Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Relaterede dokumenter
At en film er humoristisk betyder, at den er sjov og måske lidt fjollet eller skør. Ulvene og fårene i filmen kan snakke.

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Du skal se en film om emnet familie o. Drengen i kufferten

Safari Europa Ræv Safari Europa Hugorm Safari Europa Pindsvin

Du skal se to film. o De Fantastiske 3 o Orla Frøsnapper. Du skal lære

Klassekabalen: Lejrskole Bror, min bror

Du skal se en film med en god historie: Elefantens cykel

Skriv de ord, du kan se på billederne:

Du skal se en film om en gris, der har en stor drøm. Den lille gris flyver

Du skal se en film om en familie: Det lille lam. Hvem er med i din familie? Tegn din familie:

Hvad ved jeg om fantasy? Tænk dig godt om. Kig på skemaet. Kig i bogen. Skriv eller tegn alt, hvad du ved om fantasy.

Opgaveskyen.dk Opgavesæt nr. 1. Dansk 4. Klassetrin

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Undervisningsforløb til Randulf Af Rie Borre, Læsekonsulent i Dit Læsekompagni og læsevejleder i Hvidovre Kommune

LURE BOG FOR TOSPROGEDE

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Titlen. Diamanthulen

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Fabulous Fiction gennemførelsen

KAPTAJNEN I BLOMMETRÆET Bodil Bredsdorff

Anja Qvist GANG I. grammatik. med CL. Cooperative Learning. Dansk 5. klasse Elevhæfte

Årsplan for danskundervisning på Den Skandinaviske Skole I Maputo April, Maj, Juni 2015

Christina Helleshøj Louise Breivik Emmering Hanna Niemann LÆS VERDEN LÆRERVEJLEDNING. Alfabeta

FORLØ B 1 s ide 1 Elefantens cykel

Opgaver. Europa. Før du læser. Kig på forsiden. Fortæl om, hvad du kan se på billedet. Bogens titel. Forfatter. Forlag

Junior. A-klassen 2009/10. Undervisningsplan for uge: Emne: Dansk med udgangspunkt i HC Andersens Store Claus og Lille Claus

Opgaveskyen.dk. Kunsteventyr og folkeeventyr. Navn: Klasse:

1. Hvordan tror du huset ser ud udenpå.

AKTANTMODELLEN. Modellen er til pas skematisk, så det bliver lettere at overskue. PRØV DEN!!

16. december (3-4år)

Snak om filmens begyndelse. Prøv at læse teksten herunder og se, om I forstår de ord, som er streget under.

UU længere forløb. Planlægning af tema Fag: UU Klasse: 4.b

Forår. 1. Medbring eller find et tegn på forår. Du kan finde det i haven, skoven, stranden eller hjemme.

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Årsplan for dansk 3.-4.klasse

Den største oplevelse et menneske kan have, er mysteriets Albert Einstein

H.C. Andersens virkelige verden

Jagten på Allergien Aktiviteter til fagsider

Opgaver. Spejder. Før du læser. Kig på forsiden. Fortæl om, hvad du kan se på billedet. Bogens titel. Forfatter. Forlag

Kender jeg Halfdan Rasmussen?

5. Retorik; skrive taler, hvor man inddrager argumentation og de forskellige appelformer.

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog. Indskoling.

Forløbet slutter med en fælles CL-aktivitet, hvor der er fokus på bøgernes fælles tema.

Adgang til Stavevejen Computerprogrammet Stavevejen 2 findes på Stavevejens hjemmeside der har adressen

Gode ideer til oplæsning. Ishøj Kommune 1

Undervisningsmateriale til indskolingen

Skoene fortæller. Færdigheds- og vidensmål. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Plot 3, kapitel 1. Side FREMSTILLING

Opgaver: Mikkel Hansen. 2. I faktaboksen på side 5 er der indsat en kode. Hvad kaldes sådan en kode? Hvordan virker koden?

