TEGNESERIER OG LÆRING PÅ COPENHAGEN COMICS



Relaterede dokumenter
Foto: anime- style- girl- vector

Barske. billedbøger. VIA Center for Undervisningsmidler

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Tegneserie og Graphic Novels

Dansk. Tema: Den gode historie Uge Skoleåret 2018/19 Årsplan 8. klasse. Indhold Aktiviteter/Metode Mål Evaluering

KAPITEL 4 Hans-Christian Christiansen Anne Magnussen

ÅRSPLAN DANSK UDSKOLING

Fag Dansk. Indhold Aktiviteter/Metode Mål Evaluering

IDÉKATALOG SKOLEKONKURRENCE FOR KLASSER 28. JANUAR FEBRUAR

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Anna Karlskov Skyggebjerg, lektor, Aarhus Universitet

sisg GDE D T E T SK S R K I R V V DE D T E se s N E D N DDE D T E

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

Skønlitterære tekster

ENGLEN. Undervisningsforløb til klasse

Venner 4ever, afsnit 1 Mille

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Tale til vinderen af PLCF s Børnebogspris 2017

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Lærervejledning til tema om ensomhed

Materiale til brug før og efter jeres besøg på Musikmuseet. Sæt lyd til Mørkebarnet

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER. (men det er ikke altid det de andre kalder mig)

GNU GRÆNSEOVERSKRIDENDE NORDISK UNDERVISNING BAUNEHØJSKOLEN 5. ÅRGANG

DRENGEN BAGLÆNS. der. gik. Et touch værd! Undervisnings-e-bog

Spørgsmålene kan tages som en fælles klassedebat eller i mindre grupper.

Årsplan for 9. A & B klasse i Dansk for skoleåret 2018/2019

3. Læringsmål og elevmål

Nidstangen. Undervisningsmateriale til PAX-serien. Første bog: Nidstangen.

Årsplan Dansk (7) Materiale. Oversigt. Mål. Andre ressourcer. Aktiviteter. Dansk. 7. klasse Der arbejdes med følgende materialer:

Nina Christensen Hvad er det børnelitteraturen kan?

Uge Indhold Litteratur Fælles mål

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

Litteratur der d ur yngste Vild med Vitello Kenneth Jakobsen Bøye kjboeye@hotmail.com. Vild med Vitello

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012

Årsplan 6. b - dansk 2011/2012 ret til ændringer forbeholdes

Årsplan 7.x. dansk TG

Take Away Biblioteket

Årsplan for dansk i 4.klasse

Årsplan 7. b, dansk 2011/2012 ret til ændringer forbeholdes

Vejledning til arbejde bogen Monster.

DREJEBOG TIL BIBLIOTEKAR

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

Lærervejledning. Forløb: Hjemme hos Hammershøi Målgruppe: klasse Fag: Billedkunst og dansk. 1. Lærervejledning med. 2. Elevark med. 3.

MØDER MED H.C. ANDERSEN

Finde tekst Forberedelse Sammenhæng. Vurdering. It og kommunikation Sproglig bevidsthed

LÆRERVEJLEDNING. Her finder du: Hvad er klatværket? Formål Afsender Brugssituation Klatværkets opbygning Faglige mål Trinmål Litteraturliste

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

Penge! Af Bjørn Ousland. På dansk ved Flemming Møldrup

Fag Dansk. Tema: Fortællende journalistik Uge Tema: Romantikken og Det Moderne gennembrud, herunder billedanalyse Uge 37-39

SPROG OG IDENTITET DANSK A LÆRERVEJLEDNING

Nedslag i børnelitteraturforskningen 3

Årsplan for 3. klasse Skoleåret 2013/2014 efterår Fag: Dansk

Billedanalyse og portrættering

Forløbet slutter med en fælles CL-aktivitet, hvor der er fokus på bøgernes fælles tema.

