På dansk: At være anderledes, flugtbilist, flygtning, samvittighed Fag: Tysk Målgruppe: 9.-10. klasse



Relaterede dokumenter
Amoklove. Pædagogisk vejledning Temaer: Kærlighed, forelskelse, ungdom Themen auf Deutsch: Liebe, verliebt sein, jung sein

Vejledningens indhold har en varighed af ca. 4-6 lektioner afhængigt af valg af opgaver/aktiviteter.

Anderssein. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse lektioner

Soul Kitchen Die Bruderbeziehung

Minigrammatik. Oversigter fra tysk.gyldendal.dk

Ein großes Talent. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. 9. klasse. 12 lektioner

Årsplan tysk 6. klasse

Der goldene Westen ÜBERSETZUNG AUFGABEN

Tierisch. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. Læringsmål og tegn på læring. Færdigheds / vidensmål. 7. klasse.

Sternzeichen. Niveau. Varighed. Forfatter. Om forløbet. Forslag til læringsmål og tegn på læring klasse lektioner.

Læringsmål Faglige aktiviteter Emne Tema Materialer Vise lytteforståelse

Tv-film, ZDF, , 42 min, med danske undertekster.

Der große Wurf. Om forløbet. Niveau. Varighed. 6. klasse lektioner

Eleven kan sammenligne eksempler på tysksproget kultur og egen kultur. Kompetenceområdet kultur og samfund omfatter to færdigheds- og vidensområder:

Made in Germany. Eleverne kan bruge forløbets tekster og links som pensum ellers synopsis tekster samt ordforrådsskattekiste udover Mein Wörterbuch.

Schule - na klar! Om forløbet. Niveau. Varighed klasse lektioner

LGVT Lesegeschwindigkeits und -verständnistest 10.Klasse

Årsplan tysk 8.klasse

Märchen. Om forløbet. Niveau. Varighed. 8. klasse. 8 lektioner

Liebe und Gefühle. Forløbet tager udgangspunkt i det sprog unge benytter sig af i Tyskland i dag. Det gælder både det talte sprog og det skrevne.

Eleven kan interviewe en kammerat om hans/hendes sommerferieaktiviteter.

Franzi hat Geburtstag

Der Sprung 4, Kap 1. Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Hundefutter. Om forløbet. Niveau. Varighed. 9. klasse. 10 lektioner

Præsentation af opgaven Tysk fortsættera hhx

aktiviteter Ordlege. Læsning, oplæsning og oversættelser af tysksprogede tekster. Gruppearbejde. Samtaler og diskussion.

Der Nordschleswiger. Wir lieben Fußball. Paulina(14) aus Ghana

aktiviteter Ordlege. Læsning, oplæsning og oversættelser af tysksprogede tekster. Gruppearbejde. Samtaler og diskussion. ITinddragelse (ordbøger).

Årsplan for 9. klasse Tysk

Ab in den Skiurlaub. Om forløbet. Niveau. Varighed. 5. klasse lektioner

Zwischen Welten. Ideer til undervisningen. Pædagogisk vejledning

Årsplan for 5.K i tysk Skoleåret 2016/2017

Neonweiß. Kopiark 28. Die Jahreszeiten

Das Unheimliche. Motivationen for netop dette emne

Årsplan 2015/2016 Hold: 9.årgang Fag: tysk Lærer: sarah

Årsplan for 6. klasse i tysk Skoleåret 2016/2017

Ein Kuscheltier. Om forløbet. Niveau 5. klasse. Varighed 3-4 lektioner

Tema: Das Wetter Fag: Tysk Målgruppe: klasse Titel: Das Wetter Vejledning Lærer/elev

Årsplan for faget tysk i 9.kl. skoleåret

Screening i tysk. Navn: Kasus Maskulinum Femininum Neutrum Pluralis. das Kind. einem Kind. - dem Mann. dem Kind

Tysk undervisningsplan 9. klassetrin Årsplan 2015 & 2016

Sprogtilegnelse: Være bevidste om lyttestrategier, herunder lytte efter hovedindhold eller lytte efter væsentlige detaljer

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Lübecker Weihnachtsmarkt

Årsplan tysk GQ/HØP 1617

LOLA RENNT. Et undervisningsforløb til film og bog. Lærervejledning

Der Sprung! Fünfte Klasse Kapitel 1, Hallo

Zivilcourage. Om forløbet. Forfatter. Niveau. Varighed. Lisebet Svanøe klasse. 3-5 lektioner

Undervisningsbeskrivelse

Der Sprung! 1 Neue Ausgabe, 6. Klasse Kapitel 1 Neu in der Klasse

Årsplan for Tysk i 8. klasse for skoleåret

Fagformål for faget tysk

Fransk - 2. fremmedsprog Færdigheds- og vidensmål (efter 7. klassetrin)

Tysk (2. fremmedsprog)

Mindehøjtidelighed Søgaard Lejren i anledning af 75 året for Danmarks besættelse. 9. april 2015.

