A Guten Tag. Færdighedsmål/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Relaterede dokumenter
Der Sprung! Fünfte Klasse Kapitel 1, Hallo

Tysk (2. fremmedsprog)

Tysk - 2. fremmedsprog Kompetencemål

Årsplan tysk 6. klasse

Årsplan for 6. klasse i tysk Skoleåret 2016/2017

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. 1 Jeg kan forstå hovedindholdet af talt tysk om personbeskrivelser.

Årsplan for 5.K i tysk Skoleåret 2016/2017

Der Sprung! 1 Neue Ausgabe, 6. Klasse Kapitel 1 Neu in der Klasse

Tysk Fælles Mål 2019

Mål for forløb Lasst uns Schlittschuh laufen

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Der Sprung 2, Kapitel 1

Årsplan. Mundtlig kommunikation. Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik.

Ab in den Skiurlaub. Om forløbet. Niveau. Varighed. 5. klasse lektioner

Årsplan tysk 7. klasse 2016/2017

Hexenleben. Om forløbet. Niveau. Varighed 8-10 lektioner

Færdigheds/ vidensmål

Das Traumtor. Om forløbet. Oversigt over forløbet. Niveau. Varighed. 6. klasse. 6-8 lektioner

In der Kantine. Om forløbet. Niveau. Varighed. 5. klasse. 6-8 lektioner

Tysk (2. fremmedsprog)

Franzi hat Geburtstag

Fagformål for faget tysk

Årsplan. Mundtlig kommunikation. Eleven kan kommunikere på tysk mundtligt om nære emner i et meget enkelt sprog. Deltage i samtale

Der große Wurf. Om forløbet. Niveau. Varighed. 6. klasse lektioner

Der Sprung 2, kapitel 1 Færdigheds- og vidensmål (efter 7. klassetrin)

Årsplan for skoleåret

Fransk - 2. fremmedsprog Færdigheds- og vidensmål (efter 7. klassetrin)

Årsplan engelsk 1. klasse 2017/18

Årsplan tysk 8.klasse

Intro. Vive l école! Færdigheds/ vidensmål. Færdigheds/ vidensmål. C est parti! Samtale (Fase 3)

Feuer auf dem Zeltplatz

Eleven kan sammenligne eksempler på tysksproget kultur og egen kultur. Kompetenceområdet kultur og samfund omfatter to færdigheds- og vidensområder:

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Fokus-læringsmål

Ein Kuscheltier. Om forløbet. Niveau 5. klasse. Varighed 3-4 lektioner

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Sprogligt fokus (Fase 1) Jeg kan forstå og bruge engelske høflighedsudtryk.

Forenklede Fælles Mål tysk

Undervisningen lægger op til, at eleverne får mod til at udtrykke sig, selv om sproget ikke rækker: Hellere risikere end reducere.

Tema 1 Momos Berlin Færdigheds- og vidensmål Omsat læringsmål Tegn på læring

Årsplan for skoleåret

4. KLASSE TYSK. Lærer: IG. Forord til faget i klassen

5. KLASSE TYSK. Lærer: IG. Forord til faget i klassen

Sternzeichen. Niveau. Varighed. Forfatter. Om forløbet. Forslag til læringsmål og tegn på læring klasse lektioner.

Læringsmålorienteret undervisningsforløb i tysk

4. KLASSE UNDERVISNINGSPLAN TYSK

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Japansk. - sprog og kultur

Forløbet består af fem dele og et projekt. Arbejder man med alle dele af forløbet tager det ca lektioner.

Undervisningen lægger op til, at eleverne får mod til at udtrykke sig, selv om sproget ikke rækker: Hellere risikere end reducere.

Undervisningen lægger op til, at eleverne får mod til at udtrykke sig, selv om sproget ikke rækker: Hellere risikere end reducere.

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Eleven kan præsentere en rejse i en brochure fra et rejsebureau, som de selv udarbejder.

Årsplan for 4. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

Tysk. Indledning 3. Folkeskolens formål 4. Fælles Mål 5. Læseplan 19. Undervisningsvejledning 43

Niveau. Varighed. Forfatter. Om forløbet. Faglige mål. Das neue Outfit. 5./6. klasse lektioner. Martje Moseler

Un animal de compagnie

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Eleven kan interviewe en kammerat om hans/hendes sommerferieaktiviteter.

