Landskab OPGAVEFORMULERING 2 LANDSKABSBILLEDER 2 UNDERVISNINGSFORLØBET LANDSKAB 5 EGNE LANDSKABSBILLEDER 6

Relaterede dokumenter
UNDERVISNINGSFORLØB MED DRØMME I BILLEDKUNST

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen

Find landskabet. Undervisningsmateriale klasse

LEG MED ARKITEKTUR FAG: BILLEDKUNST MÅLGRUPPE: ELEVER PÅ MELLEMTRINNET

Undervisningsbeskrivelse

Læringsmål. Forarbejdet

Årsplan for billedkunst i 4. klasse 2014/2015

Billedkunst. Årsplan for biledkunst i Delta. Louise Frimann Allindelille Friskole. Billedkunst Årsplan, Delta

Generelle synspunkter i forhold til skolens formål og værdigrundlag.

Faglig læsning i matematik

SÆSON B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Elena Bering Lisbeth Poulsen Inge Lis Jørgensen (udsnit)

Eleven kan eksperimentere med og udtrykke sig i billeder med vægt på tematisering

Vejledning til undervisningsapp en mitlandskab. Vejledning til undervisningsapp en mitlandskab. Omvisning på museet.

Lav flotte mosaikker

Billedanalyse og portrættering

Fagbeskrivelse for Krea

Billedkunst 1. klasse 2016/2017

I faget kunst inddrager vi, udover billedkunst som sådan også noget håndarbejde og sløjd.

UDERVISNINGSPLAN FOR BILLEDKUNST 2015

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at:

Undervisningsbeskrivelse

EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB

Undervisningsbeskrivelse

5. Bertel Thorvaldsen. Årsplan (Billedkunst MVM)

Det didaktiske projekt BILLEDER SOM SALGSTEKNIK

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER. (men det er ikke altid det de andre kalder mig)

Program. Albertslund Billedskole 18/19

Arabisk/Islamisk kunst en verden af mønstre

Årsplan for billedkunst i 3. klasse 2013/14

Undervisningsbeskrivelse

Tilføjelse til læseplan i samfundsfag. Forsøgsprogrammet med teknologiforståelse

Munch og genren ekspressionisme. Hver elev skal male en Akrylmaling og pensler

Undervisning på J.F. Willumsens Museum 2013

Lærerprofession.dk et site om lærerpraksis og professionsudvikling november 2012 folkeskolen.dk

Innovation Step by Step

Undervisningsbeskrivelse

Billedkunst. Formål for faget billedkunst. Slutmål for faget billedkunst efter 5. klassetrin. Billedfremstilling. Billedkundskab

Skulpturi. En lærerguide til samtidsskulpturen

Undervisningsbeskrivelse

Materiale til brug før og efter jeres besøg på Musikmuseet Fremtidens musik kl.

Valgfag til dig, som snart skal i 7. klasse

Billedkunst. Fagformål for faget billedkunst. Kompetencemål

Undervisningsbeskrivelse

En lærerguide ENTROPIA. 13. april 19. maj 2013

ET UNDERVISNINGSFORLØB I NYCIRKUS I IDRÆT

BILLEDKUNST kl.

Café nyt skoleår - Billedkunst Kom godt i gang med din årsplan. v. pædagogisk konsulent Susanne Alsing

Læseplan for valgfaget billedkunst

Naturen, byen og kunsten

Vejledning til arbejde bogen Monster.

Bangla-blomster. Eleverne skal kende til, at lande kan have nationalblomster og skal kunne producere blomster i flere forskellige materialer.

TransiT En LÆrErGUiDE TiL En UDsTiLLinG om menneskets forhold TiL naturen

BILLED VÆRKSTEDET. maleri. tegning. akvarel. keramik. Inge Lis Jørgensen. Birthe Nissen. Lisbeth Poulsen. Vibeke Krog

Uge opgave 38, Rumlig form og billedmontage/collage

Idebank for Engskolen

En lærerguide. 5xSOLO. 2. marts-31. marts 2013

Aktiviteter. Her bringer vi en række generelle aktiviteter til inspiration i arbejdet med salmerne.

