Lærervejledning lyrik - poesi klasse

Relaterede dokumenter
Lyrik - Poesiforløb over emnet: Kærlighed 7. klasse

Lyrik - Poesiforløb over emnet: Kærlighed 7. klasse

Lærervejledning: Billedanalyse - Paletten rundt

Lærervejledning Karen Blixen klasse Sorg Agre

Forår. 1. Medbring eller find et tegn på forår. Du kan finde det i haven, skoven, stranden eller hjemme.

Forår. 1. Medbring eller find et tegn på forår. Du kan finde det i haven, skoven, stranden eller hjemme.

Lærervejledningen indeholder links, som kun er her. Dem skal du åbne, for at få det fulde udbytte af forløbet.

Udeskoleforløb Naturlyrik

Lærervejledning Artikler - Avisen klasse

Sange. På nedenstående adresse kan man finde sange til mange lejligheder. mel.: Ensom dame...

Brøker kan repræsentere dele af et hele som et område (fx ½ sandwich, ½ pizza, ½ æble, ½ ton grus).

BEVÆGELSE I UNDERVISINGEN INSPIRATION TIL BEVÆGELSE I DEN FAGOPDELTE UNDERVISNING

DESIGN DIT EGET CD-COVER!

Faglig inspiration, innovation i idræt

kommunikation interpersonal Interpersonel kommunikation Hvad KAN en aktiv medborger i fællesskaber? 4a - Drejebog - Interpersonel kommunikation - s1

3. Læringsmål og elevmål

LYRIK. Eksempler på forskellige lyriske teksttyper. Forslag til individuelle og parvise aktiviteter. Udarbejdet af pædagogisk konsulent

Eleverne bliver bevidste om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Vejledning til 5 muligheder for brug af cases

Teamets samarbejde om uddannelsesparathedsprocessen

BØJ UDSAGNSORD MED CITIBOIS

Generelle synspunkter i forhold til skolens formål og værdigrundlag.

Liv og religion. klar til forenklede Fælles Mål og prøven. Af Karina Bruun Houg

DANSK POESI I SKOLEHAVEN SIDE 1 DANSK. Poesi i skolehaven

I forløbet arbejdes der med danskfagets færdigheds- og vidensmål inden for kompetenceområderne fremstilling og kommunikation.

Guide til reglerne for kopiering af tekster og noder på grundskoler

sproget Tag 1 fat på Samarbejde Løsninger Grammatik Voksne udlændinge, sprogindlæring og LEGO Arbejde, fritid og transport Lærervejledning side 1

Lærervejledning. Da julen var hjemmelavet

Gå til cirkel med: Skriv den første sætning

Ude/inde klasse matematik (kan udvikles til andre fag) Talsalat

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

LÆRERVEJLEDNING Cooperative Learning til matematik i overbygningen

DET EVENTYRLIGE MINECRAFT

Planlægning af et længerevarende undervisningsforløb til stx

Inspirationsmappe til undervisningen med. lille krokodilles oplevelser sommer, vinter, forår

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: RAMMESÆTNING AF SAMARBEJDE I STUDIEGRUPPER

2. Årgangs Uge Om DIGTE. Mariannes værksted om Halfdans ABC. HALFDANS ABC 0

Den moderne kulturelle skole Skolekode: Tilsynsførende: Dorthe Kirkeby Bæhrenz. Til skolens forældre og bestyrelse.

Dansk og innovation. Titel på inspirationsforløb

Hvad er foldebøger? 3 ideer til foldebøger

Et forløb om folkemusikeren Nikolaj Busk

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

Hvad var det dog, der skete?

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Materiale til brug før og efter jeres besøg på Musikmuseet. Musik og haikudigtning

Den Kolde Krigs bygninger og anlæg Dec i Danmark, Færøerne og Grønland

Eleven kan lave sit eget værk med kamelen som motiv. Eleven kender kamelens kendetegn og farver og nuancer.

Læsning og skrivning i børnehaveklasse og 1. klasse

GRUNDLOVEN 1915 LÆRERMATERIALE

Fællesskab. din by. Lærervejledning. Formål. Udskoling

Forslag til program: Statistiske undersøgelser på kirkegården 3. kl.

1. Danskforløb om argumenterende tekster

3 Algebra. Faglige mål. Variable og brøker. Den distributive lov. Potenser og rødder

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Årsplan for hovedfag i 1. klasse IDA HAMMEN Skoleåret Rudolf Steinerskolen i København

Syng eller skriv en Nepal-rap med Per Vers

Kort sagt skal du opnå en forståelse, der rækker ud over din næsetip!

Besøg på Rønnebæk skole

I lærervejledningen har vi formuleret læringsmål, som i det følgende er omsat til en række tegn på læring:

Lærervejledning Digital arkitekturtegning

Find og brug informationer om uddannelser og job

Gå til cirkel med opgave (Lydér med partner) 3.

