Forslag til program: Statistiske undersøgelser på kirkegården 3. kl.



Relaterede dokumenter
LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Forslag til aktiviteter i forforståelsesfasen

Huskesedler. Præsentation af tal i regneark. Microsoft Excel 2010

Excel regneark. I dette kapitel skal I arbejde med noget af det, Excel regneark kan bruges til. INTRO EXCEL REGNEARK

Matematik Afprøvet inspirationsmateriale 1

Utzon. Gruppe 1: Hvor mange og hvem? Tidspunkt: (Dag/måned/år, tidsrum) Sted: Noter gadenavn/pladsnavn/adresse

Mellemtrin. Job i lokalsamfundet

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

Henkastet affald. Undervisningsforløb. Natur/Teknik klasse

Statistik. Statistik er analyse af indsamlet data. Det vil sige at man bearbejder et datamateriale som i matematik næsten altid er tal.

Bilag til Statistik i løb : Statistik og Microsoft Excel tastevejledning / af Lars Bo Kristensen

Simon - en elev i generelle læringsvanskeligheder

Arbejdsplan generel Tema 4: Statistik

El kredsløb Undervisningsforløb til Natur/Teknik

Vi læser og fortæller gode historier - Gennemførelse

1. Hvilket navn får han, da han blev døbt? Hvilket navn bruger han hele livet?

Søren Christian Nissen

Du og din familie. Uddannelse og Job

Lærervejledning: Billedanalyse - Paletten rundt

MODUL 1 / AKTIVITET 1 STAFETLEG EN MANGFOLDIGHED AF IDRÆTTER

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Forsøg med luftkvalitet / CO2

På kant med EU. Det forgyldte landbrug - lærervejledning

1. Semester: Identitet, sprog og relationer

1. Hvilke problemstilinger?

d Kopier formlen fra celle A3 ned i kolonne A. Kopier formlen fra celle C3 ned i kolonne C. Undersøg, hvad der sker med formlen, når den kopieres.

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

BYRUMSANALYSE OPGAVEARK 1

Slagt & Æd. Fag Følgende fag er repræsenteret i forløbet: Biologi, geografi, samfundsfag, hjemkundskab og dansk.

3 Algebra. Faglige mål. Variable og brøker. Den distributive lov. Potenser og rødder

Karrieremuligheder i en virksomhed

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Den hemmelige. hule. Lærervejledning klassetrin

Det didaktiske projekt BILLEDER SOM SALGSTEKNIK

1. klasse. Vores klasse

Hvordan importerer jeg stamdata?

Undervisningsforløb til Pigen med den sorte kuffert

Pædagogisk værktøjskasse

UU længere forløb. Planlægning af tema Fag: UU Klasse: 4.b

Infokløft. Beskrivelse. Faglige mål (i dette eksempel) Sproglige mål(i dette eksempel)

6. klasse. Børnearbejde

Vejledning til forløbet: Hvad er chancen?

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Job. Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag. Job på skolen Job på skolen Andre job Andre job. Arbejde med Jobkort

Magneter Undervisningsforløb til Natur/Teknik

Forslag til program vedr. det innovative projekt

Gruppe 1: Jer der har valgt emneområde

Lærervejledningen til Pumpefabrikken

Vejledning til forberedende undervisningsforløb til ugeskemaopgaven

Made in Germany. Eleverne kan bruge forløbets tekster og links som pensum ellers synopsis tekster samt ordforrådsskattekiste udover Mein Wörterbuch.

M A T E M A T I K B A NK E NS E X C E L K O M P E ND I U M

Find og brug informationer om uddannelser og job

UEA (Uddannelses-, Erhvervs- og Arbejdsmarkedsorientering) er et emne, der skal arbejdes med i klasse.

7. forløb Træets forår

Årsplan 8. Klasse Matematik Skoleåret 2017/18

Udeskoleforløb Naturlyrik

Planlægning af et længerevarende undervisningsforløb til stx

Junior. A-klassen 2009/10. Undervisningsplan for uge: Emne: Dansk med udgangspunkt i HC Andersens Store Claus og Lille Claus

På kant med EU. Østarbejderne kommer - lærervejledning

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

TEMA. Du og dit team kan vælge tema for forløbet ved at lade jer inspirere af aktuelle historier i medierne eller trends på nettet.

