En f- dag om matematik i toner og instrumenter

Relaterede dokumenter
Svingninger og bølger

Resonans 'modes' på en streng

Elevforsøg i 10. klasse Lyd

Øvelsesvejledning RG Stående bølge. Individuel rapport. At undersøge bølgens hastighed ved forskellige resonanser.

Øvelsesvejledning FH Stående bølge. Individuel rapport

Fysikøvelse Erik Vestergaard Musik og bølger

Musik, matematik og forholdsregler

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Øvelser 10. KlasseCenter Vesthimmerland Kaj Mikkelsen

Lyd og lyddannelse. Baggrund lærer-elev

Billund Bygger Musik: Lærervejledning

Glamsdalens Idrætsefterskole 1

Svingninger. Erik Vestergaard

2 Erik Vestergaard

En harmonisk bølge tilbagekastes i modfase fra en fast afslutning.

Dæmpet harmonisk oscillator

Grundlæggende lydtekniker kursus

Forsøg del 1: Beregning af lysets bølgelængde

Ren versus ligesvævende stemning

Lyd og hørelse. En kort beskrivelse af lyd og hvordan øret fungerer

Årsplan for 9 årgang

VEJLEDNING TIL RØRKLOKKESPIL

Kapital- og rentesregning

MATEMATIK A-NIVEAU. Anders Jørgensen & Mark Kddafi. Vejledende eksempler på eksamensopgaver og eksamensopgaver i matematik, 2012.

Der er lyd overalt. Hvad er lyd. Sanser og lyd

Asbjørn Madsen Årsplan for 8. klasse Matematik Jakobskolen

Rettevejledning, FP10, endelig version

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Emne Mål Brug af IT Materialer Evaluering Timetal

Beviserne: Som en det af undervisningsdifferentieringen er a i lineære, eksponentiel og potens funktioner er kun gennemgået for udvalgte elever.

HØRELSENS FYSIOLOGI. mellemøret det indre øre nervebanerne til hjernens hørecenter

Årsplan i matematik 9 klasse. 2018/2019 Abdiaziz Farah

Årsplan Matematik 9. klasse

Undervisningsbeskrivelse

Enkelt og dobbeltspalte

x + 4 = 3x - 2 Redegør for opstilling af formler til løsning af praktiske problemer. Vis, hvordan en formel kan omskrives.

Nedenfor er tegnet svingningsmønsteret for to sinus-toner med frekvensen 440 og 443 Hz:

1. Tal. Du skal redegøre for løsningsregler for ligninger. Forklar, hvordan følgende ligning kan løses grafisk: x + 4 = 3x - 2

Med udgangspunkt i The Biophilia Educational Project er tilrettelagt et tværfagligt forløb i N/T og musik om at svæve.

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performance

2. f- dag med temaet kondition. En effektfuld F- dag om chokolade, kroppen som motor, kondital og energi. Elevoplæg. og dermed mere bevægelse

Årsplan for matematik i 8.kl. på Herborg Friskole

Læringsmål Faglige aktiviteter Emne Tema Materialer

2 Erik Vestergaard

Undervisningsbeskrivelse. Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser. Termin Sommer Uddannelse

Lyddannelse. Elevopgaver

Indhold. Musik Lyd Natur/teknik Lyd og Musik. Fra»Musik på Tværs 1998«v/ Lisbeth Bergstedt

Lærervejledning Modellering (3): Funktioner (1):

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Vejret Elev ark Opgave Luftens tryk. Luftens tryk - opgave. Opgave 1. Opgave 2

Eksponentielle sammenhænge

Årsplan 5. Årgang

Undervisningsbeskrivelse

Eksamensspørgsmål: Eksponentiel vækst

Forløbet Lys er placeret i fysik-kemifokus.dk i 8. klasse. Forløbet hænger tæt sammen med forløbet Det elektromagnetiske spektrum i 9. klasse.

Vores logaritmiske sanser

Matematik. Tema: Brøker og procent Uge 33. Skoleåret 2019/20 Årsplan 9. Klasse. Mål Aktiviteter Øvelser/Evaluering.

En musikalsk praktisk introduktion til Stemninger. Feb-08

Matematik. Mål Aktiviteter Øvelser/Evaluering

Årsplan for matematik 8. klasse 18/19

Projektopgave Observationer af stjerneskælv

TEORETISKE MÅL FOR EMNET:

Akustisk rapport. Bestemmelse af behovet for lyddæmpning i Vejle Kajakklub. Revision nr.: 00 Udgivelsesdato: Oktober 2004

Undervisningsbeskrivelse

Mål Kompetencer Matematiske arbejdsmåder. Problembehandling. Ræsonnement

Polarisering. Et kompendie om lysets usynlige egenskaber

Årsplan matematik (KGJ) hold 1 og /19. Periode/Ti metal. Emne Mål Arbejdsformer, Organisering og samarbejde

Termin Termin hvor undervisnings afsluttes: maj-juni skoleåret 12/13 Thisted Gymnasium og HF-kursus Uddannelse

Vejledning til WordMat på Mac

Undervisningsbeskrivelse

Matematik - undervisningsplan Årsplan 2015 & 2016 Klassetrin: 9-10.

