Udeskoleforløb Naturlyrik

Relaterede dokumenter
Forår. 1. Medbring eller find et tegn på forår. Du kan finde det i haven, skoven, stranden eller hjemme.

Forår. 1. Medbring eller find et tegn på forår. Du kan finde det i haven, skoven, stranden eller hjemme.

Lyrik - Poesiforløb over emnet: Kærlighed 7. klasse

Intro. Kompetenceområde: Læsning Finde tekst. Eleven kan vælge en tekst ud fra et mindre udvalg. Tekstforståelse

Lyrik - Poesiforløb over emnet: Kærlighed 7. klasse

Udeskoleforløb Matematik i 1. klasse

Årsplan for dansk 2. årgang

LYRIK. Eksempler på forskellige lyriske teksttyper. Forslag til individuelle og parvise aktiviteter. Udarbejdet af pædagogisk konsulent

Årsplan dansk 2. klasse

Lærervejledning lyrik - poesi klasse

Titel: Blæsten har så travlt i dag. Tema: Rim og remser Fag: Dansk Målgruppe: Indskoling

Hvis jeg flytter i en flaske

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Årsplan med FANDANGO 2. kl. - Læsestavebog Færdigheds- og

Ude/inde klasse matematik (kan udvikles til andre fag) Talsalat

Materiale til brug før og efter jeres besøg på Musikmuseet. Musik og haikudigtning

Årsplan for skoleåret 2018/19

Før. (formål/dannelse) (mål) Emne: Udforske krible krable livet udenfor med fokus på sneglen, bænkebideren, edderkoppen, myren, og regnormen.

Fablen Af Anders Korsgaard Pedersen

Så fremtidens skov LÆRINGSARENA SKOVEN NATURAKADEMIKANON FOR 1.KLASSE

INSPIRATIONSMATERIALE

SIDE 1 DANSK. Fagbogen i skolehaven

følge med i udvalgte lyd- og billedmedier på engelsk om nære emner og danne sig en mening om, hvad det drejer sig om

Årsplan for dansk 2017/2018 Læsehold 1

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 1. KLASSE

TEMA: BØRN I ETIOPIEN

Titlen. Diamanthulen

Sprogstimulering/ danskfaglige aktiviteter

Safari Europa Ræv Safari Europa Hugorm Safari Europa Pindsvin

Årsplan dansk 1. klasse

Nivemaskinen. af Anita Krumbach & Cato Thau-Jensen. Pædagogisk vejledning. Høst & Søn 2017

Jeg kan udpege rim, remser og nye sammensætninger af ord, når jeg får læst en tekst højt

Dansk 3. klasse årsplan 2018/2019

Årsplan for engelsk 6. og 7. kl. 2016/17 Hanne og Simon Ward

Det da løgn. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Færdigheds- og vidensmål. Plot 4, kapitel 1. Side FORTOLKNING

KL s Innovationsdag 2014 SPROGVÆRKSTEDET

Mål for læringsforløb Dansk efter 2. klasse

Besøg på Rønnebæk skole

Intro. Plan. Evaluering. Dagplejebarnet i naturen. Inspiration. Dokumentation og tegn på læring. Forløb med læringsmål.

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Mål og indikatorer på vej mod to år

Undervisningsplan 0-2. klasse Dansk

Innovation Step by Step

GØR VERDEN STOR MED TILLÆGSORD

Hungerbarnet af Cecil Bødker

Skriv de ord, du kan se på billederne:

Dansk 3. klasse årsplan 2019/2020

1. Hvordan tror du huset ser ud udenpå.

Eleven kan lave sit eget værk med kamelen som motiv. Eleven kender kamelens kendetegn og farver og nuancer.

I forløbet arbejdes der med danskfagets færdigheds- og vidensmål inden for kompetenceområderne fremstilling og kommunikation.

DANSK POESI I SKOLEHAVEN SIDE 1 DANSK. Poesi i skolehaven

Aflever altid kassen i fin orden og husk at meddele kontoret, hvis du tager det sidste kopiark, eller hvis der mangler noget.