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Trivsel og Bevægelse i Skolen. Idrætsundervisning Skills

Undervisningsplan om velfærd uge 1 Dato: Læringsmål: Indhold og kilder: Aktiviteter: Forventet/normer

Matematik med LEGO WeDo klasse. Lærervejledning - Målmanden. Formål med opgaven: Aktivitet: Instruktion: Evaluering:

Elevskema. Med modulet Elevskema kan du fordele eleverne på kurser og danne individuelle elevskemaer.

Neotribalisme og smagsdoxa statistisk bearbejdning af data

HVOR TIT? LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF DELTAGERE

Hvorfor gør man det man gør?

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

8. klasse PRAKTIK lektionsoversigt. Ramme: Forarbejde 4-6 timer Praktik 2-5 dage Efterarbejde 4-6 timer

Talrækker. Aktivitet Emne Klassetrin Side

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Indskoling. Børn i verden

Fabulous Fiction gennemførelsen

Matematik i Word. En manual til elever og andet godtfolk. Indhold med hurtig-links. Kom godt i gang med Word Matematik. At regne i Word Matematik

Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

IND SKO LING LOMA IND SKO LING LOMA UNDERVISNINGS FORLØB UNDER VISNING LOKALE RÅVARER I MIN MAD

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

Bent Haller Wildsvin Opgaver Personkarakteristik - Sprog - Symbolik - Temaer - Genre

Spørgsmålene kan tages som en fælles klassedebat eller i mindre grupper.

Vi skriver bogstaver - Gennemførelse

SIDE 1 DANSK. Fagbogen i skolehaven

DEN DIDAKTISKE SAMTALE

EVALUERING AF BOLIGSOCIALE AKTIVITETER

Pivottabeller, diagrammer og databehandling. Underviser: Nina Kirkegaard Schou Mobil

Undervisningsdifferentiering - Et princip møder praksis Faglige pointer og struktur i statistikundervisningen hvordan virker det?

Sådan kan I styrke arbejdet med at differentiere undervisningen på jeres skole

Undervisningsforløb i Materialekendskab

Mål for læringsforløb Dansk efter 2. klasse

Børnearbejde. Titel. Forfatter. Hvad forestiller forsidebilledet? Hvad fortæller bagsideteksten om bogen?

Cahaya klasse Land Sprog Censur Original titel Instruktion Varighed Niveau Fag Temaer

OPG 1: Iscenesæt et fotografi

For god ordens skyld har vi valgt at bibeholde årsplanerne fra sidste skoleår, så I fortsat vil kunne bruge disse.

Digitale Sexkrænkelser

EKSEMPEL PÅ ÅRSPLAN: 2. KLASSE

ØRERNE I MASKINEN INSPIRATIONSMATERIALE 6-8 ÅRIGE. Zangenbergs Teater. Af Louise Holm

Transkript:

Forslag til program: Statistiske undersøgelser på kirkegården 3. kl. Forberedelse: (Ca. 5-6 timer) 1) Forforståelse: Hvad ved I om kirkegårde? (fælles) Udfyld et tankekort Tankekort om kirkegårde (Word). Hvilke spørgsmål kunne I godt tænke jer at få svar på i forbindelse med kirkegårde? Spørgsmålene noteres ned til senere brug. 2) Forforståelse om levealder og brug af efternavne (fælles) Snak om følgende spørgsmål: Hvor gammel bliver man i dag? Se evt. Forventet levealder på Wikipedia. - Hvor gammel blev man i gamle dage? Hvad hedder man til efternavn i dag? - Hvad hed man i gamle dage? 3) Læreren informerer om indholdet i forløbet Statistiske undersøgelser på kirkegården. (fælles) Forberedelse i klassen: Først skal eleverne lære ord om statistik og regneark. Herefter skal de lære at gennemføre en undersøgelse og præsentere resultatet i et diagram i regneark. På kirkegården skal eleverne parvis lave to forskellige undersøgelser ved at kigge på gravsten. Den ene undersøgelse bygger på observationer af tal, den anden bygger på kategorier. 1. Lav en undersøgelse af levealderen i gamle dage (ud fra årstal i talintervaller) 2. Lav en undersøgelse af menneskers efternavne i gamle dage (ud fra efternavne som kategorier). 3. Eleverne skal lave en undersøgelse, som de selv finder på ud fra et undrespørgsmål. Efterbehandling i klassen: Eleverne efterbehandler deres svar vha. regneark og præsenterer og diskuterer svarene. 4) Arbejde med synlige læringsmål (fælles) - Præsenter Synlige læringsmål (Word) for eleverne. - Eleverne udfylder hver især, hvad de ved og kan nu, og hvor langt de gerne vil nå med hvert enkelt mål. - De synlige læringsmål benyttes fremadrettet, når der er arbejdet med et læringsmål (se Mål for læringsforløbet (Word)), og når forløbet er ved vejs ende. 5) At lave en undersøgelse (fælles) - Præsenter eleverne for provstiets kirker (se i Elevmaterialer Salling Provsti - 33 kirker og Skive Provsti - 15 kirker (PDF) - vælg ét af de to ark ud fra skolens beliggenhed i forhold til provstier).