Borgermøde - Perspektivering

Årsplan for billedkunst 1. kl Årsplan for faget billedkunst i 1. klasse

Tips og vejledning vedrørende den tredelte prøve i AT, Nakskov Gymnasium og HF

Undervisningsbeskrivelse

tidsskrift for børne- & ungdomskultur BUKS 57 Æstetik Redaktion: Jens-Ole Jensen og Martin Blok Johansen

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at:

Nyttig viden om den afsluttende opgave på Skov- og naturteknikeruddannelsen

Fagplan for billedkunst

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

ALGORITMER OG DATA SOM BAGGRUND FOR FORUDSIGELSER 8. KLASSE. Udfordring

Barske. billedbøger. VIA Center for Undervisningsmidler

Undervisningsforløb til Luremine Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

ÅRSPLAN FOR SAMFUNDSFAG I 8. KLASSE /2014 -KENNETH HOLM

Undervisningsmateriale Grundskolen: Mellemtrin. SOLO Rita Kernn-Larsen 7. feb maj 2019

TIPS OG TRICKS TIL PRÆSENTATION, FOTOGRAFERING OG MINI- UDSTILLING

Be funky med billeder E-læringsmodul billedkunst IT-færdighedsniveau: Af Simon Rune Jørgensen

Kom godt i gang. Guide til at arbejde med det 21. århundredes kompetencer

Undervisningsbeskrivelse

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017

Dansklærernes dag et læringsperspektiv

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Dansk/historie-opgaven

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

LÆSNING OG SKRIVNING I MATEMATIK

Undervisningsbeskrivelse

På kant med EU. Fred, forsoning og terror - lærervejledning

KulTUR for alle efterår 2017

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

PORTRÆT - KOM HELT TÆT PÅ

METTE WINCKELMANN. We Have A Body EN UDSTILLING OM KROP OG IDENTITET

Årsplan Billedkunst 2. b

Den moderne jul - En nyfortolkning af julen

Lektionsplan: Drengen i den stribede pyjamas

Årsplan i 1. klasse. Billedkunst

Side 1 af 7. Undervisningsbeskrivelse. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Termin Juni 2014

STJERNEMODELLEN LÆSEUNDERVISNING PÅ BAVNEHØJSKOLEN

Lærervejledning. Forløb: Hjemme hos Hammershøi Målgruppe: klasse Fag: Billedkunst og dansk. 1. Lærervejledning med. 2. Elevark med. 3.

TEMA: DANSK OG ETIOPISK SKOLEKULTUR

Transkript:

Landskab som omdrejningspunkt for billedkunst undervisning Indholdsfortegnelse OPGAVEFORMULERING 2 LANDSKABSBILLEDER 2 UNDERVISNINGSFORLØBET LANDSKAB 5 EGNE LANDSKABSBILLEDER 6 UNDERVISNINGSFORLØBET I FORHOLD TIL EGNE LANDSKABER 8 FORLØBET ER INSPIRERET AF 9 1

Opgaveformulering Læs artiklen skrevet af Kirsten om landskab i billedkunstundervisning ( lagt i landskabsmappen) Indsæt 5-10 eksempler på landskab, som du vil anvende i en undervisningssammenhæng ud fra et fælles emne Landskab. Indsæt nogle af dine egne iagttagelsesskildringer af landskab (tegning og foto) Giv et bud på en eller to opgaver og begrund fagdidaktisk, hvad (hvordan) kan udvikles under brugen af genren landskab i billedkunstundervisning., set ud fra kap 8 i bogen Visuel Kulturpædagogik? Landskabsbilleder Van Gogh 2