Årsplan for dansk i 3. klasse for skoleåret

Læsning og skrivning i børnehaveklasse og 1. klasse

Så fremtidens skov LÆRINGSARENA SKOVEN NATURAKADEMIKANON FOR INDSKOLING SPECIALKLASSER

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Årsplan tysk 7. klasse 2016/2017

Forslag til aktiviteter i forforståelsesfasen

Undervisningsaktiviteter

REPORTAGE FAG: DANSK MÅLGRUPPE: ELEVER I UDSKOLING

Beskrivelser: Smagsbeskrivelser

Et æble i madkassen - event for 2. klasse

Dansk og innovation. Titel på inspirationsforløb

Miljø og lyrik. Lyrik i Grønt Flag Grøn Skole. Side 1. Trine Einspur

Årsplan for dansk i 2. klasse Timer og fordeling: Undervisningen består af 9 lektioner fordelt over fem dage.

H. C. ANDERSEN Af Anders Korsgaard Pedersen

Forløb 7. Engelsk historie. Titel: Village life 200 years ago. Fag: Engelsk historie. Klassetrin: 6. klasse. Årstid: Forår, sommer, efterår

OLE LUND KIRKEGAARD. Et danskforløb på 15 lektioner om Dragen af Ole Lund Kirkegaard Rettet mod 3. klassetrin

Årsplan for skoleåret 2018/19

Natur/teknologi 2. klasse årsplan 2018/2019

Formål Når der arbejdes med hentediktater, er eleverne aktive med deres krop, samtidig med der trænes konkret stavning, hukommelse og koncentration.

Forslag til aktiviteter for børn i indskolingen Aktiviteterne, der er beskrevet nedenfor er målrettet mod børn i klasse.

I landet med den store ordfabrik

Billedanalyse og portrættering

Årsplan for skoleåret

Kursusmappe. HippHopp. Uge 21. Emne: Dyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 21 Emne: Dyr side 1. Uge21_dyr.indd 1 06/07/10 11.

Kursusmappe. HippHopp. Uge 15. Emne: Verden omkring mig HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 15 Emne: Verden omkring mig side 1

Årsplan for danskundervisning på Den Skandinaviske Skole I Maputo April, Maj, Juni 2015

Job. Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag. Job på skolen Job på skolen Andre job Andre job. Arbejde med Jobkort

Vejnoveller fra Sophienborgsskolen

Læreplan for Refmosegård Børnehave

nu titte til hinanden

1. bogstavejagt. FYSISKE RAMMER En skolegård

Læreplan/udviklingsplan/kompetencehjulet

Hundefutter. Om forløbet. Niveau. Varighed. 9. klasse. 10 lektioner

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 2. KLASSE

Årsplan for skoleåret 2018/19

ÅRSPLAN 2012/13 DANSK 2. KLASSE

Årsplan med FANDANGO 2. kl. Sprogforståelse

Guide: Få indsigt i elevernes perspektiver

DANSK. Basismål i dansk på 1. klassetrin: Basismål i dansk på 2. klassetrin:

Sohngårdsholmsvej 47, 9000 Aalborg, Tlf ,

Hvad er en flygtning?

Årsplan for 3.klasse 2018/19 Engelsk

Forslag til program: Statistiske undersøgelser på kirkegården 3. kl.

Stoledesign et undervisningsforløb i håndværk og design 5. klassetrin

ET ÆBLE I MADKASSEN. Introduktion. Koncept 2. KLASSE

FÆLLES MÅL DANSK (EFTER 2. KLASSE) KOMPETENCE- MÅL KOMPETENCE- OMRÅDE FÆRDIGHEDS- OG VIDENSMÅL FÆRDIGHEDS- OG VIDENSOMRÅDE

Transkript:

Udeskoleforløb Naturlyrik

Naturlyrik Fag: Dansk Klassetrin : 2-4.klassetrin Sted: Naturen i nærheden Årstid: Hele året Formål: Eleverne skriver digte OM naturen I naturen og lærer om forskellige digtformer. Tid: 4 udeskoledage a 2-3 lektioner 4 lektioner til forberedelse før hver udeskoledag 4 lektioner til efterbehandling efter hver udeskoledag Materialer: Papmapper (som opgaverne kan sættes ind i og bruges til skriveunderlag) Papir Blyanter Laminerede ark slebet med sandpapir (kan skrives på med blyant som kan viskes ud - rigtig godt når man arbejder udenfor, så man ikke har papir der flyver rundt eller bliver fugtigt) Siddeunderlag Udprintede opgaver Fælles mål - Dansk Færdigheds og vidensmål efter 2.klassetrin: Fremstilling - fremstilling Eleven kan udarbejde enkle tekster med billeder og skrift Eleven har viden om sprogets opbygning i ord og sætninger og om sammenhæng mellem skrift og billede Fortolkning - oplevelse og indlevelse Eleven kan lege med sprog, billeder og fortælling Eleven har viden om enkel poetisk sprogbrug og billeder Fremstilling - Forberedelse Eleven kan formulere undrespørgsmål Eleven har viden om enkle ideudviklingsmetoder

