LÆRINGSMÅL CASE: CHOKOLADE-FABRIKKEN INDIVIDUEL TID:

Relaterede dokumenter
LÆRINGSMÅL CASE: ÅF OPGAVEN BESTÅR AF TRE DELE: BILAG INDIVIDUEL TID:

OPGAVEN BESTÅR AF FIRE DELE:

Mad nok til alle, 7.-9.kl.

Mad nok til alle, 7.-9.kl.

BIOLOGI. Mad nok til alle. Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Evolution

LÆRINGSMÅL CASE OPGAVEN BESTÅR AF TO DELE: INDIVIDUEL TID:

CASE. aarhusianere opdager de mange muligheder, som naturen i og omkring Aarhus byder på.

Forslag til indarbejdelse af kundeinvolvering i produktudviklingsforløb Dekorationsbrød og produktudvikling

Kemi, fordi? Lærervejledning: Fremstilling af creme

Matematik D. Almen voksenuddannelse. Skriftlig prøve. Torsdag den 6. december 2018 kl AVU181-MAT/D. (4 timer)

Madkundskab. ÅRSPLAN MADKUNDSKAB Kompetenceområdet Måltider og madkultur. Eksempler på læringsmål

BIOLOGI. Strålings indvirkning på organismers levevilkår. Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Evolution

Matematik FP9. Folkeskolens prøver. Prøven med hjælpemidler. Tirsdag den 4. december 2018 kl

Spørgetime. Først gennemgår jeg slagets gang, derefter tjekker vi tidsplanen, og så må I spørge om elektronik mm..

Tegn på læring til de 4 læringsmål

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

ØKOLOGI OG SUNDHED HVAD ER SUNDHED?

Valgfagskatalog Kok, 2. skoleperiode

Skriftligt samfundsfag

Tegninger ved skriftlig prøve i fysik A, htx

Preview af formularskabelon

Den nye fællesfaglige naturfagsprøve

PROJEKT X:IT Undervisningsvejledning til konkurrence for X. IT klasser

SUKKER FREMSTILLING FÆLLESFAGLIGT

Naturvidenskab, niveau G

Fremstillingsformer i historie

Find og brug informationer om uddannelser og job

Strålings indvirkning på levende organismers levevilkår, kl.

2 Eleven kan skelne mellem sanserne/ forskellige grundsmage, Smag og behag. konsistens og aroma (Del 1)

Formalia NF-projekt pa Svendborg Gymnasium og HF

ALMEN STUDIEFORBEREDELSE

Spørgsmå l og svår frå webinåret om ådministråtive forhold ved prøveåfholdelse

8:30-14:30 Sproglig udvikling Kort aktivitet Planlægning af undervisningsforløb Fremlæggelse af undervisningsforløb

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

Kostpolitik i Dagmargården

1. Danskforløb om argumenterende tekster

LÆRINGSMÅL Eleven kan demonstrere viden om sammenhænge mellem fortidsfortolkninger, nutidsforståelser og fremtidsforventninger.

Formativ brug af folkeskolens prøver årets resultater på landsplan Den skriftlige prøve i matematik med hjælpemidler, FP9 maj 2019

Naturens spisekammer: Æbler hvordan gemmer vi sæsonens frugt?

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN HVAD BESTEMMER EU?

AT august 2017 / MG

Alkohol set fra geografiske synsvinkler øl, vin og risvin. 1. Byg, vin og ris. Med disse opgaver kan du fordybe dig i:

Kommunikation og teknologi

Lærervejledning til OPFINDELSER

Infokløft. Beskrivelse. Faglige mål (i dette eksempel) Sproglige mål(i dette eksempel)

Prøveform og prøvebestemmelse

Information om større skriftlig opgave SSO køreplan 18/19

med selvvalgt problemstilling.

Naturvidenskab, niveau G

Workshop mål 0. årgang:

Ny rapport fra Fødevareøkonomisk Institut om danske forbrugeres opfattelse af tilsætningsstoffer og andre teknologier

TIPS OG TRICKS TIL PRÆSENTATION, FOTOGRAFERING OG MINI- UDSTILLING

Vi samler billeder og laver katalog/planche/novelle

De flerfaglige forløb på vej mod SRP (Elev-version)

Smagens Dag Smag med chokolade. Lærervejledning

DANSKERNE & MAGASINER

Årsplan for Biologi i 7. klasse 2018/2019

Eksamensprojekt for grundforløbet på Hotel- og Restaurantskolen

En overordnet god nyhed er, at Interflora fremover tilbyder 60 dages kredit på alle centrale indkøb fra PR Chokolade fra

TIL OPGAVESKRIVEREN. Før selve opgaveugen. Formål med opgaven.

Spørgeskema. Undersøgelse af vaner og holdninger

F-, E- og D-niveau. Et eksempel på en overordnet plan for engelsk i hovedforløbet - som inspiration til læreren.