LITTERATURFORLØB klasse

Kan skabe ro og tryghed. Kan skabe fællesskab. Fjerner unødvendig støj på linjen. Opstart og afslutning på dagen. Tydelige regler og krav

Den største oplevelse et menneske kan have, er mysteriets

Den dag mit sovedyr blev væk

Læsning og skrivning i 3. og 4. klasse

INTET Janne Teller SPØRGSMÅL TIL HELE ROMANEN FORTÆLLER: BUNKEN AF BETYDNING:

Lærervejledning til 7. klasses forløb.

Afrika FØR JEG LÆSER BOGEN. Fakta om bogen. Fotos Tegninger Kort Tabeller Grafer Tidslinjer Skemaer Tekstbokse. Andet: Titel.

Dansk som andetsprog G

Nivemaskinen. af Anita Krumbach & Cato Thau-Jensen. Pædagogisk vejledning. Høst & Søn 2017

Bent Haller Wildsvin Opgaver Personkarakteristik - Sprog - Symbolik - Temaer - Genre

LITTERATURFORLØB klasse

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Dansk som andetsprog G

Intro. Kompetenceområde: Læsning Finde tekst. Eleven kan vælge en tekst ud fra et mindre udvalg. Tekstforståelse

Muldvarpen og regnormen Hvem er sød?

Det da løgn. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Færdigheds- og vidensmål. Plot 4, kapitel 1. Side FORTOLKNING

Der Sprung 2, Kapitel 1

En refleksionsøvelse om identitet og normer bl.a. med diskussion af en tegnefilm, der handler om at vokse op og være tro mod sig selv.

Sådan laver du en animationsfilm

Hvad ved jeg om eventyr?

Pædagogisk vejledning

I landet med den store ordfabrik

Der Sprung! Fünfte Klasse Kapitel 1, Hallo

INSPIRATIONSKOMPENDIE

Den kolde Krig FØR JEG LÆSER BOGEN. Fakta om bogen. Fotos Tegninger Kort Tabeller Grafer Tidslinjer Skemaer Tekstbokse. Andet: Titel.

Elevark. Line Line udtrykker, at der aldrig er nogen, der har talt med hende om hendes overvægt. Hvad tror du er grunden til det?

»Du skal ikke se væk,«siger Pia.»Gå hen til ham.«

GUIDE. for børn og deres voksne

Krageungen af Bodil Bredsdorff

Drageherren. Forløbet - generelt

Opgaver til Jagten på guldkruset Bind 1 af serien De magiske lys

Dansk 2. klasse årsplan 2018/2019

Titel: Blæsten har så travlt i dag. Tema: Rim og remser Fag: Dansk Målgruppe: Indskoling

Forår. 1. Medbring eller find et tegn på forår. Du kan finde det i haven, skoven, stranden eller hjemme.

Læsning og skrivning i 3. og 4. klasse

Fag: Dansk, samfundsfag & sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab

Ordforrådstilegnelse i fremmedsprog. CFU Hjørring

Hvad er en gruppe, og hvorfor er det vigtigt at være en del af gruppen?

Mål for læringsforløb Dansk efter 2. klasse

Registreringsskema 3-årige børn

Alex. Og den hemmelige skat. Navn: Klasse: Ordklasser 3. klassetrin

4. Berettermodellen:

buster Vild med film 2018 side 1 af 5 Vild med film 2018 Fantastiske fantasy! Lær fantasygenren at kende og at anmelde fantasy-film Elevark

DRENGEN BAGLÆNS. der. gik. Et touch værd! Undervisnings-e-bog

Boris the Acrobat. Historien handler altså om at turde, at bliver bedre til noget, om venskaber og at være anderledes.

Krageungen af Bodil Bredsdorff

Titel. Forfatter. Hvad forestiller forsidebilledet? Hvad fortæller bagsideteksten om bogen?

Opfølgningsskema. Løbende opfølgning i dansk som andetsprog supplerende. Til løbende opfølgning på flere elever ad gangen TRIN

INTET Janne Teller SPØRGSMÅL TIL HELE ROMANEN FORTÆLLER: BUNKEN AF BETYDNING: Hvilken type fortæller er Agnes?

