Elev-til-elev læring med opgaveeksempler. uden hjælpemidler

Relaterede dokumenter
Elev-til-elev læring med opgaveeksempler fra prøven med hjælpemidler

Eksempelmateriale til et intensivt læringsforløb om brøker. Elevbog

Eksempelmateriale til et intensivt læringsforløb om brøker. Kopimappe

Dialogkort om skolens forældresamarbejde

Procesredskab til planlægning af intensive læringsforløb

Elev-til-elev læring om læsning, læsetræning og læselyst

Elev-til-elev læring om skriftlig fremstilling

Velkommen til et nyt og spændende skoleår. Det er året for 200 års folkeskole jubilæum og en ny folkeskolereform.

Formativ brug af folkeskolens prøver årets resultater på landsplan Den skriftlige prøve i matematik med hjælpemidler, FP9 maj 2019

Aktionslæring som metode

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Forløb om undervisnings- differentiering. Introduktion

Jeg ville udfordre eleverne med en opgave, som ikke umiddelbar var målbar; Hvor høj er skolens flagstang?.

Formativ brug af folkeskolens prøver. Den skriftlige prøve i matematik i 10. klasse, FP10, maj 2018

Greb i klasserummet. Greb i klasserummet

Elevstyrede skole-hjem-samtaler

Evalueringsrapport - Transferlæring og Supervision i Sundhedsklinikken juni 2014

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I GRUNDSKOLEN

1. Danskforløb om argumenterende tekster

Formativ brug af folkeskolens prøver årets resultater på landsplan Den skriftlige prøve i matematik FP10 maj 2019

Evaluering af den samlede undervisning 2018 Fokus på matematikundervisningen i 9.kl. på Efterskolen Solgården

TANKERNE BAG DE NYE VEJLEDENDE SÆT I MATEMATIK

LÆR MED FAMILIEN EVALUERING AF ET PROJEKT OM FORÆLDREINVOLVERING I FOLKESKOLEN KORT & KLART

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

8:30-14:30 Sproglig udvikling Kort aktivitet Planlægning af undervisningsforløb Fremlæggelse af undervisningsforløb

VELKOMMEN - WORKSHOP OM MATEMATIKFAGLIGE INDSATSER

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

LEKTIEINKLUDERENDE UNDERVISNING

OLE LUND KIRKEGAARD. Et danskforløb på 15 lektioner om Dragen af Ole Lund Kirkegaard Rettet mod 3. klassetrin

Løbende evaluering og feedback

BILAG 4 TABELRAPPORT INDHOLD

Formativ brug af folkeskolens prøver. Den skriftlige prøve i matematik med hjælpemidler, FP9 maj 2018

Fabulous Fiction gennemførelsen

Synlig læring i 4 kommuner

Grammatikken. Staveundervisning i grundskolen

- når gymnasieskolens kode er ukendt for den unge, handler det om at eksplicitere krav og kriterier

Fokus på det der virker

Camilla Brørup Dyssegaard, Ren Viden og Rambøll Management Consulting

Information til pilotkommuner om Struktureret elevsamarbejde på tværs af årgange

Eleverne kan tage deres egen puls og får forståelse for intensitets-forskellen mellem moderat- og højintensitet.

En anden tilgang til matematisk læring, hvorfor?

Forside. Nationale test. information til forældre. Januar Titel 1

EVALUERING / FEEDBACK

Matematik. Evaluering, orientering og vejledning

Tilsynserklæring for Helsingør Privatskole 2016

PROTOTYPE DANSKFORLØB 4. KLASSE: LÆRINGSMÅL OG MEDBESTEMMELSE

Bevægelse og motion inspirationsøvelser til Læring i bevægelse

klassetrin Vejledning til elev-nøglen.

OM KAPITLET ELEVFORUDSÆTNINGER LÆS OG SKRIV MATEMATIK. MULTI 7 er opbygget, og hvilke elementer kapitlerne indeholder.

