ÅRSPLAN HÅNDVÆRK OG DESIGN

Relaterede dokumenter
Håndværk og design Fælles Mål

Håndværk og design. Måloversigt

fase 1 Håndværk forarbejdning

Håndværk/Design 6. klasse årsplan 2018/2019

FAGPLAN for Håndværk og Design november 2018

Læseplan for faget håndværk og design

Læseplan for valgfaget produktudvikling og formgivning. 10. klasse

Læseplan for faget håndværk og design. Indledning Håndværk og design er et obligatorisk fag i Folkeskolen på klasse.

Konstruktion og design

Håndværk og design Faghæfte 2019

Håndværk og design KiU modul 2

Jeg vælger at planlægge et relativt traditionelt forløb, blot for at se, hvor det nye opstår.

Opdateret september Læseplan for valgfaget håndværk og design

Vejledning for valgfaget håndværk og design

Undervisningsplan for faget håndarbejde på Sdr. Vium Friskole

Håndværk og design Læseplan

URSUSFORLØB HÅNDVÆRK & DESIGN ESBJERG KOMMUNE 2018/2019

Undervisningsplan for faget sløjd på Sdr. Vium Friskole

UNDERVISNINGSPLAN FOR HÅNDVÆRK OG DESIGN 2015

Undervisningsplan for slutmål for Sløjd/håndarbejde

Velkommen hjem i Minecraft

Evalueringsopgaver & fokuspunkter for evaluering i faget Sløjd. Skoleafdelingen

INDLEDNING. Vi håber, at I får glæde af materialet.

Vejledning for faget håndværk og design

HÅNDVÆRK & DESIGN - et nyt fag

Lærervejledning Digital arkitekturtegning

Årsplan for håndarbejde & sløjd i 4. klasse

Årsplan for håndarbejde & håndarbejde i 5. klasse

FAGET BILTEX I 4. KLASSE PÅ SEJERGAARDSSKOLEN.

Erhvervsfagsbeskrivelse, linjer på EUD10 skoleåret 2016/17

INDLEDNING. Vi håber, at I får glæde af materialet.

Undervisningsplan for faget sløjd på Fredericia Friskole

Fælles mål: Matematik

Design: Eleven kan arbejde med enkle designprocesser knyttet til egen produktfremstilling

Årsplan Håndarbejde for 5 klasse. 2018/2019.

Stoledesign et undervisningsforløb i håndværk og design 5. klassetrin

VIA Læreruddannelse Læreruddannelsen i Aarhus Studieordning 2018

Håndværk og design, valgfag, kl. Lad os prøve det på egen krop!

I faget kunst inddrager vi, udover billedkunst som sådan også noget håndarbejde og sløjd.

Årsplanen er udarbejdet, så den følger kompetenceområderne fra klasse i overensstemmelse med Fælles Mål.

Læseplan for valgfaget teknolgiværksted. 10. klasse

efter instruktion, og eleven har viden om enkel hus. Eleven kan skitsere eller formulere enkle ideer inden for

Materielt Design klasse

Læreruddannelsen i Skive

Undervisningsplan for de praktisk-musiske fag

Vejledning til prøven i valgfaget håndværk og design

Årsplan for kreafag (her håndarbejde og billedkunst) i kl for skoleåret 2013/2014 på Herborg Friskole

Læreruddannelsen i Skive

Vejledning til folkeskolens prøver i valgfaget håndværk og design klasse

Fællesskab. din by. Lærervejledning. Formål. Udskoling

Fagformål. Færdigheds og vidensmål. Læseplan

BUSAKTIVITETER efterår 2015

Vejledning til folkeskolens prøver i valgfaget håndværk og design klasse

Billedkunst (valgfag) Fælles Mål

Læringsmål (Nedenstående læringsmål er blot nogle af de mål, opgaven udfylder)

Fagårsplan 2010/11. Fag: Håndarbejde Klasse: 5.a Lærer: MA. Fagområde/ emne. Periode Mål Relation til Fælles Mål

Prøver - Evaluering Undervisning

Sådan underviser du i designprocesser, kreativitet og innovation i valgfaget håndværk og design

Avnø udeskole og science

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Obligatoriske valgfag: 7. klasse /20

FÆLLES MÅL. Fokusområder i folkeskolen

Beton, et stærkt materiale

Undervisningsbeskrivelse

Der er givet bud på konkrete færdigheds- og vidensmål af processuel karakter, som direkte har relevans i de enkelte fag.

