Filmprojekt 1 Vær opmærksom på dit publikum! En kommentar på en vens væg kan sagtens nå ud til 600 mennesker

Relaterede dokumenter
Børn og unges digitale liv

FORÆLDREFOLDER CODEX FORÆLDREFOLDER

Materiale om netetik og digital dannelse til Aalborg Kommunes Skoleforvaltning

DEN SYNLIGE MOBNING DEN SKJULTE MOBNING

Josephine Ahm Til id på de sociale medier for B2B virksomheder 1 Inspirationsaften v/ Lasse Ahm Consult 16/03/2017

FORÆLDREFOLDER CODEX FORÆLDREFOLDER

Læringsmål for filmprojektet Hollywood week

HVERT SKRIDT TÆLLER! - OM OVERVÅGNING OG DIGITALE FODSPOR. Indledning. Hvad er temaet i denne artikel? Hvornår sætter vi digitale fodspor?

Debathjørnet for klassetrin Debat, argumentationslære og perspektivering

CHAT PAARALUGU. Klassetrin: Udviklet i samarbejde mellem Meeqqat Ikiortigit Red Barnet Grønland og PiSiu, Det Grønlandske Kriminalpræventive Råd

Forslag til forløb. TITEL: Fanget, filmet og delt 7-8 lektioner

JERES SKRIDT TÆLLER! - OM OVERVÅGNING OG DIGITALE FODSPOR. Indledning. Hvad er temaet i denne artikel? Hvornår sætter vi digitale fodspor?

Tønder Kommune har været på Facebook siden 2009 og den officielle facebookside bliver suppleret af andre facebooksider i decentralt regi.

Interviewer: Men da du så kom ind på siden hvad var dit førstehåndsindtryk af den så?

It-sikkerhed Kommunikation&IT

HVERT SKRIDT TÆLLER! - OM OVERVÅGNING OG DIGITALE FODSPOR. Indledning. Hvad er temaet i denne artikel? Hvornår sætter vi digitale fodspor?

Digital Dannelse. - af Furesøs Unge Digitale Borgere

Guidelines for brugen af. sociale medier i Børn og Unge

Sociale medier en guide for læger

Refleksionsspørgsmål. Stikord til samtaleemner

Sociale medier og marketing

Noter til power point præsentation i word Her er viden og formuleringer, du kan bruge i oplæg til voksne.

Bliv ven med de sociale medier. Velkommen... Ved konsulenterne Thomas Kantsø & Lykke Fehmerling fra Djøf karriere og kompetencecenter

Sæt 3: Min identitet i de digitale fællesskaber

10 SOCIALE MEDIER Formål: Målsætning: Elever må gerne medbringe mobiltelefoner på skolen. På Vissenbjerg Skole vil vi derfor:

S: Mest for min egen. Jeg går i hvert fald i skole for min egen.

KROPPENS UDVIKLING. Hej. Jeg en dreng på 12. Har allerede fået hår under armene. Det er mega tidligt og det irriterer mig mega.

Udvælgelse af spil pædagogiske overvejelser.

Sunde relationer online

Dit liv på nettet - Forforståelse

DREJEBOG 3x Undervisningsforløb a to timer, med indlagt pause. Forløbet er en kombination af oplæg og gruppeøvelser.

IT Sikkerhed. Digital Mobning.

Elevakti iteter. co-funded by the European Commission

Dialog og dilemmakort til forældre klasse

Unges erfaringer med digitale sexkrænkelser

SÅDAN KOMMER DU I MÅL GUIDE. JOSEFINA ESTRADA COOP CROWDFUNDING Roskildevej 45, 2620 Albertslund

Dit Liv På Nettet - Manus 4. klasse Materiale om netetik og digital dannelse til Aalborg Kommunes Skoleforvaltning

Monitorering Styr debatten og skab en god tone på Facebook

ALLE BØRN HAR RETTIGHEDER. Pixi-rapport nr. 2 / 2014 UNGE OG MEDIER BØRNERÅDETS BØRNE- OG UNGEPANEL

Hvad skal jeg skrive?