Færdigheds- og vidensområder. Hvordan lærer eleven dette. Eleven kan vurdere tekstens sproglige virkemidler. Eleven har viden om sproglige virkemidler

Det gyser. Færdigheds- og vidensmål. Tegn på læring til de fire læringsmål kan være. Plot 5, kapitel 1. Side Tegn på læring til de 4 læringsmål

Be funky med billeder E-læringsmodul billedkunst IT-færdighedsniveau: Af Simon Rune Jørgensen

Årsplan for dansk i 6.klasse

Nivemaskinen. af Anita Krumbach & Cato Thau-Jensen. Pædagogisk vejledning. Høst & Søn 2017

Dansk undervisningsplan 9. klassetrin Årsplan 15/ 16

Periode Emne Beskrivelse Mål

Mundtlighed og Retorik i Dansk ugerne 47-51

Billedkunst. Status. Evaluering. Fagets formål

RUM FAG: DANSK MÅLGRUPPE: ELEVER I UDSKOLINGEN

Coraline en introduktion til sammenlignende analyse mellem film, grafisk roman og bog

Kiki af Kasper Kjeldgaard Stoltz

Om undervisningen. Undervisning for klasse. I min danskundervisning kan jeg tilbyde

Ideer til IT og ipad i dagtilbud

Aktivitets og årsplan for gul klasse Svenstrup Efterskole Dansk Tonni Jensen

LITTERATURFORLØB klasse

VIDENSKABERNESOG LIDENSKABERNESRUM. Fortolkning af rummenes brug og indhold gennem storytelling

Årsplan 9. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

ONDSKAB udskoling. Et undervisningsforløb til dansk i udskolingen, lavet af PLC Ordblindeinstituttet

Billedkunst. Formål for faget billedkunst. Slutmål for faget billedkunst efter 5. klassetrin. Billedfremstilling. Billedkundskab

Årsplan for 4.klasse i dansk

Café nyt skoleår - Billedkunst Kom godt i gang med din årsplan. v. pædagogisk konsulent Susanne Alsing

Års og aktivitetsplan for DANSK 2. klasse

Billedkunst - læseplan for Engskolen

Evaluering af dansk efter 9 kl på Ahi Internationale Skole Det talte sprog. Fælles Mål. Ahi Internationale Skole.

TIPS OG TRICKS TIL PRÆSENTATION, FOTOGRAFERING OG MINI- UDSTILLING

Årsplan 7.x. dansk TG

Workshop om digitale fortællinger og multimodal formidling

Indholdsbeskrivelse for faglig årsplan. Fag Dansk FSA Stevns Gymnastik- & Idrætsefterskole Lærer Kirsten Høgenhaug Årgang 2012/13

Årsplan 2017/ klasse Friskolen for Hundelev og Omegn Anni Andersen Årsplan for 6. 7.klasse 2017/2018

KulTUR for alle efterår 2017

Det da løgn. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Færdigheds- og vidensmål. Plot 4, kapitel 1. Side FORTOLKNING

UPCOMING LÆRERVEJLEDNING GRUNDSKOLE

Faglig relevans/kompetenceområder

Årsplan med Fandango 3

Undervisningen i dansk på Lødderup Friskole. 6. oktober 2009 Der undervises i dansk på alle klassetrin ( klasse).

Uge Emne Tekster Afl/diktat/ etc. Udvalgte færdigheds- og vidensmål 33 Noveller Analysemodel til roman og novelle Tennis Jomfruen

Årsplan for dansk 7.x SJ

LITTERATURFORLØB klasse

P.S. Krøyer - sikken fest!

Little Red Riding Hood topic box

Jesper Nicolaj Christiansen og Peter Snejbjerg: Æblet, dansklærerforeningen, 2008

Naturen, byen og kunsten

Litteratur guide UDSTILLET UNDERVISNINGSMATERIALE ARBEJDSOPGAVER & SPØRGSMÅL KLASSE. Hvorfor læse Ilttyv i undervisningen?