SRO på MG, måj-juni 2015

Studieretningsopgaven stx Vejledning / Råd og vink Oktober 2014

maden måltider med matematisk opmærksomhed

DIO. Faglige mål for Studieområdet DIO (Det internationale område)

Matematik A. Højere handelseksamen. Mandag den 16. december 2013 kl hhx133-mat/a

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN NEJ TIL MAASTRICHT- TRAKTATEN

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

Ideer til sproglige aktiviteter.

Fysikrapport om vægtfylde med Den Talende Bog

Lørdag den 6. maj kl

MIN BY MIN LETBANE LÆRERVEJLEDNING KLASSE

Design af IT-medier. Skriftlig prøve 10. juni Alle skriftlige hjælpemidler er tilladt.

Metoder og struktur ved skriftligt arbejde i idræt.

AT-eksamensopgaven januar 2017 / MG & RO

Kursus Bygning, produkt og proces Konstruktion og bygninger 15. september Bygningskonstruktion: Koncept, system og detalje

Vejledning til Opgavesystem (lærer) I denne vejledning bliver du guidet til, hvordan Opgavesystem i UDDATA+ administreres og bruges som lærer.

Fortæl derudover eleverne, at de også skal overveje, hvordan deres liv ville se ud, hvis de ikke havde disse rettigheder.

PORTFOLIO. til Det internationale område. Roskilde Handelsgymnasium

Undervisningsbeskrivelse

Vejledning til studieretningsprojektet SRP 2016

Spørgeskema om. Børns spisevaner og forhold til madlavning

Det fælles i det faglige. Ph.d. Bodil Nielsen

KOLLABORATION. Vejledning til elevnøgle, klasse

Lærervejledning Jagten på Råstofferne

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN HVEM MÅ STEMME?

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Spørgetime teknologi Redigeret. Først gennemgår jeg slagets gang, derefter tjekker vi tidsplanen, og så må I spørge.

De skriftlige prøver i dansk med adgang til internet.. Maj 2017

Dit Demokrati: OPGAVER TIL FILMEN HVAD ER ET POLITISK PARTI?

Forløbet Lys er placeret i fysik-kemifokus.dk i 8. klasse. Forløbet hænger tæt sammen med forløbet Det elektromagnetiske spektrum i 9. klasse.

Hvad er skriftlig samfundsfag. Redegør

VELKOMMEN TIL FP9 PÅ. Nyboder skole FP9. Elevfolder med info om prøverne Kære elev i 9. klasse

Selvledelse. Selvledelse blandt bibliotekarer

NATURFAGSPROJEKT 3. Biologi. Det er nu blevet tid til det tredje naturfagsprojekt! Tværfaglighed i andet projekt

Strålings indvirkning på levende organismers levevilkår, 7.-9.kl.

Transkript:

LÆRINGSMÅL Deltageren kan sammenholde principper for bæredygtig produktion i forhold til fremstilling af fødevarer. Deltageren kan vælge og vurdere modeller til forklaring af fænomener og processer i biologi. Deltageren kan indsamle og vurdere data fra egne undersøgelser i biologi. Deltageren kan mundtligt og skriftligt udtrykke sig præcist og nuanceret ved brug af fagbegreber. CASE: CHOKOLADE-FABRIKKEN Chokolade-Fabrikken er en forretning og produktion, der fremstiller alt fra hjemmelavet is og kager til flødeboller og chokolader. Forretningen har sit hovedsæde i Skanderborg, og deres produkter sælges i specialbutikker landet over. Chokolade- Fabrikken har stort fokus på godt håndværk, gode råvarer samt begrænset brug af unødige tilsætningsstoffer, såsom kunstige sødemidler, smagsforstærkere og kunstige aromaer. Foruden kvalitet og smag har Chokolade-Fabrikken en transparent produktion og tydelige holdninger i valget af råvarer og leverandører. 1

OPGAVENS INDHOLD Opgaven består af to dele samt fem stationer, hvor du skal indsamle viden om chokolade og bæredygtighed. Del 1: Hvor kommer min chokolade fra? Del 2: Bæredygtighed og udvikling af en ny flødebollevariant De fem stationer er placeret i biologiområdet og skal ikke tilgås i en bestemt rækkefølge. Du kan derfor gå til og fra stationerne, som det passer ind i din arbejdsproces med undtagelse af den lilla station. Den lilla station inde holder tre mindre undersøgelser, som du skal gennemføre med en anden deltager. Du bliver kaldt op af en DM i Fagene-ansvarlig, når det er din tur. Uanset hvornår du bliver kaldt op, vil du have tid nok til at gennemføre og bruge dine resultater i opgaven. Opgavens to dele kan løses uafhængigt af hinanden. Det er et krav, at du inddrager en eller flere modeller* i din skriftlige besvarelse. Modellen skal inddrages på en sådan måde, at den understøtter din besvarelse. Du kan anvende modeller fra stationerne, dine grundbøger, internettet, eller du kan udvikle din egen model. OBS! Der vil gå dommere rundt, som vil spørge ind til dit arbejde og dine overvejelser undervejs. * En model er en forenklet gengivelse af en udvalgt del af virkeligheden, der har til formål at støtte den enkeltes forståelse af et fænomen. Det kan fx være en figur, et billede eller en graf. 2