LÆRERVEJLEDNING SIDE 1

HOVEDRESULTATER FRA UNDERSØGELSEN

Digital dannelse. Hillerød Kommunes Læringsdag den 7. august 2019

Sociale medier og deling

Refleksionsøvelse Etik, Lovgivning og Rettigheder

Børn og sociale medier

Information- og kommunikationsstrategi for FOA Nordsjælland

Lærervejledning til undervisningsforløbet. Det digitale spejl

Dit Liv På Nettet - Manus 6. klasse

Digitalisering af relationer

Udkast til. Politik og strategi for de sociale medier i Struer Kommune

DEBAT PÅ SOCIALE MEDIER

UNGE OG SOCIALE MEDIER

F: Fordi at man ligesom skulle få det hele til at passe ind og at instruktøren skulle sige hvad man skulle gør nu skal I gå der hen og sådan noget.

Hensigten har været at træne de studerende i at dele dokumenter hvor der er mulighed for inkorporering af alle former for multimodale tekster.

HVORDAN SKAL JEG BRUGE SOCIALE MEDIER? GODE RÅD

// UNGES DIGITALE FÆLLESSKABER

Undersøgelse om sikker internetbrug. Medierådet for Børn og Unge

Undersøgelse om sikker internetbrug. Medierådet for Børn og Unge

VIND EN TUR I BIOGRAFEN

Når man skal udfylde i feltet: branche, kan det være relevant, at se valgmulighederne lidt igennem for at finde den mest passende.

2016 FORLØB KLASSE

SOS Børnebyerne Facebookmanual

Anbefalinger om brug af sociale medier i skolen

Resultater af kursistevaluering af e-didaktik-projekt

DIGITAL LÆRING - KURSER FORÅR 2016

Bilag 13: Transskribering af interview med Jonas. Interview foretaget d. 16. marts 2014.

G R A T I S T J E K L I S T E F R A O N L I N E A K A D E M I E T W W W. O N L I N E A K A D E M I E T. D K

Second screen. Målgruppe. Læringsmål. Introduktion til læreren. Om second screen klasse & ungdomsuddannelser Danskundervisningen

UNI C 2012 Pædagogisk IT-kørekort. Basismodul 3. Frank Bach, frank@frankix.dk. Web 2.0 tjenester

Rigshospitalets retningslinier for brug af elektroniske sociale medier

DIGITAL MOBNING. n INTRODUKTION

TEMA: #PRIVATLIV. Elevmateriale TEMA: #PRIVATLIV ELEVMATERIALE

Digital trivsel og forældresamarbejde. Kuno Sørensen, Gitte Jakobsen og Jon K. Lange, Red Barnet

Strategisk brug af Sociale Medier. 9. maj 2011 Trine-Maria Kristensen

Dit liv på nettet - Forforståelse

VærelZe 313 og Teaterskolen

Digital mobning og chikane

Viden om cookies på internettet

Ansøgning om projekttilskud til Digital dannelse af Furesøs unge digitale borgere.

BOOST DIN BOLIG. Boost din bolig på de sociale medier og lad din bolig finde køberen for dig.

The Girl of 672K. Fag: Dansk Klassetrin: Udskolingen (særligt tiltænkt elever i 8. klasse) INTRODUKTION TIL LÆREREN

ØVELSESINSTRUKTION - LÆRER. Øvelsesinstruktion - lærer TEMA: #PRIVATLIV TEMA: #PRIVATLIV

1. LAV SKUESPIL OVER EN CASE

DREJEBOG 3x Undervisningsforløb a to timer, med indlagt pause. Forløbet er en kombination af oplæg og gruppeøvelser.

SSP Furesø. Alle de andre gør det. Digital adfærd og trivsel samt alkohol. Temadag om sociale overdrivelser og flertalsmisforståelser.

Børn og internet brug! Forældre guide til sikker brug at internettet

Refleksionsøvelse Stress og Identitet

sove. Tjekke FB. Tjekker. vågne. vågne. Tjekke FB. Tjekke FB. Forældre. Tjekke FB. Tjekke FB. Forældre lektier. FB Tjekke FB.

Nu har I haft jeres YouTube-panel. Hvad tænker I om gæsternes reaktioner? Kan I sætte nogen ord på dem?

RÅDET FOR DIGITAL SIKKERHED GUIDE TIL SIKRING AF FORBRUGER- ELEKTRONIK PÅ INTERNETTET

Guide. For lærere i Slagelse Kommune KLÆDT PÅ TIL DIGITAL DANNELSE

Trivselsstrategi for Hvilebjergskolen. Hvilebjergskolen juni 2018

SIKKERHEDSLISTE HOTLINE til dig, der er truet. svarer døgnet rundt

FACEBOOK KURSUS K U R S U S

TÅRNBY KOMMUNE. SSP Nyhedsbrev Sociale medier

Transkript:

SO:ME? Dette projekt sker på baggrund af Furesø Bibliotekernes ønske om at skabe ung-til-ung formidling i forhold til retningslinjer for brugen af de sociale medier. Marie Kruse Gymnasium skal derfor lave 9 små filmklip til alle udskolingsklasser i Furesø Kommune. Vi ønsker ikke at filmene skal fremstå som en løftet pegefinger, men derimod en række guidelines for og til unge, i forhold til social adfærd og navigation på digitale medier. Filmklippene kommer til at lægge på en officiel facebookside, samt en hjemmeside: digitaluddannelse.dk. Her vil man kunne se filmene og undervisere skal ligeså kunne finde undervisningsmateriale til filmene, så man kan tale om dem i klasserummet. Ligeså skal man kunne tage kontakt til Marie Kruses digitale ambassadører, hvis man ønsker et oplæg på læremøder, forældremøder eller bare har spørgsmål. Vi ønsker at alle filmprojekterne bliver realiseret og produceret i mediefagstimerne og efterfølgende vil de digitale ambassadører udvælge de bedste. Det handler altså både om at være kreativ og gøre sig forståelig. Vi tænker at alle filmprojekterne kan produceres i gruppearbejde med 3-4 gruppemedlemmer. 9 skarpe om adfærd på de sociale medieplatforme: Filmprojekt 1 Vær opmærksom på dit publikum! En kommentar på en vens væg kan sagtens nå ud til 600 mennesker Billedet: Frit, men sørg for at arbejde med forgrund, baggrund og mellemgrund, samt fokusskift. Opgaver/roller: Skuespil, instruktør, klipning, manuskript, filmning, scenografi og design, lyd og lys, evt. musik, skiltning. Beskrivelse af indhold: Med dette filmklip ønsker vi, at gøre opmærksomme på, at de ytringer man gør sig på venners vægge eller din egen væg, på facebook, ikke bare ses i mellem dig og din ven, men også dine venner, hans venner og muligvis også venners venner. Derfor kan det være en god ide at tænke sig om, inden at man skriver ting som virker sjove i dette øjeblik. F.eks. kan det misforstås af andre som ikke kender dig, og det kan have ærgerlige konsekvenser i forhold til dine fremtidige venskaber. Vær opmærksom på dit publikum! En kommentar på en vens væg kan sagtens nå ud til 600 mennesker

Lav e filmatisering som består af to personer ved to forskellige computere, hvor en sidder hjemme og griner over et opslag, som er lavet for sjov og en anden græder/bliver vred Filmatiser tråde på facebook, hvor det er klart at ting er blevet misforstået Brug jeres egen fantasi Filmprojekt 2 - Tænk dig om før du deler/sender intime billeder. Intet er 100% sikkert. Beskrivelse af indhold: Vi vil her gerne formidle at det er risikofyldt at dele personlige ting på online f.eks. som nøgenbilleder. Man ved ikke altid hvordan modtageren vil reagere og man ved ikke om modtageren vil dele det med andre og hvem. Klippet må gerne indeholde et statement om at det er sejt at sige fra/nej! Tænk dig om før du deler/sender intime billeder. Intet er 100% sikkert. Find de intime billeder og personlige ting i kan finde online og gør det klart at det er sådan noget som kan ske at billederne vil lægge der for evigt. Lav et mindre skuespil hvor to personer sidder to forskellige steder med hver deres telefon, hvor den ene presser på for et nøgenbillede og den anden overvejer det, føler sig presset og manipuleret men ender med at sige nej (lykkelig afslutning). Filmprojekt 3 - Husk dine privatlivsindstillinger! Hvem må følge med i hvad du laver?

Beskrivelse af indhold: Vi vil gerne fortælle at det er vigtigt at gennemgå privatindstillinger på blandt andet facebook. Her kan man selv bestemme hvem der kan se dine billeder, oplysninger, opslag m.m. Det er i hvert fald værd at overveje, om der er noget man ikke ønsker ens mor skal se og/eller kommende arbejdsgiver. Husk dine privatlivsindstillinger! Hvem må følge med i hvad du laver? Skuespil: nogen der sider og griner af en andens facebookside og dømmer vedkommende for noget som er sagt, skrevet, delt for flere år siden. Find en masse kiksede billeder og opslag fra facebook og klip dem sammen, for at vise konsekvenserne ved at dele noget offentligt på de sociale medier. Filmprojekt 4 At nedgøre folk er kriminelt, og således er racisme og diskrimination. Beskrivelse af indhold: Med dette klip ønsker vi at gøre det klart at det er ulovligt at udtale sig racistisk og diskriminerende offentligt, herunder på de sociale medier dette betyder at man kan blive straffet for sine ytringer hvis det f.eks. handler om homoseksualitet, etnicitet eller religion. At nedgøre folk er kriminelt, og således er racisme og diskrimination. Brug virkelighedens sager, hvor mennesker er blevet dømt for diskrimination evt. i et skuespil.