Kom i dybden med arbejdsglæden

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Hvis jeg flytter i en flaske

I henhold til Friskolelovens 9 a skal jeg som tilsynsførende varetage tilsynet med:

Rapbeatpoesi. Lyrikshow og undervisningsforløb for de ældste elever i grundskolen og de gymnasiale uddannelser. Elevopgaver. Af Kristian Pedersen

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Tierisch. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. Læringsmål og tegn på læring. Færdigheds / vidensmål. 7. klasse.

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

DGI SMARTsport. Prøven i idræt 9. klassetrin. Redskabsaktiviteter - redskabsgymnastik - Mapop.

SYNLIG LÆRING OG LÆRINGSMÅL I MATEMATIK. Sommeruni Louise Falkenberg og Eva Rønn

Vejledning til afholdelse af kursus i makkerlæsning

Udeskoleforløb Matematik i 1. klasse

Hvad står der? Opgaver: Justin Bieber. 1. Hvad kan du finde i bogen? Sæt X

Årsplan for dansk 3. klasse 2011/2012

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

CIRKEL TIL ELEV START

De flerfaglige forløb på vej mod SRP (Elev-version)

Slagt & Æd. Fag Følgende fag er repræsenteret i forløbet: Biologi, geografi, samfundsfag, hjemkundskab og dansk.

Årsplan for danskundervisning på Den Skandinaviske Skole I Maputo April, Maj, Juni 2015

Drejebog til temadag med Tegn på læring

TEMA: DANNELSE AF STUDIEGRUPPER

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Karrieremuligheder i en virksomhed

Opgaver: Melodi Grand Prix

Tematik: København, elevernes egen verden går herfra. De bedste arkivalier, mulighed for at koble på elevernes egen verden og hverdag.

Vejledning Til Skrivebogssystemet

Anemonen. Anemonen. Hvordan formerer den sig?

Find Foråret 2008 Fra Guldager Naturskole i Esbjerg

numeralitet Afdækning af hos nyankomne elever TRIN

Den hemmelige. hule. Lærervejledning klassetrin

Målstyret undervisning Dansk udskoling

Hvor ska` vi hen du?

Lærervejledning til Strømsvigt. Et interaktivt undervisningsforløb om elektricitet

Årsplan dansk 2. klasse(indtil vinterferien) Christel Hjorth Bendtsen Uge Tema Indhold Materialer Evaluering

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

10 måder. at knække kunsten på. 10 metoder til at arbejde med kunst i undervisningen Folkeskolen klasse

Transkript:

Lærervejledning lyrik - poesi 3. - 4. klasse 1 Optakt Som optakt til forløbet lader du eleverne skrive et 11-ords digt. Eleverne får et stykke A-4 papir som de folder 2-3 gange, så har de et skriveunderlag. Gå gerne ud i naturen og skriv digtet. Forløbet skal ende med en fælles poesibog for xx- klasse og en poesibog til hver af eleverne. Hør hinandens digte, og giv respons enten i grupper eller fælles. Et vurderingskriterie er, at det skal overholde reglerne for et 11-ords digt. I kan udvælge fx 6 digte til en fælles digtsamling. Illustrer digtene. I kan synge Bogstavesangen og vokalsangen. Du finder dem i linklisterne. Der er ligeledes sange fra Bogstavemusikanterne. Nodebogen indeholder noder, akkorder og tekster til sangene på cd en. http://www.bogstavmusikanterne.dk/syng-og-stav Du kan gå i samarbejde med musiklæreren. Side 1 af 6

Undervisningshjul 2 Læringsmålstyret undervisning Uanset klassetrin begynder du med læringsmålstyret undervisning efter FFM. Nogle af målene kan eleverne ikke indfri i 3. klasse. Spring dem over, og fortæl eleverne, at I kommer til det i 4.- 6. klasse. I forløbet arbejder I med målstyret undervisning. Du får materialer og værktøjer til dette. Der er opstillet synlige elevlæringsmål til: 1 Elevernes læringsmål lyrik 3. - 4. klasse Du finder det i linklisten under FFM. Print elevernes synlige læringsmål ud og udlever dem til eleverne. Eleverne skal bruge forskellige farver, når de udfylder målene. Synlige læringsmål er en hjælp, når du skal se efter: Tegn på læring Præsenter de synlige læringsmål for eleverne: 1 Elevernes læringsmål lyrik 3. - 4. klasse Arbejd med synlige læringsmål - fælles. Side 2 af 6