Årsplan 9. årgang 2012/ 2013

Transkript:

TEGNESERIER OG LÆRING PÅ COPENHAGEN COMICS Inspiration til undervisning i tegneserier til mellemtrin og udskoling i fagene dansk, engelsk og billedkunst copenhagencomics.dk

INTRODUKTION I anledning af Danmarks største internationale tegneseriefestival Copenhagen Comics har vi indsamlet inspiration til hvordan du som underviser kan anvende tegneserier. I materialet kan du finde konkrete forslag til titler og opgaver til mellemtrin og udskoling til fagene dansk, engelsk og billedkunst. Bagerst i materialet er en litteraturliste med yderligere forslag til titler og litteratur hvor du kan blive klogere på tegneserier. Materialet er skrevet af folkeskolelærer, underviser ved VUC Syd og skolebibliotekar Anne Museth Nielsen og skrevet og redigeret af cand.mag. og lektor ved UCC og bestyrelsesmedlem i Dansk Tegneserieråd og Copenhagen Comics Marianne Eskebæk Larsen. Materialet kan downloades som PDF på copenhagencomics.dk og må frit distribueres. Hvorfor inddrage tegneserier i skolen Tegneserier styrker elevens visuelle og multimodale læsefærdigheder. Tegneserier gør det nemmere at forstå og reflektere over samfundsmæssige og kulturelle forhold sammenlignet med andre udtryksformer. Tegneserier er en fordel i fremmedsprogsundervisningen, da eleven hurtigt når et vist forståelsesniveau og derfor bliver motiveret til at læse på fremmedsprog. Tegneserier appellerer til drenge, der ofte efterspørger billeder i bøgerne. Drenge er, sammenlignet med piger, i højere grad udfordret på deres læsefærdigheder (Pisa, 2009). Derfor kan tegneserier medvirke til at styrke læsesvage elever. Tegneserier er vigtige kunstværker i deres egen ret, der udfordrer vores forestillinger om billedlitteratur. Illustration af Ina Korneliussen fra hendes bog At læse tegneserier, at lave tegneserier, Ina Korneliussen læser Persepolis Inspiration til undervisning i tegneserier 2

Tegneserier opfylder kriterierne for bl.a. Fælles Mål for faget dansk (2009): Trinmål efter 6. kl. under afsnittet Sprog, litteratur og kommunikation : Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at: forklare samspillet mellem genre, sprog, indhold og situation fortolke, perspektivere og forholde sig til tekster og andre udtryksformer ud fra både oplevelse og analyse vise kendskab til både genres og enkelte forfatterskabers særpræg kende til litteraturens foranderlighed gennem tiderne og til, at litteratur afspejler den tid, den er blevet til i udtrykke sig i billeder, lyd og tekst i forskelligartede produktioner samt i dramatisk form Trinmål efter 9. kl. under afsnittet Sprog, litteratur og kommunikation : Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at: vise indsigt i og kunne anvende et bredt udsnit af genrer fortolke, vurdere og perspektivere tekster og andre udtryksformer ud fra såvel umiddelbar oplevelse som analytisk forståelse gøre rede for både genrer og enkelte forfatterskabers særpræg anvende viden om litteraturens foranderlighed gennem tiderne og om, at litteratur afspejler den tid, den er blevet til i udtrykke sig i billeder, lyd og tekst i komplekse produktioner samt i dramatisk form I læseplanen for faget dansk uddybes det, at arbejdet med andre udtryksformer herunder tegninger, layout, illustrationer og billedkunst vægtes højt. Endvidere skal eleverne udvikle et litterært sprog og træne fagbegreber i analysearbejdet. Sidst men ikke mindst beskrives faget dansk i den generelle undervisningsvejledning som et åbent fag, hvis kerneområder er relevante i mange andre fag. Der hentydes i samme afsnit til de praktiske musiske fag. Når det gælder undervisning i tegneserier og graphic novels er et fagsamarbejde mellem dansk og billedkunst oplagt. Udover at træne elevernes analytiske sprog i etablerede værker kan man inddrage elevernes egne produktioner i et forløb. Man kan f.eks. både arbejde med opbygning af tegneseriestriber tegnet i hånden og lavet på computer eller tablet. Læs mere her: http://www.emu.dk/omraade/gsk-l%c3%a6rer/ffm/dansk Inspiration til undervisning i tegneserier 3