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

PÆDAGOGISK KURSUS FOR INSTRUKTORER EFTERÅR GANG

Velkommen hjem i Minecraft

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Guide til lektielæsning

Ordblind i matematikundervisningen

Rusmiddelforebyggende. undervisning MODUL 7. Tanker, følelser og handlinger

Institut for Læring - Inerisaavik Postboks Nuuk Tlf: inerisaavik@inerisaavik.gl. Retningslinjer for gennemførelse af

UNDERVISNINGS - DIFFE RENTIERING I ERHVERVSUDDANNELSERNE

FAGUNDERVISNING OG SPROGLIG UDVIKLING (I MATEMATIK)

Trumf på rådgivningen

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Læringsmål. Materialer

Elev-til-elev læring om tekstforståelse

For dig der vil tænke VÆLG 10. KLASSE PÅ HERNINGSHOLM

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I GYMNASIET

LEG PÅ STREG UNDERVISNINGS- MANUAL

Vejledning til lærere ved de nationale test

Matematikvejlederkonference 27. august Matematikvejlederkonference Odense 2015

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: RAMMESÆTNING AF SAMARBEJDE I STUDIEGRUPPER

Læringsmål Materialer Forberedelse og organisering Fremgangsmåde

Jo mere læreren varierer undervisningen jo mere lærer jeg ( elevcitat)

At skabe en fælles forståelse af, hvad der fremmer læring og det gode undervisningsmiljø.

HVAD ER SELV? Til forældre

Koncentration kræver krop. - Event for 3. klasse

Læs-Tænk-Regn Indskolingen

Guide til elevnøgler

OMLAGT SKRIFTLIGT ARBEJDE

Sæt dig et mål. Kom godt i gang. [Foto udeladt]

Faglig læsning i matematik

Matematik. Evaluering, orientering og vejledning

Nyt fra ministeriet A N N E K R A B H A R H O L T R I K K E K J Æ R U P

Undervisningsforløb til Randulf Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

Lokal Udviklingsplan For Samsøgades Skole

Sådan lærer dit barn at læse på Ollerup Friskole

Projekt god start. Intro i 1.g på AG nu med (endnu mere) fokus på klassekultur. Tutorerne får en udvidet rolle:

Årsplan for dansk 3. klasse 2011/2012

Gentofte Skole elevers alsidige udvikling

Forløb om undervisnings- differentiering. Elevark

Skolebridge hvad skal det. nu gøre godt for?

Dialogredskab til vurdering af uddannelsesparathed

Klassens egen grundlov O M

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I ERHVERVSUDDANNELSERNE

Hvorfor gør man det man gør?

NQF Inclusive - Pilot Evaluation MCAST, MT Interview results Examinees

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I GRUNDSKOLEN

Faglig relevans/kompetenceområder

Skolen 200 år, skolelivet før og nu med fokus på trivsel. Varighed: ca 1 uge Målgruppe: klasse

Evaluering. Kom godt i gang

Lone Skafte Jespersen & Anne Risum Kamp. Teamhåndbog. Faglig læsning. i fagene A KA D EM I S K F O R LA G

Transkript:

Program for løft af de fagligt svageste elever Intensivt læringsforløb Lærervejledning Elev-til-elev læring med opgaveeksempler fra prøven uden hjælpemidler

Dato December 2017 Udviklet for Undervisningsministeriet Udviklet af Professionshøjskolen Metropol VIA University College Rambøll Management Consulting A/S Metropol, VIA og Rambøll vil gerne takke følgende personer for deres bidrag til materialet: Ole Andersen, Kokkedal Skole Henrik Helbo Lund, Højvangskolen Martin Norgreen, Skolen på la Cours Vej Marie Zacher Sørensen, Skolen på Duevej Christina Fuglsang Madsen, Østerhåbskolen. De dele af materialet, der er udsnit af tidligere prøver, er udgivet af ministeriet og forfattet af den daværende siddende opgavekommission.

