Undervisningsdifferentiering med fokus på elever med særlige behov. Susan Tetler, Professor Institut for Uddannelse og Pædagogik, DPU Tetler@dpu.



Relaterede dokumenter
Søren Lang-ager, Michael Wahl Andersen, Helle Bundgaard Svendsen, Kaj Østergaard. Vol. 1 AARHUS UNIVERSITET

Projekt Eksemplariske undervisningsforløb med fokus på undervisningsdifferentiering og elever med særlige behov

Søren Lang-ager, Michael Wahl Andersen, Helle Bundgaard Svendsen, Kaj Østergaard. Vol. 1 AARHUS UNIVERSITET

Ens eller forskellig?

Forord. Endelig en tak til Jacob Ørskov Busk og Line Knudsen fra Undervisningsministeriet for et konstruktivt samarbejde under projektets tilblivelse.

Søren Lang-ager, Michael Wahl Andersen, Helle Bundgaard Svendsen, Kaj Østergaard. Vol. 1 AARHUS UNIVERSITET

FORORD. Endelig en tak til Jacob Ørskov Busk og Line Knudsen fra Undervisningsministeriet for et konstruktivt samarbejde under projektets tilblivelse.

Undervisningsdifferentiering - i forståelse og handling

Søren Lang-ager, Michael Wahl Andersen, Helle Bundgaard Svendsen, Kaj Østergaard. Vol. 2 - BIlag AARHUS UNIVERSITET

Om dagens tema: Billedligt talt. NATIONALT VIDENCENTER FOR INKLUSION OG EKSKLUSION / / NATIONAL CENTRE FOR INCLUSIVE PRACTICE

Undervisningsdifferentiering - Et princip møder praksis Faglige pointer og struktur i statistikundervisningen hvordan virker det?

Inklusion: Hvad fremmer og hindrer? Susan Tetler, Professor Institut for Uddannelse og Pædagogik, DPU

En didaktisk model til analyse og udvikling af differentieret undervisning (UVD-modellen)

Inspirationsforløb i faget matematik i klasse. Sammenligning af data et inspirationsforløb om statistik og sandsynlighed i 6.

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

8:30-14:30 Sproglig udvikling Kort aktivitet Planlægning af undervisningsforløb Fremlæggelse af undervisningsforløb

Nye fælles mål. Temamøde om folkeskolereformen. IDA-mødecenter, København 13. januar 2014 Jens Rasmussen

Vejledning om undervisningsplan i faget praktik

Inklusion i nationalt perspektiv. Susan Tetler, Professor Institut for Uddannelse og Pædagogik, DPU

Kvalitet i dansk og matematik. Invitation til deltagelse i forskningsprojekt

Forskellig eller ens? Geometriforløb i 5 klasse.

Et fagligt løft af folkeskolen

Brøker i 5. klasse Pernille Dalmose Michael Wahl Andersen

Folkeskolereformen nye muligheder Hotel Nyborg Strand

ENTREPRENØRIELLE KOMPETENCER

MaxiMat det digitale matematiksystem

Elevmateriale. Forløb Statistik

Favrskov læring for alle

Inspiration til arbejdet med udvikling af inkluderende læringsmiljøer og et differentieret forældresamarbejde

FORORD. Endelig en tak til Jacob Ørskov Busk og Line Knudsen fra Undervisningsministeriet for et konstruktivt samarbejde under projektets tilblivelse.

Årsplan 2015/2016. Uge Tal - Eleven har viden om regningsarternes hierarki. Mundtlig evaluering Skriftlige prøver Kan kan næsten cirkel

Stærke børnefællesskaber om trivsel og læring for alle børn Workshop 8a:Elevers rolle i det inkluderende skolemiljø

Forenklede Fælles Mål. Aalborg 30. april 2014

Rammeprogram for workshop 3

SYNLIG LÆRING OG LÆRINGSMÅL I MATEMATIK. Sommeruni Louise Falkenberg og Eva Rønn

Læringsmålstyret undervisning i folkeskolen. Introduktion til forenklede Fælles Mål og læringsmålstyret undervisning

Velkommen hjem i Minecraft

Aktionslæring som metode

Matematikvejlederdag. Ankerhus 3. november Side 1

Litteraturlæsning med fokus på sprogforståelse og læseforståelsesstrategier. Workshop v. Trine Munk Jensen og Helle Bundgaard Svendsen