HVAD ER EN TEGNESERIE Start med at kickstarte elevernes forforståelse. De fleste elever har stiftet bekendtskab med tegneserier, så mind dem om at tegneserier kan se ud på mange forskellige måder og handle om alt muligt forskelligt. Lav et billeduddrag af følgende titler og fremvis dem via slides eller hæng dem op i klassen: Anders And-bladet og superheltehæfter. Albums med Mumitroldene, Smølferne og Tintin. Avisstriber som Basserne og Garfield. Manga som Dragon Ball, Naruto, One Piece, Yu-Gi-Oh, Tokyo Mew Mew. Webcomics som Wulffmorgenthaler og Helt Normalt Grafiske romaner Maus, Vogterne, En dyne af sne, Persepolis og Glimt. ee Øvelse (mellemtrin og udskoling) BLAND AVISSTRIBER Find nogle avisstriber, som eleverne kender og nogle striber som de ikke kender, eller kender i mindre grad. Fx Garfield, Anders And samt Radiserne. Klip ruderne/rammerne fra hinanden og bland dem sammen. Inddel klassen i grupper og bed grupperne samle striben korrekt og på tid! Den hurtigste vinder. Øvelse (mellemtrin og udskoling) DIGT NYE TEKSTER Find et uddrag fra en tegneserie mange af eleverne kender. Alternativt Lou af Julien Neel eller Alene af Bruno Gazzotti og Fabian Vehlmann. Tag en kopi og skjul taleboblerne med noget slettelak eller papir. Kopiér og del ud. Eleverne skal selv finde på en egnet tekst (meddigtning). Inspiration til undervisning i tegneserier 4

HVORDAN ANALYSERER MAN EN TEGNESERIE Her er en oversigt over de vigtigste analytiske begreber. Alle begreberne skal ikke nødvendigvis i spil hver gang. Vælg nogle ud. Layout Organiseringen af ruder/billedrammer og deres form og størrelse Sekvens/billedskift Overgangen fra én rude/billedramme til den næste Ikonotekst Dette begreb knytter sig til samspillet mellem billede og tekst. Det bruges i arbejdet med billedbøger og billedromaner, men kan også bruges i analysen af grafiske romaner og tegneserier. Stil Streg, layout, farver m.m. Beskæring/billedudsnit Super-, nær-, total, halvtotal og supertotal Synsvinkel/perspektiv Fugle-, normal- og frøperspektiv Fortæller I grafiske romaner er der ofte en jeg-fortæller, men også en eksplicit fortællerstemme gør sig sommetider gældende. Dette ses i tekstbokse. Nogle af begreberne er særegne for tegneserien og formentlig ubekendte for eleverne. Andre begreber kender de fra undervisningen i litteratur, billedkunst og filmanalyse. Knyt an til den viden eleverne allerede har om eksempelvis beskæring og fortællersynsvinkel. Øvelse (udskoling) ANALYSER BEGREBER Lad klassen analysere en side fra Tintin. Print en side ud hvor alle begreberne står og klip dem fra hinanden og læg dem i en kuvert. Hver gruppe får en kuvert med begreber. Gruppen diskuterer hvordan man kan analysere siden ved hjælp af alle begreberne. Opsamling i plenum. Inspiration til undervisning i tegneserier 5