- Fortæl eleverne, at de skal øve sig i at lave statistiske undersøgelser og diagrammer ud fra undersøgelser af provstiets kirker. - Snak om betydningen af ordene sogn og provsti - find evt. oplysninger på nettet om sogne i Skive Kommune. 6) Arbejd med ordforrådet i statistik og regneark (fælles) (Kopier ordforrådet til eleverne - se Ordforråd til statistik og regneark (PDF) under Elevmaterialer). - Hvad betyder ordene? - Tegn ordene. - Skriv ordene. - Leg quiz og byt med ordkortene med både billede og tekst (eleverne kan dække teksten - og dermed også bruge teksten som svarhjælp). 7) Fremgangsmåden i en statistisk undersøgelse modelleres for eleverne (fælles) - Eleverne arbejder i tomandsgrupper. Hver gruppe får en farvekopi af kirkerne i provstiet. - Eleverne byder ind med hvilke undersøgelser, man kan lave om kirkernes udseende ud fra, hvad de kan observere på kopiarket. - Læreren vælger én af idéerne som eksempel (der ligger regneark klar til senere brug under punkt 8 omhandlende kategorierne kirkernes farver, tårne og tag - se i Elevmaterialer). - Elever og lærer laver i fællesskab et passende skema til data - eleverne skriver i deres hæfte eller på arbejdsarket Optællingsark til undersøgelse af provstiets kirker i Elevmaterialer. - Søg evt. på nettet vedrørende kirketårnenes arkitektur. Tårnenes udformning var egnsbestemte og bestemt af den tid, de blev opført i. - Eleverne registrerer og tæller op. - Fælles opsamling på registrering og optælling. 8) Fremgangsmåden i at præsentere resultater vha. et diagram - læreren modellerer (fælles) - Resultaterne præsenteres i et Excel diagram: Hver gruppe har en computer til det følgende arbejde. Læreren modellerer på SMARTBoard - eleverne gentager processen. Giv eleverne Tastevejledning til eleverne (Word) som hjælp om nødvendigt (findes i Elevmaterialer). - Giv diagrammet titel og aksetitler (vælg Layout i menuen). - Gem det færdige diagram og print det. - Fælles snak om, hvilken viden man kan få ved at kigge på diagrammet. - Lad eleverne fortælle for hinanden to og to, hvordan man laver en undersøgelse for at repetere arbejdsgangen. 9) Eleverne laver selv nye undersøgelser ud fra kopiarket med provstiets kirker (parvis) - Benyt arbejdsarket Optællingsark til undersøgelse af provstiets kirker (Word) i Elevmaterialer. - Giv den fornødne støtte. Brug elevmanualen til diagrammer. Gem og print de færdige diagrammer.