Lav en filmatisering, med en masse grimme ord og ytringer, hvor det kobles hen på en person som virkelig ikke selv er for smart. Filmprojekt 5 En kommende arbejdsgiver kan få et rigtig godt billede af dig via dine profiler på de sociale medier - så udnyt de positive værktøjer på Instagram og Facebook og Twitter Beskrivelse af indhold: Med dette klip ønsker vi at vise alt det positive ved de sociale medier linkedin og facebook og vise hvordan man kan bruge det aktivt i forbindelse med jobsøgning. F.eks. gennem seriøse profiler, som skildre alt det arbejde man laver i sin hverdag, de drømme man har osv. yderligere kan man bruge det til netværk og opsøgende arbejde. En kommende arbejdsgiver kan få et rigtig godt billede af dig via dine profiler på de sociale medier - så udnyt de positive værktøjer på Instagram og Facebook og Twitter. Lav en filmatisering hvor en skuespiller sidder og redigerer i sin facebookprofil/linkedinprofil og fremhæver de gode ting, mens de mindre seriøse ting slettes (festbilleder, dumme kommentarer osv. Filmprojekt 6 - Hvis du har vigtig personlig information på din telefon burde du overveje at have en sikker kode på som kun du kender til(ulåst telefon bliver åbnet af nogen der ikke ejer den.)

Beskrivelse af indhold: Din telefon er dit personlige eje, men har du ikke adgangskode på, kan andre nemt få adgang til dine personlige oplysninger, sms er, billeder og aktiviteter. Vi vil gerne fortælle udskolingsklasserne at det er vigtigt at passe på sig selv, og gøre det svære for andre at finde ud af personlige ting, som man ikke ønsker at offentliggøre/dele med sine venner. Sæt kode på din telefon, så du sikre at dine private oplysninger, billeder og aktiviteter forbliver private. Lav et skuespil, hvor en person åbner en andens telefon og deler indholdet med andre. De griner hånligt og tager billeder af indholdet evt. deler de det offentligt. Brug jeres fantasi Filmprojekt 7 Hvad giver du ret til når du laver en bruger? Må siden bruge dine billeder, sælge din data eller noget helt tredje? Hvor mange steder kan du finde dine egne oplysninger. Beskrivelse af indhold: Med dette klip ønsker vi at gøre opmærksomme på, at de konkurrencer du deltager i, de søgebaser du bruger osv. oftest henter oplysninger fra din offentlige profil. Vi ønsker at gøre opmærksom på, hvad det er du siger ja til, ved at bruge google, facebook og deltage i konkurrencer. Vigtigt hold et skilt frem som gør det klart hvad det er for et filmprojekt i skildrer. F.eks. Når du er aktiv digitalt henter de store virksomheder dine oplysninger.

Lav en film, hvor nogen googler sig selv eller kigger på de oplysninger som google har om jer eller hvad en virksomhed beder om i forbindelse med en konkurrence/test m.m. Brug jeres fantasi Filmprojekt 8 Tænk over hvilken identitet du skaber på internettet. Beskrivelse af indhold: Vigtigt hold et skilt frem som gør det klart hvad det er for et filmprojekt i skildrer. F.eks. Hvem vil du gerne være på nettet? Skuespil: En person lægger en kontroversielt/underligt opslag op på Facebook. En ven eller flere læser opslaget, og bagtaler personen fra opslaget (evt. i samtalegruppe). Brug jeres fantasi. Filmprojekt 9 Få skabt et godt socialt adfærds kodeks på de sociale medier - tal med dine venner/klassekammerater/familie om hvad der er ok og hvad der ikke er! Beskrivelse af indhold:

Vigtigt hold et skilt frem som gør det klart hvad det er for et filmprojekt i skildrer. F.eks. Tal med dine venner om hvad der er okay/ikke okay på de sociale medier Skuespil: En vennegruppe sidder sammen og taler om grænser på de sociale medier en siger at vedkommende helst vil spørges inden nogen deler et billede af vedkommende mens en anden reagere med seriøst? Ej hvorfor har du ikke sagt det (eller noget lignende).