Michael Ancher Emil Nolde 3

Friedensreich Hundertwasser 4

Undervisningsforløbet Landskab Med udgangspunkt i en række inspirerende og farverige landskabsmalerier (ovenfor) skal 4. Klasse ud i naturen (i nærheden af skolen) og illustrere det samme landskab af flere omgange. Eleverne skal udvælge sig et sted i landskabet, hvor de finder farverne ekstra markante. Forud for udflugterne er der på klassen blevet diskuteret hvilke stemninger og følelser ovenforstående landskabsfotos udtrykker, eller vækker i betragteren. Desuden er der blevet arbejdet med kendskabet til komplimenter- farver, kold/varm farvekontrast og effekten af disse (forenklede fællesmål: tegning og grafik). Nedenfor er en beskrivelse af landskabsforløbets 4 udflugter med dertilhørende opgave:! Klassen medtager på første tur A5 akvarelblokke, pensler og akvarelfarve. Her skal de gengive det landskab de har valgt med akvarel og gerne mange skitser (og mindst 2) inden turen tilbage til skolen. (første udflugt kan sættes ift. Emil Noldes landskabsmaleri)! Næste undervisningsgang går klassen igen ud til stedet, denne gang med A5 blok og farveblyanter. Nu gengives landskabet endnu engang, men da materialet er anderledes vil billederne blive mere detaljerede og vil med stor sandsynlighed tage længere tid at tegne. Her skal de igen lave mindst 2 tegninger / skitser.! Tredje gang klassen drager ud til landskabet forventes de at sætte landskabet i forhold til dem selv, og der er frit spil for at tillægge landskabet personlige elementer (som f.eks. ansigtet i Friedensreich Hundertwassers landskab på forrige side, Van Goghs himmel eller som mit eget billede på forsiden som er udsigten fra min gamle lejlighed + sindstilstand).! På fjerde og sidste tur til landskabet, skal eleverne samle ting, ind de syntes beskriver stemningen eller kvaliteten i landskabet. Når de vender tilbage til klasselokalet laver hver elev et relief i træ, hvor de anvender et akvarelmaleri til baggrund, anvender dele af farveblyant- billedet som forgrund og fastlimer de forskellige elementer de har fundet i landskabet. De kan desuden tilføje personlige elementer i relieffet eller knytte en titel til relieffet som siger noget personligt om dem. Trærelieffet bliver et lille alter over det landskab de har arbejdet med. Hensigten med forløbets progression er, at eleverne stifter bekendtskab med landskabet i flere lag. Første gang bliver det, på grund af materialevalget, farverne der bliver fokus. Anden gang bliver eleverne dus med enkeltelementer i landskabet. 5

På tredje udflugt får eleverne frit spil, men kravet er at de skal sætte landskabet i forhold til dem selv. Fordi de har arbejdet med landskabet igennem de øvrige to faser, kan den tredje (personlige) fase bliver mere bevidst og forhåbentlig også mere kritisk i forhold til farvevalg, materialer og hvilke elementer der medtages. Den sidste og fjerde udflugt med det efterfølgende arbejde med relieffet samler de forskellige oplevelser af landskabet og giver dem eraringer med at gengive tredimensionelt. Arbejdet med de forskellige skildringer af samme landskab har karakter af at skulle eksperimentere indenfor temaet, som det står skrevet i forenklede fællesmål for 3-5: eleven kan eksperimentere med og udtrykke sig i billeder med vægt på tematisering. Man kunne udvide eller ændre forløbet ved at de skulle male samme sted efter hukommelsen, male og gengive samme sted i andre slags vejr, male oplevelsen af at være på stedet, tage fotos af landskabet og bruge i en collage eller i relieffet. Egne landskabsbilleder Ovenfor: Bouddhanath stupa i Kathmandu, 2004. Nedenfor: Nepali kiosk, Kathmandu 2004 6

Ovenfor: Bygningshjørne, Århus. 2007. Nedenfor: Udsigt over Steinerskolen Århus, 2015 7

Undervisningsforløbet i forhold til egne landskaber Buddhanath Stupa skitsen og tagene over Rudolf Steinerskolen i Århus er forsøg på nøjagtig gengivelse. Buddhanath Stupa skitsen er tegnet med henblik på at huske stemningen på stedet og indsnuse livet der, som tanken også er på udflugt 2 i undervisningsforløbet; hvor eleverne skal gengive landskabet med farveblyanter. Skitsen over Steinerskolens tage er tegnet i min praktik, i min undervisning af 12. klasse da emnet var arkitektur. Her er det udelukkende nøjagtighed der har været målet. Coca Cola tegningen og Perspektivet er uklart på side 7 er begge tegninger der har fået tilføjet noget personligt. Coca Cola skitsen er mere et billede på Nepal end en faktisk kiosk og skitsen fra Århus har, pga. teksten der svæver over tagene, fået et reflekterende præg. Tekst i tilknytning til tegningen giver noget, som også kunne være fint at bruge i en undervisningssammenhæng blot for at eleverne skulle øve sig i at sætte deres tegninger i tilknytning til noget andet end det skitsen eller tegningen forestiller. 8

Forløbet er inspireret af Andersen, Kirsten Bak. (2009). Landskabet som undervisningssted. Billedpædagogisk tidsskrift nr. 2 Buhl, M., & Flensborg, I. (2011). Visuel Kulturpædagogik. København: Hans Reitzels Forlag. Forenklede fællesmål for billedkunst: http://www.emu.dk/omraade/gsk- lærer/ffm/billedkunst/3-5- klasse/billedfremstilling 9