Introducér eleverne for et overordnet emne/en begivenhed/et fænomen el. lign., de skal dykke ned i.

Relaterede dokumenter
1) Introduktion til projektarbejdet (15 minutter) Slide 2

Akademisk Idégenrering. Astrid Høeg Tuborgh Læge og PhD-studerende, Børne og Ungdomspsykiatrisk Center, AUH

ET LYNFORLØB OM MOBILITET

AKADEMISK IDÉGENERERING JULIE SCHMØKEL

FORSLAG TIL LYNFORLØB:

Ordstyrerens køreplan

AKADEMISK IDÉGENERERING JULIE SCHMØKEL

Kreativ produktudvikling

AKADEMISK IDÉGENERERING PERNILLE MAJ SVENDSEN & JULIE SCHMØKEL

Byt nu perspektivkort med den anden gruppe, så I nu skal besvare spørgsmålene ud fra to nye person-typer.

Ordstyrerens køreplan

Camp. - Idegenerering og ideudvikling i udskolingen

WORKSHOP SAMFUNDSVIDENSKAB CON AMORE - CENTER FOR SELVBIOGRAFISK HUKOMMELSESFORSKNING PSYKOLOGISK INSTITUT AARHUS UNIVERSITET

Pædagogisk værktøjskasse

1. Hvilke problemstilinger?

Dialogværktøj til VL-årstemaet 2017: Design af ledelse

Guide: Få indsigt i elevernes perspektiver

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

Dialogbaseret psykisk APV i et fremmende perspektiv

Introdag. BOOST- Innovativ skole i Helsingør. Grundkursus dag 1

Forslag til aktiviteter i forforståelsesfasen

Læringsmål. Materialer

dig selv og dine klassekammerater

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

Procesværktøj om trivsel

Gruppe 1: Jer der har valgt emneområde

Fællesskab. din by. Lærervejledning. Formål. Udskoling

GRUNDLOVEN 1915 LÆRERMATERIALE

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: PROJEKTORIENTERET FORLØB AT ANVENDE SIN FAGLIGHED I PRAKSIS

Innovation i Almen Studieforberedelse Elevudgave

IDÉGENERERINGSWORKSHOP

Workshop: Akademisk idegenerering

Vejledning til undervisere

Side 1. DREJEBOG TIL UR møde november 2017 på Sinatur Hotel Storebælt, Østerøvej 121, Nyborg. Indledende overvejelser

ET INNOVATIONSFORLØB OM MOBILITET

Øvelse 1: Refleksionsøvelse individuel og parvis

LISE - Camp Fase2 LISE. Læring Innovation Science Esbjerg. Drejebog til Campforløb hvor innovative og naturvidenskabelige arbejdsmetoder er i fokus.

Forberedelse - Husk inden:

Fokusgruppeinterview. Gruppe 1

Læringsmål. Materialer

Innovation i Almen Studieforberedelse 2015 Elevudgave

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Katalog over sprogpædagogiske aktiviteter

Baggrundsmateriale. Evaluering af Galatheaklassen 1 og Galatheaklassen 2. Bjørn Friis Johannsen og Christine Holm

LISE - Camp Fase 3b LISE. Læring Innovation Science Esbjerg. Drejebog til Campforløb hvor innovative og naturvidenskabelige arbejdsmetoder er i fokus.

Workshop for unge sejlere

Læringsmål Materialer Forberedelse og organisering Fremgangsmåde

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: PEER FEEDBACK PÅ SKRIFTLIGE OPGAVER

Teamets samarbejde om uddannelsesparathedsprocessen

teknikker til videndeling & networking

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Kompetencemål: Eleven kan vurdere sammenhænge mellem egne valg og forskellige vilkår i arbejdsliv og karriere

Handling: Iværksættelse Værdiskabelse Kommunikation Samarbejde. Faglighed. Kreativitet Idéer og muligheder Anvende viden Løsninger

KONCEPTUDVIKLING. Find flere metoder til innovation: (findes på DA og ENG)

Bordet rundt. Dobbeltcirkler. Sikrer at alle bidrager, og tilskynder eleverne til at tænke hurtigt. Læreren stiller en opgave, som har mange svar.