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Årsplan Tysk. Oversigt. Materiale. Mål. Andre ressourcer. Aktiviteter. Tysk 6./7. klasse Du bist dran 1 Textbuch

Årsplan for engelsk i 2. klasse Skoleåret 2016/2017

Formål for faget tysk

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Eleven kan indgå i et rollespil om venskab.

Deutsch klasse. Mandag d. 15. august

KLASSE UNDERVISNINGSPLANEN TYSK

Fransk - 2. fremmedsprog

Fransk - 2. fremmedsprog

6. KLASSE TYSK. Lærer: IG. Forord til faget i klassen

Engelsk Fælles Mål 2019

Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Fokus-læringsmål

Tysk 7. klasse. Årsplan for tysk i 7. klasse

Ein großes Talent. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. 9. klasse. 12 lektioner

Årsplan i fag tysk for 8. klasse

Tysk. Formål for faget tysk. Slutmål for faget tysk efter 9. klassetrin

Schule - na klar! Om forløbet. Niveau. Varighed klasse lektioner

Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Årsplan for 3.klasse 2018/19 Engelsk

Tierisch. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. Læringsmål og tegn på læring. Færdigheds / vidensmål. 7. klasse.

Læseplan for valgfaget tysk

Årsplan i 1. klasse i engelsk Skoleåret 2016/2017

Opdateret maj Læseplan for valgfaget spansk

Tasks og læringsmål. Engelsk og tysk. Bjerringbro, d. 12. maj Lene Laursen

Undervisningsplan for faget tysk. Ørestad Friskole

Forløbet Le feu d'artifice har fokus på læsning. Eleverne læser en bog om nytårsfyrværkeri, og hvor galt det kan gå.

Årsplan for tysk i 7.-8.klasse i skoleåret 2015/16

Årsplan for tysk i 7.-8.klasse i skoleåret 2018/19

Relation til Fælles Mål. skrive enkle ord, udtryk og sætninger inden for nære emner som familie og fritid.

Thema 5: Mein Lieblingstier

Faglig relevans/kompetenceområder

Årsplan for Tysk i 4.5. klasse.

Årsplan for skoleåret

Sigt og ram plet! om potentialeorienteret undervisning i tysk

De forenklede mål for faget tysk:

Pit Stop #3 Here I Am

TØNDER KOMMUNE BØRN OG SKOLEFORVALTNINGEN

Årsplan for 5. klasse Skoleåret 2014/2015 efterår Fag: Tysk/KS

Fransk Faghæfte 2019

KLASSE UNDERVISNINGSPLANEN TYSK

Årsplan - TYSK - 8/9 kl. - Skoleåret 2018/ Oure Friskole. Marina Andersen

Vejledningens indhold har en varighed af ca. 4-6 lektioner afhængigt af valg af opgaver/aktiviteter.

Der Sprung 4, Kap 1. Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Årsplan i Fransk for 5 og 6 årgang 2018/2019. Under læseplan har jeg kopier de tre kompetancemål, som undervisningen er tilrettelagt efter.

Transkript:

A Guten Tag Præsentation (F1) Eleven kan præsentere sig selv og sin nærmeste familie/eleven har viden om faste udtryk for præsentationsformer Eleven kan præsentere sig selv med alder, navn, bopæl og den nærmeste familie. Niveau 1: Eleven fortæller om sig selv og sin familie med enkeltord med støtte fra oplægget. Niveau 2: Eleven fortæller frit om sig selv og sin familie med enkeltord og benytter også nogle vendinger. Niveau 3: Eleven fortæller flydende med hele sætninger om sig selv og sin familie Kan iagttages ved opg. 4 s.12, opg. 9, s. 14 samt Evaluation s. 21. Andre færdighedsmål /vidensmål Lytning (F1) Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik/eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglig slægtskab med dansk Samtale Eleven kan bruge sproget i sang, spil, leg og bevægelse/ Eleven har viden om enkle situationsbundne ord og vendinger Eleven kan efterligne og gentage tyske ord og udtryk/eleven har viden om ligheder og forskelle mellem dansk og tysk udtale Eleven kan forstå enkle ord og udtryk/ Eleven har viden om transparente ord og udtryk Kulturforståelse Eleven kan anvende enkle tyske udtryk i mødet med tysktalende Eleven kan forstå transparente ord som fx Familie, Heft, Schule, Bank, Stuhl og tal. Eleven kan indsætte ord i en sang og synge den, øve tal og skrive sætninger om sig selv og familiemedlemmer i bevægelsesaktiviteter. Eleven kan efterligne tyske ord og det tyske alfabet og har viden om udtalen af v og w. Eleven kan forstå ord om sig selv, familie og tal og kan genkende transparente ord. Eleven kan præsentere sig selv og bruge hilsefraser. Læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl. Alinea 2015