Kommunikation og teknologi

MODUL 1-2: ELEKTROMAGNETISK STRÅLING

Simulering af stokastiske fænomener med Excel

Fysik 2 - Den Harmoniske Oscillator

Undervisningsbeskrivelse

MULTI 6 Forenklede Fælles Mål

Årsplan 5. Årgang

Dagens program. Velkommen og præsentation.

Emne/Indhold Materiale-forslag Andet. 41 3??? Evt. terminsprøve

Undervisningsbeskrivelse

Information om hørelsen

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse for: hf15b 0813 Matematik C, 2HF

CL, individuelle opgaver, par arbejde lege opgaver. Arbejde parvis og individuelt med skriftlige opgaver og opgaver på PC.

Undervisningsbeskrivelse

Bemærkninger til den mundtlige årsprøve i matematik

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan 8. Klasse Matematik Skoleåret 2016/17

Undervisningsbeskrivelse

Matematik. Mål Aktiviteter Øvelser/Evaluering

Undervisningsbeskrivelse

10 Skitur til Østrig. Faglige mål. Side til side-vejledning. Budget og opsparing. Klubfest. Opsparing til skituren. Penge. Budget og opsparing

Emne Tema Materialer

Eksamensspørgsmål 11q sommer Spørgsmål 1: Ligninger

LÆRINGSMÅL PÅ NIF MATEMATIK

Transkript:

En f- dag om matematik i toner og instrumenter Læringsmål med relation til naturfagene og matematik Eleverne har viden om absolut- og relativ vækst, og kan bruge denne viden til at undersøge og producerer instrumenter med strenge og rør. Eleven kan redegøre for, at vækstformlen K n =K o (1+r) n er en konsekvens af en række fremskrivninger med konstant procentuel vækst. Kan isolerer r i vækstformlen, når værdier af K n, K 0 og n er kendte. Eleven kan redegøre for bølgeformlen v = λ * f, hvor v er bølgehastigheden, = λ er bølgelængden i m og f er frekvensen målt i Hz, og kan eftervise denne formel med en systematisk undersøgelse Eleven kan med eksperimenter redegøre for at lyd er trykbølger, også kaldet længdebølger, samt at bølger kan gå gennem hinanden, reflekteres, dæmpes og interferere.!" Eleven kan på baggrund af formlen for beregning af frekvensen af den næste tone f!!! = f! 2 panfløjte, der stemmer, samt en elastik- mælkekarton- guitar med bånd på grebet. fremstille en Eleven har viden om ørets anatomi og fysiologi Eleven ved, at lyd er trykbølger, samt at lydens hastighed i luft er ca. 340m/s Produkt Et redigeret poster i A2 ( brug evt. Powerpoint) med tekst, udregninger, billeder og evt. lyd og video. 1. Sådan erfarer du, at lydbølger er trykbølger Fremstil en simpel tromme ved at spænde et tyndt stykke plast over en kop og fastgør plasten med en elastik. Læg nogle sandkorn på plasten og tal til plasten og observer sandkornene. Talt lavt og højt og med dybe og høje toner. Hvad observerer du ogbeskriv en forklaringen? 2. Læreroplæg om lyd, stående-, og og vandrende bølger, resonans, øret Mindre må du ikke vide om lyd og lydbølger Lydbølger kan illustreres med en slinky. Det sker ved et læreroplæg. Opgave På baggrund af læreroplægget skal du: Tegne følgende egenskaber ved vandrende bølger: bølgelængde λ, at bølger kan gå gennem hinanden, reflekteres, dæmpes og interferere. n- fag.dk 1

