Læringsaktivitet - Uddannelse og job i udskolingen - Innovation og entreprenørskab som tværgående tema

Relaterede dokumenter
Karrieremuligheder i en virksomhed

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Find og brug informationer om uddannelser og job

Kompetencemål: Eleven kan vurdere sammenhænge mellem uddannelser og erhvervs- og jobmuligheder

Uddannelse og job - obligatorisk emne

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Innovation og entreprenørskab som tværgående tema i tysk Udarbejdet af lærer Maria Frantzen Sanko

Innovation og entreprenørskab som aktiv del af valgfaget billedkunst

Uddannelse og job - obligatorisk emne

Hvem er du? Hvad synes du om snus/cigaretter/vandpibe/ecigaretter?

Faglig inspiration, innovation i idræt

Læseplan for emnet uddannelse og job

Kompetencemål: Eleven kan vurdere sammenhænge mellem egne valg og forskellige vilkår i arbejdsliv og karriere

Opdateret Maj Læseplan for valgfaget arbejdskendskab

Eleverne lærer at måle puls samt at formidle, hvordan det føles at have KOL gennem en kort film på mobil eller tablet.

Uddannelse og job 1. Uddannelse og jobs identitet og rolle

Lektionsplan: Drengen i den stribede pyjamas

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

Formålet med Uddannelse og job er at give de unge det bedste udgangspunkt for at vælge den ungdomsuddannelse, som passer dem bedst.

Dansk og innovation. Titel på inspirationsforløb

I forløbet arbejdes der med danskfagets færdigheds- og vidensmål inden for kompetenceområderne fremstilling og kommunikation.

Studieunit Marts Metodehåndbog - til evalueringsaktiviteter med grupper af elever og/ eller studerende i slutningen af praktikforløb

Uddannelse og job. Status på arbejdet med det obligatoriske emne uddannelse og job

Indskoling. Arbejdsmarkedet

Vejledning for emnet uddannelse og job

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: PROJEKTORIENTERET FORLØB AT ANVENDE SIN FAGLIGHED I PRAKSIS

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Indledning. Baggrund. Formål. Visionen

Vejledning til studievalgsportfolio. - vejledere og lærere. Titel 1

Mellemtrin. Job i lokalsamfundet

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

Guide til årsplanlægning med forenklede Fælles Mål

FONDEN FOR ENTREPRENØRSKAB MEDLEM AF JA WORLDWIDE LÆRERVEJLEDNING. MATFLIP Et undervisningsmateriale for 8. klasse MATEMATIK

Selvfortælling - Gennemførelse

Guide til samarbejde i team om læringsmålstyret undervisning

Fælles Mål og arbejdet med læringsmål i den åbne skole

Liv og religion. klar til forenklede Fælles Mål og prøven. Af Karina Bruun Houg

9. klasse. Det gode liv arbejdsmarkedet

6. klasse BLIK OR EUD - Strandpromenaden - Lektionsoversigt

Beton, et stærkt materiale

Skrivevejledning for kommunale valgfag

Hvad er en flygtning?

Folkeskolens sprogfag: Forenklede Fælles Mål

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Indskoling. Børn i verden

Mellemtrin. Verdens bedste skole

Kursus i Uddannelse og Job masterplan for grundskolelærere UDDANNELSE OG JOB (UJ)

Uddannelse & Job klasse

Det personlige valg 0.-3.klasse Vores lokalsamfund Eleven kan beskrive egne drømme og forventninger.

Det didaktiske projekt BILLEDER SOM SALGSTEKNIK

IDÉKATALOG 4 EVER I UNDERVISNINGEN KLASSETRIN.

Læringsmålsorienteret didaktik 3 hold 2

SIDE 1 DANSK. Fagbogen i skolehaven

Matematikvejlederkonference 27. august Matematikvejlederkonference Odense 2015

Børnenes Egen U-landskalender: Lav en digital lågekalender

Naturens spisekammer: Æbler hvordan gemmer vi sæsonens frugt?

Fælles Mål. Formål med oplægget: At deltagerne fra centralt hold får et fælles indblik i baggrunden for og opbygningen af Fælles Mål.