HVORDAN INDDRAGER JEG TEGNESERIER I DANSKUNDERVISNINGEN Gigant af Rune Ryberg Gigant af Rune Ryberg (mellemtrin) handler om skravlede men søde Ozzy, der er på kærestetur med Donna. Han når lige akkurat at fortælle, at han engang blev mobbet med sin lidenhed og derfor fik det ironiske øgenavn Gigant, hvorefter et tusindøjet monster, en slags dimensionsport, brager op af jorden og æder Donna. Ozzy begiver sig derpå ud på en farefuld færd for at befri sin elskede Donna. Det er oplagt at arbejde med genrer. Inddrag eventyr og epos. Lad eleverne diskutere ligheder og forskelle mellem strukturen i de klassiske eventyr og Gigant. Gigant handler om at turde, selv om man er bange. Undersøg hvordan Ozzy adskiller sig fra den klassiske helt i eksempelvis Rolandskvadet, Beowulf-eposet og Odyseen. Der er ikke særlig meget tekst i Gigant. Diskuter på hvilken måde billedskift/sekvens driver handlingen frem. Sæt spot på virkemidlerne: hvordan er farverne, beskriv stregen herunder skraveringerne. Alene af Bruno Gazzotti og Fabian Vehlmann Alene af Bruno Gazzotti og Fabian Vehlmann (mellemtrin) handler om fem børn, som vågner op til en by uden voksne, selv deres forældre er forsvundet på mystisk vis. Tematikken kan minde om den postapokalyptiske zombietegneserie The Walking Dead af Robert Kirkman og Charlie Adlard (udskoling). I The Walking Dead handler det især om, hvorvidt det er muligt at overleve og samtidig bevare sin medmenneskelighed. På hvilke måder kommer det til udtryk i Alene? Lad eleverne diskutere de etiske dilemmaer heri. Sammenlign Alene med Palle alene i verden og/eller Fluernes Herre: Hvordan overlever man som barn uden voksne? Coraline af Neil Gaiman Coraline af Neil Gaiman (mellemtrin og udskoling) blev udgivet som roman i 2002 og som graphic novel i 2008. Den handler om pigen Coraline, der sammen med sine noget fraværende forældre flytter ind i stueetagen i en stor villa. I villaen bor også de to pensionerede skuespillerinder og en mærkelig mand, der har et musecirkus. Kort tid efter at de flytter ind i huset, opdager Coraline en dør, som fører ind til en parallelverden hvor den Inspiration til undervisning i tegneserier 6

anden mor og den anden far med knappeøjnene bor. Coraline rummer mange muligheder i forhold til analysearbejdet i dansk. Man kan sammenligne uddrag fra romanen med de samme uddrag fra graphic novel-udgaven. Scenen i romanen på s. 88-90 hvor Coraline er ulydig overfor den anden mor, og derfor bliver låst inde i skabet bag spejlet, er med ganske få talebobler beskrevet mindst lige så malende i 8 rammer i graphic novel udgaven. Man kan her kigge på, hvordan scenen med den anden mor i graphic novel-udgaven er med til at skabe dynamik og flow i forhold til vignetten og tekstuddraget i romanen. Herudover kan man arbejde med: Stopmotionfilmen Coraline fra 2009 Uddrag/illustrationer fra Alice i Undreland Filmen Alice in Wonderland fra 2010 Analyser på kryds og tværs af romanuddrag, billedsekvenser, film, illustrationer/vignetter og persongalleri. Lighed i hovedpersoner og hjælpere/modstandere i Coraline og Alice i Undreland Billedanalyse, tegneserieanalyse, billedudsnit og perspektiv. Klippeteknik i filmene set i forhold til billedskift i graphic novel-udgaven. Øvelse (mellemtrin og udskoling) LÆR OM GENRER OG FORMATER Gå på biblioteket og indsaml en række forskellige tegneserier: både albums, hæfter og grafiske romaner. Inddel klassen i grupper og bed eleverne om at diskutere forskelle og ligheder i forhold til format og genre. Eksempelvis er den selvbiografiske genre stort set ikkeeksisterende i albums og hæfter men rigt repræsenteret i grafiske romaner Inspiration til undervisning i tegneserier 7