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. 1 Jeg kan forstå hovedindholdet af talt tysk om personbeskrivelser.

Tysk 7. klasse. Årsplan for tysk i 7. klasse

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Parvaneh. Forløbsvejledning. Varighed. Om forløbet. Af Larissa Rieber Darrell. 10 lektioner

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Eleven kan præsentere en rejse i en brochure fra et rejsebureau, som de selv udarbejder.

Thema 5: Mein Lieblingstier

ÅRSPLAN 2014/2015 TYSK 10.klasse UGE EMNE MÅL MATERIALER 34-40

Side 1 af 12. Undervisningsbeskrivelse. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Termin August 2014 Maj 2016.

Faglig relevans/kompetenceområder

Undervisningsbeskrivelse. Liebe und Freundschaft. Das dritte Reich Verantwortung und Schuld. Ost-Westdeutschland. Titel 9. Titel 10.

Periodemål klasse

Tysk - 2. fremmedsprog Kompetencemål

aktiviteter Sport Kryds og tværs opgaver med udgangspunkt i læste tekster. Skriftlig oversættelse. Rollespil

Årsplan. Mundtlig kommunikation. Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik.

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Dansk som andetsprog - Supplerende undervisning

Das Traumtor. Om forløbet. Oversigt over forløbet. Niveau. Varighed. 6. klasse. 6-8 lektioner

Selvevaluering Bifrost Tysk - 7. klasse

Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Fokus-læringsmål

Feuer auf dem Zeltplatz

A Guten Tag. Færdighedsmål/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Læse tekster om forskellige ferieformer. Skrive deres egen feriefortælling: Aflevering opgaver -200 ord

Den nye mundtlige eksamensform

Årsplan - TYSK - 8/9 kl. - Skoleåret 2018/ Oure Friskole. Marina Andersen

Undervisningsbeskrivelse

Der erste Schultag

Undervisningsbeskrivelse

Der, die, Deutsch. Grammatik & strategibog. Uddrag fra. Oversigter til brug ved de skriftlige prøver i tysk.

Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Prøve 10. klasse i tysk UCV 2016 / 17

Ansøgning Reference Brev

Undervisningsbeskrivelse

Mit den Steinen vorsichtig umgehen, da vor allem die Ecken und Kanten der Specksteine sehr spröde sind.

Hanna Cohen s Holy Communion

1. forløb 2. forløb 3. forløb 4. forløb. Skriftlig kommunikation Eleven kan kommunikere på tysk skriftligt i et forståeligt og sammenhængend e sprog.

TYSK NIVEAU: E. DATO 10. marts 2015 INDHOLD

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan tysk GQ/HØP 1718

Niveau. Varighed. Forfatter. Om forløbet. Faglige mål. Das neue Outfit. 5./6. klasse lektioner. Martje Moseler

FIP-kursus i tysk. Workshop med fokus på den kommende skriftlige prøve

Transkript:

Fahrerflucht Temaer: Anders sein, Fahrerflucht, Flüchtling, Schuld, Gewissen På dansk: At være anderledes, flugtbilist, flygtning, samvittighed Fag: Tysk Målgruppe: 9.-10. klasse Data om tv-udsendelsen: Udgiver: SVT2 Udgivelsesår: 2012 ID nr.: TV0000020442 TV Dato: 23-01-2012 Spilletid: 11 min Den pædagogiske vejledning indeholder før, under og efteropgaver samt diskussionsspørgsmål og andre ideer og forslag til arbejdet med kortfilmen. Billedet er et stillbillede fra tv-udsendelsen Side 1 af 5