Arktisk teknologi C. 1. Fagets rolle

Bekendtgørelse om erhvervsuddannelsen til mediegrafiker

Og DeSIGn FAG. RYGSæK. DEn UNDERVISNINGSMATERIALE rum til at lære. Håndværk og design eller billedkunst DEN KULTURELLE RYGSÆK

Beskrivelse af titel 1: Produktudvikling. Undervisningsbeskrivelse

NYT FAG NYT INDHOLD HÅNDVÆRK & DESIGN

Håndværk, kunst og design

Undervisningsplan. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Oversigt over planlagte undervisningsforløb.

BYGGEBOXEN LÆR OM BYGGERI

BYGGEBOXEN LÆR OM BYGGERI

Undervisningsbeskrivelse

TEMA: DANSK OG ETIOPISK SKOLEKULTUR

Undervisningsbeskrivelse

Robotter med følelser

2) foretage beregninger i sammenhæng med det naturfaglige arbejde, 4) arbejde sikkerhedsmæssigt korrekt med udstyr og kemikalier,

Naturens spisekammer: Æbler hvordan gemmer vi sæsonens frugt?

Reventlow Lille Skole

Design en legeplads årgang 8-10 lektioner

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Indskoling. Arbejdsmarkedet

Iværksætter og 5. klasse idéudvikler; Beklædning med statements, som fremmer trivsel

Billedkunst. Status. Evaluering. Fagets formål

Preview af formularskabelon

Færdigheds- og vidensområder

Projekt Mythbusters: Grundforløb

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at:

Guide til samarbejde i team om læringsmålstyret undervisning

Eleverne lærer at måle puls samt at formidle, hvordan det føles at have KOL gennem en kort film på mobil eller tablet.

En rigtig håndværker.

Valgfag til dig, som snart skal i 7. klasse

Dansklærernes dag et læringsperspektiv

Rygsæk. den. Undervisningsmateriale rum til at lære. Håndværk og design eller billedkunst. Faaborg-Midtfyns Kulturelle Rygsæk

Skolefilmfestival - filmkonkurrence for elever i udskolingen

Og DeSIGn FAG. RYGSæK. DEn UNDERVISNINGSMATERIALE rum til at lære. Håndværk og design eller billedkunst DEN KULTURELLE RYGSÆK

Børn og Unge Center for Børn og Læring. Idekatalog vedr. Håndværk og Design i forbindelse med implementeringen af skolereformen

Find og brug informationer om uddannelser og job

Transkript:

ÅRSPLAN HÅNDVÆRK OG DESIGN Vi vil lægge os op af Fælles Mål der omfatter tre kompetenceområder: HÅNDVÆRKTØJ - FORARBEJDNING (Eleverne kan anvende værktøjer, redskaber og maskiner forsvarligt til forarbejdning af materialer) HÅNDVÆRK - MATERIALER (Eleverne kan forarbejde materialer i forhold til produktets form, funktion og udtryk) DESIGN (Eleverne kan arbejde med enkel designprocesser knyttet til egne produktfremstilling)