HVORDAN INDDRAGER JEG TEGNESERIER I ENGELSKUNDERVISNINGEN Hilda af Luke Pearson Serien om Hilda af Luke Pearson er oplagt at bruge i engelskundervisningen. I første bind Hilda and the Troll læser Hilda i en bog, at man skal sætte en lille klokke på klippe-trolde, så man bliver advaret, hvis de kommer efter en. Desværre er hun for utålmodig til at læse resten af bogen, hvor der står, at det er en ondskabsfuld metode, som generer trolden. Da hun opdager fejlen, skynder hun sig at gøre det godt igen. Hilda og hendes kæledyr farer vild i skoven, og de er lige ved at blive trampet ned af en kæmpestor fod. Foden tilhører en kæmpe. Hvorfor er det en sjov scene? Diskuter synsvinkel. Det meste af fortællingen er organiseret i firkantede ruder/rammer af tre-fire horisontale bånd. Men der er nogle steder, hvor layoutet er anderledes, f.eks. når Hilda går ud for at tegne, og når det begynder at sne. Undersøg hvordan og diskutér hvorfor. Undersøg hvordan farverne er med til at sætte stemningen i historien, og hvilken betydning det har, at serien er håndtekstet. Øvelse (mellemtrin) SPEED OVERSÆT Læg de første par sider af originalalbummet på engelsk op via slides og bed eleverne om at oversætte teksten til dansk uden forberedelse. Noter ned. Dernæst skal du finde den danske version frem. Diskuter forskelle og ligheder mellem oversættelserne. The Walking Dead af Robert Kirkman I ibooks findes tegneserien The Walking Dead på engelsk. Den er oplagt at bruge som enestående værk i engelskundervisningen, men kan også kobles til det intertekstuelle arbejde i dansk i analysen af f.eks. Exodus af Martin Rask Nielsen. Øvelse (mellemtrin og udskoling) SPIL THE WALKING DEAD Hvis man har yderligere lyst til at udvide undervisningen med multimodale elementer, kan man lade eleverne spille The Walking Dead. Spillet er godt at bruge i indføringen af eksempelvis aktantmodellen. De første 4 kapitler bedst. Spillet kan hentes i Appstore. Inspiration til undervisning i tegneserier 8

HVORDAN INDDRAGER JEG TEGNESERIER I BILLEDKUNST I billedkunst er der fokus på elevernes æstetiske lærerprocesser. Eleverne på mellemtrinnet skal lære at udtrykke sig i tekst og billeder, og eleverne i udskolingen skal tilskyndes til at fremstille større multimodale tekster. Inddrag evt. nogle af de begreber, der er nævnt på side 5. Øvelse (mellemtrin og udskoling) STRIBE MED UHYRE Inspireret af arbejdet med Hilda af Luke Pearson og/eller Gigant af Rune Ryberg, skal eleverne lave en tegneseriestribe med en trold eller et uhyre med 1000 øjne. Striben skal bestå af fire ruder/billeder. Klassen deles i fire grupper. Hver gruppe er ansvarlig for en rude/et billede. Udføres som en stafet på tid. Gruppe 1 tegner første rude, dernæst videre til gruppe 2 efter 10 minutter osv. Inden stafetten går i gang, får grupperne at vide hvilken rude i rækken, de skal tegne. Når striben er færdig, tag et foto, send til mail og fremvis via projektor, så hele klassen kan se det færdige resultat. Øvelse (mellemtrin og udskoling) LAV EN TEGNESERIE I COMIC MAKER Eleverne skal tage udgangspunkt i den seneste historie, de har læst i dansk. Lad dem skitsere et storyboard inden de begynder i appen. Øvelse (udskoling) FANZINES Eleverne laver en kort fortolkning af deres yndlingstegneserie eller yndlingstegneseriefigur. Du kopierer 4 eksemplarer og hæfter dem sammen. Brug eventuelt farvet papir og kopier i sort/ hvid. Diskuter hvad hæftet burde koste, hvis det skulle sælges. Inspiration til undervisning i tegneserier 9

Øvelse (udskoling) MANGA-TEGNESKOLE Med udgangspunkt i serien Taynikma kan man i billedkunst sætte fokus på japansk manga og den tegnestil, der her gør sig gældende. Bortset fra bogens omslag (som ofte er meget farvestrålende) er selve tegningerne i fortællingen oftest sort/hvide. Manga læses baglæns altså fra højre mod venstre. Arbejd med reglerne for komposition af krop og ansigt. Tag udgangspunkt i kroppen i bevægelse. Lad eleverne stå model til figurernes grundform, og byg manga-figurer op over det. I manga er hår vigtigt; længde, farve og opsætning fortæller noget om karakterens væsen. Ligeledes er øjnene på figuren med til at karakterisere dem; de er store og iris er farvede ex. pink, lilla og lysegrønne. En manga-figur har også en attribut; enten besidder de en evne, har en hjælper eller har en ting som definerer dem. Inspiration til undervisning i tegneserier 10