IDÉKATALOG TO I UNDERVISNINGEN KLASSETRIN.

Den Kolde Krigs bygninger og anlæg Dec i Danmark, Færøerne og Grønland

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

Uddannelse og Job FAGFORMÅLET

IDEER TIL JOB OG UDDANNELSE klasse

Et fagligt løft af folkeskolen

Sommeruni Synlig læring og læringsmål i fagene og emner Dansk (indskoling og mellemtrin): Børn med særlige behov. Trine Nobelius, lektor

A Trip Around the USA

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Vejnoveller fra Sophienborgsskolen

Jobfestival. Færdigheds- og vidensområde. Kompetenceområde 6. klasse. Færdighedsmål Vidensmål

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Læsning Fremstilling Kommunikation

Workshop: Læringsmålstyret undervisning i dansk som andetsprog. Multikulturelle skoler Mette Ginman - mmg@ucc.dk

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Guide til netværk i fagene med faglige vejledere

Hvordan kan vi etablere dialog med nyankomne forældre i skolen?

Fremtidens skole i Hørsholm år 2

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Uddannelsesplan for lærerstuderende Mørke Skole, 4.årgang ( )

LAV GYSERRFILM. Indklip til baggrundsfilmen Skovvejen, Studie 4

Mentor er et medlem, der tilbyder sin viden, indsigt og erfaringer indenfor ledelse til en leder-mentee

Vejledning om undervisningsplan i faget praktik

Job. Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag Fredag. Job på skolen Job på skolen Andre job Andre job. Arbejde med Jobkort

Guide til praktik 3 opgaven: Sammenhæng i borgerens forløb. Vejledning til uddannelsesansvarlige og praktikvejledere

8. klasse PRAKTIK lektionsoversigt. Ramme: Forarbejde 4-6 timer Praktik 2-5 dage Efterarbejde 4-6 timer

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

Forløb i dansk om Skagen med fokus på efterbearbejdning og evaluering, 2 uger, 5. klasse, Møllevangskolen, Århus

Elevnøgler. - inspiration til elevindragelse

8. klasse PRAKTIK lektionsoversigt. Ramme: Forarbejde 4-6 timer Praktik 2-5 dage Efterarbejde 4-6 timer

Lærervejledningen til Pumpefabrikken

Læringsmålsorienteret didaktik planlægning af læringsmålstyret undervisning

Sprog, identitet og kultur

MIN BY MIN LETBANE LÆRERVEJLEDNING KLASSE

Idræt, 1. klasse længere forløb

Økonomi og Administration Sagsbehandler: Jeanette Grauballe Sagsnr P Dato:

LÆRERENS MASKINRUM. Læsevejleder Iben Brink Haahr Højby Skole, Odense

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Status på vejledningen mv. v/ pædagogisk konsulent, Jørgen Brock. Undervisningsministeriet, Styrelsen for Undervisning og Kvalitet (STUK)

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Lærervejledning Læringsuge skoleåret UDSKOLING

Transkript:

Læringsaktivitet - Uddannelse og job i udskolingen - Innovation og entreprenørskab som tværgående tema Fag Uddannelse og job + tværgående tema om innovation og entreprenørskab Klassetrin 9. klasse (evt. hele udskolingen) Kompetenceområder Færdigheds- og vidensmål (Fra Fælles Mål: Uddannelse og job) Færdighedsmål og/eller vidensmål (Fra: http://www.ffe-ye.dk/media/783491 /fra-droem-til-virkelighed.pdf) Fra uddannelse til job Arbejdsliv -- Handlingskompetence Omverdenskompetence Personlige ressourcer 1 Uddannelse og jobkendskab Eleven kan vurdere muligheder i uddannelser, job og former for iværksætteri indhold og krav i uddannelser og job og forudsætninger for iværksætteri Arbejdsvilkår Eleven kan vurdere forhold i arbejdsliv med betydning for valg af uddannelse og job rammer, betingelser og muligheder for ansatte, selvstændige og iværksættere Handlingskompetence Eleven kan indgå i forskellige samarbejdsrelationer Eleven kan opbygge og anvende eget netværk personlige og professionelle netværk Omverdenskompetence arbejdsliv og karrieremuligheder Personlige ressourcer Eleven kan tage initiativer 1 http://www.ffe-ye.dk/media/783491/fra-droem-til-virkelighed.pdf