Drejebog. Inspiration. Inspiration til at planlægge læringsforløb og aktiviteter. på erhvervsskoler

Matematik og målfastsættelse

Simon - en elev i generelle læringsvanskeligheder

Inspiration til arbejdet med udvikling af inkluderende læringsmiljøer og et differentieret forældresamarbejde

Preview af formularskabelon

Sproglig udvikling - et tværgående tema i Fælles Mål. Aarhus 23. oktober 2014

Sammenfatning af erfaringer med forenklede Fælles Mål i dansk og matematik

Nye Fælles Mål og årsplanen. Thomas Kaas, Lektor og Kirsten Søs Spahn, pæd. konsulent

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Billedkunst. Kompetenceområder

Praksissamarbejde. Planlægningsmøde forår 2016 årgang 2014 Tirsdag den 19. januar. Institut for Skole og Læring

Folkeskolereform 2014 Vordingborg Kommune

5. klasse Hvad Hvordan Hvorfor Hvornår Hvem Materialer

B. Uddannelsesplan for anden og tredje praktikperiode a) Dagtilbudspædagogik

FOLKESKOLEREFORM 2014

Læs litteratur med indlevelse, indsigt og fordobling - undervisningsdifferentiering i dansk. Dorte Østergren-Olsen + Susanne Arne-Hansen, UCC

Matematik på Humlebæk lille Skole

ÅRSPLAN M A T E M A T I K

Kompetencemål for Matematik, klassetrin

Inkluderende læringsfællesskaber. Laura Emtoft Sofia Esmann. Læsning der lykkes

Uddannelsesplan for praktikstuderende på Køge Lille Skole

Matematik. Matematiske kompetencer

billedsproglige virkemidler, analoge og digitale produktions- og anvendelsesmetoder,

Kom godt i gang. Guide til at arbejde med det 21. århundredes kompetencer

KLASSELEDELSE MED FOKUS PÅ INKLUSION OG UNDERVISNINGSDIFFERENTIERING

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I GYMNASIET

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Workshop: Læringsmålstyret undervisning i dansk som andetsprog. Multikulturelle skoler Mette Ginman - mmg@ucc.dk

Skift farve i baggrund:

Undersøgelsesbaseret matematikundervisning og lektionsstudier

Inkluderende specialpædagogik som konstruktiv selvmodsigelse

Årsplan for matematik i 3. klasse

Løbende opfølgning på nyankomne og øvrige tosprogede elevers fagsproglige udvikling samt kommunikations- og læringsstrategier

Læreruddannelsen i Skive

Guide til Pædagogiske Refleksioner GPR konceptet

Fagårsplan 10/11 Fag: Matematik Klasse: 7.ABC Lærer: Henrik Stillits. Fagområde/ emne

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

Læsning der lykkes Inklusion af elever med opmærksomhedsforstyrrelser i læse- og skriveundervisningen

Guide til elevnøgler

VIA Læreruddannelse Læreruddannelsen i Aarhus Tillæg til Studieordning 2019

Byggesten til en god inkluderende praksis

Formål for faget engelsk

Kompetencemål for Matematik, klassetrin

Naturfag i spil Bliv opdateret og klar til den fælles naturfagsprøve 29. november 2017, Naturvidenskabernes Hus, Bjerringbro

Idræt omhandler kroppens og bevægelsens tværvidenskabelige betydning for det enkelte menneskes udvikling og læring.

MULTI 6 Forenklede Fælles Mål

Skolens formål med faget matematik følger beskrivelsen af formål i folkeskolens Fælles Mål:

Sproginddragelse i matematikundervisningen. Eksempel fra Lundergårdskolen i Hjørring Efterår 2013 v/ Frank Overlund og Thomas Hjermitslev

Læseplan for faget matematik klassetrin

Dit Demokrati: OVERORNET LÆRER VEJLEDNING

Indhold. 16. maj Side 2. Kirsten Søs Spahn, pædagogisk konsulent i matematik, CFU, UCC. Mail: ksp@ucc.dk

UNDERVISNINGS - DIFFE RENTIERING I ERHVERVSUDDANNELSERNE

It som et vilkår for læring nyt fra forskningen. Matematik og it. Hvorfor? Bent B. Andresen. Indhold: Tilløb til nytænkning i Fælles mål:

Hvorfor gør man det man gør?