Redegøre for fænomenet stående bølger. Samt vise, at længden af to stående bølger til sammen giver λ (bølgelængden for den vandrende bølge). Kan redegøre for begreberne frekvens og tone, samt for enheden Hz Tegn en model af øret og vis på tegningen hvor følgende organer er placeret og redegør for deres funktion. Ørebrusk, øregang, trommehinde, mellemøre, de tre øreknogler ( på latin og dansk), det eustakiske rør, det ovale vindue, det indre øre, sneglen og ligevægteorganet. Udfør et eksperiment hvor, du bestemmer den højeste frekvens, du kan høre. Brug mobilen og en tonegenerator app. Redegøre for sammenhængen mellem lydens hastighed, λ og frekvensen af en tone. Argumenter ved brug af enheder for hastighed, frekvens og bølgelængde. Redegør for, hvordan man kan bestemme afstanden til et lynnedslag ved tordenvejr. Redegør for, at det er smart med to øre og bestem hvor mange cm du kan høre. Du kan tegne bølger med GeoGebra. Brug formlerne: f(x)= sin(x) eller f(x)= sin(x+π) 3.Læreroplæg om bølgeformlen hastighed v m s = bølgelængde λ m frekvens (f) 1 s v λ f Materialer: Du skal bruge den mobiltelefon, et elektrikerrør samt en tonegenerator app. Teori: Når du blæser hen over et rør eller en flaske vil der opstå en tone. Denne tone opstår på grund af et resonansfænomen. Grundtonen er den laveste tone, der danner resonans med røret (længden af røret). I røret, der er åbent i begge ender, vil der opstå en stående bølge, hvor bølgelængden ( λ) af den vandrende bølger er det dobbelte af rørets længde. Ved rørets ender opstår der bug og midt i røret er der knude. Hvis du udsætter røret for den dobbelte frekvens(f), vil bølgelængden (λ) halveres. Jf. bølgeformlen. Herved opstår der et resonansfænomen igen. Se dynamiske GeogeBra- fil for denne sammenhæng. (* link*) Opgave Foretag en systematisk undersøgelse, hvor du bestemmer lydens hastighed ved hjælp af et elektrikerrør og en tonegenerator app. n- fag.dk 2

Du skal finde frekvenser, hvor der opstår resonans i røret. Brug evt. GeogeBra- filen som hjælp til at finde de teoretiske frekvenser. Brug sammenhængende værdier for frekvenser, længder af stående bølger i røret til beregning af bølgelængden ( λ), og bølgeformlen til beregning af ludens hastighed. (Brug evt. tabellen herunder) Rørets længde: grundtone 1. overtone 2. overtone 3. overtone 4. overtone 5. overtone 6. overtone Beregnet Målt λ f f afvigelse længde af længde af frekvens frekvens i stående vandrende i i % bølge bølge Hz Hz Fremstil et regneark over dine forsøgsresultater. Fremstil en kort video, hvor du redegør for hypotese, undersøgelse og konklusion. 3. Læreroplæg om vækstfunktionen Du skal have kendskab til denne funktion for at kunne arbejde med instrumenter. Vækstfunktionen kaldes også for en fremskrivningsfunktion med konstant procentuel fremskrivning. En funktion med konstant absolut fremskrivning er den lineære funktion (1. gradsfunktionen). Denne funktion kender du fra køb af sodavand. Vækstfunktionen omtales også som rentes rente funktionen eller vækst af vækst. Ex. Du har 1000 Kr. i banken. Banken giver 5% i rente. Hvor mange penge har du efter 1 år, to år, 3 år. Denne opgave klares let med et regneark. ( se næste side) n- fag.dk 3

Beskriv egenskaber ved vækstfunktionen. I eksemplet over for beregnes den næste saldo ved at tage 5 % af den foregående saldo og adderer resultatet til den foregående saldo og så fremdeles 1000 + 1000 0,05 = 1050 1050 + 1050 0,05 = 1102,5 Det er også muligt at skrive denne beregning som: Beskriv hvorfor? 1050 1 + 0,05 = 1102,5 (1+0,05)=1,05 kaldes fremskrivningsfaktoren. Hvis de 1000 Kr. trækker renter i banken gennem 5 år, vil dette kunne beregnes med udtrykket: 1000 1,05 1,05 1,05 1,05 1,05 = 1276,3 Og efter 10 år vil de 1000 Kr. være vokset til: 1000 1,05!" = 1628,9 Som det fremgår af tabellen på den forrige side er der overensstemmelse. Generelt udtrykkes vækstformlen således: K n = K 0 *f n, n- fag.dk 4