Inden for hvert kompetenceområde er der færdigheds- og vidensmål: HÅNDVÆRKTØJ FORARBEJDNING Håndværktøj og redskaber Vi arbejder med håndværktøj og redskab gennem forskellige værksteder (alternative fugleboliger ud af genbrugsmaterialer og træ, fra gammelt til nyt/genbrugstøj forandres til tasker og andet, fra gammelt og slidt til nyt/møbler og inventar får nyt design) Eleverne får mulighed for at afprøve hamre, save, saks, målebånd, knive m.m. igennem processen. Færdighedsmål: Eleven kan navngive og anvende grundlæggende håndværktøjer og redskaber Vidensmål: Eleven har viden om grundlæggende håndværktøjer og redskaber Færdighedsmål: Eleven kan vælge grundlæggende værktøjer og redskaber efter hensigt Vidensmål: Eleven har viden om grundlæggende håndværktøjers og redskabers anvendelsesmulighed Teknikker Vi arbejder med håndværksmæssige færdigheder og anvender grundlæggende teknikker, så eleverne bliver i stand til at forarbejde hårde og bløde materialer til det produkt som de har skitseret i det værksted de er tilknyttet. Ex. I 2016 alternative fugleboliger ud af genbrugsmaterialer og træ, fra gammelt til nyt/genbrugstøj forandres til tasker og andet, fra gammelt og slidt til nyt/møbler og inventar får nyt design. Færdighedsmål: Eleven kan navngive og anvende grundlæggende teknikker til forarbejdning af bløde og hårde materialer

Vidensmål: Eleven har viden om grundlæggende teknikker til forarbejdning af blæde og hårde materialer Færdighedsmål: Eleven kan beherske grundlæggende teknikker til bearbejdning af bløde og hårde materialer Vidensmål: Eleven har viden om grundlæggende teknikker til forarbejdning af bløde og hårde materialer ud fra hensigten med produktet Arbejdsformer Vi arbejder med at instruere via powerpoint præsentationer, eksempler på nettet, fysiske eksempler, samt via oplæg. Eleverne beskriver, illustrere, fotograferer eller laver anden form for dokumentation fra start til slut i processen, hvor såvel ide, produkt og arbejdsform vises. Færdighedsmål: Eleven kan læse og arbejde håndværksmæssigt efter instruktioner Vidensmål: Eleven har viden om arbejdsbeskrivelsers formål og struktur Fase2 Færdighedsmål: Eleven kan planlægge, beskrive og udføre enkle arbejdsprocesser Vidensmål: Eleven har viden om enkle håndværksmæssige arbejdsprocesser Maskiner Vi arbejder kun med tilladte maskiner og eleverne instrueres i korrekt brug af disse, så der oparbejdes en viden om hvad de forskellige maskiner kan. Ex. Symaskine og boremaskine. Fase1 Færdighedsmål: Eleven kan anvende tilladte maskiner Vidensmål: Eleven har viden om tilladte maskiner

Færdighedsmål: Eleven kan vælge mellem tilladte maskiner efter hensigt Vidensmål: Eleven har viden om tilladte maskiners anvendelsesmuligheder Sikkerhed Vi arbejder med sikkerhed ved at instruere eleverne i hvordan de færdes sikkert i værkstedet. De instrueres også i hvorledes de bruger værktøj, maskiner og materialer sikkert, så det er sikkert overfor dem selv og andre. Færdighedsmål: Eleven kan færdes sikkert i værkstederne Vidensmål: Eleven har viden om elementære sikkerhedsforanstaltninger og risikomomenter Færdighedsmål: Eleven kan arbejde sikkert Vidensmål: Eleven har viden om sikker brug af værktøjer, redskaber, maskiner og materialer HÅNDVÆRK- MARTERIALER Materialekendskab Vi arbejder med materialekendskab ved at tilbyde såvel hårde som bløde materialer. Eleverne skal gøre sig overvejelser om materialernes anvendelighed til deres produkt. Skal produktet kunne stå ude? Arbejder materialerne godt sammen? Hvordan er holdbarheden? Hvordan er materialet at formgive? M.m. Færdighedsmål: Eleven kan navngive bløde og hårde materialer Vidensmål: Eleven har viden om bløde og hårde materialer