HVORDAN UNDERVISER JEG PÅ TVÆRS Der findes efterhånden en stor mængde grafiske romaner, som er adapteret fra skønlitterære romaner. I ungdomslitteraturen kan nævnes Coraline af Neil P. Gaiman, De gale af Kim Fupz Aakeson, Kopierne af Jesper Wung Sungs og Drageløberen af Khaled Hosseini. Arbejdet med de adapterede værker virker bedst i den komparative analyse, hvor det er oplagt at kigge på forskellene mellem de tekstbårne værker og graphic novel-udgaverne, hvor tekst og billede spiller sammen. Det er oplagt at arbejde med alle de former, den givne tekst har. Lav sammenligninger med korte tekstuddrag fra originalerne med opslag fra den grafiske roman. Kig på ligheder og forskelle og tal med eleverne om, hvad billedet fortæller som teksten ikke kan og omvendt. Filmatiseringer En anden indgangsvinkel kan være at inddrage filmatiseringerne og her tale om filmiske virkemidler, kronologi og eventuelle tidsspring. Drageløberen er filmatiseret og ligeledes er Coraline. Sidstnævnte kan bruges alene, men også filmen Alice in Wonderland fra 2010 er oplagt at bruge i det intertekstuelle arbejde. At arbejde multimodalt, hvor man inddrager flere former af det samme værk (f.eks. tegninger/billede, lyd, film og korte tekstuddrag) er med til at styrke elevens oplevelse. Det øger forståelsen hos de læsesvage elever, og det tilgodeser elever, der har overvægt i den visuelle og auditive tilgang til læring. Inspiration til undervisning i tegneserier 11

HVILKE TEGNESERIER OG GRAFISKE ROMANER SKAL JEG VÆLGE Det kommer helt an på, hvad man skal bruge dem til! Hvis man ønsker at inddrage dem som værklæsning, er det en god idé at orientere sig på Nummer9.dk, der omtaler og anmelder mange nye tegneserier. Mange af de oversatte grafiske romaner som udkommer i disse år, egner sig især til udskolingen. Vi har samlet en liste over relevante tegneserier og grafiske romaner: Mange CFU er har nedenstående værker i deres klassesætsamling 1.-3. kl. CFU Valhalla-serien af Peter Madsen Klassiske tegneserier: Anders And, Yakari osv. 4.-6. kl. CFU Lou af Julien Neel Pssst! af Annette Herzog og Katrine Clante Coraline af Neil P. Gaiman og P. Craig Russell Elin under havet af Sofia Malmberg Historien om en mor af Peter Madsen Tavs af Camilla Hübbe og Rasmus Meisler Scott Pilgrim af Bryan Lee O Malley 7.-9./10. kl. CFU Coraline af Neil P. Gaiman og P. Craig Russell Little Miss Nobody/M af Oskar K. og Rasmus Bregnhøi Scott Pilgrim af Bryan Lee O Malley Exodus af Martin Rask Nielsen De gale af Kim Fupz Aakeson, Erik Barfoed og Mikkel Sommer Elin under havet af Sofia Malmberg Auschwitz af Pascal Croci Historien om en mor af Peter Madsen Kopierne af Jesper Wung Sung og Søren Jessen Maus af Art Spiegelman Inspiration til undervisning i tegneserier 12

7.-9./10. kl. Anbefalelsesværdige grafiske romaner Persepolis af Marjane Satrapi Det store onde af David B. Berlin af Jason Lutes Ghost World af Daniel Clowes From Hell af Allan Moore og Eddie Campbell Bedemandens datter af Alison Bechdel En dyne af sne af Craig Thompson Et kinesisk liv af Li Kunwu og P. Ôtié Min fjerne barndomsby af Jiro Taniguchi Fremtidens araber af Riad Sattouf Åbne sår af Rutu Modan Kom hjem af Thomas Thorhauge Ind fra havet af Rikke Villadsen Glimt af Rikke Bakman Desertør og Kakerlak af Halfdan Pisket Inspiration til undervisning i tegneserier 13

