskrivelse

Trivselstimer 2015/2016:

Forskellighed skaber udvikling

kommunikation interpersonal Interpersonel kommunikation Hvad KAN en aktiv medborger i fællesskaber? 4a - Drejebog - Interpersonel kommunikation - s1

Undervisningsplan for historie 9. klasse 2015/16

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Fag: Kultur og samfund Lærer: Mads Halskov. År: 2010/11 Hold: 22

Grundforløb 2 rettet mod PAU Tema 3: IT, pædagogik og samfund Vejledende varighed: 4 uger

Mødafrika.dk Filmproduktion

Årsplan Skoleåret 2013/14 Samfundsfag

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse for: 1e Sa

Forebyggelse af radikalisering & ekstremisme

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Transkript:

0 - Synopsis - - Vide - s1 Hvad VED en aktiv medborger om fællesskaber? I denne kategori har vi fokus på fællesskaber. Øvelsesforløbene er delt op i to emner: 1) Hvad ved en aktiv medborger om fællesskaber? 2) Hvad ved en aktiv medborger om udelukkelse og udstødelse fra fællesskaber? Det første emne tager udgangspunkt i de fællesskaber, som deltagerne er del af. Det er fællesskaber i skolen, i hjemmet, i nærmiljøet, i Danmark og i verden. Deltagerne arbejder med værdier, normer og ansvar i disse fællesskaber, gennem holdnings-, associations- og vurderings øvelser. I det andet emne er fokus på forskellige perspektiver på, hvordan det er at være udenfor, og hvad udelukkelse og udstødelse kan betyde både for enkelte mennesker, men også for samfundet. For eksempel lægger vi i gøre-delen op til refleksion og diskussion over hvad danskhed er, og hvem der definerer det. Formålet er ikke at få en endegyldig definition, men at vise diversiteten og dynamikken i udvikling af kulturbegreber. 1 sdiagrammer Eleven har viden om

0 - Synopsis - - Vide - s2 2 Byg en billedpyramide 3 Andre(s) meninger om fællesskaber Beskrivelse: Denne øvelsesrække består af opvarmningsøvelser, der sætter fokus på fællesskabet i klassen. Hertil kommer en opgave, der handler om at udarbejde diagrammer over de fællesskaber, eleverne selv er en del af. Øvelsen kan bruges før eller efter Byg en billedpyramide. Eleven kan redegøre for sociale grupper og fællesskabers rolle i socialiseringen Eleven har viden om socialisering Beskrivelse: En vurderings- og prioriteringsøvelse der skal bevidstgøre deltagerne om, hvilke typer af fællesskaber der findes, og hvor vigtige de er. Deltagerne skal udvælge og rangere en række fællesskaber ud fra billeder og herefter præsentere og begrunde valgene i plenum. Øvelsen kan bruges før eller efter sdiagrammer og før Andre(s) meninger om fællesskaber. Eleven kan identificere, formulere og gennemføre enkle undersøgelser af samfundsmæssige problemstillinger Eleven har viden om samfundsfaglige undersøgelsesmetoder Tid: 4-5 timer. Beskrivelse: Deltagerne skal lave interviews med forældre, bedsteforældre og folk i lokalområdet. Herigennem får de både øvet deres interviewteknik og nuanceret deres viden om og holdning til fællesskaber. Øvelsen kan fint bruges i forlængelse af øvelserne Byg en billedpyramide og Uden for fællesskabet.

0 - Synopsis - - Vide - s3 4 Vores Danmark Eleven kan redegøre for, hvordan medier kan anvendes til politisk deltagelse Eleven har viden om mediers anvendelse til politisk deltagelse Tid: 3-4 timer. Beskrivelse: En øvelse hvor deltagerne præsenteres for, hvorledes tekst og billeder kan indgå som politiske redskaber til at danne bestemte meninger, holdninger og opfattelser af fx danskhed og fællesskab. Deltagerne får mulighed for at diskutere, hvorledes billedmateriale kan skabe en virkelighed, som kan virke manipulerende på modtagerne. Øvelsen ligger godt i forlængelse af Medier og minoriteter (Medborgerskab, Kunne). 5 Indfødsretsprøven Eleven kan diskutere sammenhænge mellem demokrati og retsstat (fx rettigheder og pligter for borgere i Danmark, borgernes retssikkerhed i et demokrati og menneskerettigheder mv.) Eleven har viden om demokrati og retsstat, fx grundloven Tid: 4-6 timer. Beskrivelse: Hvad skal der til for at blive statsborger? Deltagerne skal i denne øvelse vurdere indfødsretsprøven og diskutere de krav, vi stiller til nye danskere. Hvad ved en aktiv medborger om udelukkelse eller udstødelse fra fællesskaber?

0 - Synopsis - - Vide - s4 6 Bryd cirklen Eleven kan redegøre for sociale grupper og fællesskabers rolle i socialiseringen Eleven har viden om socialisering Tid: 1 time. Beskrivelse: Øvelsen kan bruges som en icebreaker eller introduktion til temaet. Øvelsen bruges til, at eleverne får en kropslig bevidsthed om, hvorledes det er at være outsider/uden for fællesskabet eller en insider/del af fællesskabet. 7 At sætte mærkat på hinanden Eleven har viden om Tid: 2 timer. Beskrivelse: Øvelsen kan evt. bruges i stedet for Bryd cirklen. Deltagerne skal blive bevidste om, hvilken betydning det har, hvad andre tænker om én, og hvilken betydning det får for den enkeltes plads i fællesskabet. Men også hvorledes fællesskabet kan påvirke et andet menneskes adfærd. 8 Stereotyper Eleven har viden om Tid: 2 timer. Beskrivelse: Deltagerne skal stifte bekendtskab med stereotyper. Hvordan de opstår og hvad sker der, når vi bruger stereotyper i mødet med andre?

0 - Synopsis - - Vide - s5 9 Fordomme og fjendebilleder Eleven har viden om Beskrivelse: Gennem arbejdet med forskellige eksempler bliver deltagerne bevidste om egne og andres fordomme og fjendebilleder. Deltagerne undersøger årsager til, at fordomme og fjendebilleder dannes, og hvilke konsekvenser de kan have. 10 Mobning Eleven har viden om Beskrivelse: En opvarmningsøvelse om venskab efterfulgt af vurderings- og analyseøvelser, der skal bevidstgøre deltagerne om forskellige former for udelukkelse og udstødelse af fællesskaber og mulige konsekvenser. 11 Årsager til og konsekvenser af udelukkelse Eleven kan diskutere kulturs betydning for individer og grupper Eleven har viden om kultur og kulturbegreber Tid: 3-4 timer. Beskrivelse: En vurderings- og analyseøvelse, hvor deltagerne gennem arbejdet med cases fra Norge, Danmark og Frankrig får viden om mulige årsager til og konsekvenser af, at nogle mennesker udøver attentater, terror eller går i krig.