METODER TIL AT SKABE OG FREMME NÆRVÆR 2010 Det klassiske dialogmøde

Workshop om Recovery Øvelsesvejledning

Klassens egen grundlov O M

Erfaringsgruppe 2. Hvad er min funktion?

Fabulous Fiction gennemførelsen

Fokusgrupper. En metode til dialog om udvalgte temaer

Mini. er for og bag.indd 2 12/01/

GUIDE TIL BORDVÆRTER - Opstartskonference for AMR året 2019

Dialogspil. en metode til at kortlægge og forbedre trivslen på arbejdspladsen. Hvad er en dialogmetode? dialogmetode

Projektarbejde vejledningspapir

DDK Specialeworkshop #3, november 2015

TAKEAWAY TEACHING TEMA: GRUPPEDANNELSE. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier. Udviklet af Rose Alba Broberg, CUDiM

i fælles Færdigheder i fællesskab Hvad KAN en aktiv medborger i fællesskaber? 3a - Drejebog - Færdigheder i fællesskab - s1 Indhold Fælles Mål Formål

Forberedelse - Husk inden:

eleverne trænes i kreative, innovative og entreprenante arbejdsmetoder

MANDAG TIRSDAG ONSDAG TORSDAG FREDAG FORSTÅ. Feltarbejde : indsamling af information om byen, skolen og SFOen

Kickoff praktik 3 - dag 2

Barnets Bedste R D O MK A E T I

kommunikation interpersonal Interpersonel kommunikation Hvad KAN en aktiv medborger i fællesskaber? 4a - Drejebog - Interpersonel kommunikation - s1

Ressourcen: Projektstyring

Evaluering på Mulernes Legatskole

IDÉKATALOG TIL EDU IT 7 FORSLAG TIL ONLINE AKTIVITETER I UNDERVISNINGEN ARTS AARHUS UNIVERSITET

StÆrke fællesskaber. Skab stærke fællesskaber. Hvad GØR en aktiv medborger for fællesskab? 1a - Drejebog - Stærke fællesskaber - s1.

Pkt Tid Hvad Hvordan Visuelle midler Materialer

Inspiration til samarbejdet i forældrebestyrelser i dagtilbud i Gentofte Kommune Forældrebestyrelser har stor frihed til at tilrettelægge deres

OPGAVE 1 X min LEDER

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

UNDERVISNINGSMODEL I INNOVATION OG ENTREPRENØRSKAB

Materiale til kursus i brugercentreret design

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Varighed 1/2-1 time afhængig af den specifikke opgave ekskl. forberedelse og afrapportering.

Find og brug informationer om uddannelser og job

Glasset er ikke halvt tomt, men halvt fyldt

Sådan kan I styrke arbejdet med at differentiere undervisningen på jeres skole

Forløb til Identitetsdannelse i det traditionelle, moderne og senmoderne samfund Hvorfor er du, som du er

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

FORTÆL EN FILM. Filmklipning i FILM-X 40 min. Optagelse af billede og lyd i FILM-X 80 min.

Inspirationskatalog Projekt: KY Kommunernes Ydelsessystem

Vejledning til 5 muligheder for brug af cases

Tematik: København, elevernes egen verden går herfra. De bedste arkivalier, mulighed for at koble på elevernes egen verden og hverdag.

GUL ZONE. Definer området

Rudme-modellen : fra idemøder til kaffeklubber. En metode til kickstart af innovativ kultur i enhver landsby. v/ Ryslinge Innovationshøjskole

Gennemførelse Gennemførelsen af forløbet er beskrevet med afsæt i en lektionsplan.

TAKEAWAY TEACHING. Bliv inspireret til at undervise i studiestrategier TEMA: RAMMESÆTNING AF SAMARBEJDE I STUDIEGRUPPER

Transkript:

INDSAMLE VIDENSTAFET Hvor kan vi finde viden om emnet? Introducér eleverne for et overordnet emne/en begivenhed/et fænomen el. lign., de skal dykke ned i. Øvelse i plenum: Hvad ønsker vi at vide? Hvilke facetter er der? Kunne det være spændende at anskue på en anden måde/anlægge en anden tilgang? Hvilke videnkilder/-kanaler/-ressourcer har vi at trække på? Kortlæg på tavlen i plenum. Plenumøvelse: Hvor står vi videnmæssigt? - Hvad ved vi på nuværende tidspunkt? Hvad ønsker vi at vide? Hvilke faser er der herfra til punktet for viden og oplysning om det pågældende emne? Elevstyret aktivitet i plenum: Kortlæg vejen til information/oplysning. En elev tegner vejen. En elev skriver. Inddeling af elever i grupper. Hvilken gruppe skal hente viden om hvad? De enkelte grupper melder ind på det punkt/emne, de gerne vil opsøge viden om. Tag højde for: Hvem skal vide hvad hvornår? Er grupperne afhængige af viden fra andre grupper, før de selv kan opsøge viden (fx interviews el. lign.) Eleverne laver deadlines og krav til leverancer for indlevering / opsamling af viden (fx online / googledrev/docs el. lign.) Hvem afleverer hvad hvornår? Hvornår gives videnstafetten videre?

INDSAMLE

INDSAMLE

FORSTÅ DEKONSTRUÉR EMNET Inddel klassen i fire grupper. Notér et overordnet emne/problemformulering på tavlen Tegn en stor ring omkring problemformuleringen. Inddel nu cirklen (med problemformuleringen i midten) i fire felter. Med afsæt i det verordnede emne på tavlen skal hver gruppe nu arbejde sig frem til at formulere en problemformulering. De fire grupper skal: 1. Gruppen starter med (i tavshed) at notere problemer/spørgsmål/noget de undres over/eller en nuance ved det overordnede problem på tavlen, de finder særligt interessant. De noterer hvert enkelt indfald på en post-it. Tid: 5 min. / øvelsen foregår individuelt i tavshed. Krav: eleverne skal producere mindst fire post-its hver. 2. Gruppen skal nu gennemgå alle post-its (dvs. hver elev præsenterer kort sine post-its: jeg har skrevet xxx, fordi jeg synes, xxx er interessant ). Når alle har præsenteret deres post-its, inddeles de i temaer/kategorier. Hvert tema/kategori får en overskrift, der noteres på et stykke papir. Tid: 10 min. 3. Gruppen skal nu finde frem til to-tre problemer/temaer/nuancer, de som gruppe finder særligt interessante. De skal folde problemerne/temaerne/nuancerne ud. De får udleveret tre x A3/A4-ark (et ark for hvert tema). For hvert problem/tema/nuance skal de nu lave en problemformulering, der indledes med: Det er et problem, at.... Tid: 6 min. 4. Gruppen skal nu forberede en pitch for hver problemformulering. Tid: 15 min. 5. Præsentationsrunde. Den ene gruppe pitcher sine to-tre problemformuleringer (seks min. i alt). Den anden gruppe (feedbackgruppen) lytter og skal undervejs skrive hjælpekort (på post-its) til den pågæld-ende pproblemformulering. Hjælpespørgsmål til feedbackgruppen: Har gruppen overset noget? Har du tilføjelser? Er der noget, gruppen bør udelade/tilføje? Feedback-gruppen skal tænke på, hvordan de kan udfordre pitch-gruppens problemformulering, så pitch-gruppen tvinges til at forholde sig til / belyse problemformuleringen fra en anden vinkel/tilgang/synspunkt. Grupperne bytter roller. De har nu ligeledes seks min. til at gentage samme procedure. 6. Gruppen samler post-its sammen og tager dem med sig tilbage i gruppen. På baggrund af feedbacken skal de nu vælge en problemformulering, som de vil beskæftige sig med. De finpudser problemformulering + underspørgsmål og inkoporerer den feedback, de netop har modtaget.