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I GRUNDSKOLEN

Inkluderande undervisning i praktik och forskning. Susan Tetler, Professor Institut for Uddannelse og Pædagogik, DPU Tetler@dpu.dk

Bliv opdateret og klar til den fælles naturfagsprøve 27. november 2019, Naturvidenskabernes Hus, Bjerringbro

LÆRINGSMÅL PÅ NIF MATEMATIK

BEVÆGELSE I UNDERVISINGEN INSPIRATION TIL BEVÆGELSE I DEN FAGOPDELTE UNDERVISNING

Praktikskolens uddannelsesplan for. Praktik på 2. årgang 2. praktikniveau. Højslev Skole

Transkript:

Undervisningsdifferentiering med fokus på elever med særlige behov Susan Tetler, Professor Institut for Uddannelse og Pædagogik, DPU Tetler@dpu.dk 1

Program for dagen Kl. 10.00 Velkomst og introduktion til dagen, temaet og projektet Kl. 10.35 Undervisningsdifferentiering i forståelse og handling Kl. 11.15 Undervisningsdifferentiering med fokus på elever i komplicerede læringssituationer Kl. 11.50 De tre film Kl. 12.00 Frokost Kl. 13.00 1. workshop (6 valgmuligheder/de seks undervisningsforløb) Matematik: Hverdagssprog og fagsprog i geometri med faglige pointer som ledetråde for undervisningsdifferentiering. Matematik: Faglige pointer og struktur i statistikundervisningen hvordan virker det? Matematik: Hvorfor skal vi bruge tid på brøker, når nu det er så svært? Dansk: Litteraturlæsning med fokus på sprogforståelse og læseforståelsesstrategier Dansk: Fiktiv skrivning og elever i komplicerede læringssituationer Dansk: Læs litteratur med indlevelse, indsigt og fordobling - undervisningsdifferentiering i dansk. Kl. 14.00 Kaffepause Kl. 14.30 2. workshop (samme fordeling som i 1. workshop) Kl. 15.30 Nye initiativer fra Ressourcecentret for Inklusion og Specialundervisning v/uvm 2

Projektets deltagere Projektgruppen: Susan Tetler, Kirsten Baltzer, Søren Langager og Hilde Ulvseth fra Institut for Uddannelse og Pædagogik, Aarhus Universitet, Michael Wahl Andersen, Susanne Arne-Hansen og Dorte Østergren-Olsen fra UCC, Christian Quvang, Charlotte Christensen og Kaj Nedergaard Jepsen fra UC Syddanmark samt Else Skibsted, Helle Bundgaard Svendsen og Kaj Østergaard fra VIA UC. Søren Kjær Jensen fra Center for Rummelighed. Lærergruppen: Trine Munk Christensen og Niels Kristen Kirk fra Christinelystskolen i Lemvig, Conni Lorensen og Andy Warncke fra Toftlund Skole i Tønder samt Berit Marie Hantho og Pernille Dalmose fra Katrinedals Skole i København. Jacob Ørskov Busk og Line Knudsen fra Undervisningsministeriet 3

Projektets fokus Projekt Undervisningsdifferentiering med fokus på elever med særlige behov har et integreret tredobbelt fokus: 1. Princippet om undervisningsdifferentiering omsat til praksis 2. Dansk- og matematikfaglige fokuspunkter/pointer 3. Elever i behov for særlig støtte og opmærksomhed 4

Princippet om undervisningsdifferentiering Undervisningsdifferentiering forstås i projektet som et bærende pædagogisk princip, som må ses i tæt sammenhæng med inklusionsbegrebet og som en del af lærerens samlede didaktiske kompetence. Inklusion i skolen handler om at skabe differentierede muligheder for deltagelse i de faglige og sociale fællesskaber, som udgør rammen om den enkelte elevs læring og trivsel i skolen Med princippet om undervisningsdifferentiering pointeres elevernes forskellighed inden for rammerne af klassens fællesskab. 5