selvstændigt og sammen med andre Iværksætteri som karrierevej Denne undervisningsaktivitet er den indledende del af et større forløb, hvor eleverne primært skal forholde sig til deres eget netværk, hvad det vil sige at være selvstændig/iværksætter, og hvilke kompetencer, uddannelser og erfaringer man kan gøre bruge af som iværksætter. Elevforudsætninger Det er en fordel, at eleverne kan anvende mindmap og evt. video-opkald, samt at de kan filme med deres mobil, tablet eller lign. Fra Fælles Mål til læringsmål Kompetenceområde Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Fra uddannelse til job Arbejdsliv Innovation og entreprenørskab Uddannelse og jobkendskab Eleven kan vurdere muligheder i uddannelser, job og former for iværksætteri indhold og krav i uddannelser og job og forudsætninger for iværksætteri Arbejdsvilkår Eleven kan vurdere forhold i arbejdsliv med betydning for valg af uddannelse og job rammer, betingelser og muligheder for ansatte, selvstændige og iværksættere Handlingskompetence Eleven kan indgå i forskellige samarbejdsrelationer Eleverne får overblik over, hvilke personer og ressourcer de har adgang til gennem deres netværk. Eleverne reflekterer over, hvad det vil sige at være iværksætter/selvstændig, og de får kendskab til forskellige karriereveje for iværksættere.

Eleven kan opbygge og anvende eget netværk personlige og professionelle netværk Omverdenskompetence arbejdsliv og karrieremuligheder Personlige ressourcer Eleven kan tage initiativer selvstændigt og sammen med andre Aktivitetens indhold Eleverne indleder aktiviteten med at forholde sig til deres eget netværk og lave netværkskort, der viser, hvilke jobtyper de kender til gennem deres netværk. Efterfølgende skal eleverne forholde sig til, om de kender iværksættere/selvstændige, som de kan interviewe omkring deres karriere og vejen dertil. Eleverne skal dernæst i små grupper forholde sig til iværksætteri i praksis og overveje, hvad de tror, den pågældende person har brug for af kompetencer og uddannelse for at få succes som iværksætter/selvstændig. De skal desuden forberede interviewspørgsmål ud fra en række inspirationspunkter. Hvis der er mulighed for at fortsætte forløbet efter de indledende aktiviteter, skal eleverne gennemføre de planlagte interviews enten i undervisningstiden eller fritiden. Alle interviews skal filmes enten face to face eller som video-opkald, og eleverne kan efterfølgende lave en visuel fortælling over personens karrierevej. Herefter kan man arbejde med filmsamlingen og de visuelle produkter fælles i klassen og dermed få mange forskellige bud på, hvordan en iværksætter-karriere kan se ud, og hvordan man kan komme derhen. Man kan desuden kategorisere iværksætterne ud fra eksempelvis uddannelse, kompetencer, opgavetyper osv. og på den måde skabe fokus på forskellige typer identifikationspunkter for eleverne, som kan inspirere dem til deres fremtidige valg af uddannelse og karrierevej. Hvis ikke forløbet fortsættes efter de indledende undervisningsaktiviteter, kan man opfordre eleverne til selv at gå videre med deres planlagte interviews eller undersøge forskellige karriereveje i deres netværk på anden vis.

Tegn på læring Læringsmål Tegn på læring Eleverne får overblik over, hvilke personer og ressourcer de har adgang til gennem deres netværk. Niveau 1: Eleverne kan udarbejde et relevant netværkskort. Niveau 2: Eleverne kan inddele deres netværk ud fra forskellige kategorier (familie, skole, lokalsamfund osv.) Niveau 3: Eleverne kan kategorisere deres netværk ud fra forskellige brancher og jobtyper. Eleverne reflekterer over, hvad det vil sige at være iværksætter/selvstændig, og de får kendskab til forskellige karriereveje for iværksættere. Niveau 1: Eleverne kan komme med eksempler på forskelle mellem at være lønmodtager og iværksætter/selvstændig. Niveau 2: Eleverne kan komme med eksempler på forskellige typer erhverv, man kan bestride som iværksætter/selvstændig, og hvilke tiltag man kan gøre for at komme derhen. Eleverne kan komme med bud på, hvordan deres egne kompetencer ville kunne komme i spil som iværksætter/selvstændig. Niveau 3: Eleverne kan reflektere over fordele og ulemper ved at være iværksætter/selvstændig og kan nævne eksempler herpå.