DE FEM STATIONER KAKAOTRÆET Ved denne station finder du information om kakaotræet. Der vil være smagsprøver af forskellige chokoladetyper. BÆREDYGTIGHED enne station bidrager med viden om begrebet bæredygtighed. D Det er den samme tekst, som du på forhånd har fået tilsendt. VIDEOKLIP FRA CHOKOLADE-FABRIKKEN Videoklip fra Chokolade-Fabrikkens butik og produktion. Find filmen på under fanen Landsmesterskaberne. SMAGSLABORATORIET Denne station er til inspiration for udviklingen af din nye flødebollevariant. Der vil være syv forskellige fødevarer, du skal vælge imellem til din nye flødebollevariant. UNDERSØGELSE AF ÆGGEHVIDER ed denne station skal du gennemføre tre mindre undersøgelser med V æggehvider. Undersøgelse 1: Tilsætning af citronsyre Undersøgelse 2: Piskning af æggehvider Undersøgelse 3: Temperaturændring Du bliver kaldt op af en DM i fagene-ansvarlig, når det er din tur til at lave forsøgene. 3

OPGAVE 1: HVOR KOMMER MIN CHOKOLADE FRA? Chokolade er et forædlet landbrugsprodukt, som bliver brugt i størstedelen af Chokolade- Fabrikkens produktion. Chokolade kommer fra kakaotræets frugter, som er blevet bearbejdet og blandet med andre ingredienser. OPGAVE 1.A: KAKAOTRÆET Du skal redegøre for kakaotræets vækst, og hvordan det gennem evolution er tilpasset dets voksested. Du kan herunder inddrage dyrkningsmetoder, abiotiske faktorer, som fx næringsstoffer, lys, vand, og biotiske faktorer, som fx rødder og bladets udformning. OPGAVE 1.B: FRA BØNNE TIL BAR Fra kakaofrugten plukkes, til vi får den chokolade, vi kender, gennemgår kakaobønnen en længere proces. Denne proces er skitseret ved den gule station: Kakaotræet. Du skal forestille dig, at du skal forklare dine klassekammerater den proces, der sker, fra kakaobønnen plukkes, til vi har den chokoladebar, der anvendes i Chokolade- Fabrikkens produktion. Lav en disposition over, hvordan du vil gribe opgaven an. Inddrag gerne viden fra de forskellige stationer. BEDØMMELSE Du bliver vurderet på, om du har: Inddraget faglig viden i forhold til kakaotræets vækst. Lavet en disposition, der skitserer hele processen fra bønne til bar. For denne opgave kan du maks. score 10 point. 4

OPGAVE 2: BÆREDYGTIGHED OG UDVIKLING AF EN NY FLØDEBOLLEVARIANT Mange forbrugere har et øget fokus på kvalitet og bæredygtighed. Dette er Chokolade- Fabrikken også bevidste om i deres valg af råvarer, leverandører samt i den lokale produktion. OPGAVE 2.A: BÆREDYGTIG PRODUKTION Giv mindst to forslag til, hvordan Chokolade-Fabrikken kan gøre produktionen endnu mere bæredygtig. Hent viden ved stationerne og casebeskrivelsen. Begrund dine overvejelser med faglige argumenter i forhold til både miljømæssig-, social- og økonomisk bæredygtighed. OPGAVE 2.B: NY FLØDEBOLLEVARIANT I forlængelse af opgave 2.A skal du give et forslag til en ny, spændende og bæredygtig flødebollevariant. Du skal bruge information fra de fem stationer. Herunder skal du bruge minimum én af de syv fødevarer fra den røde station; Smagslaboratoriet samt resultater og overvejelser fra undersøgelserne gennemført ved den lilla station: Undersøgelser med æggehvider. Du skal argumentere for dine valg undervejs. Dine argumenter skal indeholde biologifaglig viden og overvejelser om bæredygtighed. BEDØMMELSE Du bliver vurderet på, om du har: Fundet på mindst to forslag til en mere bæredygtig produktion. Inddraget argumenter i forhold til miljømæssig-, social- og økonomisk bæredygtighed. Anvendt faglige argumenter for dit valg af fødevare(r) til den nye flødebollevariant. Taget stilling til og begrundet, hvilken koaguleringsmetode du vil anvende til fremstilling af din flødebolle. For denne opgave kan du maks. score 15 point. 5

AFLEVERING Senest kl. 12:30 skal du aflevere din besvarelse. Du må gerne aflevere en del af besvarelsen digitalt og en anden del i hånden. Hvis du afleverer digitalt, skal du gemme filerne som pdf og uploade det via linket: www./aflevering. Du kan finde mere information i vejledningen: Sådan afleverer du en digital besvarelse, som ligger i din mappe. Hvis du afleverer i hånden, skal du aflevere den i mappen med dit navn på. DU SKAL AFLEVERE FØLGENDE: Opgave 1.A: Kakaotræet Opgave 1.B: Fra bønne til bar Opgave 2.A: Bæredygtig produktion Opgave 2.B: Ny flødebollevariant En model, som indgår i enten opgave 1 eller opgave 2. 6