Læringsmål Mundtlig Kommunikation Lytning: Eleven kan forstå, hvilke holdninger og stemninger hovedpersonen i kortfilmen giver udtryk for Samtale: Eleven kan udveksle hovedpersonens og egne holdninger Skriftlig kommunikation Læsning: Eleven kan læse og forstå hovedparten af de skrevne replikker Skrivning: Eleven kan skriftligt besvare stillede spørgsmål i et enkelt sprog Tekster og medier: Eleven har viden om sprogets funktion i forskellige situationer i kortfilmen Kultur og samfund Kulturforståelse: Eleven har viden om og kan beskrive sociale forhold i forskellige tysksprogede kulturer Eleven kan afgøre, hvilken kontekst replikkerne foregår i. Sprogligt fokus Eleven har viden om og kan finde og forstå replikker, hvor modalverber er anvendt Eleven kan anvende modalverber i andre sammenhænge Tegn på læring kan f.eks. være: Niveau 2: Eleven giver udtryk for, hvor samtalerne foregår, hvem der taler sammen, og hvad hovedindholdet i samtalen er. Eleven kender betydningen af modalverberne dürfen og müssen Niveau 3: Eleven angiver, hvor samtalerne foregår, hvem der taler sammen, om hvad og i hvilken anledning, der tales. Eleven kan anvende modalverberne dürfen og müssen i andre sammenhænge Find selv andre tegn på læring hos dine elever- enten individuelt eller gruppevis. Idéer til undervisningen Vor dem Sehen Arbejd med begrebet Fahrerflucht og bed eleverne i mindre grupper brainstorme over, hvad en kortfilm på 11 minutter med titlen Fahrerflucht måske vil indeholde. (Brug digitale mind map værktøjer). Saml efterfølgende gruppernes bud på filmens indhold. Selvfølgelig skal overskrifterne være på tysk Arbejd videre i grupperne med spørgsmålene: Side 2 af 5

- Warum gibt s Fahrerflucht? Schreibt Vorschläge! - Welche Folgen kann Fahrerflucht haben? Schreibt Vorschläge! Ordkendskab. Slå nedenstående ord op, læs og hør hinanden i ordene. Lav sætninger med nogle af ordene. Sæt evt. selv andre ord fra filmen på listen. die Wange es tut weh der Zettel geschleppt (af schleppen) ein Komilitone die Anzeige zurückziehen schlimmer (af schlimm) ich rede oder nur gelogen ich sehe ihn an er lächelt die Vorstadt in seiner Heimat er erzählt Lav en wordle med ordene http://www.wordle.net/ Eller en Tagxedo http://www.tagxedo.com/ Side 3 af 5

Se hele filmen og diskuter kort på dansk filmens virkemidler. (sort/hvid, stillbilleder, nærbilleder m.v.) Nach dem Sehen Filmen kan inddeles i afsnit. Se afsnittene enkeltvis, stop efter hvert afsnit og lad eleverne give afsnittene en passende overskrift. Tilføj vigtige ord og vendinger i kolonne tre: Zeit Überschrift Wichtige Wörter und Ausdrücke 1. 00:00 01:34 2. 01:34 02:34 3. 02:34 03:36 4. 03:36 03:55 5. 03:55 04:56 6. 04:56 05:59 7. 05:59 06.43 8. 06:43 07:48 9. 08:15 09:16 10 09:16 11:00 Diskussionsspørgsmål til filmen Der er mange relevante spørgsmål at diskutere i forhold til kortfilmen og de temaer, den indeholder. For at få så mange elever aktiveret med at tale som muligt, er det en god idé at lade eleverne arbejde mundtligt med spørgsmålene i mindre grupper eller to og to. Bed dem efterfølgende notere korte svar. Lav gerne flere spørgsmål. Brug evt. efterfølgende spørgsmålene i CL-strukturen Quiz und tausch 1. Was ist mit dem jungen Mädchen passiert? 2. Welches Körperteil ist verletzt? 3. Welchen Beruf hat das Mädchen? 4. Wie heiβt der Mann? 5. Welche Bedeutung hat das Instrument für das Mädchen? 6. Warum besucht das Mädchen den Mann? 7. Was hat das Mädchen in der Vorstadt erfahren? 8. Was will der Film, deiner Meinung nach, weiterbringen? Zum Diskutieren Das junge Mädchen sagt: Man darf ein Kind nicht schlagen Man darf einen Behinderten nicht anschreien, wenn er Seiten aus unserem Lieblingsbuch reiβt. Man darf einem Ausländer nicht sagen, er soll doch gehen, wenn es ihm nicht gefällt. - Was für ein Dilemma hat das junge Mädchen? Side 4 af 5

- Was hättest DU getan? Sprogligt fokus Det er oplagt at arbejde med modalverber I forbindelse med kortfilmen. Især forskellen på müssen og dürfen fremgår i mange situationer i løbet af visningen. Efter en grundig gennemgang af modalverbernes betydning og bøjning med efterfølgende små grammatiske opgaver, kan man lade eleverne gå på jagt efter replikker i kortfilmen, hvor der er anvendt modalverber. Lad dem efterfølgende oversætte sætningerne til dansk. Supplerende materialer Følgende er forslag til supplerende materialer, der evt. kan lånes på dit lokale CFU: - Kortfilmen/mediepakken Ruserne -på tysk Reusenheben. Kortfilmen, som bygger på Wolfdietrich Schnurres novelle af samme navn, handler ligeledes om forbrydelse og samvittighed. - Kortfilmen/mediepakken Schwarzfahrer er et andet bud på et supplerende materiale, der handler om etnicitet og den måde, vi behandler hinanden som medmennesker. Side 5 af 5