B Wir wohnen hier Skrivning (F1) Eleven har mod på at skrive på tysk/ Eleven har viden om skrivning fra andre sprog Præsentation (F1) Eleven kan præsentere sig selv og sin nærmeste familie/eleven har viden om faste udtryk for præsentationsformer Eleven kan skrive et oplæg om sig selv og præsentere sig selv og sin familie herudfra. Niveau 1: Eleven skriver med hjælp om sig selv og sin familie med enkelte ord og præsenterer det ved oplæsning. Niveau 2: Eleven skriver om sig selv og sin familie med ord og vendinger og præsenterer det ved at støtte sig til oplægget. Niveau 3: Eleven skriver hele sætninger om sig selv og sin familie og præsenterer frit sig selv Kan iagttages ved opg. 8 side 19 samt Evaluation s. 21. Lytning (F1) Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik /Eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglig slægtskab med dansk Samtale Eleven kan bruge sproget i sang, spil, leg og bevægelse/ Eleven har viden om enkle situationsbundne ord og vendinger. Eleven kan efterligne og gentage tyske ord og udtryk./eleven har viden om ligheder og forskelle mellem dansk og tysk udtale. Eleven kan forstå enkle ord og udtryk/ Eleven har viden om transparente ord og udtryk. Skrivning (F1) Eleven har mod på at skrive på tysk./eleven har viden om skrivning fra andre sprog. (F2) Eleven kan skrive enkle ord og udtryk Kulturforståelse Eleven kan anvende enkle tyske udtryk i mødet med tysktalende. Eleven kan forstå ord om boligformer og farver og familieord. Eleven kan synge en sang om farver med bevægelse og fx spille memory med familie-, tal og farveord. Eleven kan efterligne og gentage farveord og tal Eleven kan forstå ord om boligformer, farver og familie Eleven kan skrive ord og sætninger om familie og boligformer. Eleven kan sige sit telefonnummer. Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl Alinea 2015

A Mein Klassenzimmer Færdighedsmål/vidensmål Omsat Læringsmål Tegn på læring kan være Samtale (F1) Eleven kan bruge sproget i sang, spil, leg og bevægelse/ Eleven har viden om enkle situationsbundne ord og vendinger (F2) Eleven kan stille og besvare enkle spørgsmål om nære emner / Eleven har viden om relevante spørgeord og svarstrategier Eleven kan synge og lave aktiviteter med ord fra klasseværelset, og om hvad man kan lide at gøre i skolen. Eleven kan spørge og svare om, hvad andre og de selv kan lide at gøre i skolen. Was möchtest du gern machen? Ich möchte gern lesen. Niveau 1: Eleven bruger de ord fra klasseværelsest, som ligner de danske og svarer på spørgsmålet om, hvad hun kan lide at gøre i skolen. Niveau 2: Eleven bruger de fleste ord fra klasseværelset i spil og andre aktiviteter. Eleven spørger og svarer på spørgsmål om, hvad hun kan lide at gøre i skolen. Niveau 3: Eleven bruger alle ord fra klasseværelset i spil og andre aktiviteter. Eleven spørger og svarer på spørgsmål om, hvad hun kan lide at gøre i skolen og har selv fundet andre gøre-ord. Kan iagttages ved opg. 5 og 6 s. 26, samt Evaluation opgave 3. Lytning (F1) Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik/ Eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglig slægtskab med dansk Eleven kan efterligne og gentage tyske ord og udtryk/ Eleven har viden om ligheder og forskelle mellem dansk og tysk udtale (F2) Eleven kan udtale ord og udtryk med forståelig intonation/ Eleven har viden om udtale, intonation og forholdet mellem skrift og lyd. Eleven kan forstå enkle ord og udtryk /Eleven har viden om transparente ord og udtryk Tekster og medier Eleven kan arbejde med information i enkle tekster og billeder. Kulturforståelse Eleven kan anvende enkle tyske udtryk i mødet med tysktalende. Eleven kan forstå ord om klasseværelset og aktiviteter i skolen. Eleven kan efterligne og gentage klasseværelses ord og skoleaktiviteter Eleven kan udtale lyden sch og s foran t og p Eleven kan forstå klasse-værelsesord og en dialog om, hvad de kan lide at gøre i skolen. Eleverne kan finde gøre ord i en tekst. Eleven kan spørge om, hvad en person kan lide at gøre. Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl Alinea 2015