Kort om forløbet: Forløbet tager udgangspunkt i Fandango 2. Uderummet bruges til at skabe nogle rammer, der hjælper på vej med at få skrevet digte, ved at bruge sanserne og skrive om naturen I naturen. Vælg et godt område, gerne i nærheden af skolen, så I ikke skal gå så langt og bruge tiden på det. Udeskoleforløbet bygges op, så eleverne lærer om de forskellige digtformer i klasselokalet, og derefter afprøver formen i uderummet. På udeskoledagen skrives digtene ude i det valgte område. Der lyttes, mærkes og duftes, og ordene der kommer frem bruges direkte i digtningen. Der skal være fokus på at bruge naturen i vores digtning. Hvordan kan den inspirere os? Sæt min. 2 timer af til at være udenfor hver gang. Eleverne skal have tid til at fordybe sig i de sanser som naturen giver dem, og til at skrive digtene. Efter hver udeskoledag, samles der i klasselokalet op på arbejdet, ved evt. at læse højt for hinanden, lave udstillinger på gangen eller biblioteket osv. I dette materiale er der taget udgangspunkt i 3 digtformer. Haiku-, rim-, og formdigte. Er der andre der passer bedre til din klasse, er det bare at tage fat på dem i stedet for. Byt ud og udvid som det passer til jer. Man kan digte hele året, men overvej hvor længe I er ude hvis det er koldt i vejret. Men der er rigtig mange sanser på spil, når det er fugtigt, lidt mørkt og koldt, og når bladene falder i efteråret. Så find det varme tøj frem og kom ud og nyd naturen hele året!

Plan for 1.udeskoledag HAIKU DIGTNING Forberedelse til dagen Læs forskellige Haiku-digte. Lær reglen for Haiku skrivning 5-7-5 stavelser. Find ud af hvad der kendetegner et Haikudigt ud over stavelserne, at digtet er et øjebliksbillede, ofte noget i naturen, samt en situation som står i kontrast til noget. Læringsmål: Jeg kan bruge mine sanser og anvende sanse-ord til at skrive et digt Jeg kender til kendetegnene for Haikudigte Jeg kan skrive et Haikudigt Sansning Sid med lukkede øjne og brug sanserne en ad gangen. Først lytte. Når I har siddet i et minut, snak om hvad eleverne hørte. Skriv ordene ned på en fælles planche el. lign. Luk så øjnene igen og føl med hænderne, huden i ansigtet mm. Snak og skriv ned. Det samme gøres med at dufte og til sidst med åbne øjne, hvad kan eleverne se. Nu er der samlet en masse ord, som måske kan bruges til nogle af digtene. Måske har eleverne også set noget, der særligt fangede deres opmærksomhed. Skriv et Haiku-digt Inden eleverne går i gang med at skrive deres egne digte, så kan det være at digtformen lige skal genopfriskes. Læs et par forskellige og understreg at det er øjebliksbilleder. Læg også mærke til 5-7-5 stavelserne i linjerne. - Brug nu sanse-ordene til at komme i gang med at eleverne skal skrive deres egne haiku digte (Opgave 1) - Giv evt. eleverne en lille ramme, som kan være med til at de får fokus på det billede de vil skrive om. Efterbearbejdning af dagen: Læs Haiku-digtene i klassen, skriv dem pænt og lav evt. illustrationer til hæng dem op!