- Bonusopgave: Lav undersøgelser af det andet provstis kirker og sammenlign med resultaterne fra dette provsti (print en farvekopi til eleverne af det andet provstis kirker - se i Elevmaterialer). 10) Eleverne fremlægger deres resultater (parvis) - Fremlæggelserne kan foregå vha. SMARTBoard. - Eleverne kan øve at fremlægge for en anden gruppe, så de alle får italesat arbejdsgangen. 11) De to fastlagte undersøgelser på kirkegården præsenteres (fælles) - De to undersøgelser er: a) Hvor gammel blev man her i byen i forskellige tidsperioder fra 1850-1919? b) Hvad var de mest almindelige efternavne her i byen i forskellige tidsperioder fra 1850-1919? - Snak med eleverne om, hvor vidt de får det sande svar ved at lave undersøgelser på kirkegården? - Lav aftaler: Hvem gør hvad? Lav tomandsgrupper og fordel arbejdsarkene til de to undersøgelser på kirkegården, så alle tidsintervaller bliver undersøgt - ét arbejdsark pr. undersøgelse pr. gruppe. (- Hvis en gruppe undersøger tidsperioden 1910-19, undersøger eleverne både levealder og efternavne i perioden, så de bliver eksperter i perioden). - Aftal evt. på forhånd, hvor mange gravsten fra perioden, eleverne skal undersøge alt efter kirkegårdens størrelse, så diagrammerne bliver sammenlignelige ud fra samme antal svar. - Der er formuleret arbejdsark og regneark til syv perioder à 10 års varighed. Hver periode kan derfor undersøges af to grupper (se i Elevmaterialer). 12) Eleverne forbereder spørgsmål til kirkegårdsgraveren (fælles - parvis) - De allerede formulerede spørgsmål fra 1. lektion under punkt 1 læses op. Hvilke andre spørgsmål kunne I tænke jer at få svar på? Fx: Hvad laver en graver? Hvad ser man/finder man, når man graver på en kirkegård? Ved nogen, hvem der ligger begravet hvor, når gravstenene bliver fjernet???? - Skriv spørgsmålene ned i grupperne og tag dem med på kirkegården. 13) Lav en aftale med kirkegårdsgraveren (lærerens ansvar) - OBS: Der er IKKE på forhånd lavet aftaler med kommunens kirkegårdsgravere, så lav aftaler med dem, så I kan træffe dem på kirkegården i deres arbejdstid. - Lav en aftale med kirkegårdsgraveren om, hvornår I kan mødes på kirkegården - helst samme dag, som I laver jeres undersøgelser på kirkegården. - Fortæl graveren, at I gerne vil stille ham nogle spørgsmål om kirkegården og hans job. Varighed 15-20 min. 14) Elevernes opførsel på kirkegården (fælles) - Fælles snak om, hvordan man opfører sig på en kirkegård.

På kirkegården (2 timer) Medbring: Blyant og Arbejdsark 1 + Arbejdsark 2 til at notere på, A-4 papir til egen undersøgelse, spørgsmål til graveren - evt. ipad, hvis der skal tages billeder. 1) Stil spørgsmål til graveren (fælles) Stil jeres spørgsmål til graveren, så I får noget mere viden om kirkegården i jeres by, ud fra hvad en kirkegårdsgraver kan fortælle jer. 2) Start med at indsamle resultater til de to undersøgelser (parvist) Hver enkelt gruppe undersøger den tildelte tidsperiode mht. levealder og efternavne. Gruppen har et arbejdsark til hver undersøgelse, hvor de noterer alle de indsamlede svar. Eleverne går rundt på kirkegården i deres grupper og noterer svar. Svarene skal bruges hjemme på skolen. - God idé: Noter svar til både levealder og efternavne på samme tid, da grupperne skal benytte gravsten fra den samme tidsperiode til begge undersøgelser. 3) Eleverne formulerer selv en undersøgelse (parvis) - Hvad kan man undre sig over på en kirkegård? Eleverne får et stykke papir til deres egen undersøgelse. De skal tænke over, hvilke svar, de også kan finde på en kirkegård. - Derefter stiller de det spørgsmål, som de vil finde svar på ved at lave en endnu en statistisk undersøgelse på kirkegården. - Eleverne laver et skema, som svarene kan skrives i. - Få grønt lys af læreren inden undersøgelsen påbegyndes. - Eleverne undersøger og noterer svarene på arbejdsarket. Hjemme på skolen (5-6 timer) 1) Opsamling på undersøgelserne og samtalen med kirkegårdsgraveren (fælles) - Fortalte kirkegårdsgraveren jer noget, som var spændende, interessant eller overraskende? - Hvad gik godt? Hvad gik ikke så godt? - Hvordan formulerer man spørgsmål til en statistisk undersøgelse? Er alle spørgsmål lige gode? 2) Eleverne behandler deres indsamlede data (lærerinfo) - Elevernes databehandling stilladseres med de klargjorte regneark: Excel regneark - Undersøgelse af levealder og Excel regneark - Undersøgelse af efternavne (- se i Elevmaterialer). - Der stilladseres evt. med elevmanualen til fremstilling af søjlediagrammer i Excel Tastevejledning til eleverne (Word) (se i Elevmaterialer). - Alle diagrammer for de udførte undersøgelser færdiggøres, inden fremlæggelserne påbegyndes.