B Auf meinem Tisch Præsentation (F2) Eleven kan præsentere nære emner /Eleven har viden om brug af ord og udtryk om nære emner Eleven kan præsentere indholdet i sin skoletaske digitalt. Niveau 1: Eleven skriver nogle få ting og læser op af sin præsentation Niveau 2: Eleven skriver en del ting og fortæller hvad man kan se, og tjekker lige hvad der står. Niveau 3: Eleven skriver meget og fortæller frit, hvad man kan se. Kan iagttages ved opg. 7 side 31 Lytning Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik/eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglig slægtskab med dansk Eleven kan efterligne og gentage tyske ord og udtryk/ Eleven har viden om ligheder og forskelle mellem dansk og tysk udtale Eleven kan forstå enkle ord og udtryk/ Eleven har viden om transparente ord og udtryk Skrivning Eleven kan skrive enkle ord og udtryk / Eleven har viden om forholdet mellem lyd og stavning Eleven kan skrive enkle udtryk klart og forståeligt/ Eleven har viden om retstavning og tegnsætning Eleven kan forstå ord om ting fra skoletasken. Eleven kan efterligne og gentage ord fra skoletasken. Eleven kan forstå ord fra skoletasken. Eleven kan skrive, hvad der er i hendes skoletaske. Eleven kan skrive udtrykket: Es gibt Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl Alinea 2015

A Die Tierwelt Samtale (F3) Eleven kan gennemføre korte dialoger om nære emner Eleven kan gennemføre et interview om en persons yndlingsdyr. Niveau 1: Eleven læser dialogen op og går i stå ved de længere sætninger og spørger til udtalen. Niveau 2: Eleven læser dialogen op og er usikker på udtalen på enkelte ord fx Meerschweinchen, groß og Blätter Niveau 3: Eleven læser dialogen flydende op med god udtale. Kan iagttages ved opg.6. side 39 samt Evaluation. Lytning Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik /Eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglig slægtskab med dansk Samtale Eleven kan bruge sproget i sang, spil, leg og bevægelse/ Eleven har viden om enkle situationsbundne ord og vendinger Eleven kan efterligne og gentage tyske ord og udtryk/ Eleven har viden om ligheder og forskelle mellem dansk og tysk udtale Eleven kan forstå enkle ord og udtryk/ Eleven har viden om transparente ord og udtryk Skrivning (F2) Eleven kan skrive enkle ord og udtryk/ Eleven har viden om forholdet mellem lyd og stavning Eleven kan forstå dyreord Eleven kan bruge dyreord i en sang, en Hören-Sagen, et memoryspil og i Mix und Match Eleven kan efterligne og gentage dyreord Eleven kan forstå dyreord Eleven kan skrive om sit yndlingsdyr Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl.

B Was Tiere können & C Die Bremer Stadtmusikanten Præsentation (F2) Eleven kan præsentere nære emner / Eleven har viden om brug af ord og udtryk om nære emner Eleven kan fortælle om hvad et dyr kan, hvordan det ser ud og hvor det lever Niveau 1: Eleven præsenterer sit dyr med få ord og danske ord Niveau 2: Eleven præsenterer sit dyr med ord og sætninger Niveau 3: Eleven præsenterer sit dyr i en fri sammenhængende fortælling Kan iagttages ved opg. 5, s. 44 og Evaluation. Lytning Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik/ Eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglige slægtskab med dansk Samtale Eleven kan bruge sproget i sang, spil, leg og bevægelse/ Eleven har viden om enkle situationsbundne ord og vendinger Eleven kan efterligne og gentage tyske ord og udtryk/ Eleven har viden om ligheder og forskelle mellem dansk og tysk udtale (F2) Eleven kan udtale ord og udtryk med forståelig intonation/ Eleven har viden om udtale, intonation og forholdet mellem skrift og lyd Eleven kan forstå enkle ord og udtryk/eleven har viden om transparente ord og udtryk Skrivning (F2) Eleven kan skrive enkle ord og udtryk / Eleven har viden om forholdet mellem lyd og stavning Kultur Eleven kan sammenligne tysktalende kulturer med egen kultur / Eleven har viden om levevilkår i tysktalende lande Eleven kan forstå udsagnsord og vendinger, om hvad dyr kan Eleven kan mime og gætte dyreord og bruge dyreord i en Match Mein Eleven kan efterligne og gentage dyreord Eleven kan kende forskel på udtale af ei og ie / Eleven kan udtale replikker i et eventyr med forståelig udtale og intonation. Eleven kan forstå ord og vendinger om, hvad dyr kan. Eleven kan skrive dyreord, og udsagnsord om, hvad dyr kan. Eleven har viden om et kendt tysk eventyr Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl. Alinea 2015