Opgave 1 - Skriv et haiku-digt I Japan skriver man haiku-digte. Det er små, korte digte, der kan rumme stor visdom. Her er et eksempel. Små bla - de lys - er ny - e i sol - ens var - me For - år ind - en - i Reglerne for haiku er simple. 1. Digtet har 3 linier linie 1 har 5 stavelser. linie 2 har 7 stavelser. linie 3 har 5 stavelser. 2. Digtet skal ikke rime. 3. Digtet skal handle om store ting, som årstiderne og menneske-livet. Du kan bruge nogle af de sanseord I har skrevet ned. Sæt dig alene et sted i naturen, og skriv dit haiku-digt. 1 2 3

Plan for 2. udeskoledag RIM DIGTNING Forberedelse til dagen Arbejd med Fandango 2 s. 56/57 og s.60-63 - Rim af Jakob Martin Strid Læringsmål: Jeg kan bruge naturen til at få inspiration til at skrive et digt Jeg kan skrive rimdigte Krible Krable rim og lege Start med at læse og lege nogle af rimene fra bogen Krible Krable - rim for de små af Lotte Salling Lav dit eget rimdigt Nu skal eleverne skrive deres egne rimdigte. De skal følg opgavebeskrivelsen i opgave 2 og vælge et emne de vil skrive om. Dernæst skal de skrive en masse sanse ord op om emnet i første kolonne. Den anden kolonne er til at skrive ord der rimer på sanseordene. På den måde har de rimord de kan bruge i deres digte. Gør dem opmærksom på, at de skal være omhyggelige, bruge god tid på at forberede digtet og HUSKE AT bruge sanserne når de skriver! Efterbearbejdning af dagen: Find på lege til jeres rim Skriv rimene pænt op/ind - hæng dem op!

Opgave 2 - Lav et rim-digt 1.Hvad kunne du tænke dig at skrive om? - Et dyr, et blad, et træ, vejret, årstiden eller. 2. Skriv alle de ord ned som du kommer til at tænke på om det ord: 3. Er der nogen af ordene du kan finde rimord til? Skriv dit ord her Skriv rim-ordet her

4. Skriv nu dit rim-digt Det skal rime på det sidste ord i sætningen, lige som eksemplet her: travle lille edder kop kravler spinder ned og op selv i kulde regn og vind syr du edderkoppes pind

Opgave 2 fortsat Lav en lille tegning til dit rim:

Plan for 3. udeskoledag FORM DIGTNING Forberedelse til dagen Fandango s. 64-69 Print kopiarkene med forme Læringsmål: Jeg kender til firkantede og cirkeldigte og kan anvende den viden til at fremstille mit eget. Jeg kender til dyrs og planters levevilkår i vores naturområde og kan omsætte min viden i et digt Formdigte Snak om form og indhold. Hvordan er det anderledes end de andre digte vi har arbejdet med? VIS ET EKSEMPLAR BRUG NATUREN! Når nu vi er her, så husk at brug de sanser der bliver sat i spil. Hvis i skriver om et blad, så hold det i hånden, mærk det, lugt til det, se på det! Hvis i skriver om en snegl, myre eller bænkebider, find en!! Eleverne skal nu vælge noget i naturen, som de skal skrive om. De skal tegne omridset af det de har valgt og teksten skal stå inden i formen og fylde det helt ud. Efterbearbejdning af dagen: Snak om hvilke elementer i naturen der passer godt ind i digtning.

Eksempel på et formdigt

Eksempler på forme Find selv flere, eller lad eleverne finde dem. Husk at de skal være rimelig simple! Print dem i en størrelse der svarer til ca A5

Plan for 4. udeskoledag Forberedelse til dagen Arbejd med ordklasserne navneord, tillægsord og udsagnsord. Læringsmål: Jeg kender ordklasserne navneord, tillægsord og udsagnsord Jeg kan finde ord i naturen til hver ordklasse Jeg kan danne sætninger med et ord fra hver ordklasse Billedsprogs-maskinen Ud fra opgaven i Fandango s. 79 Klassen deles i 4-5 grupper. Hver gruppe får udleveret 3 forskellig-farvede post-its. Navneordene skal have noget med natur at gøre. Handleverberne er valgfrie. Tillægsordene skal kunne beskrive en ting. 1. Skriv ord - 6 navneord (en eller et foran - egern) - 6 udsagnsord (gøre ord - danser) - 6 tillægsord (beskriver enten navneord eller udsagnsord - blødt, smukt, langsomt, uhyggeligt) på de farvede lapper. Der skal IKKE stå noget foran. 2. Lav sætninger - Lav sætninger med lapperne. Tag én tilfældig i hver farve og sæt sammen! 3. Skriv dem ned - Skriv alle sætningerne ned på arket. - Skriv så pænt som muligt! Nu titte til hinanden Eleverne skal i grupper skrive et vers til visen Nu titte til hinanden. De skal tage udgangspunkt i nogle af de mange sanseoplevelser de har haft, samt de digte som de har skrevet tidligere i forløbet.