2a) Undersøgelse af levealder (parvis) - Hver gruppe laver et diagram i Excel regneark for deres tidsperiode (se Excel regneark - Undersøgelse af levealder i Elevmaterialer). - Diagrammet navngives. - Det færdige diagram gemmes og printes. - Diagrammerne sættes op på væggen i kronologisk rækkefølge, så en udvikling i levealder bliver mere tydelig. Grupper, der har samme tidsperiode kan sætte deres diagram op under hinanden, så der bliver to rækker af diagrammer. På den måde kan eleverne også sammenligne to undersøgelser fra samme tidsperiode (- statistisk usikkerhed!). - Se evt. Dødsfald - Hovedtal 2009-2013 (Danmarks Statistik). - I hvilket aldersinterval er der flest danskere, der dør nu om dage? 2b) Undersøgelse af efternavne (parvis) - Hver gruppe laver et diagram i Excel regneark ud fra de indsamlede efternavne (se Excel regneark - Undersøgelse af efternavne i Elevmaterialer). - Det kan give god mening at fremstille dette diagram ved at vælge Serie i rækker, idet diagrammet, der bygger på kategorier, så giver kolonnerne forskellige farver og tilhørende farvelabels med efternavne (se tastevejledning i materialer). - Diagrammet navngives. - Det færdige diagram gemmes og printes. - Diagrammerne sættes op på væggen i kronologisk rækkefølge for at afsløre, om der er en udvikling i menneskers efternavne over tid. Grupper, der har samme tidsperiode, kan sætte deres diagram op under hinanden, så der bliver to rækker af diagrammer. På den måde kan eleverne også sammenligne to undersøgelser fra samme tidsperiode. - Tjek de mest almindelige efternavne på nettet - Navne i hele befolkningen (Danmarks Statistik). Er det de samme efternavne, som tidligere, der er de mest almindelige? 2c) Øvrige undersøgelser (parvis) - Hver gruppe laver et diagram i Excel regneark med de indsamlede svar. Eleverne skal selv lave tabellen i regneark. - Diagrammet navngives. - Det færdige diagram gemmes (skal senere fremlægges vha. SMARTBoard). 2d) Bonusopgaver/udfordringsopgaver til de elever, som er færdige med at lave diagrammer (parvis) - Kan de gennemskue, hvorfor undersøgelsen i levealder slutter med perioden 1910-19? - Kan de undersøge de mest almindelige navne 2014 på nettet - både fornavne og efternavne? - Kan de tegne diagrammer i Excel ud fra tallene i Dødsfald Hovedtal 2009-13 fra Danmarks Statistik? 3) Fremlæggelse med brug af de faglige matematikord om statistik og regneark (fælles) - Nu skal eleverne fremlægge deres diagrammer og vise, at de har lært og kan bruge statistikord og ord om regneark, og at de kan gennemføre og præsentere en statistisk undersøgelse.

- Undersøgelse af levealder - Begynd med den tidligste periode - eleverne fremlægger parvis ved væggen i kronologisk rækkefølge. Tolkning af resultaterne? Hvor gammel blev man så i gamle dage? (En evt. udfordringsopgave - Begrebet gennemsnit introduceres - læreren modellerer, hvordan gennemsnitsalderen kan findes i regnearket. Eleverne forsøger selv at finde gennemsnitsalderen i deres periode. Er der sket en udvikling i løbet af de undersøgte perioder?) - Undersøgelse af efternavn - Begynd med den tidligste periode - eleverne fremlægger parvis ved væggen i kronologisk rækkefølge. Tolkning af resultaterne? Hvad hed man så til efternavn i gamle dage? - Hvorfor kan det være godt, at søjlerne er i farver, og der er labels til? - Hvilke efternavne har man i dag i jeres by? Er det de samme navne? Hvorfor? Hvorfor ikke? - Elevernes egne undersøgelser - Eleverne fremlægger deres undersøgelser og diagrammer vha. SMARTBoard. - Hvad betyder resultaterne? Evt. hvordan er det i dag? 4) Opsamling på de synlige læringsmål Eleverne farvelægger målene og sammenligner med deres egne opstillede mål for forløbet.