A Meine Tankstelle Samtale (F3) Eleven kan gennemføre korte dialoger om nære emner Eleven kan gennemføre et interview om hvor og hvordan eleven slapper af, fx Wo tankst du auf? og Was machst du? Niveau 1: Eleven læser interviewet op, går i stå flere gange og spørger til udtalen Niveau 2: Eleven læser interviewet op og holder sig tæt til teksten og med nogenlunde sikker udtale Niveau 3: Eleven læser interviewet op med indlevelse og god udtale Kan iagttages ved opg. 9 side 55 samt Evaluation. Lytning (F2) Eleven kan forstå enkle budskaber om nære emner / Eleven har viden om forhold mellem mimik, gestik og indhold i situationer Samtale Eleven kan bruge sproget i sang, spil, leg og bevægelse/ Eleven har viden om enkle situationsbundne ord og vendinger (F2) Eleven kan stille og besvare enkle spørgsmål om nære emner/ Eleven har viden om relevante spørgeord og svarstrategier (F2) Eleven kan udtale ord og udtryk med forståelig intonation / Eleven har viden om udtale, intonation og forholdet mellem skrift og lyd Eleven kan gætte kvalificeret ud fra en sammenhæng/eleven har viden om gættestrategier Skrivning (F2) Eleven kan skrive enkle ord og udtryk/ Eleven har viden om forholdet mellem lyd og stavning Kulturmøder Eleven kan anvende enkle tyske udtryk i mødet med tysktalende/ Eleven har viden om sammenhæng mellem tysk sprog og kultur Eleven kan forstå en dialog og korte tekster om hvor unge tanker op Eleven kan bruge vendinger og udtryk i sang og bevægelsesaktiviteter om hvor man gør forskellige ting Eleven kan spørge og svare på spørgsmål om hvor og hvordan de tanker op Eleven kan udtale ord og vendinger i en dialog om, hvad de godt kan lide at lave med forståelig intonation/ Eleven kan udtale bogstaverne ä, ö og ü og sammenligne med danske bogstaver Eleven kan forstå en dialog og korte tekster om hvor unge tanker op Eleven kan skrive sætninger om hvor han tanker op Eleven kan deltage i en samtale om hvor og hvad hun laver i sin fritid Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl Alinea 2015

B AbenteuerPark Tekster og medier Eleven kan arbejde med information i enkle tekster og billeder/ Eleven har viden om tekstopbygning og informationssøgning på tysk (F2) Eleven kan gætte kvalificeret ud fra en sammenhæng / Eleven har viden om gættestrategier Eleven kan finde udvalgte oplysninger i en brochure om en AbenteuerPark Niveau 1: Eleven finder med hjælp nogle af oplysningerne og gætter ord der minder om dansk Niveau 2: Eleven finder de fleste oplysninger selv og gætter ord og vendinger ud fra sammenhængen Niveau 3: Eleven finder alle oplysningerne selv og gætter ud fra flere kriterier fx kendte tyske og engelske ord og udelukkelsesmetoden Kan iagttages ved opg. 2 side 60. Andre færdigheds-/vidensmål Lytning Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik /Eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglig slægtskab med dansk Samtale (F2) Eleven kan stille og besvare enkle spørgsmål om nære emner / Eleven har viden om relevante spørgeord og svarstrategier Eleven kan efterligne og gentage tyske ord og udtryk/ Eleven har viden om ligheder og forskelle mellem dansk og tysk udtale Eleven kan forstå enkle ord og udtryk/ Eleven har viden om transparente ord og udtryk Skrivning (F2) Eleven kan skrive enkle ord og udtryk / Eleven har viden om forholdet mellem lyd og stavning Kultur Eleven kan sammenligne tysktalende kulturer med egen kultur /Eleven har viden om levevilkår i tysktalende lande Eleven kan forstå spørgsmål til teksten og ugedagenes navne Eleven kan besvare spørgsmål til brochuren og stille og svare på spørgsmål som: Was möchtest du machen? og Wann machst du das? Eleven kan efterligne og gentage ugedagene Eleven kan forstå ord om ugedage Eleven kan skrive ugedagene Eleven har viden om en AbenteuerPark i Potsdam og om tyske unges fritidsmuligheder Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl Alinea 2015