hvor Kn er kapitalen efter n perioder, k0 er startkapitalen og f fremskrivningsfaktoren, hvor f= 1+r, hvor r er den procentuelle rente. 4. En panfløjte fremstillet af suger Når vi skal fremstille en panfløjte eller markere bånd på en guitar, skal vi bruge vækstformlen. Fire korte om 12- toneskalaen Vores 12 tone- skala indeholder tolv toner i hvert oktav. Der sker en fordobling af en tones frekvens, når den spilles i to oktaver, der ligger ved siden af hinanden. I hvert oktav er den relative /procentuelle forskel mellem hver tone konstant. Sammenhængen mellem toner og frekvens blev besluttet i 1939, idet man besluttede at tonen A skulle svinge med 440Hz. Læs evt. mere om toner og frekvenser på: http://www.dichmusik.dk/brugsklaver/akustik/x01.html Forskellen mellem frekvenser mellem to på hinanden følgende toner i et oktav er procentuelt lige store. Det betyder at fremskrivningsfaktoren er lige stor mellem alle nabotonerne. Fremskrivningsfaktoren kan beregnes ved at isolere f (fremskrivningsfaktoren) i K n = K 0 *f n ( vækstformlen ). Da frekvensen af tonen: C i et efterfølgende oktav er dobbelt så stor som tonen C i det foregående oktav, er det muligt at isolere f(fremskrivningsfaktoren) i vækstformlen: K n = K 0 *f n Ved at indsætte Kn=2 og K0=1 og n=12 får vækstformlen dette udtryk: 2 = 1 *f 12 2 = 1 f^12 f = 2!!" f = 2!!" 2!!"!" = 2 Ligningen løses for f vha. CAS- værktøjet WordMat.!" Når du har en tone med en frekvens ( f) vil den næste tone have en frekvens på f* 2. Dette udtales: f * den tolvte rod af 2 n- fag.dk 5

!" 2 = 2!!" = 1,0595 Når tonen A har frekvensen: 440 Hz, der det muligt at beregne frekvenser, bølgelængder og dermed rørlængder for en panfløjte. Disse fremgår af regnearket på sidste side. Ex Hvis du beslutter dig for, at den dybeste tone skal være C med frekvensen 1047Hz, så kan du beregne at sugerøret skal være 21 cm. Den næste tone C# vil så fremkomme ved længden 19,8 cm For at få tonen D, skal sugerøret have længden 18,7 cm For at få tonen D3, skal sugerøret have længden 17,7 vm 21!" = 19,82136 2 21!"! = 18,70887 2 21!"! = 17,65882 2 På tilsvarende måde, er det muligt at beregne længden at netop de sugerør, du får brug for. Argumenter for hvorfor, du i denne formel skal dividerer og ikke gange med potenser af remskrivningsfaktoren. Opgaver Du skal fremstille en panfløjte. Du kan bruge elektriker- rør eller sugerør, en liste og malertape. Inden du går i gang med at fremstille fløjten, skal du overveje, hvilken melodi, du vil spille. Dette for at sikre, at du har de toner, du skal bruge. Du kan også fremstille en discount- pan- fløjte. Den har kun de toner, du skal bruge. Fremstil en panfløjte, hvor du klipper mindst muligt af sugerørene. For at løse denne opgave, må du bruge formlen, der kan beregne rørlængder. Øv dig - gerne sammen med dit orkester- Kl. 14 er der afslutningskoncert. Bjarne kommer med headset og forstærker, så alle vil kunne høre, hvad I spiller. n- fag.dk 6

En guitar fremstillet af elastikker, et mælkekarton og et par trælister Se på dette billede - fremstil din mælkeguitar med indtegnede bånd og øv dig på din solo. Der er fremlæggelse kl. 14. Herefter er der tid til kl. 15:20 til at færdiggøre jeres digitale præsentation. Hvad har du lært? Se kriterier og læringsmål på første side Skriv: n- fag.dk 7

λ bølge- længde i cm 1/2 bølge- længde i cm (rørlængde) nr tone f frekvens 1 c 262 130,0 65,0 2 c# 277 122,7 61,3 3 d 294 115,8 57,9 4 d# 311 109,3 54,6 5 e 330 103,1 51,6 6 f 349 97,4 48,7 7 f# 370 91,9 45,9 8 g 392 86,7 43,4 9 g# 415 81,9 40,9 10 a 440 77,3 38,6 11 a# 466 72,9 36,5 12 h 494 68,8 34,4 13 c 523 65,0 32,5 14 c# 554 61,3 30,7 15 d 587 57,9 28,9 16 d# 622 54,6 27,3 17 e 659 51,6 25,8 18 f 698 48,7 24,3 19 f# 740 45,9 23,0 20 g 784 43,4 21,7 21 g# 831 40,9 20,5 22 a 880 38,6 19,3 23 a# 932 36,5 18,2 24 h 988 34,4 17,2 25 c 1047 32,5 16,2 26 c# 1109 30,7 15,3 27 d 1175 28,9 14,5 28 d# 1245 27,3 13,7 29 e 1319 25,8 12,9 30 f 1397 24,3 12,2 31 f# 1480 23,0 11,5 32 g 1568 21,7 10,8 33 g# 1661 20,5 10,2 34 a 1760 19,3 9,7 35 a# 1865 18,2 9,1 36 h 1976 17,2 8,6 37 c 2093 16,2 8,1 38 c# 2217 15,3 7,7 39 formel C38*2^(1/12) 340/C39*100 D39/2 n- fag.dk 8