HVOR FINDER JEG UNDERVISNINGSMATERIALE OM TEGNESERIER OG GRAFISKE ROMANER Storm P. Museet www.stormp.dk/storm-p/laesetraening-gennem-tegneserier.html Thorhauge, Thomas Dansk i dybden: graphic novels Gyldendal, 2010 Larsen, Marianne Eskebæk Graphic novels Webportalen: dansk.gyldendal.dk, Gyldendal, 2011 Larsen, Marianne Eskebæk Drageløberen, Litteraturguide Høst & Søn, 2012 Larsen, Marianne Eskebæk Pssst! Litteraturguide Høst og Søn, 2015 Cortsen, Rikke og Jørgensen, Mette Tegneserier og tekstlæsning Samfundslitteratur, 2015 Korneliussen, Ina At læse tegneserier. At lave tegneserier Cobolt, 2015 Louisiana - Museum of Modern Art (om manga) https://louisiana-web-prod.s3-eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/ pdf/manga_undervisning_gym_1.pdf Inspiration til undervisning i tegneserier 14

HVOR FINDER JEG MERE VIDEN OM TEGNESERIER McCloud, Scott: Tegneserier. Fornøjelse, fremstilling, forståelse Gyldendal, 1994 Larsen, Marianne Eskebæk (red.): Tegneserie-didaktik Nr. 2, 2012, Tidsskriftet UP Læs publikationen gratis her: http://issuu.com/hvidhverdag/docs/up_nr._2_2012 Magnussen, Anne og Christiansen, Hans-Christian Kapitel 4 Tegneserieanalyse i Analyse af billedmedier en introduktion Red. Gitte Rose og Hans Christian Christiansen Samfundslitteratur, 1999 Skyggebjerg, Anna Karlskov (red.): Børnelitteratur i skolebiblioteket Center for Børnelitteratur og Dansklærerforeningens Forlag, 2012 http://www.kulturstyrelsen.dk/fileadmin/user_upload/boernelitteratur_i_skolebiblioteket.pdf HVOR FINDER JEG MATERIALE OM AT LAVE TEGNESERIER Madsen, Peter og Capezzone, Thierry: Tegn og fortæl Carlsen, 2012 Kjær, Jan: Taynikma Tegneskole People s Press, 2008 Links til at lave tegneserier online (engelsksproget): makebeliefscomix.com/apple/index.php bitstrips.com/create/comic/ marvel.com/games/play/34/create_your_own_comic mashable.com/2010/10/24/create-your-own-comics/ Appstore Comic Maker (nem at bruge og med mulighed for variation i layout) The Walking Dead: Dead yourself Apps med tegneserier Bottom of the Ninth (interaktiv, lyd og animation) Meanwhile (interaktiv, labyrintagtig tegneserie) Operation Ajax (for de ældre elever, interaktiv, masser af ekstra materiale) The Walking Dead (alle bind, dog mod betaling) Inspiration til undervisning i tegneserier 15

HVAD KAN TEGNESERIER I FORHOLD TIL UNGE DYSLEKTIKERE/ORDBLINDE Tegneserier og udstilling om ordblindhed Ditte Marie Eriksen har lavet tegneserien De blinde ord en ordløs tegneserie om ordblindhed, der tager udgangspunkt i kunstnerens personlige erfaringer med at være ordblind. Tegneserien findes også som vandreudstilling. Der er mulighed for at booke en workshop til udstillingen målrettet skoleklasser fra 1. til 6. klasse. Her arbejdes med den ordløse tegneserie med udgangspunkt i skolens hverdagshistorier. Læs mere her: www.dittemarieeriksen.wix.com/dittemarieeriksen Den digitale lydtegneserie - Nota Nota er et statsligt bibliotek under Kulturministeriet, der producerer lydbøger, e-bøger og punktskrift til mennesker som ikke læser almindelig trykt tekst. Nota laver digitale lydtegneserier målrettet unge dyslektikere. Erfaring viser at kombinationen af lyd, billede og tekst appellerer til de unge, som oplever at lydtegneserierne er mere spændende at læse end almindelige lydbøger. Læs mere her: http://bit.ly/1ia73hq Inspiration til undervisning i tegneserier 16

Illustration af Thomas Thorhauge COPENHAGENCOMICS.DK Find os på Twitter, Facebook og Instagram