A Die Deutschlandkarte Kulturforståelse Eleven kan placere tysktalende lande på et verdenskort / Eleven har viden om tysktalende landes geografi Eleven kan placere de 16 forbundsstater på Tysklandskortet og har viden om, hvilke lande der grænser op til Tyskland. Eleven kan finde de største byer, floder og bjerge i Tyskland og indtegne dem på et kort Niveau 1: Eleven placerer nogle af delstaterne og skriver 4 af de lande, der grænser op til Tyskland. Niveau 2: Eleven placerer de fleste delstater og enkelte byer og floder og skriver 7 af de lande, der grænser op Tyskland. Niveau 3: Eleven placerer alle 16 delstater og skriver alle de 9 lande der grænser op til Tyskland. Eleven placerer mange byer, floder og bjerge Kan iagttages ved opg. 3 og 4 side 67. Lytning Eleverne kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik / Eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglige slægtskab med dansk Samtale (F2) Eleven kan stille og besvare enkle spørgsmål om nære emner / Eleven har viden om relevante spørgeord og svarstrategier Tekster og medier Eleven kan arbejde med information i enkle tekster og billeder / Eleven har viden om tekstopbygning og informationssøgning på tysk Kulturforståelse Eleven kan sammenligne tysktalende kulturer med egen kultur / Eleven har viden om levevilkår i tysktalende lande Eleven kan forstå en gennemgang af de tyske Bundesländer og byer Eleven kan spørge og svare på spørgsmål om tyske delstater, byer m.m. Eleven kan finde informationer om byer, floder og bjerge i Tyskland på et Tysklandskort i bogen eller på nettet Eleven kan sammenligne Danmark og Tysklands opdeling i hhv. regioner og delstater Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl Alinea 2015

B Feste und Feiern Samtale (F2) Eleven kan stille og besvare enkle spørgsmål om nære emner/ Eleven har viden om relevante spørgeord og svarstrategier Eleven kan på baggrund af indhentet viden spørge om og fortælle om en tradition i Tyskland i en dialog Niveau 1: Eleven spørger med støtte i modelteksten om traditioner og fortæller med enkeltord om sin egen tradition. Niveau 2: Eleven spørger ud fra modelteksten om traditioner og fortæller med ord og enkelte sætninger om sin egen tradition Niveau 3: Eleven spørger frit om traditioner og fortæller varieret med ord og sætninger om sin egen tradition Kan iagttages ved opg. 3 og 4 side 69 Lytning (F2) Eleven kan forstå enkle budskaber om nære emner/ Eleven har viden om forhold mellem mimik, gestik og indhold i situationer Præsentation (F2) Eleven kan præsentere nære emner /Eleven har viden om brug af ord og udtryk om nære emner (F2) Eleven kan gætte kvalificeret ud fra en sammenhæng / Eleven har viden om gættestrategier Skrivning (F2) Eleven kan skrive enkle ord og udtryk / Eleven har viden om forholdet mellem lyd og stavning Tekster og medier Eleven kan arbejde med information i enkle tekster og billeder/ Eleven har viden om tekstopbygning og informationssøgning på tysk Kultur Eleven kan sammenligne tysktalende kulturer med egen kultur / Eleven har viden om levevilkår i tysktalende lande Eleven kan forstå tekster om 9 forskellige tyske traditioner fx Oktoberfest, Ostern og Weihnachten Eleven kan fortælle om en tradition i Tyskland Eleven kan forstå enkle små tekster om traditioner i Tyskland Eleven kan skrive ord der passer til billeder af deres valgte tradition Eleven kan finde informationer og billeder om traditioner på nettet Eleven kan sammenligne traditioner i Danmark og Tyskland Forslag til læringsmål og tegn på læring (5.-7. klassetrin) fase 1 Du bist dran 5. kl Alinea 2015