Tre undervisningsforløb i dansk på 5. klassetrin 5 kl. laver gysere - i et ordvalg der passer til genren Fokus på skrivning af en gyser i et ordforråd, der passer til genren (11 lektioner) Mellemtrinnets litteraturundervisning: Bent Hallers forfatterskab Fokus på litteraturforståelse med udgangspunkt i Bent Hallers forfatterskab (ca. 16 lektioner) Litteraturlæsning med fokus på sprogforståelse og læseforståelsesstrategier Fokus på at udvikle elevernes ordkendskab/sprogforståelse og på at gøre dem bevidste om og give dem redskaber til at være aktive under læsningen, så deres forståelse af teksten øges (ca. 20 lektioner) 6

Tre undervisningsforløb i matematik på 5. klassetrin Femte klasse arbejder med stokastik Organiseret i to delforløb: Tre uger med fokus på faglige pointer inden for statistik, derefter en uge med sandsynlighed. For hver enkelt modul er der formuleret en faglig pointe (ca. 16 lektioner) Hvorfor arbejde med brøker, når det nu er så svært? Fokus på to væsentlige matematiske kompetencer: Tankegangskompetence, der bl.a. består i at stille spørgsmål, som man gør det inden for faget, og kommunikationskompetence i at kommunikere med anvendelse af matematiske begreber, resultater og begrundelser i samtaler om matematik (ca. 18 lektioner) Forskellig eller ens? Geometriforløb i 5. klasse Tre delforløb med hver sin faglige pointe: Kategorisering af trekanter, ligedannethed og kongruens. Vægt på at skabe sammenhæng mellem hverdagssprog og fagsprog og at kommunikere om geometriske problemstillinger (ca. 12 lektioner) 7

Det fagdidaktiske perspektiv Undervisningen er struktureret i tre faser: Målsætningsfasen (hvor der indledes med tydelig italesættelse af lektionens faglige pointe) Udforskningsfasen (hvor der arbejdes med forskellige opgaver) Evalueringsfasen (hvor lektionen afsluttes med fællesgørelse af den faglige pointe, samt feedback og feedforward, der perspektiverer det videre arbejde). Nøgleord for planlægning og gennemførelse af de seks undervisningsforløb har været fælles, men ikke identiske mål (der arbejdes hen imod tre læringsmål: et videns- og færdighedsmål, et kompetencemål og et refleksionsmål), rammesætning, fællesskab og samarbejde, deltagelsesstrukturer og deltagelsesmåder, tid samt tilgængelighed gennem materialer, medier og IT. 8

Elevperspektivet Projektet tager afsæt i en opfattelse af, at elevers vanskeligheder opstår i et møde mellem den enkelte elev og den måde, hvorpå undervisningen gennemføres (faglige mål, sociale normer og omgangsformer, arbejdsformer, undervisningsindhold, strukturering, fysiske rammer etc.). Vi har derfor været optaget af at se efter, hvornår og hvordan elever med særlige behov har kunnet få de bedst mulige betingelser for at få indfriet deres læringspotentiale og opleve sig inkluderet og delagtiggjort i klassens faglige og sociale fællesskaber. 9

Udfordringer Lærernes facilitering af elevernes stilladsering af hinandens læringsprocesser, fx ved en strategisk sammensætning af grupper. Udfordringen er at lade undervisningsdifferentiering blive ramme for både elevernes faglige og sociale læringsprocesser, herunder udviklingen af samarbejdskompetencer. Konsekvens og fleksibilitet på samme tid Afgørende for mange elever med særlige behov er en stramt struktureret rammesætning af undervisningen, men hvordan samtidig give rum for spontanitet. Udfordringen er at forholde sig konsekvent i forhold til undervisningens mål og faglige pointer OG fleksibel i forhold til at inddrage elevernes indspil eller andre spontane indfald, som opstår i undervisningsprocessen. Differentiering af målene (fælles, men ikke identiske mål) I projektet planlægges undervisningen i forhold til tre målniveauer: vidensog færdighedsmål, kompetencemål og refleksionsmål. Udfordringen er at undgå at møde elever med særlige behov med kravløshed i forhold til skolens kundskabsmæssige dimension 10

Tema hjemmesiden www.inklusionsudvikling.dk/uvd Projektrapport med bilag UVD-modellen Lærervejledninger og elevmaterialer Observationsskema med tilhørende guide Tre film om projekter Konferencemateriale 11