Indholdsfortegnelse 1. Om metoden peer learning... 4 2. Introduktion til redskabet... 5 2.1 Redskabets indhold trin for trin... 5 2.1.1 Elevernes forudsætninger i matematik i forhold til forløbet... 5 2.1.2 Ressourcetjekliste... 6 2.1.3 Målsætning for grupper af elever... 6 2.1.4 Sammensætning af holdene... 6 2.1.5 Vejledning til gennemførelse... 6 2.1.6 Opsamling... 7 2.1.7 Feedback til eleverne... 7 Bilag 1 Råd til tutor- og tutee-rollen... 8 Bilag 2 Spørgeguide i trin... 10 Bilag 3 Opgaver... 11 Bilag 4 Kahoot... 12

1. Om metoden peer learning Formål: At eleverne får rammer og et stillads til at kunne samarbejde om opgaver til afgangsprøven uden hjælpemidler. At eleverne får kendskab til og bliver fortrolige med de opgavetyper, der forekommer i et opgavesæt i matematik til prøven uden hjælpemidler. At eleverne kan anvende metoden til at arbejde med andre typer af matematikopgaver. Metode: Peer tutoring. Et klart mål med peer tutoring er at hjælpe den enkelte elev til 1) at lære noget, som han eller hun endnu ikke har lært, 2) at forstå noget materiale, vedkommende endnu ikke har opnået forståelse af, eller 3) at opnå færdigheder, han eller hun ikke har kunnet opnå tidligere. Sammensætningen af peer tutoring-par kan med fordel baseres på data, således at en elev, der ud fra data er i risiko for at få under 4, sættes sammen med en makker, der ud fra data ikke befinder sig i samme risikozone. Data er i denne sammenhæng elevprodukter i form af afleveringer og elevers faglige niveau i faglige tests. Læringssituationer med en tutor og en tutee medvirker til, at elever indgår i et forpligtende samarbejde om deres opgave her opgaver, som indgår i prøven uden hjælpemidler. Læringssituationen kan være effektfuld for både tutor og tutee. Materialet er udviklet med henblik på at støtte elever i matematikvanskeligheder, men forskning viser, at en peer tutoring-relation også støtter og udvikler tutor til at opnå en dybere forståelse af emnet, materialerne eller færdigheden. Eleverne kan med fordel oplæres i begge roller, da den enkelte elev kan have vanskeligheder ved nogle af fagets områder og ikke i andre og således både kan optræde som tutor og tutee. 4

2. Introduktion til redskabet Redskabet er bygget op som en lærervejledning med syv trin til jeres forberedelse. Redskabets trin fem vejledning til gennemførelse er det mest centrale trin, som indeholder de aktiviteter, eleverne skal gennemføre i undervisningen. Til trin fem hører en række bilag, der ligger bagerst i materialet. Figuren nedenfor er en illustration af redskabets syv trin: Figur 2-1:Redskabets syv trin 2.1 Redskabets indhold trin for trin 2.1.1 Elevernes forudsætninger i matematik i forhold til forløbet Eleverne skal arbejde i par, hvor den ene skal fungere som tutor og den anden som tutee. Gennem hele skoleforløbet har eleverne arbejdet med færdighedsprægede opgaver i matematik. Gennem den daglige undervisning og løbende data om eleven (fx test, opgaver mv.), har læreren et forholdsvist klart billede af de enkelte elevers faglige, personlige og sociale kompetencer. Denne viden skal anvendes i planlægningen af peer tutoring-forløbet, særligt i forhold til sammensætning af par. Det er vigtigt, at eleverne bliver forberedt på de to roller. En tutor skal introduceres til og trænes i at tilbyde og give hjælp til en ligestillet. Det gælder fx at være opmærksom på, at hvis tutee i første omgang ikke forstår opgaven på den måde, den er forklaret på, er der behov for en anden måde at forklare den på. Tilsvarende skal en tutee lære og opøve evnen, viljen og modet til at søge hjælp hos en klassekammerat. I bilag 1 findes gode råd til rollen som tutor og tutee, som kan uddeles til eleverne som et understøttende redskab. 5