Færdighedsmål: Eleven kan skelne mellem hårde og bløde materialers anvendelsesmuligheder Vidensmål: Eleven har viden om bløde og hårde materialers egenskaber Materialeforarbejdning Vi arbejder med materialeforarbejdning ved at instruere i materialets muligheder, samt lade eleverne eksperimenter, så de kan opbygge et erfaringsgrundlag om materialernes egenskaber, anvendelsesmuligheder og forarbejdningsmåder. Færdighedsmål: Eleven kan forarbejde bløde og hårde materialer efter instruktion Vidensmål: Eleven har viden om enkel materialeforarbejdning Færdighedsmål: Eleven kan selvstændigt forarbejde bløde og hårde materialer Vidensmål: Eleven har viden om materialers forarbejdningsmuligheder Materialekombination og udtryk Vi arbejder med materialekombination og udtryk ved at anvende genbrugsmaterialer og give den nyt liv. Dette gør vi ved at lade eleverne lave produkter indenfor 3 4 overordnede værksteder, hvor de allerede i idéfasen skal og i materialeudvælgelsen skal indtænke form, farve og produktet æstetiske udtryk. Færdighedsmål: Eleven kan kombinere materialer til et produktudtryk under instruktion Vidensmål: Eleven har viden om kombination af materialer Færdighedsmål: Eleven kan arbejde med produkters æstetisk udtryk

Vidensmål: Eleven har viden om formsprog og farvernes æstetiske udtryk DESIGN Ideudvikling Vi arbejder med ideudvikling indenfor givne rammer i form af værksted. Der arbejdes med inspiration gennem oplæg, via digitale medier og gennem procesorienteret inspirationsfase. Der skitseres, beskrives ideer, videndeles og gives feedback på flere niveauer. Færdighedsmål: Eleven kan skitsere eller formulere enkle ideer inden for givne rammer, herunder med digitale værktøjer Vidensmål: Eleven har viden om skitsers formål og struktur Færdighedsmål: Eleven kan udvikle ideer fra hverdagslivet, herunder med digitale værktøjer Vidensmål: Eleven har viden om brug af informations- og inspirationskilder Ideafprøvning Vi arbejder med ideafprøvning ved at lade eleverne afprøve og eksperimentere med forskellige teknikker og modeller inden de går i gang med fremstillingen af det endelige produkt. Der er også en drøftelsesfase hvor såvel underviser og holdkammerater kvalificerer og videreudvikler ideerne inden det endelig produkt fremstilles. Færdighedsmål: Eleven kan afprøve materialer og teknikker i konkrete sammenhænge Vidensmål: Eleven har viden om afprøvning af materialer og teknikker

Færdighedsmål: Eleven kan afprøve ideer i forhold til produkters form og funktion Vidensmål: Eleven har viden om ideafprøvning i designprocesser Produktrealisering Vi arbejder med produktrealisering i de forskellige værksted og har dagligt indlagt tid til sparring omkring de udfordring de møder undervejs i produktfremstillingen. Eleverne ændrer løbende i deres skitser og beskrivelser, samt tager foto gennem hele processen, så de kan tillære og træne en endnu mere hensigtsmæssig arbejdsgang. Færdighedsmål: Eleven kan fremstille egne enkle produkter efter oplæg Vidensmål: Eleven har viden om arbejdstilrettelæggelse Færdighedsmål: Eleven kan fremstille produkter efter egne ideer Vidensmål: Eleven har viden om funktion i relation til udførelsen af et produkt Evaluering Vi arbejder som tidligere beskrevet med løbende feedback og evaluering gennem hele processen. Vi afslutter forløbet med en messe, hvor produkterne og processen præsenteres for gæster og skolekammerater. Der anvendes elevfremstillede film, plancher, procesbeskrivelser og selve produktet ved denne afsluttende præsentation. Færdighedsmål: Eleven kan præsentere eget produkt, herunder med digitale værktøjer Vidensmål: Eleven har viden om præsentationsformer Færdighedsmål: Eleven kan evaluere egen designproces og eget produkt

Vidensmål: Eleven har viden om evaluering og vurdering af produktets værdi for andre