FORSTÅ UDFORDRINGS-, TEMA- & SPØRGSMÅLSKORT

FORSTÅ

FORSTÅ

UDTÆNKE POSITIV & NEGATIV BRAINSTORM Inddel klassen i grupper (4-5 pers.). Uddel papir til hver gruppe. Gruppen skal nu følgende: Formulér en positiv problemformulering (med afsæt i et overordnet emne) FX: For mange alkoholikere og stofmisbrugere bruger lommeparken v. Bispeengbuen som opholdssted både i dag- og nattetimerne. Flere beboere i området mener, at det skaber en utryg stemning, og de har derfor ikke lyst til at anvende parken. Positiv problemformulering: Hvordan skaber vi en løsning, der tilgodeser både beboere og alkoholikere, der inviterer begge parter til at opholde sig i lommeparken? Formulér dernæst en negativ problemformulering. EX: Hvordan skaber vi en løsning, der tilgodeser den ene part (dvs. beboere eller alkoholikere) og afskrækker den anden part fra at opholde sig i lommeparken? Negative idégenerering: Ud fra den negative problemformulering skal eleverne producere negative ideer. Eleverne får uddelt post-its, som de skal skrive deres negative ideer ned på. Lad gruppen idégenerere i cirka 15 minutter, eller indtil deltagerne ikke kan komme på flere negative ideer. Det er tilladt at bygge videre på hinandens ideer. Husk, at det ikke er tilladt at kritisere de andres ideer. Positive ideer De negative ideer bruges nu til at skabe positive modsætninger, der kan besvare den positive problemformulering. Dette gøres ved at gennemgå alle de negative idéer enkeltvis og så skrive den positive idé ud fra den negative på en post-it. Kritiske indspark og vurderinger er ikke tilladte.

UDTÆNKE DIFFERENT POINT OF VIEWS // ROLLESPIL EX: COP 15: Statsledere fra hele verden mødes og diskuterer klimaændringer og -udfordringer, Fokuspunkt: CO2-reduktion. Inddel klassen i grupper af tre. Hver gruppe får tildelt et land, som de skal repræsentere. En gruppe agerer værtsnation og konferenceafvikler. Værtsnationen udvikler en dagsorden for konferencen med afsæt i emnet, som de inviterede lande skal forholde sig til. Eleverne skal gruppevis læse om deres lands klimapolitik, og de skal med afsæt i dette og dagsordenen for konferencen forberede et forhandlingsoplæg/en argumentationsrække for deres udspil i forhold til CO2-reduktion (eller et andet emne/udgangspunkt). Opstil stole og borde, så det ligner et konferencelokale. Udvælg en ordstyrer. Udpeg en referent. Værtsnationen byder velkommen og styrer slagets gang. BENSPÆNDSRUNDEN Øvelsen kan fx give mening at anvende i forlængelse af en brainstorm-øvelse. Udtænk benspænd i forbindelse med idégenerering. Forbered evt. en række kort med forskellige benspænd. FX Det er en god idé, men hvordan ville løsningen fungere i forhold til den tyske velfærdsmodel? Det er en god idé, men hvordan ville jeres idé se ud, hvis løsningen skulle designes til japanske brugere. Det er en god idé, hvordan ville løsningen komme til at se ud, hvis Socialdemokraterne skulle videreudvikle på den Det er en god idé, men hvordan ville løsningen se ud, hvis det var en 85-årig, der havde udtænkt den? Øvelsen fortsætter indtil gruppen har været benspændskortene igennem.

UDFØRE PROTOTYPE Konkretisér et/flere løsningsforslag i en prototype/mock-up. Visualisér idéen /løsningsforslaget i en fysisk model/et koncept/en service/et produkt. OBS: Her tænker vi produkt i ordets bredeste forstand. Dog er det et krav, at prototypen er produktrealistisk! En prototype kan fint være et godt fagligt produkt! FX En lommefilm med forskellige dogmeregler. Et storyboard som prototype. En kontrafaktisk historie En plakat til formidling af projekt

UDFØRE

TESTE BRUGERTESTS Brugertest kan anvendes flere gange i løbet af processen med at udarbejde og teste en idé og eller et løsningsforslag. Brugertest kan bruges: Indledningsvist i processen med at udarbejde et innovativt løsningsforslag og produkt. Undervejs i processen til løbende at teste løsningsforslaget Afslutningsvist i processen til at optimere og forfine løsningsforslaget. Definér, hvad du vil have brugeren/brugergruppen til at teste. Forbered en kort pitch, hvor du opridser rammerne for brugertesten og kort introducerer til din idé/løsningsforslag/produkt/ prototype/tjeneste. EX Undervisningsmateriale som prototype, der testes på en forsøgsklasse. Mens nogle elever står for undervisningen, observerer andre hvordan forsøgsklassen interagerer med deres materiale / tager imod / reagerer / agerer etc. Lav evt. videooptagelser, tag billeder, noter mm.

TESTE

LÆRE

LÆRE