2.1.2 Ressourcetjekliste 1. Forløbet kan afvikles som en del af matematiklektionen, fx 20 minutter, afhængig af antal opgaver og omfang. 2. Underviseren bør have både undervisningskompetence og kendskab til folkeskolens afsluttende prøver i matematik. 3. Metoden kan anvendes med næsten alle genrer og emner. Her tages der udgangspunkt i Prøven uden Hjælpemidler i matematik udgivet af Undervisningsministeriet (både som pdf-fil og elektronisk version fra maj og december 2017). 4. Matematiske formler og fagord skal være tilgængelige som pdf-filer eller elektroniske versioner. 5. Ordblinde elever skal kunne anvende deres normale hjælpemidler. 2.1.3 Målsætning for grupper af elever Målet med redskabet er via peer tutoring at hæve det faglige niveau for eleverne i matematikvanskeligheder. I arbejdet med redskabet kan specifikke faglige områder udvælges, så der arbejdes med opgaver, hvor forskellige former for dataindsamling har vist, at eleven har problemer. Prøven uden hjælpemidler er anvendt som eksempel for at understøtte programmets mål om, at hver elev skal have flere end en tredjedel rigtige ud af de 50 opgaver i prøven uden hjælpemidler. 2.1.4 Sammensætning af holdene For at kunne anvende peer tutoring som et redskab skal eleverne være bevidste om deres roller og deres opgaver. Sammensætningen af holdene sker på baggrund af elevernes forudsætninger i forhold til de data, læreren har på eleven, og tager udgangspunkt i tydelige forskelle på elevernes faglige niveau, således at en elev i matematikvanskeligheder (mht. det pågældende tema) sammensættes med en fagligt stærkere elev. 2.1.5 Vejledning til gennemførelse 1. Læreren sammensætter eleverne i par, jf. punkt 1 og punkt 4. 2. Peer tutoring-parret får udleveret en detaljeret struktur for og vejledning i, hvordan de skal arbejde sammen (se bilag 2). 3. Begge elever modtager et materiale med de opgaver, læreren har udvalgt, jf. punkt 3 (se eksempel i bilag 3). 4. Begge elever forbereder sig hjemme: Tutoren prøver at finde fokuspunkter, fx særlige formuleringer, mulige fælder, nemme og svære opgaver. Tutee forsøger at løse opgaverne selv og markerer, hvilke opgaver der føles særligt svære samt overvejer, om det er formuleringen eller tallene, der er problemet. 5. Tutor og tutee gennemgår opgaverne i det udleverede materiale i undervisningssituationen en opgave ad gangen. 6. Tutor og tutee laver noter på deres opgaveark undervejs, evt. med markering af sværhedsgrader. 7. Lærerens opgave er at overvåge/monitorere situationen læringsprocessen er baseret på elevernes interaktion omkring det forberedte materiale. 8. Feedback til eleverne og processen gives efterfølgende. 6

2.1.6 Opsamling Som udgangspunkt er I i nærheden og kan gribe ind, hvis der er noget, der ikke fungerer fagligt som socialt. Det er desuden vigtigt at følge op med både spørgsmål til det konkrete arbejde, der er foregået, samt opgaver, der relaterer sig til det materiale, der er arbejdet med, fx en quiz (se eksempel i bilag 4). 2.1.7 Feedback til eleverne Feedback kan tage udgangspunkt i en undersøgende samtale, hvor I værdsætter elevernes bidrag, tænker sammen med dem og italesætter fremadrettede læringsmuligheder sammen med dem. Den undersøgende samtale kan bestå af hypoteser eller undren, hvor I kan spørge til det, I ikke ved, fx: Hvilke opgaver synes I, at I er lykkedes bedst med? Hvilke opgaver, synes I, voldte de fleste problemer? Hvilke opgaver arbejdede I længst tid med? Hvordan fungerede denne metode for jer? Hvordan fungerede I hver især i de to forskellige roller? Er der en bestemt type opgave, der skal være flere af næste gang? Se i øvrigt redskabet Løbende evaluering og feedback, der findes på emu.dk. 7