Beskrivelse af undervisningsaktiviteten (1-2 lektioners varighed) Hvad gør læreren: Læreren præsenterer læringsmål for aktiviteten. Herefter introduceres følgende opgave: Lav et netværkskort, der viser, hvilke typer af beskæftigelse folk, du kender, har. Lav et mindmap (brug fx MindMeister på skoletube: www.skoletube.dk/app/mindmeister), hvor du skriver navn og beskæftigelse på folk i dit netværk. Dit netværk omfatter alle de mennesker, du er omkranset af - din familie, dine venners familie, skolens personale, naboer og andre bekendte i lokalsamfundet mv. Hvad gør eleven: Eleverne lytter til læringsmål og lærerens rammesætning af opgaven. Eleverne arbejder enkeltvis med udarbejdelse af netværkskort. Eksempel på netværkskort Læreren beder herefter eleverne om at markere de personer i deres netværk, der er iværksættere/har selvstændig virksomhed. Eleverne skal dernæst sættes sammen 2 og 2, så alle grupper har min. én iværksætter/selvstændig, de kan kontakte. Hvis der er grupper, der ikke kender nogen, Eleverne markerer på netværkskortet, personer, der er iværksættere/selvstændige. Eleverne går sammen i grupperne og udvælger hvem fra deres netværk, de vil prøve at kontakte.

kan de evt. låne en fra en andens netværk (som sidste udvej må de vælge en med en anden type job). Læreren beder eleverne svare på følgende spørgsmål: 1) Hvilken uddannelse ved/tror I, personen har? 2) Hvilke fordele og ulemper forestiller I jer, der er ved personens arbejde? 3) Hvilke kompetencer (faglige, personlige, sociale) tror I, personen bruger i sit arbejde? Der kan evt. laves en kort opsamling på, hvad eleverne har af forestillinger i de forskellige grupper. Herefter skal eleverne forberede, hvilke spørgsmål de vil stille personen, når de skal interviewe ham/hende. De skal i interviewet eksempelvis undersøge: - hvornår personen besluttede at arbejde med det, han/hun gør i dag (var det en langsigtet plan, en tilfældighed eller?) - personens professionelle historie - hvordan er han/hun nået hertil (uddannelse, erfaring, netværk osv.)? - hvilke forskellige kompetencer (personlige, sociale og faglige) personen anvender i sit arbejde? - hvilke fordele og ulemper, der er ved deres arbejdsliv som iværksætter/selvstændig? - hvilken virksomhedstype, personen har? Har personen ansatte/kolleger? - hvordan personen bruger sit private og professionelle netværk? - hvordan en arbejdsdag ser ud for personen - hvilke opgavetyper fylder mest? - om han/hun har gode råd til andre, der vil lave det samme? Eleverne drøfter spørgsmålene og skriver deres svar ned. Eleverne fortæller klassen om deres overvejelser. Eleverne forbereder deres interviewspørgsmål i grupperne. Eksempler på evaluering Læreren observerer eleverne undervejs i forløbet og vurderer, om eleverne viser de ønskede tegn på læring. Eleverne kan evt. også forholde sig til, hvilke tegn på læring, de selv synes, de opfylder i slutningen af forløbet.

Eleverne kan desuden lave en afsluttende refleksionsøvelse på skrift eller film, hvor de fortæller om deres tanker omkring dét at være iværksætter. De kan fx fortælle, hvad de har lært om iværksætteri, hvad der har gjort indtryk på dem/overrasket dem, hvilke kompetencer de selv ville kunne anvende som iværksætter/selvstændig, om de har fået nye idéer til uddannelser/karriereveje, de kunne tænke sig at efterfølge osv.