Eleverne farvelægger hver især, hvad de ved og kan nu, og hvor langt de gerne vil nå med hvert enkelt mål. Se hvordan på You Tube http://www.youtube.com/watch?v=zrrizdjbwiw Du kan også hente hjælp på SkiveDNA i Værktøjskassen. De synlige læringsmål benyttes fremadrettet, når der er arbejdet med et læringsmål, og når forløbet er ved vejs ende. De er ment som en hjælp til: Tegn på læring. 3 Lyrikmateriale - tegninger Til forløbet er udarbejdet et lyrik-poesimateriale, som du og eleverne kan gå frem efter. I eksemplet og materialet er valgt emnet: Forår; men du kan selv udskifte årstiden med en anden. Du finder forskellige forsider til materialet, så du inde i materialet retter årstiden og vælger den forside, du ønsker. Du finder det i linklisterne. Digtene skal naturligvis handle om den årstid du har valgt til forløbet. Når eleverne skal tegne er det vigtigt, at I aftaler, at de bag på det papir, hvor tegningen er også skriver fx Erma, Signe og det valgte digt, så du kan holde styr på det, når du skal sætte digtsamlingen sammen. Det er vigtigt, de tegner tydeligt med blyant og evt. trækker det op med en sort pen. Læg digtene og tegningerne i plastlommer og marker; Erma, Haiku, 5-rækker 4 Poesibog Ud over at I udgiver en fælles digtsamling for klassen, er tanken, at hver elev får en tom poesibog med for-og bagside. Elevens navn og klasse skrives på forsiden, og poesibogen går rundt i klassen. Alle elever skriver i hinandens poesibøger. Det kræver disciplin og struktur. Hav helt klare aftaler om, hvordan I gør og til hvornår, der skal være skrevet. I skal et lille stykke ind i forløbet, inden du sætter denne aktivitet i gang. Du kan passende indlede timen med, at der byttes poesibøger. Med fordel kan du skrive op, hvem der har hvilke bøger, så du har overblikket. Side 3 af 6

5 Elevhåndbog Til forløbet er udarbejdet en elevhåndbog til brug for lyrik. Elevhåndbogen kan bruges fra 4. klasse. Ikke alle elementer skal inddrages så tidligt; men du kan bruge det, der er relevant for din klasse. I 3. klasse kan I tale om rim og rimtyper. 6 Lyrikøvelser I takt med undervisningen og forløbet skrider frem, kan du lade eleverne lave nogle af de øvelser, som er i materialet: Lyrikøvelser. Øvelserne er beregnet til 4. - 7. klasse, så selvsagt er der nogle øvelser, som du først kan bruge senere. Du finder dem i linklisterne. 7 Emnet og grupper Under forløbet skal eleverne undervises i ordklasser, stavelser, rim og rimtyper. I skal repetere vokaler og vokalfamilier. Se elevhåndbogen. Du arbejder med lyrik - poesi; men ikke i traditionel forstand. Eleverne fremstiller i grupper: Billeddannermaskindigte, Haiku, Erma, 4-linjer og 5- rækker. Oplevelsen og glæden ved selv og i samarbejde med andre på meget kort tid at fremstille digte er stort for eleverne. I arbejder på tid. Fortæl eleverne, at de har 5, 7 eller 10 minutter til den og den opgave. Eleverne skal i grupper; men du kan lave forskellige grupper hen ad vejen. De har en skrivemakker. I grupperne er der udnævnt en skriverkarl. Det kan fx være den, der har nr. 1 i gruppen. Det går på skift. Til de forskellige digte, skal eleverne være i forskellige grupper. Side 4 af 6

Billeddannermaskindigte - grupper Du skal lave grupper med 6 elever i hver. Eleverne får et nummer fra 1-6. De skal selv huske deres nummer. Hvis det ikke kan gå op, kan nogle elever have 2 numre, så skal de bare lave lidt mere. Til billeddannermaskine er der vedlagt to bilag i linklisterne. Eleverne kan skrive på arkene. Afsæt tid. Gruppen skal bruge en skriverkarl, når de samlede digte skal skrives ind på bilaget. Ermadigte Du laver grupper på højest 6 elever. De går sammen to og to med deres skrivemakker. De skriver Ermadigte, som de fremlægger for deres gruppe. I gruppen skal de udvælge to digte til digtsamlingen. Husk at afsætte tid. Udvælgelseskriterier er Er det et Erma-digt? Handler det om vores årstid? Hvad er særlig godt i digtet? 8 Opsamling synlige elevlæringsmål Brug de synlige læringsmål og lad eleverne markere, hvor de er i deres læring, og hvor langt de er. Du får herved hjælp til: Tegn på læring i undervisningen. ❶ Elevernes læringsmål 1 Elevernes læringsmål lyrik 3. - 4. klasse. Eleverne indfarver igen på de synlige læringsmål. De synlige læringsmål benyttes fremadrettet, når der er arbejdet med et læringsmål, og når forløbet er ved vejs ende. De er ment som en hjælp til: Tegn på læring. Du får et samlet overblik over den enkelte elev og elevens læring, hvilket du fremadrettet kan bruge. Side 5 af 6

Haikudigte Lav nye grupper med højest 6 i hver. Eleverne får en ny skrivemakker og de skriver Haikudigte, som de fremlægger for deres gruppe. I gruppen skal de udvælge to digte til digtsamlingen. Se udvælgelseskriterier ovenfor. Sæt tid på opgaverene. 5-rækker og 4-linjer Du gør som ovenfor. 9 Afrunding og opsamling Forløbet afsluttes med udgivelse af digtsamling og poesibøger. Som en sidste evaluering og til dit overblik samler du op på de synlige elevlæringsmål. Brug de synlige læringsmål og lad eleverne markere, hvor de er i deres læring, og hvor langt de er. Du får herved hjælp til: Tegn på læring i undervisningen. 1 Elevernes læringsmål lyrik 3. - 4. klasse God fornøjelse Side 6 af 6