Bilag 1 Råd til tutor- og tutee-rollen Husk, I er et makkerpar! Sådan er du en god tutor: Skab en positiv stemning: Vær glad og positiv Kom med positive kommentarer Lær din makker at kende. Eksempler på positive kommentarer: Det er dejligt, at du er klar, når jeg kommer. Godt, at du har husket din bog. Udvis opmærksomhed over for din makker: Forstå din makkers verden Anerkend, at der kan være forskelle mellem jer Lyt til din makker. Eksempler på at vise opmærksomhed: Hvordan går det med dig i dag? Hvad skal du i weekenden? Respektér hinanden: Undersøg og lyt til hinandens forslag Vælg bøger, der interesserer tutee. Eksempler på at vise respekt: Jeg kan godt forstå, hvis du synes, denne tekst er rigtig svær. Spændende emne du har valgt. Giv faglig support: Opmuntr din makker til at blive ved med at prøve Stil passende krav, gør opgaven lettere eller sværere efter behov Forklar tydeligt, hvad der er godt/mindre godt Lad din makker tale mest, dvs. stil åbne spørgsmål. Eksempler på faglig support: Det gik jo fint, nu prøver vi at gøre det lidt sværere. Hvordan kom du frem til det? 8

Sådan er du en god tutee: Skab en positiv stemning: Vær glad og positiv Lær din makker at kende Vær klar til tiden. Udvis opmærksomhed over for din makker: Lyt til din makker, og gør det så godt, du kan Stil spørgsmål, hvis der er noget, du ikke forstår. Respektér hinanden: Undersøg og lyt til hinandens forslag Anerkend, at der kan være forskelle mellem jer. 9

Bilag 2 Spørgeguide i trin Trin 1 Sæt jer ind i opgaven Læs opgaverne i opgaveblokken i fællesskab Stop op undervejs og diskutér delopgaver. Trin 2 Spørgsmål I kan arbejde med spørgsmål som fx: Hvad bliver I spurgt om i dette spørgsmål? Hvilke matematiske begreber kan I finde i teksten? Hvordan hænger spørgsmål og illustration sammen? Hvad tænker I om spørgsmålene hvilket ser lettest ud? Har I før løst opgaver, der ligner de her? Trin 3 Afklaring Hvordan svarede I på spørgsmålene på trin 2? Er der spørgsmål, som I vil have læreren til at forklare? Var der nogle opgaver, I ikke kunne løse? Trin 4 Efter løsning af opgaven Hvordan kan I kontrollere, om jeres svar er korrekte? Anvende et hjælpemiddel, fx en lommeregner Se en facitliste Spørge læreren. I kan lave en Kahoot sammen, hvor der er ét rigtigt og flere forkerte svar på de forskellige opgaver. Tutor skal undervejs i forløbet: Være opmærksom på, at hjælpen skal bestå i at vejlede i, hvordan løsningen på opgaven kan findes og ikke bare give løsningen Være opmærksom på og hjælpe med at anvende matematiske ord og begreber Være opmærksom på, at hvis tutee ikke i første omgang forstår den måde, som opgaven forklares på, er der behov for en anden og anderledes måde at forklare den på Bede tutee om at genfortælle forklaringen, så tutor kan være sikker på, tutee har forstået den. 10

Bilag 3 Opgaver Prøven uden hjælpemidler opgaver her eksemplificeret med opgaver fra maj 2017 udgivet af Undervisningsministeriet. 11

Bilag 4 Kahoot 12