Transkript:

Du skal lære o o o o o At tale om, hvad der sker i filmen på dansk. At lytte godt efter, hvad der bliver sagt i filmen. At læse og forstå korte tekster om filmen på dansk. At skrive ord og sætninger om filmen på dansk. At tænke over, om der er noget, du ikke forstår og få hjælp. Fx ved at spørge eller slå op i en ordbog. Om filmen Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende. Der er ikke rigtige mennesker med i filmen. Alle personerne er tegnet og gjort levende i et computerprogram. De fleste animationsfilm i dag er lavet på en computer. I gamle dage blev de tegnet i hånden. Tal med eleverne om, at I skal se en film, der hedder Børnenes verden. Tal om målene for, hvad eleverne skal lære. Målene er meget overordnede. Du kan evt. lave individuelle læringsmål for hver elev eller vælge et eller to mål ud pr. elev, som de skal fokusere særligt på. Læs sammen den lille tekst om animationsfilm. Slå de markerede ord op på google translate eller på google billeder. Tal om, hvilke andre animationsfilm eleverne har set.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 2 Nøgleord: Nøgleord: Børn krig konflikt by skov angribe fred 1. Læs om filmen Resume Du skal se en film om en konflikt mellem piger og drenge. Historien foregår et sted, der hedder Børnenes verden. Der bor kun børn ingen voksne. Drengene bor i byen. Pigerne bor i skoven. Drengene og pigerne har været i krig med hinanden i mange år. En dag angriber pigerne drengenes by. De skyder med pile. Pigen Sofie bliver såret. Hun gemmer sig i drengenes by. Drengen Albert finder hende. Han hjælper hende med at flygte. Sofie og Albert bliver venner. Men de er begge to i fare. For drengene vil finde pigernes skov og brænde den ned. Mon Albert og Sofie kan stoppe krigen og sørge for, at der bliver fred i Børnenes verden? 1. Tal om nøgleordenes betydning. Oversæt dem evt. til elevernes modersmål i fællesskab eller bed eleverne gøre det i modersmålspar. Læs det korte resume i fællesskab. Fortæl eleverne, at et resume fortæller, hvad filmen handler om. Lad eleverne strege ord under, de ikke forstår. Træn evt. elevernes udtale ved at lade dem læse resumeet højt for klassen.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 3 2. Gæt hvad filmen ender med??? Skriv stikord: 3. Filmen er fantastisk Hjælpeord: Fantasi overnaturlig magi uvirkelig 2. Eleverne skal i par gætte på, hvad de tror, filmen ender med. De kan skrive stikord i tekstfeltet. 3. Tal om filmens genre. Filmen er fantastisk, fordi den ikke foregår i en realistisk verden. Tal om billedet fra filmen. Hvilke tegn er der på, at filmen er fantastisk? Inddrag nøgleordene og de to nederste billeder som hjælp. Kender eleverne nogle fortællinger der er fantastiske (findes der fx kendte eventyr på deres modersmål?) Se herefter filmen med eleverne.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 4 1. Hvordan sluttede filmen? Skriv om slutningen her: Hjælpeord: Angribe skov brænde magi lys regn kys himlen stjerneskud 1. Tal om, hvad eleverne hæftede sig ved i filmen. Hvad havde eleverne gættet på, at filmen sluttede med, inden de så den? Havde nogen gættet rigtigt? Bed eleverne skrive sætninger om, hvad der skete i slutningen af filmen. Se evt. slutningen en ekstra gang for at understøtte elevernes hukommelse (15:00-21:16). Eleverne kan benytte hjælpeordene som støtte. Hvis de har adgang til en computer, kan de få yderligere hjælp ved at slå ordene op på deres modersmål fx på google translate.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 5 2. Undersøg et ord Forræder Ordet på mit modersmål Hvad betyder ordet? Ord, der betyder det samme Skriv en sætning med ordet: 2. Tal med eleverne om, at der var nogle svære ord i filmen. Forræder er et af dem. Saffi kalder Albert en forræder, fordi han hjælper Sofie. Se evt. klippet igen (9:18-10:15). Hvorfor siger Saffi sådan om Albert? I skal sammen undersøge ordet forræder. Kan I finde andre ord, der betyder det samme? Brug fx en synonymordbog på nettet. Eleverne skal med egne ord forklare ordet og skrive det på deres modersmål. Derefter skal de skrive det i en sætning.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 6 3. Personkarakteristik Albert Hvordan ser Albert ud? Hvad tænker Albert? Hvad vil Albert? Hjælpeord: Lille tynd brun bange god hjælpe forelsket flygte fred 3. Tal med eleverne om personkarakteristik. Når man laver en personkarakteristik, beskriver man en karakters udseende, egenskaber, følelser og ønsker. Tal sammen om, hvad man kan sige om Albert. Lad herefter eleverne skrive individuelt eller to og to om Albert i tekstboksene. Benyt evt. ordkortene om egenskaber, social adfærd, tillægsord og udsagnsord som du finder på forsiden til materialet. Ordkortene kan printes ud og benyttes til fx cooperativ learning øvelser og repetitionsøvelser.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 7 4. Handling Klip billederne ud.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 8

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 9 4. Lad eleverne være sammen to og to. Bed dem først klippe billederne ud. De skal herefter lave en opgave. Elev A vælger et billede (uden at fortælle elev B hvilket). Elev A skal forsøge at beskrive billedet så præcist som muligt for elev B. Elev B skal gætte, hvilket billede elev A tænker på. Herefter bytter de. Når eleverne har beskrevet 3 billeder hver, skal de forsøge at lægge billederne op i rigtig rækkefølge, så de viser handlingen. De kan lime billederne op på et stykke pap og blive enige om, hvad der skal stå under billederne.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 10 5. Fortællingen s opbygning Start Vendepunkt Klimaks og slutning 5. Tal med eleverne om en fortællings opbygning. En fortælling har altid en start, midte og slutning. I midten sker der tit noget vigtigt for hovedpersonen et vendepunkt, der ændrer historien og skaber konsekvenser for hovedpersonen. Det mest spændende i filmen sker som regel lige før slutningen. Slutningen kan være god eller trist. Tal sammen om, hvad der skete i filmens start, vendepunkt og klimaks. Lad eleverne skrive stikord i tekstboksene. Brug billederne som støtte, hvis eleverne ikke kan huske handlingen.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 11 6. Puslesætninger Vi er i børnenes verden. Men ingen har set et barn falde i mange år. Det er en verden, hvor der kun lever børn. Og siden har pigerne prøvet at skaffe byen tilbage. Det siges, at børnene falder ned fra himlen, når de fødes. Engang for længe siden byggede pigerne og drengene en by sammen. Men pludselig blev de uvenner. Og drengene jagede pigerne ud af byen til de mørke, fjerne skove. 7. Skriv substantiver. En dreng 6. Lyt til introen (1:17-2:00). Fortæl eleverne, at de skal lytte grundigt efter. Lad dem klippe sætningerne ud og lægge dem i rigtig rækkefølge. Det kan være nødvendigt at lytte til klippet flere gange. Lad til sidst eleverne læse teksten op for hinanden to og to. 7. Forklar eleverne, at substantiver (navneord) er alle de ord, man kan tælle og sætte en eller et foran. Lad dem skrive de substantiver, de kan finde på billedet, ind i skemaet.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 12 8. Fælleskøn og intetkøn Dreng Øje 9. Bøj substantiver. En dreng drengen Flere drenge Alle drengene 8. Tal sammen om, hvilke substantiver eleverne fandt på billedet på forrige side. Forklar eleverne, at der er to grupper af substantiver (fælleskøn og intetkøn). Ved fælleskøn sætter man en foran ordet. Ved intetkøn sætter man et foran ordet. Lad eleverne slå de ord, de skrev i opgave 7, op i en ordbog for at tjekke, om det er fælleskøn eller intetkøn. Bed dem skrive ordene igen i den rigtige boks. Udvælg nogle af ordene og bøj dem sammen på tavlen. Fx en sten, stenen, flere sten, alle stenene. Lad eleverne udfylde skemaet med navneord alene eller i par. Husk at tale med eleverne om, at nogle ord driller, når man bøjer dem. Fx ved at de skifter vokal. Vis evt. eleverne, hvordan man i en ordbog kan se, hvordan ordene bøjes.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 13 9. Find verber Kig! At kigge Jeg kigger Jeg kiggede Jeg har kigget Kiggende At løbe Jeg fangede 9. Tal om, hvad verber (udsagnsord) er. Det er de ord, der beskriver, noget ting eller personer kan gøre. Find sammen nogle eksempler på verber. Se derefter filmklippet, hvor Sofie bliver fanget af drengene (9:15-10:15). Lad eleverne skrive ned, hvor mange verber de kan finde i klippet. Eleverne kan bøje verberne i skemaet.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 14 10. Spørgsmål På dansk kan man stille spørgsmål på flere måder. V (verbal) S (subjekt) O (objekt) Brænder drengen Skoven? Hvordan stiller du spørgsmål på dit modersmål? V (verbal) S (subjekt) O (objekt) 10. Eleverne skal lære om sætningskonstruktioner ved spørgsmål. Dansk er et såkaldt SVO-sprog (subjekt-verbal-objekt). Men ved spørgende sætninger ændres strukturen til VSO. Start med at skrive en almindelig SVO-sætning op på tavlen, fx pigen skyder pilen. Lav derefter sætningsstrukturen om, så ordene danner et spørgsmål ( Skyder pigen pilen? ). Lav pile mellem de to sætningers verbal og subjekt for at visualisere for eleverne, at de bytter plads. Lad eleverne skrive flere spørgsmål i tekstboksene. Bed herefter eleverne oversætte to af deres spørgsmål til deres modersmål, og overveje hvor subjekt, verbal og objekt skal stå. De kan skrive deres spørgsmål ind i skemaet og lave pile fra boksene med V-S-O hen til det sted, ordene står i sætningen. Tal om forskelle og ligheder mellem forskellige sprog. Lav evt. en opgørelse over hvor mange elever, der taler V-S-O sprog, S-O-V sprog og andre kombinationer.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 15 11. Spørgeord. Hvad Hvor Hvem Hvordan Hvorfor. Spørgeord V S O (verbal) (subjekt) (objekt) Hvor Bor Pigerne? Hvorfor brænder drengen skoven? 11. Forklar eleverne, at man også kan stille spørgsmål på dansk ved hjælp af spørgeord. Lad eleverne læse spørgeordene højt. Har elevernes modersmål også spørgeord? Når man stiller spørgsmål med spørgeord, bruger man samme sætningskonstruktion som ellers. Men man sætter spørgeordet først i sætningen. Lad eleverne formulere sætninger med spørgeord i par. I kan evt. bruge spørgsmålene til at lave en quiz i klassen.

DANSK SOM ANDETSPROG - UDSKOLING / SIDE 16 Jeg kan Tale på dansk om, hvad der sker i filmen. Lytte efter, hvad der bliver sagt i filmen. Forstå, hvad jeg læser om filmen. Skrive ord og sætninger om filmen på dansk. Tænke over, hvad jeg ikke forstår og få hjælp. Jeg lærte at: Det var let for mig at: Jeg skal træne: Eleverne skal tænke over, om de er blevet bedre til at tale, lytte, skrive og læse dansk gennem forløbet. De skal sætte kryds i den boks, der passer til deres nuværende niveau. Derefter skal de bladre tilbage gennem opgaverne og skrive det, de har lært, det der var let, og det de skal træne noget mere.